Dank der Belgische vluchtelingen De toestand in China blijft onveranderd IfIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag li December 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS B Geschenken voor Prinses Juliana en Prins Bernhard Voortzetting der besprekingen RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Hevige vechtpartij te Amsterdam. s.. 't Prachtige vazen en kantwerk Hoewel de geruchten over het vermoor den van Tsjiang kal Sjek nog steeds aan houden, kan gerust worden aangenomen, dat de maarschalk in leven is en dat hij onder de persoonlijke hoede van Tsjang Hsoe Liang staat, doch dat hij aanvanke lijk geen besprekingen met hem heeft wil len voeren. De Australiër Donald heeft een ontmoeting tusschen beiden tot stand ge tracht, doch de conferentie die hieruit volgde heeft nog geen positieve resultaten opgeleverd. Tsjang Hsoe Liang zou den eisch gesteld hebben van een Chineesch- Russisch bondgenootschap tegen Japan, maar Tsjiang kai Sjek heeft niet in be sprekingen hierover willen treden, indien niet vertegenwoordigers van de centrale regeering mede aanwezig waren, met sndere woorden, voordat hij zijn vrijheid van beweging terug heeft gekregen. De macht van Tsjang Hsoe Mans over de muitende troepen schijnt overigens niet zoo groot te zijn en er blijven nog vele punten onopgehelderd. Uit officieuze bron verluidt, dat maar schalk Tsjiang kai Sjek verblijf houdt in de woning van maarschalk Feng Sjl-tsi te Sianfoe. Tu-soens een zwager van den gevangen maarschalk en een vriend van Tsjang Hsoe Liang, heeft den laatste medegedeeld, dat hij zich naar Sianfoe zal begeven om on derhandelingen te voeren. Te Nanking verluidt, dat Tsjang Hsoe Liang voornamelijk financieele voordeelen op het oog heeft en dat hij de gelden van de centrale Chineesche bank te Sianfoe in beslag heeft genomen; mogelijk is dit echter alleen geschied om de muitende troepen te kunnen betalen. Inmiddels gaan de troepen van de cen trale regeering voort met de omsingeling van Sianfoe. De regeering te Nanking heeft schikkingen getroffen met de militaire lei ders van Sjan si. Honan, Setsjoean en Hopei om deze omsingeling zoo doeltref fend mogelijk te doen zijn en om haar zoo snel mogelijk te kunnen voltooien, Indien de onderhandelingen te Sianfoe in het geheel geen resultaat mochten opleveren. Het is overigens bijzonder moeilijk om zich een oordeel te vormen over de beweringen van de verschillende troepen. Het schijnt welzeker, dat er geen gevechten hebben plaats gevonden, wat er op wijst, dat de militaire leiders te Nanking zooals ze reeds hebben aangekondigd, eerst het resultaat van de besprekingen af willen wachten, omdat zij een burgeroorlog tot iederen prijs willen voorkomen. Een bericht uit Sjanghai zegt, dat de troepen van Tsjiang kai Sjek, de beste van China, van Kansoe in de richting van Sianfoe getrokken zijn, en dat zij deze stad tot op een 25 kiiometer genaderd zijn. Berichten over een uitbreiding van de muiterij in de provincie Kansoe zijn te Nanking tegengesproken. De regeering te Nanking ontvangt nog steeds talrijke betuigingen van solidariteit. Belangrijk is vooral die. waarin 275 gene raals, oud-leerlingen van Tsjang Kai Siek, den obstandigen maarschalk Tsjang Hsoe Liang met een meedoogenlooze strafexpedi tie bedreigen, als Tsjang Kai Sjek niet wordt bevrijd Naar de meening van politieke sringen is Nanking thans zeker van alle centrale troepen. Opmerkelijk is voorts de betuiging van trouw van Li Tsoene-ien en Pai Tsjoeng- sii. twee generaals uit Kwangsi. die bekend nin geworden bil het laatste conflict in Zuid-China. Een petitionnement. Een petitionnement, onderteekend door 100.000 Chlneezen. zal aan de Nanking- Tegeering worden gezonden, waarin het standpunt van de hoogleeraren en studen ten van de universiteit van Peking wordt ondersteund, die in een onlangs gepubli ceerd manifest verzet aanteekenden tegen een verder toegeven aan de „Japansche agressie", In bedoeld petitionnement zal o.a. wor den geëischt. dat de Chineesche regeering terstond alle nationale hulpmiddelen zal mobiliseeren ten behoeve van de nationale defensie en geheel haar activiteit in over eenstemming za] brengen met deze politiek. China, aldus wordt in het petitionnement verklaard, moet zijn onderhandelingen met Japan tot