KERSTFEEST RESTAURANT „In den Vergulden Turk" LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 16 December 1936 De strijd in Spanje BUITENLAND Beide feestdagen een speciaal goed verzorgd en uitgebreid KERSTMENU a f.4.per couvert Kerstmenu's worden gaarne op verzoek toegezonden. Muziek onder leiding van JACQUES VAN OOSTEN. Binnenland De dijkval bij Kapelle L. K. V. „EIGEN FOK". Maandelijksche vergadering. De L. K. V. „Eigen Fok" hield in haai' clubhuis Hotel Bremmei. Beestenmarkt 34 haar maandelijksche ledenvergadering. Al lereerst vond de trekking der verloting plaats. Hierna deed de voorzitter mededeeling van het plotseling overlijden van het lid G. Engberts te Zoetenvoude. De secretaris-penningmeester bracht vervolgens het verslag uit van de afgeloo- pen Nat. Tentoonstelling, dat na onderzoek door de kascommissie aecoord werd bevon den. De vergadering bracht spontaan hulde voor het goede beheer en de secr.-penning meester dankte alle schenkers van eere- prijzen en medewerkers voor hun hulp daar anders zulk een resultaat niet bereikt had kunnen worden.» Tijdens de tentoonstelling gaven zich 5 nieuwe leden op. Vervolgens kwam het stamboek-register ter sprake. Na een toelichting door den voorzitter werd tot aanschaffing van zulk een regis ter besloten en hiervoor als administrateur gekozen de heer W. P. Slegtenhorst bijge staan door de heeren R. Stoof en P. Vint- gens De verloting van 3 konijnen en een kapstokkleed bracht een schitterend saldo op ten bate van het eereprljsfonds. Voor de rondvraag gaven zich 5 personen op. die op zakelijke wijze werden beant woord. Daarna sloot de voorzitter onder dankzegging voor de groote opkomst deze vergadering. Onze stadgenoot, de veehouder A. Cuvelier behaalde op de Kerstveetentoon stelling te Rotterdam met een door hem ingezonden vet kalf een eervolle ver melding. De Leldsche Kunstvereeniglng organi seert van 18 December tot 10 Januari een tentoonstelling van werken van den schil der Toon Kelder. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een rede van Ribbentrop Uit den Volkenbondsraad Grensbeveiliging. Von Ribbentrop. de Duitsche ambassa deur te Londen, heeft aan een Engelsch- Duitsch banket, dat gisteren te Londen is gehouden, gezegd: Hitler acht het bezit van: koloniën gewenscht ter voorziening in de eerste levensbehoeften en den wereld handel, essentieele punten om de levens voorwaarden van het Duitsche volk te ver beteren. Derhalve, zoo vervolgde hij, is een redelijke oplossing van het koloniale vraag stuk uiterst wenschelijk. De verschrikke lijke en tragische dwaling van den laatsten oorlog moet nimmer herhaald worden. In een toekomstigen oorlog zou er ten slotte geen overwinnaar zijn en dit zou de onvermijdelijke zegepraal beteekenen van de bolsjewistische wereldrevolutie. Von Ribbentrop eindigde met een feilen aanval op de Komintern. In den Volkenbondsraad heeft gisteren Vienot het Fransehe standpunt uiteengezet inzake de Sandjak. Hij herinnerde er aan, dat Frankrijk met Turkije door banden van oprechte vriend schap is verbonden. Tegenover de opvatting van Turkije stelt hij -een nauwgezette analyse van de over eenkomsten, die tusschen 1920 en 1923 zijn gesloten met- betrekking tot de Levant- staten. Hij concludeerde, dat de overeen komst van Frankrijk met Turkije van 1921 geschiedde krachtens het mandaat. Frank rijk heeft nimmer souvereiniteltsrechten op Syrisch gebied gekregen. H:j herinnerde eraan, dat de Volkenbond in 1930 den orgarrischen status der Levant- staten heeft goedgekeurd, krachtens welke het Sandjak door de Syrische grondwet en door een bijzonder organisch regiem wordt geregeerd. Bovendien gaat het er om, de eenheid van Syrië te bewaren. Ten aanzien van de