jlPSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 14 December 1936 UIT DE RIJNSTREEK SPREEKCEL UIT DE OMSTREKEN LAND- EN TUINBOUW BODEGRAVEN. Loop der bevolking;. gevestigd: W. van Elik, boerenknecht van ljuten MM. Brouwer dienstbode, van «kengen Joh. Oonk en gezin, grond- ïitlser. van Heumen J. A. Mulder z.b. in Heumen H v. Varik. dienstbode, ui Rietveld J. P. v. d. Waaii. boeren- ,echt van Kamerik J. v Kippersluljs, ehoudersknecht, van Kamerik A. M. jnits. dienstbode van Den Haag. BOSKOOP. Eerste Beshulstveiüng, Alhier had de eerste beshuLstveiling plaats. Er was een zeer groote aanvoer, Iffïrijl er van de zijde der koopers veel ^langstelling was. De prijzen waren ech- uiterst laag, daar eerste soort hulst, jink bezet met roode bes, slechts 15 tot 25 (nt per Kg. kon opbrengen. Hulst met gele 55 ging tot 48 cent per Kg. - De Chr. Jongelingsver. „Samuel" hield i gebouw „Salvatori" haar 38e jaarver- jdering. De voorzitter opende, waarna de gewone jarlijksche werkzaamheden werden afge- andeld. Na afloop hiervan vond een ge- ïlllg samenzijn plaats, waarvoor een goed ireorgd programma was samengesteld. HAZERSWOUDE. Jaarvergadering Ger. Meisjesvereeniging „Ora et Labora". De jaarvergadering van de Geref. Meis- sver. „Ora et Labora" vond plaats in het 1 der Geref. Kerk. De presidente, mej. D. Bol IJd. opende Kt te laten zingen Ps. 95 1. Zij ging voor gebed en las Jona 1. Hierop bracht zij ank aan de oud-presidente, mèj. G. Bo- aards die de vereeniging gaat verlaten, tor alles wat zij gedurende vele jaren voor vereeniging heeft gedaan. Mej. W. Kooi- an, secretaresse, bracht het jaarverslag waarbij bleek dat de vereen. 37 leden fit. p. Maaskant gaf een inleiding op m. gesch. en behandelde het boek Jona, uarop bespreking volgde. Door G. van Kek werd behandeld art. 2 van „Ons pro- ram van Beginselen", dat handelt over sag. Een wedstrijd werd gehouden in op dien; de 1ste prijs werd toegekend aan I, Habersma, de 2e aan C. van Wieringen 0 de 3e aan W. Slootweg. Door afgevaar- igden van vereen. Van hier en uit de om- rek werd het woord gevoerd waarop een itleau volgde door 8 leden, voorstellend ie vakken die op de vergaderingen worden lehandeld. Een aangename afwisseling gaf sngrepetltle der Meisjesvereeniging te Ha- Hswoude, onder leiding van de dlrigente Lindhout. dat op verzoek werd herhaald. Verder kwam aan de orde: lezen, voor lagen en gemeenschappelijke zang door Ie leden van „Ora et Labora", terwijl door Lindhout in proza en poezie verslag werd itgebracht van het uitstapje naar de Was- naarsche Slag. Ds. M. Heuzeveldt sprak een slotwoord, irop de presidente een woord van dank icht voor de betoonde belangstelling; Na- it gezongen was ,,'k Wil U o God mijn ank betalen" ging ds. Heuzeveldt voor in iankgebed. - Wegens de opheffing van het plaatse- l'k Crisis-Comité werd besloten tot op- iehting van een Comité voor Bijzondere toden. Op een enkele uitzondering na. amen alle leden van het Crisis-Comité fitting- in dit comité. Op een bijeenkomst, Oder leiding van den burgemeester, den -eer A. Warnaar, werd besloten deze week in collecte te houden bij de ingezetenen er gemeente, waarvan de opbrengst zal trekken uitvoering te geven aan het doel, ai ingezetenen, die in tijdelijke zeer aoeilijke omstandigheden verkeeren steun t verleenen. Men moge naar vermogen steunen! - Dr. L. D. T. Poot hield op ultnoodiging an de Chr. Jongel. Ver. „Eere zij God" ln Salvatori" een lezing over: „Bloedver- 'antschap en Geestverwantschap". Aan de hand van verschillende uitspra- in van groote geleerden, werd dit onder- terp uiteengezet, en tenslotte gewezen op Mstus. den Redder van Zondaren, die als -lomphater aan het Kruis van Golgotha it overwinning heeft behaald. - Op een vergadering van Pro-Rege wer- kn de bestuursfuncties verdeeld als volgt: Tot voorzitter