De Troonswisseling Engeland Het afscheid van een Koning LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 December 1936 Vierde Blad No. 23534 m Een boodschap van Koningin Mary PHILIPS RADIO „God Save the King" 77sfe Jaargang Koning George VI wordt hedenmiddag geproclameerd Ruwe handen lUROL. verzacht en geneest RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS Van het Windsor-kasteel uit heeft ex- koning Edward, die door den omroeper van ie B.B.C. werd aangekondigd als „prins Edward", zijn aangekondigde radio-rede gehouden, waarin hij aan het Engelsche volk en het geheele Britsche Imperium me- dedeeling deed van zijn besluit, om als koning af te treden en de redenen uit eenzette, welke tot dezen stap hebben ge leid. Voor deze rede zie men hiernaast. Ook Koningin Mary heeft een boodschap tot het impeirum gericht, luidende: Boodschap van Koningin Mary. „Ik ben zóó diep getroffen door de sym pathie. waarmede men mij omringd heeft in de pijnlijke oogenblikken, welke wij hebben doorleefd, dat het mij een behoefte is, allen uit het diepste mijns harten dank te zeggen. Het medeleven en de genegenheid, die mij een steun waren in mijn grooten rouw nog geen jaar geléden, zijn andermaal in Seze dagen mijn kracht en mijn troost geweest. Ik behoef u niet te zeggen, welk een smart mijn moederhart vervulde bij de gedachte, dat mijn dierbare zoon het zijn plicht achtte, den scepter neer te leggen en een bewind, dat zooveel beloften in hield, zoo plotseling een einde nam. Ik weet, dat gij er u rekenschap van geeft wat het mijn zoon gekost heeft, dit besluit te nemen en dat gij. terugdenkend aap de Jaren, gedurende welke hij zoo vurig zijn land en het imperium trachtte te dienen, aan hem steeds een dankbare herinnering zult bewaren in uw harten. Ik beveel in uw sympathie en uw liefde zijn broeder, die in zoo onverwachte en zoo pijnlijke omstandigheden zijn opvolger wordt. Ik vraag u hem diezelfde edele gevoelens toe te dragen, waarvan gij blijk hebt gegeven jegens mijn dierbaren ge maal en welke gij reeds hadt overgedragen op zijn opvolger. Na nog de hoop te hebben uitgesproken, de de nieuwe koningin zich zal mogen ver heugen in eenzelfde liefde, als zij zelf 26 Jaar reeds ondervinden mocht, besloot ko ningin Mary met de bede, „dat ondanks en zelfs wegens de tegenwoordige beroe ring de eenheid van ons land en ons rijk, door Gods genade, moge worden gehand haafd en versterkt." „God zegene u allen, God lelde u steeds!" Prins Edward vertrokken. Er bleven nog steeds vele lieden zich aan melden aan de hekken van Fort Belvedère om brieven voor den ex-koning af te geven. Een dame gaf aan een der bewakers een gebedenboek en een groote mand viooltjes om den koning ter hand te stel len. Ex-koning Eduard heeft gisteren een drukken dag gehad, daar hij nog tal van stukken moest teekenen. Voorts stelde hij er prijs op een laatste gesprek te voeren met alle leden van het personeel, dat sinds vele jaren in zijn dienst is en een af- scheidsronde te maken door alle vertrek ken van het kasteel, dat hij gaat verlaten. Churchill heeft met de koninklijke broe ders op Belvedère geluncht. Om halfelf gisteravond is de afge treden koning uit Windsor vertrokken. Men meent te weten, dat prins Edward aan boord van het admiraliteitsjacht „En chantress" met onbekende bestemming uit Portsmouth is vertrokken. Volgens zekere informaties uit politieke kringen zou Edward naar alle waarschijn lijkheid naar Zwitserland gaan en van daar naar de Adriatische Zee. Officieele bevestiging van dit alles is echter niet veTkregen. Het is nog onbekend, welken titel hem tal worden verleend, mede ter regeling van tijn financieelc positie. Koning George V heeft ongeveer vier millioen pond sterling nagelaten. Hiervan krijgt de ex-koning'niets, want