SPORT 1800 ANDERE FRAAIE PRIJZEN/ u LEflMCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 12 December 1936 BUITENLAND GROOTE RADIO LUISTERWEDSTRIJD KJ LI K VPUI AGENDA DE BIOSCOPEN DE ALGEMEENE TOESTAND. De zitting van den V olkenbondsraad. De Baltische conferentie. Na de gebruikelijke korte besloten zitting is de Volkenbondsraad gistermorgen om half elf zijn gewone zitting begonnen. De zetels van Italië en Ecuador bleven on bezet. De Raadsvoorzitter. Edwards, gaf onmid dellijk na de opening het woord aan den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Alvarez del Vayo. Spr. begon met er op te wijzen, dat de internationale oorlog een feit is op den Spaanschen bodem. Na het echec der Ma- rokkaansche troepen van de nationalisten maken zij zich gereed nieuwe contingen ten te ontvangen, die zij ..blanke moren" noemen. Ondanks het niet-lnmengings- accoord zijn duizenden Jonge menschen het slachtoffer geworden van de fascisti sche luchtmacht en het buitenlandsche oorlogstuig Het ergste voor den Volkenbond zou een miskenning van dezen toestand zijn. om door stilzwijgendheid en werkeloosheid de uitbreiding mogelijk te maken van den oorlog. Wanneer de Spaansche regeering meent de ernstige verantwoordelijkheid op zich te moeten nemen den Volkenbondsraad te vragen bijeen te komen, dan is dat om op de plechtigste wijze haar krachtige vast beradenheid te kennen te geven, zich voor zoover haar betreft te verzetten tegen deze paradoxale en moorddadige vredespolitiek Aangezien de preventieve doelmatigheid van het handvest niet heeft kunnen die nen om de agressie tegen te houden, waar van Spanje het slachtoffer is, moet de Volkenbond toch minstens er toe kunnen dienen den dagelijks dreigender algemee- nen brand te stuiten. Deze opvatting heeft trouwens haar offlcieele erkenning ontvangen door de Fransch-Brltsche demarche van 4 Dec. Spanje heeft zich een buitengewoon offer opgelegd, om te verhinderen, dat het hui dige conflict het punt van uitgang zou worden voor een onherstelbaren ramp spoed. Dit vaste voornemen heeft Spanje Ingegeven het niet-inmengingsaccoord te aanvaarden, het accoord, dat de cynische inmenging ten gunste van de nationalis ten, waaraan de langdurigheid van den oorlog gewijd moet worden, niet heeft kunnen verhinderen. Hier werd gepauzeerd. Na de heropening van de zitting kreeg Lord Cranbome het woord. Deze verklaar de, dat men alle ideologiën moet tolereeren, maar dat maatregel, zooals de erkenning van de regeering Franco door zekere re geeringen en feiten, die de neiging van zekere mogendheden om te intervenieeren in de Spaansche aangelegenheden, een ge vaar vormen voor den vrede. In antwoord op de woorden van Del Vayo zeide spr. vervolgens, dat het niet- inmengingsaccoord van onschatbare waar de is geweest. Voortgaande verklaarde spr., dat de toe stand, die door Del Vayo is geschetst, het Fransch-Britsche initiatief rechtvaardigt. Tenslotte zeide Lord Cranborne. dat het in overeenstemming met de beginselen van den Volkenbond zou zijn, wanneer de hulp, geboden bij de evacuatie van de burger bevolking, ravitaileering enz. werd aange moedigd. De volgende spreker was de Fransche gedeleerde, Pierre Vienot, die het een ernstig feit noemde, dat op droevige wijze den huldigen toestand van Europa onthult, dat een blnnenlandsche strijd interventies van zoo een omvang kan doen ontstaan, dat de regelmatige regeering er toe komt ze als een ware agressie aan den kaak te stellen. Vienot besprak hierop uitvoerig de uitwerkingen van de Spaansche kwestie op internationaal gebied. Om en ernstiger worden van den inter nationalen toestand te voorkomen moet het niet-inmengingsbeginsel in al zijn consequenties uitgevoerd en verzekerd wor den door een strenge controle. Wanneer de Raad deze principes tot de zijne zou ma ken, zou hij hierin belangrijken steun ver- leenen. TEN BATt VAN HET NATIONAAL FONDS VOOR gUZONDECE NOOOEN Chevrolet 1937; 2-deuren coach. Gratis beschikbaar ge steld door General Motors S.A., Antwerpen. Een