werd aangewezen de heer Tom, tot secretaris de heer J. P. van Laveren Lzn., penningmeester de heer C. dn Wieringen Bzn., en tot commissarissen •theeren A. van Pijlen en C. Qualm. KOUDEKERK. - De bruto-opbrengst van de gehouden '4»r door de Vrouwenvereen. „De Liefde Sticht" ten bate der Ned. Herv. Kerk be- <"Mgt f. 631.44. Burgerlijke Stand Geboren; Cornelia, D. van Aart van telden en Maaike van Doesburg Ger- Z. van Cornells van Veen en Jacoba 'etbree. LEIDERDORP. Filmavond Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. „Irene" werd voor de afd. Leiderdorp bovengenoemde vereeniging de film 'oegemuurde Verten" vertoond. De afd.- rzitter, de heer G. v. d. Beek liet zin- Ps. 68 10, waarna hij voorging in ge- Vervolgens sprak hij een kort wel- fttstwoord, waarbij hij in 't bijzonder wei- heette de beide Hoofdbestuurders, de 'en van Baren en Kunst alsmede burge tter Brug. wiens aanwezigheid op hoo- prijs werd gesteld. ■ndat de interessante en leerzame hoofd en was vertoond, hield de heer van Baren korte propagandarede waarin hij het «4 recht en de noodzakelijkheid van de V Vakorganisatie bepleitte. ®trna werden nog enkele komische films 'Jcond, die zeer in den smaak vielen. ,-h een kort woord van den voorzitter gezongen Ps. 89 8, waarop de heer 9 Baren met dankgebed sloot. goed geslaagde kindervoorstelling ^hieraan des middags reeds voorafge- RADIOKLACHT. Eenize radioliefhebbers in de Duinzicht straat te Oegstgeest klagen over storingen, vermoedeltlk veroorzaakt door een stofzui ger of ander electrisch apparaat. Zil ver zoeken den eigenaar beleefd, doch dringend het toestel .storlngvrll" te willen laten ma ken. waarmede slechts geringe kosten ziin gemoeid. VEILIG VERKEER. Een wielrijder maakt de opmerking, dat ook vele automobilisten verzuimen hun richtingaanwijzer uit te steken of zulks op het allerlaatste oogenblik doen. ?.i. slaan sommige autobestuurders niet voldoende acht op de teakens van voor hem uitrij dende fietsers en pogen zij dezen soms te passeeren ondanks de gegeven aanwijzing, dat de wielrijder in kwestie linksaf wil slaan. Vanzelfsprekend is ook dat niet in het belang van Veilig Verkeer! ONVOLDOENDE STRAATVERLICHTING. „Leidenaar" schrijft dat de verlichting van Zuiderkwartier veel te wenschen over laat, speciaal Lammenschansweg. Llndestr., P. de la Courtstraat (breede gedeelte! en Narcissenstraat. Kunnen hier niet enkele palen bij geplaatst worden, zoo vraagt hij? De Arbeiders-Ontwikkelingsclub. Genoemde club hield een bijeenkomst in de zaal van Ramaker. Mr. Tj. D. Schaper hield een inleiding over: „De inrichting van de Nederland %'.e Staat." Duidelijk zette hij uiteen, hoe vns land geregeerd wordt, Spr. stond vooral uitvoerig stil bij 't algemeen kiesrecht, Hij vond een aandachtig gehoor. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria, d. van G. van der Wer ken en M. Wilschut. Overleden: T. E. van der Ent Braat, 30 j. NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Vertrokken: W. Spruit naar Termunten K. Bakker, naar Amersfoort F. J, v. Nes naar Vleuten J, Th. Jansen, naar Zeist S. A, Everard, naar Haarlemmer meer. Gevestigd: M. Visser, van Leimuiden M. Beeks. van Rotterdam J. v. Velsen van Rotterdam M. Verhoek, van Rotter dam W. Donker, van A'dam A. A. J. v. d. Oudenrijn, van Leiderdorp J. W. V. d. Laan, van Wilnis. Naar wij vernemen zal het gem. electr. bedrijf ter gelegenheid van het as. Huwe lijksfeest van H.K.H. Prinses Juliana, een extra straatverlichting aan te brengen. De technische uitvoering berust bij den heer K. Bergsmamet de artistieke verzorgfng is de heer J. J. Roovers belast. Ingezetenen die zelf een verlichting aan hun woningen zullen aanbrengen, kunnen dit zoo mogelijk doen in overleg met ge noemde heeren, die bereid zijn van advies te dienen. De afd. Nieuwveen, van Volksonder wijs, hield een gezellige bijeenkomst in café Schreuder. De voorzitter, de heer W. Panman opende en herdacht twee getrouwe leden die dezer dagen door den dood aan de afd. weiden weggenomen. Daarna gaf de voor zitter het woord aan den snreker, den heer J. van Dijke, die een duidelijke uiteenzet ting gaf van de gelijkstelling van openbaar- en bijzonder onderwijs. Tenslotte werd een blijspel „Pension Scholier" opgevoerd. