A 15 2 3 A M MAANDAG 14 DECEMBER 1936 No. 23535 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DU nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons JBlad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1® Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) GOUDEN DOCTORAAT. Woensdag a.s. zal het 50 iaar geleden zün. dat mr. K. W. Brevet oud-nresident van Gerechtshof te Den Haag en wonende al daar. aan de Leidsche Universiteit promo- veerde tot doctor in de rechtgeleerdheid. HET VORSTELIJK HUWELIJK. Naar aanleiding van de nlannen welke er bil de te Den Haag wonende Leidsche stu denten bestaan om aldaar ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bemhard een op tocht te houden, verzocht men ons mede te deelen. dat noch de leden van het Leidsch Studenten Corps, noch die van de V.V.S.L. aan dezen optocht hun medewer king zullen verleenen. Veilig Verkeer. Ervaring van de wielrijdersweek. Strenger politietoezicht. Gedurende de remmen- en lichtweek voor wielrijders van 712 December 1.1. is wel zeer duidelijk gebleken, dat de Inrich ting van een groot aantal rijwielen, voor wat betreft het witte gedeelte van het achterspartscherm en de reflector zeer I veel te wenschen overlaat. Het achterspat- tcherm vertoont vaak niet meer dan de sporen van de witte kleur, wellicht eens daarop aangebracht. Noodzakelijk is daar om. dat de wielrijders er op letten, dat het achterspatscherm of het verlengstuk daar van over een legte van 30 c.M„ gemeten van het ondereinde, voor het achteropko mend verkeer goed zichtbaar, dus steeds helder wit Is. waaruit volgt, dat het witte gedeelte voortdurend verzorging en onder houd eischt. Eveneens is andermaal gebleken, dat de reflectoren aan de achterzijde van het rij wiel, wat deugdelijkheid alsmede plaats en wijze van aanbrengen betreft, in vele ge vallen niet beantwoorden aan de eischen door veiligheid en wet gesteld. Honderden rijwielen voeren nog reflectoren, welke schuin op het spatbord liggen, in plaats dat ze loodrecht gesteld zijn. Na de wielrijdersweek mag nu veronder steld worden, dat de wettelijk gestelde eischen voldoende bekend zijn. Het politie toezicht met betrekking tot de inrichting der rijwielen verlightin, reflector, witte achterspatscherm zal daarom van nu af aan verscherpt worden gehouden, niet alleen deze week. maar voortdurend. Helpt allen mee het verkeer veiliger te maken. SCHAATSENRIJDERS NAAR AMSTERDAM Naar wij vernemen is het bestuur der Leidsche IJsclub er in geslaagd met de N.V, De Sportfondsen een overeenkomst te treffen volgens welke de leden der ijsclub tegen verlaagd tarief kunnen rijden op de Kunstijsbaan te Amsterdam. In de adver tentie-kolommen kan men meerdere bij zonderheden daaromtrent vinden. Wij mo gen volstaan met de vermelding dat er zoo nu en dan des avonds per autobus een ex cursie naar de Amsterdamsche baan zal worden gemaakt, waarbij de kosten van deelneming zoodanig laag gesteld zijn. dat van het maken van eenigerlei winst geen sprake is. De „Sportfondsen" ziet in deze excursies een goede propaganda voor de Kunstijsbaan en de leden der Leidsche IJsclub profiteeren daarvan omdat zij (af gezien van de kosten voor de autobus) voor 35 cent twee en een half uur op een spie gelgladde baan van de ijssport kunnen ge nieten- De eerste excursie zal zijn op 22 December. SPEELTUIN VER. „WESTERKWARTIER". Sint Nicolaas op bezoek. Het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen 'an bovengenoemde Vereeniging, mag weer schitterend geslaagd heeten. Omstreeks halfvijf werden de kinderen Zaterdagmiddag j.l. in het Luxortheater ontvangen. Toen allen goed en wel gezeten «aren, deden de Sint en zijn knecht hun intrede op het podium en werd hun een «are ovatie gebracht door de 400 aanwezige kinderen. Het muziekgezelschap „De zes Waagteekens" begeleidde de vele wijsjes, «elke de kinderen zongen. De kinderen ge noten vervolgens van de mooie films, welke de directie van het Luxor draaide, terwijl in de pauze werden onthaald op choco lademelk en versnaperingen. Toen