lE'OEK DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 December 1936 BUITENLAND Beck over de buitenl. politiek. Tsjcmg kcri Sjek heden in vrijheid AGENDA DE BIOSCOPEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Antonescu te Parijs - De Engelsch- Italiaansche toenadering - Vlootkwesties. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft een communiqué gepubli ceerd over het bezoek van den Roemeen- schen minister van buitenlandsche zaken. Antonescu. waarin gezegd wordt, dat dit bezoek Delbos en Antonescu de gelegenheid heeft geboden, met vriendschappelijke openhartigheid den Europeeschen toestand uitvoerig te bespreken. Beide ministers konden zich overtuigen van de volkomen gelijkheid van meening ten aanzien der verschillende politieke vraagstukken, die op het oogenblik de aan dacht hebben hunner regeeringen. In het bijzonder verheugden zij zich over het bestaan van harmonische betrekkingen, niet alleen tusschen Frankrijk en Roeme nië, maar tusschen Frankrijk en de geheele Kleine Entente. Zij konden de middelen tot het accen- tueeren van een politiek van economische samenwerking scherper omlijnen. Het cfficiee'.e bezoek is geëindigd. Anto nescu blijft particulier neg eenige dagen te Parijs. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani bevestigt, dat volgens inlich tingen uit goede bron de Engelsch-Ita- liaansche onderhandelingen omtrent een genteleman-agreement" in een beslissend stadium zijn gekomen. De zinspelingen van enkele bladen op de mogelijkheid, dat het accoord ook tot an dere staten zou worden uitgebreid, worden niet bevestigd. Men kan als zeker aanne men, dat het accoord tweezijdig zal zijn. hetgeen zijn precedent zal vinden in het Fransch-Italiaansche accoord van 7 Jan. 1935. dat eveneens niet tot andere staten werd uitgebreid. In het gentleman-agree ment zullen Groot-Brittannlë en Italië de wederzijdsche belangen in de Middelland- sche Zee erkennen en opnieuw hun gemeen schappelijk verlangen bevestigen, dat de algemeene toestand in deze zee niet gewij zigd zal worden. Japansche vlootkringen deelen mede, dat de Japansche regeering Londen er van in kennis heeft gesteld, dat zij geen bezwaar maakt tegen het besiuit van Groot-Brit- tanje, vijf kruisers, die de leeftijdsgrens ge passeerd zijn, te behouden. Daartegenover zou Japan besloten hebben 15000 ton duik- toooten en 11000 ton torpedojagers in dienst te houden. Ook zou Japan geen bezwaar maken tegen een beroep op de clausule, die in staat stelt te ontkomen aan het Londen- sche vlootverdrag voor zoover de Vereenigde Staten betreft ten aanzien van de vermin dering van de tonnage van duikbooten. Het Amerikaansche ministerie van ma rine deelde mede, dat het voornemens is 59.0000 ton aan torpedojagers boven het bij verdrag vastgestelde tonnage in dienst te houden. Eenigen tijd geleden was reeds aangekondigd, dat 40.000 ton ln dienst zou worden gehouden; de overige 19.000 ton zul len in dienst worden gehouden in verband met het kruiser-tonnage dat Engeland ln dienst houdt. DUITSCHLAND. Blijkbaar groeiende moeilijkheden. Met het oog op den deviezentoestand ln Duitschland is het deviezenverkeer in de grensstreken bij verordening nog meer be perkt, De bewoners der grensstreken mogen zich voortaan nog slechts over de grens begeven met drie mark aan klein geld per dag. I Totdusverre was dat bedrag op tien mark gesteld, een deviezen paspoort is Ingesteld. Met ingang van 1 Februari moeten grensbewoners, die in heb buitenland wer ken. twee derden van hun tractement ln deviezen op de Rijksbank deponeeren. Indien zij in buitenlandsch geld betaald worden. Buitenlanders, die ln de grens streek werken en in Duitsch geld betaald worden, kunnen hun marken slechts in buitenlandsche deviezen omwisselen tot een bedrag van 200 mark per maand in plaats van 300 mark