ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 16 December 1936 BINNENLAND Kou gevat op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Den Haag gaat feestvieren. De feesten tijdens de bruidsdagen.. Een uitgebreid programma. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana zullen, zooals wel van zelf spreekt, in de residentie verschillende fees telijkheden plaats vinden. Een van de hoogtepunten is wel de eere avond in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen op 5 Januari, waarop de Ko ninklijke familie aanwezig zal zijn. De ondertrouwdag. Op den 19den dezer, wanneer de burge meester, var. Den Haag, die naar men weet voor deze gelegenheid tot ambte naar van den burgerlijken stand is be noemd. het jonge Paar ten stadhuize zal hebben aangeteekend, zulles zes herauten, ieder vergezeld van twee bazuinblazers, van het stadhuis vertrekken om langs ver schillende wegen den volke kond te doen van de blijde mare. Na het aanteekenen, dat op half elf is vastgesteld, zal naar schatting omstreeks elf uur het Vorste lijk Paar ten Paleize worden aangeboden een cassette, bevattende 34.000 handteeke- ningen van besturen en leden der bij het Haagsche comité aangesloten vereenigin- gen. De aanbieding van dit geschenk zal gevolgd worden door een vaandelgroet en een kinderzanghulde voor het Palels. De kinderen zullen het Jonge Paar o.a. toe zingen een voor deze gelegenheid gecom poneerd bruidslied: „Jong Holland viert feest." 's Middags om 4 uur zal voor het monu ment van Juliana van Stolberg een vreug devuur worden ontstoken, terwijl des avonds in den Koninklijken Schouwburg de eerste opvoering zal plaats vinden van Ben van Eysselstein's stuk „Uit het leven der Oranjes". Behalve „Uit het leven der Oranjes" zijn er tal van tooneelvoorstellingen tijdens de periode, gedurende welke het Jonge Paar „onder de geboden staat", terwijl meerdere wedstrijden plaats vinden. Dat bij velen behoefte bestaat om op andere wijze uiting te geven aan hun blijd schap met deze vorstelijke verbintenis, dan door bijwoning van de reeds genoemde ge beurtenissen. spreekt vanzelf. Om deze re den zullen er in de kerken van Den Haag verschillende orgelconcerten of andere ge wijde bijeenkomsten plaats vinden. Zanguitvoeringen voor schoolkinderen hebben bijna dagelijks in verschillende stadswijken plaats. Een massale uitvoering van dit soort wordt op 24 December van 2.30 tot 3.45 uur in den Dierentuin gege ven door 1600 schoolkinderen uit 50 klas sen van openbare en bijzondere scholen. Alle bij het comité aangesloten vereeni- gingen krijgen op Dinsdag 29 December gelegenheid, hulde aan Koningin en Bruidspaar te betuigen. De leden dezer vereenigingen, ten getale van 38.000, zul len om 2 uur 's middags langs de volgende route zijn opgesteld: Noordeinde, Zeestraat, Laan van Meerdervoort, Regentesselaan, Regentesseplein, Weimarstraat, Konings plein, Weimarstraat, Prins Hendrikstraat, Prins Hendrikplein, Zoutmanstraat. Piet Heinstraat, Piet Heinplein, Hoogewal. Noordeinde. De vorstelijke personen zullen aan de leden dier vereenigingen voorbij gaan. Den avond van dien dag is in de Ridder zaal het garnizoensbal. Met opzet is in deze uiteenzetting ge zwegen over den zevenden Januari, omdat, hetgeen op dien dag gebeurt, reeds her haaldelijk en uitvoerig is weergegeven. Dit geldt ook voor de plannen voor de versle ring en verlichting van de residentie tij dens de bruidsdagen. Geen wereldtentoonstelling te Amsterdam. Niet mogelijk uitsluitend van parti culiere zijde de benoodigde gelden te verkrijgen. Naar wij vernemen heeft de commissie, welke de mogelijkheid van het houden van een tentoonstelling te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onderzocht, zich ervan vergewist, of de regeering na de bekende motie in de Tweede Kamer bereid is tot het verleenen van een subsidie om de reeds ontworpen plannen, aan welke het gemeentebestuur van Amsterdam