(IDSCW DAGBLAD Tweede Blad Maandag 14 December 1936 Qlficieele Crisispublicatie Onvoldoende bescherming tegen pokken VISSCHERIJ-BERiCHTEN SCHEEPSVERBINDINGEN Een wettelijke verplichting tot vaccinatie noodzakelijk boionsxJZS. /wóóen sheds wovtattq! FAILLISSEMENTEN CORRESPONDENTIE Gevonden: 1 Gymnastiekschoen, 1 jtis Rijwielbelastlngmerk, 1 lederen Ijtuur met gesp, 1 witte Foxterreir met Ie ooren, voorzien van halsband met llastlngpennlng den Haag 1936 No. 16933. siichtingen Bureau van Politie. Gedurende November ls ln de Geref. jerk gecollecteerd voor de kerk f. 213.20 en or de Diaconie f. 75.17. VOORHOUT. —Het PI. Oranje Comité brengt dank nor de opbrengst der collecte voor de a.s. «sten. 1. 60.45. Van dit bedrag kunnen echter geen lelijkheden verwacht worden. Daar het hoofdzakelijk gaat om wedstrijden prijzen ln natura voor gemeen- 'naren, die geen feest kunnen vieren, ge- _rn de gToote werkloosheid, doet het jmité nogmaals een beroep op hen. die jet door werkloosheid geslagen zijn, om jjnog een gave te geven. De penning meester de heer P. N. Vester ziet deze iven gaarne 'tegemoet, hetzij gestort op girorekening No. 12759, of bij hem uis ln de He in hüis •feerenlaan, alhier. Aan het kantoor der posterijen al- ier is in November 1936 op spaarbank- tfkjes ingelegd f. 1584.28 en terugbetaald 2103.35. Derhalve minder ingelegd dan rugbetaald f. 519.07. Het aantal nieuwe igegeven boekjes bedroeg 2. -Door mej. M. van Reenen, collectante j medewerkster aan het instituut voor de ipleging van toevallijders .,Meer en josch" te Heemstede, is in het afgeloopen rartaal alhier opgehaald en afgedragen 1312. VOORSCHOTEN. A.R. Studie- en Propagandeelub. I De A.R. Studie- en Propagandaclug ver derde onder leiding van den heer W. van „onsen, voorzitter. De heer K. C. van Spronsen uit Baarn, Held een lezing over „Ons Wilhelmus". De Mksliederen, aldus spr., zijn de nationale ijmne uit de volksziel geboren. In onze [•tionale liederenbundel hebben wij een :hat. van zangen, die voor den Christen en het bijzonder voor het Calvinistisch tlksdeel, strijdzangen zijn en onder deze, emt het Wilhelmus een voorname _ats in. f in het Wilhelmus wordt de levensover- Jging en de levenservaringen van Prins |(illem van Oranje weergegeven. Na den van den Prins geraakte het lied op achtergrond en voornamelijk in den der regentenregeering moest men er its meer van hebben. Er werd een prijs- haz uitgeschreven voor een nieuw blkslied en als gevolg daarvan kreeg men „Wien Neerlands bloed" van Tollens en ÏWij leven vrij" van Brandt. 1 Alleen de lagere bevolking en voorname- het Calvinistisch volksdeel hield nog |in het oude volkslied vast. Dr. A. Kuyper icht met het oplevend Calvinisme ook oude Wilhelmus weer in eere. pr. wekte tenslotte op dit oude, mooie ln eere te houden. heer K. C. van Spronsen besloot met nkgebed. |- De ministen van Onderwijs, Kunsten i Wetenschappen heeft aan de bijzondere BS. alhier de bevoegdheid verleend om 1937 aan haar leerlingen, na afgelegd dexamen, het getuigschrift, bedoeld t art. 55 der M.O.