Wat de vrouw draagt Voor de Huisvrouw LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 12 December 1936 mTTTTTTT VISSCHERIJ-BERICHTEN NUTTIGE WENKEN bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK Als een aquarium vuil is geworden, moet men het glas eerst met lauw water afspon zen. Is er veel groene aanslag aan het glas, vul het aquarium dan met water, waarin een groote hoeveelheid azijn en laat dit er eenige dagen in staan. Het is noodig om het aquarium daarna nog meermalen uit te wasschen. De vuile rand kan men schoonkrljgen met koffiedik. Ballonplanten en Immortellen, die men 's winters in de huiskamer wil zetten, moet men eerst eenigen tijd (soms drie a vier weken) op een koele plek neerleggen om te drogen. Zijn de stelen geheel droog, dan kan men ze in de warme kamer ln vazen zetten, die met een weinig wit zand zijn gevuld. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld ARBEID AAN HET TEEKENBORD.... tGekleede Winterjaponnen van kant!) Gedurende de laatste maanden werd men verrast door zóóveel nieuwe lijnen (we noemen slechts even de „tunica", de „overslag-modellen-", de „heerenrok-snit" en de succesvolle „hammouwen"), dat men in modekringen en bij het publiek de mode-contour zóó belangrijk vond. dat men er niet aan toe kwam om veel aan dacht te schenken aan het materiaal! En wel zeer ten onrechte, want het Is tenslotte altijd de stof, die een lijn uit drukking en eigen cachet kan geven. Gelukkig zagen de scheppers der mode nog juist bijtijds in, dat ze een grove fout begingen met de lijn zoo hoog te stellen boven het materiaal, zoodat ze zich nu be ijveren om het publiek de interessantste stoffen voor te leggen, om daarmee een ideale wintermode te creëeren. Geen wonder dat juist nu, nu wij aan het begin der winter-uitgangetjes staan, een materiaal, dat zich uitsluitend tot dit doel leent, nl. de kant, uitvoerig besproken wordt. Het wekte den Indruk, dat men dit weef sel gedurende de vele jaren, dat men het niet droeg, geheel vergeten had, want nu vindt men het weer een nieuwigheid, ver heugt zich over de mooie effecten, die inert ermee bereikt en wendt het aan waar het maar eenigszins kan. Dit materiaal heeft trouwens het groote voordeel niet aan een bepaalden tijd ge bonden te zijn. want kanten stoffen zijn nooit afhankelijk geweest van de mode en kunnen dus eigenlijk steeds gedragen wor den; een zeer beslissende eigenschap ln dezen tijd, die op grondslag der „malaise" geen experimenten of buitenissigheden toelaat. Ook is het een resultaat van practlsche overwegingen, dat de moderne kant tot een bijzonder stevig weefsel wordt gefabri ceerd. doordat men er wollen draden door heen weeft. Daardoor ontstaat ook de „matte" glans, die tegenwoordig veel beter bevalt dan de fellere zijden-glans, die zoo gauw opzichtig wordt. We kennen ook de mooie kleuren- nuances, die de kanten stoffen ons bieden en weten, dat de plasticiteit van het pa troon ln de fraaie modetinten (lila, wijn rood, flesschengroen en klaproos-rood) zich nog veel duidelijker afteekent dan in de gebruikelijke kleuren: bruin en zwart! En daar de nieuwe wintermode een be- tooverenden kleurenrijkdom vertoont, wor den daarmee ook de paden voor den triomftocht der kanten stoffen vrij ge maakt. Zeer belangrijk is het patroon van de kant; oude motieven worden op het oogen- hltk aan onzen smaak aangepast en dien overeenkomstig gestileerd, zoodat we zeer dikwijls de typische patronen van den baroque- en rococotijd tegen zullen komen. Er kan niet genoeg gewaarschuwd wor den voor de fout om een kanten japon een al te Ingewikkeld model te geven, daar in zulke gevallen de totaalindruk onrustig en verwarrend is. Hoewel vloeiende lijnen voor kanten stoffen essentieel zijn, ziet men zich nu en dan toch genoodzaakt om concessies te doen aan de hedendaagsche mode, die hier een plooitje, daar een ruche wenscht en ontwerpen van voornamen eenvoud als „monotoon" veroordeelt. Wèl is hpt een goede en vooral in den tijd passende gedachte, om af en toe de kanten jurk haar officieel karakter te ont nemen om haar meer te kunnen dragen. Overeenkomstig deze idee toonen we u de eerste figuur op de schets, die voor de eerste maal bewijst, dat zelfs het eenvou dige deux-plèces-model geschikt is voor de nieuwe kantstoffen en dat zulk een snit, vlot en vooral jeugdig staat. Een boeren-zakdoekachtlg geknoopt kraagje, licht ingehaalde ham-mouwen, opgestikte zakken en een breede leeren ceintuur (die een bijzonder aardig contrast vormt met de zachte kantstof) zijn détails, die niet weggelaten mogen worden als men de bijzonderheid van dezen nieuwen stijl behoorlijk tot zijn recht wil doen komen. Geplooide japonnen beloven in den loop van den winter zóó modern te worden, dat men van clan is er zelfs kantmodellen van te m-'-c i Fen nntwem zooals TJ on de tweede afbeeld'-"» ziet |s geheel VO1" "rif! deze nieuwe mof? -Mee t«* verva»rd'*-n en laat ons weer eens de schoonheid zien van een (hier geheel geplooide) pofmouw, een ruche langs den hals en een breede taf ceintuur De derde schets toont een van boven over ■elkander slaand ontwerp zonder ceintuur, waarvan de dwarsnaadjes opzij typisch zijn voor de ..robe princesse". Bijzonder in teressant is het overslaande, mantel-ach- tige tunica-model van deze kanten mid dagjapon, waarvan het vrouwelijk cachet r.og verhoogd wordt door de op één schou der vastgèstoken bloemen. Hoogtepunten der kantmode worden I zooals reeds werd aangegeven bereikt door een voornaam-eenvoudige snit, waar van de als laatste model afgebeelde avond japon met haar fraai vloeiende lijnen een prachtig voorbeeld is, dat toonaangevend I zal zijn op de komende feesten. De klassiek gedragen, opzij vastgeknoopte sjerp met franje, verhoogt de charme van dit toilet, dat iedere vrouw met een ge- distingeerden smaak wel zal bevallen. 8789 OUDE JirtGEL 120 'Eu 7w DOEzarrcoor 22 TtU£*13 LEIDEN (lngez. Med.) DE BONTMOUW, die men reeds in het voorjaar af en toe zag, viert nu triomfen, want men verstaat op het oogenblik uitmuntend de kunst om een eigenaardig contrast te doen ontstaan tusschen de soort en de kleur van het bont en de daarbij verwerkte stof. Daar dezen winter vooral gekleurde stoffen worden gedragen ls voor mantels en mantelpakken zwart bont de mooiste garneering. Een mooie mantel van groene, donker pastelblauwe, roestbruine of lila stof toonen we op de afbeelding en willen vooral de aandacht vestigen op de omgeslagen, opzij vastgestrikte stofkraag, die op het bont zadel, dat de verbinding vormt met de wijde mouwen, een harmonisch effect maakt Ook de karakteristieke, dicht op elkaar geplaatste rij knoopen, draagt een ieders goedkeuring weg. Het hoedje moet vanwege het con trast niet in overeenstemming zijn met de kleur van de stof, maar met dié van het bont en moet dus zwart zijn! R. H. SCHAAKBORD-EFFECTEN, MAANDAG: Runderrollade Spruitjes, gebakken aardappelen Vruchten Recept: Spruitjes. 1 Kg. spruitjes wordt schoongemaakt, gewasschen en op gezet met ruim kokend water en zout (een lepel zout op een liter water). Het gaar koken duurt drie kwartier. Ze worden af gegoten, met boter gestoofd en opgediend met nootmuskaat er over. DINSDAG: Groentesoep Koud rundvleesch, spinazie, aardappelen Beschuit met kaas Recept: Groentesoep. Van verschil lende groenten, <jip de tijd van het jaar meebrengt neemt men een kleine hoeveel heid en wascht en snijdt die in kleine stukjes. In 20 gr. boter fruit men dit zachtjes, onder af en toe roeren, zcodat niets bruin wordt ('n half uur). Een liter (bewaard) groentenat en vijftig gram rijst worden toegevoegd en de gromten hierin gaargekookt. Vlak vóór het opdoen wordt wat peterselie door de spep geroerd. De soep kan desgewenscht worden afgemaakt met wat Maggl-arqma of marmlte. Het fruiten van de groeiiten geeft de soep een zeer geurigen smaak. WOENSDAG: Stamppot van