ENGELAND -10 DECEMBER 1936 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 December 1936 Derde Blad No. 23534 caUR PARLEMENTAIR OVERZICHT Ilsk Jaaraang e BUITENL. WEEKOVERZICHT EDWARD VIII VALT UIT HET KADER LAND- EN TUINBOUW FAILLISSEMENTEN EEN KONINGSDRAMA TE MIDDEN VAN HET WERELDGEBEUREN. Het drama in Engeland is voltrokken: loning Edward heeft afstand gedaan van den troon en zijn broeder, de hertog van Vork. volgt hem oo Het klinkt zoo sim pel. als men dit leest, doch welk een wereld van Bedachten en gevoelens ligt achter dit simpele gegeven niet verborgen! Uit de nadere gegevens valt bijkans af te leiden, dat de scheidende koning geen zlele- striid heeft gestreden dat voor hem van den beginne af aan vaststond, dat hll zlin hart wilde volgen.... Ligt daarin ook niet ooeesloten de consequentie, waarvan trou wens de acte van abdicatie smak. dat de koning in zlin konjngschao niet vond. wat hii daarvan had gedacht? Zeer terecht kan daarom de vraag worden gesteld, of hij niet beter had gedaan, nimmer den troon te bestijgen, maar. Ja gedane zaken nemen geen keer. Engeland heeft zijn drama doorleefd en overleefd! Dank zij het feit. dat een man als Baldwin aan het bewind was die zich in deze droeve gebeurtenissen getoond heeft een staatsman van groot formaat. Zwaar, uiterst zwaar, was de taak. die on zijn schouders rustte met hoeveel staatsman schap heeft hli zich van deze. zoo bii uit stek moeilijke taak gekweten1 Baldwin. Voor Engeland ls het koningschap het cement dat het gansche imperium, dat zich uitstrekt over alle werelddeelen. zoodat met recht gesproken kan worden van een riik. waarin de zon nimmer ondergaat tezamen bindt Dat is meer dan traditie alleen, het is levende werkelijkheid. De drager van de kroon heeft dientengevolge wel een bijzon dere zware verantwoordelilkheid. waarmede niet lichtzinnig mag worden omgespron- sen: zelfs al erkent men volmondig, dat ook een koning maar een mensch is en geen uber-mensch. In hoeverre koning Edward in dit opzicht heeft gefaald, aan de geschie denis. die beter pleegt te kunnen oordeelen dan de tlldgenooten, het laatste woord! Toen de beslissing eenmaal was gevallen. Is met bekwamen spoed afgewerkt, zulks in bet belang van riik en dynastie. Binnen den tijd van 24 uren was de abdicatie een leit. geworden Koning Edward keert als ambteloos burger terug in de maatschappij en zal zijn hart kunnen volgen, zonder dat dit afbreuk doet aan het hooge en boven alles verheven karakter van het koning schap. zooals dat bijkans door gansch En teland en alle Dominions wordt beleden. Ierland dan wellicht uitgezonderd, dat mis schien zal trachten uit deze crisis politieke munt te slaan. Aan den nieuwen drager van het koning schap de taak de nlet-onherstelbare gevol gen in den korsten tiid te repareeren De hertog van York, die heden den troon sal aanvaarden, weet zich gedragen door de achting en vriendschap van een vrijwel eensgezind volk en heeft aan zijn zijde een echtgenoote. die groote sympathie geniet. Hoe heeft dit huweliik met een Schotsche aiet de tegenstelling Brit-Schot overbrugd en welk een diepe vereering koestert het Engelsche volk reeds voor de beide prin sesjes. uit dit huweliik geboren, waarvan de oudste, prinses Elisabeth, nu troonop volgster wordt, door haar nu afgetreden oom reeds zoo karakteristiek „Queenle" genoemd De nieuwe koning heeft zich steeds als bertog van York een evenwichtig man ge toond. zonder btizonder op den voorgrond te treden en te schitteren. Wellicht zal iuist dit zlin naderen tot den troon op on verwacht moment en onverwachte wijze ten goede komen: men denke aan koning George V zijn ioemruchten voorganger Nogmaals, de huidige eerste minister heeft zich in deze beproeving een staatsman van groot formaat getoond; mede door de wïize waarop Baldwin alle oppositie ten slotte heeft weten