-wet uit te reiken. |- Door de Commissie van Samenwer- voor het fonds van Bijzondere Nooden, besloten om in de week van 14 Dec. a.s. geheel Nederland gelden in te zamelen deze Nationale instelling. Door een ntal Meisjes, zal ook in deze gemeente ollecteerd worden. Dringend wordt ver- icht een bijdrage aan deze nuttige instel- te willen schenken. Alle giften, hoe pein ook, zijn van harte welkom! Bij de politie zijn de volgende dief- 'allen aangegeven. Bij de familie B. is fes nachts uit den tuin een 25-tal luiers btvreemd. Bij den melkslljter V. aan den Isidscheweg zijn tusschen half acht en ten uur 's morgens uit een pakhuis naast |ïl woonhuis, 15 pakjes margarine en kaas «toien, terwijl tenslotte een tweetal be- wners van den Leidscheweg B. en L. aan- jite deden van het feit dat lampjes waren stolen uit een buitenlamp bij de voor- STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 30 No vember 1936 tot en met 5 December 1936 f. 1,50 per 100 K.G zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal die steunvergoeding f. 1.per 100 KG bedragen. Voor. blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovenbedoeld tijdvak ge- dorschte veldboonen, zal de steunvergoe ding f. 2 per 100 K.G. bedragen. 3673 WASSENAAR. a.s. viering van het Vorstelijk Huwelijk. [0d uitnoodiging van de Koningin Wilhel- ivereenigine kwamen in den Ouden kiil afgevaardigden van 33 vereenigingen en ter besDrekine van e.v. feestDlannen 'gelegenheid van het vorstelijk huwelijk. |De bijeenkomst werd geopend door den Sr H Brouwer, voorzitter van de K.W.V. ftr legde de vraag ter behandeling voor "et dit historisch gebeuren in Wassenaar fxden gevierd?" Deze vraag werd eenstem- bevestigend beantwoord. Met het oog l het jaargetijde, waarin de feesten val- had men gemeend een bescheiden pro- te moeten voorstellen. De K W.V. had cht een kinderfeest te organlseeren. be lande in het geven van filmvoorstellin- betrekking hebbend op het Oranjehuis. aan verbonden een tractatie. Voorts doen aanbrengen van versiering en ver ding van diverse punten o.m. verlichting de Molen. Het gemeentebestuur heeft "toen het raadhuis te verlichten. In dit 'band ware een beroep te doen op alle ptzetenen. om een eenvoudige versiering i te brengen aan gevels en een verlich- aan huizen en ln voortuinen, hetgeen 1 betrekkelijk weinig middelen kan ge- den en een groote aantrekkelijkheid i bieden. Verder was gedacht aan het htiiseeren van een lichtstoet en een vuur- kh. Men achtte deze voorstellen aantrek- 'ife l.bkr de Kon. Mij. voor Tuinbouw en ktkunde werd voorgesteld een herinne- "*ik te plaatsen welk plan algemeene .'timing vond. l'Wrts zal in alle kerken 'n godsdienstige 'Btigheid worden georganiseerd. Bepaald dat de festiviteiten niet on 7 Januari, tr op 4 5. en 6 Januari zullen plaats Men |Ï!rna werd overgegaan tot de samen- te van een uitvoerend comité waarin •boenen zooveel mogelijk zijn vertegen- *tdigd De besturen van de Koningin PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met Ingang van Maandag 14 December aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereldlng, verhoogd zijn met 3 cent per K.G. geslacht gewicht. Deze prijzen zijn dan tot wederopzegging als volgt: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen. KWALITEIT Van Van Van Van Van Beneden 50 KG. 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 57 86 75 85 kg kg kg kg kg IA naar 55 58 60 58 56 IB IIA kwali- 53 56 58 56 54 IC H B III A teit 51 54 56 54 52 lie IIIB max. 49 52 54 52 50 IHC 44 47 50 52 50 48 CC cent 45 48 50 48 46 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm gewicht verminderd met 2 »/o) Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg., wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aangeboden: met 5 cent per kg., wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen ver- loont. waarvan de aanwezigheid reeds bij de afname door den kringzaakvoerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden deze prijzen alleen dan uitbetaald, wan neer deze varkens zich na de slachting in goede conditie bevinden. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een blnnenbeer te zijn, dan geschiedt de betaling op basis van 60°/o der genoemde prijzen, tenzij de kringzaak voerder reeds bij de ontvangst de meening heeft geuit, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is. in welk geval niet meer aan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afname worden medegedeeld. 3674 AFNAME VARKENS BOVEN HET BACONGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 14 December aan haar te leveren varkens boven het bacon- gewlcht, niet 3 cent per kg. geslacht ge wicht zijn verhoogd. Deze prijzen zijn dan tot wederopzegging als volgt: Prijs per KG. geslacht gewicht in centen: a. Varkens, wegende bij opgave van 95120 kg. levend, voor zoover deze var kens reeds eerder als baconvarkens aan de zaakvoerders der Nederlandsche Veehou derijcentrale waren opgegeven: kwaliteit A. 54 cent per kg. geslacht gewicht. kwaliteit B. 52 cent per kg. geslacht gewicht, kwaliteit C 50 cent per kg. geslacht gewicht. b. Varkens, wegende bij opgave van 95—200 kg. levend; van 95 tot 110 kg. geslacht 51 cent per kg. geslacht; van 111 tot 125 kg. geslacht 50 cent per kg. geslacht; van 126 tot 140 kg. geslacht 49 cent per kg. geslacht; van 141 tot 165 kg. geslacht 48 cent per kg. geslacht; van 166 kg. en daarboven 47 cent per kg. geslacht. De opgave in de districten waar geen zaakvoerders zijn kan schriftelijk worden gedaan bij de kringzaakaanvoerders der Nederlandsche Veehouderijcentrale. Geleverde varkens, welke niet aan de bekende voorwaarden voldoen, worden naar waarde uitbetaald. Voorts wordt er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat met ingang van 28 December 1936 geen varkens meer zullen kunnen worden opgegeven, welke zwaarder wegen dan 120 kg. Het ligt niet in de be doeling de gelegenheid daartoe in te toe komst wederom open te stellen. 3675 Wilhelmina er. en Ohr. Oranje Ver. zullen ln hun geheel daarin optreden. De voorzitter stelde voor. dat alle mede werkende vereenigingen een bijdrage zullen schenken. Dit voorstel werd goedgevonden. Verder zal een beroep worden gedaan op de ingezetenen en op de gemeente. Hierop volgde sluiting Loop der bevolking. Gevestigd: D. Bakker, arts. Groot Hoef ijzerlaan 11 T. van den Berg. huisknecht, Bloemcamplaan 66 B. Bortt, dienstb., Berkenlaan 10 N. Cameron en vr., huis knecht, Pr. Frederiklaan 19 C. J. van Dorp en gezin, veehouder, v. Zuylen van Nijeveltstraat 23 P. J- van Driel, dienst bode, Prinsenweg 79 A. M. de Graaff, zonder beroep, Prins Frederiklaan 4 J. Groctveld, kantoorbed.. Santhorstlaan 63 M Guijs, dienstb., Hoogeweg 1 A. Holler dienstb.. Sloeplaen 10 -- E. Hille. dienstb.. Rijksstra?'we? 681 - J. H. Hen drik::, automonteur Rijksstraatweg 338a G. Hölzkcn dienst1" Burchtplein 18 M. Hufnagel, dienstb., Wilhelmlnalaan 4 P. de Jonge, sergeant-capitulant, Kamp Waalsdorp E. B. Kaschke, dienstb., Gr. Hoefijzerlaan 44 H. A. Kelderman, assu radeur, v. Zuylen v. Nijeveltstraat 22 A. Keijzer, dienst., Lange Kerkdam 24 J. W. J. Kampman, zonder ber., Lange Kerkdam 21a M. Krautschneider. keukenmeid, Kerkeboschlaan 4 B. v. d. Laan en gezin, marechaussee, Wassenaarscheweg 9 d P. J. Noordermeer, dienstb., v. Zuylen v. Nije veltstraat 41 W. van Oosten en gezin, automobielmonteur, L. van Hoogwolde 6 E. Pander, procuratiehouder, Hazelaan 15 K. Raab, keukenmeisje, Wilhelminalaan 4 S .Riedherr keukenmeid, Gr. Haese- broekscheweg 35 E. B. Romstedt, Vij- verweg 