NIEUWJAARS-ADVERTENTIEN 1937 lilBSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag li December 1936 THIJS IJS EIS HET HANEN-EI LEIDSCHENDAM. Ontwikkelingsavonden van de K.J.M.V. Op uitnoodlging van de Kath. Jonge Süddenstandsver. hield de heer Th. J. van der Heijden uit Leiden een causerie over [et volkscredletwezen. Spreker behandelde eerst de z.g.n. volks- jpaarkassen, die hoofdzakelijk werken on der de arbeidende klasse. In korte trekken besprak de lnl. vervol gens den verkoop van huizen op termij n- [etallng. Hij wees op het gevaar dat daarin schuilt wanneer het gekochte met hypo theek is belast en de verkooper, die de ter mijnen heeft geïncasseerd, niet in staat blijkt te zijn het huls van hypotheek te sulveren. Langen tijd stond de heer Van der Heij den stil bij den afbetalingshandel. Het huurkoopsysteem heeft, aldus spreker, uit hoofde van credietverschaffing ten behoe- ie van de handeldrijvenden groote voor deden, mits het met beleid wordt toegepast. Helaas wordt er echter van dit systeem teel misbruik gemaakt. Spr. keurde het colporteeren met afbe- taüngsgoederen in het algemeen af. Hij ging dp constructie van het afbetalingscon tract na, zette de nieuwe wettelijke regeling duidelijk uiteen en zelde van die wet groote terbeteringen te verwachten. Komende tot de behandeling van de Geldschieterswet Illustreerde spr. het op treden van woekeraars en hun wijze van lente-berkening. Deze woekeraars zijn thans praktisch uitgeschakeld. De geld schieterswet heeft tengevolge gehad dat woekeraars hun bedrijf moesten staken, omdat dit bedrijf niet meer loonend werd. Deze wet brengt evenwel geen uitkomst aan degenen, die in geldverlegenheid verkeeren, omdat het aanbod om geld uit te leenen thans kleiner dan voorheen is. Daarom rullen gemeenten en philantropische in stellingen op dit terrein veel nut kunnen doen door geldschietbanken op te richten. Deze banken zullen onder de bepalingen tan de wet bij een zuinig en degelijk beheer zich wel kunnen bedruipen, doch van het maken van een goede winst zal geen sprake kunnen zijn. Dit ls ook niet noodzakelijk, waar het uit commercieel oogpunt uitlee- nen van gelden aan particulieren niet toe te juichen is. Van de gelegenheid tot het stellen van wagen werd een vrij ruim gebruik ge maakt. LISSE. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. van NobelenJonker, d. - J. P. Nortv. d. Vlugt, d. Ondertrouwd: P. L. Bruusse en G. H. Mulders. Loop der bevolking. Gevestigd: C- W. v. d. Vis, uit Oegstgeest - H. E. Stolk, uit Haarlem M. Scholte, uit Haarlem M. Wittebrood, uit Maas tricht Th. Sturkenboom. uit Maastricht - B. van Dijk, uit Doorn B. J. Vos, uit Leiden. Vertrokken: F. J. M. Nieuwenhuizen, n. Wijk asm Zee W- v. d. Voorn naar Schie- hm J. H. Kaandorp, naar Voorhout I'. C. v. Voorst, naar Haarlem M. den lilzen, naar Sassenheim. NC.B.V.-propaganda-avond. In het gebouw Jtehoboth" werd een groote propaganda-vergadering gehouden door het pl. comité der N.C.R.V. De zaal ran ..Rehoboth" was geheel bezet. De ïoorzitter, de heer A. Nagtegaal, opende De heer van Dijk, uit Hilversum was de spreker: als declamator verleende mede werking de heer Feyten uit Utrecht. Na het openingswoord werd het NC.R.V.-lied gezongen, waarna enkele platen werden ten gehoore gebracht door middel van den reportagewagen. Met veel belangstel Ling werd geluisterd naar het „Largo" van Handel en Ps. 68 vrs 10. Na verdienstelijke declamatie van den heer Feyten en mu ziek hield de heer van Dijk zijn propa- gandarede over „De taak der Radio". De tadio kan zijn ten zegen of ten vloek. Spr. 