zooals tot dusverre het geval was. Minister-president Goering heeft Don derdagmiddag een rede gehouden over de taak van de Dultsche volkshuishouding bij de tenuitvoerlegging van het vier jarige plan Hij zeide dat het noodzakelijk was om alle krachten te geven aan het welsla gen van dit plan. Na Goering heeft Hitier gesproken. De politieke leiding, zoo zeide Hitier, moet de belangen van de Individuen ondergeschikt maken aan de belangen van de gemeenschap, in de wetenschap, dat de economie niet in een luchtledige ruimte gevoerd kan worden, en niet op theorieën opgebouwd kan zijn doch bepaald wordt door den levensloop van het volk. Hitler gaf hierna een overzicht van de Dultsche volkshuishouding, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid van een uitbreiding van öe productie op ieder gebied. Het wóórd „onmogelijk" mag hierbij niet bestaan. Daarom heb ik met de ten uitvoerlegging van het vier jarige plan een man belast van wien ik weet. dat hij het begrip „het gaat niet" niet kent. Dezen man moet gli vertrouwen, hij is de beste dien ik er voor zou weten. de stemmen der nationaal-socialisten voor. is het mogelijk dat afwezige afgevaardig den voor verscheidene zittingen worden uitgesloten. De voorzitter van den volksdag heeft besloten deze bepaling rigoureus toe te passen tegen afgevaardigden die zich ln preventieve hechtenis bevinden. Zoo is de socialistische afgevaardigde Goddau van deelneming aan tien zittingen uitgesloten. OOSTENRIJK. „Der Oesterreicher" in beslag genomen. Het nummer van het monarchistische ergaan „der Oesterreicher" van gisteren is in beslag genomen in verband met een artikel, waarin een aanval wordt gedaan op minister Glaise-Horstenau. Hem wordt verweten, dat hij in conferenties in Oosten- riik en in het buitenland de verdiensten van de niet-Duitsch-sprekende soldaten van het keizerlijke leger tijdens den oorlog heeft verkleind en te hunnen koste de ver dienste van het Duitsch-sorekende deel van dit leger omhoog heeft gestoken. In een ander artikel wordt erop gewezen, dat de, leiders van de nationaal-socialisten Dollfuss hebben doen verdwijnen. Dit laatste artikel wordt opgegeven als de reden van het in beslag nemen, doch het schijnt, dat de werkelijke reden is gelegen in den aanval op Glaise Horstenau. ZWEDEN. Scandinavische vlootbesprekingen. De ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken. Finland. Noorwegen en Zweden ziin od het oogenblik. vergezeld van vlootdeskundlgen. te Stockholm ln ver gadering biieen teneinde zekere kwesties te bespreken aangaande de uitnoodiging. welke de Brltsche regeering heeft gericht tot de Scandinavische landen om een over eenkomst te sluiten ln aansluiting od het verdrag van Londen van 1936 tot beperking van de bewapening ter zee. FRANKRIJK. Succes voor Blam. De afgevaardigden van de stakende arbeiders in de metaal-industrie van Rljs- sel hebben met groote meerderheid de voorstellen, die minister-president Blum aan den prefect van het Noordelijk depar tement geseind heeft, aangenomen. Zij be tuigden hun instemming met het feit. dat de stakers in het Sambre-bekken ook de voor-tellen hebben aanvaard en besloten, de beslissing der werkgevers af te wachten. In een brief aan den prefect van het Noordelijk departement zegt de organisatie van de werkgevers, dat in normale gevallen de door minister-president Blum voor gestelde procedure van arbitrage zou kun nen volgen, na de procedure van verzoening, zooals die in de algemeene arbeidsovereenkomst wordt voorzien. De werkgevers willen echter, in antwoord op het beroep van den minister-president, zich. evenals hij, plaatsen op het stand punt van de nationale defensie en van de noodzakelijkheid van de productie en den socialen vrede, onmiddellijk na de ontrui ming van de lokalen en de kantoren, de arbitrage van den