STADSNIEUWS ffsfe jaargang WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 No. 23537 Prof. mr. B. M. Telders benoemd tot gewoon hoogleeraar HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN A 15 2 3 A M DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gemeente-ontvanger te Gemert in arrest Wegens verduistering en valschheid in geschrifte. Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ANTHRACIET LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd 2ljn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 -ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maandenportokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Thans buitengewoon hoogleeraar in het Volkenrecht. versiteit alhier, om onderwijs te geven in de volkenkunde en de inleiding tot de rechtswetenschap: mr. B. M. Telders, thans buitengewoon hoogleeraar. Prof. Mr. B. M. Telders. Bij K. B. van 14 December is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksunl- Mr. B. M. Telders werd in Maart 1903 ge boren. Hij volbracht zijn rechtskundige stu die aan de Leidsche universiteit en promo veerde in 1927 op een dissertatie over Staats- en Volkenrecht. Als student had hij reeds een bekroning verkregen op een prijs vraag op volkenrechtelijk gebied. Daarna trad hij in de praktijk van het advocaten kantoor van mr. W. A. Telders (zijn vadert, L. A. Nypels en F. M. Westerouwen v. Mee- teren. Van de hand van mr. B M. Telders zijn verschillende bijdragen en artikelen ver schenen. o.a. een serie over het verband 'usschen onrechtmatigheid en schade bij art. 1401 B. W. en op civielrechtelijk en rechtshistorisch gebied. Mr. Telders is lid van de redactie van „De Idee" van het Bolland-Genootschap en behandelde vele philosophische boekenrecensies. In het Weekblad voor het Privaatrecht, het Nota risambt en de Registratie publiceert hij ge regeld besprekingen over het Tijdschrift Themis. Bij Kon. Besluit van 16 Jan. 1931 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogieeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te ge ven in het Volkenrecht, welk ambt hij op 16 October van dat jaar aanvaardde met het uitspreken eener inaugureele oratie over „De juridieke waardeermg van den oorlog." ALMANAK DER V.V.S.L. VERSIERING HOOGEWOERD. In de 1.1. gehouden bestuursvergadering van de buurtvereeniglne „Hoogewoerd Vooruit" is de uitvoering van de versierings werkzaamheden opgedragen aan den heer D. Stigter alhier; de verschillende bijko mende leveringen en werken zullen mede uitgevoerd worden door diverse Hoogewoerd- bewoners. De straatversiering met passënde feest verlichting zal in den loon van den 23sten December a.s. gereed zijn. In den loon dezer week hoopt het bestuur nog de bijdragen van hen te ontvangen, die daaromtrent niet onmiddellijk konden beslissen en daardoor den gang van zaken niet bevorderen. Ten slotte zü medegedeeld, dat begin Jan. 1937 een algemeene verga dering zal worden belegd voor de buurt bewoners. waarvan nadere aankondiging zal geschieden. VOORDRACHTAVOND. Door Mej. Roosje Driessen. Een voordrachtavond schijnt tegenwoor dig weinig attractief meer te zijn, gelet op de bedroevend geringe opkomst van publiek. Gisteravond, toen mej. Roosje Driessen in de Kleine Stadszaal optrad, was het niet beter. De zaal was slechts zeer matig bezet. Men mag het betreuren, dat de belang stelling voor een der oudste kunsten, die der „rethorika" tanende is. het is nu eejr- maal niet anders. Laat ons hopen, dat het getij eens weer zal omslaan! Mej. Driessen bracht ons eerst enkele Fransche verzen, vervolgens eenige Duit- sche. om te eindigen met een fragment uit „De gestroomlijnde wereld", van L. Huizinga en het Tuinfeest, van W. Somer setMaughan. Het allerbeste beviel ons daarvan wel het laatste, dat suggestief werd voorgedragen. In groote soberheid wist zij haar klein gehoor werkelijk te doen beleven de