LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 15 December 1934 Teraardebestelling van den werktuigkundige J. Verkerk BUITENLAND ShL ïwWI; de m°eilljkheden tus- De toestand in China ongewijzigd. Droeve plechtighèid 1e Katwijk aan Zee NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing van ds. Smelik. De Ned. Chr. Vrouwenbond hield gister avond in het gebouw „Patrimonium" een vergadering, waarin ds. Smelik van 's Gra- venhage gesproken heeft over het onder werp „Een anti-Christelijk trio". Na een inleidend woord van de presi dente, mej. van Loo. was het woord aan den spreker Ds. Smelik. die uitging van Openb. 12 en 13 en daarvan besprak het helsche trio: de draak, het beest uit de zee en het beest uit de aarde wees er op, dat als wij letten op de geestelijke stroomingen, welke een ondergrond vormen van het wereldgebeu ren, wij niet aan de gedachte kunnen ont komen. dat de tijd voor den laatsten strijd naderende is. Merken wij de weeën van de wereldgeschiedenis op, dan is het alsof wij de trillingen van Christus Middelaars- arbeid gewaar worden, waardoor Hij Zijn kerk tot de eeuwige zaligheld wil brengen en de wereld naar het ontzettend wereld- oordeel. Spr. zette allereerst den strijd van den draak uiteen, waarbij hij gelegenheid vond te wijzen op de antithese: God en Satan. Met tal van voorbeelden toonde ds. Smelik de voortdurende worsteling aan, zoowel in de Oud-Testamentische als Nieuw- Testamentische periode tusschen den draak i Satan) en Christus. Schijnbaar vrome strcomlngen en invloeden heeft de draak in zijn macht om de kerk van haaf Heiland, geloof en belijdenis af te brengen. In dit verband waarschuwde spr. ernstig voor de heden ten dage sterk aan het lioht tredende stroomingen van het mo dernisme, het religieus socialisme en het schijnbaar Christelijk nationaal-socialisme. Tgen den strijd van den draak stelde spr. tenslotte het geloof en het gebed, waar door Satan alleen kan worden overwon nen. Vervolgens besprak spr. het tweede beeld uit het anti-Christelijk trio: het beest uit de zee, dat de kenteekenen draagt van kracht, moed, list en behendigheid en dat zijn heerschappij ontvangt van den draak. Het beest is een zinnebeeld van de staats macht der wereld en is gesymboliseerd als het aardsche werktuig van den duivel. Het beest uit de zee beeldt het anti-Christe lijk geweld van alle eeuwen af. Ook het geweld zooals wij dat zien geopenbaard bij het communisme, dat zegt dat gods dienst opium voor het volk is of bij het nationaal-socialisme, dat zweert bij de staatsmacht en de staatssouvereiniteit en alzco heendrijft naar een vergoddelijkte staatsmacht. De macht van het beest uit de zee mogen wij ons ook niet te gering voorstellen. Het bezit groote machten en letten wij op de teekenen der tijden dan zien wij, dat de aanvankelijke vervulling van hetgeen eens Johannes op Patmos profiteerde, zich bezig is te voltrekken. Nadat spr. het komende feest van den anti-christ geteekend had, waarbij hij er op wees. dat het Christen dom een zwaren tijd tegemoet gaat, doch waarin het gelouterd zal worden, wekte spr. op om standvastig in het geloof en getrouw ln het gebed te zijn. Het laatste beeld uit het anti-christelijk trio besprekende, wend het beest uit de aarde aangetoond als het zinnebeeld van de valsche profetie, dat aan het eind der wereldhistorie nog in omvang en diepgang zal toenemen. De Invloed, welke het val- sche profetisme zal hebben, is ontzaggelijk en volgens spr. zoo groot, dat de eere- d lenst van God zal worden verdrongen door den eere-dienst. voor den antl-christ, die zijn centra vindt in de uit