1 A. Th. A. van Schaik, verpleeg ster, v. Z. v. Nijeveltstraat 156 F. P. Smit, glazenwasscher. Rijksstraatweg 344c B. M. Stipdonk, dienstb., Rijksstraatweg 437 Mr. J. H. L. J. Sweerts de Landas Wyborgh, Jur., adv. Mij. tot Industriefinan ciering te Den Haag, uit Buitenzorg (N.I.), Jonkerlaan 70 E. L. Sweerts de Landas Wyborg geb. De Mepier. zonder beroep. Jonkerlaan 70 J. Tanja, zonder beroep. Kamp Waalsdorp K. Vuljk en gezin, poffertjesbakker, Vinkelaan 3 H. Wessel. dienstb., Dulnrell 2 N. L. Wind, dienstb., Wittenburgerweg 18 H. B. IJzerman, dienstb., Schouwweg 61. Vertrokken: M. S. van Lunteren naar Rotterdam, Beukelsweg 59 b G. J. Tim mermans en gezin, naar Eindhoven, Goor- straat 1 C. G. A. van Wissen naar War mond, Heerenweg 84a P. L. A. v. Wissen r.aar Warmond, Heerenweg 84a Th. van der Laan en gezin n. Den Haag, Borneo- straat 27 F. Speelman naar Groningen, Glimmen 119 N. P. van der Pouw Kraan naar Voorschoten, Donklaan 38 A. J. Zuidhof naar Den Haag, Columbusstraat 49 T. VrijburgRuiter naar Den Haag, Be- zuidenhout 41 M. J. Hoek naar Leiden, Potgieterlaan 31 M. A. S. C. Bruns naar Don Haag, v. Kinsbergenstraat 49 A. ■Sipma naar Leiden, Kernstraat 7 G. Goor, naar Noordwijk, Oude Werf 91 M. van den Abeelen en gezin naar Den Haag, Copernicuslaan 177 S. E. Bakker naar Deventer, Brink 6 G. J Manhave naar Rotterdam, Mauritsstraat 107 A. Bouma, naar Renkum, Oosterbeek. Dennenkamp weg 47 A. Jager naar Den Haag, Joh. de Wittlaan 28 G. A. Bax en gezin naar Borsele, Z. C. B. Parqui naar Den Haag, Anthonie Duycks.traat 73 N. Vis ser naar Borsele. Z. ip.a. burgemeester) G. J. Venle naar Port Marly (S. en O.) Rue de Paris 17 W. B. M. v d. Zalm naar Voorschoten, Leidscheweg 189. Burgerlijke Stand. Overleden: Jan Twigt 45 j., geh. met A. de Geus Johannes Wassenaar 54 j„ geh. met C. Passchier Elisabeth Walteria Maria Salters 74 j., wed. van C. B. Simons. Ondertrouwd: J. van Laar en H. Bouw- mans. ZEVENHOVEN. Tijdens de jaarvergadering van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" bleek dat in kas was f. 74.—. Herkozen werden tot bestuursleden de heeren P. van Tol en J. van der Hoort. i Het eere-comité Was de a.s. Nat. feesten bestaat uit de navolgende perso nen: dr. J. G. Ubblnk^'ds. W.van Dijk, burgemeester W. J. Boxcer, pa&toor C. A. Moons, A. P. van der Wéijden en C. van Baren. ZOETERWOUDE. Comité voor Bijzondere Nooden. Bij de opheffing van het Crisis-comité werd besloten de taak van dat comité on der een anderen naam voort te zetten, namelijk als Commissie voor Bijzondere Nooden. Deze commissie verleent steun aan hen, die geen steun ontvangen krach tens steun B„ welke bestemd is uitsluitend voor werkloozen. De middelen, waaruit de Commissie voor Bijzondere Nooden moet putten, bestaan uit giften, terwijl niet meer, zooals voorheen van een nationaal comité goederen betrokken kunnen wor den. Het is voor de commissie moeilijk aan geld te komen. Vandaar dat. de pl. com missie besloten heeft een dankbaar ge bruik te maken van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden georganiseerde in- zamelingsweek. Het is het dagelijksch be stuur mogen gelukken eenlge jonge dames bereid te vinden om zich met de inzame ling te belasten. Laatstgenoemden zullen daartoe a.s. Woensdag en Donderdag aan de huizen der ingezetenen en op straat een speldje te koop aanbieden voor den prijs van slechts één dubbeltje. Vertrouwd wordt, dat men zooveel mogelijk 'n speldje zal koopen en daardoor zal medewerken aan het welslagen der collecte, waarvan de opbrengst