week in den Zwitserschen winter, te verzorgen door hel Zwitsersche Verkeersbureau te A'dam. Een Philips Ontvangtoestel, t.w.v. F 198. Philips, Elndh. E M. Jaarsma Haard, t.w.v. F 137.50. Jaarsma, Hilversum Een „Kuppersbusch" gasfornuis, t.w.v. F 120. „Imenexco", Leiden. EN vooere 'Jhudt Vlaaticlactavoncl as. 3526 (Ingez. Mcd.) Tenslotte wijdde spr. eenige woorden aan de bemiddeling. De vertegenwoordiger der Sovjet-unie Potemkin, herinnerde in zijn rede aan de zeer ernstige feiten, welke door del Vayo zijn uiteengezet. Zij stellen op onomstoo- telijke wijze buitenlandsche Inmenging vast ten gunste der nationalisten Potemkin geeft dan een uiteenzetting van de houding der Sovjet-unie, die nim mer hulp aan de wettige regeering als in menging beschouwde en het verbod wape nen te leveren aan de wettelijke regeering, welke het slachtoffer van een aanval was geworden, als inmenging beschouwde en dit verbod in strijd achtte met het men- schenrecht. In den wensch den vrede met alle middelen te waarborgen, meende zij het evenwel haar plicht to te treden tot de niet-lnmengingsovereenkomst. Potemkin verklaarde tenslotte, dat zijn regeering bereid is in principe toe te tre den tot het Fransch-Britsche initiatief. Volgens in Geneefsche kringen opgedo ken geruchten zou de voorzitter van den Volkenbondsraad, Edwards, den Raad een ontwerp-resolutie willen voorleggen betref fende de instelling van een commissie vin drie leden, die met steun van het Interna tionale Roode Kruis zou overgaan tot de ontruiming van de legaties en ambassades te Madrid en van de zich daar bevindende vluchtelingen. De vijfde conferentie der ministers van buitenlandsche zaken der Oostzee-staten is geëindigd, terwijl na afloop het volgende communiqué werd uitgegeven: De minister hebben hun volkomen over eenstemming geconstateerd inzake de waar deering der gebeurtenissen. Zij hebben opnieuw hun meening beves tigd, dat het Volkenbondshandvest het beste middel vormt tot regeling van even- tueele geschillen en tevens de beste ga rantie voor een doelmatige actie tot be houd van den vrede. Ten opzichte van den oorlog in Spanje constateerden de mi nisters. dat zij eenstemmig van meening waren, dat de politiek van non-Interventie moet worden voortgezet en medewerking verleend aan de commissie van Londen. BELGIË. Minister van Justitie bereidt recruteerings- verbod voor. De minister van buitenlandsche zaken heeft den kabinetsraad on de hoogte gesteld van de besprekingen in de non-lnterventle- commissie te Londen met betrekking tot de recruteering van vrijwilligers voor Soanje. Besloten werd. dat de minister van buiten landsche zaken onmiddellijk zou laten we ten. dat de regeering bereid is alle maat regelen te nemen die ten doel hebben de politiek van niet-inmensing doelmatig te maken, met name die maatregelen, welke het beletten van recruteering van vrijwil ligers tengevolge zullen hebben. De minister van iustltie heeft verslag uitgebracht aan gaande het onderzoek dat door de justitie in het land werd ingesteld met betrekking tot de recruteering van manschappen voor vreemde troepen. Daar gebleken is. dat de activiteit od dat gebied toeneemt heeft de minister van iustitie den ministerraad in kennis gesteld van een desbetreffend wets ontwerp. dat door een commlss'e zal wor den onderzocht en waaromtrent in den aanstaanden ministeraad. die Maandag zal worden gehouden verslag zal worden uitge bracht. FRANKRIJK. De Tje^rooting. De Kamer h^ft de begrooting van buitenlandsche zaken, tot een bedrag van 244 millioen francs goedgekeurd. Ook de begrootirig van oorlog ten be drage van 4 milliard 489 millioen francs en die voor de verdediging der overzeesche gebieden, welke een bedrag van 1 milliard 374 millioen francs aanwijst, werden aan genomen. Daarop volgden de begrootingen van b'nnenlandsche zaken en van het minister- precidium, die eveneens werden goedge keurd. ROEMENIË. Antoneseu over de buitenlandsche politiek. Antoneseu heeft een uiteenzetting der buitenlandsche