president van het hof van cassatie aanvaarden. Als voorwaarde nroet hierbij gesteld worden, dat de minis ter-president bevestigt dat de omstandig heden het dringend noodzakelijk maakten tot een dergelijke inbreuk op de bestaande wetten en overeenkomsten over te gaan. De bond van werkgevers in de textiel industrie heeft een schrijven gericht tot Blum, waarin ernstig wordt geprotesteerd tegen het voorstel de fabrieken te neutra liseeren in geval van arbeidsconflicten. In den brief wordt een dergelijke neutralisa tie „onteigening ten voordeele van de schuldigen aan ongeregeldheden" genoemd. DANZIG. Leiders van het Centrum gearresteerd. De politie heeft twee leiders der Centrum partij. den rechter K:e'.in;er en den douane ambtenaar Bachan tijdens de uitoefening van hun functie gearresteerd In de wonin gen der gearresteerden is een huiszoeking verricht. Volgens het nieuwe reglement van orde van den volksdag. dat is aangenomen met POLEN. Gisteren heeft de minister van buiten landsche zaken, Beck, in de Senaatscom missie van buitenlandsche zaken een uit eenzetting gegeven van de Poolsche bui tenlandsche politiek. Hij zeide om te beginnen, dat Polen zijn buitenlandsche politiek niet heeft gewij zigd, maar toch het terrein van zijn con tacten en belangen heeft uitgebreid. Met een zinspeling op de betrekkingen met Rusland, zeide Beek: Het door ons te zamen met Sovjet-Rusland verrichte werk gaat voort weldadige vruchten af te wer pen, zonder schokken of misverstanden van eenige beteekenls Vervolgens de betrekkingen met Duitsch land besprekende .stelde Beck vast, dat een zekere nervositeit zich meedeelde aan de openbare meening aan beide zijden der grens, maar, aldus voegde hij er aan toe: „dat verandert geenszins mijn overtuiging, dat een grootmoedige beslissing om op vriendschappelijke wijze onze betrekkingen met Duitschland te regelen haar volledige waarde behoudt. Vervolgens de bondgenootschappen van Polen besprekende zeide Beek: Onze de fensieve bondgenootschappen, bezield met een geest van volkomen loyaliteit Jegens de belangen van derden, blijken positieve factoren in het spel der Europeesche krachten. In dit verband noemde spr. in de eerste plaats de tusschen de opperste militaire leiders van Frankrijk en Polen gewisselde bezoeken, zoomede de aan maarschalk Smigly-Rydz in Frankrijk bereide ont vangst. Dit bezoek was het resultaat van zekere overeenkomsten aangaande het probleem der nationale verdediging. In deze atmosfeer ontwikkelt ons con tact met Frankrijk, onzen vriend en bond genoot, zich op steëds bevredigende wijze en. naar ik hoop, zal het .volledig tot uit drukking komen bij ln de toekomst in Europa te sluiten verdragen. Na gewezen te hebben oo het bezoek van den Rormeenschen minister Antonesco en generaal Samsonovlci aan Warschau, deel de Beek mede. te Boekarest deze bespre kingen te zullen voortzetten. Ten aanzien van de kwestie van een nieuw Locarno, verklaarde Beek, dat „een toekomstige overeenkomst alle positieve waarden der oude overeenkomsten moet behouden met vermijding van haar fou ten". Polen heeft de vrij ernstige voorbehou den ten aanzien van den band tusschen het oude verdrag van Locarno en den Volkenbond geformuleerd. Ten opzichte van Danzig zal de houding van Polen eenvoudig en onveranderlijk zijn. Op dit gebied zal geen enkele wijzi ging mogelijk zijn. De PooISch-Danzigfeche onderhandelin gen hebben ten doel: 1. De rechten en belangen der Polen te Danzig te doen geldon nopens de nieuwe door den Senaat genomen maatregelen; 2. De moeilijkheden uit den weg te rui men. welke zich hebben voorgedaan tus schen den vertegenwoordiger van den Vol kenbond en den Senaat. De zaken van Danzlg zijn moeilijk en dat waren ze al eeuwen lang. Niettemin, aldus besloot Beek, ben ik er van overtuigd, dat het wederzijdsch be lang ons in