uitsluitend ten goede komt aan de armen in deze gemeente. Het is de politie gelukt de daders op ie sporen van de baldadigheden, die den laatsten tijd in deze gemeente werden gepleegd. Een viertal verdachten is voor den burgemeester geleid, waarbij de schuld van een drietal hunner is komen vast te staan, namelijk J. L. D„ W. v. d. S. en M. J. D. Het is te hopen, dat nu eindelijk eens een einde aan de straatschenderij enz. ls gekomen! B. en W. hebben aan de besturen en hoofden der lagere scholen in deze ge meente doen weten, dat het in hun be doeling ligt, ter gelegenheid van het hu welijk der Prinses aan alle schoolkinderen een herinneringsbeker, alsmede een hu welijkscahier te doen utireiken. Gedurende het tijdvak 21 December t/m. 9 Januari a.s. is de werkverschaffing in deze gemeente stopgezet. In de Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vacci natie lezen wij o.a.. dat de minister zich rekenschap heeft gegeven van het feit, dat sedert het opschorten van den indirecten vaccinatieplicht er in ons land nog wei is gevaccineerd, doch dat het aantal vaccina ties geleidelijk zoo is achteruitgeloopen, dat de tegenwoordige vaccinatietoestand van ons land reeds bedenkelijk genoemd moet worden. Terwijl het aantal vaccinaties in 1925 nog 165.386 bedroeg, is dit in 1935 gedaald tot 17.682. Het aantal niet-gevaccineerde kinde ren is geleidelijk zoo groot geworden, dat. ook naar het oordeel van den ge zondheidsraad, ons land geacht moet worden niet meer voldoende tegen pok ken te zijn beschermd. Ernstige gevaren kunnen hieruit reeds in de naaste toekomst uit méér dan één oogpunt voortvloeien. Daar is in de eerste plaats de onmiddel lijke bedreiging van menschenlevens dooi de pokken. De ervaring heeft geleerd, dat steeds weer na eenige jaren enkele geval len van pokken worden geïmporteerd. Dank zij onzen behoorlijken immuniteitstoestand, kon ln het verleden groote uitbreiding daarvan worden voorkomen. Dat het in de toekomst steeds op dezelfde wijze zal gaan, mag niet worden verwacht. Naast de zuiver hygiënische gevaren, die ons in dit opzicht bedreigen, moet ook aan dacht worden geschonken aan het gevaar, dat er voor ons land uit economisch oog punt zou kunnen rijzen, indien zich hier in de toekomst pokkengevallen zouden voor doen. Verder schuilt er in onzen onvoldoenden immuniteitstoestand ook een groot gevaar met het oog op onze landsverdediging. Ten slotte dreigt er, uit onzen uit vrees voor het encephalitis-gevaar ontstanen slechten immuniteitstoestand, juist ernstig gevaar voor het ontstaan van encephalitis. Indien er zich in de toekomst eenige geval len van pokken voordoen, zullen de ouders van kinderen die nog niet zijn gevaccineerd er op groote schaal toe overgaan om dezen alsnog te doen vaccineeren. Deze vaccinatie zal dan in vele gevallen geschieden op een leeftijd, die met het oog op encephalitis niet als ongevaarlijk moet worden beschouwd. Voorts zal er dan „en masse" worden ge vaccineerd, waarbij het niet mogelijk zal zijn. aan de contra-indicaties tegen de vac cinatie voldoende aandacht te schenken. De minister is er om al deze redenen diep van doordrongen, dat er met kracht naar moet worden gestreefd, om in den bestaan- den onvoldoenden immuniteitstoestand van onze bevolking verbetering te brengen. Aan een overzicht van de verschillende mogelijkheden, die hiertoe bestaan, wordt nog het volgende ontleend. De minister is van oordeel, dat met pro paganda voor vrijwillige vaccinatie wel iets te bereiken valt. Met zijn instemming wordt deze