politiek gegeven voor de verecnigde Senaats- en Kamercommissies van buitenlandsche zaken. Hij begon met te zeggen, dat Roemenië slechts een vredespolitiek kan voeren en oprecht wenscht goede betrekkingen te onderhou- de met alle landen en in de eerste plaats met zijn buren. Hij verklaarde dal het land Frankrijk dankbaar is, voor den voertdurenden steun, die op alle terreinen verleend wordt. Sprekende over de verhou- omg met de andere staten der Kleine Entente zeide hij, dat de laatste interna tionale gebeurenissen de solidariteit en het saamhoorigheidsgevoel van Roemenië. Zuid-Slavië en Tsjecho-Slovakije versterkt hebben. De Poolsch-Roemeensche overeenkomst vormt een positief, constructief element der Europeesche veiligheid en der inter nationale stabiliteit. Ten aanzien van de Balkan-Entente sprak Antoneseu de hoop uit, dat hij iedere gelegenheid zou kunnen aangrijpen, om dat verbond, het sluitstuk der collectieve veiligheid ln dat deel van Europa, sterker te maken. Hij kondigde aan, dat hy zal deelnemen aan de verga dering van den raad der Entente, die ln Februari 1937 te Athene wordt gehouden en dat hij een bezoek aan Ankara zal brengen. De betrekkingen met Engeland zijn uit stekend. Antoneseu gaf uiting aan de hoop, dat tusschen Roemenië en Italië nauwe vrledschapsbanden en vertrouwen zullen bestaan. Roemenie acht de glorie van Rome gun stig VO01 zijn belangen. De betrekkingen tot Rusland ontwikke len zich op den grondslag van vriendschap en goede nabuurschap. Tusschen Duitsch- land en Roemenië bestaan geen geschillen. Roemenië hoopt, dat de betrekkingen tot Hongarije vriendschappelijk kunnen zijn met Inachtneming van de verdragen. In dien echtci Hongarije zich ontslagen zou achten van de militaire clausules van liet verdrag van Trianon, zou dat Roemenië niet onverschillig kunnen zijn. De opzeg ging van de militaire bepalingen van Saint- Qermain door Oostenrijk heeft hl Roemenie een onaangenamen Indruk gemaakt, maar niettemin blijven de gevoelens Jegens dat land vriendschappelijk Ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje wenscht Roemenië een houding van volkomen neutraliteit aan te nemen. Wat betreft de hervormlg van den Volken bond. ae legeering is gunstig gezind jegens iedere poging, die versterking van het pact ten doel heeft. Zij is tegen iedere nieuwe Interpretatie van artikel 19, want het voor den Volkenbond brengen van ter ritoriale kwesties staat gelijk met het bren gen van tweedracht tusschen de volken. ZWITSERLAND. Het proces Frankfurter. In de middagzittilig bracht de verdedi ger van Frankfurter, dr. Curti, een groote hoeveelheid authentieke documenten ln t geding om de slechte behandeling der Jor'en in Dultschland, zoowel ln concen tratiekampen als elders, ten doel hebbende het ondrakelijk maken van hun bestaan, a*n te toonen. Hij verklaarde, dat bij de vervolgingen geen sprake Is van op zich zelf staande gevallen, maar dat zij deel uitmaken van een systematische actie ter veibanning en uitroeiing der Duitsch? Jo den. Curtis las voorts passages voor uit het schrijven, waarbij MacDonald ontslag vroeg als Volkenbondscommlssaris voor de Duit- sche politieke vluchtelingen, waarin hij de slechte behandeling, waaraan de Joden systematisch bloot staan, gispt. - V- cc b» OOSTENRIJK. Schuschnigg over het leger aanklacht van Fey. De In een rede voor de corporatie van hand werkers zette bondskanselier Schuschnlgg de vreedzame taak van het Oostenrijksche leger uiteen. Hii zeide o.a. dat de uitgaven voor het leger in 1913 24 procent bedroegen van de totale uitgaven van den staat, in de begrooting voor 1937 is slechts 10 procent der uitgaven voor het leger voorzien. Verder verlangde Schuschnlgg staatscon trole oo de wapenindustrie naar Fransch, Duitsch en ItaUaansch voorbeeld. Gisteren werd met, gesloten deuren het proces behandeld dat oud-vlcekanseller Fey den redacteur van het blad der „Helm- wehren" Kramer heeft aangedaan. Fey had Kramer aangeklaagd naar aan leiding van diens artikel, waarin hij zegt, dat de rol van Fey in den nationaal-socia- listischen Putsch van 25 Juli 1934 niet ls ODgeheiderd. Aangezien hti deze woorden niet kon bewijzen werd Kramer veroordeeld tot 400 shilling boete en 14 dagen gevange nisstraf HEDEN. Evang. Gem.: Samenkomst te 8 uur nam Royal: Kanarie-tentoonstelling, io uuj voorm.10 uur nam. Zomerlust: Selsklp Fryslan. 