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrlana Elisabeth Maria Mari- nus, d. van C. de Kort en A. C. M. A. van Pul; Martinus Rogier, z. van P. Krijgsman en E. L. van der Linde; Johanna, d. van W. M. Bregman en A. ter Veen: Catharina, d. van J. M. van der Tang en A. van den Berg; Janny, d. van W. Dekker en P. van den Berg. Bij de stemming voor diaken der Ned. Herv. Kerk werden gekozen de heer C. Bos Azn. (afbr.) en de heer Joh. Karens in de plaats van J. C. Vos. ZWAMMERDAM. Vergadering Oranjecomité. Het Oranjecomité vergaderde ter bespre king van de plannen voor de feestviering bij gelegenheid van het a.s.vorstelijk hu welijk. Met het oog op de kortheid der dagen en de berperkte zaalruimte, werd besloten een en ander over 3 dagen te verdeelen, n.l. 5, 6 en 8 Jan. Op die avonden zal een Historisch Spel worden opgevoerd. Voorts zullen films vertoond worden voor de schoolkinderen en zullen de beide zangver- eenigingen een uitvoering geven. Op den huwelijksdag 7 Jan., zal getracht worden in de kerken herdenkingssamen- komsten te doen houden. Meerdere feestelijkheden zullen dien dag niet plaats hebben, teneinde ieder die zulks wenscht, ln de gelegenheid te stellen naar Den Haag te gaan. Het comité doet voor de uitvoering dezer plannen een beroep op meerdere geldelij- ken steun, daar tot nu toe. de opbrengst der collecten met busjes niet meevalt! Burgerlijke Stand. Overleden: Cornelis van der Vlist 78 j., wear. v. Wilheimina Hendrika Hoogendijk Pieter Verdronk, 65 j., echtgenoot van Christina van der Laken. Ondertrouwd: Franciscus Jan Zwarts, 25 j. en Helena van Zwieten 22 j. De collecte voor het Nationaal Hulde blijk ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard f. 57 opgebracht. AALSMEER. De Bloemenhandel. Langzamerhand breekt de tijd aan waar in de invloed van het naderend Kerstfeest aan de veilingen van snijbloemen alhier, hetzij meer of minder, merkbaar is. Al was het reeds alleen aan de soorten van pro ducten, welke meer speciaal met het oog op de Kerstdagen worden aangeboden; witte en purperkleurige helleborus of Kerstroosjes, poinsettla's, hulst enz. Gedu rende de afgeloopen week kwamen ge noemde producten al van beteekenis ter velling, terwijl de opbrengst heel goed was voor mooie kwaliteit; de witte helleborus noteerde tot 60 cent per bosje, de purper kleurige tot 25 cent. terwijl de polnsettia's tot 33 cent per stuk opbrachten. De rozen- aanvoer is thans betrekkelijk gering en dit was wel een voorname oorzaak, dat voor verschillende soorten, o.m. de Edith Helen, een flinke prijs in de betere kwaliteit be steed werd; als hoogste opbrengst gold pl.m. 30 cent per stuk. Het ligt voor de hand, gezien de omvangrijke cultuur van seringen in dit centrum, dat de aanvoer van deze bloemtakken thans al van veel beteekenis is, hoofdzakelijk van de witte soorten Legraye en Stepman, doch ook de blauwe Spath en Charles Dix worden al weer aangeboden. De opbrengst voor goede kwaliteit werd gedurende de laatste week beter dan ze den laatsten tijd geweest was; als hoogste prijs werd Zaterdag 32 cent per tak betaald. Het aanbod van freesia's breidt zich nu langzamerhand uit, terwijl de bouwardia's zoo goed als afgedaan hebben. Ook met de groot- als kleinbloe- mlge chrysant loopt het seizoen af. Ais hoogste prijs werd voor grootbloemige 22 cent per stuk en voor de kleinbloemige 20 cent per bos betaald. De