dan ook met medewerking van het staatstoezicht op de volksgezondheid krach tig gevoerd. Hij is voornemens, deze pro paganda ook in het komende jaar krachtig te bevorderen. Maar hij is er tevens van overtuigd, dat met dezé propaganda alléén de minimaal toelaatbare immuniteitstoe stand niet zal wordén verkregen. Daarvoor is mede noodig, dat de wetgever tegenover de vaccinatie een ander standpunt inneemt dan, hij de laatste jaren door het steeds weer opschorten van den vaccinatieplicht I heeft gedaan. In deze houding ligt een rem op de propaganda voor de vrijwillige vacci natie. Al moet dan ook zeker met krachtige propaganda voor vrijwillige vaccinatie worden doorgaan, zonder een wette lijke verplichting op den achtergrond zal men daarmede niet kunnen vol staan. Herstel van den Indirecten vaccina tieplicht zonder overgangsbepalingen moet naar de meening van den minis ter uitgesloten worden geacht. Indien zulks zou geschieden, dan zouden alle kinderen, die thans ouder zijn dan twee jaar, doch nog niet boven den schoolplichtigen leeftijd zijn en niet gevaccineerd zijn (en dit zijn er meer dan een millioen), aan de vaccinatie moeten worden onderworpen op een leeftijd, die met het oog op het gevaar voor encephalitis niet onbedenkelijk is. Inderdaad zou het mogelijk zijn den in directen vaccinatieplicht weer te herstel len op deze wijze, dat krachtens een over gangsbepaling zonder vaccinatiebewijs tot de scholen zouden worden toegelaten de kinderen, die thans reeds den leeftijd van twee jaar hebben overschreden. Men moet dan hopen, dat alle ouders van kinderen, die thans nog geen twee jaar zijn, hun kin deren tijdig zullen doen vaccineeren opdat zij te zijner tijd met een vaccinatiebewijs op de school kunnen worden toegelaten. Maar er valt te vreezen, dat dit door een niet on belangrijk deel der ouders zal worden ver zuimd. Wanneer dan over vijf jaar de overgangs bepaling voor de nieuw tot de schooi toe te laten kinderen worden gevonden, die niet over een vaccinatiebewijs beschikken. Zal men dan aan deze kinderen de verplich ting durven opleggen om zich op een niet ongevaarlijken leeftijd te doen vaccineeren? De vraag stellen is haar beantwoorden. Men zal dan niet anders kunnen doen dan de werking van de overgangsbepaling weder voor vele jaren te verlengen. Hiermede zou dan voor de tweede maal, en dan vermoedelijk voorgoed, een einde zijn gekomen aan het stelsel van den indi recten vaccinatieplicht. Het is om deze redenen, dat de minister ook al is hij niet blind voor de voordeelen, die aanvankelijk met een geleidelijk stelsel van den indirec ten vaccinatieplicht zouden zijn te berei ken, in de memorie van toelichting heeft geschreven, dat in de toekomst overgang naar den directen vaccinatieplicht wellicht de eenige oplossing zal zijn. Indien de minister, na alles wat hij ten gunste van den directen vaccinatieplicht heeft kunnen aanvoeren, toch niet geko men is met een voorstel, dat in deze rich ting ging, is dit geschied in de eerste plaats op grond, dat onder de tegenwoordige poli tieke omstandigheden een wijziging, die al thans door velen geacht wordt principieel te zijn. niet kan worden verwacht. Voor den minister is het een belangrijke overwe ging geweest, die hem in den thans voor gestelden gang van zaken deed berusten, dat hij de gelegenheid had om de gedachte van de noodzakelijkheid van verandering van stelsel thans te introduceeren, waar door de weg voor een vruchtbare behande ling van deze aangelegenheid in het ko mende jaar wordt voorbereid. Een