8 uur nam. Zondag. Casino: Leldsche Filmliga „Matrozen van Kroonstad". 10 uur voorm. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm en 6'/i uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 5 uur nam Royal: Kanarie-tentoonstelling. 10 uur voorm.5 uur nam. Maandag. Oud Hortuszlcht: Leldsche Radiover. te 8'/< uur nam. Stadszaal (foyer)Nat. Jongeren-Ver- bond. Spr. D. J. v. d. Ven. 8.15 uur nam. Oegstgeest (W. de Zwljgerkerk)Spr. mr. G. D. Boerlage over „De verloving" 8'/< uurj nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier: Inenting tegen dlphterie 4—5 uur nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam. „Im Sonnenscheln". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. il: 8 uur nam, „Chineesch goud". Woensdag en Zaterdagnam. 2.16 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 3 uur nam. Lido-Theater, Steenstr. J9: 8.15 uur nam, „De dorpsdokter". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 27 uur en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. 7 „De dame met de camelia's". lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. De apotheek Hooigracht 48 ls dag eu nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstr. 35, telef. 136. A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313. J. Doedens, Wilhelmlnapark 8, Oegst geest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen dooi de doctoren Kors. Lahr. Simons en Ver- brugee Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr Hugenholtz. tel. 390. ZUID-AFRIKA. De status van Zuid-West-Afrika. De regeering van de Zuld-Afrikaansche Unie heeft kennis gegeven van haar be sluit Zuid-West-Afrika niet op te nemen in de unie als vijfde provincie, noch het mandaat aan een andere mogendheid ovei te dragen. ZUID-AMERIKA. Amerikaansch Hof van Internationale Justitie? De delegatie van Panama ter Pan-Ame- rikaansche conferentie heeft voorgesteld een inter-Amerlkaansch Hof van Justitie op te richten, bestaande uit negen leden, voor vijf jaar gekozen uit juristen, die het internationale recht beheerschen. Dit Hof zou dan de strijdvragen tusschen de staten kunnen beslechten, indien deze niet langs diplomatieken weg kunnen wor den geregeld. In een slotartikel wordt voorgesteld, dat ook Canada zich hierbij aansluit. Luxor-theater. - Jan Kiepura zingt in Luxor. Kiepura, de beroemde Poolsche tenor, heeft zich in enkele jaren een ont zaggelijke populariteit verworven. Het doet er niet toe of hij persoonlijk op de planken verschijnt, dan wel als filmheld, belangstelling is er altijd in overweldigende mate. In Luxor zal het deze week niet anders zijn. „Im Sonnenschein" is een goede film, welke het verhaal geeft van een armen chauffeur, die binnen korten tijd een befaamd zanger wordt zonder uitein delijk zijn liefde voor het arme bloemen meisje ontrouw te worden, en Kiepura's stem behoeven wij waarlijk niet meer aan te bevelen! Er wordt veel gezongen ln deze füm, maar een daardoor ontstane een zijdigheid wordt geneutraliseerd door het geestige spel der andere medewerkers! Bewogen en zuiver geaccentueerd is het spel van Friedl Czepa als het kittige bloe menmeisje en vol prachtigen humor het optreden van Theo Lingen en den minder bekenden, doch zeer talentvollen Heini Weigh ais krantenverkooper en manager van straatzangers. Een tikje sentimentali teit gaat dan ook samen met een ruime dosis levensblijheid en schaterend volgt men de vele grappige scenes, die hun suc ces. behalve aan het voortreffelijke spel. ook voor een niet gering deel te danken hebben aan een uitmuntende regie. Overigens: liefhebbers van zang en mu ziek behoeven zich niet uitsluitend te ver