Am. anjers gol den tot 16 cent per bloem. Als nieuw pro duct van het winterseizoen deden de pru nus-takken hun intrede. Van bolbloemen was reeds aanbod van beteekenis, met als opbrengst per 12 stuks van 4054 cent; de conuallaria noteerde van 47 cent per stuk en de orchideeën tot pl.m, f. 1. In ver band "met beperkt aanbod bracht plumo- sus snijgrocn tot 37 cent per bos op. Aan de veilingen van potbloemen en potplanten werden over het algemeen la gere prijzen besteed dan ln de voorgaande week. De leden der Centrale Jeugdcommissie van de Doopsgezinde Gemeente alhier ga ven in de kerk een Kerstspel, bedoeld als een eenvoudige uitbeelding van het Blj- beisch geboorteverhaal van den Christus. Er was hier voor ook uit Ned. Herv. kringen veel belangstelling. De ïiitbeeldlng van het Bijbeisch gege ven was bijzonder mooi. Het kerkkoor, o. 1. van mevr. Bonde Jong verleende mede werking. De schipper C. J. alhier had het onge luk op zijn vaartuig door ijsafzetting uit te glijden en zoodanig te vallen, dat hij inwendige kneuzingen aan zijn hoofd en kaak opliep. De man, die veel pijn leed, werd door dr. B. geneeskundig behandeld. NOORD WIJKJRRHOUT. Een heldendaad! De bejaarde p. alhier deed Zaterdagavond voor moeder de vrouw, aer, fiets alle inkoo- nen voor de as. week. De geheele huishoud- Dortemonnaie ging mee en met een reiszak vol etenswaren ging hij weer od huis aan. Eerst echter nog even bii slager M. aan. Het riiwiel werd voor het winkelraam gezet en het vleesch werd afgewogen. Toen hii uit den winkel kwam. had een onverlaat evenwel den geheelen zak met levensmid delen ontvreemd en het echtpaar zal nu wel de geheele week moeten vasten! Het. vermoeden bestaat, dat iemand die in de buurt stond met een oude Ford. deze „heldendaad" verricht heeft. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Eenige incidenten - Geen varkensbedrijf - Een telefoonkwestie. De raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Bulten. Afwezig de leden H. Vester en P. v. d. tfouland.' De voorzitter opent met gebed, waarna de notulen werden vastgesteld. Volgde het voorstel van B en W. tot handhaving van f, 20 in hoofdsom wegens oersoneele belasting op biljarten, waarover ter vorige vergadering de stemmen staak ten. Met afwezighied van bovengenoemde leden werd dit voorstel nu aangenomen met 54 st. Tegen stemden de leden Kruit hof L v d. Geer. Witteman en de Groot. Bii de ingekomen stukken was o.a. het aangaan van een rechtgeding met de fir ma's Grullemans en M. Veldhuizen v. Zan ten te Lisse. De voorzitter deelde mede. dat het besluit tot overname der Woningbouw- vereeniging „Herman Boerhave" door Ged. Staten is verdaagd. Door B. en W. is besloten ook dit laar aan de werkloozen een Kerstgave te verstrekken, zijnde 25 °/o van het steunbedrag, genoten in de week van 13 t.m. 19 December 1936. De heer Kruithof vroeg, of B. en W. ook ingegaan zijn op de aanbieding van het rijk tot verstrekking van goedkoope dekens aan de werkloozen, waarop de voorzitter antwoordde dat reeds tot een bestelling is overgegaan. Het lid Witteman merkte od. dat ook den armlastigen en behoeftigen onzer gemeente wel een Kerstgave mocht verstrekt worden. Deze catagorieën vallen buiten elke bedeeling en daar het voor hen toch óók Kerstmis is, stelde spr. voor een bedrag van f. 2.50 toe te kennen. De heer Kruithof ondersteunde dit voorstel. De voor zitter had hier persoonliik niets op tegen, maar daar door de minister omtrent Kerst- gaven een regeling is getroffen en in ver band met de financieele omstandigheid der gemeente, raadde spr. aan niet buiten deze verordening te treden. Weth. v. Reissen on derstreepte hetgeen de voorzitter zeide. Niettemin werd het voorstel Witteman aan genomen met 6—3 st. Tegen stemden de wethouders v. Reissen. v. d. Hulst en het lid Wissen De voorzitter