STADSNIEUWS Nationale Feestavond. NIEUWJAARS-ADVERTENTIËN 1937 DINSDAG 15 DECEMBER 1936 No. 23536 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang „Op de bruiloft van het Nederlandsche Volk." Inleidend woord van den Burgemeester. Fokker-jager totaal vernield Dijkverzakking bij Kapelle Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2.3S per week -f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Op uitnoodiging van de plaatselijke af- deelingen van het Nationaal Jongeren Verbond en het Algemeen Nederlandsch Verbond, hield de bekende folklorist, de heer D. J. van der Ven uit Oosterbeek gis teravond voor een talrijk gehoor ln de foyer van de Stadszaal een voordracht met vele lichtbeelden over het onderwerp: „Op de bruiloft van het Nederlandsche Volk". Deze avond was door de beide organi- seerende vereenigingen bedoeld als inzet van de komende feesten, in verband met het Prinselijk huwelijk. Op feestelijke wijze was de zaal met tal rijke nationale, oranje- en provinciale vlaggen versierd. Het openingswoord werd gesproken door den heer P. J. Yperlaan, voorzitter van de afd. Leiden van het N. J. V., die in het bijzonder welkom heette den burgemees ter, den commissaris van politie, den rector van het gymnasium, den vice-voorzitter van de contact-commissie, de afgevaardig den van de Leidsche Studentenvereenigin- gen en de vertegenwoordigers van talrijke andere orgaisaties. Nadat gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmius was gezongen, sprak burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen een Inleidend woord. Het ls, zoo zeide spr., voor mij een groot genoegen op dezen avond het woord te mogen voeren, want het ls toch verheu gend te weten, dat er in dezen tijd van groote verdeeldheid, twee vereenigingen zijn, die Innig samenwerken, het A.N.V. en het. N.J.V. Beide vereenigingen beoogen hetzelfde doel, het verdedigen van de Nederlandsche cultuur. Het is onze plicht dat hoogste na tionale bezit te verdedigen. Daarnaast hebben de vereenigingen zich ook tot taak gesteld, de liefde voor het Vorstenhuis aan te kweeken. En het stemt can ook tot vreugde, dat wij het a.s. groote feest niet beschouwen als een bruiloft van Prinses Juliana en Prins Bernhard, maar als een bruiloft van het Nederlandsche volk. De waarde van Oranje kunnen wij nooit hoog genoeg schatten. Oranje toch is ais een ster, die helder voor ons schijnt en die ons ongetwijfeld naar een goede toe komst zal leiden. De heer Van der Ven, die hierna het woord verkreeg, herinnerde in de eerste plaats aan de golf van enthousiasme, welke over ons land ging na het bekend worden van de Prinselijke verloving. Hoe verdeeld ons volk in vele opzichten ook is, in die dagen heeft het getoond, dat het wanneer het vaderlandsliefde betreft,, een eenheid ls. De oorzaak van deze vaderlandsliefde kunnen we het. beste terugvinden in de gewestelijke folklore, waarin we de meest treffende voorbeelden van liefde voor een bepaalde streek zien. Uitvoerig ging spr. het ontstaan van dit soort liefde na. Alvorens over te gaan tot het eigenlijke onderwerp van dezen avond „Hoe vrijt en trouwt het Nederlandsche volk?", sprak de heer v. d. Ven de beste wenschen uit voor het levensgeluk van Prinses en Prins. Met een luid applaus onderstreepten de aanwezigen deze welgemeene woorden. Aan de hand van een groot aantal licht beelden en in de hem eigen onderhouden de en geestige verteltrant, verhaalde spr. van de verschillende plattelandsgebruiken bij „vrijen en trouwen." Als een van de meest typische middel punten van oude gebruiken op dit gebied werd ln de allereerste plaats genoemd het eiland Marken, waar de jongens, zoodra zij de lagere school hebben verlaten, een „sigaar in het „heufd" krijgen en tot „vrijer" worden bevorderd. Op dit eiland wordt het maken van de Pinksterkronen nog steeds in eere gehou den, een gebruik waarbij de traditie voor schrijft, dat de jongens het werk der meis jes controleeren, een werkje dat