Sint en zijn knecht in de zaal ver schenen, kwam er aan het gejubel van de kinderen haast geen eind. Omstreeks half «iht gingen de kinderen voldaan en met een "k lekkernijen naar huis. Moord te Goes. I De dader gearresteerd. Gisteravond tien uur is in een caié te Goes de ongeveer 22-jarige N. Mieras uil 's-Gravenpolder door den eveneens 22-jarigen J. M. uit Nieuw- dorp na een woordenwisseling met een dolk in den buik gestoken. Beide personen verkeerden onder invloed van sterken drank. De getroffene overleed na enkele minuten. De dader, die per fiets de vlucht nam, is vannacht te Nieuw- dorp door de politie van Goes en de burgemeester van Goes en 's Heer Arendskerke van zijn bed gelicht. Hij legde een volledige bekentenis af. M. is in hel politiebureau te Goes in gesloten. CHR. ORATORIUMVER. „CON AMORE". Kerstuitvoering". Maandag 21 Dec. a.s. hoopt bovenge noemd koor in de verwarmde Remonstrant- sche Kerk een uitvoering te geven, die be doelt een inleiding te zijn tot de viering van Christus' geboorte. Het koos daartoe in de eerste plaats de mooie Adventskan- tate (No. 61) van Joh. Seb. Bach: „Nun komm der Heiden Heiland", waarin de grondgedachte van den tekst, de bede, dat Christus met Zijn zegeningen moge komen in Zijn Kerk en wonen in des menschen hart. op schoone wijze door den vromen componist werd verklankt. Daarna plaatste het op zijn programma het eerste deel van Ilandel's -Messias", waarin achtereenvol gens bezongen wordt; a. de voorbereiding van de komst des Hoeren; b. de profeti sche aankondiging van den Messias; c- de verschijning van den Zoon Gods op aarde; d. de geboorte van Christus en e. des Hei- lands werken, een reeks van prachtige, ly rische zangen voor soli en koor, die hun fijn geboetseerden sluitsteen vinden in 't slotkoor: Zijn juk is zacht. Zijn last is licht. Als solisten zullen aan deze Kerstuitvoe ring medewerken de dames Sophie Both- Haas. sopraan: Annie Hermes, alt. en ae heeren mr. Harm Smedes, tenor en Lu- cien Louman, bas Het orgel zal bespeeld worden door mevr. L. BeukemaBenraadt, terwijl verder het Strijkorkest van 't Ned. Kamerorkest het instrumentaal gedeelte verzorgen zal EXCURSIE STADHUISBOUW Hedenmiddag maakten de leden van den gemeenteraad een excursie naar hel Pie terskerkhof en het Stadhuisterrein, waar zij zich op de hoogte stelden van den stand oer werkzaamheden met betrekking tot de restauratie van den gevel en den eigen lijken Raadhuisbouw BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Vergadering der afdeeling Leiden. Zaterdag hield de afd. Leiden haar laat ste ledenvergadering van dit jaar. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter de aanwezigen mede, dat de heer Van leeuwen overleden was. Hij stelde de ver diensten van den overledene voor den Bond in 't licht. Vooral het V. K. F. had veel aan hem te danken. Van de ingekomen stukken verdient ver melding het schrijven van den heer J. M. Vos. Hierin deplde deze mede, dat hij we gens zijn hoogen leeftijd, voor het lid maatschap bedankte. De vergadering betreurde dit besluit, maar meende, dat men zijn wensch moest eerbiedigen. De heer Vos was de laatstovergebleven oprichter van de afd. Leiden. Hij is gedu rende ruim 46 jaar lid geweest, waarvan vele jaren besturuslid. Na eenige medeedelingen over de Soirée, welke de Jongerengroep in Januari orga niseert, en de stemming voor een lid van het hoofdbestuur kwam, zooals gewoonlijk in de laatste vergadering het verslag van het V.K.F. aan de orde. De secretaris begon met eenige heuglijke feiten te vermelden. Hiertoe behoorde o.a. de samenwerking tusschen N.O.G. en Bond waardoor de commissie uitgebreid is tot 6 personen Hij hoopte, dat deze samenwer king zou mogen blijven bestaan. Het eendaagsche feest, waaraan plm 350 kinderen deelnamen, en het 3-daagsche feest, waaraan een klas van 18 kinderen deelnam, zijn goed geslaagd. Ondanks de grootere baten heeft de commissie nog met financieele bezwaren te kampen, daar het tekort van 1935 nog niet ingehaald is. De rekening