droeve geschiedenis van de vrouw van den dronkaard, dien zij ten slotte. in wilde razernij over het mislukken van haai' jarenlangen strijd, den drank duivel uit hem te bannen, vermoordt. Daar bracht zij de sfeer, die vereischt werd en met groot genoegen hebben wij haar daar gevolgd. Juist de soberheid bracht hier groote kracht! De Fransche en Duitsche verzen waren over het algemeen grepen uit het volle leven. In de keuze was mej. Driessen gelukkig geweest, want het guitig-schalks-sarcasti- sche genre ligt haar het best en grooten- deeis bewoog zich het gebrachte in dit kader. Met goed verzorgde dictie lanceert zij vlot de pointes uit deze schilderijtjes in versvorm. Alleen het gebaar onder streept niet altijd even gelukkig den in houd of vervalt nog eenigszlns in herha- Üng. Al met al was het echter een aardige avond, waarop mej. Driessen met genoe gen kan terugzien. Haar gewerd telkens een dankbaar applaus, en aan het slot werd de ingenomenheid met het gebodene »eer tastbaar tot uiting gebracht in een vijftal bouquetten. EERSTE LEIDSCHE E.H.B.O.-PJRIGADE. Uitreiking van diploma's. Dezer dagen heeft de uitreiking plaats gehad van de diploma's van bekwaamheid E. H. B. O. 1936. Deze avond werd geleid door een der cursisten, den heer L. F. M. Groffie. Alle cursisten waren aanwezig, terwijl vele hun dame hadden meegebracht. Na opening en begroeting heette spreker allen hartelijk welkom; in het bizonder richtte hij een woord van welkom tot den docent van dezen cursus Dr. E. Renaud en sprak zijn leedwezen uit. dat mevrouw Renaud wegens ziekte verhinderd was dezen avond mee te maken. Voorts heette hij welkom de instructrices en de instructeurs. Hierna werden de diploma's persoonlijk door Dr. Renaud ter hand gesteld, waarna deze werd toegesproken door den heer Groffie. Hij ving aan met te wijzen op de sfeer en den geest, die de docent in dezen cursus heeft doen heerschen en we'.ke voor de cursisten steeds een aangename herinne ring zullen blijven. Spr. sprak zijn bewon dering uit over de lessen in de anatomie van den mensch, met de vele toelichtingen d.oor lantaarnplaatjes en de vele voorbeel den uit zijn praktijk van het oorlogsfront van Rusland in 1914, alsmede de verschaf fing der dictaten met schema's, welk boek werk- van zeer groote beteekenis is voor de cursisten. Hij hoopte, dat het Dr. Re naud nog vele jaren gegeven zou mogen zijn, dit mooie werk voort te zetten en bood hem namens de cursisten een Perzisch kleedje als souvenir aan, terwijl aan Mevr. Renaud bloemen werden gezonden. Voorts richtte spreker nog het woord tot de instructrices en instructeurs van dezen cursus, de dames Van HeelZonderop, mej. van Ingen Schenau en de heeren v. d. Voort en Treur. Ook hen bracht hij dank voor het onderricht in het practische gedeelte van dezen cursus. Als souvenir werd aan de dames elk een schemerlampje overhan digd; de heeren ontvingen resp. een zilve ren potlood en een leeslamp. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen, onder leiding van den heer Alb. Gerritsen aan de piano. Bijna alle cursisten lieten zich als lid der brigade inschrijven, waardoor zij haar ledental met 30 leden kon vergrooten. De heer Abspoel. als leider van den cursus, sloot met dank aan de aanwezigen dezen feestavond. De zestiende jaargang. Hedenmiddag heeft de Commissie voor den Almanak 1937 der Ver van Vrouwelijke Studenten het resultaat van haar arbeid met het gebruikelijke ceremonieel aan de daarvoor in aanmerking komende instanties uitgereikt. Het keurig, in licht-blauwen omslag met zilveropdruk gebonden boekwerk is, zooals gewoonlijk, uitgegeven door de N.V. Boek en Steendrukkerij Eduard IJdo alhier en maakt zoowel typografisch als naar den redactioneelen inhoud een uitstekenden indruk. Na den geïllustreerden maandikalender is een foto oogenomen van het prinselijk Daar. voorzien van een door het bestuur