buitenge woon veel tijd in beslag neemt! Op Marken wordt ook nog steeds de aloude gewoonte in eere gehouden van aanteekenen op klompen en trouwen op muilen. Het maken van lawaai bij bruiloften, ter verdrijving van booze geesten, zien we bijna overal. In den Achterhoek gebeurt dit in den vorm van het bekende „midwinter blazen", in andere deeien van ons land weer door het luiden van klokken, zweep geknal enz. Ais typisch voorbeeld hiervan noemde spr. ook het hanengekraai. De be trokken haan wordt daartoe eerst „zat" gevoerd, zoodat hij het maximum van ge luid kan produceeren en daarna in een mand boven den ingang van de boerderij van het jonge paar gehangen Tenslotte vestigde spr. nog de aandacht op het planten van den Juliana-Meiboom in den avond van den 30sten April. Deze boom moet gestolen zijn. anders is het niet goed. De ongetrouwde jongens brengen den gestolen boom dan naar het dorpsplein, waar hij door de meisjes wordt versierd. Wanneer de klok het middernachtelijk uur heeft aangekondigd, klinkt er een zware stem. die achtereenvolgens een groot aan tal jongens en meisjes tot „Meiliefsten" verklaart. De belangstelling voor dit ge bruik is buitengewoon groot en nog in 1936 werden op deze manier niet minder dan 152 paartjes in het openbaar tot Mei liefsten verklaard. Met een opwekking tot de leden van het N. J. V. om stof te putten voor hun feesten uit de zoo bijzonder rijke Nederlandsche folklore, besloot de heer van der Ven zijn buitengewoon interessante en leerzame causerie. Voor de pauze zong mej. R. Gaykema op voortreffelijke wijze het ter eere van het Prinselijk huwelijk door den heer Han Zirkzee gecomponeerde lied. Zooals bekend, is diit lied aan Prinses en Prins opgedra gen. Zij werd begeleid door den componist. Het succes was zoo groot, dat na de pauze op veler verzoek een herhaling moest wor den gegeven. Nadat de heer Yperlaan eenige woorden van dank had gesproken en aan mej. Gay kema bloemen had aangeboden. sQrak dr. Wicherink. voorzitter van het A.N.V., eenige woorden van groote sympathie aan het adres van het N. J. V. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd deze buitengewoon geslaagde avond besloten. Tijdens een twist ten huize van den 37-jarigen koopman G. C. in het Pieter Huibershof is deze over een fiets gevallen, waardoor hij een rib brak. De E.H.D vervoerde den man naar het Sint Elizabeth-ziekenhuis. Een 2e luitenant-vlieger gewond. De Fokker-jager, die, wan neer de weersomstandigheden zulks maar even toelaten, iederen ochtend van het vlieg veld Soesterberg opstijgt voor het verrichten van metereolo- gische waarnemingen, is he denmorgen omstreeks 10 uur verongelukt. Toen het toestel bijna op het vliegterrein was neergekomen, steeg hij weer, doch gleed op een hoogte van acht meter ai. Het vliegtuig werd totaal vernield. De bestuurder, de reserve 2de luitenant vlieger F. A. A. M. Janssens bekwam hierbij een hersenschudding en een kaak- fractuur. Hij is ter verpleging overgebracht naar het Diaco- nessenhuis te Utrecht. Zijn toe stand is niet ernstig. Het gevaar nog niet geweken Gisteravond is over een lengte van 200 tot 300 Meter een ver zakking geconstateerd in den dijk van de Westerschelde langs den Willem Annapolder gelegen in Biezelingen (gem. Kapelle) en 's Gravenpolder. In den polder staat een vijftal boerenhoeven. Twee daarvan, die van de families Dees en van De Recht, zijn ontruimd. Onmiddellijk nadat de dijkval. zooals een dergelijke verzak king wordt genoemd, was be merkt, is men begonnen den dijk te versterken. Met vijftig man werd den geheelen nacht doorgewerkt om door het aanbrengen van zakken zand en basaltblokken een doorbraak te voorkomen. Hedenmorgen bij hoog water was het gevaar nog niet ge weken. (Men zie verder onder „Laatste Berichten"). SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO- TRAIECTINA. De 101ste bijeenkomst. Dezer dagen werd hier ter stede de 101ste bijeenkomst gehouden van de Societas Philologica