door den Turkschen minister van buitenl. zaken geëischte voor- loopige maatregelen, verklaarde de Fran sehe vertegenwoordiger zich bereid, neu trale -waarnemers naar het omstreden gebied en de Syrisch-Turksche grens te zenden. Frankrijk kan evenwel niet instemmen met maatregelen, welke een gedeeltelijke opheffing van het mandaat en een antici patie op de definitieve oplossing zouden 'beteekenen. Vienot en Roestjdi Aras zijn tenslotte tot overeenstemming gekomen. Frankrijk handhaaft voorloopig de troepen in het omstreden gebied. Roesjdi Aras zal zich tot Ankara moeten wenden, alvorens zijn definitief antwoord te kunnen geven. De besprekingen tusschen Sandler, Roesjdi Aras en Vienot worden nog voort gezet ten behoeve van de definitieve redactie van Sandler's verslag. Terwijl Roesjdi Aras namelijk voor nemens is. zich bij de stemming in den raad te onthouden, wenscht Sandler de formeele toestemming van beide partijen. Het schijnt, dat de Turksche minister enkele dagen na het besluit van den raad zich naar Parijs zal begeven om door een directe gedachtenwisseling de regeling van het geschil te vergemakkelijken. De .Petit Parisien" en de „Echo de Paris" maken melding van een door de National Zeitung (Bazel. gepubliceerd be richt volgens hetwelk de Duitschers zou den zijn overgegaan tot een nieuwe grens- organisatie in den sector, welke aan Frankrijk en Zwitsrland grenst. Het betreft de oprichting van afdeellngen „Gehelm-grenztruppen" die bestaan uit uitgelezen manschappen van S A. en S.S. en gemotoriseerde afdeellngen. De National Zeitung meldt voorts: „Alle mannen dragen uniform, zij zijn in veldultrusting en gewapend met mitrail leurs" Te Loeirrach bevinden zich twee „hon- derdschappen". Ieder stadje zal op deze wijze zijn eigen per mar: ent garnizoen hebben. Deze nieuwe formaties hebben gisteren hun eerste manoeuvres gehouden. Tezelfder tijd zijn belangrijke transporten wapens en munitie aangekomen Deze transporten geschieden doorgaans des nachts. De .Echo de Paris" voegt hier aan toe: Er dient te worden opgemerkt, dat Zwit serland sinds eenige weken maatregelen neemt ter bescherming van zijn eigen grens. Men is begonnen met een bescher mingscorps op de been te brengen, waar aan gemotoriseerde afdeellngen zijn toe gevoegd DUITSCHLAND. Hitier grijpt in Kerkstrijd in. Bijeenkomst van attachés Amnestie voor deviezen-overtredingen. Rükskanseler Hitier heeft aan de leiders der Hitlerjeusd in Oldenburg instructie ge geven. de anti-christeltike DroDaganda al daar te staken. Deze stap van Hitler ls geschied, naar aanleiding van het bevel door den provin cialen nazi-leider, Karl Rövner, uitgevaar digd. om alle kruisbeelden uit de scholen en ziekenhuizen van zt1n district te ver wilderen. Deze maatregel van Rovner had een storm van protesten ontketend onder de boeren van die streek. Dominee Zöllner één der gematigde nazi leden van de Protestantsche kerk. poogt thans tot overeenstemming te komen met de synode der belijdeniskerk. onder leiding van dominee Niemöller. teneinde een ver- eenigd Christelijk front te vormen. De Duitsche militaire attaché's in het buitenland ziin naar Berlijn ontboden om hun rapporten bij den leider in te dienen. Zli zullen waarschijnlijk vandaag een con ferentie hebben. Op voorstel van den gevolmachtigde voor het vler-jaar-plan. minister-president ge neraal Goering, heeft de regeering een wet uitgevaardigd, waarbij vrijheid van straf wordt verleend voor overtredingen van de deviezenwetten mits de schuldige voor 31 Januari 1937 zijn vermogen, dat hit ln over treding van de deviezenwetten niet had aangegeven, onmiddellijk of middellijk aan de Reichsbank aanbiedt. In dit geval vervallen tegen alle straffen, tot welke de