vriendschappelijke regeling van alle tusschne beide landen bestaande kwes ties voortzetten doch alle voorstellen, welke kunnen leiden tot een schending van de Chineesche souvereinitelt moeten worden verworpen. Tevens moet China, aldus wordt voorge steld. vasthouden aan de volgende eischen: Opheffing van de zoogenaamde wapen stilstandsvoorwaarden van Woe Soeng en Tang oe. krachtens welke gedemilitariseer de zones in Noord-China langs den Groo- ten Muur en rond Shanghai werden inge steld Beëindiging door Japan van de interven tie in de Chineesche bestuursaangelegen heden in Oost-Hopei. thans bestuurd door de onder Japansche protectie staande re geering van Jin Joe Ken. Terug trekking van alle onder Japansche leiding staande ongeregelde Mandsjoerijsche troepen uit Tsjahar en Soei Yoean. Staking van de onwettige vluchten van Japansche vliegtuigen boven Chineesch ter ritorium. Staking van de Japansche protectie van smokkelaars. Teruggave van de vier Noord-OosteliJke provincies (Mandsjoekwo). De verzekering, dat de Japanners in de toekomst iedere illegale militaire beweging in China zullen staken. Ten slotte stelt het petitionnement voor. dat de Chineesche regeering alle maat regelen zal treffen, om. indien de onder handelingen zouden mislukken, de onver mijdelijke stappen te nemen. Een pers-manifest. De geheele pers publiceert voor den eer sten keer een gemeenschappelijk manifest, dat 1. de binnen- en buitenlandsche politiek der regeering goedkeurt. 2. Tsjang Kai Sjek proclameert tot voor naamste steunpilaar der natie en 3. maarschalk Tsjang Hsoe Liang gelast Tsjang Kai Sjek in vrijheid te stellen. Japan blijft afwachten. Tiidens een zitting van den Japanschen kabinetsraad heeft de minister van buiten landsche zaken. Arlta, er den nadruk op gelegd, dat het noodzakelijk is zich niet te mengen in de gebeurtenissen in China. HU zeide verder, dat de rebellie van Tsjang Hsoe Liang slechts een nieuwe ontwikkeling vormt van den reeds ouden strijd tusschen de Nanklngregeering en de Chineesche com- ministen en dat biigevolg de zaak Japan niet aangaat. De minister sprak de hoop uit. dat de regeering van Nanking geen uit breiding van het communisme in China zal gedogen doch voegde hieraan toe: „de westelijke mogenheden. die belangen hebben in China, zullen niet in gebreke blijven de Nanking-regeering bij deze taak te helpen". HAARLEMSCH KANTONGERECHT. Voor den kantonrechter te Haarlem stond terecht Z. uit Haarlemmermeer we gens overtreding der crisisbepalingen. Ver dachte had witlof zonder vergunning ge teeld. De kantonrechter veroordeelde hem tot f. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Verdachte toekende van dit vonnis direct hooger beroep aan. IIAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Voor den Haarlemschen politierechter stond terecht J. B. uit Vüfhuizen (Haarlem mermeer) wegens het niet opgeven van in komsten aan den steun. De reclasseering had over verd. een rapport uitgebracht, dat een voorwaardelijke veroordeeling in over weging gaf De officier van Justitie eschte 3 maanden gevangenisstraf. De politierechter bepaalde °e straf op 1 maand gevangenisstraf. HAAGSCHE POLITIERECHTER. B. sloeg in Leiden een ruit stuk bij zün zwager. Het was een familietwist geweest. De officier vroeg f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Waar verdachte goed bekend staat legde de politierechter f. 7.50 boete etibs 5 dagen op. I. J K. uit Zevenhoven gaf A. B. er van w6' waardoor hU zich aan mishandeling {"O schuldig gemaakt. Ontkend werd het !T't Het. doch K. verdedigde zich met de „?rslarine. dat ook B niet geheel vrii uit June. De officier vroeg f. 10 boete subs. IC dagen hechtenis. De politierechter vond dat da helft van deze gevraagde straf genoeg Een inwoner van Alphen aan den Rijn had zich aan diefstal schuldig gemaakt, welk feit hem reeds eerder voor den Haag- schen politierechter bracht. De officier reouireerde drie maanden gevangenisstraf. Verdachte is geheel toerekenbaar bevonden. Verdachte vroeg een voorwaardeliik ver oordeeling De politierechter wilde het nog weieens probeeren en legde vier maanden gevangenisstraf voorwaardeliik op. H. P. de H. had in Leiden de steunrege ling opgelicht, doordat hti ziin inkomsten niet opgaf. De hoofd-armbezoeker uit Lel den. had dit geval ontdekt