'chetste de groote Invloed van de radio op het gezinsleven. Er rust dan ook een groote verantwoordelijkheid op hen die leiding hebben in het gezin en zij kan veel rijken regen schenken. Het werk der N. C. R. V. roept om samenwerking en moge die er blijven- Men verdrage en versta elkaar. Samenwerking blijve er tusschen de ver schillende kerkelijke groepen. Spr. eindig de met een schouwing over de kunst, met name de muziek in de radio en wees daar bij op het meeningsverschil in christelijke kringen. De N.C.R.V. tracht een luim standpunt ln te nemen, doch haar positief christelijke karakter niet te verloochenen. Namens het hoofdbestuur werd het pl. tomité bij monde van den heer v. Neerde dank gebracht voor de krachtige actie die 'c Lisse gevoerd wordt. De geslaagde avond »erd aangevuld met muziek en declamatie be voorz. eindigde met een kort dankwoord vaama de samenkomst met gezamenlijk gezang en dankgebed gesloten werd- Jaarverslag R.K. Wijkverpleging. Wederom ts verschenen het jaarverslag van de R.K. Wijkverpleging alhier. Daarin wordt melding gemaakt van het 25-jarig bestaan der vereenlging, dat echter door je sombere tijden zonder feestbetoon voor bij is gegaan. Gewezen werd op het feit dat men den ouden tijd van na-bij moet heb ben medegemaakt om ten volle te kunnen waardeeren hoezeer-wij hier in die 25 jaren m de verzorging der zieken zijn vooruit gegaan. Het werk wordt door velen gewaardeerd, joch te betreuren is het dat niet allen ook "Offelijk van hun belangstelling blijk geven. Pc inkomsten nemen ieder jaar af en niet meer toereikend om de uitgaven J kunnen bestrijden. In vier jaar tijds ls je contributie met niet minder dan f. 350 fbiggeloopen. De medewerking van allen «oidt ingeroepen om deze mooie Instelling ■"stand te houden. exploitatie van het St. Jozefhuis gaf -jaar ook al een tekort van ruim f. 100. vtoewel dit kleine ziekenhuis zich uitste- •jM leent tot verpleging van kraamvrou- en rustbehoevenden en de verpleegden 5™ zoo laag mogelijke kosten verpleegd Jj'jen. werden ln het afgeloopen boekjaar jjchts 5 kraamvrouwen opgenomen. Vroe- ft as dit Semiddeld 14. "e inventaris is uitstekend in orde. Ce wan, Tissing vulden deze weer belangeloos waarvoor een woord van dank op zijn Wts is.' Uit het overzicht der werkzaamheden over het algeloopen Jaar blijkt, dat 3035 bezoeken werden afgelegd en 2422 behan delingen in het wijklokaal plaats hadden. Er werden 138 patiënten bezocht en 408 patiënten werd hulp verleend ln het ge bouw. Voorts werden 29 kleinere operaties verricht, 16 patiënten werd 523 maal hoog- tezon verstrekt, van 5 patiënten werden röntgenfoto's gemaakt en 5 patiënten kre gen 27 maal diathennie. Het financieel overzicht sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f. 2336.85, waaruit blijkt, dat de reserve is teruggeloopen. Ten slotte wordt een woord van warmen dank en hulde gebracht aan het adres van zuster Josepha, die met zoo onvermoeiden ijver zich aan haar taak wijdt. De Gem. Zangver. „Gregorius" hield in het Bondsgebouw haar jaarvergadering met een goede opkomst. De heer p. van Opzeeland bracht als, secretaris verslag uit. De penningmeester kon gewagen van een voordeelig saldo van f. 66 Deboeken werden nagezien en accoord bevonden. De aftr bestuursleden werden allen her benoemd. Een feestcommissie werd benoemd voor den te houden jaarlljkschen feestavond. NOORD WIJKERHOUT. Vergadering Bloembollencultuur. In café „De Zwaan" vergaderde de afd. Noordw.hout van de Alg. Ver. voor Bloem bollen-cultuur. (B.B.C.). De voorzitter, de heer E. Oostdam Jac.zn. opende de druk bezochte