Lugduno-Traiectina. Dr. Kamerbeek iAlkmaar) gaf in deze bijeenkomst zijn interpretatie weer, van een, in den aan Gilbert Murray opgedragen bundel „Greek poetry and Life" versche nen Grieksch tragediefragment op een papyrus (uitgegeven door E. Lobel). Het fragment geschreven in anapaesten, behelst een klacht van Adromache na Troje's val. Spr. gaat verder na. vooral naar aanleiding van het, slot van het frag ment, waar Andromache waarschijnlijk tot Astyanax spreekt, wat de situatie is en aan wien het fragment zou kunnen worden toe geschreven. Vervolgens sprak dr. van Groningen (Leiden) over „Kwantiteit en accentuatie van Grieksche poezie". In het gesproken woord treden, behalve de klank op zichzelf, nog drie andere ele menten aan den dag: kwantiteit, intensi teit en toonhoogte. Alle drie zijn steeds aanwezig, maar de relatieve waarde ver schilt van taal tot taal, van groep tot groep. Van individu tot individu ook,'doch in den regel slechts als nuanceering van de taal- of groepswaarde Wat weten wij dien aangaande van het Grieksch der zgn. klas sieke periode? Poezie en kunstproza bewij zen onweersprekelijk de zeer reëele waarde der kwantiteit. Overgeleverd zijn ons mededeelingen, die alleszins aannemelijk maken, dat het accent een verschil in toonhoogte aangeeft. Van een verschil van intensiteit tusschen de eene lettergreep en de andere weten wij weinig of niets. Het spreekt vanzelf, dat het wel heeft bestaan, maai- wij weten niet waar. De gebruikelijke wijze van lezen en voordragen van oud- Grieksche poezie (kunstproza) is gebaseerd op intensiteitsverschillen. dus juist op datgene waarvan wij niets weten. Wie eenigermate de taalmuziek en den maat gang wil benaderen, dient zich te oefenen tn een wijze van voordragen, die het Grieksche vers der klassieke periode laat hooren als afwisseling van lang en kort. gemoduleerd door verscheidenheid van toonhoogte. Op die wijze bereikt men uiteraard nog slechts een gedeeltelijk, maar dan toch rationeeler resultaat, Spr. illustreerde zijn betoog met de voordracht van eenige dichterfragmenten. Dr Breuning (Amersfoort) sprak ten slotte over de dateèring van Antiphon's 5de rede. De aangeklaagde, een Mytilener, zegt, dat zijn vader na den opstand zijner geboorteplaa's in 428 niet doet, wat hij op het oogenblik van spreken anderen ziet doen, nl. zich begeven naar het kustgebied tegenover Lesbos en daar samenspannen met de Peloponnesiers tegen Athene. Dat de Lesbische oligarchen dit inderdaad deden, vermeldt Thucydides voor de lente van het jaar 424. Deze opstandige actie werd echter reeds tegen het invallen van den herfst d.a.v. onderdrukt. De conclusie ligt dus voor de hand, dat de redevoering in d»n zomer van 424 gehouden is. CHRISTELIJKE BOND VAN BELASTINGAMBTENAREN. BINNENLAND. De grondwetsherziening: door de regeering? toegelicht (3e Blad). Prinses Juliana sprak voor de radio voor het Nat. fonds voor bijzondere Nooden (3e Blad). Mr. L. J. A. Trip treedt af als president der Bank voor Intern. Betalingen; mr. J. W. Beijen z'n opvolger (Binnenland, 3e Blad). Mej. Joh. Westerman 70 jaar (Binnenland, 3e Blad). De regeling der consumptiemelk en de re- geeringsbemoeiing; belangrijke beslissin gen te wachten (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Dijkverzakking bij Kapelle over Z tot 300 Meter; eenige boerenwoningen ont ruimd (le Blad). Teraardebestelling van den K.L.M.-werk- tuigkundige Jaap Verkerk te Katwijk aan Zee (le Blad). Bij een boerderijbrand te Blijham zijn elf paarden en acht koeien in de vlammen omgekomen (Laatste Berichten, le BI.). De winterzitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland (Laatste Ber., le Blad). BUITENLAND. Een rede van Eden en een verklaring van Blum over de verhouding tot Duitsch- land (2e Blad). Finland's president Svinhufvud heden 75 jaar (Buitenland, le Blad). Overleden is de leider der Finsche Lappo- beweging Kosola (Buitenland, le Blad). Een stap van Roosevelt voor den vrede te verwachten? (Buitenland, le Blad). David Frankfurter tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld (Buitenland, le Blad). Boodschap van den Engelschen Koning (Buitenland, le Blad). Geen wijziging in den toestand in China (Duitechland, le Blad). Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons Blad van Donderdag 31 Dec. Nieuwjaars- wenschen te plaatsen, tegen den prijs van 75 cent van 15 regels, elke regel meer 15 cent. Tot Woensdag 30 December aanstaande des namiddags 1 uur kunnen deze advertenties worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. Vergadering der afd. Leiden. Bovengenoemde afdeeling vergaderde in het gebouw „Rehoboth". Na opening op de gebruikelijke wijze, sprak de 'voorzitter P. Meijdam een kort openingswoord, waarin hij wees op den ontstanen toestand sedert het loslaten van den gouden standaard en de beteekenis daarvan op het sociale terrein Voorts wees hij op de moeilijke taak, die te wachten staat, nu een andere bondsvoorzit ter zal moeten worden gekozen, terwijl hij ten slotte wees naar het blijde vooruitzicht van het Kerstfeest. Notulen en ingekomen stukken passeerden den hamer, tenviji geen voorstellen waren ingekomen voor de e.v. algemeene vergadering. In verband met de regeling der bondscontributie werd het huis- huishoudelijk reglement aangevuld, terwijl de heer Spijker alhier werd gekozen als plaatsvervangend lid voor het districts- bestuur. Na de pauze kreeg de heer Albeda van Rotterdam, voorzitter van het district het woord en wekte in een krachtig principieel betoog op tot trouw aan de belijdenis* ook op het sociale terrein. Bij de rondvraag kwamen verschillende zaken naar voren, o.a. het overladen zijn met werkzaamheden van vele ambtenaren, waardoor teekenen van overspanning duide lijk aan het licht treden. Dit euvel bleek zoowel in den visitatie-dienst in de groote steden als bij andere takken van dienst voor te komen. Na bespreking van de bestel ling der zakagenda's e.d. werd de vergade ring gesloten. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. CHR.-HIST. UNIE. De heer Th. J. Broers Sr. uit Voorscho ten heeft in een hier ter stede gehouden vergadering van den Statenkring Leiden der Chr.-Hist. Unie als bestuurslid afscheid genomen. De heer Broers, die van de oprichting af bestuurslid van den Statenkring is ge weest, werd benoemd tot eere-jid. Tot be stuursleden zijn irr deze vergadering ge kozen de heeren Tijmstra, Groot Enzerink en De Nie, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Jong's Meubelfabriek, Haagweg 180, Leiden, meubelfabriek, com plete meubileerinrichting. De vennoot C. de Jong is uitgetreden. De zaak wordt voortgezet door den overblijvenden ven noot M de Jong, onder den ouden naam Frans Straatsburg, Haarlemmerstr. 42, Leiden, rijwielmotor- en automobielhandel. Wijziging handelsnaam in: firma Frans Straatsburg. Firma L. van Dam, Lange Koppenhink- steeg 6. Leiden, groothandel in kaas. Ves tiging filiaal: Lusthofstr. 50a, Rotterdam, „Kaashal", en Jonker Fransstraat 66. Rot terdam, „Kaashal" N. V Nationale Aannemings Maatschapnij v/h. Van der Velden en De Jong, .Van As- sendelftstr. 12. Oegstgeest. Nieuwe commis saris: M. de Jong. Voorschoten. N.V. Eerste Leidsche Maatschappij van Grondbezit, Jan van Houtkade 26, Leiden, verhuren of verkoopen van huizen Nieuwe president-commissaris: W. F. K. Boter- mans. Leiden. Nieuwe commissaris: C. J. WelmersBotermans, Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten mevr. E Mesritz-van Trommel (Den Haag) en mej. J. J. Simons (Rotterdam). Voor het doctoraal examen geneeskunde de heer W C. Burger (St. Joosland) Voor het candidaatsexamen wis- en na tuurkunde letter L. de heeren M A v. d Sluvs (Den Haag) en L H Bii' 'Oeost- eestl Idem letter K de heer A. F. H, Besemer Rotterdam). Voor het doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde. hoofdvak Dierkunde de heer F. M. M. Smolders (Lelden),

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1