en was tot de conclusie gekomen, dat verdachte f. 26 had verdiend! Gedurende twee weken had ver dachte dit gedaan, volgens ziin verklaring. De officier vroeg drie weken gevangenis straf en de politierechter legde 3 maanden voorwaardelijk op. met terugbetaling van het geheele bedrag. Een winkeUer uit Wassenaar, had van V. uit Leiden een fototoestel gekocht, dat door dezen gevonden was. Wegens schuldheltng had hii zich te verantwoorden, waarbij ver dachte vertelde dat hij het toestel wel had gekocht, doch het ter beschikking hield van dengene. die het veTloren had. Hii had den Leidenaar f. 1.50 gegeven om hem te helpen, want hii had er bli gezegd dat indien de eigenaar zou komen, het toestel bij hem kon worden gehaald Na eenlge discussie vroeg de officier f. 50 subs. 50 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde verd. tot f. 20 subs. 20 dagen hechtenis. HAAGSCH GERECHTSHOF. J. W. d. L. uit Leiden is door de recht bank wegens mishandeling, zwaar lichame lijk letsel ten gevolge hebbend, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het hof bevestigde dit vonnis. Twee mannen takelen elkaar met messen toe. Een der twistenden overleden. Gistermiddag omstreeks half vier kreeg de bewoner van de eerste verdieping van een huis in de Bootstraat op Kattenburg te Amsterdam bezoek van den vroegeren echtgenoot van de vrouw, met wie de be woner eenigen tijd had samengeleefd. De vrouw vertoeft op het oogenblik in het ziekenhuis. De bezoeker, een bewoner van de Indi sche buurt, kwam met de klaarblijkelijke bedoeling lucht te geven aan zijn gevoe lens jegens den ander. Hij was nog niet lang binnen of hij haalde een scheermes voor den dag, waar mede hij zijn tegenstander ernstig toeta kelde. Deze vluchtte de keuken in en nam op zijn beurt een groot keukenmes, waar mede hij zijn aanvaller eveneens ernstige verwondingen toebracht. Het gekrakeel werd behalve door om wonenden ook door een voorbijkomenden agent van politie gehoord. De agent vond de deur van het huis gesloten, doch trapte deze in en vond in een der ■kamers de twee mannen, die beiden deerlijk bloedden. Vooral de aangevallene had ernstige ver wondingen aan de hals en is later in het ziekenhuis overleden. De toestand van den ander was van dien aard, dat hij overgebracht kon worden naar het politiebureau. Hij verklaarde, dat hij met z'n slachtoffer had afgesproken gistermiddag bij elkaar te komen, om te spreken over de kinderen van de geschei den vrouw. Hierover geraakte men zoo op gewonden dat de bewoner van de kamer van het bovenhuis ln de Bootstraat een zakmes trok en hem aanviel en hij zich verdedigd heeft met een scheermes. Hij beweerde uit noodweer te hebben gehan deld. SLACHTOFFER HERKEND. Het Ujk van den man, die gistermiddag bij het oversteken van den weg op het Hofplein te Rotterdam door een tramwagen is overreden en wiens identiteit aanvan kelijk niet kon worden vastgesteld, is ge bleken te zijn van den 86-jarigen G. J. La gerwaard uit de Aert van Nesstraat aldaar. NOODLANDINGEN VAN DUITSCHE VLIEGTUIGEN. Gistermiddag heeft de Duitsche sport vlieger Jocan van de vllegschool te Det- mold met zijn toestel, gemerkt D.E.-A.L.Y. in de nabijheid van de lichtmast, welke te Ootmarsum is opgesteld in de vlieg route naar Hannover, een noodlanding ge maakt. Bij de poging om het toestel veilig op den grond té zetten, kwam het in aan raking met een paal, waardoor de kop van het vliegtuig zich in den grond boorde en de schroef brak. De bestuurder kwam er zonder letsel af. De politie van Denekamp nam hem een verhoor af. waarbij hij verklaarde, door het slechte zicht gedwongen te zijn tot landen. De vlieger dacht in de nabijheid van de lichtmast te Brandlecht op Duitsch grondgebied te zijn. Het toestel is onder bewaking gesteld. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft Duitsche sportvlieger van de vliegschool te Oldenburg met zijn eenmotorige twee dekker, gemerkt D-A.R.E. 212 aan de over zijde van de Rijnbrug nabij het De Mon- chy-monument te Arnhem een goed ge slaagde noodlanding gemaakt. De vlieger was den koers kwijt geraakt. Jecovlfol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten o f 0.75 per flacon. 