was door een accountant nagezien en goedgekeurd. Een vruchtbare bespreking van de voor stellen voor de Algemeene Vergadering, volgde op dit verslag. Er zullen twee afge vaardigden naar Groningen gaan. Nadat bij de rondvraag nog een lid zijn verheugenis had uitgesproken over het behouden blijven van dc O.L. school te Rijnsburg, sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering met een opwekking tot de leden, dat de energie van de afdeeling ln 't komende jaar nog grooter zou mogen worden. Leidsch student om het leven gekomen. Bij auto-ongeval te Nieuwe-Wetering. De overige inzittenden werden gered. Zondagmorgen omstreeks 4 uur is een personenauto, waarin vier perso nen gezeten waren, op den z.g.n. Ach terweg te Nieuwe-Wetering tegen een paai gereden en vervolgens in 'n sloot terechtgekomen, waarbij de bestuurder, de 22-jarige Leidsche student N. Roes- singh op droevige wijze om het leven kwam. Behalve den bestuurder, wiens vader kantonrechter is en te Oosterbeek woont, zaten in de auto 'n vriend van het slacht offer, jhr. A. de J.. eveneens student hier ter stede, zijn zuster, mej. R. uit Rotter dam en mej. E. K. uit Den Haag. die allen van een bal op Schiphol terugkeerden. Volgens verklaring der inzittenden reed de auto op het oogenblik, dat het ongeval geschiedde, met een snelheid van ongeveer 40 K.M. Vermoedelijk heeft de bestuurder de in den weg aanwezige gevaarlijke bocht niet tijdig bemerkt, waardoor de auto eerst te gen een paal aanreed en vervolgens van de ruim anderhalven meter hoogen wal kant stortte en met de wielen omhoog in de sloot terecht kwam. De beide dames en de heer de J. slaag den er na het inslaan van een ruit in, zich uit hun hachelijke positie te bevrij den. waarbij mej. R. vrij ernstige snijwon- den in den rechterarm opliep, doch de be stuurder is vermoedelijk tengevolge van den val bewusteloos geraakt en in het wa ter en den modder gestikt. De drie geredden vonden ten huize van den veehouder Straathof een gastvrij on derkomen. waar zij van droge kleeren wer den voorzien. Dr. Van der Bijl uit Oude- Wetering was spoedig aanwezig en ver leende de eerste hulp. Pogingen om bij het slachtoffer door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten we derom op te wekken, bleven helaas zon der resultaat. Zijn stoffelijk overschot werd later op den dag. nadat het door de justitie was vrijgegeven, naar de ouderlijke woning te Oosterbeek overgebracht. De drie overige inzittenden konden met een andere auto hun weg vervolgen. De zwaarbeschadigde auto is in den loop van den dag door een kraanwagen uit de sloot getrokken. Naar wij vernemen zijn op dit gevaar lijke punt reeds meermalen ongevallen ge schied Weliswaar is deze bocht door ver keersborden en witte paaltjes aangegeven, doch de situatie is niettemin van dien aard, dat zij de grootste aandacht van den autobestuurder vraagt. Hopelijk zei dit tragische ongeval de droeve aanleiding zijn tot een spoedige en afdoende verbetering. Het Leidsche Studentencorps, waarvan de heer Roessingh lid was, heeft in verband met zijn overlijden, den gebruikelijken rouw aangenomen. KATH. DEM. PARTIJ. Sint Nicolaasfeest. De K.D.P. heeft gisteren in een der zalen van het Dansinstituut van Wijk aan de kinderen der leden aangeboden een Sint Nicolaasfeest, dat bijzonder geslaagd mag heeten. Nadat de voorzitter de heer Hensing deze bijeenkomst met gebed had geopend zeide spr dat het bestuur van de afd. Leiden ge meend heeft, vooral in deze tijden nu de kinderen toch al zooveel moeten ontberen, voor de kleinen enkele prettige uren te mogen brengen, te meer waar het St. Nico laas bereid heeft gevonden zijn vertrek nog enkele dagen uit te stellen om de kinderen met een bezoek te vereeren. Daarna kreeg de algemeen propagandaleider de heer Lan- gezaal het woord, die na een korte propa gandistische inleiding tot de ouders den kinderen een prettigen middag toewensch- te. Dat is het inderdaad geworden. Enthou siast werd medegeleefd met de mooie en leuke poppenkastvertooning en klein en