schuldige reeds is veroordeeld wegens overtreding van de wet tegen de economische sabotage ENGELAND. Het adres van antwoord aan den Koning overhandigd. Koning George VI heeft gisteren een de putatie van 20 parlementsleden onder lei ding van Baldwin ontvangen, die hem het adres van antwoord op zijn boodschap aan het parlement kwam overhandigen. Na afloop werden eerst Baldwin en daarna ko lonel Balfour, de commandant van de Schot- sche garde, bij welk regiment de koning vroeger zelf gediend heeft, ln particuliere audiëntie ontvangen. De koning heeft nog medegedeeld dat de paleizen van Sandringham en Norfolk en Balmoral in Schotland, waar zijn vader bij voorkeur steeds vertoefd heeft, zooveel mo gelijk in hun tegenwoordigen toestand be stendigd zullen worden en als zomer- en winterresidentie ln gebruik blijven, De Koning heeft ter gelegenheid van zijn verjaardag koningin Elisabeth begiftigd met den titel en de waardigheid van „Lady of the most noble order of the Garter" (de orde van den Kouseband), de hoogste orde, die de vorst kan verleenen. De Koningin- Moeder is de eenige andere Lady of the Garter. De lijst van koninklijke onderscheidingen, welke anders 1 Januari verschijnt, is dit maal uitgesteld tot 1 Februari. FRANKRIJK. Ministerraad. De ministerraad heeft vergaderd ondei voorzitterschap van president Lebrun. Auriol, de minister van financiën, gaf een uiteenzetting van den financieelen toestand en van de modaliteiten van de nieuwe leenig. welke heden voor defensieve doeleinden zal worden uitgegeven. De minister van handel, Bastld, bracht verslag uit van zijn missie naar Yiego- Slavlë Delbos gaf kennis der antwoorden van de regeeringen op het Fransch-Britsche voorstel inzake Spanje, terwijl hij voorts wees op de beteekenis van de door Eden uitgesproken redevoering. De raad bracht tenslotte hulde aan Mermoz en diens metgezellen, omtrent wie men de hoop heeft opgegeven De Kamer heeft de begrootlne van open bare werken ten bed ra ze van 1.584.463431 franken aangenomen. ZWITSERLAND. Begrooting goedgekeurd. De Nationale Raad heeft «de ontwerp- begrooting voor 1937 met 87 tegen 10 stem men goedgekeurd. De begrooting sluit met een tekort van 41 Vs millioen frank. HONGARIJE. reorganisatie der regeeringspartii. De reorganisatie van de partij der natio nale eenheid de regeeringspartii waarmede onmiddellijk na den dood van Goemboes begonnen werd heeft thans haar beslag gekregen Aan de beslissende besprekingen is deelgenomen door minister-oresident Daranyi en de andere leden van het kabi net Leider der oartii is altijd automatisch de minister-president. Uitwisseling van 4000 gijzelaars. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat ter gelegenheid van het. Kerstfeest een uit wisseling van bijna vier duizend gijzelaars van beide elkaar bestrijdende partijen zal plaats hebben. Onder hen zouden zich vooraanstaande persoonlijkheden bevinden, van wie gemeld werd, dat zij reeds waren overleden. Er zijn dienaangaande onderhandelin gen aangeknoopt tusschen de autoriteiten van San Sebastian, Pampeluna en Bilbao. Portugeesche nota. De Portugeesche regeering heeft de pers den tekst overhandigd van de Portugeesche nota van antwoord pp het Fransch-Brit- sche memoradum. De regeering herinnert aan haar voorafgaande nota's, zoomede aan haar geotrafische ligging, welke, naai' zij zegt, haar in staat stelt den Spaan- schen toestand volkomen te kennen. Zij verklaart, dat zij alle voorstellen inzake den strijd in Spanje moet bestudeeren op het plan. dat haar in staat zal stellen de belangen van vrede en menschelijkheid in I overeenstemming te brengen met de vitale belangen, welke Portugal niet kan opof feren. Spaansche kabinetsraad. Gisteren in den