onge steld bijschrift, dat wij hieronder laten volgen. „Ruim negen jaar geleden begon voor Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Haar Leidsche studententijd en werd Zij ingeschreven als lid van de V.V.S.L. Gedurende twee en een half jaar maakte Zij deel uit van onze Ver- eeniging. Zij toonde groote belangstel ling voor alles, wat de Club en haar leden betrof. Ook nadat Zij Haar studies in Leiden beëindigd had. bleef zij trouw aan de V.V.S.L. Herhaalde malen was Zü bij feestelijke gelegenheden in ons midden. Haar aanwezigheid verlevendigde en versterkte de indruk van eenvoud en hartelijkheid, die Haar tüdgenoolen ons steeds van Haar hadden gegeven. Zij verstond de kunst van genieten en wist anderen in Haar vreugde te laten deelen. Moge de Prinses, aldus eindigt het bijschrift, er van overtuigd zijn dat de V.V.S.L. zich thans met Haa- en Prins Bcrnhard verheugt". Daarop volgen de gebruikelijke rubrieken; een korte beschrijving van oud-Le.den, de verschillende gemeentediensten P.T.T.-ta- rieven. samenstelling van Academischen Senaat- en Faculteitsbesturen, een welge slaagde zwar-wit-teekening van het Univer siteitsgebouw. een liist van sub-vereenigin- gen en corporaties buiten de V.V.S.L.. jaar verslagen een beschrijving van het novi- tiaat. enz. Het Mengelwerk, dat overigens slechts van bescheiden omvang is. de gebruikelijke Mixed Pickles en de naamlijsten der diverse studentengroecen completeeren den beziens- waardigen inhoud van dezen 16den jaar gang CONGOLEESCHE AVOND DER NEEERL. REISVEREENIGING. Bij een gisteren gehouden kas controle bij den gemeente ontvanger te Gemert is een tekort aan het licht gekomen. De grootte van het bedrag kan in verband met het loopende onderzoek nog niet bekend gemaakt worden. Tevens is valschheid in geschrifte ge bleken. De ontvanger is in arrest gesteld en zal heden voor den officier van Justitie te Roermond worden voorge leid. NED. CHR. REISVEREENIGING. KATH. DEM. PARTIJ. De groslüst vastgesteld. De K.D.P., afd. Leiden hield gisteravond een algemeene ledenvergadering ter vast stelling van de voorloopige groslijst (in alphabetische volgorde), welke aldus sa mengesteld werd: mr. P. M. Arts; G. J- Bik; F. E. Evers; mr. A. P. C. Peters en C. i.\ Wesseling- Tevens werd met groote vol doening kennis genomen van het besluit van het partijbestuur hetwelk o.m. bevat, dat de K D P. in alle Rijkskieskringen f 181 uitkomt. De vergadering was verder ge wijd aan bespreking der verkiezingsactie. De vergadering werd met den Chr. groet geopend en gesloten. Lezing door Lode van Gent. Een „Congoleesche avond" werd gisteren op verzoek van de afdeeling Leiden der Nederlandsche Reisvereeniging verzorgd door den heer Lode van Gent, den bekenden Vlaming, die als altijd een vrij talrijk en zeer aandachtig gehoor vinden mocht Aan de hand van een serie keurige licht beelden heeft spreker, die twee maanden achtereen in de binnenlanden van de Bel gische Congo rondgezworven heeft, ver van alles wat lijkt op onze moderne beschaving, uitvoerig verteld van de zeden en gewoon ten der inboorlingen, die ten getale van tien millioen (met daarnaast slechts 19900 Euro peanen l het land bevolken, dat een opper vlakte heeft van ongeveer 70 maal Neder land! De Congo is in de jaren rond 1870 bekend geworden door den ontdekkings reiziger Livingston. Hij richtte een oproep tot de naties om mede te werken tot af schaffing der slavernij onder de negers en vond gehoor bij den koning van België, die daardoor den grondslag gelegd heeft voor het later voor onze Zuiderburen zoo kost bare koloniale bezit, dat reeds in 1884 als een onafhankelij ken Congo-staat erkend geworden is. De Congoleezen moeten onder scheiden worden in vier groepen: die uit Baitu, uit Hamiti, uit den Soedan en ten slotte de dwergen. Laatstgenoemden, de Pygmeeën, hebben geen vaste woonplaats; zij zijn zeer onbeschaafd en