nieuw kabinet kan dan voortbouwen op het voor bereidende werk, dat thans is verricht, en de minister is ervan overtuigd, dat het dan mogelijk zal zijn tijdig een nieuwe regeling aan de orde te stellen. Er is daarom naar zijn meening geen en kele reden om thans weer tot een verlen ging van twee jaar over te gaan. Mede met het oog op den nu reeds bestaanden nood toestand is een wijziging in dezen geest van m niet te verwachten. trams en begrafenisstoeten hebben - ongeacht of zij op voorrangswegen rijden of niet - ook voorrang al naderen zij u van links! IJMUIDEN, 14 December. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.351.20; Griet per kist. van 50 K.G. 3618; Tongen per K.G. 1.250.95; Groote schol per kist van 50 K.G. 1917; Middelschol idem 21—18; Zelschol idem 2522; Kleine schol idem 20—12. Schar idem 17—13; Roggen per 20 stuks 2419; Vleeten per stuk 3.25 0.75; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. 84.50; Groote schelvisch per kist van 50 K.G. 5236; Middel schelvisch Idem 4032; Kleinmiddel schelvisch idem 3121; Kleine schelvisch idem 229.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 9652; Gullen per kist van 50 K.G. 226.50; Lengen per stuk 1.800.55; Heilbot per K.G. 1.000.74; Wijting per kist van 50 K.G. 115.10; Koolvisch per stuk 1.40 0.23; Makreel per kist van 50 K.G. 106. Groote hake f, 80; groot-middel f. 80; klein-middel 2722; klein 177.50. Vor- sche haring 7.603.70 per kist; Volle haring 10.40; IJle haring 8.60: Steurharing 8.80; Aangevoerd 2955 kisten versche haring. Aangekomen de stoomtrawlers: RO. 53 met 2340; IJM. 26 met 4580; IJM. 10 met 2540; IJM. 112 met 3000; IJM. 48 met 2500; IJM. 46 met 1410; IJM. 167 met 3120; IJM. 8 met 3480: IJM. 16 met 2490: IJM. 39 met 4040; IJM. 91 met 1580: IJM 89 met 1900: IJM, 159 met 1750: IJM 42 met 1850; IJM. 177 met 2580 en de leg gers IJM. 204 met 1150: K.W. 162 met 680: K.W. 75 met 720; K.W. 89 met 660: WW 154 met 920; K.W. 28 met 780; K.W. 112 j met 480; K.W. 91 met 820: K.W. 52 met 670; K.W. 153 met 620: K.W. 132 met 780: K.W 46 met 1000; K.W. 51 met 1050. Bin nen van de verse" haringvhscherij: K.W 50 met 240: K.W. 3. m=* 980: K.W. 36 me' 310: K.W. 167 mei 130 KW. '2? met 100 K.W 39 me' 340: K.W 32 ïmt 220; K.W. 58 met 350; K.W. 49 me" 249 K.W. 21 met 1650; K.W. 40 met 290; K.W. 95 met 680; K.W. 124 met 1610; VL 197 met 570; VL. 13a met 740; VL. 103 met 350: VL. 195 met 440; SCH. 210 met 830; K.W. 26 met 23 last pekelharing. VLAARDINGEN, 14 Dec. VL. 190 met 39 last; VL. 25 met 9 last; VL. 80 met 16 last; VL. 89 met 12 last; VL. 172 met 39 last; VL. 112 met 33 last; Maassluis 5 met 32 last Volle haring Engelsche wal 10.80; Volle haring Kanaal 10.50—10.60; IJle haring Kanaal 8.70: Steurharing Kanaal 8.60. In de week van 7 tm. 12 Dec. werden in Nederland 98 faillissementen uitgesproken. v. D. te L. Indertijd had U daar stellig een ingezonden stuk over kunnen schrij ven. Achteraf hebben Uw opmerkingen geen zin meer. De volgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Aagtekerk, Alchiba. Alcyone, aldabi. Alm- kerk, Alwaki. Bloemfontein, Chr. Huygens, Clombia, Costa Rica, Crijnssen, Dempo, Grootekerk, Hoogkerk, Jagersfontein, Jo- han de Witt, Meerkerk, Kota Nopan, Oranje Nassau. Poelau Roebiah, Van Rensselaer, Slbajak, Slamat. Springfontein, Statendam, streefkerk, Vcendam, Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche- n zijn de meeste Nederlandsche vracht- "T pen eveneens via Scheveningen Radio .e bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7