heugen in Kiepura's wondermooie stem geluid, zoowel in populaire liedjes als in Opera's doch zij mogen tevens luisteren naar het Weensch Phllharmonisch orkest, met koor. dat aan de zeer uitgebreid weer gegeven opera-uitvoering z'n medewerking verleent. Een Cosmospolltan-film ..Een koninkrijk voor een kus" is het tweede hoofdnummer van het program. Het brengt een eeniqszins romantische historie met. Dick Powell en Claude Reins in de voornaamste rollen. Dick Powell als de broer van Napoleon, Claude Reins als het Amerikaansche meisje, dat hij zich tot z'n vrouw wenscht en dat door de keizer teruggezonden wordt omdat hij voor z'n broer een huwelijk wenscht dat in het financieele en militaire belang ls van land en volk. Charlie Ruggles heeft zich gestoken ln deze Napoleon figuur en al zal deze misschien niet steeds zijn zooals velen zich die hebben voorge steld. draagt zij niettemin een boeiend karakter döor het sterke spel van Ruggles. die de anderen volkomen in de schaduw stelt en deze betrekkelijk kleine rol maakt tot een juweeltje van filmkunst Het Nieuwe Roxy-Theater Alexander Dumas' romantische historie ..De dame met de camelias" is door Fransche artisten op nieuw verfilmd. We zullen den inhoud niet oo den voet volgen, want de geschiedenis van de zlekellike Marguerite Gauthier, die haar groote liefde opofferde mogen we wel bekend veronderstellen. Aan de verschil lende groote tafereelen. welke de film rijK is. zooals de ontmoeting tusschen Margué- rite en Armand Duval. de scène tusschen haar en Armands vader de groote sDeel- tafelscène en tot slot de tragische dood van Marguerite, zal men een sterke herinnering bewaren. De titelrol SDeelt de bekende Fransche actrice Yvonne Prlntemps. fijn aangevoeld en doorleefd. Haar tegenspeler is Pierre Fresnay. als Duval. voortreffelijk van allure en verder ztin er nog verschei dene min of meer belangrijke rollen welke goed in het geheel oassen. De oude historie waarin de romantiek hoogtii viert, houdt door de eeuwen heen haar bekoring en generaties na ons zullen er ook weer van gemeten. Een fel contrast met bovenge noemde dramatische rolprent vormt de oer- geestige Laurel en Hardy-film .Schots en Scheef". We zien hen thans a's Schotsche Hooglanders en wat deze onverreterliike komieken meemaken is met geen oen te jbeschriiven Men valt van de eene lachbui |iu de andere, want zelden hébben we zoo'n meesterlijk gemaakte film gezien van den oarmantigen Oliver en den onhandigen Stan; met een luist begrip voor humor be leeft het twaqtal een reeks avonturen, die een sterke climax aan het einde vertoont Zoodoende een afwisselend programma! Trianon-theater Een Ijzeren disci pline heerscht onder de aanhangers van generaal Yang, die het land terroriseert en den menschen zware belastingen op legt. Langzamerhand begint verzet te groeien; van alle kanten stroom heimelijk het geld samen, waarvoor in Sjanghai wapenen gekocht zullen worden. Het plan zit goed in elkander; immers, een Iersch avonturier O'Hara zal ongemerkt met het geld naar Sjanghai gaan en om aan de waakzaamheid van generaal Yang te ont snappen. staat een vliegmachine voor hem klaar. Maar Yang heeft overal zijn hand langers en zoo kon het gebeuren, dat O'Hara bezwijkt voor een knappe, blanke vrouw, wier bedoelingen in den beginne een bijsmaak hebben. Eilacie. deze vrouw wordt op hem verliefd, echter te laat om hem uit handan van Yang te houden. De sluwe Chinees heeft zijn netten om O'Hara uitgespannen en deze raakt het geld kwijt. Yang zakt ln zijn boot met O'Hara ais gevangene de rivier af en stuurt den vader van het meisje met het geld naar Sjanghai, waar een Amerikaansche wa penhandelaar al eenige dagen zit te wach ten en onderwijl den tijd kort met whis key. Het geval wordt steeds gecompli ceerder. wanneer O'Hara weet te ontsnap pen en onderwijl eenige intriganten zijn opgedoken. Hoe geslepen Yang ook moge zijn, op een gegeven oogenblik weet nie mand, waar het geld zich bevindt, totdat de Amerika'" toevallig de bankbiljetjes