50 PLUS GRATIS i Vergadering Prov. Staten van Zuid-Holland VOOR KERSTGESCHENKEN'*a",?®rb®eK®" J. M. WIJNBEEK HRGEMRN LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 19 December 1936 De strijd in Spanje 1 OVERHEMD EN 2 BOORDEN GEHEEL 50 Openb. Verkooping BI-ARLITA" Debat over de begrooting. PHILIPS' In de voortgezette vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland kwam de heer Drost i Lib. aan het woord. Spr. had tegen een versnelde uitvoering van het wegen- plan geen bezwaar, doch heeft daarvan geen groote verwachtingen voor de vermin dering van de werkloosheid. Er zijn mil- lioenen guldens noodig om enkele honder den arbeiders meer te werk te stellen. Alle heil moet worden verwacht van een op leving van het particuliere bedrijf. Met het "Voorstel om een deel van de belasting opbrengst voor den aanleg van weger, te bestemmen, gaat spr. accoord. De heer Jansen Manenschijn (A.-R.) houdt eenige financieele beschouwingen. Hij huldigt het beleid van Gedep. Staten, dank zij hetwelk wij er als provincie tame lijk goed voorstaan. Uitvoering van het wegenplan had spr. liever door het werkfonds dan in werk verschaffing gezien. De bezwaren tegen werkverschaffing moet men echter niet overdrijven. Bij werkverschaffing, berus tend op uurloon plus accoord, worden de arbeiders naar prestatie beloond, bij het werken voor den- steun komen zij niet meer dan 10 pCt. boven de steunuitkeering uit. De heer Gardenier (S.-D.) wijst op den afslag van den duinvoet langs het strand bij Scheveningen onder Rijnland. Ook het strand wordt in den loop der jaren uit gehold. Men krijgt evenwel den indruk, dat Rijnland daartegen weinig of geen maatregelen neemt, Spr. begrijpt zeer wel, dat maatregelen tot versterking van den duinvoet geld kosten en hij erkent ook. dat de duinstrook ter plaatse voldoende breedte heeft voor de veiligheid van het gebied maar het is toch wel noodig, dezen afslag te stuiten. Een trap naar het strand is reeds gedeeltelijk weggeslagen en de rest is in de lucht komen hangen. Een en ander maakt een troosteloozen indruk. Zóó kan de toestand toch niet blijven. Spreker hoopt, dat Ged. Staten al het noodige zul len doen om Rijnland ertoe te brengen, een afdoende bescherming te doen "tot st-nd komen. Verder bepleit spr. verbetering van de zeewaterkeering op Goeree, welke zeer veel heeft geleden. De heer Van Haersolte (N.S.B.) vraagt stemming over deze begrooting. waarop nog allerlei z. i. niet gemotiveerde uitgaven voorkomen. Hij zal dan tegenstemmen. De heer Sandifort (S.-D i doet een be roep op Ged. Staten over het gevaar van afbraak van molens in de Alblasserwaard te voorkomen ter bescherming van het landschapsschoon. Voorts bepleit hij de toekenning van f. 400 subsidie aan de commissie voor huis houdelijke voorlichting. De heer Van Eesteren (C.-H.) gaat met den wensch van Ged. Staten om geen nieuwe uitgaven te doen zonder dat dek king aanwezig is, accoord. Tegenover de financiering van de voorgestelde wijze van uitvoering van het wegenplan staat spre ker eenigszins huiverig. Beter zou hij het achten, rustig door te gaan en jaar voor jaar te doen wat noodzakelijk is. Uitvoe ring van de wegenwerken in werkverschaf fing acht spr. in de gegeven omstandig heden goed. Spr. acht het volstrekt niet onredelijk, voor de financiering van de uitvoering van het wegenplan te putten uit de reserves. De heer Ter Laan (S.-D.) acht de uit voering van het wegenplan zuiver produc tief werk, dat niet uit het werkloosheids- subsidiefonds behoort te worden gefinan cierd, doch uit het Werkfonds. Helaas ech ter heeft de minister een ander standpunt ingenomen, hetgeen tengevolge heeft, dat nu moet worden geput uit het werkloos- heidssubsidiefonds met daaruit voortvloei ende loondrukkende uitvoering in werk verschaffing. Voorts dringt spr. op bespoe diging van de uitvoering aan, en op aan vaarding van het desbetreffende voorstel- Ter Laan. De heer Zijp (Lib.) bepleit eveneens versnelde uitvoering van het wegenplan. In normale tijden zou hij geenszins gevoe len voor uitvoering in werkverschaffing, doch in de gegeven omstandigheden van buitengewoon gToote werkloosheid moet hierin worden berust, te meer nu de nor male financiering de provincie twee mil- lioen meer zou kosten. Men moet echter voor dezen arbeid een selectie toepassen en uitsluitend krachtige, gezonde men- schen uitkiezen. Ten opzichte van het voorstel-Van Eek zegt spr. niet principieel tegenover borg stellingsfondsen te staan. Men plege over leg met de kamers van koophandel. De heer Meijers (N.S.B.) verdedigt de aanvrage voor de borgstellingsfoiidsen. Het betreft -hier een categorie van men- schen, die aan den rand van den maat- schappelijken afgrond staan en die gere geld van maatschappelijk hulpbetoon af hankelijk zijn. De heer In 'tVeld (S.