VOV rijkspensioen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 12 December 1936 STADSNIEUWS Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. fc hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Noord-Brabant, ir. Kerssemakers en tal van andere inge nieurs in dienst van rijks- en provin cialen Waterstaat. Voorts stonden hier opgesteld de staf- muziek van het zesde regiment infanterie te Breda en een eerewacht van leden van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, ge- recruteerd uit Bergen op Zoom. Toen H.M. de Koningin het einde van de brug aan den Zuidelijken oever bereikt had. sprak de minister van waterstaat als volgt: „Mag ik andermaal eerbiedlgst een be roep doen op Uwe Majesteit's welwillend heid om ook aan deze zijde van de brug de symbolische daad te verrichten, waardoor deze brug toegankelijk wordt voor het ver keer van den Noord-Brabantschen wal. het geen met niet minder groote vreugde wordt begroet dan aan de overzijde. Ook van den N. B. wal werd niet steeds van deze plaats naar de overzijde overge stoken. In 1480 bestond een overzetveer, dat van Oudenbosch afvoer, dat ln 1566 ver plaatst werd naar Stampersgat en in 1661 naar Moerdijk. In 1677 werd de haven van Lage Zwaluwe en fil 1813 werd Moerdijk weder als punt van afvaart gekozen. In de periode van 1877 tot 1911 was de veerverbinding verbroken, en na de tot standkoming van de spoorwegbrug in 1871, scheen men de spoorwegverbinding vol doende te achten. Tegenwoordig stelt het verkeer veel hoogere eischen en wordt het ongerief en oponthoud van het stoompont- veer. dat sinds 1920 van rijkswege wordt instandgehouden, als een zoodanige belem mering gevoeld, dat de behoefte aan een vaste overbrugging steeds luider weerklonk. Mocht ik zooeven wijzen op de groote be- teekenis van deze brug voor het doorgaande verkeer, uiteraard geldt dit voor het ver keer naar beide richtingen. Waar de Zuijjtlijke oever in Noord-Bra bant is gelegen en de Noordelijke oever in Zuid-Holland, daar is de verwachting ge- recthvaardigd, dat Noord en Zuid zoodanig verbroederd worden, dat de windstreken niet meer in het oog springen. De verbindingsweg, hoog boven alle ijs-, stroom- en stormgevaar verheven, ter breedte van 11 M. voor het rijverkeer, met wederzijdsche voet- en rijwielpaden, elk van 2.50 m„ is een voortdurende uitnoodl- ging aan de ter weesrzijden gelegen land streken. zich nauwer aaneen te sluiten. „Edelgesteenten glanzen niet, voordat zij geslepen zijn". Mag ik dan ook Uwe Majesteit thans verzoeken wel het koord te willen verwij deren dat nog den toegang naar de brug aan deze zijde belet?" Noord en Zuid verbonden. Met een schaar. Haar aangeboden door een dochter van ir. Mijnlieff van den rijkswaterstaat, knipte Hare Majesteit het koord door, na welke symbolische handeling de plechtige openstelling van de Moerdijksche brug een feit was geworden. Tijdens dit korte ceremonieel deed de muziek het Wil helmus hooren. Na een begroeting van den Commissaris der Koningin en den burgemeester van Hooge- en Lage Zwaluwe, den heer D. E. van Suylekom, inspecteerde Hare Majesteit de eerewacht van den B.VX. om vervolgens in Haar auto plaats te nemen. De stoet van auto's, waarvan mede deel uitmaakten die van de autoriteiten, o.a. van den commissaris der koningin in Noord- Brabant en van den procureur-generaal van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, ter wijl vooraf ging de auto van den burge meester van Hooge en Lage Zwaluwe, reed daarop naar het station Lage Zwaluwe. Hier bevonden zich de schoolkinderen van het dorp en van Moerdijk, getooid met oranje en vlaggen, welke jeugdige schare de Landsvrouwe een zanghulde bracht. Na dit korte oponthoud betrad Hare Majesteit het perron, waar Zij afscheid nam van de autoriteiten, om zich vervolgens met den trein van 12.19 uur weer naar de