LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 14 December 1934 Marconist P. C. V. van Bemmel begraven De gebeurtenissen in China Wat Uw snelheidsmeter U niet vertelt* Droeve plechtigheid na de ramp van de „Lijster" '.rt VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Excursie naar het Berlage-museum. Naar aanleiding van de lezing met film over het Berlage-Museum op Zaterdag 28 November 1.1. door den heer E. E. Strasser, werd Zaterdag J.l. onder leiding van den heer M. van Zwieten de Blom een bezoek gebracht aan dit grootsche bouwwerk. De deelnemers werden rondgeleid door een der assistenten van het Gemeente- Museum. Achtereenvolgens werden bezich tigd: op den beganen grond: de groote ontvanghal. de voordracht-zalen, oude kunstnijverheid, stijlkamers, enz, de muziek historische afndeeling, prentenkabiet en de studiezaal: op de verdieping: de histo- risohe afdee'.lng. kunst van de negentiende eeuw en die van de twintigste eeuw. In het bijzonder dienen vermeld de Indeeling van dit machtige bouwwerk, de verlichting ep de verwarming: Het gebouw draagt de kernspreuk van Dr. Berlage: „Bouwen is Dienen". Na afloop dankte de heer van Zwieten de Blom voor de duidelijke uiteenzetting, waarna het gezelschap zeer voldaan den terugtocht aanvaardde. De voorzitter herinnerde nog aan de eerstvolgende excursie op Zaterdag 23 Januari naar het Raadhuis te Hilversum, de A.VJt.O,-studio en hoogovens Naar wij vernemen bevindt zich onze stadgenoot, de heer Ginjaar, een der zwaarst gewonden bij het spoorwegongeluk le Woerdgn nog steeds in het ziekenhuis aidaar Zeer langzaam gaat zijn toestand vooruit In de Stedelijke werkinrichting waren opgenomen: Maandag 7 Dec.: 49 volwas sen personen: Dinsdag 8 Dec 51; Woens dag 9 Dec.: 51; Donderdag 10 Dec.: 50; Vrijdag 11 Dec.: 51; en Zaterdag 12 Dec.: 49 Op 22 Dec. a.s. zal de Burgerzang school onder leiding van den heer P. de Rook een enkele opvoering geven van de kinderoperette De Gouden Vaas", met woorden en muziek van den onlangs te den Haag overleden, bekenden componist en muziekpaedagoog A. H. Fagel. De tekst is bewerkt naar een sprookje van Duizend- en-een-nacht Onze stadgenoot, de heer H. de Wilde, heeft van de leiding van de Tooneelgroep ..Het Masker" het vereerende verzoek ont vangen om wegens ziekte van den heer Ko Arnoldi diens rol te vervullen als de advo caat des Tournelles in het tooneelstuk ..Mejonkvrouw de la Seiglière". De heer de Wilde heeft deze uitnoodiging aanvaard en zal deze week o.a. te Bergen-op-Zoom op treden. Toen een surveilleerend politie-agent Zaterdagavond den wielrijder D. J. v. d. B.. die onder den invloed van alcohol ver keerde. naar het polltieposthuis aan de Steenstraat wilde geleiden, kreeg deze steun van een vriend, zekeren C B.. waar door de agent gedwongen was zijn arres tant los te laten en daarop B. in zijn kraag greep. B. mocht zich echter in de weder- keerige sympathie van v. d. B. verheugen, terwijl ook nog een derde persoon te hulp kwam. zoodat de agent assistentie moest inroepen. Niet zonder moeite gelukte het toen het tweetal naar het posthuis over te brengen, waar tegen beiden proces-verbaal werd opgemaakt. No. 3 van het trio wist te ontkomen, doch zijn identiteit is bij de pohtie bekend, zoodat ook hij zijn straf niet zal ontloopen. Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remWeg (afstand, waarbinnen u stopt) viermaal zoo groot; die wetenschap qjft is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar iNfflfwf eens a on voor u den snelheidsmeter al te hoog laat oploopen! DE ALGEMEENE TOESTAND. Verdeeld China. Turksche verlangens. Een drama speelt zich weer eens af in het Chineesche rijk. Onder leiding van maarschalk Tsjang kai Sjek is met noes ten vlijt jarenlang reeds gearbeid om dit uitgestrekte, doch in zich zoo verdeelde rijk, tot ontwikkeling te brengen, opdat het op den duur zich met succes zou kun nen verzetten tegen de steeds duidelijker pogingen van Japan in de eerste plaats, doch ook van de sovjets anderzijds, vasten voet in het Hemelsche Rijk te verkrijgen. Het ging langzaam, maar geregeld voor waarts. De maarschalk slaagde er in om de Japansche penetratie in Noord-Chlna te beteugelen, zonder dat het tot.onover komelijke botsingen kwam. al was de anti- .Tapansche stemming in China groeiende. Japan werd daarbij ingetoomd door vrees voor sovjet-Rusland en omgekeerd. Plotseling speelt zich nu in China weer een drama af, dat slechts nadeel kan be- teekenen voor het land: Tsjang kai Sjek is door den vroegeren dictator van Mands- joerije gevangen genomen! Geruchten, dat de maarschalk vermoord zou zijn, vinden, gelukkig, geen bevestiging. Bedoeling van deze actie schijnt te zijn om met de sovjets direct te ageeren tegen JapanZullen de sovjets zich daarvoor zonder meer lee- nen? Wij twijfelen ten sterkste. De uiterste noodzaak is nog niet daar! en hoe zou China alleen thans reeds tegen Japan iets kunnen bereiken? Nog houdt Japan zich rustig, eerst den loop van zaken afwachtend, doch men vergete bok niet dat ln Japan een sterke strooming bestaat, geleid door het leger, om in China flinker aan te pakken. Hoe zich dit alles verder zal ontwikke len? Heil voor China zal deze nieuwe broe derstrijd in ieder geval niet kunnen bren gen, dat staat vast. Voor de zooveelste maal gaat. daar partij- of persoonlijk be lang van leiders boven het groote lands belang De Turksche minister-president Ismet Inonoe heeft, sprekende over de moeilijk heden betreffende Sandjak, om gezegd: „Turkije vraagt de onafhankelijkheid van Sandjak. Zoolang dit vraagstuk niet is opgelost, achten wij het noodzakelijk, dat in deze zóne veiligheidsmatregelen wor den genomen. Onze zenuwen zijn zóó ge spannen, dat gebeurtenissen, die zich plotseling zouden voordoen, ongewenschte geuolgen zouden kunnen hebben. Het is dus van belang, dat een staat van veilig heid in de zóne van Sandjak wordt ge schapen, opdat de onderhandelingen in een rustige sfeer gevoerd kunnen wor den". FRANKRIJK. De stakingsmoeilijkheden. De staking in de metaalindustrie te Rljssel is in een nieuw stadium getreden. Zaterdagochtend stelden zich posten der stakers op bij de ingangen der werkplaat sen. waar tot nu toe gewerkt kon worden. Ook werd den arbeiders belet, de fabrie ken, waar het werk was voortgezet tus- schen de werkgevers en hun personeel, te betreden. De werkgevers, die den minister van binnenlandsche zaken beloofd hadden tot betaling over te gaan, indien de stakers de bezette werkplaatsen zouden verlaten zonder posten achter te laten verklaarden thans, dat zij deze belofte niet konden houden. Het personeel van het mailschip „Champlain" is te Havre in staking ge gaan. De stakers elschen betaling van scheidene premies. Het stoffelijk ovesrahot van den in dienst der K. L. M. omgekomen radiotelegrafist P. C. V. van Bemmel, die in het ziekenhuis te Purley overleden is aan de kwetsuren, opgeloopen tengevolge van de ramp van de „Lijster" nabij het vliegveld Croydon, is hedenmiddag op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan den Amsteldijk te Amsterdam ter aarde