stof ver vaardigde beelden. Techniek en kunst zul len in de toekomst dan ook de triomfkar van dit beest voorttrekken. Vervolgens wees spr. er nog op, dat aan het einde der dagen heel het maatschappe lijk leven beheerscht zal worden door de afgodische verheerlijking van den anti christ. Ds. Smelik eindigde met te wijzen op het menschelijke getal 666, dat door het goddelijke getal zeven wordt overwonnen. Op gebruikelijke wijze werd deze verga dering gesloten. Ook de Senaat van de Unitas Studio- sorum Lugduno Batava verzoekt ons mede te deelen. dat haar leden niet zullen deelnemen aan den optocht van te Den Haag woonachtige Leidsche Studenten op 7 Januari as. In deze kringen vreest men, dat de inter ventie van Roosevelt zou kunnen leiden tot verdeeldheid bij de verschillende Britsche politieke partijen en zelfs tot een breuk van het Engelsch-Fransche front. Deze kringen zouden er dan ook de voor keur aan geven, indien de president later zou intervenieeren. Gistermiddag is de Volkenbondsraad weer bijeengekomen. De voorzitter ver leende onmiddellijk het woord aan den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. Roesjdi Aras. die een rede uitsprak ter motiveering van de Turksche demarche bij den Volkenbond. Spr. verzocht den raad een objectieve 'bestudeering van de kwestie ter verkrijging van een billijke op lossing. In dien tusschentijd verzoekt, spr. den Volkenbond het lot van Sandjak in handen te nemen. De Fransche troepen zouden zich dan uit het omstreden gebied moeten terugtrekken, waar een klein con tingent neutrale gendarmerie zou kunnen worden geplaatst onder doelmatige -leiding van een Volkenbondscomruissaris. De Fransche gedelegeerde, Vienot, zeide Roesjdi Aras dank voor den vriendschap- pelijken toon van zijn betoog en beloofde vandaag op den Inhoud te zullen ant woorden. De Volkenbondsraad heeft den Zweed- schen minister van buitenlandsche zaken. Sandler, benoemd tot rapporteur voor het Turksch-Syrische meeningsverschil be treffende Sandjak en Alexandrette. FINLAND. PRESIDENT SVINHUFVUD 75 JAAR. Een leider uit den Finschen Vriiheidskamp. DE ALGEMEENE TOESTAND. V redes-pogingen. De zitting van den Volkenbondsraad. Eden heeft in Engeland een zeer krach tige rede gehouden, waarin hij Duitschland allen steun toegezegd, mits Duitschland zijn bewapening gaat verminderen. Het zal wel geen toeval zijn, dat Blum In een interview zich precies in gelijken zin uit liet. Men ziet het 3e Blad. Het zijn ongetwijfeld woorden, die de volle aandacht verdienen, maar is Duitsch land nog ln een situatie dat het daarnaar zal willen luisteren? De Duitsche bewape- nin ls Immers juist het „Alpha en omega" geworden van de buitenlandsche politiek! Zeer krachtig heeft Eden gesproken, zoo krachtig als nooit tevoren, doch misschien te laat Men denke vooral aan de juist begonnen Engelsche bewapening, die het Britsche rijk toch zeker niet zal willen stopzetten? Toevallig klinkt echter van over de ha ringvijver een sympathiek geluid dat van groote beteekenis zou kunnen zijn. Zekere Invloedrijke politieke personen zóuden voornemens zijn er bij den juist officieel herkozen president Roosevelt op aan te dringen een proclamatie tot de wereld te richten, waarvan de groote lijnen zouden zijn: a. algemeen bewapenings bestand: b. sluiting van een algemeen niet- aanvalspact en c. opening van groote be raadslaging over herverdeeling der wereld grondstoffen. De opportuniteit van een dergelijk gebaar onder de huidige omstandigheden wordt in andere politieke kringen evenwel betwist. Raymond Bull de president van de Foreign Policy Association is van