krachtigen steun toezegde, tot verwezenlij king te brengen. Naar aan de commissie bleek, kan echter de ministerraad geen vrijheid vinden aan het verlangen van de meerderheid der Tweede Kamer tegemoet te komen. Wel is door den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, die zich persoonlijk moeite heeft gegeven om wegen te vinden, teneinde de plannen tot uitvoering te brengen, op de mogelijkheid gewezen om langs particulieren weg mid delen bijeen te brengen, maar de commis sie acht het uitgesloten om van uitsluitend particuliere zijde de daarvoor verelschte gelden te verkrijgen. Intusschen is aan de commissie duidelijk geworden, dat, wat een internationale ten toonstelling aangaat, in verband met de bepalingen van het internationale tentoon stellingsverdrag Parijs 1928 thans de tijd voorbij is om nog met kans op succes aan te dringen op toelating van Nederland tot het houden van een internationale tentoon stelling binnen de eerste 8 jaren. Mitsdien heeft de commissie, tot haar leedwezen, moeten besluiten de plannen op te geven. HET ONTWERP REISBELASTING INGETROKKEN. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het ontwerp-reisbelasting. bij de Kamer inge- oiend op 29 Februari 1936, heeft ingetrok ken. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Vervolg van gisteren). Bii de replieken inzake de Brielsche Veren dient de heer Gardenier (S.D.) een voorstel in om te bepalen, dat de loonen van het personeel van het veer BrielleMaassluis dienen te worden gebracht op het Dell van die bij overeenkomstige veren, welk voor stel met 66 tegen 14 stemmen werd ver worpen Het voorstel van Ged Staten wordt z.hst. aangenomen. Bij het weeenverslag 1936 bepleit de heer Trouw tlib.) den aanleg van een tweede rijwielpad langs den Groenen Kruisweg van Rotterdam naar Den Brlel en Oostvoorne. aangezien deze weg zoo druk door fietsers wordt bereden met name door Rotterdam mers. dat er voor wandelende eilandbewo ners geen plaats meer overbluft. Verbree ding van het bestaande enkelvoudige rijwiel pad met enkele tegels zou geen afdoende baat brengen, hoogstens zouden er dan wat meer fietsers naast elkaar gaan rijden Ook komt het voor. dat Rotterdammers zoo'n wandelende eilandbewoner toeroepen „je hoort hier niet". Dit moge nu. voor wat het rUwlelpad aangaat voor een wandelaar het geval zijn. maar een feit is het toch. dat de wegen zoodanig door fietsers uit Rotterdam, vaak od weinig bescheiden wüze in beslag worden genomen, dat men er niet wandelen kan. De heer Diepenhorst (A.R.) dringt op verbreeding ran tertiaire wegen, in het bij zonder van dien van MUnsheerenland naar Klaaswaal (Hoekschewaard) aan. Laatstge noemde weg is slechts 4 M od verschillende punten slechts 3 M. breed. De heer ter Laan (S.D wenscht het on derhoudswerk zooveel mogelük in handen der provincie zien gehouden. De Rotterdammers geven z.i. geen aanlei ding tot moeilijkheden, evenmin als de Briellenaren. De weg ls echter onvoldoende. De verbinding met IJsselmonde zal worden verbeterd zoodra de brug over de Noord ge reed is. De heer Bergshoeff (S.G.) dringt er op aan. zooveel mogellik de werken te doen aanbesteden. De heer van Rossum (S.G.) bepleit ver betering van wegen od Goeree en Over- flakkee. Te half zes wordt de vergadering verdaagd tot Woensdag 11 uur In verband met de ontslagneming van den heer B. G. Peereboom (H.G.) is door den voorzitter van het Centraal Stem bureau tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer A. C. Mos te Scheveningen. LUIT.-GENERAAL J. L. TEN BOSCH f Overleden aan de gevolgen eener aanrijding. Aan de gevolgen van de aanrijding, waarvan hij op Zaterdag 12 December jj. het slachtoffer is geworden, is in het Gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overleden de ge- pensionneerde luit.