bijeenkomst. Hij hoopte, dat 1937 voor het vak nog betere resultaten zal hebben dan 1936. De prijzen waren wel iets gestegen, maar er moest te veel voor minimum-prijzen worden gele verd De export was niet onbevredigend, niettegenstaande de vele exportbelemme ringen. Verder hoopte spr., dat de vier Hol landers, die op 15 Dec. te Washington, de belangen der bloembollenstreek moeten hoog houden, daar veel succes zullen heb ben. De heer L. M. van Noort las de notulen, die goedgekeurd werden. Hierna volgde de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de 182e algem. Verg. op Maandag a.s. te Haarlem. De afd Heemstede stelt voor over te gaan tot oprichting van een economische afd. bij het bureau der algem. Vereenlging. Na langdurige discussie zal de,afd. Lare afge vaardigden vrij mandaat meegeven, even als voor het punt contributie-verlaging. Het voorstel van het hoofdbestuur der Alg. Ver. uit te breiden tot 18 leden werd aangenomen. Het dagelijksch bestuur zal bestaan uit vier leden met Voorzitter en Secretaris. Tot afgevaardigden werden benoemd, de heeren L. N. v. Noort en E. Oostdam. Tot hun plaatsvervangers, de heeren C. van Paridon en C. Zonneveld. Tot leden van het Hoofdbestuur werden benoemd na stemming, herstemming en daarna loting, de heeren Jac. de Braban der van Hillegom en de heer De Zeeuw van Nieuw-Vennep. Zij beiden zijn felle tegen standers van saneering. De punten 8 en 9 werden alsnog aange houden tot een volgende vergadering; de leden kunnen dan beter in de gelegenheid zijn om te hestudeeren de Ingrijpende ver anderingen der reorganisatie-voorstellen. Tenslotte volgde een verloting van een prachtige collectie bloeiende planten en bloemen. In het weiland van Gebrs. van Eeden is 's nachts een schaap geslacht; de bout werd meegenomen. Het zelfde is ook ge schied, kort te voren, in het weiland van den heer M. Koudijs, aan de Leidsche Vaart, De afd. Noordwijkerhout van het Wtt- Gele-Kruis. heeft aangesteld, als Kraam verzorgster, mej. M. Weyland, alhier. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk werd in de vacature de heer D. Smit geko zen de heer C. Admiraal Hzn. Voor de Christ. Middenstandsver. al hier spraken gisteravond in het vereeni- gingsgebouw de heeren De Vries en Kuy- pers, resp dir. en adjunct-dir. van het Accountantsbureau De Vries te Haarlem over het onderwerp: „Belastlngproblemen, crisis- en devaluatie-wetten". Na een duidelijke uiteenzetting van deze voor den middenstander zoo belangrijke aangelegenheden werd een ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen en het Inwinnen van adviezen. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons Blad van Donderdag 31 Dec. Nieuwjaars- wenschen te plaatsen, tegen den prijs van 75 cent van 15 regels, elke regel meer 15 cent. Tot Woensdag 30 December aanstaande des namiddags 1 uur kunnen deze advertenties worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend, OEGSTGEEST. Aanrijding. Op den Rljnzichtweg bij den overweg aan het viaduct had hedenmorgen een aan rijding plaats tusschen een personen-auto, bestuurd door C. v. d. W, te Noordwijk en een electrische tram van de N.Z.H.T.M. De auto werd daarbij zwaar beschadigd aan de ilnker-voorzijde. De bestuurder kwam er echter zonder letsel af. De auto is door een kraanwagen van de garage Kamsteeg weggesleept. Proces-verbaal ls opgemaakt. De Veiligheidsweek. In verband met de op initiatief van de Ver. „Veilig Verkeer" te Leiden alhier ge houden veiligheidsweek vernemen wij dat in totaal aan 267 personen een uitnoodl ging werd gegeven hun tekortkomingen ln