'2 TRIUMPH „ZOMERZORG" LEIDSCH DAGBLAD - Eerste B!ad Zaterdag 19 December 1936 Laat Uw smaak triomfeeren! lO' Het Nederlandsch Gezinsboek ,Neerlands Bruidspaar ROODE PIMPERNEL VIRGINIA CIGARETTES aangeboden ATTENTIE HEDENAVOND ORANJEFEEST MORGENAVOND CAFE MORGENAVOND ORANJEBAL Hedenavond tot 2 uur geopend. TRI A NON-THEATER Breestraat 31 - Tel. 3875 Hedenavond reeds de speciale Polygoon-reportage van DE ONDERTROUW VAN NEERLANDS BRUIDSPAAR Bezoekt vooral de FILMAC-VOORSTELLINGEN in TRIANON Vertooning van de groote Oranje-Feestfilm secretaris van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, verheugd, dat wij de eersten zyn, die tot bruid en bruidegom het woord mogen richten, eerbiedig onze hartelijke gelukwcnschen aan met de bede. dat U beiden lang voor elkaar en voor het Vaderland gespaard moge blijven". Burgemeester de Monchy. Twee kleinkinderen van den burgemees ter, Albert Hijmans van den Bergh en Beppie de Kanter, bieden vervolgens de eerste bloemen aan, een bouquet, be staande uit Phalenopsis, Lelietjes van Da len en Oranjebloemen. Als dit gebeurd is, beginnen de klokken te luiden en treden de heeren J. T. Ter- burgh. oud-hoofdinspecteur van de volks gezondheid, en A. J. G. P. Septer, ambte naar van den Burgerlijken Stand, beiden uit Amsterdam, de werkkamer binnen om in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris-penningmeester van de stichting „Het Nederlandsch Gezinsboek", een exemplaar in prachtband van dit welk het Jonge, paar aan te bieden, (Men zie ook elders in dit Bladl. De voorzitter van deze stichting sprak hierbij de volgende woorden: Koninklijke Hoogheid. Doorluchtige Hoogheid. Vorstelijk Bruidspaar. Het zij mij vergund, met de laatste zoo inhoudrijke woorden. Uwe Hodgheden toe te spreken, wanneer wij namens de stich ting „Het Nederlandsch Gezinsboek" een exemplaar daarvan aanbieden, tevens on zen hartelijken dank betuigende voor de daartoe geschonken gelegenheid Het ge zinsboek boogt aan hem die in den onder trouw worden opgenomen, raadgevingen te verstrekken, teneinde het huwelijksgeluk te bevorderen. Zoo moge de aanbieding ten bewijze strekken van onzen hartgrondigen wensch, dat ook Uwen Hoogheden een groot huwelijksgeluk ten deel moge vallen. Men zou de in het gezinsboek voorko mende raadgevingen bij een vorstelijk huwelijk als overbodig kunnen beschouwen. Wij weten Uwe Hoogheden omringd doei tal van deskundige adviseurs, die te allen tijde en onder alle omstandigheden steun zullen verleenen. Toch achtten wij het niet uitgesloten, dat het aan te bieden boek werk in stille uren die op de blijde, maar tevens inspannende bruidsdagen mogen volgen, ter hand zal worden genomen. Zoo mogelijk ter bevordering van eigen geluk doch tevens ter verkrijging van een inzicht in het streven van de stichting, om het Nederlandsch gezin, als hoeksteen van onze nationale samenleving, tot krachtige ontwikkeling te brengen". Hiermede was de plechtigheid van den ondertrouw ten einde. Vergezeld van den burgemeester betrad het jonge paar andermaal de hall van het stadhuis, om enkele oogenblikken te poseeren voor de fotografen- De acte van ondertrouw. De acte van ondertrouw, .welke door de prinses en den prins en burgemeester de Monchy, als ambtenaar van den burger lijken stand is onderteekend, luidt als volgt: Heden, den negentienden December negentienhonderd zes en dertig ver schenen voor mij, ambtenaar van den Onmiddellijk na de huwelijksaangifte van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd hedenmorgen ten slad- hulze van 's-Gravenha ge 'n prachtexemplaar aangeboden van het Nederlandsche Gezins boek doorbestuurderen der gelijknamige stichting De Prinses en de Prins hebben met groote ingenomenheid dit geschenk willen aanvaarden. Zooals men weet wordt dit werk reeds in een groot aantal gemeenten van ons land verstrekt aan heli, die in ondertrouw gaan. Het fraaie exemplaar, het Vorstelijk Paar aangeboden, is geborgen in 'n oranje étui met embleem van den Nederlandschen Leeuw en titel „Nederlandsch Gezinsboek" in blauw gedrukt. (Het Nederl. Gezinsboek wordt normaal in oranjeband verstrekt). Het boek zelf is gebonden in een band van grijs peau de sucde, waarop in teerc kleuren de wapens zijn aangebracht van Prinses en Prins tegen een achtergrond van de Nederlandsche landkaart, terwijl het geheel wordt overspannen door een Orznie-barid, waarbij aan de Koningskroon een passende plaats werd gegeven. De bandteekening is van den heer D. Stel ling, het bindwerk van de N.V. Samsom en Zonen, Alphen a. d. Rijn, de uit gave van Numa te Amsterdam. Het boek is voorzien van een oorkonde, welke onderteekend is namens het bestuur der Stichting door den voorzitter, secretaris en penningmeester, de heeren J. Th. Terburgh, A. J. G. P. Septer en A. van der Laan en namens de Propagandacommissie door den voorzitter en secretaris, de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en C. J. Ströer. De opdracht luidt: „Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard wordt dit boekwerk eerbiedig opge dragen door de Stichting „Het Nederlandsch Gezinsboek". burgerlijken stand der gemeente 's-Gravenhage, Zijne Doorluchtige Hoogheid prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van LippeBiesterfeld, oud vijf en twintig jaren en Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana Louise Emma Marie Wiihelmina der Nederlanden, prinses van Oranje- Nassau, hertogin van Mecklenburg, enzoovoorts, enzoovoorts, oud zeven en twintig jaren, beiden wonende alhier, teneinde hun voornemen te kennen te geven om met elkander een huwelijk aan te gaan. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voor gelezen. Twintig minuten moest de menschen- massa buiten geduldig afwachten, voordat zij weer iets van het prinselijk bruidspaar kon waarnemen. Toch bleef er gedurende dien tijd een spanning tusschen het pu bliek bestaan, die er voor zorgde, dat het wachten geen moment te lang werd. Het beste hadden nog zij het, die op het Kerkplein stonden en door de ruiten van het stadhuis een glimp konden opvangen van hetgeen er binnen gebeurde. Zij konden ook het moment bepalen, dat de Prinses en de Prins weer het stadhuis zouden verlaten en op dat oogenblik werd eerst zwak, daarna sterker, het Wilhelmus aangeheven. Het duurde evenwel nog eenigen tijd voor burgemeester de Monchy op het bordes verscheen en het Prinselijk Paar naar de auto begeleidde. Zoodra het ondertrouwde Prinselijk Paar op het bordes verscheen, brachten de dui zenden de Prinses en den Prins een ovatie. De klanken van het Volkslied waren echter nauwelijks hoorbaar, zoo juichte en jubelde de menigte. Even bleven Prinses Juliana en Prins Bernhard gearmd op het bordes staan, om, na van den burgemeester afscheid te heb ben genomen, de wachtende menigte toe te wuiven. GEEN ENTREE 3958 GEEN ENTREE GROENE-, ROSE- en CRÊME-ZAAL ENTRÉE 50 CENT (rechten inbegrepen). De drukte voor het Stadhuis. (Ingez. Med.) Nadat het Bruidspaar in de auto had plaats