besteld. Tot de belangstellenden in de aula be hoorden de heeren ir. A. Wurfbain, voor zitter van den raad van bestuur der K.L.M., A. Plesman, directeur der K.L.M., jhr. H. K. B, Rendorp, directeur der K.N.IL.M., W. G. van Hoogenhuyzen, chef van het perso neel der KIN., U. F. M. Dellaert, stations chef op Schiphol, I. A. Aler, chef van den vliegdienst der K1.M. en A. Smits ver tegenwoordiger van de N.V. Ned. Vliegtui- genfabriek. Toen de familie naar haar plaatsen bij de baar, waarop en waartegen een schat van kransen en bloemstukken was neer gelegd, werd geleid, speelde het orgel „Was ist die Ursach' aller solchen Plagen" uit de Matthaeus Passion van Bach. De heer A. Plesman het gesproken woord was ook voor hen, die buiten waren, door een luidspreker te volgen was de eerste der sprekers. „De radio-telegrafist Piet van Bemmel behoorde", zeide hij. „tot de slachtoffers van het vliegtuig dat op 9 December bij Croydon verging. Nog een dag heeft hij geleefd en, naar wij meenen te mogen ge- looven, zonder pijn. Bij deze baar gaan mede onze gedachten uit. naar de nagela ten betrekkingen van de 12 pssagiers, die b.j deze ramp het leven lieten, zoo ook naar Van Bemmel's kameraden, den piloot Hautzmayer en den werktuigkundige Ver kerk. Tezamen vormden zij een bemanning, die in volkomen vertrouwen met elkander haar plicht deed in den dienst der Luchtvaart. Van Bemmel was een jongeman, die hoog bij zijn superieuren stond aangeschreven en die zijn taak verstond, ook in de moei lijkste oogenbllkken". Zich diep ontroerd tot de ouders en zus ter van den omgekomene richtende, zeide spr.: „Wij begrijpen, hoe diep u getroffen bent door het verlies van uw eenigen zoon en broer. Ik hoop dat u sterkte en ver troosting zult vinden want diep voel ik hoe groot het offer is, dat hier is gebracht. De K.L.M. zal aan Van Bemmel de herinnering bewaren van een braven en flinken jonge man." Als lid der familie sprak vervolgens me vrouw Mooy ontroerende woorden van troost en berusting, waarbij zij deed uit komen dat de overledene een licht is ge weest in het leven van den kleinen fami liekring. Als voorzitter van de schietvereeniglng sector 5 van de vrijwillige burgerwacht te Amsterdam, waarvan Van Bemmel lid is geweest, schetste hierna de heer C. J. H. Dijkstra den overledene als een plichts getrouwen jongen man, wiens nagedachte nis bij allen, die hem gekend hebben, in hooge eere zal blijven. Woorden van troost en berusting tot ouders, zuster en verdere familie spraken ook ds. Van Bemmel te Hilversum en ds. Dozy. De laatste deed uitkomen dat Van Bemmel door een warmen band van vader en moederliefde geworden is wat hij in zijn korte leven is geweest. Na wat hij op aarde ontvangen had, is hem thans gegeven de genade en het licht van de liefde Gods. Terwijl de kist naar het graf werd ge dragen en achter de baar de diep ontroer de ouders, zuster, de verdere familie en belangstellenden, o.w. nog mr. A. Slob, bur gemeester van Haarlemmermeer, volgden, speelde het orgel Bach's „Wir setzen uns mit Traenen nieder". Aan de groeve heeft tenslotte nog ds. Dozy het „Onze Vader" gebeden Diep on der den indruk van de aangrijpende plech tigheid verliet men den doodenakker. DUITSCHLAND. Koloniale onderhandelingen met Portugal Ondanks officieuze tegenspraken doet te Berlijn het gerucht de ronde, dat onder handelingen tusschen Dultschland en Por tugal aangeknoopt zijn over de kolonie Angola Het zou echter niet gaan om een formeelen afstand van Angola aan Duitsch- land. De regeling, die od het Dunt staat zün