resi dentie te begeven. Sterritters passeeren de brug. En eindelijk was er dan het met span ning verbelde oogenblik, dat de leider van de ordemaatregelen bij de brug, de dlstricttcommandant der rijksveldwacht in het vijfde district, de heer A. E. van der Lely, het teeken kon geven, dat de brug vrij was voor het legioen der wachtenden. De eerste auto's die over de brug reden, waren die van de bij de plechtigheid ge- noodigden. Daarna gaf de rijkspolitie toe stemming voor het zich in beweging zetten van den langen stoet der sterritters. De moeilijke toegangswegen tot het eiland van Dordrecht en het beperkte we gennet aldaar ten spijt, was het mogelijk gebleken, de duizenden deelnemers op een zoodanige wijze bij de brug te brengen, dat het verkeer regelmatig kon geschieden en aan allen een goede opstellingsplaats kon worden gegeven. Na het startsein waren het eerst de wielrijders en de wandelaars, die tot het machtig bouwwerk werden toegelaten. De wielrijders waren opgesteld op den Rijksstraatweg, de kop van dezen stoet bevond zich bij de afbuiging naar den nieuwen toegangsweg. Achter hen waren de wandeltoeristen opgesteld, welke beide groepen het westelijk rijwielpad van de brug volgden. Weldra zette zich ook de lange autofile ln bewezing in de richting van de hoofd- verk-ersbaan van de brug, gevolgd door de motorrijders en tenslotte door een groep ruiters. Gelijktijdig trokken de watertoeristen, die zich op korten afstand van de brug hadden verzameld, onder de brug door. De enorme file was reeds lang het Bra- bantsche land binnengetrokken, toen nog in het boven-Moerdijksche gebied het einde van den stoet bij lange na niet in zicht was Aan de overzijde was door de Brabantsche politie zorg gedragen, dat de deelnemers groepsgewijze naar de ver schillende oarkeergelegenheden in Breda zouden worden geleld. De wetenschap dat zij. tenzij zij hun auto's bulten de stad zouden parkeeren, niet vóór zes uur gele genheid zouden hebben, Breda weer te ver laten. zal niemand gedeerd hebben, wijl allen ln ,,'t. Haagje van het. Zuiden" een aangename verpoozing wachtte, vooral ook den bezoekers van het ODenluchtspel De inneming van het kasteel van Breda" op het binnenplein der Koninklijke militaire academie, dat gevolgd zou worden door een grooten historischen optocht: De in tocht van prins Maurits in de stad Breda". llde en laatste verantwoording. K. A. F. H. f5.—; A. K. f2.—; V. fl.—E. E. f2.50: J. en A. v. A. H. f i.dames C. f 1.A. L fl—dr. J. v H. f2.50; mej W. f 1.—; N. N. f 5.— N. N. f 1.- L. U fl—A. K. f2.—; C. B. J. M. V. f3.—; M. H. en B. H. M de B f2.50; J. v A f 1 C. mevr. B f2.50: G. G. f2.50; G. f2.50: V. S. v. d. M. fl; V. V. f 0.30fam. B f2.50; V. W. f 1.- fl—fam. G. R. f 1.60: C. J. A. fl—D. M. fl—mevr. B. W. fam. W. B. f 1.50: fam. A. f 1— dames v. W. f7.50; M. E. de A. M. T. mej. G. D. f2.50; fl—A. H. f2.50: P. E. W. fl L. N. N. v. d. B I. fl— LEIDSCH STUDENTEN KAMERORKEST OPGERICHT. Blijkens een mededeeling in 't „Leidsch Universiteitsblad" is hier ter stede opge richt een Leidsch Studenten Kamerorkest. Prof. dr. A. J. Wensinck. mr. P. J. Iden- burg en dr. M. D Horst hebben zich be reid verklaard zitting te nemen in de com missie van advies. De repetities staan on der leiding van den heer Brandts Buys Op het programma staat minstens één uitvoering, waarbij hoogstwasarschijnlijk samenwerking zal worden gezocht met het Leidsch Studenten-zangkoor. Het bestuur bestaat uit C. Th. Lens, praeses, mej. L. J. Th. Janssens, quaestrls en R. Horst, Terweepark 5, alhier, ab-actls. VEILIG VERKEER. De remmen- en lichtweek voor wielrijders. Naar wij vernemen zijn totdusverre door de politie ong. vijfhonderd „ultnoodigingen" uitgereikt aan personen, wier rijwiel niet in alle opzichten voldeed aan de daarvoor gel dende voorschriften, meer in het bijzonder met betrekking