meening, dat president Roosevelt de eenige staats- schen Duitschland en de andere mogend heden zou kunnen oplossen P1"1 welrt evenwel aan de anderen kant groote oppositie, met name van Nor man Davis. President Svinhufvud. Voor den Noordelijksten staat ln ons werelddeel is het heden een gedenkwaar dige dag: Pehr Evlnd Svinhufvud. de pre sident der Finsche republiek, wordt van daag 75 jaar. Oo heel bijzondere wijze is Svinhufvud het symbool van de onderscheiden krachten die men in het Finsche volk vereenigd vindt, krachten, diê-het in staat stelden, zich ginds ln het hooge Noorden in stagen strijd met een onherbergzame natuur een eigen plaats te veroveren en er de West- Europeesche cultuur ingang te doen vin den. In den Dersoon van oresident. Svin hufvud vereenigen zich n.l. alle geestelijke en Dhysieke eigenschannen van het volk van Finland aan welks tienvoudige Flnsch- sprekende meerderheid zoowel als aan de Zweedsch-sprekende minderheid hil door zijn afstamming ten nauwste verbonden is Reeds om deze redenen was Svinhufvud als vanzelf de aangewezen man om aan zijn volk leiding te geven, toen het in een vaak moeilijken strijd zün eeuwenoude rcehten en vrijheden en zijn grondwet tegen de telkens hernieuwde aanvallen van het absolutisme der Russische Tsaren moest verdedigen. De eerste phase van dezen strijd vond haar ontknoopte?. toen Svinhufvud. tijdens een rechtszitting, waarvan hii als rechter de leiding had door de handlangers van het Tsaristische regime, met verkrachting der aan zijn vaderland toekomende auto nomie. in hechtenis werd genomen om -en kele moeilijke jaren a's banneling in ver schillende uithoeken van Siberië door te brengen. De Maart-revolutie van 1917 bracht hem ten slotte zijn vrijheid weer. Toen tegen het einde van genoemd jaar in Rusland een toestand van volslagen anarchie intrad droeg Svinhufvud er aan stonds het zijne toe bij om het daarheen te leiden, dat Finland zich als souvereine staat onafhankelijk verklaarde. De in Finland achtergebleven Russische troepen weigerden intusschen het land te verlaten en begonnen al spoedig met extre mistische bevolkings-elementen gemeene zaak te maken. Toen dientengevolge ook In Finland anarchie dreigde ln te treden, nam Svinhufvud als minister-president krach tige maatregelen tot herstel van de orde en tot verdrijving van de gedesorganiseerde Russische troepen. Dit doel werd bereikt na dat onder leiding van generaal Mannerheim een weermacht op de been was gebracht. Weer was het Svinhufvud, die in moeilijke oogenblikken, mede door zijn grooten per soonlijken invloed, zich ten volle gaf om een keer ten goed te bewerkstelligen. De gelukkige afloop van Finlands vrij heidsoorlog heeft de communistische revo lutie-plannen in Noord-Oost Europa ver ijdeld. in dit licht bezien had het gebeuren in Finland, waarin Svinhufvud een zoo be langrijk aandeel had. voor heel ons wereld deel blijvende beteekenis. Victor Kosola, de leider der Lappo-bewe- ging, is aan de gevolgen van longontsteking overleden. VFREEN'GDE STATEN. ROOSEVELT OFFICIEEL GEKOZEN. De verliezen der zeeliedenstaking. Gisteren heeft de grondwettelijke ver kiezing plaats gehad van den president der Vereenigde Staten. De kiesmannen, die 3 November met imperatief mandaat geko zen werden, zijn in de hoofdsteden der 48 staten bijeengekomen en hebben officieel den president der republiek gekozen. Op Roosevelt werden 528 stemmen uitgebracht zn op Landon 8. De verliezen, geleden door de zeelieden staking, die nu al 46 dagen duurt, worden geschat op 315 millloen dollar. Nog 250 schepen worden opgehouden. ENGELAND. De