vinden hun grootste vermaak in de olifanten-jacht, waarbij zij slechts gebruik maken van een speer. De Hamitiërs zijn precies het tegen gestelde van de dwergen. Zij zijn geestelijk goed ontwikkeld, hebben een heerschers-na- tuur en zijn van een bijna ongekende lengte. Menschen van 2.20 a 2.30 Meter ko men herhaaldelijk onder hen voor. Aan de hand van tallooze voorbeelden heeft spre ker verteld van de Congoleesche kunst, zich vooral openbarend in muziek en snijwerk in hout en ivoor, welke dikwijls een zeer hooge trap bereikt heeft. Hij schetste de plechtig heden bij geboorten, huwelijk en overlijden, gaf een indruk van de ontzaggelijke pijni gingen, welke de knapen te doorstaan heb ben voordat zij in den stam worden opge nomen. liet door middel van gramofoon- platen origineele negermuziek hooren en gaf verder zooveel interessante bijzonderhe den omtrent de trommel-telefoon, de toove- naars. de verzorging van den haardos, de tatoueering, dat men geboeid luisteren en kijken bleef zonder ook maar een enkel mo ment van verzwakte aandacht. Een warm applaus was tenslotte spreker's deel, terwijl bovendien de heer Mennes, bij afwezigheid van den heer Van der Horst, den heer Van Gent hartelijk dank bracht voor z'n belangwekkende en buitengewoon goed gedocumenteerde lezing. Vergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden der Ned Chr. Reisvereeniging in „Oud- Hortuszicht" een ledenvergadering gehou den. De bijeenkomst, welke belegd was ter behandeling van .den beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering, werd geopend met het zingen van Ps. 150 1 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling. de heer Joh. Vooys, de aanwezigen hartelijk wel kom heette. Teneinde zooveel mogelijk leden te trekken, had het bestuur voor een gevarieerd programma gezorgd en het deed spr. genoegen te bemerken, dat vele leden door hun aanwezigheid blijk gaven dit op prijs te stellen. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot den penningmeester der afdeeling, den heer A. Korenhoff, die 10 jaar deze functie ver vuld heeft. Het bestuur had gemeend dit feit niet onopgemerkt te mogen laten voor bijgaan te meer daar de penningmeester ook als beheerder van het afdeelingsbureau zoowel als op andere wijze zeer veel voor de afdeeling gedaan heeft en nog doet. In eenige welgekozen woorden werd den jubi laris voor alles dank gebracht en hem een blijvend aandenken geschonken. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot afgevaardigden naar de alg. vergade ring, welke op 2 Januari a.s. in Utrecht ge houden zal worden, werden de heeren G. J. Visser en Joh. Vooys gekozen. Aan de orde was nu de behandeling van den beschrijvingsbrief. De bespreking der verschillende punten was aanleiding tot een levendige discussie, waarbij de groote belangstelling der leden, in alles wat de vereeniging betreft, tot uiting kwam. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen en werd na de pauze met het cfficieuse een aanvang gemaakt. Dit gedeelte was bij den heer Spaander man, voor de meeste aanwezigen geen on bekende, in goede handen. Onbedaarlijk is er gelachen en zeer veel is er genoten, zoo wel van ernst als van luim. Uit den aard der zaak natuurlijk van de laatste het meest. Van de vele over het voetlicht ge brachte nummers viel vcoral „De vacantie op de boerderij" zeer in den smaak. De juiste typeering der verschillende personen wekte ieders bewondering en lachlust. On getwijfeld was de voorzitter aller tolk. toen hij aan 'teind van den avond den heer Spaanderman en zijn medewerker hartelijk dank bracht voor het gebodene en een „tot weerziens" toeriep. Hierna werd de zeer geslaagde avond met dankzegging gesloten. BINNENLAND. Dr. Colijn in de Tweede Kamer: onze weer macht moet ontzag inboezemen (3e BI.) De dank der Belgische vluchtelingen; ge schenk voor Prinses en Prins (3e Blad). Geen Wereldtentoonstelling te Amsterdam (Binnenland, 3e Blad). De gep. luit.