beslag te krijgen zou tegen een pachtsom Angola geheel of gedeeltelijk aan Duitsch- land doen komen. De zóne die Duitschland in het bijzonder belang inboezemt, zou het zuiden van Angela zün dat grenst aan de vroegere kolonie Zuld-West-Afrika. De overeenkomst zou niet door den Duitschen staat, maar door tusschenkomst van een Duitsche koloniale maatschapoü worden gesloten. Onnoodlg te zeggen, dat als dit juist zou blijken, weer een punt van groote onge rustheid gevoegd zou zijn bil de vele an dere! Van Portugeesche zijde wordt evenwel de meest stellige tegenspraak gegeven. BELGIË. Gearresteerde Rexisten vrijgelaten. Na drie dagen in hechtenis gehouden te zün. gedurende welke zü herhaalde malen werden verhoord en geconfron teerd, zün de drie redacteuren van de Rexistische „Pays Reel" die gearresteerd waren in verband met de verdwenen documenten uit het dossier van de recht bank Inzake de wapensmokkel, weer op vrüe voeten gesteld. ENGELAND. Koning George VI verjaart. Koning George VI viert gelijk reeds ge meld vandaag zün 41sten verjaardag. Aangezien hü pas drie dagen koning is. zullen de voor deze verjaardagen gebruike lijke plechtigheden ditmaal achterwege blüven. OOSTENRIJK. Revolutionnaire centra ontdekt. De politie heeft twee revolutionnaire pro- pagandacentra ontdekt. De centra ver strekten valsche paspoorten en verspreid den revolutionnaire brochures. Volgens de „Telegraf" werd een der centra door een vrouw bestuurd, zekere me vrouw Lazardfeld, wier echtgenoot in New York woont. Het is een socialistisch cen trum en het deed zich voor als een weten- schappelük instituut. Deze centrale had vertakkingen in verscheidene groote steden van Europa en onder 't mom van enquêtes naar arbeidstoestanden in industrie-centra oefende het zijn actie uit en werden leden geworven. Een twintigtal personen werd gearres teerd en een honderdtal zal door den rech ter van instructie worden gehoord. ITALIË De vorderingen in Abessynië. Een Itallaansche colonne onder generaal Navarrinl is bezig zich met de bijl een weg te banen door de eeuwenoude dichte bos- schen van Eneghelli naar Irgalem. Er ont staat een groote weg. welke de verbinding zal vormen tusschen het gebied Sidamo en Somaliland waardoor het traject met 300 K M wordt verkort. Een zoon van ras Kassa, die zich eerst onderwierp doch later ln verzet kwam. Is door de Italianen gefusilleerd. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. Overeenkomst Onderteekend. De vertegenwoordigers der staten, die deelnemen aan de werkzaamheden der conferentie van Buenos Aires hebben een Pan-Amerikaansch pact onderteekend tot organisatie van den vrede. Het pact zal ter ratificatie worden voorgelegd aan de par lementen der landen, die het hebben ge- teekend en het zal in ieder afzonderlük geval direct na de ratificatie van kracht worden. De voornaamste artikelen van het pact houden in: 1. Zoodra de vrede van Amerlkaansche republieken zal worden bedreigd, zal iedere regeering van een Amerikaansche republiek welke het pact van Briand en Kellogg of het verdrag van verzoening en niet-in- menging van 1933 of een dezer verdragen heeft geteekend, ln overleg moeten treden met andere regeeringen van Amerikaan sche republieken, die dan zullen beraad slagen met het doel de beste middelen voor vreedzame samenwerking te vinden. 