tot de verlichting en de remmen-richting. Zooals wij reeds eerder meldden, houden deze ultnoodigingen het verzoek in om op een bepaald tijdstip in het politiebureau te verschijnen teneinde te doen controleeren of het in die ultnoodiging vermeide euvel inmiddels is hersteld. Blijft men op de een of andere wije in gebreke, dan kan proces verbaal volgen. CHR. HISTORISCHE JONGERENGROEP. Lezing van Dr. Wicherink. Dr. J. W. Wicherink sprak voor deze groep over het hem zoo eigen onderwerp „Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop"." Spreker verzocht, voor hij begon, enkele oogenblikken stilte, om de nagedachtenis van de omgekomen bemanning van de Sch. 68 en 179 te herdenken. Hierna wees spreker er op, dat het doel van het Kerkschip „De Hoop" een zaak Is van practisch Christendom. Hij betreurde het. dat zoo weinigen lid zijn van de Ver- eeniging, die „De Hoop" uitzendt. Het lid maatschap bedraagt slechts enkele guldens per jaar. Het is echter gelukkig, dat af en toe een flinke gift binnenkomt, waardoor het o.a. enkele jaren geleden mogelijk was een motor voor dit schip aan te schaffen. Spreker zette daarna in bijzonderheden het leven van onze visschers uiteen en ook, dat het leven vaak zoo vol teleurstellingen )s. Het Kerkschip ,,De Hoop" maakt 3 rei zen per jaar, elke reis duurt ongeveer 8 weken. Het schip heeft radio aan boord, waardoor het mogelijk is kerkdiensten en bijbellezingen uit te zenden, speciaal be stemd voor de zeevarenden. Spreker maak te er tevens op attent, dat „De Hoop" het eenige schip is voor dezelfde doeleinden, zoodat wij er zeer terecht trotsch op mo gen wezen. Het was een zeer leerzame avond voor de talrijke aanwezigen. Na de pauze werd het gesprokene nog verduidelijkt met be hulp van lichtbeelden. De voorzitter, de heer Hendriks, dankte spreker aan het einde van dezen avond voor de prettige wijze, waarop deze een en ander verteld had en sloot hierna met dankgebed. VOOR U EN UW VROUW I RAAD VAN ARBEID IVOOR UW KINDEREN EN UW PERSONEEL I 3595 Ungcz. Mea.) BEL BIJ BRAND No. 2400 OP! De commissaris van politie alhier ver zoekt ons bekend te maken, dat met in gang van heden het telefoonnummer 2400 (2 lijnen) uitsluitend mag worden aan gevraagd voor brandmeldingen. Voor alle overige gesprekken met politie of brandweer moet het telefoonnummer 2323 (3 lijnen) worden aangevraagd. KANARIETENTOONSTELLING ,,DE ZANGER". CHR. BOND VAN PERSONEEL IN PUBL. DIENST. LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. Jaarlijksche Algemcene Vergadering. Onder voorzitterschap van mej, D. M. J. Coebergh is gistermiddag de iaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. In haar openingswoord herdacht mei Coe- bergh de verliezen welke de maatschappij geleden heeft, in d# eerste plaats door net bedanken van den voorzitter mr P. A. Pijnacker Hordijk ah zoodanig en door het overliiden van den nieuwen voorzitter den heer A Couvee en van het bestuurslid ir. Modderman. Ook verschillende medewerkers en medewerksters ontvielen de Mij door den dood. De notulen werden gelezen en goedge keurd. De bestuursleden mevr. de Vries-de Vries en mr. H. R. Goudsmit werden bü aclcamatie herkozen De vergadering hecht te voorts haar goedkeuring aan de benoe ming tot hoofdbestuurslid van den heer Crommelin ln de vacature ontstaan door het overliiden van den heer Couvee. De secretaris, de heer F H Sobels bracht vervolgens ziin iaarverslae uit. Dit jaarverslag loopt van Juii 1935 tot en met Juni 1936. Het aantal aanvragen om hulp overtrof ook ditmaal weer dat van vorige jaren en steeds meer blijkt, hoe moeilijk het is voor onbemiddelden om zich staande te houden. Dit komt vooral tot uiting in de nieuwe vormen van hulp. die verzocht worden. Zoo werd betaling ge vraagd van premiën van levensverzekerin gen van vrijwillige ouderdomsverzekering en zelfs eenige malen