las een schrijven voor af komstig van den heer C. Warmerdam al hier waarin deze den raad verzocht alsnog vergunning voor het bouwen van een var- kensschuur te verkrijgen. De voorzitter zeide dat de politie- en gemeenteyerorde-1 ning het oprichten van een nieuw varkens bedrijf binnen de kom der gemeente ver bieden. De heer Kruithof achtte het belachelijk de volksgezondheid hierbij aan te voeren. Spr. meende te „veronderstellen" dat als de genoemde schuur maar gebouwd had mogen worden door den zoon van den gemeente-opzichter. De voorz. cmtnam hierop, met een hamerslag, het woord aan het lid Kruithof, en zegt: „Als u insinueert laat ik u het woord niet toe." Het lid Kruithof riep nu uit: „Ik beschul dig hier geen mensch; ik „vraag mij af", waarna hij een beroep deed op den raad. De voorz. zeide, dat de raad niet bevoegd is hem het woord te verleenen; alléén de voorz. Nogmaals zeide de heer Kruithof hier geen mensch te beschuldigen, alleen te „veronderstellen", waarop de voorz. hem gelegenheid gaf verder te spreken. Deze pleitte dan ook om de vergunning alsnog te verleenen. Het lid Spierenburg merkte op, dat ook hem „praatjes" ter oore zijn gekomen. Niettegenstaand achtte hij het prestige van B. en W. hoog te moeten houden, en in dit geval vóór hun voorstel te moeten stemmen. Weth. v. Retsen zeide, dat een gemeente opzichter met een zoon als aannemer door hem reeds lang voorspeld) altijd moeilijk heden zou ondervonden. Niettemin is de zaak volkomen zuiver en kan de raad ge rust met het voorstel van B. en W. instem men. De voorzitter zeide nog, dat de ge meente-opzichter zich véél te hoog acht voor hetgeen men in de gemeente zegt, hetgeen alleen voorkomt uit concurrentie strijd enz. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 81 st. De heer Kruithof stemde tegen. De voorz. las een ingekomen stuk voor, onderteekend door P N. Vester, waarin deze verzoekt, gezien het genomen raads besluit van 5 Nov. 1936, waarin besloten werd, dat de helft der kosten van de ge meentetelefoon bij hem aan huis ad f. 15, vergoed zal worden, met 1 Januari 1937 deze telefoon uit zijn huis te verwijderen. Men behoeft dan niet meer te denken, dat deze telefoon voor particuliere aange- genheden gebruikt wordt. De voorz. zeide, dat B. en W. niet van dezen brief afwis ten, daar dit schrijven pas denzelfden avond te 6 uur is binnengekomen. Niet temin wilde de voorz. den raad raadplegen, daar het hem onverantwoordelijk voor komt onverhoeds op dit verzoek in te gaan. daar P. N. Vester opperbrandmeester is. Het lid Kruithof kon zich niet inden ken, dat de schrijver deze f. 15 niet wil be talen en stelt daarom voor de telephoon weg te halen en bij den brandspuitbewaar der te plaatsen. Het lid Spierenburg zeide, dat de hou ding van den gemeente-opzichter hem zeer tegenvalt. Hij weet uit eigen ervaring, dat deze telephoon voor particuliere ge sprekken gebruikt wordt en gelooft óók dat deze genoteerd worden voor rekening van Vester Jnr. Na discussie werd met 81 st. besloten tot bestendiging van deze zaak. Tegen stemde de heer Kruithof. Voorstel van B. en W. tot ongewijzigde aansluiting en waterlevering. Na discussie goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. om de oor spronkelijke geldieening can f. 115.000 ten behoeve van het woningbedrijf, over te nemen, merkte de voorzitter, naar aanlei ding van een vraag van den heer Kruithof op. dat er nog geen lager aanbod is inge komen. Na rondvraag volgde geheime zitting. Voorzorgen bij aanplanten van vruchtboomen. Nogmaals wijzen we er op dat vrucht boomen vooral niet te diep mogen worden geplant: in geen geval dieper dan ze in de kweekerij hebben gestaan. Liefst zet men ze iets minder diep en rekent er op, dat vooral in diep losgemaakte grond, alles nog iets zakt. Er mag geen mest of ver teerbaar afval