2. In geval van oorlog of staat van oor log tusschen Amerikaansche naties, zullen de regeeringen van de Amerikaansche re publieken. die ter huidige conferentie ver tegenwoordigd zijn, direct moeten over gaan tot wederzüdsch overleg en gedach- tenwisselingen om de verplichtingen vast te stellen, welke uit bovengenoemde over komsten voortvloeien, zoomede de aspecten van internationaal recht en de methodes van vreedzame samenwerking. In geval van een oorlog buiten Amerika, welke evenwel den Amerikaanschen vrede bedreigt, zullen de beraadslagingen moeten worden uitgebreid om de methodes te kun nen bepalen, welke den Amerikaanschen republieken de mogelijkheid zullen geven, eventueel samen te werken, indien zij dat zouden wenschen, een actie, welke beoogt den vrede op het Amerikaansche vaste land te waarborgen. Het pact wordt gevolgd door een proto col, dat vermeldt, dat de Amerikaansche regeeringen, met het verlangen het welzijn van den vrede te verzekeren en de gewoon te van inmenging ter züde te stellen ver klaren, dat geen enkele natie het recht heeft zich direct of Indirect te mengen in de binnen- of buitenlandsche aangelegen heden van eenlge andere natie. Verklaring waarnemend president executieve. De plaatsvervangende president der executieve Koeng Sjan Si, heeft in een interview uitdrukking gegeven aan zün vreugde over het feit, dat uit alle deelen van China loyaliteitsbetuigingen voor de rgeering worden ontvangen. Zü bewüzen. aldus Koeng Sjan Si. de solidariteit van het land ln de veroordee ling van het verradelük optreden van Tsjang Hsoe Liang. Hij vermoedt, dat de ontevreden onder bevelhebbers van Tsjang Hsoe Liang het initiatief tot de revolte hebben genomen. Omtrent de persoonlüke veiligheid van Tsjang kal Sjek bestaat geen enkele reden tot ongerustheid. Hij zoowel als mevrouw Tsjang kai Sjek hebben van Tsjang Hsoe Liang de verzekering ontvangen, dat hun niets zal geschieden. Wat de verdere behandeling der regee- ringszaken betreft, verklaarde Koeng Sjan Si, dat hü krachtens het besluit van den centralen poütieken raad het presidium van de rijksexecutleve ad interim waar- noemt, doch dat deze tüdelüke persoons wisseling niet van invloed zal zijn op den koers der vastgestelde regeeringspolitiek. Spr. hoopt tenslotte dat het Chineesche volk in vertrouwen op de regeering de rust zal bewaren, opdat spoedig een einde kome aan de revolte. Naar verluidt, heeft Tjsang Hsoe Liang aan de autoriteiten van Nan king verzocht, den president van de Bank van China, Tsong en den minister van financiën, Koung, naar Sianfou tc zenden, om onderhande lingen te beginnen. De Chineesche pers veroordeelt een stemmig de houding van Tsjang Hsoe Llano, die het land aan een burgeroorlog blootstelt en het gevaar van een buiten landsche aanval verhoogt. De hoop op Tsjang kai Sjek's bevrüding neemt echter toe. Hierdoor zou een strafexpeditie wor den voorkomen. De politiek van Tsjang Hsoe Liang. De pers van Tientsin stemt in met de antl-Japansche houding, die Tsjang Hsoe Liang heeft aangenomen, maar maakt zich ongerust over de gevolgen van de gevangen neming van Tsjang kai Sjek. In een rondzendtelegram eischt Tsjang Hsoe Liang reconstructie van de regeering te Nanking. Hü wenscht den oorlog tegen Japan, samenwerking met de Chineesche rooden en een verbond met Rusland. In politieke kringen te Pelping verklaart men, dat de autoriteiten van verschillende Chi neesche provinciën geneigd schünen te zün, de politiek van Tsjang Hsoe Liang te steu nen. Men gelooft, dat de troepen van Tsjang Hsoe Liang 160.000 tellen, waarbü dan nog de 100.000 man komen, die in de pro vincie Sjen-si staan, d.l. de dubbele sterkte der regeeringsstrijdkrachten. Daarenboven zijn er nog 300000 man communistische troepen, waarmede