te voorkomen, toen ein delijk. na veel misverstanden, voor hem de tiid van spreken was aangebroken. Hij heeft het Britsche imperium met vaste hand ge leld door een mpasse. zooals het land nog «immer had te doorworstelen volledig rekening houdend met de belangen van ziin vorst en van zijn vaderland, eerlijk uit komend voor ziin vaste overtuiging, zonder onnoodig te prikkelen of anderszins, doch de belangen van ziin land stellend boven alles. Zoo ooit dan geldt voor hem: hii heeft zich de eeuwige dankbaarheid van het Engelsche volk gewonnen, over de poli tieke scheidingslijnen heen! toont U hier de CALOR-kolenkit zeer practisch voor kolen in papieren zakjes. Geen vuile handen, geen stof, geen gruis, geen verlies. - IN BRUIKLEEN Inl. worden U gratis verstrekt door CALOR - H. Morschweg 148 Tel. 2760 (2 lijnen) Leiden. 3601 tlngcz. Meet.) ten zijn toegezegd door alle deelnemers aan de non-interventie-commissie, de z.g. groote mogendheden in de eerste plaats. En als deze is verkregen, zal er dan uitzicht zijn? Bepaald hoopvol gestemd daaromtrent zijn we niet. want. de tegenstellingen in Spanje zlin bijkans te groot, om te kunnen worden opgelost op voor beide partijen aanneme lijke voorwaarden. Arm land Ook de tegenstellingen in het Verre Oos ten treden steeds duidelijker naar voren: mede door het Duitsch—Japansch accoord China toont zich niettegenstaande alle ge ruststellingen onhandelbaarder tegenover Japan dan ooit. blijkbaar vast overtuigd, dat dit accoord meer beteekent dan 'n eenvoudig samengaan in den strijd tegen de Komin tern en Rusland aarzelt natuurlijk niet om dit vlammetje aan te blazen. Het visscherü- verdrag met Japan is dan ook nog niet geteekend: alle Japansche eischen op rechten gegrondvest, worden voorloopig ter zijde gesteld. Gespannen zün de verhoudingen, mede door het zlcb in Japan in breeden kring toonendc ongeduld! Vereenvoudiging uitvoering Crisis-varkenswet gevraagd. Advies aan de leden der Tweede Kamer. De Nederlandsche Bond van Varkens handelaren heeft zich met een advies tot de leden van de Tweede Kamer gericht, waarin hen wordt verzocht een eenvoudi ger systeem van uitvoering van de crisis- varkenswet 1932 te willen bevorderen. In het advies wordt gewezen op velschil lende misstanden die door de varkenswet zijn ontstaan; de belangrijkste van deze zijn uitschakeling en verarming der var kenshandelaren, benadeeling van grossiers en slagers, toekenning van extra winsten aan baconfabrikanten, irreëele concur rentie via de veehouderij-centrale, ver nieling van talrijke mtddenstandsbedrijven, enorme verliezen op de afname van var kens en op de export, niet loonende prij zen voor den boer en ontoelaatbare beteu geling van het particulier initiatief. Het monopolie der Nederlandsche vee houderij-centrale t.a.v. den afzet der pro ducten heeft vele, met groote moeite op gebouwde, handelsrelaties verbroken en er bestaat aldus het adres gegronde vrees, dat het „alles in één hand"-streven een algeheele ommekeer in de Nederland- 1 sche handelsstructuur zal teweeg brengen, met de sch-.delijke gevolgen van dien. In cit verband zien adressanten een der be- denkelijkste symptonen o.a. de inkrimping van het verkoop-apparaat in Engeland door uitschakeling van een aantal agenten. Deze zullen dan hun toevlucht tot produc ten van een ander land moeten nemen, zoodat deze maatregel in de toekomst tot beperking van het afzetgebied moet leiden. Eenzelfde gevaar meent de Bond te be speuren in de metnode van verkoop aan centrale inkoopbuieaux, dat dan ook zoo veel mogelijk dient te worden tegengegaan. Op dc rundveemarkt viel, zoodra de regeering zich niet meer met binncnland- sche afzet bezighield, verbetering te con -ta te er en. Bij de varkensstapel is dit he laas nog niet het geval en het loslaten van velerlei dwingende bepalingen, het terug geven van