van hypotheekrente. Vaak kon de Mii hier de helpende hand bieden, maar ook zagen sommigen zich ver plicht. het met zooveel moeite verkregen bezit te verkoopen. Indien de Mii. ln sommige gevallen niet of slechts ten deele kon helpen, dan bleek het dlkwills mogelijk in samenwerking met andere instellingen het beoogde doel te be reiken. In dit jaar ging de Maatschappij over tot het centraal verstrekken van brand stoffen. hetgeen een groote besparing op de uitgaven bracht. Aan 31 gezinnen werd gedurende het geheele winterseizoen cokes verstrekt en aan 12 gezinnen gedurende korteren tijd. In het geheel werd 716 H L. brandstoffen gegeven. De heer W A. Bodewes stelde zich be schikbaar al adviseur in onderwijs-zaken. Ook het jaarverslag wijdde eenige woor den aan de nagedachtenis van de bestuurs leden. die aan de Mij. ontvallen zijn. Evenals vorige jaren mocht de Mij. vele rnalen advies uitbrengen aan H. M. de Ko ningin over gevallen, waarin Haar hulp werd gevraagd. Met groote dankbaarheid maakt het verslag melding van een be langrijke gift, welke H. M. de Koningin in Juli aan de Mij. deed toekomen. Aan giften werd dit jaar ontvangen f. 1132.50 en aan rente f. 5457.32 .vorig jaar f5391.76)terwijl het netto provenu van de Hulpbank bedroeg f. 684.74 (vorig jaar f. 698.57)Aan schoolgeld en leermiddelen werd uitgegeven een bedrag van f. 492.48 (v.j. f. 171.52). De medewerkers ontvingen voor de aan hun zorgen toevertrouwde ge zinnen f 6052.48 (v.j. f 7109.88). Voor de Pauvrcs Honteux werd uit het Kuiperfonds beschikt over f.3544 20 (v.j. f. 3255.88). Het aantal gezinnen, dat een vaste toelage ontving, bedroeg 108, terwijl daarnaast nog 227 gezinnen of personen de hulp van de Mij. inriepen. Van dezen moesten 65 wor den afgewezen, zoodat in totaal aan 355 ge zinnen of personen hulp werd verschaft. Onder grooten dank aan den secretaris voor zijn vele werk, werd dit verslag goed gekeurd. Na voorlezing van de accountantsver klaring in zake het beheer der geldmidde len werd de penningmeesteresse, mej. Coe- bergh van haar gehouden beheer gede chargeerd. Daarna werd de vergadering, welke zeer matig was bezocht, gesloten. Feestavond ter gelegenheid van het 19-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 19-jarig bestaar van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond van Personeel ln Publieken Dienst werd ln het Gebouw Prediker een feestavond ge houden. Zeer velen woonden deze samen komst bij. Na gebruikelijke opening heette de voor zitter. de heer Veerman allen welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van zus terorganisaties. Vervolgens w»es spr. op de benauwde tijdsomstandigheden en de po litieke toestanden, die ons omringen. Het ledental van de afdeellng is iets terugge- loopen en gedaald van 110 tot 106. Met een enkel woord herinnerde de heer Veerman voorts aan het plotseling verschelden van het lid, den heer Nagtegaal. Een droevig ongeval nam hem en zijn eehtgenoote van ons. Woorden van dank richtte spr. tot den heer Sirat, die binnenkort met pensioen zal gaan en de afdeellng vele diensten heeft bewezen. Na aan de bestuurswisseling te hebben herinnerd, zeide spr., dat de positie van het personeel".in het afgeioopen jaar in grijpend is veranderd, waarvan hij het een en ander memoreerde Muziek en -declamatie van dan heer Spaanderman wisselde», daarna elkander af en zorgden ervoor, dat er al spoedig een aangename stemming heerschte. Na de pauze bracht de heer Van Cittert namens den Chr. Ambtenaarsbond de ge- iukwenschen over, waarbij hij tevens op wekte tot een blijvende aangename sa menwerking als ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. Nadat ook nu muziek en declamatie zich hadden laten hooren. dankte tenslotte de voorzitter allen, die aan het weslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Een collecte ten