-generaal J. L. ten Bosch. De thans ontslapene werd 18 Jan. 1867 te Hellevoetsluis geboren. Hij studeerde aan de Kon. Mil. Academie. Tot 2den luitenant werd hij benoemd in 1887, tot len luitenant in 1890. Na onder meer gedetacheerd te zijn geweest bij de Hoogere Krijgsschool, werd hij in 1903 benoemd tot kapitein bij de vesting-artillerie. In 1905 werd hij over geplaatst naar den Generalen Staf. Van 1906 tot 1913 vervulde hij de functie van 1 eeraar aan de Hoogere Krijgsschool. In laatstgenoemd jaar werd hij n.l. overge plaatst bij het wapen der artillerie, waar hij dienst deed bij het 2de regiment veld artillerie. In 1914 vond zijn benoeming plaats tot majoor. Hij voerde in de mobi lisatiejaren het bevel over de houwitser- afdeeling. In 1916 werd hij opnieuw overge plaatst. thans naar den Generalen Staf. In 1917 volgde zijn benoeming tot luit.- kolonel, in welken rang hij van 1918 af be kleedde de functie van directeur der Hoo gere Krijgsschool. In 1920 werd overste Ten Bosch tot kolonel. Inspecteur van den Vrij- wiUigen Landstorm benoemd. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot generaal- majoor der artillerie. In 1923 verkreeg hij eervol ontslag uit den militairen dienst. In 1926 werd den thans overleden opper- officler den titulairen rang toegekend van luitenant-generaal. Generaal Ten Bosch, die oud-voorzitter en eere-lid van de Vereeniging ter be oefening van de Krijgswetenschap, was in het bezit van het eere-teeken voor lang- durlgen dienst als officier. Voorts was hij ridder ln de orde van den Nederlandschen Leeuw en ridder in de orde van Oranje- Nassau. Van 1926 tot 1932 !s generaal Ten Bosch hoofdcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis geweest. De ramp van de Lijster. Het onderzoek van den coroner. Reuter meldt uit Londen: Gistel-morgen om 10 uur is te Bandon Hill (Surrey) een onderzoek van den coroner geopend naar den ramp van de Lijster. Dr- Lancaster, die ooggetuigenverklarin gen aflegde, besloot zijn uiteenzettingen rr,ct te zeggen, dat een aantal van zijn me debewoners op den heuvelrug aandrang op hem hebben uitgeoefend te verklaren, dat zoolang het vliegveld in zijn huidige ligging blijft, er maatregelen genomen moeten worden tot dwingende beperking, afgescheiden van de wenschen van passa giers en piloten, waardoor voorkomen zou kunnen worden, dat vliegtuigen starten onder omstandigheden die gekendmerkt worden door een onmiskenbaar slecht zicht De door dr. lancaster genoemde heuvel rug is de plaats waar de ramp van de Lijs ter zich heeft voorgedaan. De polltiedokter Gardner deed eenlge mededeelingen omtrent de brandwonden dei passagiers. De merkwaardige rose verkleuring der lijken doet denken aan koolmonoxyde-gas, waarmede het bloed der slachtoffers naar getuige heeft geconstateerd, tot 70 procent verzadigd was. De bewusteloosheid, ten gevolge van dit gas, trad waarschijnlijk binnen enkele seconden op en in dit ver band is het opmerkelijk dat na het ongeluk van niemand der inzittenden eenlg geluid vernomen is. De coroner verdaagde hierna het onder zoek tot 12 Januari a.s. Bij de sluiting der zitting speelde zich nog een ontroerende scène af, toen aan de verwanten en vertegenwoordigers der slachtoffers de persoonlijke eigendommen der omgekomenen, welke uit het wrak ge red waren, overhandigd werden. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag.) KLACHTEN IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Over het optreden van Nederlandsche zeelieden in de haven van Londen. In het Engelsche Lagerhuis heeft men den minister van handel, Runciman, ge vraagd, of het hem bekend was, dat de kapiteins van Nederlandsche motorschepen en andere Nederlandsche vaartuigen bij het binnenvaren van de haven van Lon den voortdurend trachten te ontkomen aan de verplichting van het aan boord nemen van een loods. Bij het verlaten van dc haven aldus steller van deze vraag kunnen zij deze verplichting niet ont duiken. doch dan wordt de loods met dui- delijken tegenzin op het schip toegelaten en meermalen is het voorgekomen, dat