troonswisseling. In Hooger- en Lagerhuis is een boodschap van den koning voorgelezen, luidende: „Ik heb den troon bestegen onder omstandigheden zonder precedent en op een oogenblik van groote persoon lijke droefheid, maar ik ben vastbeslo ten mijn plicht te doen en ik word daarbij gesteund door de wetenschap, dat ik den steun van den sterken'goe den wil en de sympathie van mijn onderdanen heb, hier en in de geheele wereld. Ik zal er voortdurend naar streven met de hulp van God en met den steun van mijn beminde echtge- noote, de eer van het koninkrijk te handhaven en het gèluk van mijn volkeren te bevorderen." Met Kerstmis zal de koning geen rede houden. Baldwin deed nog enkele mededeelingen over de troonsbestijging van den nieuwen koning, waarbij hij de volgende bijzonder heden vermeldde: „De Koning lijkt meer dan een van zijn overige broers op zijn vader. George V en is, evenals deze. vol komen tot z'jn taak bereid. Wat hem ook zal overkomen, hij zal nooit eën persoon lijke voorkeur boven zijn groote koninklijke taak stellen." De Labourleider Attlee betuigde hierop zijn goedkeuring aan het tot den koning te richten adres, waarbij hij verklaarde, dat zijp partij haar gelukwenschen bij de vele andere, reeds aan den souverein gedaan, voegde. De leider van de liberale fractie, Sinclair, bracht eveneens eerbiedige hulde aan den koning. „Laten wij het adres met eerbied presenteeren", aldus deze afgevaardigde, in de vertrouwvolle verwachting dat met den nieuwen koning niet alleen de naam van George V zal herleven, maar ook de dierbare tradities, die diens regaeiing ken merkten." Het parlement zal zich nog moeten bezig houden met de financieele positie van den hertog van Windsor. Men verwacht, dat den hertog een Jaargeld van 50.000 pond ster ling zal worden toegestaan, of dat zijn broer hem de inkomsten van het hertog dom Cornwall en van Windsor zal afstaan. De lichte griepaanval, waaraan de ko ningin lijdende was, is geweken. Zij kon gisteren aanwezig zijn bij de lunch, welke werd gegeven ter gelegenheid van den verjaardag van den koning en waaraan de geheele koninklijke familie, voorzoover deze op het oogenblik in Engeland ver toeft, aanzat-. De aartsbisschop van Canterbury heeft gemeend in een radio-rede den afgetreden koning nog eenige onaangeaamheden te moeten nageven. HIJ zeide toch o.m.: „Zelden of nooit ls er een Britsche sou verein op den troon gekomen, met grooter natuurlijke gaven voor zijn koningschap bedeeld. Zelden of nooit' heeft men een souverein met geestdriftiger loyaliteit be groet. Van God had hij een verheven en heilig pand ontvangen. Doch geheel vrijwillig ls hij afgetreden, heeft ®j het pand terug gegeven. Met een karakteristieke vrijmoe digheid heeft hij ons Je beweegreden van die daad meegedeeld. Het was een smachten naar prsoonlljk geluk. Het moet vreemd en droevig heeten. dat hij om ziulk een beweegreden, hoe sterken drang ze ook uitoefende op zijn hart. zoo hooge verwachtingen heeft, teleurgesteld en zulk een groot pand- heeft prijsgegeven. Maar. nog vreemder en droeviger is het, dat hij zijn geluk moest zoeken op een wijze, onvereenigbaar met de Christelijke beginselen van het huwelijk en in een gezelschapskring, welker levensopvattingen en levenswijzen vreemd zijn aan de beste gevoelens en tradities van zijn volk. Laten zij, die tot dien kring behooren, beseffen, dat zij thans de afkeuring te dragen hebben van de natie, die koning Edward liefhad. Ik heb geaarzeld, deze' woorden te spre ken. Doch ik voelde mij om wille van de oprechtheid en de waarheid gedrongen, ze te spreken". Hulde wordt gebracht aan de