onder de boom worden aan gebracht. Uit bemestingsoogpunt heeft dat geen zin, omdat de voedende wortels on diep in den bodem zitten. Maar vooral niet, omdat de boom zakt wanneer dit af val is verteerd. De meeste appel- en pere- boomen zijn vatbaar voor ziekten als bijv. kanker en schurft. Een diepgeplar.te boom lijdt aan deze ziekten in hooge mate, zon der dat er iets tegen kan worden gedaan. Behalve de in het vorig opstel genoemde struikvormen zijn ook de leiboomen zeer geschikt, vooral voor peren. Aan deze hoo rnen groeien meestal mooie, gezonde vruchten, flink van stuk omdat ze gemak kelijk door de zon worden beschenen. Voor zulke leiboomen zijn niet bepaald muren of schuttingen noodig, men kan ze ook planten tegen hekwerk, gemaakt van pa len, waarlangs gegalvaniseerd ijzerdraad is aangebracht. Vooral de rechtop- en schuin staande snoeien zijn veel in trek en ge makkelijk ln de behandeling. Deze leiboo men zijn steeds geënt op zwakke onder stam. dus peer op kwee en appel op dou- cin. De meeste appel- en peresoorten heb ben behoefte aan beschutting en dan vooral, tegen sterke wind. Vooral in de herfstmaanden, wanneer de vruchten aan de boomen hangen dient een flink wind- schut aanwezig te zijn. Lage boomen zijn door een muur of schutting te beschermen, maar al spoedig zullen laatstgenoemde niet hoog genoeg meer blijken te zijn, van daar dat men liever van 'n hooger groeiend struikgewas gebruik maakt. Zeer veel wordt hiervoor de els aangewend. Hiervan worden zaailingen geplant tegelijk met de jonge vruchtboomen. Vooral aan de West en Noordkant is een windschut onont beerlijk. Men plant de els in enkele of dubbele rij, een Meter uit elkaar en de boompjes op 1 Meter in de rij. Bij enkele rijen is de afstand onderling, een halve Meter. Door de planten aan de vóór- en achterkant kort te snoeien in den zomer, bereikt men gemakkelijk dat zich een dichte haag vormt. Door de opgaande tak ken in den winter tot op de helft in te korten, blijft de haag tot onder toe flink gevuld! Gemakkelijk wordt de hoogte van vier Meter bereikt en daarop jaarlijks in- gesnoeid. De els iaat zich gemakkelijk snoeien, ook in den zomer en put met de wortels de bodem niet erg uit. Heeft men voor boomgaarden een hooger windschut noodig, dan is voor dat doel onverbeter lijk de Italiaansche populier. Deze word* jong geplant op anderhalve Meter onder linge afstand en na het derde jaar tot de 1 helft teruggezaagd. De boomen vormen dan I sterke nieuwe koppen en vormen een tot op den grond dichte mantel. Deze is na 10 jaar, wanneer behoefte komt aan be schutting ongeveer 8 Meter hoog en bene den drie Meter breed. Bij de aanleg van den boomgaard dient met deze ruimte re kening te worden gehouden maar het is geen „verloren" grond. Zonder een derge lijke beschutting zal niet veel worden ge plukt. Veel te weinig wordt bij aanplan ting op open terreinen met zoo'n windbre ker rekening gehouden. Tegelijk met de boomen geplant, is de beschutting op tijd klaar. Soms ziet men de Italiaansche po pulier voor dit doel gemengd aangeplant met de els, terwijl men de laatste heel goed achter een muur of schutting kan aanbrengen. Men laat dit gewas dan nog een paar Meter boven de muur uitgroeien om de beschutting voldoende te maken. Soms worden voor windschut vruchtboo men gebruikt als bijv. struikvorm kleipeer of vast aan het hout zittende pruimesoor- ten. In dat geval krijgt men vruchtop- brengende hagen. Voor groote terreinenen tegen sterken wind zijn de bovengenoemde populier en els te verkiezen. Wanneer de grond van nature nat is, kan men de groei zeer bevorderen door drai neering aan te brengen. Niet zelden worden hiervoor greppels door het terrein gegra ven op bepaalde afstanden. Beter is het om de afwatering aan te brengen door ge bruik te maken van bijv. takkebossen van wilgenhout