groot vermaakte zich kostelijk met de hu moristische goocheltoeren. Het hoogtepunt werd echter bereikt toen St. Nicolaas in hoogst eigen persoon, met zijn zwarte knechten, die gebroken Hollandsch spraken en Spaansche liederen zongen, zijn intrede deed. Spoedig wist St. Nicolaas, die 'n goede Sint bleek te zijn, de aanvankelijk angstige kijkers van vreugde te doen stralen. Graag kwamen de kinderen dan ook om beurten naar voren om van den grooten kinder vriend een aansporend woord en zoonoo- dig ook een kleine vermaning, maar allen daarnaast een belooning in ontvangst te nemen. Het geheel was een keurig feest: waar voor den organisator den heer Langezaal alle eer toekomt. De Chineesche dictator Tsjang kai Sjek gevangen genomen. De leider der Nanking-regee- ring Tsjang kai Sjek is door den voormaligen dictator van Mandsjoerije, Tsjang Hsoe Liang gevangen genomen. Geëischt wordt een directe actie tegen Japan met steun van een verbond met de sovjets. In Japan wacht men voorloo- pig den gang van zaken af. De sovjets ontkennen de hand te hebben in deze gebeur tenis. VEREENIGING VOOR INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. Op verzoek van de politie alhier is te Wassenaar aangehouden K. de G„ aldaar, die zich hier ter stede heeft sohul^Jg ge maakt aan oplichting. De jaarvergadering. Zaterdag j.l. heeft de Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer alhier onder voorzitterschap van dr. J. Kalff Jr. in net bureau der Vereeniging haar jaarvergade ring gehouden. Na de opening heeft de alg. secr. mej. dia. J. de Beer het jaarverslag uitge bracht, waaraan wij het volgende oritlee- nen: In het jaarverslag heeft de Vereeniging deelgenomen aan de tentoonstelling van de „New Education Fellowship" te Utrecht. Voorts heeft zij haar bemiddeling ver leend bij het huisvesten van een groep Zuid-Afrikaansche schooljongens te Am sterdam. Het aantal uitgaande stukken bedroeg 9919 tegenover 7085 in het voorafgaande jaar en 5500 in 1933/34. Het ledental is weer gestegen, zoodat de Vereeniging op 1 September ruim 1000 in- dividueele leden telde. Bovendien werkt de Vereeniging met een groot aantal scholen samen en ook met eenige jeugdtijdschrif ten. De Vereeniging voor M.U.L.O. heeft zich in het verslagjaar als lid in laten schrijven. Er werden 5563 correspondentie-adressen verstrekt, tegenover circa 3000 in het vo rige jaar. Hieronder zijn begrepen 1154 aanvragen, welke naar aanleiding van een oproep in de pers ten behoeve van cor respondentie met Amerika ontvangen wer den. Het meest werd gecorrespondeerd met de Ver. Staten, daarop volgt Zuid- Afrika. Van de Nederlandsche aanvragers waren 43 jongens en 57 meisjes. Ge bleken is, dat het werk der Vereeniging meer en meer bekendheid verkrijgt onder hen die wel willen correspondeeren, maar niet direct lid willen worden. Er werden in het geheel 20 groepreizen ondernomen, waarbij de volgende landen werden bezocht: Engeland. Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Duitschland. Ook werden twee wintersportreizen naar ..cnrijk en Zwitserland ondernomen: 'n Paaschreis naar Engeland. De andere rei zen werden gedurende de zomervacantie uitgevoerd. Een tocht langs Nederland's jeugdherbergen kon wegens gebrek aan belangstelling uit het buitenland helaas niet doorgaan, minder wegens de werke lijke duurte van de reis, dan door de on bekendheid van ons land als toeristenland. Van de gelegenheid om zich alleen voor de trein- of bootreis bij onze groepen aan te sluiten, maakten verscheiden leden ge bruik; deels gingen zij correspondenten opzoeken, deels ook reisden zij naar fami lies, waar zij eveneens door onze be middeling eenigen tijd als betalende gasten gingen doorbrengen In verschil - i lende gevallen verleende „Jeugdverkeer" bemiddeling bij net uitwisselen van Ne derlandsche kinderen, voornamelijk met België. Het jaarverslag van den penningmeester, prof. dr. Ph. S. van Ronkei, dat hierna werd uitgebracht, gaf eenige verbetering te zien, al is de tegenwoordige toestand zeker nog niet