namiddag vergaderde de Spaansche regeering. Na afloop van de ver gadering werd medegedeeld, dat besloten was alle comité's. welke ln de eerste dagen van den opstand spontaan in het leven waren geroepen ter bestrijding van de revolutie, af te schaffen. De provinciale deputaties zullen vervangen worden door provinciale raden, waarin alle politieke organisaties van het volksfront vertegen woordigd zullen zijn. De regeering besloot verder op de Fransch-Britsche voorstellen te antwoor den met een nota, welke aan de pers zsl worden verstrekt nadat de nota ter kennis van de regeeringen van Engeland en Frankrijk zal zijn gebracht. Duitsche vrijwilligers Volgens de „Manchester Guardian" heb ben de ouders van Duitsche soldaten, die iu Spanje dienst doen. meaedeeling ont vangen dat hun zoons naar onbekende be stemming zijn gedirigeerd om een mili taire opleiding van 16 weken te volgen. Men heeft hun verzocht hun ongezegelde cor respondentie naar het postkantoor te Ber lijn te zenden, met opgave van het wapen waarbij de mannen dienen. De „Manches ter Guardian" meldt voorts, dat familie leden van in Spanje gesneuvelde Duitsche vrijwilligers daar bericht van hebben ont vanger. Italiaansch gouverneur van Ma jorca over den strijd. De „News Chronicle" publiceert een on derhoud, dat generaal graaf Aldo Rossi, gouverneur van Majorca, in het hoofd kwartier van de Spaansche .-phalanx" heeft verleend aan Freiifric Basedow Rossi die gekleed was ln de umform van de pha lanx met Italiaansche en Spaansche on- derscheidlngsteekens. verklaarde het vol gende: „Ik ben een soldaat, een opstandeling en een mensch. Ik behoef niet te weten wat gisteren gebeurd is. of morgen zal gebeu ren. Ik leef op het oogenblik om het com munisme te bestrijden, mijn grootsten vijand. Ik heb geen enkel ander belang dan den strijd tegen het communisme. Ik heb Italië zonder toestemming der regeering verlaten" Op de vraag, wat hem zal overkomen als hij naar Italië terugkeert, antwoorde hij, dat hij in de gevangenis zou kunnen wor den opgesloten. Hij weigerde iets te zeg gen over Ceuta en de Canarische eilanden en besloot. aldus: Ik stel geen belangstel ling in Minorca. Wij concentreeren ons op den strijd tegen Catalonië. de haard van het communisme en zullen de rooden ver drijven". IN GELIEVE TIJDIG UW TAFEL TE RESERVEEREN. TELEFOON No. 241. 3756 (Ingez. Med.) ONDERHOUD MET DEN BURGEMEESTER. Door den storm dreigt nieuw gevaar. Een redacteur van het AN P. heeft van morgen een onderhoud gehad met den burgemeester van Kapelle, den heer W. Bierens Jr., naar aanleiding van den dijk val, welke zich Maandagavond in den dijk van den calamiteuzen Willem Anna-polder langs de Westerschelde heeft voorgedaan. De burgemeester was juist teruggekeerd van het bedreigde punt. waar hij zich van den stand van zaken op de hoogte had ge steld. Hij deelde mede, dat er den geheelen nacht met man en macht was doorgewerkt om een noodvoorziening tot stand te bren gen. Naar zijn verwachting zou de kistdam welke ter lengte van 240 meter aan de bin nenzijde van den dijk wordt aangebracht, vandaag gereed komen. Op de vraag of dan alle gevaar was ge weken. antwoordde de burgemeester, dat volgens de technici de dijk inder daad behouden zou blijven, wanneer zich geen buitengewoon slechte weers omstandigheden zouden voordoen. De opstekende storm kan ons, wanneer het vanmiddag om een uur of vier hoog water is, toch nog wel parten spelen. Om op alle gebeurlijkheden te zijn voor bereid, hebben de bewoners van den polder de meubelen naar de bovenste verdieping van hun woningen gebracht en de auto's staan klaar om ingeval van dijkdoorbraak de menschen spoedig in veiligheid te brengen. Do redacteur vroeg nog, of men aan de