1 3745 (Ingez. Med.) GEAARZELD BIJ OVERSTEKEN VAN DEN WEG. Gisteravond omstreeks zeven uur is in de Spanjaardslaan te Leeuwarden de 87- jarige heer Cremer, oud-hoofd eener school doordat deze aarzelde bij het oversteken, door een auto aangereden. De heer C. werd door den bumper ge grepen, kwam met het hoofd op den mo torkap terecht en viel daarna tegen den grond. Met een schedelbasisbreuk en en kele wonden aan het hoofd werd 't slacht offer opgenomen en naar het Diaconessen- huls vervoerd, waar hij, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. RUSSISCH SCHIP IN BRAND. Gisternacht meldde het Amerikaansche schip „President Seanokin", dat 43 mijl be noorden Oran een Sovjet-Russisch schip in brand stond. Het schijnt, dat de be manning zich aan boord van een Spaansch oorlogsschip kon begeven. Een aantal sche pen begeeft zich naar de plaats des on- heils. WEGENS OVERVAL OP TROTZKY'S WONING GEVONNIST. De vtif jeugdige leden van de fascistisch- georiënteerde oartil der nationale unie in Noorwegen, die tevergeefs getracht, hebben de woning van Trotzky te doorzoeken naar compromitteerende documenten (Trotzkv woonde in Hoenfoess) zijn thans gevonnist Het hof veroordeelde hen tot gevangenis straffen van 60 tot 120 dagen. Vier werden voorwaardelijk veroordeeld. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. AALSMEER. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, Bijbel lezing ds. Heerma. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verg.gebouw: Nam. halfacht, de heer J. Zonneveld. Lokaal v. Mandersloostr,: Nam. 7 uur, ds. Van 'tHoog van Utrecht. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 27): Nam. halfacht, ds. G. Lans van Huizen. VOOR DONDERDAG 17 DECEMBER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 71/4 uur, ds. Hendriksen van Hillegom. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Lamain van Rotterdam. LISSE. Geref. Gem.: Nam. 7 uur,'ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur, leesdienst. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfzeven, ds. H. A. Leenmans van Ede. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. De Bruijne. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht, ds. Tonnon van Vlaardingen. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder)Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. ZOETERMEER. Geref. Gem.: Nam. 6 3/4 uur, ds. Hofman van Moercapelle. Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Nam. 7 uur, de heer Van Leeuwen, van Maartensdijk. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Molelaarsgraaf A. H. Son- nenberg, cand. te Ermelo; te Zegveld Th. G. Vollebrecht te Hoornaar. PROT, KERK IN WEST-INDIë. Beroepen: te Paramaribo (2e préd.-pl.) H. v. Vliet, cand. te Wieringerwerf. GEREF. KERKEN Drietal: te Nijeveen H. v. Minnen, cand. te Noordwolde; D. H. Mulder te Homhui- zen-Kloosterburen en C. Spek, cand. te Breda. Beroepen: te Westeremden G. v. Hoegee, cand. te Utrecht. 3739 (Ingez. Med.) GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: te Werkendam M. Heikoop te Utrecht en W. C. Lamain te Rotterdam. Ds. G. H. A. v. d. VEGTE t Op de stichting „Dennenoord" te Zuid- larch, waar hij den laatsten tijd verpleegd werd, is gisteren overleden ds. G. H. A. v. d. Vegte, em. predikant van de Geref. Kerk van Groningen. De overledene werd 4 Sept. 1874 geboren en ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, waar hij ln 1902 candl- daat werd, om 28 Juni van dat jaar te Dirkshom in zijn eerste gemeente te wor den bevestigd. Vandaar ging hij ln 1906 naar Urk, om 11 Mei 1915 te Groningen bij de Geref. Kerk A zijn intrede te doen. Mede onder zijn leiding kwam in 1925 de ineensmelting van de kerken A en B tot stand. Om gezondheidsredenen moest hem in 1932 eervol emeritaat verleend worden. Ds. v. d. Vegte vestigde zich daarop met terwoon te Haren. DE TOEPASSING VAN DE PENSIOENWET. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Suring in verband met de beslissing van den Pensioenraad van 12 Augustus, dat voor onderwijzers die hun diensttijd vóór 1 Juli 1922 niet voor pensioen hebben inge kocht, die diensttijd desondanks voor de berekening van het pensioen in aanmer king komt, heeft de minister van binnen- landsche zaken geantwoord, dait het juist is, dat de Pensioenraad die beslissing heeft genomen. Voorts zegt de minister: Een beroep in gevolge art. 127a, eerste lid, onder b, van de Pensioenwet 1922 is tegen de beslissing niet ingesteld en zal ook niet worden in gesteld. Een ontwerp van wet, dat spe ciaal in verband met bedoelde beslissing is ontworpen, zal nog voor het einde van dit jaar bij de Tweede Kamer worden inge diend. Gistermiddag half zes is ten paleize Noordeinde te Den Haag aan Prinses Juliana en Prins Bernhard op plechtige wijze het geschenk overhandigd, dat hun ter gelegenheid van hun huwelijk is aangeboden door de vroegere Bel gische vluchtelingen, die in de jaren 19141918 gastvrijheid in ons land hebben gevonden. De gelden voor dit geschenk zijn ingeza meld door een Belgisch comité waarvan om. lid waren burggraaf Poullet. oud- minister-presldent van België de minister van Staat van Cauwelaert. de Prins de Ligné en den minister van onderwijs de heer Hoste Het geschenk werd gistermiddag aange boden door burggravin Simonis echtgenoote van senator Simonis, den vroegeren voorzit ter van het Belgisch comité van vluchtelin gen ln Nederland die vergezeld was van mevrouw Maskens. echtgenoote van den Belgischen gezant te Den Haag en door den secretaris van het comité. Ir. Delhez. Het geschenk bestaat uit drie groote kristallen vazen, die vanwege hun zwaarte reeds eerder naar het Koninklijk paleis waren getransporteerd en eenlge zeer kost bare kantwerken, die gedrapeerd om een groote bloemenmand door de deputatie werden medegebracht. De Belgische vertegenwoordiging werd door Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvangen en ir. Delhez gaf uiting aan de gevoelens die ln België Jegens het Neder- landsche volk en het vorstenhuis leefden en die zich manifesteerden in dit geschenk De Prinses en de Prins dankten met harte- liike woorden voor de fraaie cadeaux. Van de drie zware kristallen vazen, ver vaardigd in de kristalfabrieken van Val St. Lambert. ziJn twee urnvormig en voorzien van een kristallen deksel. Deze vazen heb ben een hoogte van circa 60 c.M. Tusschen deze beide vazen in staat een groote. beker vormige vaas een z.e. „vaticaan-model" oo een zwaar voetstuk. Deze vaas is een halve meter hoog en de onen bovenkant van den beker heeft een middelMn van ca 40 c.M. Voorts ziin bij het Beschenk vier stuks kantwerk, alles point a l'Aigullle en wel twee prachtige kanten sjaals. een kanten waaier en een kanten zakdoekje. De waaier is van z.g. vieux Bruxelles. dat gespannen is oo fiin bewerkt parelmoer. Het zakdoekje is van de allerfijnste kantsoort die men zich kan denken en die kantklossters ooit kunnen vervaardigen. Het geschenk ls bedoeld als een blijk van erkenteliikheid van de voegere Belgische vluchtelingen voor de in Nederland in de jaren 19141918 genoten gastvrijheid en als bewiis van deelname van vele Belgen in de huldiging van het Nederlandsche volk van het vorstenhuis en in de blijdschap om het vorstelijk huwelijk. Aan den in België verspreiden oproep van het comité ls dan ook in alle kringen der Belgische bevolking gevolg gegeven. Naast groote bedragen ont ving men tevens zeer kleine giften van min vermogenden, die niet achter wilden blijven en de bijdragen kwamen binnen tot uit de kleinste dorpjes. Diner bil den Belgischen gezant. Gisteravond heeft de Belgische gezant te 's Gravenhage. de heer Charles Maskens. te zijnen huize een diner aangeboden aan ver schillende personen en talrijke leden van publieke Instellingen die gedurende de oor logsjaren het werk van steun aan de Bel gische vluchtelingen behartigd hebben. Tot de aanwezigen behooden o.a. de Minister van Justitie, mr. van Schalk, als ondervoorzitter van den ministerraad (dr. Coliin was door de behandeling der defen- siebegrooting in de Tweede Kamer verhin derd). mevr de wed Cort van der Linden, de gouverneur der residentie luit.-generaal jhr. Roëll commandant van het veldleger, mr. Snoeck Henkemans. wethouder van 's Gravenhage en de heer en mevrouw ihr. Quarles van Ufford, bestuurder van de Algem. Nederl. Vereen, van Vreemdelingen verkeer. De heer Maskens heeft deze gelegenheid te baat genomen om de diepe erkentelijk heid uit te spreken die ondanks den loop der jaren in het hart, van de Belgische v uchtelingen van 19141918 levendig blijft en gaf uiting aan de oprechte sympathie die in België opgewekt wordt door het hu welijk van Prinses Juliana. 33

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11