boerenkool met kastanjes, pekelrib Citroensneedjes Recept: Citroensneedjes. Bak vier sneedjes brood in boter aan beide kanten bruin; roer drie eetlepels boter tot room, doe er twee eetlepels poedersuiker bij en het sap van een citroen, tot er een zalf achtige massa ontstaat. Besmeer hiermee de afgekoelde gebakken broodjes dik. DONDERDAG: Kalfsgehakt Gestoofde abricozen, aardappelpurée, Rijstkoekjes Recept Rijskoekjes. Kook stijve rijst van een ons gewasschen rijst en een halve liter melk: doe er twee eidooiers door, een half ons basterdsuiker, een half ons bloem en wat kaneel; tenslotte de twee stijfgeklopte eiwitten, zoodat. een stevig mengsel ont staat. Is het te dik, dan nog wat melk toe voegen. Bak ln boter van dit mengsel kleine platte ronde koekjes aan belde kan ten bruin en bestrooi ze warm met poe dersuiker. VRIJDAG: Gebakken bot. aardappelsla Pannêkoeken met jam Recept: Aardappelsla Maak een sausje van twee fijngewreven hardgekookte eieren, twee gesnipperde preien, kopje sla olie. een paar eetlepels azijn, wat peper, zout en mosterd. Kook een kilogram aard appelen gaar, snijd ze warm in schijfjes en vermeng de plakjes aardappel voorzich tig met de saus. ZATERDAG: Gebraden saucijsjes Bloemkool, aardappelen Vanillevla met gember Recept: Vanillevla met gember. Maak op de gewone wijze vanillevla van een halve liter melk, drie eetlepels custard en vijf eetlepels suiker. Neem de pan van het, roer er een ons fijngehakte gember door en een paar eetlepels sap en giet alles in een vlaschaal. die tot stand komen in bont- en slofcom- binaties. zijn op het oogenblik zeer in trek en wel kan men de stof en het bont even goed nemen in overeenstemmende tinten als in mooi contrasteerde kleuren. Voor de komende feestdagen, die dit jaar door het prlnsessenhuwelijk zoo extra fleurig beloven te worden, vroegen een paar moeders mij wat bijzonder lekkere recepten. Heeft u wel eens citroen-sneeuw ge maakt? Daarvoor moet u gebruiken: het sap van 3 citroenen, 6 d.L. water, de ge raspte schil van één citroen, ongeveer 150 gr. suiker, het wit van drie eieren en 35 gram gelatine. Als het water kookt, lost u de gelatine er ln op; daarna roert u er de suiker door; vervolgens de geraspte ci troenschil, en het gezeefde sap; laat dat mengseltje bekoelen. Klop onderwijl de eiwitten stijf; draal daar dan de koude troenvloeistof door, blijf steeds doorklop pen onder het vermengen; ook later moet u van tijd tot tijd roeren tot de schuimige massa wit geleiachtig wordt; dan brengt u ze over in een met olie glad gemaakten steenen vorm. Hier in kan de pudding blij ven staan tot hij stijf is geworden. Ananas-pudding ls een kostbaar gerecht; maar voor deze feestelijke gelegenheid mogen de koordjes van de beurs wel wat wijder worden. Neem een halve litersbllk ananas; 1/4 liter slagroom, 50 gram sui ker en 10 gram gelatine. Verwarm ananas sap en suiker tot deze opgelost is; voeg er dan de in kleine blokjes gesneden ananas bij en de opgeloste gelatine. Klop nu de room stijf, meng er de vruchtenmassa doorheen en laat alles te samen bekoelen tot de vla geleiachtig wordt en de stukjes ananas niet meer op den bodem zakken. U moet er tijdens het bekoelen nu en dan In roeren. Meng het, als het stijver wordt, net als het vorige recept, In een vorm en presenteer bij deze pudding droge Kerst kransjes. Wist u dat u zelf Kerst-krans kunt ma ken? U moet de vulling een paar dagen eerder toebereiden. Pel 125 gr, amandelen en roer ze losjes door elkaar met even veel suiker, een geraspte citroenschil en l"i et; doe dit vochtige mengsel in een amandelmolen en maal alles goed fijn. Dit mengsel heet de .spijs" en moet dicht ge dekt op een koele plaats bewaard blijven. Rol nu een lap feulileté van 125 gr. bloem met een weinig zout. 125 gr. boter en Vi a 3/4 d.L. water, en rol deze lap uit tot een, reep van 1/4 cM. dikte en ongeveer 15 c.M breedte; u kunt dit deeg ook bij uw bakker laten