genomen, reed deze langs het stad huis, om vervolgens linksaf de groote Hal straat in te slaan, waar de aldaar te paard opgestelde herauten een klaroengeschal aanhieven. Daarna verdween de hofauto door de Prinsenstraat naar het Paleis. Dc proclamatie. Het klaroengeschal hield echter aan en eerst toen dit verstomd was, las een der herauten een proclamatie voor, om den volke kond te doen van het heuglijk feit van den ondertrouw. Deze proclamatie, uitgaande van het comité voor de luisterrijke viering te 's Gra- venhage van het vorstelijk huwelijk, luidt als volgt: Stadgenooten, Wij vervullen de blijde taak, U te mo gen melden, dat heden negentien December negentienhonderd zes en dertig in ondertrouw zijn opgenomen: Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Curt Karell Godfried Pieter van LippeBiesterfeld en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Louise Emma Marie Wiihelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. Het Vorstelijk Bruidspaar Heil. Terwijl de klokken van het carillon van den Haagschen toren het Wilhelmus speelde, verspreidden de herauten zes in getal zich naar alle richtingen in de stad, om de proclamatie op vele punten in verschillende stadswijken voor te lezen. Iedere heraut was vergezeld van twee kla roenblazers, die de boodschappers aan kondigden. Na het lezen van de proclama tie namen de herauten telkenmale met een eleganten zwaai den baret van. 't hoofd en riepen uit: „Het Vorstelijk Bruidspaar heil", waarop het publiek met een „Oranje Boven" antwoordde. De terugtocht naar het Paleis. Toen de Prinses en de Prins het Stadhuis verlaten hadden, klonk zwaar klokgebeier uit den Haagschen toren. Het carillon van den St. Jacob deed zich met feestelijke klanken hooren en bracht een vader- landsch programma ten gehoore. Door de 3921 (Ingez. Med.) Prinsenstraat, langs den Prlncessewo! en Hooge Wal werd naar het paleis terugge reden. Even over elf vernam het publiek, dat zich verzameld liad bij de Koninklijke stallen aan dén Hooge Wal, door het ge juich in de verte, dat het Prinselijk Paar in aantocht was. En toen even later de auto zichtbaar werd, nam het zich hier be vindende publiek het gejubel over en har telijk werd het Paar toegejuicht, uat. van de Jich langzaam voortbewegende auto uit dezè begroeting vriendelijk, irret handge- wuff beantwoordde. Onder een „Lang zullen zii leven" verdween daaroD de wagen met het Jonge paar door den ingang naast de stallen in den Konink lijken tuin. een opgetogen menigte achter latende. De afkondiging van het voor genomen huwelijk. De afkondiging van het voorgenomen huweliik van Prinses Juliana en Prins Bernhard is hedenochtend om 12 uur aan het stadhuis aangeplakt, onderteekend door den ambtenaar van den burgerlijken stand de Menchy. Zanghulde en vaandelgroet voor het Paleis. Na het vertrek van het Vorstelijk Bruids paar van het Paléis Noordeinde werd de daar wachtende menigte zoo mogelijk nog Riooter. want velen die langs de route naar het Stadhuis hadden gestaan, kwamen thans naar het Noordelnde, om iets te zien van de zanghulde der schoolkinderen en van den vaandelgTóet der vereeniglngen. Langzamérhand vulde zich ook het vrij gehouden voorplein van het Paleis, toen de 500 leerlingen van openbare en bijzondere scholen, die aan de zanghulde zouden deel nemen, daar werden opgesteld, weidra ge volgd door de vaandeldeputaties der veree niglngen, die in verschillende groepen kwamen aanmarcheeren. Toen tegen kwart voor elf alle deputaties