het geld is bestemd voor de kleinkinderen van koning George V. Hij bezit slechts het landgoed Port Belvedère en hetgeen hij heeft kun nen sparen op zijn inkomsten uit het her togdom Cornwallis. Voor het oogenblik is de ex-koning slechts wettelijk erkend ais de heer Windsor en als zoodanig kan hij op geen inkomsten aanspraak maken. Koning George VI. De plechtige proclamatie hedennamiddag. Officieel is medegedeeld. dat de tieuwe koning den naam zal aannemen lan George VI. Wel is Albert zijn eerste naam, maai en herinnert er aan. dat koningin Vic toria den wensch had uitgesproken, dat Seen van haar opvolgers dezen naam zou dragen, die uitsluitend verbonden moest Wijven aan de nagedachtenis van haren Prins-gemaal. Ge nieuwe souvereinen zullen zich waar- ®ijnlijk vóór Januari a.s in het Bucking- bampaleis installeeren. Het Kerstfeest zullen ze in Sandrighani Joorbrengen in gezelschap van koningin JJary en den hertog en de hertogin van Gloucester. Om vier uur gistermiddag heeft minis- kr-president Baldwin den nieuwen vorst 'lo opwachting gemaakt. De premier "d lang en hartelijk door de voor de koninklijke residentie wachtende menigte toegejuicht. Om 10 voor half vijf verliet Baldwin de koninklijke woning en even later arri veerde de hertog van Gloucester, om den nieuwen koning te begroeten. De proclamatie van den hertog van York tot koning zal vanmiddag om vier uur eerst worden voorgelezen voor het St. Ja mes Palace, vervolgens op Temple Bar en tenslotte op de Beurs. De ceremonie zal met de gebruikelijke plechtigheid plaats vinden. Sir Gerald Wol- last, King of Arms en drager van de Orde van den Kouseband. die nok de proclamatie van Edward VIII tot koning heeft voor gelezen, zal ook thans weer voor het St. James Paiace deze ceremonie verrichten. De graaf maarschalk en hertog van Nor folk en verscheidene officieren, die tevens dragers zijn van oude geslachtsnamen, zul len hem vergezellen. De eere-garde var. het garderegiment en een detachement cavalerie zullen op het eereplein van het paleis een eere-haag vormen. Nadat Sir Gerald Wollast de proclamatie heeft voorgelezen, roept hij met luider stem: „Leve de koning", waarna de artil lerie een salvo afvuurt en het „God save the King" wordt gespeeld. Voordat de nieuwe koning met den hem begeleidenden stoet de City binnentreedt, wordt hij volgens aloud gebruik ontvan gen door den Lord Mayor. Vervolgens vindt de traditioneele ceremonie plaats van het doorsnijden van een rood zijden lint, dat den weg afsluit. Door de politie-autoriteiten zullen bij de verschillende plechtigheden alle maatrege len worden getroffen, om de orde te hand haven. Minister Simon heeft gisteren in het Lagerhuis nog meegedeeld, dat de tijd te kort was om den verjaardag van den nieuwen koning, die reeds op Maandag valt, naar behooren te vieren. De militaire parade trooping of the colours zou tot nader order worden uitgesteld, maar de batterij in Hyde Park zou de gebrui kelijke saluutschoten lossen, de regeerings- gebouwen zouden vlaggen en in de oor logshavens zou eveneens het saluut wor den gebracht. Het Lagerhuis zal heden den eed van trouw afleggen. Baldwin zal Maandag de boodschaD van den nieuwen koning tegen zes uur in het Lagerhuis bekend maken en stelt zich voor deze boodschap met een verklaring te be antwoorden. waarna het huis, indien de loopende zaken zijn afgehandeld, op Kerst reces zal gaan. De Iersche constitutie. De Valera heeft gistermiddag bij de Ier sche Dail den tekst ingediend van het ontwerp-wet, dat de constitutie van den Vrijstaat wijzigt. Het wetsontwerp voorziet in de erken ning van den nieuwen koning, maar be paalt, dat de functie, die de nieuwe koning in den vervolge zal uitoefenen in het be stuur van den Vrijstaat, beperkt zal wor den. Zoolang de