rivierzijde waar de val den dijk heeft ver zwakt, reeds voorzieningen heeft kunnen aanbrengen. Dit was niet het geval Van daag wordt een lading rijshout en basalt- steenen uit Sliedrecht verwacht om er de buitenzijde mede te versterken. Er komen veertig man mee om de zinkstukken te vlechten en daarna het noodbeslag met sitenen verzwaard, als voorloopige beveili ging aan te brengen. Wanneer dit goed op zijn plaats is. kan men zeggen dat het ge vaar is geweken, doch daar gaan nog een paar dagen mee heen en daarom zal men nog die paar dagen ln spanning moeten blijven. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden schrijft: In de vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden, welke gisteren werd gehouden en welke door de eere-voorzitster H.K.H. Prinses Juliana werd bijgewoond, kwam het bericht binnen, dat een milde geefster haar maandelijksche bijdrage van I. 25— verhoogde tot f. 100. Tot dusver kwamen binnen 20.000 In zendingen van antwoorden op den luister- wedstrijd. Wij wekken een leder op alsnog zijn op lossing in te zenden. De prijzen wachtenen de nooden wachten ERNSTIG ONGELUK TE HILLEGOM. Voetganger door auto aangereden. Hedenmorgen heeft te Hlllegom een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij de voetganger V. ernstig verwond werd. Een auto komende uit de richting Lei den, moest bij het postkantoor ln de Hooftstraat plotseling remmen, maar door de gladheid van den weg slipte de auto, draaide geheel om en kwam op het trot toir terecht, waar de heer V. werd aange reden. Met een hersenschudding en een kaak- fractuur werd hij naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Bij informatiever- namen wij, dat zijn toestand tamelijk ern stig is. Tenslotte botste de auto, die vernield werd. tegen een trammast die geheel ont zet werd. Een en ander gaf een groote stagnatie in het verkeer. De politie maakte proces-verbaal op. VALSCHE SCHILDERIJEN OP VEILING TE AMSTERDAM. Naast den autobestuurder moet voor elke oersoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaor: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. Na een lange discussie heeft de conferen tie van Buenos-Aires besloten de oprichting van een Inter-Amerlkaansch Hof van Justi tie te behandelen op de conferentie van Lima. Men achtte '.iet voorstel te belangrijk om het zonder langdurige studie aan te lemen. Men verneemt, dat de vredesconferentie i voor het einde harer werkzaamheden een adres zal richten tot het Spaansche volk om er op aan te dringen den huldigen broeder strijd te staken. VEREENIGDE STATEN. President Roosevelt teruggekeerd Landbouwrapport. President Roosevelt is te Washington teruggekeerd, waar hij werd verwelkomd door mevrouw Roosevelt en de leden van het kabinet. De president heeft tegenover Journalis ten verklaard, dat de conferentie van Buenos Aires „de geweldige verwachtingen, welke ons allen vervullen, rechtvaardigt". Hij voegde hieraan toe, dat de oonferen- tle „allen Amerikaanschen volken de ge dragslijn moet dlcteeren en voor de geheele wereld een voorbeeld zal moeten vormen". De minister van landbouw, Wallace, heeft in een rapport aan Roosevelt uiteen gezet, dat de Amerikaansche landbouw ondergeschikt moet worden gemaakt aan controle der federale regeering. Dit geldt ln hoofdzaak voor de vragen der aanplanting en der te bebouwen gronden. De boer moet bezitter van den grond zijn en niet de arbeider voor den afwezigen eigenaar, die gewoonlijk in de stad woont en van landbouw ln de meeste gevallen geen benul heeft. Volgens een verdere mededeeling van Wallace zouden de prijzen der levensmid delen ln Amerika als gevolg van de droogte begin volgend jaar met ongeveer 10 pro cent kunnen stijgen. PRINSES ARMGARD. Naar