maken, aangezien het nauw luistert en hij er natuurlijk meer bedreven in is. Vorm van de „spijs een rol van 3 c.M. dikte en druk er hier en daar een geconfijt kersje of een stevig nlukje jam in. Leg nu deze rol op de langs de kanten met water bestreken deegreep en wikkel dit deeg er zóó omheen, dat ain het ééne uiteinde het deeg een paar c.M ongevuld is en aan het andere eind ce rol wat wordt samengeknepen. Bevochtig het dunne eindje met een beetje water en stop het dan in het ongevulde stuk; vorm nu een mooi zuiver cirkelvormige krans. Be strijk deze met wat geklopt el, breng hem dan over in een met water bestreken bak blik en bak de krans gedurende ongeveer 20 minuten in een heeten overgaar. Als hij bekoeld ls, garneert u hem met vrij slap waterglazuur en geconfijte Oranje snippers of andere geconfijte vruchtjes, b.v. groene en roode kersjes. En dan Engelsch Oude jaarsgebak! Daar moet u nü al mee beginnen, want de vul ling moet 2 a 3 weken staan doortrekken, ln een gesloten flesch of schaal. Het hier volgende recept is voor een stuk of 30 gebakjes. Voor de vulling heeft u noodig: 125 gram rozijnen mèt pit en 125 gram rozijnen zonder pit; 50 gram kren ten, 250 gram kalfsniervet; 500 gram bas terdsuiker, 1 citroen, geraspte citroenschil, geconfijte oranjesnippers, ongeveer 6 goud- reinetten, Vi d.L. brandewijn. En voor het deeg: 250 gr. boter, 500 gr. bloem, 120 gr. basterdsuiker. Hak het vet fijn, snipper de appelen, snij de oranje snippers en de citroen fijn en vermeng nu alles van het vulsel tot een flinke mélan ge; zet het dan voor een paar weken in een gesloten stopflesch weg. zoodat het goed dóórtrekt. Maak van boter, bloem en suiker deeg; rol dit uit, plaats het op met boter inge smeerde zandtaartenvormpjes, druk het in, snij het af op den rand, en vul de vormp jes met de vulling. Leg een cirkeltje of een paar reepjes deeg in ruitjes op de vulling en laat de vormpjes ongeveer 15 minuten bakken. U moet ze zoo nu en dan nog eens opbakken en voor het gebruik weer ver warmen. Sneeuwballen zijn óók voor Ouwejaars- avond! Het volgende recept ls voor een 25, 30 stuks. Vermeng 80 gram boter met ruim 3 d.L. water, vanlllepoeder en zout en breng dit aan de kook (het mag niet doorkoken) voeg er nu ineens 200 gram bloem bij en roer flink, zoodat het één bal wordt, die loslaat van de pan. Laat daarna het deeg even drogen op een hoek je van de kachel, doe het snel over ln een kom en werk er één voor één de ongeklop te eieren ln 15 i 6); u moet vooral vlug en handig met dit gerecht omspringen en zorgen, dat de massa dik blijft. Roer flink: voor ieder ei ongeveer 5 minuten, en draai er dan de droog schoongemaakte krenten doorheen. U kunt de krenten ook was schen en zorgvuldig drogen. Laat nu wat frituurwet warm worden, maar niet al te heet; het beste is er kalfs- vet voor te gebruiken; maak van het deeg met 2 lepels, die even in het vet gestoken worden, kleine balletjes en laat deze ln het vet langzaam gaar en lichtbruin bak ken (ze zwellen dan op!); de moeilijkheid Ls. dat het vet steeds wat warmer ge plaatst moet worden: zoo ongeveer 5 a 10 minuten; neem dan de sneeuwballen met een schuimspaan er uit, laat ze op grauw papier uitlekken en bestrooi de ballen met poedersuiker. I De ervaring der laatste weken leert ons, dat voor dit doel zwarte stof met zwart bont zeer geschikt ls, maar dat ook bont met een levendige teekenlng (luipaard e.d.) ln combinatie met een sterke modekleur, heel mooi staat. (Op onze teekenlng werd het schaakbord-effect bereikt door samen stelling van een petroleum-groene stof en het decoratieve tygerbont). We kunnen zien welk een aardlgen in druk de stoffen zakjes maken op het bont en hoe sportlef het geknoopte kraagje staat en tenslotte zal ook het echt jeug dige, ln schaakbord-stijl vervaardigde mutsje niet aan onze aandacht ont snappen! R. H. ZONDAG: Bloemkoolsoep Kalfsbiefstuk, tomatensla, aardappelen Chocoladevla