Tsjang Hsoe Liang zich heeft verbonden. Waarnemers zijn dan ook van opvatting, dat .indien de huidige staatsgreep zou mis lukken 260.000 man troepen zouden zün ge- bolsjewiseerd, die in samenwerking met de 300.000 man communistische troepen in de provincies Sin-kiang en Sjen-si den rooden een weg zouden banen van Moskou uit naar Midden China. Sin-kiang staat thans onder communis tisch bestuur. Donald voert onderhandelingen. De Britsche adviseur van Tsjang kai Sjek, W. H. Donald, die vroeger ook advi seur van Tsjang Hsoe Liang is geweest, is gisteren uit Sjanghai naar Siang vertrok ken om onderhandelingen te voeren, ten einde invrüheidstelling van den maar schalk te verkrijgen, doch men gelooft al gemeen, dat het meest wat hü zou kunnen bereiken, zou zün het lot van Tsjang kal Sjek te verzekeren. Volgens de laatste berichten uit Nanking zou Tsjang kal Sjek sinds de vorige week door Tsjang Hsoe Liang worden vastge houden. De Nanking-regeering heeft sinds dien op alle mogelüke manieren geprobeerd met Tsjang Hsoe Liang tot een vergelijk te komen. Toen Zaterdag de vreedzame onderhan delingen mislukten, besloot de regeerine van Nanking een strafexpeditie uit te zenden en maakte zü de geheele aange legenheid openbaar. Volgens een beticht uit Pelping eoncen treert Tsjang Hsoe Liang te Toeng-kwan een strategisch punt, twee divisies om een opmarsch der regeerlngstroepen tot staan te brengen. Men meldt reeds schermutse lingen tusschen voorposten der troepen van Tsjang Hsoe Liang en regeerlngstroepen doch waarnemers zijn van meening dat- de miiMtiaire autoriteiten van Nanking pip beeren de troepen van Tsjang Hsoe Liang om te koopen ten einde hen naar hun zijde over te halen. Zü zouden dat beter vinden dan slag met hen te leveren. De besprekingen te Tokio De Japansche ministers Arlta en Nagano hebben vanochtend den keizer verslag uit gebracht aangaande den toestand in China De woordvoerder van het ministerie van buitei~*ndsche zaken heeft verklaard, dat Japan den toestand in China nog niet kan overeten, en in het bijzonder nog niet welke krachten achter Tsjang Hsoe Llang staan Japan wacht af en bereidt zich er op voor in geval van nood de Japansche on derdanen, zoomede de belangen van Japan en China te beschermen. Op een vraag of als gevolg van de blük baar nauwe samenwerking van Tsjang Hsoe Liang met de communisten een ge meenschappelük Duttsch-Japansche actie in China zou kunnen worden teweegge bracht, antwoordde de woordvoerder, dat nimmer eenlge actie oók slechts in over weging Is genomen. Slechts een uitwisseling van berichten zooals in het Duitsch-Japansche verdrag ls bepaald, komt in aanmerking. De Japansche regeering zou echter be reld zün bü de eerste de beste gelegenheid de onderhandelingen met China te her openen, daar zü meent, dat de regeering van Nanking op het oogenblik wel oor zal hebben voor de Japansche voorstellen. De samenwerking van Tsjang Hsoe Liang met de communisten heeft immers de noodza kelükheid aangetoond van een gemeen schappelijk optreden tegen het commu nisme. Een Russische ktcra De „Prawda" publiceert een hoofdartikel dat de gebeurtenissen in China behandelt en o.m. zegt: Het is geen toeval, dat de naam van den bekenden Japanschen agent Wang Tsjing Wei in verband met den opstand wordt ge noemd. Deze de vroegere voorzitting van de Nanking-regeering, werd terecht gebrand merkt als verrader van het Chineesche volk. Opgehitst door zün buitenlandsche ge bieders probeert Wang Tsjing Wei in het Tand nieuwen chaos te stichten, hètgeen slechts ten