staat zal stellen, gemeen schappelijk redelijke levensvormen te vin den op onzen grooten handelsweg. Eén van de punten, die ln de rede van Beek zijn opgevallen is. dat hij geen mel ding maakt, van Tsjecho-Slowaklje. Voorts wijst men er op, dat hij de Danzigsche kwestie behandeld heeft, niet in verband met de betrekkingen tot Duitschland. maar ln verband met de rol van den Vol kenbond. CHINA. Het bericht, dat een drledaagsch wapen bestand is gesloten tusschen de troepen der centrale regeering en de strijdkrachten van maarschalk Tsjang Hsoe Liang, wordt bevestigd. De vijandelijkheden zijn gestaakt tot vanavond zes uur op bevel van maarschalk Tsjang Kai Sjek zelf. De generalissimus heeft in een schrijven gezegd: „Voorzoover ik weet, zal ik Zaterdag te Nanking terug- kceren" Dit schrijven ls per vliegtuig uit Sian Foe gekomen en gericht aan Ho Ying Tsjln, den commandant van de zeventien divisies, die tegen de rebellen worden samengetrokken. „Uit goede bron" verneemt men te Sjanghai, dat de boodschapper, door Tsjang Kai Sjek naar Nanking gezonden, een be richt heeft meegebracht van dezen laatste, waarin hij verklaart, dat het hem uiterst pijnlijk zou zijn de oorzaak te wezen van een burgeroorlog op een oogenblik. dat 't er vooral op aankomt te komen tot een nationale aaneensluiting tegenover het buitenlandsche gevaar. Generaal Tsjang Ting Wen heeft voorts nog het volgende verklaard: De generalissimus en zijn metgezellen werden Zaterdag gearresteerd en afzonder lijk opgsloten. Tot vier maal toe heeft Tsjang Kal Sjek de door Tsjang Hsoe Liang gestelde voorwaarden verworpen. Laatst genoemde deed daarop zijn eischen in den vorm van een brief aan Tsjang Kai Sjek toekomen doch deze antwoordde: „Zoo gij mij als uw meerdere erkent, moet gij mij vrij laten. Zoo niet, dood mij dan en word landverrader". Na het bombardement van Wei-man veranderde de houding van Tsjang Hsoe Liang, daar de muiters begrepen, dat het nutteloos was een regeering te weerstaan, wier principes en politiek door het geheele volk gesteund worden. De Mongoolsche vorst Teh-wang en de andere Mongoolsche leider Tsjo Sjin Hal, die op vcet van oorlog staan met de pro vinciale regeering van Soeiyoean, hebben na het bekend wordeh van de gevangen neming van Tsjang Kai Sjek onmiddellijk order gegeven tot het staken van den strijd. Het Peiplngsche bureau dezer lei ders heeft een rondzendtelegram gepubll- cerd, waarin gezegd wordt, dat Teh en Tsjo de gebeurtenissen met alle aandacht vol gen. Om de Nanking-regeering de volle vrijheid van handelen te laten bij de be strijding van het nationale gevaar heb ben zij besloten den strijd te staken. Voor de grootte van het gevaar immers moeten hun eigen eischen terugtreden. De minister van buitenlandsche zaken, Arita. heeft in den kabinetsraad medege deeld, dat alle Chlneesche provinciën, met uitzondering van Sjensi en Kansoe, de Nanking-regeering steunen. Deze regeering heeft den Japansohen ambassadeur de verzekering gegeven, dat de Chineesche politiek ten opzichte van Japan niet beïn- fluenceerd wordt door de gebeurtenissen te Sianfoe. HEDEN. Clubgeéouw Pesthulslaan: Postduiven- tentoonstelling „Het Oosten". 710 u. n.m. Zomerlust: Cabaretavond E.L.K. en R. G. 8 uur nam. Katwijk aan Zee: (Hotel du Rhln) Konijnententoonstelling. 10 uur voorm.— 10 uur nam. Zondag. Clubgebouw Pesthuislaan: Postduiven- tentoonstelling „Het Oosten". 10 uur v.m. 5 uur nam. Evang- Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'/i uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7'/i uur nam. Luxor-thater: I. v. A. O.: ,.Frof. Mam- lock". 10 uur voorm- Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 uur nam. Nutsgebouw: Splritisch Genootschap. 7'/i uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 10 Januari)Tentoonstel ling schilderwerk Toon Kelder, 104 uur. 