orde te brengen Een twintigtal personen werd hiervan bekeurd. Van nu af aan zal de politie echter niet meer uitnoodigingen verstrekken, doch bij overtreding onmiddellijk proces-verbaal opmaken. Voor den dienst in Ned. Indië is be stemd als adsplrant controleur binnen- landsch bestuur de heer A. Gooszen, alhier. SASSENHEIM. De a.s. feesten. In „Het Bruine Paard" vergaderde de af gevaardigden van de buurtcommissles voor de versiering. Hoewel bleek, dat het flnancleele ge deelte der verschillende commissies nog niet geheel gereed was. werden verschil lende plannen ter tafel gebracht en be sproken. Na langdurige besprekingen werd beslo ten over te gaan om- althans de straten te -verlichten met lam^feriS, zoodat de com missies nu de ncodlgé'gelden kunnen gaan inzamelen. Het is niet uitgesloten dal bij voldoende bijdragen meerdere versieringen zullen worden aangebracht. Ten slotte werd besloten dat de commis sies haar plannen aan het bestuur der Oranje-vereenlging zullen voorleggen. Voor rekening van den heer H. Slegt- kamp te Lisse zal op het terrein naast het Sportpark „Rusthoff" een straat worden aangelegd, voorloopig ter lengte van 55 meter, met een breedte van 10 meter In de plaats van mej. J Alkemade die wegens huwelijk ontslag heeft aange vraagd, is tot onderwijzeres aan de Anna- school benoemd mej. E. v. d Voort, thans werkzaam aan de R.K. Jongensschool. In snert of op de boterham de rookworst met den zachten rooksmaak Stege man's Geldersche 3 (Ingez. Med.) 26. Draak Hanedis was stellig erg geschrokken en had nu niets meer in de melk te brokken; pruilend trok hij met zUn lip en hij keek een beetje sip want vader Haan, zoo Juist gestapt uit Simmi's mandje, gaf hem heel boos een stevig standje. Geen wonder, dat hy zoonlief nu de les eens leest, want hy was verbazend stout geweest; zooiets, kraait Kukel-bont, mag hy nu nooit weer lappen, want anders krygt hy van zyn vader een pak klappen! Hanedis zit dus als 't ware in een hoek en vreest een flink pak op zijn broek; Thus en Simmie kunnen nu kalm langs hem gaan zonder angsten uit te staan, zy hebben deze kans te baat genomen en stappen snel om by de grot te komen, daar zit toch Immers nog Graaf Grutterpapper's dochter steeds te zuchten en zy verlangt er zonder twyfel naar den toov'naar en zyn dr-ank snel te ont vluchten A.s. Maandag wordt het ontspannings lokaal voor de R.K. werkloozen in het K. S. A. gebouw geopend. Tot koningschutter van de B.V.L. is bevorderd de heer P. G. Benschop. De R.K. Volksbond heeft de 2e cursus avond gehouden, die goed bezocht was. De heer B. N, Loerakker van Hillegom behandelde het onderwerp „De gevolgen van den wantoestand". STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Berk, geb. van der Werf. D. G. G- Remmerswaal, geb. Persoon. Z. VEUR. Burgerlijke stand Bevallen: H. J. M. Boon, geb. Luscuere, 2. G. A. Kloosterman, geb. Bergman, D. Getrouwd: J. J. van der Laan en J M. Kleyne. VOORSCHOTEN. Het a.s. herdenkingsfeest. Voor het organiseeren van het pl. her denkingsfeest heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit het bestuur der Kon. Wllh. Ver. en het comité, dat de inzame ling voor het huldebiyk heeft georgani seerd. Van dit feestcomité ls burgemeester Berk hout eere-voorzitter. De inzameling voor de feestelijke herdenking heeft ong. f. 190 op gebracht. Het herdenkingsprogramma zal béstaan le uit een drietal zeer aardige voorstellin gen voor de schoolgaande kinderen; hier bij merkt het comité nadrukkelijk op. dat ditmaal ook rekening wordt gehouden met de kinderen, welke hier wonen, doch te Leiden of Oegstgeest een school bezoeken. Ook deze kinderen kunnen dus de voorstel ling bezoeken. Des middags te 1 uur wordt op de Voor straat ringsteken op tandens georgani seerd voor grooteren en zakloopen voor de jeugd. 