goede kan komen aan de ver- wezenlüking der annexatieplannen van de vüanden in China. De ln den laatsten tüd onder den druk der stormachtige groeiende anti-Japansche beweging door de regeering van Nanking genomen maatregelen, beoogden een her- eeniging van het land Dit proces der hereeniging vormt het le vensgevaar voor de plannen van de Japan sche militaire kliek China ln een kolonie te veranderen Daarom hitst deze kliek de afzonderiüke Chineesche generaals op tot daden tegen de regeering van Nanking. Terwijl het Ja pansche Imperialisme ln China roofpolitlek voert, probeert het de gebruikeUjke anti- Russische provocaties te verbergen. De sovjet-regeering blijft getrouw aan haar politiek van strikte niet-lnmenglng in de binnenlandsche aangelegenheden van vreemde staten. Breede massa's van het Chineesche volk zullen zich door de Japan sche provocateurs en hun agenten niet laten misleiden. De brutale politiek der aanvallers van Tokio opent dezen massa's steeds opnieuw de oogen voor de openlijke bedoelingen van het Japansche imperialis me het groote Chineesche volk tot slavernij te brengen. JAPAN. Maatregelen tegen de toeneming der zielsziekten. Het Japansche departement van binnen landsche zaken houdt zich bezig met de voorbereiding van een wetsontwerp, dat de sterilisatie mogelük zal makgn van gees- telük minderwaardige personen. Hiertoe wordt overgegaan, wijl bü een onderzoek, verricht in samenwerking met de Japan sche eugenetische vereeniging aan de re geering is gebleken, dat 70 pCt. van de 150.000 in Japan aan geestesziekten lü- öende personen hun ziekte hebben geëerfd van hun ouders. De sterilisatie zou ver plicht zijn voor hen, die aan krankzinnig heid lüden. VON NEURATH NAAR WEENEN. WEENEN. 14 Dec. (Stefanl) Het be zoek aan Weenen van den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath zal waarschtlnlijk plaats hebben tusschen 15 en 20 Januari, VEREENIGDE STATEN. Vandaag officieele verkiezing voor presidentschap. Vandaag zullen de kiesmannen in de 48 staten büeenkomen en formeel hun stem uitbrengen. Het resultaat der verkiezing zal zijn. zooals bekend, dat Roosevelt zal worden herkozen als president der Ver- eenigde Staten. DE HERTOG VAN WINDSOR MET KERSTMIS NAAR BOEDAPEST. BOEDAPEST 14 Dec. IStefanl) Naar men verzekert zal de hertog van Windsor met Kerstmis naar Boedapest komen en eenigen tüd in Hongarüe doorbrengen. STORM AAN DE ENGELSCHE KUST. LONDEN, 14 Dec. (A.N.P.). Na een dag van zonnig weer is gisteravond een storm komen opzetten, welke later nog ln kracht is toegenomen. Vanochtend hebben aan de West- en Zuidkusten van Engeland de winden snelheden bereikt van 60 tot 80 mijlen per uur. Het scheepvaartverkeer had hier ernstig onder te lüden en hier en daar deden zich kleine ongevallen voor. De reddingboot van Hythe heeft de op varenden opgepikt van de motortreiler Josephine. De Kanaaldiensten zijn tot nu toe, zü het met groote moeite, gehandhaafd BEZORGDHEID OVER EEN TREILER. LONDEN, 14 Dec. (A.N.P.). Er heerscht hier ernstige bezorgdheid over het lot van den treiler Odama, die met een bemanning van 12 koppen op 27 November was ver trokken en in den nacht op 3 December voor het laatst was gezien. Dien nacht was de zee buitengewoon woelig. Men vreest, dat het schip ls gekapseisd en met man en muls is vergaan. VRIJDAG GAAT LAGERHUIS OP RECES. LONDEN, 14 Dec. iA.N.P.). Het Lagerhuis zal, zooals reeds ln het voornemen lAg, Vrijdag a.s. met Kerstreces kunnen gaan, vermoedelük tot 25 Januari. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2