koningin, minister Baldwin en den nieuwen koning. Te Londen ln Euston ls officieel het Britsche Volksfront gesticht. Vertegen woordigers van de kerk en der conserva tieve, liberale en communistische partij waren aanwezig. Verscheidene sprekers voerden het woord, en allen spoorden zij aan tot een doeltreffende actie tegen het fascisme. Labour biyft afzijdig! Hoe de situatie in China precies is, valt moeilijk te zeggen, daar allerlei geruchten de ronde doen, die moeilijk te controleeren zijn. Zoo houden de geruchten geregeld aan, dat Tsjang-kai-Sjek zou zijn ver moord, doch men kan deze gerust als on juist ter zijde stellen. Voorts verluidt, dat Tsjang-kai-Sjek weer in vrijheid zou zijn, terwijl op zijn beurt Tsjang Hsoe Liang nu in gevangenschap zou zijn. zulks ten gevolge van het overloopen van een van de onderbevelhebbers van Tsjang Hsoe Liang, doch ook dit is nog ln geenen deele bevestigd en klinkt ongeloofwaardig. Mevrouw Tsjang kal Sjek heeft van haar man een telegram ontvahgen, waarin deze mededeelt, dat hij behouden en wel is en dat zij zich niet ongerust behoeft te maken. Volgens een uit Peiping ontvangen be richt. zou te Sian een groote brand zijn uitgebroken, mogelijk als gevolg van een nieuwe muiterij. Anderzijds verluidt ech ter als gevolg van een luchtbombardement. Volgens een bericht uit Sjanghai is het zeker, dat Tsjang kal Sjek te Kwan-yang op ongeveer 47 K.M. van Sian wordt vast gehouden. De Britsche adviseur Donald is të Sian aangekomen. waaT hij direct de onderhandelingen aanving met Tsjang Hsoe Liang, tot vrijlating van Tsjang kal Sjek. Het schijnt evenwel, dat deze be sprekingen zijn mislukt. Hij is reeds op aen terugweg. Intusschen meldt men, dat Chlneesche troepen uit verschillende punten optrek ken naar Sian, waar zij volgens een offi cieus bericht der Nanking-regeering van daag zouden worden verwacht. Uit Peiping is bericht ontvangen, dat generaal Soeng Tsjen Wan, de president van den politleken raad van Ho pel en Tsjahar er in een telegram bij de regee ring van Nanking op heeft aangedrongen direct maatregelen te nemen tot onder drukking der opstandige beweging van Tsjang Hsoe Liang. Hij biedt aan met zijn troepen aan deze expeditie deel te nemen, waarbij irlj mededeelt, dat zijn troepen ge concentreerd zijn aan de grens der provin cie Ho pel. Japan blijft een afwachtende houding aannemen. Wel heeft de minister van ma rine, Nagano, vice-admiraal Hasegawa, den commandant van het derde eskader, dat ln de Chineesche wateren ligt, opdracht gegeven, maatregelen te treffen ter be scherming van het leven en den eigendom der Japanners ln China in verband met de mogelijkheid, dat het optreden van Tsjang Hsoe Liang geheel China in een toestand van verwarring zou kunnen brengen. ZWITSERLAND. FRANKFURTER VEROORDEELD TOT 18 JAAR. Motta weer Bondspresident. De Bondsraad heeft Motta tot bondspre sident gekozen. Deze keert dus op zijn oude post terug. Het kantonnale gerecht van Graubuen- den heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen David Frankfurter, verdacht van moord op Wilhelm Gustloff, den lei der van de groep-Zwltserland der Duitsche na "'-<wlalistische partij. David Frankfurter. Frankfurter is veroordeeld tot 18 Jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden preventieve hechtenis, hij ver liest de burgerlijke eererechten voor het leven en het verblijf in Zwitserland wordt hem voor zijn leven ontzegd. Frankfurter is voorts in beginsel ver oordeeld tot vergoeding van alle door zijn misdaad veroorzaakte schade en tot be taling van de proceskosten. 