Vrijstaat verbonden is, aldus het ontwerp, met Australië. Canada. Groot- Brittannië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika en zoolang de koning erkend wordt door deze naties ten aanzien van de benoeming van diplomatieke en consulaire ambtena ren en afsluiting van internationale over eenkomsten kan en wordt de aldus erkende koning gemachtigd op te treden voor den Vrijstaat voor gelijke doeleinden. De functies van den gouverneur-generaal worden overgedragen aan den speaker van den Dail, die in de toekomst de wetsont werpen zal onderteekenen en het parle ment zal ontbinden. De Valera zou dan, naar verluidt, de overige functies van den gouverneur-gene raal op zich nemen. Door dit ontwerp zal Ierland den vorm hebben van een republiek, ten aanzien van binnenlandsehe zaken en toch den band met de kroon voor buitenlandsche zaken handhaven. De Valera verklaarde nogmaals, dat het niet de bedoeling der regeering is, de ban den met het gemeenebest te verbreken, maar de constitutie aan de bestaande om standigheden aan te passen. Met 79 tegen 54 stemmen nam de Iersche Dail tenslotte de wet op de wijziging der constitutie aan, waarbij het ambt van den gouverneur-generaal wordt afgeschaft en de naam van den Koning geweerd wordt uit alle binnenlandsehe aangelegenheden. BRuwe huid, Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 3622 (Ingez. Med.) KANTONGERECHT DELFT. De kantonrechter te Delft, heeft A. M. B te Veur veroordeeld tot f. 7.50 boete subs. 3 dagen hechtenis, terwijl eveneens bij verstek werden veroordeeld H. D. J. Z, te Alphen J. W. te Veur. W. L. te Leidschen- dam, allen tot f.3 boete subs. 2 dagen hechtenis, wegens overtreding der Motor en Rijwielwet. C. V. te Leiden werd tot f. 2 boete subs. 1 dag hechtenis veroordeeld, wegens overtreding der politieverordening te Delft. van NIEUWE SERIE ALLE TOESTELLEN IN VOORRAAD. Bij Specialist beter service H. G. v. LUYKEN - Breestr. 39 - Tel. 35 UT" VRAAGT DEMONSTRATIE 3619 (Ingez. Med.) DE MOORD OP EEN NEDERLANDER IN BELGIË. Een echtpaar gearresteerd. In verband met den moord met roof te Calmthout. tusschen Antwerpen en de Nederlandsche grens op den 41-iarigen Nederlander C. Maas. uit Wouw, hooihan- delaar van beroep, wordt thans gemeld, dat de vrachtauto van het slachtoffer in de Antwerpsche voorstad Deurne is terugge vonden. De auto vertoonde bloedsporen, zoodat de veronderstelling als zou Maas aan het stuur zlin neergeschoten, waar schijnlijk kan worden geacht. Voorts was de auto beschadigd aan de spatborden, ver moedelijk door het aanrijden van een boom op den Calmthoutschen straatweg. Het par ket te Antwerpen is overgegaan tot de ar restatie van een man en een vrouw, die als de vermoedelijke daders worden beschouwd. Het zlin de 26-iarige G. D en zijn echt- genoote wonende te Wommelgem. bij Ant werpen. G. D heeft vroeger te Wouw ge woond en heeft er Maas eekend. HU moet ook herhaaldelijk met Maas zlin meegere den. Hij is ten huize van een zuster, die te Deurne woont, gearresteerd. Hii was bezig met kaartspelen met enkele andere perso nen. D. beweert niets met den moord te hebben uit te staan en het verhaal uit de kranten te weten. In zijn woning te Wom melgem en ook te Deurne is een revolver In beslag genomen. G D. en zijn echtge- noote zlin naar Antweroe» overgebracht en aldaar opgesloten. N.R.Crt. REIZIGER BEROOFD IN DEN BOSCH. Op een donkeren weg een klap gekregen. Gisteravond, omstreeks 7 uur is op den duisteren Parallelweg te Den Bosch, ge legen achter het stationsemplacement. een brutale roofoverval gepleegd waarbij de heer H.. vertegenwoordiger van een lijm- fabriek. te 's Hertogenbosch woonachtig, is beroof van zijn portefeuille, waarin zich een zeldsbedrae van ruim 500 gulden bevond. Tevens werd hem ziin rijbewijs