volledige bedrijfsvrijheid aan den handel, het opnieuw geven van eigen veranUoordelijkheidsgevoel in eigen be drijf, zullen de stuwende krachten moeten vormen voor een stabiele verbetering Ge heel onbegrijpelijk blijft het, zoo vervolgt het adres dat naast de vrije inschrijving voor de verwerking van bacon, tevens de vrije aankoop via de binnenlandsche var- kensmarkten niet kan plaats hebben. Zoo wel van de zijde der coöperatieve als par ticuliere exportslachterijen en handelsorga nisaties, ls het verlangen daartoe in den laatsten tijd herhaaldelijk kenbaar ge maakt. Talrijke varkenshandelaren, die momenteel uit het landbouwcrisisfonds een schadevergoeding ontvangen, zouden dan weer „ingeschakeld" worden, waar- ineoe automatisch de steunverleening kan vervalien, doordat zij de kans zullen be nutten om in eigen levensonderhoud te voorzien. Mei t>etrekking tot de eischen, welke aan het exportartikel worden gesteld, is het evenmin noodig een gecentraliseerden inkoop te laten bestaan, met handhaving van talrijke ambtenaren, inspecteurs, con troleurs, zaakvoerders en anderen, die allen tezamen een groote uitgaaf vorde ren van het landbauw-crlsisfonds. Met opheffing van deze overbodige be moeiing in den afzet, zal een gunstige ont wikkeling gediend zijn en zich spoediger aanpassen bij een normale verhouding op een stabieler vlak. Verwijdering van wat velen als iets over bodigs zien. zal zich openbaren in een- meer tevreden geest, welke die van het velzet zal vervangen. TWEEDE KAMER. Uitgesproken; W Dorrcpaal, 1 udbouv.er te Koudekerk, woning Rust Rsc :i. R.c. jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; cur. mr. A. J Sormani, Leiden. Opgeheven: W. de Jonge, Leiderdorp. BEGROOTING VAN DEFENSIE. 't Gaat spannen met de Rijksbegrooting, nu Kerstmis zoetjes-aan nadert. Als Kerst-verrassing kregen we van den voorzitter voor de volgende week niet al leen de twee gewone avond-vergaderingen, maar ook nog een extra iWoensdag), en bovendien werden we gelukkig gemaakt met dag- en avondvergadering op Maan dag 21 December. Met inspanning van alle krachten komen we dan wel door den rijs tebrijberg heen.... Gisteren werden we onder-gedompeld in het debat over Defensie. Reeds Donderdag avond had zich de lijn, die door deze dis cussie loopt, duidelijk af geteekend: zeer levendig ls de wensch om. vooral onder den indruk der internationale gebeurte nissen. te komen, en zoo spoedig mogelijk, tot versterking van onze weermacht te land en ter zee. Nu meene men natuurlijk niet. dat uit sluitend dit geluid werd vernomen. Reeds had de heer Schilthuis aandrang tot mati ging laten hooren, en verteld, dat de plan hen, welke de Minister in zijn Memorie van Antwoord had aangekondigd, hem te ver gingen. Maar het spreekt van zelf, dat de nihilisten, om ze zoo te noemen, in de discussie evenmin ontbraken of zullen ont breken. Met den heer Van Houten (chris ten-democraat), kwamen ze gisteren aan het woord, en er zullen er meer volgen. De roomsch-katholieke heer Schaepman is het koor komen versterken van hen, die om verbetering en versterking vragen. Een nieuwe koers moet worden en is reeds ingeslagen, al erkende hij ten volle, dat er rekening moet worden gehouden met onze financieele draagkracht. Dit is een factor, die men niet mag verwaarloozen. In het bijzonder had hij zich tot taak ge steld, de waarde van een goede lucht- defensie aan te toonen. Hij wenscht een gecentraliseerde, zelfstandige luchtmacht; alle tegenstellingen, elke verbrokkeling moet op dit gebied verdwijnen en er dient een centraal apparaat van leiding en uit voering te komen. Voor een verdere uit breiding en versterking in sneller tempo onzer weermacht heeft ook de heer Wes terman gepleit. Hoe meer geld we geven, hoe sneller er gewerkt kan worden, zei hij, maar dit ontkende Minister Colijn met een hoofdbeweging. Met