Recept; Bloemkoolsoep. Een liter kooknat van bloemkool brengt men aan de kook met een stukje foelie, wat wortel tjes, seldery en peterselie. Veertig gram bloem en veertig gram boter worden samen gesmolton en het gezeefde bloemkoolnat hier langzaam bijgevoegd. De soep kookt nog' tien minuten door en kan worden af gemaakt met een eidooier en room. Kleine stukjes overgebleven bloemkool doet men er mede ln. Eenvoudig menu. Bloemkoolsoep Runder- of kalfsbiefstuk, tomatensla, aardappelen Roggebrood met kaas Recept Tomatensla. Acht tomaten worden schoongemaakt en gewasschen. Ze worden met een scherp mos ln plakjes gesneden en eenigen tijd weggezet met een saus van twee lepels azijn, twee lepels sla-olie, peper, zout en mosterd. Ze worden gerangschikt op een schotel en gegarneerd met peter selie of salade. ZACHTE CHOCOLADE BORSTPLAAT. Honderd gram poedersuiker met vier theelepels poederchocolade door elkaar roeren vier eetlepels water er bij voegen en alles onder voortdurend roeren zoolang laten koken, tot een druppel ervan van den lepel een fijn draadje vormt. De massa dan afnemen, flink roeren tot ze dik ls en alles dan zoo vlug mogelijk uitgieten ln met boter ingewreven ringen, die op een met boter' ingewreven steenen pi kat zijn geplaatst. Als de borstplaat hard is, ze uit den ring nemen. SLEMPMELK Een half gram saffraan, een stukje pijp kaneel, een stukje foelie en zes kruid nagelen in een neteldoeksch lapje binden en met twee liter melk en vijf gram sui ker heel langzaam aan de kook brengen en eenigen tijd laten trekken op het hoekje van de kachel. Even voor het gebruik er twintig gram aangemengde mayzena bij voegen en de melk roerende even laten doorkoken, Er dan het zakje met krulden uitnemen en alles in een meUtketeltje doen. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherlj-medewerker). De visscherij op de Noordzee begint ten einde te loopen; de vangstbericjiten van de laatste dagen zijn over de geheele llrrle zeer slecht. Eenige schepen hebben de vis scherij reeds beëindigd en het ls te ver wachten, dat tegen Zondag een groot ge deelte van d vloot, dat nog op de Noord zee vlecht, voor de laatste reis naar huis Z3,l keffen De berichten uit het Kanaal luiden wat gunstiger dan we den laatsten tijd gewend waren, hoewel de vangsten zeer ongelijk zijn. Enkele schepen hadden het geluk zeer groote vangsten, Van 100 tot 300 kant jes, te doen. Het grootste gedeelte van de vangst wordt nog steeds gezouten; doch er komen toch ook dagelijks schepen met versche haring aan de markt. De prijzen voor de versche haring waren goed en varieerden van f. 57 per kist. De marktprijzen voor gezouten haring blijven zich nog Steeds op hetzelfde niveau handhaven. Er is maar zeer weinig vraag en dit beïnvloedt vanzelfsprekend den markttoestand. Al krijgen we toch de vol gende weken nog wat betere visscherij in het Kanaal dan zal toch wel geen prijs daling meer intreden; het seizoen is hier voor te ver gevorderd. Het is te hopen, dat in de volgends weken de vraag weer wat zal toenemen. De laatste haring, voor Rusland gèpakt, wordt dezer dagen afgeleverd. Een nieuwe verkoop zou den markttosstand zeker zeer gunstig beïnvloeden en er zou dan wel een kleine prijsstijging intreden. DE TREILVISSCHERIJ. De 3t. Nicolaasinvloed deed zich ook deze week nog gelden, dientengevolge wer den geen al te beste prijzen betaald. De besommingen waren daardoor ln 't alge meen zeer middelmatig. Met de haringtreilvisscherij, welke r'* laatste weken door enkele treilers werd uitgeoefend, is het weer gedaan; de haring schijnt ln de Noordzee op te zijn. De proef om versche zeevisch aan werk- loozen te distribueeren, waarmede si™*3 'enigen tijd in de Zuidelijke provincies proeven genomen worden, schijnt goed w- slagen, zoodat te verwachten is, dat bib' nenkort wel uitbreiding aan deze distribu tie gegeven zal worden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10