of van draineerbuizen. Men graaft, al naar de vochtigheidsgraad, on diepe greppels op 10 Meter onderlinge af stand en brengt hierin genoemde drain, aan, welke laatste eindigen in de sloot. Ook de diepte hangt af van de waterstand en varieert van 40—-60 c.M. Natte gronden raken door een dergelijke inrichting in het voorjaar beter het overtollige water kwijt, wat op de geheele ontwikkeling van gun- stigen invloed is. Vooral ook wordt in natte zomers het water beter naar de sloot afge voerd, waardoor de boomen niet alleen minder van bovengenoemde ziekten heb ben te lijden, maar fijne soorten komen veel beter op smaak. Te veel water be- teekent, naast nog vele minder gunstige factoren, te weinig warmte in den bodem. En dit is van vele kwalen de oorzaak. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". VOOR KLEINE TUINEN. Onze tuin in den winter. De tuin maakt in haar winterkleed een geheel anderen indruk ais in zomertooi- Menige tuin ziet er nu troosteloos en droef geestig uit. Toch kan het anders, en cr zijn ook tuinen die zelfs nu, in deil meest on- gunstigen tijd van het jaar, nog mooi zijn. Wel missen we nu de kleurenrijkdom van den zomer, maar toch kan er ook nu kleur en leven zijn. We kunnen dit bereiken door een juist gebruik te maken van de groen- blijvende houtgewassen, waaronder er ve len zijn die, behalve met hun bladeren, ook zeer lang prijken met kleurige bessen. Dit is o.a. Het geval met hulst of Ilex Bergmispel of Cotoneaster. Pernettya, Skimmia, Stranvaesia, en Pyracantha. On der de groenblijvende houtgewassen is ook wat bladkleur betreft veel variatie. Zoo hebben we b.v. zilverbonte en goudbonte huist en ligustrum goudgele en blauwe co niferen en ook in de groene kleur hebben we bij deze planten de meest uiteenloo- pénde tinten. Bij het. samenstellen van beplantings- groepen lette men verder vooral ook op de groeiwijze, dus de vorm van de planten. Ook in dat opzicht is er onder de groen blijvende planten veel afwisseling. Er zijn laagblljvende en hooggroelende, kruipende en treurvormen, pyramide en zuilvormig groeiende- Sommige hebben een gesloten vorm, terwijl andere daarentegen een zeer losse groeiwijze hebben en als oudere exemplaren vaak zeer schilderachtig zijn. Dit laatste is b.v. het geval met de wilgen- biaderige Cotoneaster of C. saliclfolia, Ju- niperus sinensis Pfltzeriana, J. squamata Meyeri, Taxus breyifolia en Cedrus atlan- tlca glauca. De laatste vier zijn coniferen. Onder de bladverliezende houtgewassen zijn er die ln den winter door de kleur van het hout opvallen. Mooi rood zijn de twij gen van Comus alba sibirica en van Salix alba Britzensis, zilvergrijs de twijgen van Eleagnus argentea en E. angustifolia. Groen is het hout van de meeste bremsoorten. Tenslotte zijn er ook planten die nu bloeien al is dan ook het aantal niet groot. Volop in bloei staat thans de winterjasmijn of Jasminium nudlflorum. De groene kale twijgen van deze klimplant zijn bloempjes- Vooral tegen een zuidmuur of schutting, of aan een paal voor een achtergrond van groenblijvende planten, komt deze win- tcrbloeier fraai uit. Eveneens geel bloeit thans de gaspeldoorn of Ulex europeus, een scherpstekelige, groen blijvende plant met een heesterachtige groeiwijze. Ook bloeien thans verschillende Erica of heidesoorten. We planten deze in een met veel turfmolm vermengden grond. Noemen we tot slot nog de kerstroos of Helleborus, die nu met groote anemoon- vormige witte of purperkleurige bloemen begint te bloeien. We planten de kerstroos liefst op een half beschaduwde plaats. xVU//, Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10 uur's avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve In 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! ISST... STILTE 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11