-generaal J. L. ten Bosch, te Den Haag, in den ouderdom van 69 jaar aan gevolgen van aanrijding overleden (Binnenland, 3e Blad). Vechtpartij met doodelijken afloop te Am sterdam (Gemengd, 3e Blad). Prof. Mr. B. M. Telders benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universi teit (Stadsnieuws, le Blad). BUITENLAND. De toestand in China in wezen nog onver anderd (3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Overeenstemming in groote lijn tusschen Frankrijk en Turkije (Buitenl., le BI.). Hitier grüpt in in den Duitschen Kerkstrijd (Buitenland, lè Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. voor centrale verwarming. NOORDEINDE 34 3746 (Ingez. Medj LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. De heer J. Heringa benoemd tot afdeelingsvoorzitter Onder voorzitterschap van prof. mr. J. M. van Bemmelen heeft de afdeeling Lei den der Liberale Staatspartij ,.De Vrij heidsbond" gisteravond in de Jacobazaal van ..Den Burcht" een ledenvergadering gehouden, waarin o.m. een nieuw regle ment voor de afdeeling werd vastgesteld. In plaats van den tot burgemeester van Winschoten benoemden voorzitter, mr. A. J Romijn, werd tot voorzitter van de af deeling gekozen de heer J. Heringa, die eveneens gekozen werd tot afgevaardigde van de afdeeling naar de vergadering van den statenkieskring. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den bond werden gekozen de heeren J- Heringa en B. Moolenburgh. Eerste-luitenant J. Heins van het re giment motorartillerie, gedetacheerd te Bergen op Zoom tot 1 Mei a.s. tot het vol gen van een opleidingscursus voor luite nants der bereden artillerie, is overge plaatst bij het 6e regiment veldartillerie en komt dan alhier in garnizoen. STUDIECLUB CHR. BESTURENBOND. Voor de Studieclub van den Chr. Bestu renbond sprak gisteravond in het Gebouw Patrimonium de heer J Jansen over het vraagstuk „Moeten arbeidsgeschillen wor den opgelost door werkstaking of door rechtspraak". Daar de voorzitter, de heer D. Hendriks verhinderd was, stond de vergadering onder leiding van den wnd. voorzitter, den heer Veerman. In een breedvoerig betoog stond de heer Jansen achtereenvolgens stil bij het recht van werkstaking, principieel te ver- oordeelen stakingen, beperking van het gebruik van het wapen der werkstaking, het stakingsverbod voor overheidspersoneel en de rechtspraak als zijnde te verkiezen boven staking. Bij de ontvouwing van deze punten toonde spr. aan, dat het recht van werkstaking ook onder het Chr. personeel weidt erkend. Voor het Overheidspersoneel geldt dit evenwel niet. Hiertegenover moet de Overheid echter waarborgen scheppen, dat de positie van dit personeel niet wille keurig wordt behandeld In het algemeen is het zeer gewenscht alle middelen aan te wenden ter voor komen van staking. Daartoe is overleg en rechtspraak door een daartoe te benoe men arbitrage-commissie ten zeerste aan te bevelen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd de vergadering met dankgebed ge sloten. CENTRALE VAN VEREENIGINGEN VAN AMBTENAREN IN 's RIJKS DIENST. Openbare vergadering. Op uitnoodiging van de pi. afdeelingen van de „Centrale" hield het comité gis teravond een openbare vergadering voor een talrijk gehoor in de „Harmonie". Het openingswoord werd gesproken door den heer Kasten, die in het bijzonder welkom heette den hoofdbestuurder, den heer Steketee. De heer Steketee, die hierna het woord verkreeg koos tot onderwerp: „Met vaste koers". Zijn rede werd door de aan wezigen met aandacht gevolgd. Na deze uiteenzetting werden verschil lende vragen gesteld en door den spreker naar genoegen bsantwoord Nadat de voor zitter eenige woorden van dank tot den heer Steketee had gesproken, werd de ver gadering om 11 uur gesloten-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1