hij door de taal en het gedrag van den kapi tein beleedigd werd. Runciman antwoordde, dat Trinity House niet bekend was, met de pogingen tot ont duiking of het gedrag van Nederlandsche kapiteins, zooals dat door den vrager ge schilderd was. Alleen was er een ernstige klacht van een loods aan boord van een Nederlandsch motorschip, maar dit geval is niet geheel onderzocht. Trinity House gelooft overigens wel, dat er onder de loodsen 'n zekere ontevredenheid heerscht over een gebrek aan beleefdheid, vaak ge toond door kapiteins van Nederlandsche schepen. De minister zal Trinity House verzoeken, hem inlichtingen te verschaffen over het onderzoek naar de klacht van den genoemden loods en daarna overwe gen, of stappen bij de Nederlandsche auto riteiten moeten worden gedaan. Op de vraag, of hij er rekening mede wil houden, dat onbeleefdheid onder va rensgasten een ander begrip is dan onbe leefdheid bij „landrotten", antwoordde de minister, dat hij er zich zeer zeker van bewust is, dat men zeelieden een „breedere vaargeul" moet toestaan dan anderen. Ir. W. A, JONKERS f Maandagmorgen Ls te Marladorf in Duitschland verongelukt ir. W. A. Jonkers Both. Hij werd geboren te Waddinxveen, studeerde te Delft en was thans directeur van de firma Frölig en Klijpfel te Wupper- thal-Barmen. In deze Jaatste kwaliteit be zocht hij Maandagmorgen een door zijn firma gebouwde nieuwe schacht van de mijn Marlahauptschacht te Mariadorf. Na dat hij met ingenieurs in de liftkooi was afgedaald, begaf hij zich ondergronds op een der ladders, die in de schacht staan. Hier viel hij af en kwam terecht op een ongeveer vier meter lager geplaatsten dwarsbalk Tengevolge van opgeloopen verwondingen ls hij enkele uren later over leden. Hij was 58 jaar oud en was ook fir mant van de firma Jonkers Both en Wint- ges te Heerlen en Nederlandsch vice-consul te Wupperthal-Elberfeld. „Vad." CENTRALE VEREENIGING VOOR DEN HANDEL IN GEDISTILLEERD EN ANDERE ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. De Centrale Vereeniging voor den Han del in Gedistilleerd en andere Alcoholhou dende dranken (C.V.G.i hield gistermiddag ln de groote zaal van den Haagschen Die rentuin een dcmonstatleve vergadering, waarin de voornaamste vraagstukken in verband met de moeilijkheden van het ge- distilleerdbedrijf besproken werden. Onder de talrijke aanwezigen dc groote zaal was nagenoeg geheel gevuld zagen wij dr. Groeneveldmeyer namens den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, den heer De Jong, namens den minister van financiën, den heer Van Maarleveld, namens den minister van so ciale zaken, verscheidene Kamerleden, ver tegenwoordigers van verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken en talrijke bestuursleden van vereenigingen uit den gedistilleerd handel. De voorzitter van de C.V.G., de heer Jacq. van Dijk, schetste in zijn openings woord de moeilijkheden van het gedistil leerd bedrijf. Hierna sprak de heer N, F. van Moorsel over de noodzakelijkheid van de accijns- verlaging. Resumeerend zelde spreker: 1. Dat de schatkist er wel bij vaart, wanneer de accijns zoodanig wordt ver laagd, dat clandestiene stokerij en smok kelarij niet meer loonend zijn en daardoor tevens de consumptieprijzen aangepast kunnen worden aan de tegenwoordige tijds omstandigheden. 2. Dat het remplaceeren van gedistil leerd door bultenlandsche wijnen niet meer zoo winstgevend zal zijn en sterk zal verminderen, wellicht geheel achterwege blijven en zulks tot voordeel van de schat kist en binnenlandsche Industrie. 3. dat het moreele kwaad van smokke len en clandestien stoken zal ophouden en dat ook de volksgezondheid er zeer door gebaat zal worden. 4. Dat de indirecte belastingen zullen stijgen. 