's Avonds wordt in een drietal lokaliteiten een zgn. „Bonte avond" georganiseerd; n.m. in het getouw voor Chr. Belangen, gebouw van de R.K. Volksbond en Hotel Deurloo Na afloop wordt te ongeveer half elf een lichtstoet geformeerd, met fakkels en lam pions, waarvoor de medewerking van de pl. muziekvereenigingen ls gevraagd. Te vens ls nog de medewerking gevraagd van de pl. wlnkeliersvereeniglngen om van 23 tot 31 Dec. een etalagewedstryd te organi seeren. waarvoor het comité prijzen be schikbaar stelt voor het publiek. Bovenstaand herdenkingsfeest zal ge houden worden op Dinsdag 29 Dec. a.s. Raadsagenda. VEUR-LEIDSCHENDAM. Burgemeester Keyzer heeft bedankt als voorzitter van de afd. van de Holland- sche My. van Landbouw. De R.K Mlddenstandsvereenlglng de Hanze zal deelnemen aan den etalagewed strijd te organiseeren ln verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana. Staande de vergadering gaven zich 21 leden op voor deelneming. Daar Leidschendam uitgesloten is van de collectieve arbeidsovereenkomst in de bouwvakken, hebben de afdeelingen van de R K„ Prot. Chr. en moderne bouwvakarbei dersbonden een bijeenkomst gehouden ten van een automobielverzekering 4 Voor einde te komen tot een plaatselijk con- „*■- tract. Daar echter geen der bestuurders omlijnde plannen naar voren wist te bren gen en nog geen overleg had plaats ge had met de hoofdbesturen, werd besloten binnenkort weer byeen te komen, waartoe de districtsbestuurders dan ook*zullen wor den uitgenoodigd. Vergadering van den gemeenteraad, te houden op Woensdag 23 December 1936, des n.m. 8 uur. 1 Ingekomen 2. Voorstel tot het slui ten van een wettciyke aansprakelijkheids verzekering 3. Voorstel tot het sluiten VOORHOUT. Door de duisternis misleid. Toen een bediende van de Bisschoppe- ïyke Nijverheidsschool 's avonds thuis kwam, liep hy, door de duisternis misleid tegen de afrastering van de grasperken. Hierdoor viel hy voorover in de daarbij gelegen vijver. Daar er in de vijver veel modder is kon hy zich zelf niet op het droge brengen. Door hard om hulp te schreeuwen, werd zyn hachelyke positie opgemerkt in het gebouw, waarna hy door de hulp van eenige paren toegesto ken handen, spoedig op het droge was ge bracht. Vergadering der „IJsclub". De Voorhoutsche IJsclub hield in café Groot Boerhave de jaarlyksche ledenver gadering, de voorzitter de heer C. v. Velzen opende en heette allen hartelyk welkom. De secr. de heer P. N. Vester, las de notu len der vorige vergadering, die onder dank werden goedgekeurd. Volgde rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer G. M. Prins. Hieruit bleek dat de kas dit jaar weer was zijn f. 126.85 en de uitgaven f 85.75, batig saldo f. 41.10. Dit gevoegd by het kassaldo van het vorigie jaar maakt f. 151.64 De heeren Jac. Knoppert G. Jz., H. Verdegaal en Ohr. Poel leden der controle commissie, bevonden de bescheiden ln de beste orde, waarna de voorzitter een dankwoord bracht aan den penningmeester, voor zyn goed beheer. De secr. las het 36ste jaarverslag, waar uit oa bleek, dat het lid H, Damen, in de afgeloopen -korte ijsperiode van vorige win ter, een ongeval was overkomen, waardoor hy zyn pols braik. Dit gebeurde op de ydbanen te de Kaag. Doordat de heer Damen lid was van de ysclub alhier, dus als vanzelf verzekerd tegen ongevallen op het ys, mocht hy het genoegen smaken, een maand lang f. 3.per dag, dus een bedrag van f. 90.