stonden opgesteld, bood het voorplein van het versierde paleis een levendigen, kleu- rigen aanblik. In een halven cirkel rondom de groep met Oranje-strikken getooide schoolkinderen wapperden de vlaggen en vaandels der 424 vereenigingen in een bonte mengeling van kleuren, die omzoomd werd door een haag van Oranje-blanje- bleu-vlaggen van de in wit hemd met zwarte muts gekleede leden van de ver- eenlging „De princevlag". En op den ach tergrond liet feéstélijk gestemde publiek tegen de met green, en oranje versierde gevels der particuliere gebouwen. Naast het dirlgeergestoelte, waarop de bekende dirigent J. D. van Ramshorst had plaats genomen, stelden ziih de postfan- fare „Klein maar Dapper'' op. Een kapel van padvinders met hun zware trommen kwam uit de richting van de Heulstraat aanmarcheeren. In suanning wachtte de menigte. Het was elf uur, dus moest het bruidspaar via den Paleisingang aan den Hoogewal reeds weer in het Paleis zijn teruggekeerd. Vier kindertjes, begeleid door eenige hee ren in officieele dracht, betreden het pa leis. Een groote mand met witte seringen en oranjelinten wordt hun achterna ge dragen. Het zijn Agnes Loocks en Hans Stein, die in gezelschap van drs. D. G. G. van Ringelestein en dr. W. J. Goslinga, voorzitter en secretaris van het comité, het bruidspaar namens de Nederlandsche schooljeugd deze bloemen mogen aanbie den. Het andere jongetje en meisje zijn Dldy Blok en Ansje Huizing, die de Ko ningin en Prinses Juliana ieder een door het schoolhoofd W. P. Calliber en den on derwijzer D. Blok prachtig gecalllgrafeerd programma van de zanghulde mogen over handigen. Het is kwart over elf, de baicondeuren gaan open en terwijl het gejuich luid op klinkt. verschijnen de Prinses, met hoed en mantel, zooals zij van het Stadhuis is teruggekeerd, en een prachtige bouquet orchideeën in de hknd, en Prins Bernhard op het balcon. Belden wuiven lachend en danken met een handgebaar telkens op nieuw voor de hartelijke begroeting van het publiek. Als het gejuich dan- even in sterkte af neemt en de heer Van Ramshorst de aan dacht der 500 schoolkinderen weer heeft opgevangen, klinkt, lulde door het publiek meegezongen, het oude Wilhelmus, dat Prinses en Prins onbeweeglijk staande aan- hooren, ook als een tweede couplet wordt aangeheven, „Mijn schilt ende betrouwen, sijt ghy, o Godt mijn Heer". De wacht voor het Paleis staat met ge presenteerd geweer. Ieder die uniform draagt staat stram in de houding, de hand aan pet of kepi. Als het afgeloopen is, klinkt opnieuw ge juich. Een hofdame brengt de vier kinde ren, die ten Paleize zijn, op het balcon, waar zij naast het Bruidspaar mogen plaats ne men, de twee meisjes links naast den Prins, de beide knaapjes rechts naast de Prinses. Dan zetten de 500 kinderen het bruidslied „Jong Nederland viert feest" (door Tiny v. Elmy, op muziek van Louis Schwirtz), in: ,,'t Jong volkje van ons vaderland Zingt luid zijn blijdschap uit." Het is, alsof deze blijdschap, die uitgaat van de frissche kinderstemmen en zich weerspiegelen op het stralend gelaat der gelukkige jonge menschen op het balcon, zich voortplant over heel deze kleurige, zonbeschenen menigte. Frisch en pittig klinkt dan het bekende Hollandsche liedje van S. Abramsz .Hol land, M zeggen, je grond is zoo dras". Ach ter een der ramen ziet men de Koningin die zelf niet op het balcon verschijnt, doch met het programma in de hand, de zang hulde volgt. Ontroerend zuiver klinkt het meerstem mig gezongen lied: „Aan