wij vernemen is de toestand van prinses Armgard goed vooruitgaande en is er geen enkele reden tot ongerustheid. Wel moet het echter uitgesloten worden, dat de prinses haar verjaardag (18 De cember) ln Den Haag zal kunnen vieren. TUSSCHEN PERRON EN TREIN GEVALLEN. Een achttienjarig meisje is hedenmor gen omstreeks 7 uur aan het centraal-sta- tlon te Amsterdam tusschen het perron en een trein gevallen. ZU kwam met den trein van de Muiderpoort en moest overstappen naar den trein naar Zaandam. Op het oogenblik dat zij zou uitstappen en zich haastig naar den anderen trein zou be geven. kreeg zij een klap van het geopen de portier. Daardoor verloor zij haar even wicht en viel tusschen perron en trein. Nadat zij met eenige moeite uit haar be narden toestand was bevrijd, bleek, dat zij eenige verwondingen had opgeloopen. Deze werden in het Binnengasthuis behandeld. DE CONTINGENTEERING VAN BOTER WORDT OPGEHEVEN. De contingenteerlng van boter zal na afloop van de huidige contlngenteerlngs- periode op 31 December 1936, niet worden voortgezet. STEWARDS OF DE INDIË-LIJN. (Speciale Berichtgeving) Naar wij vernemen zullen ln de toe- omst op de Indië-lljn der K.LM. uitslui tend stewards dienst doen omdat men van meening is dat het werk voor stewardessen op deze route te zwaar 1». Een oordeel uit kringen van kunsthandelaren. Op de gistermiddag ln het Leesmuseum te Amsterdam gehouden velling van schil derijen zijn een twaalftal doeken, die ge veild zouden worden, als werken van o.a, Josef Israels, Jacob en Willem Maris, Mauve en Mesdag, door den veilingmeester aan de veiling onttrokken nadat enkele Amsterdamsohe kunsthandelaren en res taurateurs deze werken voor onecht hadden verklaard. Dit feit heeft, evenals voor enkele jaren, toen zich een dergelijk geval op nog grooter schaal in de hoofdstad voordeed, de noodlge beroering teweeg gebracht. Wij hebben naar aanleiding van het gebeurde inlichtingen ingewonnen in krin gen van bekende kunsthandelaars, van welke zijde men er in dit verband onze aandacht op vestigde, dat de kunsthandel zelf geheel bulten dergelijke transacties in onechte kunst staat. De begrippen kunst handelaar en veilingmeester dient men geheel van elkander te schelden. Wanneer een kunsthandelaar aan een cliënt bijv. een Rembrandt verkoopt, wordt daarvan mededeeling gedaan op de factuur, zoodat, Indien later mooht blijken dat van een Rembrandt geen sprake is, de cliënt altijd verhaal heeft op den verkooper. Ten aanzien van den veilinghouder is de zaak echter geheel anders. Volgens de Nederladsche wetgeving is een veiling houder niet aansprakelijk voor hetgeen hij verkoopt en dus op geen enkele wijze tegenover den kooper gebonden, zulks 'n tegenstelling met de Fransehe wetgeving, welke ten deze zeer strenge elschen stelt, Fransehe catalogi van veilingen leveren daarvan het bewijs doordat men er o.a. herhaaldelijk uitdrukkingen in aantreft als „toegeschreven aan", of „werk uit de Hol- landsche school" e.d. Overigens deed men uitkomen, dat koo- pers met kennis van zaken, wanneer zil veilingen bezoeken, altijd bedacht zijn „verrassingen", zooals zich gisteren heb ben voorgedaan en vrijwel alleen de „nieuwelingen" kans loopen, dat hun bijv. een Mesdag wordt thuisbezorgd, die m werkelijkheid door een anderen, onbeken den schilder is gepenseeld. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK- Nederlandsche zulvelcentrale, 20 Decem ber t/m 26 December 1936 consumptlemeis regeerlngscontraot, taxegedeelte 6.25 eens eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit, o?e melk regeerlngsminimumprljs 5.10 cenc Afdracht bij levering ln consumptie andere dan taxemelk 2.50 cent. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2