5. Dat drankmisbruik niet valt te ver wachten. Van regeeringszijde ls thans eenige steun toegezegd. C. R. T. baron Krayenhoff sprak Vervol gens over het vreemdelingenverkeer. Na de pauze voerde mr. M. M. van Vel- zen het woord over „drankwetherziening", de heer Th. W, van der Voorden over de vaste lasten voor de kleine bedrijven en de heer J. P. de Haan over de vaste lasten op de groote bedrijven, ZWANENBERGS VLEE5CH- EN GR0ENTEC0NSERVEN 374.1 ungez Med.j DE LASTEN OP HET MOTORWEG- VERKEER TE HOOG OPGESCHROEFD. Koersverandering urgent geacht. 0P8RENGSTEN VAN DE VOORNAAMSTE BELASTINGEN OP HET MOTORWEGVERKEER. so 'si S: Nu de opbrengstcijfers van de motor rijtuigenbelasting. welke vroeger geheel, thans nog slechts ten deele, voor aanleg en verbetering van wegen wordt aange wend, bijna over het geheele jaar 1936 bekend zijn, mag met zekerheid worden aangenomen, dat de opbrengst ongeveer 8 onder de raming blijft, tegenover 6 °/o ln 1935. Reeds twee jaren brengt deze be lasting dus aanzienlijk minder op dan de optimistische raming, welke ook voor 1937 is aangehouden, aangeeft. Zulks in flagran te tegenstelling met de eerste acht jaren van het bestaan dezer belasting. Van eenlge ontwikkeling van dat verkeer is dus geen sprake meer, zooals ook wordt aangetoond door statistische cijfers, die uitwijzen, dat van 1934 op '35 en van 1935 op '36 het aantal personenauto's telkenjare met 2 liet aantal vrachtauto's resp. met 4 on 2'/! is gedaaid. De Regeering heeft kort geleden verklaard, dat de economische crisis de hoofdzaak is van het terugloopen van het aantal auto's en dat zij niet is overtuigd, dat de belastingen, hoezeer de vermindering daarvan gewenscht moge zijn, onevenredig zwaar op het motorweg- verkeer drukken. Tevens dat voor verlaging van de benzinebelasting geen aanleiding bestaat zoolang het verbruik van benzine niet ln sterke mate den ongunstigen in vloed ondervindt van de prijsstijging ten gevolge van monetaire maatregelen. De K.N.A.C. schrijft ons nu, dat naar haar stellige overtuiging de lasten, welke het motorwegverkeer de laatste jaren zijn opgelegd, en welke nog steeds voortgaan in hooge mate prohibitief op dit verkeers middel inwerken. Het motorwegverkeer kan zich, hoezeer overigens overtuigd dat overdaad schaadt, bij den onevenredig hoogen druk op het automobielverkeer niet neerleggen, omdat geen enkel licht punt aan den pikzwarten verkeershemel valt waar te nemen, niettegenstaande bij het samenstellen van de begrootingen de Regeering ln de meening was, dat het diepste punt van de economische crisis was bereikt. Juist omdat onafgebroken uit de kringen van het autoverkeer gegevens komen, waaruit blijkt, dat velen he>t hoofd niet boven water kunnen houden, dat de lasten die in enkele jaren tijds tot gemid deld het drievoudige per auto zijn opge voerd niet meer kunnen worden opge bracht, en dat van dit economisch en populair, voor tal van doeleinden onmis baar verkeersmiddel, noodgedwongen moet worden afgestapt, moet op verlaging van deze lasten worden aangedrongen. Subsi diair op een objectief onderzoek op zeer korten termijn naar den totalen druk, is en naar de draagkracht daarvan. Boven dien zijn de Overheidsschatklsten met gouden ketenen aan het motorwegverkeer verbonden; de mindere opbrengst van dc motorrijtuigenbelasting in 1936 beteekent bijv. rekening houdende met de overige belastingen, in totaal een mindere op brengst van 5 a 5'/i millioen. Verdere teruggang van het motorwegverkeer zal voor 's lands middelen ongetwijfeld catastrop'hale gevolgen hebben. De drie voornaamste belastingen welke op het motorverkeer drukken, zijn: ie. de reeds genoemde motorrijtuigen belasting, welke per 1 Januari 1935 met rond 50 "la werd verhoogd; 2e. de extra benzinerechten, een zgn. fiscale heffing, met een opbrengst van ruim 30 millioen en 3e. de personeele belasting van z.g. „wel stands" belasting, dateerende uit den tijd dat er nog ln beduidende mate „luxe" auto's bestonden; wat deze laatste be lasting met haar ongelimiteerde verhoo gingen van hoofdsom en opcenten precies opbrengt ls zelfs niet eens bekend. De op