belangstelling werd uitgezien naar de rede van den heer Albarda, den sociaal- democratischen leider, omdat er inzake de defensie een merkwaardige evolutie onder sociaal-democraten te bespeuren valt. Hij wees er op. dat er een bewapenings-wed- strijd gaande is, zooals de wereld nog nooit had gezien, en of het mogelijk zal zijn, in de toekomst oorlog of financieele ontred dering te voorkomen, hangt af van de vraag, of het gelukken zal, den Volkenbond sterk te maken. In weerwil van dit alles meende de heer Albarda moet het doel der ontwapening voor oogen worden gehouden. Maar dit doel is ver. en de weg lang Onze tijd riep hij uit stelt elke partij voor groote vraagstukken van poli- tieken en ethischen aard. Ook de S.D.A.P. is zich deze bewust; de heer Albarda wees op het defensie-rapport van een commissie zijner partij, zoo juist verschenen, en waar over het aanstaande congres zal moeten oordeelen. Hij verklaarde op deze beslis sing niet te mogen \ooruitloopen en daar om slechts enkele richtlijnen te zullen trekken. Hij plaatste zich, bij de beoordeeling der begrooting, op het standpunt der collec tieve veiligheid. Immers: onze veiligheid en onze zelfstandigheid hangen ook af van onze samenwerking met andere landen. Onze weermacht moet op het oogenblik v/orden beschouwd als een apparaat ter verdediging van het recht. Een weermacht is op het oogenblik erkende de heer Albarda noodzakelijk met het oog op dat doel. Dit beteekent echter niet, dat daar om aan elke defensiebegrooting steun moet worden verleend: de sociaal-demo craten willen beoordeelen, of het apparaat beantwoordt aan hét systeem der collec tieve veiligheid en of de gelden goed wor den besteed. Dit nu ontkende hij, omdat een zuinige, sobere besteding van 's lands gelden niet plaats heeft. Vooral de vloot is te duur; er zijn te veel hooge officieren en daarom vraagt men in marine-kringen steeds om kruisers. De heer Albarda meen de, dat er rationeele bezuiniging mogelijk Ls op ons defensie-apparaat, en dat men een goede weermacht kan krijgen zonder de plannen tot diensttijd-verlenging en contigentsverhooging, welke de Regeering zich denkt. Krachtig verzette ir. Albarda zich tegen het systeem van overtroeven, dat volgens hem thans aan den gang is. Er moeten, ook financieel, grenzen worden in acht genomen. En daarom zeide hij de regeeringsplannen pas te kunnen beoor deelen, wanneer ze volledig, ook in hun financieele gevolgen, bekend zouden zijn. Op grond van deze redeneering verklaar de de heer Albarda, dat de sociaal-demo craten tegen de begrooting zullen stem men; voor dit defensie-beleid kunnen zij geen verantwoordelijkheid dragen. Dit deel der rede van den heer Albarda bracht dus niet de verrassing, die sommi gen er van hoopten: het stemmen voor de begrooting. Zij bevatte echter wel dc er kenning. dat Nederland een weermacht noodig heeft, binnen het kader van het streven naar collectieve veiligheid. En, con creet, bracht zij daarna bovendien nog wat anders. Toegevend dat de Indische vloot versterking behoeft, en zich op het standpunt plaatsend, dat daarbij boven kruisers de voorkeur moet worden gege ven aan een kleine vloot met een goed luchtwapen, verklaarde de heer Albarda. dat de sociaal-democraten zullen stemmen voor wetsontwerp No. 115, dat mede aan de orde is, en dat gelden aanvraagt voor de versterking der vloot in 193?, een ver sterking met 2 jagers, 4 onderzee-booten en 18 vliegtuigen (12 zee-verkenners en 6 bommenwerpers)ook de gelden voor 6 reeds in het loopsnde jaar bestelde vlieg tuigen worden op dit ontwerp aange vraagd. De heer Albarda verklaarde, dat deze plannen geheel passen in de socialis tische opvatting, dat een weermacht noodzakelijk is ter voldoening aan onze Volkenbonds-verplichtingen. Volgende week voortzetting. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9