-D.) dringt aan op bevordering van de uitvoering van streek plannen, b.v. met de hulp van werklooze intelectueelen. De wegenaanleg dient in werkverruiming, niet in werkverschaffing te geschieden. Onderzocht dient te worden wat kan worden gedaan om het griendbe- drijf te saneeren, eventueel de griendlan- den om te zetten in wei- of bouwlanden, indien na onderzoek mocht blijken, dat het bedrijf geen toekomst meer heeft. Ver der bepleit spr. inrichting der meren van de Rotte als recreatie-oord. De heer Eisen (R.-K.) sluit zich aan bij het door den heer De Geer besprokene. Spr. zal ten aanzien van de borgstellingsfond sen stemmen voor het advies van Gedep. Staten en tegen het voorstel-Van Eek. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdagochtend elf uur. Het controle-voorstel. In haar antwoord op het Fransch-Engel- sche voorstel betreffende bemiddeling en controle zegt de Spaansche regeering o.m.: „Er zijn geen belligerenten, maar er is al leen een regeering en opstandelingen, ver raders jegens hun land. Internationale persoonlijkheid verleenen aan de „autori teiten" van Burgos zou beteekenen af te dalen tot het diepste punt van het inter nationale leven onzer dagen." Vervolgens brengt de Spaansche regee ring in herinnering, welke aanklachten zij geuit heeft over schendingen van het niet- inmengingsaccoord, gepleegd door Italië, Duitschland en Portugal. Zij beroept zich op haar recht- tot het verkrijgen van alle middelen, noodig tot bestrijding van de opstandelingen. De hulp, die aan de be wapening dezer opstandelingen gegeven wordt, is een nieuwe vorm van agressie tegen een land. Dit feit zou voldoende zijn voor een verwerpen van het controle plan door de Spaansche regeering. Des ondanks aanvaardt zij het, maar wijst er tevens op, dat zich ernstige gebreken in het plan bevinden; het zou in de eerste plaats een controle moeten omvatten over de Portugeesche havens, waar de opstan- 40-jarig jubileum te Oegstgeest. Van den heer H. Gordijn. De heer H. Gordijn. Van de in Oegstgeest gevestigde bedrij ven zijn er thans nog maar weinig over, die door rasechte Oegstgeestenaren wor den gedreven. Verschillende ook daarvan hebben hun bedrijf een aanmerkelijke wij ziging doen ondergaan, meer aanpassende met de veranderde tijdsomstandigheden. Zoo is dit ook met een van die bedrijven waar dezer dagen een zeldzaam voorko mend jubileum staat te herdenken, n.l, bij dat van de firma G. N. v. d. Ameeia en Zonen. In vroeger tijden 'n alom bekend staan de wagenmakerij en smederij, is deze thans omgezet in een garage-bedrijf en repara tie-inrichting voor auto's e.a. Den 23en December 1896 trad de heer H. Gordijn als 17-jarig leerling-wagenma ker in dienst bij nu wijlen den heer H. v. d. Ameele. den oprichter van dit bedrijf, en sedert dien datum is hij daar onafge broken werkzaam geweest. Een 40-jarig jubileum dus, dat as. Woensdag herdacht zal worden, In die jaren heeft Gordijn zich van leer ling weten op te werken tot een uiterst bekwaam vakman waarop in alle tijden en omstandigheden, zoowel bij dag als bij nacht, met vast vertrouwen was te reke nen! Aan de veranderde tijdsomstandig heden heeft ook hij zich weten aan te passen. Veel lief en leed heeft deze jubilaris met de familie doorgemaakt. Hij is daardoor met den tegenwoordigen eigenaar ook meer als huisvriend opgegroeid en onmis baar geworden. En ondanks de tegenslagen in eigen ge zin. heeft hij met een volhardende lust tot arbeiden en met liefde en trouw steeds de hem opgedragen taak ten uitvoer gebracht tot groote tevredenheid van de tegenwoor dige eigenaars. De benarde tijdsomstandigheden, die nu eenmaal in het zakenleven groot opgezette huldigingen niet meer toelaten, in aan merking genomen, zal het naar wij ver wachten, dezen