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Het mysterie der 39 stappen." Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Van Maandag voorm 11 uur tot 5 uur nam. dagelijks Cineac-voorstellingen- Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam. „De roode Pimpernel". Woensdag en Zaterdagnajn. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur n.m. Filmac dagelijks v. 126 u. n.m. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam. „De 7 sleutels van Baldpate." Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „De dictator." lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. De Pan-Amerikaansche conferentie heeft met algemeene stemmen een door de dele gatie van Uruguay Ingediende motie, welke De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Dec. a s. waargenomen door de apotheken J. C Pelle Kort Rapenburg 12 telef. 594. J E. M ten DUk Haven 18. teief. 85 en J. Doedens Wilhelmlnapark 8. Oegsteeest telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Alphen, Jasperse, Mey- boom en Poortman. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. door de Braziliaansche afvaardiging gewij zigd was. goedgekeurd. Deze motie verwerpt den oorlog als middel tot oplossing van geschillen tusschen staten, verbiedt het gebruik van chemische stoffen tijdens den oor log, en verklaart, dat de burgerbevolking niet de gevolgen van internationale oorlogen mag ondergaan. Vervolgens beveelt zij het afsluiten aan van ver dragen tot beperking der wapenen en veroordeelt vergiftiging van het water, gebruik van microben, gas en brand bare vloeistoffen. Het Nieuwe Roxy-Theater Amerika bezit een viertal artisten, dat als ensemble een wereldreputatie heeft. We bedoelen d-e vier gebroeders Marx, wier kostelijke hu mor en prachtig op elkander afgestemde clownerie het hoofdbestanddeel van „De Dictator" vormen. Men moet even wennen aan deze specifiek Amerikaansche gees tigheden, doch spoedig ontdekt men, met hoeveel talent en vakmanschap deze Marx-Brothers hun grappen en grollen lanceeren. met welk een vlotheid ze elke scène uitbalanceeren. In dat opzicht zijn ze werkelijk eenig. Het is niet zoo eenvou dig deze comedie onder woorden te bren gen; de intrige is ook eigenlijk niet de hoofdzaak, veel meer is deze de manier, hoe ze hun grappen brengen. Het denkbeel dige staatje Freedonia heeft een dictator noodig en Rufus Vuurvlieg is als het ware -geknipt voor dit verheven ambt. Hij laat zich door zijn plotselinge dictatuur geens zins het hoofd op hol brengen, doch blijft dezelfde met al zijn vroegere genoegens, die, alvorens de kabinetszitting te openen, eerst een spelletje gaat bikkelen! Ook wordt de oorlog verklaard aan Freedonia en hier zien we de Marx-Brothers op hun best. Om al deze kunstigheden kunnen we onze lachspieren danig oefenen en wie zijn zorgen eens een uurtje wil vergeten, verzuime vooral „De Dictator" met de Marx-Brothers niet. Harry Piel is een sympathiek acteur en deswege zeer geliefd bij het publiek. Een Harry Piel-film trekt daarom steeds vele menschen. In „De sprong in den afgrond", waarvan hij zelf ook de regie voert, ls de bekende bravour- held een detective, die een Ingewikkeld geval moet oplossen. Zijn tegenstander wordt hij na veel spannende avonturen eindelijk de baas, waarbij telkens weer zijn vlugheid opvalt. Tegader derhalve een zeer aantrekkelijk programma. Trlanon-Tlieater Is er in de geschie denis van Frankrijk één tijdperk te vinden, dat meer tot de verbeelding spreekt dan dat- van het schrikbewind van Robespierre, de periode waarin honderden en nog eens henderden aristocraten onmeedoogenloos ten offer vielen aan de telkens weer op laaiende wraak van het gepeupel? Geen wonder dus dat ook de film zich tot deze periode voelde aangetrokken en het be hoeft ons ook niet te verbazen, dat men