bate van de Chr. Werkloozen bracht ruim f. 15 op. NED. CHR. HANDELSREIZIGERSVER. De jaarvergadering. In „Oud-Hortuszlcht kwam gisteravond de Ned. Chr. Handelsrelzlgers-vereeniging afd. Lelden in feestelijke jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. Graafland van Voorschoten opende omstreeks halfnegen den avond rriêt het laten zingen van Ps. 68 10, waarna hij voorlas Ps. 144 en voor ging in gebed. In zijn openingswoord, waarin hij allen, in het bijzonder de afge vaardigden, een hartelijk welkom toeriep, gewaagde spreker van zijn groote voldoe ning over het feit, dat de afd. Leiden door haar actief optreden, zich op de tweede plaats, wat het ledental betreft, heeft ge handhaafd De vele dames en firma's, die door cadeaux van hun belangstelling voor de N. C. H. V. hadden blijk gegeven, betuigde hij zijn warmen dank. terwijl hij tenslotte met een opwekkend propagandawoord de vergadering voor geopend verklaarde. Hierna bracht de secretaris verslag uit, waaruit bleek dat de afd. Leiden thans 31 leden telt. Nadat de mgekomen stukken, o.a. vele felicitaties van zuster-afdeelingen en par ticulieren, waren afgehandeld, werd de koffie geserveerd, waarna de heer Hol lander uit Katwijk gelegenheid kreeg een zangdeclamatie uit te voeren. Achereenvol- gens zong hij „Ons Lied" van Arnold Suoel, „Ik ben van den buiten" en „Mijn Moedertaal". Het applaus, dat telkens opklaterde, be wees de dankbaarheid van de luisteraars. Namens het hoofdbestuur voerde de heer Van Eden Petersman uit Velp het woord, die in een geestige speech de onderlinge concurrentie tusschen de verschillende afdeelingen aanwakkerde en met een pak kend propagandistisch woord de verja rende vereeniging complimenteerde, haar opwekkend op den ingeslagen weg voort te gaan. Na een samenspraak en enkele voor drachten trad de heer Schroder uit Oegst- geest op, die door zijn goocheltoeren de aanwezigen zeer geanimeerd wist bezig te houden. Inmiddels hadden enkele dames loten verkocht, waarvan onder groote hilariteit de uitslag bekend gemaakt werd. Nadat de opvoering had plaats gevon den van een geestige samenspraak, ver gastte de heer Hollander de aanwezigen nogmaals op zijn zang door voor te dra gen een aria uit „Die Zauberflöte" van Mozart en „Ouderhuls" van Loser. Te kwart over twee sloot de voorzitter met het laten zingen van Gez. 180 1 den zeer geslaagden avond, waarna de heer v. Eden P"f°rsman voorging ln dankzeg ging. De bekroningen. Gisteravond is in de bovenzaal van café restaurant „Royal" aan de Doezastraat de jaarlijksche tentoonstelling begonnen van de Eerste Leidsche Kanarlevereenlging „De Zanger". Ditmaal is het een bijzondere tentoonstelling in den vorm van een na- 'ionalen wedstrijd voor kleurvogels en een aangwedstrtjd voor Leidsche inzendingen. Met het aantal van 160 inzendingen kan •De Zanger" ongetwijfeld tevreden zijn. Er zijn heel goede exemplaren bij, zoodat de keurmeesters over het algemeen geen ge makkelijke taak hebben gehad bij 't toe kennen der prijzen. Daarom ook mogen wij een bezoek aan deze tentoonstelling, welke tot morgenavond 5 uur geopend is, ten zeerste aanbevelen. De loterij zal 2 uur na de sluiting der tentoonstelling plaats vinden. De jury kende de volgende bekro ningen toe: Klasse A, stam van 4 vogels: le pr. M. J. Verhagen; 2e pr„ J. Kukler; 3e pr., L. Lacourt; 4e pr„ J. W. van Hees; 5e pr., J L. F. v. d Meyden; 6e en 7e pr„ R. van Drumpt. Klasse B, stam van 2 vogels: le pr.. J. \V. van Hees: 2e pr„ J. Kukler; 3e pr., J. L F. v. d. Meyden; 4e en 5c pr„ R. van Drumpt. Klasse C, 1 vogel: le pr„ J. Kukler; 2e pr. en 3e pr.. R. van Drumot: 4e pr.. Chr. Reizevoort: 5e en 6e pr., N. J. Verhagen; 7e pr„ W. B. Roman; 8e pr„ R, v. Drumpt; 9e pr., D, A, V. d Laaken. Alle bovengenoemde klassen bevatten 1- Jarige vogels, eigen kweek. Klasse D, overjarige vogels; le pr„ J. W. van Hees. Klasse E, open inzending: le pr.. D. A. V d. Laaken; 2e pr„ M. J. Verhagen. Klasse F, Belgische waterslagers, 3 stam metjes van vier: le pr., G. v. Rijn, Katwijk Klasse G, idem twee vogels; le pr- C. Huisman. Klasse M. witte man en witte pop: le pr J. Schouten. Idem bruin, le prijs, J. Schouten. Eenkleurige vogels (blauw, citroen, oranje. Isabel, agaath, Duitsch gekuifd) le pr.. J. Steensma. Leewarden. id. de Boer Leeuwarden en ld Teegelaar. Delft, Bont: le pr.. J. Schouten, Leiden- Norwich eladkop: le pr. Engel, Den Haag Eénkleurige open klasse- le pr., Rijswijk Den Haag en v. Hero. idem. in tien strijd om den meesterzangers- ritel der tentoonstelling had de Jury een zeer zware taak. ZIJ kon niet anders dan het lot laten beslissen tusschen de vo gels van J. W. van Hees en M. J. Ver hagen. waarbij eerstgenoemde de gelukkige was. In den derbywedstrijd verwierf L. La- ccurt een eersten en Chr- Reizevoort een tweeden prijs. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door een stand voor de Vo gelbescherming. E. H. B. O. RESIDENTIE-ORKEST. Antonino Votto (dirigent) Lubka Kolessa (pianiste)) Antonino Votto: opera-dirigent bij voor keur wiens groote kwaliteiten wij het vorige jaar reeds breedvoerig analyseer den. Vlot, gracieus en beheerscht. Rust kenmerkt zijn directie; een groot verschil met zijn voorganger, maakt in zekeren zin waardiger indruk. Verfijnde smaak ken merkt de keuze der programmanummers Rossini's strak rhythmische ouverture „La Gaza Ladra", waarmee het aantrek kelijke programma besloten werd, was in dit opzicht overigens het minst geslaagd want zij is niet een der hoogste grepen van dezen Italiaanschen opera-componist Nog klinkt ons de daverende slot-bekken- slag dezer tot „strijkjes-parade-paard" ge. promoveerde compositie ln 't oor, die de Jaren overleeft en die toch, dank zij Votto's geacheveerde leiding weer tot alleszins ge nietbare hoogte werd verheven. Het voordeel van gastdlrlgenten is, dat zij ons in kennis brengen met werken van eigen landgenooteneen Italiaan geeft dus Italianen. En Votto achtte Martuccl (1856— 1909), indertijd directeur van het conser vatorium te Napels en den nog levenden Renzo Rossellni waardig ln ons land ge hoord te worden. Het deed daar goed aanl Niet dat Mar- tuccl's vredige en zeer klankschoone „Not- turno" en „Novelletta" bijzonder belang, rijk waren, maar de aangeboren Italiaan- sche welluidende instrumentatie werd door het orkest ftjnzinnlg-poëtisch verklankt. Rosselini's impressie van „La danseuse aux torches" uit de rhapsodlsche suite „Hog- gar", opgedaan bij den stam der Toearegs ln de Noord-Afrlkaansche Sahara, is van totaal anderen aard. Ultra-modern, gelijk wij naar de uitvoerige en lezenswaardige toelichting op het programma geoordeeld hadden, is deze suggestieve fakkeldans stellig niet. Maar wel buitengewoon fasci- neerend, door het opvallende raffinement en de kernachtige rhythmiek. waarmee zij geschreven ls. Over de z.g. schrille „disso nanten" verwondert een oor, dat méér moderne muziek gehoord heeft, zich geens zins meer. Deze sterke en rake dansim- pressie, 't middelste fragment dezer suite, kennelijk vrucht van Inspiratie, die de exotische sfeer uitnemend voortoovert. is door het orkest, dat hier lang geen ge makkelijke taak had, perfect ten gehoore gebracht. Zij bleek bij het auditorium enorm in te slaan- - A - - - In Vivaldi's, door Mollnarl bewerkte Concerto Grosso in a kl. solieerden Sara Swaap en Adolphe Poth Op bewerkingen hebben wij het gewoonlijk niet voorzien, want de bewerker bederft dikwijls méér, dan dat hij de oorspronkelijke visie aan waarde doet verhoogen. Maar met déze die de stijlvolle klassiciteit géén afbreuk deed, al kwam er tenslotte 't harmonium bij te pas getuigde van groote muzikale kunde. Solisten en orkest waren op dreef: de eersten hadden Iets