ontvreemd, aldus de „Tel" Het slachtoffer werd omstreeks acht uur door een boorbij gaand automobilist bewus teloos aan den kant van den weg gevonden. Zijn wonden waren niet van ernstlgen aard: zij beperkten zich tot eén buil op het voor hoofd. vermoedelijk veroorzaakt door een zwaren slag met een ploertendooder. De automobilist verwittigende Dolitle. Toen de. man was bijgebracht vertelde hii aan de rechefche. dat hij zlin auto in een nabij gelegen garage had gestald vanwaar hij zich per fiets over den donkeren weg naar zijn woning had willen begeven. Plotseling zag hij een man midden oo den weg staan die met een electrische zak- 'antaarn zwaaide. Hii liet het licht in de oogen van den heer H schlinen en riep: „Halt. afstappen, politie!" Het slachtoffer gaf aan het verzoek ge hoor waarop hit een slag kreeg, zoodat hil bewusteloos neerviel. Een signalement van den dader kon hij niet opgeven. Gewoonlijk had de reiziger Donderdag- en Vrijdagavond een groote som gelds bij zich. De recherche heeft on middellijk ter plaatse een onderzoek inge steld en de overjas en enkele papieren van den overvallene medegenomen om od vin gerafdrukken te worden onderzocht. Tevens werd de politie in de omliggende Dlaatsen van het gebeurde in kennis gesteld Wel werd in de nabijheid een n'et gun stig bekend staand persoon aangetroffen, maar men weet niet in hoeverre deze iets met den overval uitstaande heeft. De recherche zet inmiddels het onderzoek om de daders te vinden, krachtig voort. GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING BIJ VRIEZENVEEN. Ten gevolge van gladheid van den weg. Gisteren heeft er op den grooten ver keersweg VriezenveenHardenberg een ge compliceerd verkeersongeluk plaats gehad. De vrachtauto van den heer B. uit Tub- bergen. geladen met kalveren, op weg naar de veemarkt te Zwolle, slipte door de glad heid en sloeg om. De heer B. en de mede- inzittende K. liepen eenige niet ernstige verwondingen op. Een aantal kalveren had de oooten gebroken. Onmiddellijk na het gebeurde kwam er uit de richting Vroomshoop een zeswielige autobus met fabrieksmeisjes. De autobus bestuurder in dienst van den ondernemer B, uit Vroomshoop. reed door den mist mis leid. oo den gekantelden vrachtwagen in. Dez- autobus kreeg echter betrekkelijk weinig schade Uit de richting Vriezenveen kwam de auto van den heer W. uit Wierden, die nog lust bijtiids een botsing kon voorkomen door Plotseling te remmen, waardoor hii aan den linkerkant van den weg kwam te staan. Dit had tengevolge dat de heer K. uit Lichtenvoorde, die achter hem reed. zijn vrachtauto niet tijdig kon laten stoppen, zoodat deze achter op de auto van den heer W. reed. K. die het ongeluk zag aankomen en door de gladheid niet meer kon remmen, sprong juist voor de botsing uit de auto. Hii bracht het er goed af. doch ziin nog nieuwe auto was aan den voorkant geheel vernield. Dit alles gebeurde in een zeer kort tijds bestek. De rijkswee was toen geheel versperd. Zeven autobussen met fabrieksarbeiders voor Almelo moesten geruimen tijd wachten voordat de weg weer vrij was Vier auto bussen uit Almelo waren teruggekeerd, daar de bestuurders het niet verder aandurfden. De politie regelde het ooruimingswerk en het verkeer De burgemeester van Vriezen veen heeft daarop last gegeven den ge- heelen provincialen weg van Almelo tot de grens van Hardenberg met zand te be strooien. Vad. GISTERAVOND heeft de afgetreden Koning, vanuit hef kasteel te Windsor, door de microfoon de volgende af scheidswoorden tot de volken van het Britsche imperium gesproken: „Eindelijk kan ik persoonlijk enkele woorden tot u spreken; ik heb nooit iets willen verbergen, maar tot nu toe was het voor mij constitutioneel onmogelijk om te spreken. Eenige uren geleden heb ik mijn laatsten plicht