zich bij het vervaardigen van een film der Fransche revolutie liet lelden door barones Orczy's beroemde roman „De roode Pimpernel". Parijs 1792. de verschrikkelijkste aller revoluties is losgebarsten cn dreigt een heel volk te vernietigen. Met de regelmaat van een uurwerk dort de guillotine haar werk. Niemand ontsnapt, uitgezonderd de enkeling, die van onder de valbijl gered wordt door de „Roode Pimpernel". De film geeft Sir Percy Blackney's avonturen weer zooals wij ons die bij het lezen van de roman hadden voorgesteld. Leslie Howard, de vertolker van de hoofdrol, vervult zijn taak op waarlijk grootsche wijze. In En geland ls hij de fatterige aanstellerige Sir Percy Blackney doch niet zoodra zien wij hem aan de overzijde van Het Kanaal, of hij is de sluwe geslepen en berekende Roode Pimpernel, de schrik van alles wat Fransch is. de redder van de ter dood veroordeelden. Merle Oberon, zijn voortreffelijke tegen speelster en in deze film zijn vrouw, lady Blackney, speelt haar zeker niet gemakke lijke rol niet minder verdienstelijk dan haar echtgenoot. Als buitengewoon aan trekkelijke scène willen wij hier nog noe men, die, waarin „burger Chauvelin" den Roede Pimpernel eindelijk in zijn macht denkt te hebben. Van de regie behoeven wij waarlijk niets te zeggen; een naam als Alexander Korda zegt reeds genoeg. Vóór de pauze vermeldt het programma „De moedige zeerob", een kostelijke rol prent met den bekenden Paul Kemp. Deze twee f;lms maken het programma van Trianon devo week bijzonder aantrek kelijk en zij zullen zeker in staat zijn, evenals zij dit den eersten avond reeds deden, oc-k gedurende de volgende voor stellingen volle zalen te trekken Lido-Theater. Om maar met de deur in huis te vallen een deur overigens met een knarsend slot de schrijver Magee had zich een betere plaats dan juist Bald pate Inn kunnen uitzoeken, ten einde een roman te schrijven, want dit verlaten hotel blijkt allerminst een rustig oord te zijn. Nauwelijks heeft hij zich aan zijn schrijf tafel neergezet, of daar knarst het slot van de deur. Een duister heer stapt binnen en gaat aan de brandkast morrelen. Deze moet Immers een enveloppe met de niet onaanzienlijke som van 200.000 dollar- be vatten. En aangezien er in totaal zeven sleutels van Baldpate Inn zijn, worden zoo achtereenvolgens de verschillende sleutel- bezitters aan ons voorgesteld. Daar is b.v. een actrice, die een tijdje verdwijnt, om een prachtige reclametruc uit te voeren; en een professor, van wien het zonneklaar is, dat hij geen professor is. Wanneer het gezelschap ten slotte compleet is, weet één van de heeren, die geen erg gunstigen in druk maakt, de bankbiljetjes te bemach tigen, maar omdat de heeren volkomen tegen elkander opgewassen zijn, slaagt een ander erin, ze hem weer te ontnemen. Waar verstopt men nu die papiertjes, als de brandkast niet meer bruikbaar Is? In een vaas is voorwaar geen slecht idee. Doch de heeren mikken ook wel eens op elkander, ja, en dan grijpt men gauw naar een vaas. Zoodat de dollars in een niet gebruikte kachel gestopt worden, om daar na weer in een zitting van een stoel te verhulzen. Het geval speelt zich werkelijk niet zoo gemakkelijk af, als het zich laat beschrijven, maar aan alle goede dingen komt een einde, ook aan het stuivertje wisselen van de bankbiljetten, doch daar mee hebt ge ook een uiterst spannend ver haal gezien, in een genoeglijke trant ver teld, beurtelings amusant en enerveerend, zooals het een goede „thriller" betaamt. Gene Raymond speelt de centrale figuur van den schrijver en Eric Blore een prachtig acteur de rol van den profes sor. Waarom eigenlijk nog meer namen te noemen? Allen passen Immers uitstekend in deze boeiende „Zeven sleutels van Bald pate". Een buitengemeen knap gespeelde rol prent draait als tweede hoofdfilm „De jacht op