4556 (Ingez Med.) DUITSCHLAND. „Germaansch Christendom". De extrtmisttsche elementen onder de „Duitsche Christenen" hebben een „Bond voor Germaansch Christendom" gesticht onder leiding van Hossenfelder, oud-bis schop van Berlijn. De bond, welks opvattngen die van dr. Arthur Dlnter naderen, beweert het Chris tendom te zuiveren van de Joodsche ele menten: het oude testament en de zonde- leer. De officieele kerken van Mecklenburg en Thuerlngen hebben zich bij deze nieuwe beweging aangesloten. De predikanten der Protestantsche belij- denlskerk bestrijden echter de leer. Zij staan op het standpunt, dat „Germaansch Christendom" geen Christendom meer is. ITALIË Eeredegen voor Mussolini. In den Senaat heeft Mussolini in een korte rede bekend gemaakt, dat alle gebie den van het „Itallaansche keizerrijk" thans volledig bezet zijn. De Senaat bood Mus solini een eeredegen aan. De zitting van den Senaat was geheel gewijd aan de viering van de stichting van het „Italiaansche keizerrijk." De Grieksche gezant te Rome heeft den Itallaanschen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de Grieksche re geering besloten heeft een consulaat-ge neraal te vestigen te Addis Abeba. Hedenmorgen te 11 uur vond op de be graafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats van den werktuigkundige Jaap Verkerk, die bij de droeve ramp van de „Lijster" nabij het vliegveld Croydon ln Engeland het leven verloren heeft. Gisteren mochten reeds de ouders van den omgekomen werktuigkundige een be zoek ontvangen van den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman en diens echt- genoote, die speciale opdracht had de innige deelneming te betuigen met dit tragische verlies, van H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhand. Onder het gelul der klokken vertrok hedenmorgen de stoat van het sterfhuis Duinoord, hoek Annastraat; de kist werd gedragen door vrienden van Jaap Verkerk en door leden van de voetbalvereeniging „Quick Boys", waarvan de overledene eveneens lid ls geweest. Zes werktuigkun digen der K.L.M. fungeerden als slippen- dragers. Achter de baar gingen te voet vele fa milieleden vrienden en diverse autoriteiten, w.o. de heer Plesman, Ir. A. Wurfbaln, voorzitter van den raad van beheer der K.L.M., ae heer W. G. van Hoogenhuyzen, chef der afd. Personeelszaken, naar het dichtbijgelegen kerkhof, waar reeds tal rijken verzameld stonden, om blijk te ge ven van hun diepgevoelde belangstelling. Daar merkten wij o.a. nog op de heeTen W. D. v. Os chef der motorafdeellng der K.L.M, en G. Spit, chef van den lijndienst der K.L.M., Martinof namens de „Air France", de burgemeester van Katwijk, mr. Woldringh v, d. Hoop, de heer J. Juck, directeur der v. d. Bergh-stichting te Noordwijk met een deputatie van het per soneel w.o. een groep verpleegsters en technische ambtenaren. De vader van den overledene n.l. is architect aan genoemde stichting. Voorts mr. R. Warmoltsz, inspec teur van politie te Katwijk Zee en tal rijke ingezetenen, w.o. de heeren dr. C. D. Ouwehand en dr. C. Steinz. Een schat van bloemstukken dekte de baar, w.o. kransen of bouquetten van de K.L.M., de K.N.I.L.M., liet technisch per soneel der K.L.M. Schiphol, de Air France, de Deutsche Lufthansa, de Fokkerfabrieken en de Ver. van Verkeersvliegers van de K.L.M. Toen allen zich rond de geopende groeve geschaard hadden, trad de heer A. Ples man naar voren. Deze wees er op, dat Ver kerk aanvankelijk voor de zeevaart was opgeleid. Nu is hij ais slachtoffer van de luchtvaart gevallen. De Katwljkers weten, welke offers de zee eischt, doch men kan nauwelijks begrijpen wat de lucht eischt. Verkerk was bezield met