vervuld als Koning en Keizer en nu mijn broeder, de Hertog van York, mij heeft opgevolgd, moet ik met mijn eerste woorden, mijn trouw jegens hem getuigen. Ik doe dit met geheel mijn hart. Gij allen kent de redenen die mij ertoe hebben gebracht afstand te doen van den troon, maar ik wil dat gij begrijpen zult, dat ik, toen ik dit besluit nam, ik mijn land of het Keizerrijk niet vergat, dat ik als Prins .van Wales gedurende vijf en twintig jaar heb trachten te dienen. Maar gij moet mij gelooven wanneer ik u zeg dat het mij onmoge lijk was, zonder den hulp en den steun van de vrouw die ik liefheb, den zwaren last der verantwoordelijk heid te dragen en mijn koninklijke plichten zoo te vervullen, als ik dit zou hebben willen doen en ik wensch dat gij zult weten dat het besluit, dat ik nam, door mij werd genomen en door mij alleen. Dit was een zaak die geheel en al door mijzelf beoordeeld moest worden. De andere persoon die ten nauwste bij deze zaak be trokken was, heeft tot het laatst toe getracht mij te bewegen een anderen weg in te slaan. Ik nam deze beslissing, de zwaarste van mijn leven, met het oog uitsluitend ge richt op wat in het eind het beste voor allen zou zijn. Het werd mij minder moeilijk gemaakt deze beslissing te nemen door de zekerheid dat mijn broeder, door zijn langdurige ondervinding in openbare zaken en met zijn uitstekende hoedanigheden dade lijk mijn plaats zou kunnen innemen, zonder onderbreking of nadeel voor het leven en den vooruitgang van het keizerrijk. En hij bezit den zegen, gelijk zoovelen onder u, en die mij niet geschonken werd, een gelukkig tehuis te bezitten met vrouw en kinderen. Gedurende deze zware dagen werd ik gesteund door Hare Majesteit mijn Moeder en door mijn familie en de Ministers van de Kroon, in het bijzonder Baldwin, zijn mij steeds "met hoog achting en toewijding tegemoet getreden. Er bestonden geen constitutioneele geschillen tusschen mij en hen of tusschen mij en het parlement. Door mijn Vader opgevoed in de constitutioneele traditie, zou ik nooit hebben toegestaan dat een kwestie van dergelijken aard zich zou hebben voor gedaan. Altijd, als Prins van Wales en later toen ik den troon bekleedde, heb ik steeds van alien, van allen rang of stand, overal waar ik geleefd of gereisd heb in het geheele keizerrijk, slechts de allergrootste welwillendheid en goedgezindheid ondervonden. Nu ik geheel en al het publieke leven verlaat, ben ik daar zeer dankbaar voor en leg ik mijn last neer. Er zal eenigen tijd verloopen, voordat ik in mijn geboorteland terugkeer, maar ik zal altijd met de diepste belangstelling het lot van het Britsche volk en keizerrijk blijven volgen en wanneer, op welk oogenblik ook in de toekomst, ik van eenig nut zal kun nen zijn in een persoonlijke functie, zal ik niet ontbreken. En thans hebben wij allen een nieuwen koning; ik wensch met geheel mijn hart, Hem en U, zijn Volk, geluk en voorspoed toe. God zegene u allen. „God Save the King." DOODELIJK ONGEVAL OP EEN BUITENLANDSCH GEMENGD. .TAPANSCH SCHIP. Aan boord van het Japansche atoom schip „Katori Maru", gelegen in de Lek haven te Rotterdam, is de 46-jarige G. Kint gisteren in aanraking gekomen met een hijsch ijzeren damwanden. De man werd in het negen meter diepe ruim ge slingerd. Het slachtoffer werd met een schedelbreuk en gebroken ledenmaten naar het Havenziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Ex-koning Edward voor de microfoon. INSTORTINGSONGELUK. Ten gevolge van de instorting van een gewelf zijn acht arbeiders, die werkzaam heden verrichten in den Ratskelder Gra- fing. bij Muenchen, bedolven. Twee hun ner werden levend geborgen. De aannemer, die de leiding had over de werkzaamheden, is in arrest gesteld.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13