meer en nobeler klank kunnen geven in het tweede deel, waar de instrumentatie wel wat zwaar was. Votto leidde met kennis van zaken en beheerscht. Het bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging Eerste Hulp Bij Ongelukken afd. Lelden, ontving het vereerende verzoek om op 7 Januari as. hulp te verleenen op een gedeelte van de route, welke de Prinselijke Trouwstoet volgt. Naar wij vernemen zal de Eerste Hulpverleening alleen geschieden door het Ned. Roode Kruis en afdeelingen van de Nederlandsche Vereeniging E.H.B.O. TREINVERTRAGING. Gisteravond kwam de bootterein 436 van Vllssingen, die om 20.21 alhier moet aan komen, met één uur vertraging aan, door dat het motorschip uit Londen van de maatschappij „Zeeland" door de mist niet tijdig voor den wal kon komen en de aan sluitende treinen dientengevolge mét groo te vertraging vertrokken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Frans Straatsburg, Haar lemmerstraat 42, Leiden. Rijwiel-, motor en automobielhandel. Nieuwe eigenaresse: Wed A. E. Straatsburg-Reekers, Leiden. A. Maseland, Raadhuisstraat 281, Alphen a. d Rijn. Handel ln manufacturen en aanverwante artikelen. Het aantal vennoo- ten bij wijze van geldschieter bedraagt thans zes. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderde tot doctor in de rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld „Oor spronkelijkheid en economisch aspect van het dorp op Java en Madoera", de heer N. D. Ploegsma, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht, de heer Rasplo (Lelden); voor het candidaatsexamen klassieke let teren de heer D. Schutte (Rotterdam) en voor het candidaatsexamen geschiedenis de heer B. H. Wabeke (Lelden). In den afgeioopen nacht nam de winkelier P. B. A. L., dile zich reeds ter ruste had begeven, op de bovenverdieping van het perceel Haarlemmerstraat 117 een sterke rooklucht waar. Hij trok op onder zoek uit en bermkte dat. no de voorkamer van de eerste verdieping de franje van een schoorsteenlooper in brand was ge raakt, waardoor ook het behangsel had vlam gevat. Met behulp van eenige em mers water slaagde hij er ln het vuurtje te dooven. Lubka Kolessa. Naar wij meenen was de Poolsche pia niste Lubka Kolessa hier nog onbekend. Maar zij kon tevreden zijn over haar grandioos succes na een sublieme vertol king van Chopin's pianoconcert in e mol!. Aanvankelijk bleef dit spel nog iets teveel aan den buitenkant, maar de artiste kwam er meer en meer in, zoodat zij vooral in het zware en brillante Rondo boven alle techniek leek uitgegroeid. Wij herinneren ons nauwelijks zulk een geslepen en toch volmaakt afgeronde toon, zulk een gemak kelijke vingervaardigheid. Daarbij is haar muzikaliteit gevoelig, zonder overgevoelig te worden. De hoofdzakelijk op den ach tergrond blijvende begeleiding in dit zui ver pianistisch kan 't anders bij Cho pin? gedachte concert, was tot In de puntjes verzorgd onder Votto's nauwkeurig ingestelde klankafgewogenheid. De soliste Incasseerde geestdriftige toejuichingen van de stampvolle zaal, waarin zij alleszins begrijpelijk den voortreffelijken Votto en het orkest liet deelen „Last but not least", de inzet van het concert: Mendels sohn's immer heerlijke en met Jeugdige vaart geschreven Ouverture „Een Mldzo- mernachtsdroom" zijn geniaalste worp! ragfijn en soepel gehouden op klinkend, uitmuntend door accurate '".zet" ten der orkestleden, die zich onder dezen leider wel onmiddellijk zeer op hun ge mak moesten gevoelen. Speciaal mogen wij nog wel eens memo- reeren, dat Votto het gansche programma uit 't hoofd dirigeerde, zélfs het acc2!y* pagnement van het Chopin-concert. zo aangename en zacht-wiegende wijze ra dirigeeren, zonder eenig overbodig el tec ook niet ln de visie op de compositie s iw» de vriendelijkste Indrukken achter. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2