— als vergoeding uitbe taald te krijgen. Moge dit een aansporing zyn om lid te zyn van Voorhoutsch IJsclub! De voorz. bracht den secr. dank voor zyn jaarverslag, waarna den leden een sigaar geoffreerd werd. Hierna werd nog een schryven voorgelezen van den Z.H.IJ.. waarin vermeld, dat voor de twee Jaar ge leden uitgeschreven rondrit, nog steeds alles ln gereedheid is. Evenals vorige Jaren was ook een schry ven ingekomen van het werkloozencom- mlté. Er werd daarom een collecte gehou den, die f. 5.20V: opbracht Volgde bestuursverkiezing. Aftr. waren de heeren L. v. Zonneveld Sr. en G. M. Moerdyk (N.Br.) Prl-ns, die by accl. werden herkozen. De heer G. M. Prins, penningmeester, bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna sluiting. stel tot het sluiten van een ongevallenver zekering brandweerpersoneel 5. Voorstel tot het sluiten van een uitgebreide fraude- en diefstalverzekering 6. Voorstel tot het uitleenen van kasgelden 7. Voorstel tot wyziging van de rijwielvergoedingen aan het personeel der bedryven 8. Voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters 9. Voorstel tot vaststel ling van een nieuwe heffings- en invorde ringsverordening van een belasting op het houden van honden 10. Voorstel tot wij ziging van de gas- en electriciteltstarieven 11. Voorstel tot wyziging van de veror dening van het beheer der bedrijven 12. Voorstel tot wijziging van de tarieven van waterverbruik en huur van watermeters 13. Reclame hondenbelastting 14. Beslui ten comptabiliteit 15. Rondvraag. Aanbesteding. Ten overstaan van B. en W. had de aan besteding plaats van het rooien van 110 boomen. staande aan de wy'ngaardenlaan. Oranjekade, Schoolstraat en Burgemeester Vernèdepark. Ingschreven hadden: N. J. van Os J. Ouwersloot en G. v. d Eykel voor f 437 80' A. J. v d. Geest en P. van Rhijn voor f. 257; W. Rysdam en B. J. v. d. Brecht f. 125; J. Jansen, Waddlnxveen, f. 126; W. v. d. Geest en Jac. Vogelaar, f. 98; J P f' 25 Marel' f' 72' C' de RCgt e" N' N00rt De gunning ls aangehouden. Waar geen plaatsnaam staat vermeld, zyn de inschry- vers in deze gemeente woonachtig. Ned. R. K. Volksbond. De heer v. d. Akker hield zyn 2e lezing over het communisme met het onder werp „Waarom de Paus zoo nadrukkeiyk tegen het communisme waarschuwt". Spr. zette uiteen op welk een sluwe en geraffineerde wyze de communisten trach ten hun invloed te vergrooten. Ziende dat met ruw geweld niet de overwinning be haald wordt, is men van taktiek veran derd en tracht men steen voor steen den burcht van de Chrlsteiyke levensbeschou wing af te breken. Zeker zullen er ook by hen, die deze le vensbeschouwing moeten uitdragen en voorstaan menschen gevonden worden, die fouten en gebreken soms zelfs zeer ern stige hebben maar hierby mogen wy nooit vergeten, dat ook zy menschen zyn, evenals wy allemaal en dat dit aan de kerk zelf en de christelyke levensbeschou wing geen afbreuk mag doen. Zeker mogen wy. aldus spr., helpen toezien en desnoods door opbouwende critiek zorgen, dat onze beweging gezond blijft maar niet ons zelf en anderen van de v/iis brengen door in te gaan op alles wat van andere zyde wordt geïnsinueerd om het vertrouwen in de kerk en de bisschoppen te ondergraven. Na het beantwoorden van vragen, werd de spr. door den voorzitter dank gebracht. Met Ingang van 1 Januari 1937 is tot gemeenteveldwachter alhier benoemd J C. van den Wedden, marechaussee te Gevonden: een jute zak. Inlichtingen by de politie op werkdagen tusschen 9—10 uur v.m. 59

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7