brengst van deze drie belastingen benadert de 60 millioen 's jaars. Geheel afgezien van de gewone invoerrechten op het mate rieel, de brandstof enz. heeft dit verkeers middel voor den versnelden bruggenbouw thans 2 1/4 millioen per jaar op te bron gen gekregen, blijft het meebetalen aan het verouderd en sedert de invoering der wegenbelasting onbillijk instituut der tol heffing op wegen en bruggen (naar schat-1 ting 3/4 millioen), zucht het onder den zich als een olievlek uitbreidende onrecht vaardige druk van parkeerheffingen in allerlei vorm, waaraan alleen een wijziging van de Motorrijtulgenbelastingwet een eind zal kunnen maken, blijft het betalen voor ponten en veren, de eenige last, die geleidelijk eenigsztns vermindert. Verder de kosten verbonden aan het verkrijgen van een rijbewijs, de keuringskosten van het materieel, welk stelsel zal worden uit gebreid, de aanstaande verhoogde verzeke ringstarieven wegens verplichte wettelijke aansprakelijkheid, het keurslijf van ver gunningsstelsels enz. enz. De lasten die zijn en komen, n.l. gemiddeld zeker f. 450.- per automobiel, zijn dermate beklemmend, dat er van de lusten van het motorverkeer op den weg maar weinig overblijft. Deze lasten leiden er toe, dat de automobielen veel langer dan nuttig en noodig is, in dienst worden gehouden, teneinde de posten van afschrijving, personeele be lasting en verzekeringspremie te drukken zulks tot schade van handel en nijverheid, van den fiscus en van de verkeersveilig heid. Men vraagt zich met bezorgdheid af, of niet zal worden bewaarheid, dat, indien niet wordt ingegrepen, het er van zal komen, dat bij den aanleg of modernisee ring van de laatste K.M.-weg ln Nederland, het motorverkeer als gevolg van te zwaren druk tegelijkertijd gesuccombee. J zal zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven ln de psy chiatrie: dl'. H. C. Rümke, conservator in de psychiatrie en bijzonder hoogleeraar ia de ontwikkelingspsychologie aan deze uni versiteit. Bij Kon besluit is benoemd tot direc teur van de strafgevangenis te 's Hertogen bosch. met ingang van 16 Januari 1937: J. A. Glaudemans. directeur van het huis van bewaring en de rijkswerkinrichting voor vrouwen te Breda en is benoemd tot direc teur van het huis van bewaring en de rijks werkinrichting voor wouwen te Breda: J, B. Bever adjunct-directeur bit de strafge vangenis aldaar Bii K. B. ia benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter stand plaats de gemeente Harlingen: K. Okkinga. candldaat-notaris te Harlingen. De gewone audiëntie van den minister van financien zal op Maandag den 21sten December as. niet plaats hebben. Die snijdende Noordenwind is oorzaak dat menschen met zwakke luchtpijpen dadelijk gaan hoesten. Past op, grijpt nog heden in, want Ge staat meer dan anderen bloot aan een chronische bronchitis, die lang duurt! Verzorg U daarom dadelijk met het voor U aange wezen middel, do nieuwe versterkte Abdljalroop. Dat ia een natuurlijk kruiden-middel en werkt zacht en grondig op Uw aangedane slijmvliezen. Bovendien ls in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de krachtig hoest-bedwingendo stof codeïne, welke uiterst snel en verrassend Uw hoest verdrijft en Uw bronchitis tot staan brengt. Terecht noemt men thans Akker s Abdijsiroop om zijn bijzondere aamenstelling ,,'s Werelds béste Hoest-slroop", want de werking bij Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma ls werkelijk verbazing-wek- kend, dat zult U bij de aanwending ondervinden. Verlaagde prijzen75 ct. f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. lfacon. 3743 (Ingez. MedJ GEBOREN Martinus, z. v. M. Jansen en P. Mole naar Mattheus Gijsbertus Cornells, z, v. M. C. v. Vuuren en J. v. d. Vos. GEHUWD J. B. Zuurdeeg jm. en A. M. L. D. Coe- bergh jd. OVERLEDEN J. Wagemaker m., 52 j, F. Terlouw z-i 13 j, M. Meijer—Gerritsen vr„ 71 j. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10