millioenen" (Grootmoedertje), waarin ge een staaltje van superieur spel zult bespeuren van May Robson. Deze rol van excentrieke vrouw, aanvankelijk hard en later toch met een hart van goud, is haar als het ware op het lichaam geschre ven. Niet alleen wat haar rol betreft, is deze film van groote kwaliteit, ook de ver dere handeling, die zich zoowel ln hoogere kringen, als in het gangsters-milieu be weegt, is zeer onderhoudend en verras send: daarnevens merkt ge een fijn ge schreven dialoog op. Henry Armettp en Herman Blng, twee allergeestigste komie ken, spelen voor het eerst tezamen groote rollen, juweeltjes van filmspel en ook Frankie Darro, de opzienbarende film- knaap, trekt weer sterk de aandacht in deze vlotte, goed geregisseerde rolprent. Een bezoek aan Lido zal deze week on getwijfeld een avond van aangename ont spanning beteekenen. Luxor-Theater. „Het mysterie der 39 stappen" ls een bekroonde Engelsche film en men mocht dus bij voorbaat al haast aannemen dat zij ln menig opzicht waar deering en lof oogsten zou. Zij is trouwens mysterieus, gelijk de titel zelf, welke niet ten volle verklaard wordt, zij ls rijk aan avontuurlijke gebeurtenissen en laat het brandende geheim van dit spionnage- drama tot vrijwel op den laatsten meter onopgelost. Onmiddellijk zit men bovendien midden in de actie: een cabaret-voorstelling met het optreden van Memory, wiens geheugen tot verwonderlijk goede resultaten leidt; een schot gedurende de voorstelling een jonge, nerveuze vrouw, die een haar volmaakt onbekenden man vraagt haar mee te nemen naar zijn huis1 Enkele korte verklaringen kan de vrouw daar nog doen omtrent een poging van een groep misdadigers, die trachten willen een be langrijk luchtvaart-document over de gren zen te brengen, maar terwijl zij uiterst vaag blijft in haar aanduidingen, en zich hoofdzakelijk bepaalt tot een waarschu wing voor den leider der spionnen, die een lid van den linker-pink mist, zijn de vij anden het huis reeds genaderd en een vlijmscherp mes, met vreeselijke zekerheid' geworpen, maakt aan alle verdere mede- deellngen een einde. Moet de jongeman iRobert Donald) de politie waarschuwen of zal hij, daarentegen den persoon zoe ken ergens in Schotland, dien hij niet kent, maar omtrent wien hij eenige aan duidingen gekregen heeft van de gedoode vrouw? Hij besluit tot het laatste en onder verdenking van moord onder neemt hij een sensationeelen en gevaar vollen tocht van Londen naar Schotland, waar hij tenslotte den man vindt, dien hij zoekt. Dat deze niet een helper voor hem beteekent, dooh de leider blijkt te zijn van de vijandelijke bende, die er niet aan denkt hem weer te laten ontsnappen, ia een misrekening, welke onverwachte gevol gen heeft.In een flitsend tempo wik kelen de gebeurtenissen zich dan af. Donat door stalen boeien geklonken aan een voor hem onbekende vrouw (Madeleine Caroll) vlucht, wordt gearresteerd, ontsnapt op nieuw, heeft tientallen moeilijkheden te overwinnen en ontdekt eindelijk de op lossing van het tot dusverre ook voor hem geheel duistere mysterie, als hij weer te recht komt ln het cabaret, waar hij voor de eerste maal in kennis kwam met de kort daarna door de spionnen-bende ver moorde vrouw.Donat, zoowel als Made leine Caroll zijn geknipt voor de taak, welke dit actie-volle verhaal hen oplegt- Zij hebben beiden capaciteiten en tempe rament en kruiden de sensatie op aanne melijke wijze met een ruime dosis humor, waardoor van 'n waarlijk „griezel-drama geen sprake is, zonder dat aan de span ning te kort wordt gedaan Dick Foran, de zingende cowboy, is persoon in de tweede hoofdfilm: „Het uu der vergelding", daarin bijgestaan doo. Monte Blue, Paula Stone, e.a„ terwijl wereld-nieuws (van Ufa en Paramount: deze week weer bijzonder uitgebreid ls. 2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6