Holland's Bruids paar" op een tekst van A. Baan en muziek van den dirigent van Ramshorst. Ont roering en blijdschap ziet men beurtelings afgeteekend op het gelaat van de Prinses, die af en toe diep bewogen is. Als het laatste lied van de zanghulde is verklonken, barst opnieuw een daverend gejuich los, Eenige zwakke meisjesstemmen zetten te hoog „Lang zullen zij leven" in, maar de menigte neemt het over, de kin deren, niet langer onderworpen aan de muzikale discipline van den dirigent, ver overen het en Juichend klinkt het „in de gloria", gevolgd door een daverend „hiep, hiep, hoera". Als dan even een stilte valt, zijn het eenige diepe mannenstemmen, die vers 3 van Psalm 134 inzetten. Dirigent van Ramshorst Is op zijn qui vive en staat in een oogwenk weer op zijn dirlgeer gestoelte, om aan deze spontane uiting lei ding te geven. Plechtig en gedragen klinkt uit do menigte de diepgevoelde woorden „Dat 's Heeren zegen op U daal". Het is een ontroerend oogenblik en het bruidspaar op het balcon is zichtbaar onder den indruk. Op de korte stilte, welke even blijft hangen, volgt echter opnieuw een daverend „Lang zullen zij leven". Prinses en Prins danken lachend. De vaandels nelgen ten groet en dan keeren beiden in het Paleis terug. De treffende huldiging is afgeloopen. Marsch door de stad. Na de zanghulde en den vaandelgroet stelden de deelnemers daaraan zich in de Heulstraat en in het Noordeinde op voor een korte marsch door de stad. Vla de Heulstraat marcheerde de stoet langs den Kneuterdijk naar het Binnen hof. Voorop liepen de leden van het comité gevolgd door de Postharmonie en de ver- eeniging de Princevlag. Daarachter volg den 500 schoolkinderen, die 250 scholen In Den Haag vertegenwoordigden. Dan kwa men de padvinders en voorts een onnoe melijk aantal Haagsche vereenigingen, waarvan de jongste zeker wel de op 29 September opgerichte oranjevereeniging „Prins Bernhard" was. Tien dik stond het publiek langs den kant van den weg geschaard om den kleurlgen stoet gade te slaan. Op het Binnenhof werd onder de tonen van de Postharmonie, die ook gedurende den optocht onafgebroken gespeeld had, rondgemarcheerd tot alle deelnemers hier verzameld waren. De ouders van de school kinderen die in den optocht meeliepen, wa ren daar eveneens samengekomen, om hun kroost weer op veilige wijze naar huis te begeleiden. Alvorens echter ieder weer zijns weegs ging, hield generaal Wagner een korte toe spraak tot de aanwezigen. Hij zegde, als voorzitter van het comité tot luisterrijke viering, ieder die meegewerkt had aan de vaandel'hulde, dank. De Haagsche jeugd, zoo zeide hij verder, ls altijd getuige geweest van het wel en wee van ons Vorstenhuis, daarom lag het op haar weg deze vaandel- hulde te betoonen, welke aldus richtte spr. zich tot de kinderen, voor jullie gan- sche leven een onultwischbaren Indruk zal achterlaten. Namens het Prinselijk Bruidspaar en na mens H. M. de Koningin bracht spr. dank over aan allen, die aan de hulde hebben deelgenomen. Spr. deelde nog mede, dat zoowel de Prinses als de Koningin door deze hulde diep ontroerd waren. Tenslotte werd onder begeleiding van de Postharmonie door allen het Wilhelmus ge zongen, waarna een driewerf hoera op het Bruidspaar werd aangeheven. Hierna werd de stoet ontbonden. i» Ui MET DE NIEUWSTE REPORTAGES. Dagelijks vanaf 12 uur doorloopende Voorstellingen van 27 uur doorloopende Voorstelling van de Zondag 5563a .(Ingez. MedJ

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2