jubilaris die ten allen tijde gereed stond om een ieder te helpen, de zen dag zeker niet aan belangstelling ont breken delingen zich ravitailleeren. De aanvaar ding van het controle-plan wordt gegeven, zoo verklaart de regeering, opdat men zal kunnen vaststellen, wie de werkelijke schei--1'"s van het r.iet-inmengingsaccoord zijn. De regeering behoudt zich echter het recht voor alle bijzonderheden van het ontwerp-plan te bespreken. De noodzakelijkheid van evacuatie van Madrid. Het bombardement van de wijken Cuatro Caminos en Tetouan de las Victorias te Madrid, stelt de noodzakelijkheid in het licht van de evacuatie uit Madrid van minstens dat deel der bevolking, welker woningen gelegen zijn in de „oorlogszone". Sinds 21 November hebben 250.000 per sonen Madrid verlaten. Het gaat hier ech ter niet alleen om de Madrileenen, maar ook om de vluchtelingen uit de üi handen der nationalisten gevallen provincies. Het evacuatiecomité beschikt over 7200 voer tuigen, waarvan minstens 3800 autobussen en "vrachtwagens. Met dit materiaal kun nen dagelijks 7000 personen vertrekken naar de verschillende loyale provincies, terwijl 2500 personen naar het naastbij- zijnde spoorwegstation gebracht kunnen worden. Er zijn gedelegeerden naar de centra van uitwijkelingen, o.m. te Valen cia. Alicante, Murcia, Barcelona en Tarra- gone gezonden, om daar zorg te dragen voor onderkomen en ravitajilleering. Er moest gezorgd worden voor woning en on derhoud van 350.000 personen. Eveneens heeft men schikkingen getrof fen te Madrid om de bewoners van de „oorlogszone" die de hoofdstad niet willen verlaten, over te brengen naar minder ge vaarlijke wijken. zooals Eau de Cologne, Parfum, Lavendelwater, Dozen Zeep, Poederdoosjes, Dozen Poeder, Nagel-Etui, Manicuur-artikelen, Rookverdrijvers, Vaporisateurs, Scheerapparaten, Scheerdoozen, is Uw aan te bevelen adres: 3852 STEENSTRAAT 13 - TELEF. 1693 - LEIDEN in alle liniaturen voorhanden! Tabellarische Kasboeken met 5, 6, 8 of 13 kolommen, vanaf f. 6.65. - Folioboeken slechts 39 cent. - Winkelboeken slechts 14, 18, 29 en 39 cent. AGENDA'S - KASBOEKEN WEEK en MAANDKALENDERS A. A. VERHOOG Papierhandel 3891 HAARL.STRAAT 29, TEL. 2197 tlooigrachl 51 TELEF: 2045 Voor 50 - 70 en 90 cents p. week een Torpedo-Stofzuiger lil 2 jaar uw eigendom. 7195 WASSCHERIJ WITTESINOEL 14 LEIDEN telefoon toss Gfic&te. GfidLaeJZiritf, Om U tevens van de steeds nog niet overtrotfen onberispelijke aflevering onzer Af deeling HEERENFIJNGOED te overtuigen, behandelen wij vanaf 1 Dec. buiten 'n proefwasch tegen hal ven prijs nog 1 OVERHEMD en 2 BOORDEN GEHEEL GRATIS. 3856 Voor hen, die alléén een proefwasch fijngoed bij ons laten behandelen, geldt de reductie van BOORDEN 7 CENTS OVERHEMDEN 25 CENTS Notaris Mr. C. PUNT te Noord- wijk, zal op Dinsdagen 22 en 29 December a.s. half 12 v.m. precies, in het café van den heer H. Coster, Oegstgeester- weg, Rijnsburg, resp. bij opbod en afslag publiek verkoopen: 1. Een Huis met schuurtje en teelland te Oegstgeest a. d. weg LeidenRijnsburg no. 20; eigendom van J. Wijsman, to taal groot 32.50 aren. 2. Een strook berm voor per ceel 1, groot 60 centiaren. 3. Een hypothecaire vorde ring groot f. 3600.—, rente 5 «la, waarvoor als le hypotheek is verbonden: het woonhuis c.a. Rij nznehtweg 169, Oegstgeest. 4. Eer. hypothecaire vorde ring groot f. 2250.rente 5'/i waarvoor als 1ste hypo theek is verbonden: een per ceel teelland, te Oegstgeest, d. Oegstgeesterdijk, groot 55 aren 50 centiaren. 3599 5. Een hypothecaire vorde ring groot f. 5000.rente 5'/. «la, waarvoor als le hypo theek is verbonden: een woon huis c.a. te Rijnsburg, a.d. Oegstgeesterweg no. 48, groot б.44 aren. Alles breeder bij biljetten omschreven. Aanvaarding en BetaJIng 29 Januari 1937. Inl. ten kantore v, d. Nots. extra lampje is een zegen voor oogen en gezondheid! Daarbij is goed licht uiterst goed koop. Een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalumen geeft voor 1 a 2 cent een heelen avond helder licht, berekend naar de meest-gebruikelijke stroomtarieven. Een reeks belangrijke waarheden over oogen en verlichting vindt U vlot uiteengezet in ons werkje: Van het Wondere Zien". Vraagt het aan: het is gratis! LAMPENFABRIEKEN. EINDHOVEN

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12