liefde voor de luchtvaart, waaraan hij zich van harte gegeven heeft. Spr. had een groot vertrou wen in hem, want hij beloofde nog zoo veel voor de toekomst, doch het heeft niet zoo mogen zijn Het is moellij k woorden van troost te vinden, aldus de heer Plesman. maar de familie weet dat dit geen afscheid voor goed is; bij zijn vrienden en het personeel der KL.M. zal hij nooit vergeten worden. Met een „Rust zacht" eindigde spreker. Een oom van den overledene, de heer J. de Brune, gewaagde van de zes lange dagen, waarin zoo veel geregeld moest worden en die nu verloopen zijn, sinds de verpletterende tijding van de verschrikke lijke ramp van de Lijster vernomen werd. Zes lange dagen, maar toch nog te kort om de felle smart te doen verstillen tot bezon kenheid. .Maar langzaam aan zal de tijd diè dingen naar voren brengen, die een troost kunnen worden. Jaap was een veel belovende jongeman en die gedachte zal voorzeker een groote troost schenken. Hi] heeft mogen werken en zoo mogen voort zetten een oude traditie van ons volk, dat vroeger de zee bevaren heeft en dat nu behoort tot een zee- en luchtdoorklievende natie Je hebt hier gewoond, Jaap, in een vis- schersdorp en daar is het niet ongewoon, dat zij die uitgaan, niet weerkeeren. Want velen zijn er hier geweest, die een rust plaats vonden in de veranderlijke zee, die ons een vriend of een vijand kan zijn. Ook Verkerk heeft geweten, dat hy mogelijk niet zou weerkeeren. Hy is op vreemden bodem voor zijn ideaal gevallen. Maar jy bent tóch weergekeerd en Je moogt gelukkig een rustplaats vinden ach ter de vertrouwde duinen, die er altyd waren. Rust achter die veilige duinen in vrede, zoo eindigde spr. Nadat levende bloemen in het graf ge strooid waren, dankte de vader van den overledene voor de groote belangstelling, allereerst den heer Plesman, die zijn zoon een der beste machines had toevertrouwd, dan zyn kameraden van de Luchtvaart, zyn Katwijksohe vrienden, de Jongens van „Quick Boys" en degenen, die namens de v. d. Berghstichtlng waren overgekomen. Hy dankte allen namens zyn zoon uit den grond van zyn hart. Hiermede was deze aangrijpende plechtig heid beëindigd, waarna allen diep onder den indruk den doodenakker verlieten. Teraardebestelling A. van Donkelaar. Vanochtend is op de algemeene begraaf plaats te Dordrecht het stoffeiyk overschot ter aarde besteld van den heer A. v. Don kelaar, ln leven ingenieur van aanbouw der Nederlandsche scheepsbouw maatschappij te Amsterdam. Om kwart over twaalf arriveerde de rouw stoet aan de begraafplaats. Bij de plechtig heid waren o.m. aanwezig drie heeren Goedkoop van de directie der Nederland sche Scheepsbouw Maatschappy, baron F. M. L. van Geen, commissaris van de N.S.M., de heeren Tolk en van Driel van Wagenin- gen van dé K.L.M., de heer Overweg van de Firma Stork en Co.. Hengelo, en vele ver tegenwoordigers van de Nederlandsche In dustrie. Aan de groeve sprak de heer D. Goed koop, die zichtbaar ontroerd gewaagde van de groote kwaliteiten van den overledene als ingenieur en als mensch. Spr. verzekerde, dat honderden met de zwaar getroffen familie meeleefden. Hy dankte voor alles- wat van Donkelaar voor de maatschappu heeft gedaan. Dr. Itterson had den overledene 25 Jaar gekend, w.o. verscheidene jaren als cate chisant. Hy wist. dat van Donkelaar een man was van groote capaciteiten en een warm hart voor allen met zich droeg Dr. Itterson sprak woorden van troost tor de familie. Een broer van den overledene dankte voor de groote belangstelling, die voor oe familie een zekere troost was. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2