in een kof' 'tdekt en daarbij den groo- ten generaal Yang overhoop steekt, met een gewoon -akmes. Doch wat zal men zeggen onder zijn aanhangers, wanneer men verneemt, dat de groote Yang door een zakmes gestoken is? En welk een bla mage zal dit voor de lijfwacht zijn! Zoo dat de groote generaal allen ten doode doel opschrijven, zijn eigen menschen in cluis. Doch hier vindt O'Hara de zwakke zijde van Yang. Hij spiegelt hem voor, dat nij bij het nageslacht van de grootheid van Yang zal verhalen en zie. de generaal stelt roem bij zijn nageslacht boven per soonlijke wraak en terwijl Yang langzaam uoodbioedt, geeft hij zijn lijfwacht het be vel. elkander dood te schieten, hetgeen stipt gebeurt, vanwege de ijzeren discipline natuurlijk, ten einde de overlevende vreem delingen van zijn grootheid te doen ge tuigen Dit is in eenige trekken het boeiende gegeven van „Chineesch goud", waarin de regie van Lewis Milestone even kunstzin nig als origineel is. Gary Cooper is O'Hara en Madeleine Carroll de blanke vrouw en heiden leveren een zuiver filmspel, hard. zakelijk en reëel. Gary Cooper's kwalitei ten zijn reeds bekend genoeg en Made leine Carroll ontpopt zich hier als een pro minente filmactrice Voor de pauze draait een grappige klucht Potverteren", welke geen andere preten ties heeft, dan een uur amusement te ver schaffen en daarin, dank zij den komiek Leslie Fuller, uitstekend slaagt. Een geestig Betty Boopje is bovendien te vermedlen. Lido-Theater Wie heeft er nooit van de Canadeesche vljfllng géhoord? Amerika was en Is er nog vol van en het ls dus geenszins te verwonderen, dat ook Holly wood er zich voor interesseerde. Rondom de vijf zusjes ls een scenario geschreven en zoo ontstond „De Dorpsdokter". Al is de vijfling Dionne aanleiding geweest voor het maken van deze film. daarom ls het nog niet alles de babies wat de fllmklok slaat! Zij, die zich hadden voorgesteld dat ze van het begin tot het einde de zusjes zouden zien, zullen teleurgesteld zijn, want eerst in het laatste deel der film, komen zij ten tooneele. Dit eerste optreden heeft plaats in een komische scène, zooals Char lie Chaplin ze niet beter had kunnen be denken. De film blijft dan ln het laatste deel de vijfling volgen tot dat wij ze zien spelen met Jean Hersholt (de dorpsdokter) en Dorothy Peterson ide verpleegster) De regisseur heeft zich gedurende dit slot eigenlijk weinig met de film bemoeid en we krijgen den indruk dat hij zijn opera teur maar ongestoord dit stukje film. waar voor elk ander kind had kunnen worden ge bruikt, heeft opgenomen. De film speelt in het onherbergzame Noorden van Canada, waar de dorpsdokter een rol welkeprachtig wordt uitgebeeld met de gebrekkige hem ten dienste staande hulpmiddelen strijdt tegen de ziek ten en kwalen van zijn dorpsgenooten. De stille grootheid van dit leven wordt door de film op uitstekende wijze naar voren ge bracht. Alles heeft hij over voor het welzijn van zijn patiënten. Er moet en er zal in zijn district een hospitaal komen. Hij gaat naar Montreal om de zaak te bepleiten, doch m zijn groote ijver blameert hij zich; M maakt zich den directeur van de maat schappij, welker arbeiders in het dorp wo nen tot vijand. Den arbeiders wordt ver boden hem te consulteeren. Zijn bestaan dreigt vernield te warden, maar dan worat plotseling de Canadeesche vijfling geboren- Met één slag zijn niet alleen de wereldburgers beroemd, doch ook de dokte krijgt volop zijn deel van de publieke Be langstelling. Op Amerikaansche wijze O-n we de touristen toestroomen en het is «JJ slotte deze belangstelling welke den dokte zijn hospitaal geeft! „De Dorpsdokter" is een gelegenheidsjirm, dat zal niemand ontkennen, maar het ls een zooals er geen tweede bestaat. Voor de pauze is het woord aan warn Oland, ditmaal in „Charli Chan in S)ag;t hai", een kostelijke rolprent zooals we van hem gewend zijn. Een bezoek, aan LIdo gebracht, zal - getwijfeld de moeite ruimschoots beloon 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6