gunstig te noemen. Een klein tekort kon uit de reserve worden ge dekt. De aftredende bestuursleden, mevr. dr. M. Nieuwenhuis-Von Uexkiill, mevr. J. C. IsbrückerDirksen en mr. R. A. Reepma ker werden bij acclamatie herkozen, waar na de voorzitter hun voor de vele bewijzen van belangstelling dank zegde. Betreffende de plannen voor het loo- pende vereenigingsjaar werd mededeeling gedaan van de in voorbereiding zijnde wintersportreis naar Zwitserland, waar voor veel belangstelling bleek te bestaan, hetgeen een gevolg is van den dit jaar be langrijk verlaagden prijs. In de volgende zomervacantie zal meer aandacht worden besteed aan reizen naar die landen, welke evenals Nederland hebben gedeva lueerd aangezien een verminderen van het aantal reizigers naar Engeland en an dere „dure" landen wordt verwacht. Na een levendige bespreking over een verdere uitbreiding van de actie der Ver eeniging sloot de voorzitter de vergadering. BINNENLAND. Leidsch student bij auto-ongeval te Nieuwe- Wetering om het leven gekomen. (Stadsnieuws, le Blad). De openstelling: van de Moerdijkbrug:; feest te Breda. (3e Blad). Onvoldoende bescherming tegen pokken; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (2e Blad). De begrooting van Zuid-Holland; Ged. Staten over de uitvoering van het wegenplan. (4e Blad). Vergadering der Fed. van R.K. Werk gevers vereenigingen. (Binnenl., 3e BLad) Moord te Goes; de dader aangehouden (le Blad). Begrafenis van den K.L.M.-marconist Van Bemmel. ('le Blad). BUITENLAND. De Chineesche dictator Tsjang kai Sjek door zijn vroegeren Mandsjoerijschen collega Tsjang Hsoe Liang gevangen genomen. (3e en le Blad). De Volkenbondsraad legt de Spaansche zaak op fatsoenlijke wijze ter zijde. (3e Blad). Het antwoord van Duitschland op het Engelsch-Fransche bemiddelingsvoor stel. (3e Blad). Besluiten ter Pan-Amerikaansche vredes conferentie. (Buitenland, le Blad). Koning George VI plechtig geproclameerd. Ex-koning Edward, thans hertog van Windsor, te Weenen. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. BRECHCOKES voor centrale verwarming:. NOORDEINDE 34 3662 (Ingez. Med.) „BUTENGEWOANE GAERKOMSTE" DER FRIEZEN. Opvoering van „Onder één dak". Zaterdagavond kwam bovengenoemde vereeniging in „25omerlust" bijeen ter in zet van haar wintercampagne. Er heersch- te al dra een opgewekte stemming waar toe het strijkje van den heer Brons het zijne bijdroeg De voorzitter, de heer Ny- holt heette allen hartelijk welkom en wees in zijn openingswoord op de verandering, welke zich in den loop der jaren ten aan zien der Friesche beweging had voltrokken Wanneer in vroeger dagen de Friesche vlag werd uitgehangen ter eere van een bijeen komst. vroegen de voorbijgangers zich af wat er toch wel aan de hand kon zijn. Nu kent een ieder de Friesche vlag. Deze ver andering ten goede demonstreert zich ook in het feit. dat het Friesch als facultatief leervak in de Onderwijswet is gebracht, in welk verband spr. ook de aandacht vestig de op het vleiend oordeel van den Minister van Onderwijs ten opzichte van de be langrijkheid van de Friesche taai. Wan neer de Minister er zoo over denkt, aldus spr., dan kan ik me niet goed begrijpen, dal nog zoovele Friezen van verre blijven .daan inplaats van zich bij de Friesche be weging aan te sluiten, waartoe hij opwekte Na nog de spelers en speelsters bij de aan wezigen te hebben ingeleid, werd begon- ~ii met de or>vr=rjng van het tooneelstuk Under ien dak", een dramatisch spel in 3 bedrijven, waarin echter de komische noot niet geheel ontbrak. Er werd uitstekend spel te zien gegeven, waarbij vooral Dirkje. Wytse. de oude Hoekstra, Jan Velstra, Ja- pik en notaris van Loon met eere dienen genoemd De voorzitter wist zich de tolk der aan wezigen. toen hij den optredenden dank bracht, terwijl aan de dames bloemen wer- den geoffreerd. Tusschen de bedrijven door werden Friesche liederen gezongen- Na af loop van het tooneelstuk bleef men tot ver n» het middernachtelijk uur bijeen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1