PEPSODENT Ike Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 December 1936 Derde Blad No. 23531 ABDIJSIROOP BINNENLAND De gevolgen van Tandfilm Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte Prof. dr. Hugo Visscher. Geruchten omtrent politieke onderhandelingen met ds. Kersten. Geen uittreding uit de nieuwe partij. (Van onzen reisredacteur) Professor Visscher. Ruim een laar zeieden od Zaterdaz, 23 November 1935 heeft Drof. dr. Huso Visscher op een vergadering te Utrecht met eenise aanhangers opgericht de Chr. natio nale partij, waarna hii uit de anti-revolu tionaire partii is getreden en het lidmaat schap van de Tweede Kamer neerlegde. De nieuwe organisatie idie niet als politieke partii bedoeld was) heeft daarna niet veel meer van zich doen spreken behoudens de artikelen, die prof Visscher in het Gerefor- meer Weekblad telkens publiceerde Thans duiken plotseling geruchten op die zouden wijzen od een mislukking van het streven tan dezen dissidenten politicus. Volgens deze geruchten zouden de onder handelingen tusschen de nieuwe partii van Drof. Visscher met de Staatkundig gerefor meerde partij van ds. G. H. Kersten, om tot een fusie te komen, zijn mislukt, aangezien men geen overeenstemming kon verkrijgen omtrent de leiding van de nieuwe partii. Prof. Visscher zou inmiddels ook weer uit rijn nieuwe partii zlin getreden en indivi dueel lid zijn geworden van den partii van ds Kersten. We hebben eens bii prof. Visscher geïn formeerd naar de waarheid van deze ge- uchten. In een onderhoud dat we met den hoogleeraar in ziin Vioning te Huis- ter Heide hadden heeft deze ons nog eens uit voerig ziin standpunt uiteengezet Van ai deze praatjes, zeide ons prof. Visscher, is geen woord waar. Zii be rusten op pure fantasie, die vermoede lijk afkomstig is uit den koker van hen, die beducht ziin voor een mislukking van hun planen tot het weer aaneen lijmen der zoo hoog geroemde coalitie. Ik ben van die coalitie een verklaard tegenstander, omdat ik geen animo gevoel, mede te werken aan de supre matie van Rome over Nederland. Prof. Visscher deelde ons mede. dat hii uit de anti-revolutionaire partii was ge- Man omdat deze z.i. niet meer anti-revo lutionair is Duidelijk wordt dat gedemon streerd in het boek van dr Coliin: de staat heeft geen orgaan om zich met de geeste lijke belangen van het volk te bemoeien. Dit acht de heer Visscher volmaakt orviuist en in striid met de anti-revolutionaire be ginselen Wanneer de partij niet tot de oude beginselen van Groen van Prinsterer terug keert. kom ik er niet weer In aldus de heer Visscher. Ook van de z.g. ordening, zooals die door sommigen, o.a. in de (Chr. Hist.) Nederlan der wordt aangeprezen is de nieuwe Dartfi een tegenstander. Alleen de ordening, die uit het bedrijf zelf voortkomt, is goed; de regeering moet niet ingrijpen in het be drijfsleven en dit daardoor op onmogelijke lasten brengen. Als alles gemonopoliseerd Is, legt de consument het loodje. Op onze vraag, hoe het nu stond met de onderhandelingen van de Christe lijk nationale partii om tot meer een heid te komen, kon prof. Visscher ons geen nadere mededeeling doen. Ik heb op mijn leeftiiö geen aspiraties, besloot hii: ik schriif alleen en wacht tot men bij mii komt Het geldt hier niet miin persoonlijke zaak. maar de zaak van het volk. Wil men versnipperen, laat men dan ziin gang gaan. doch laat men wel bedenken, dat alle versnippering leidt tot haar tegendeel: de dictatuur. ONOOGLIJKE KLEUR Verwijderde TANDFILM op devolgende wijze, om schoone en gezonde tanden te krijgen. Het behoud Uwer tanden hangt at van de wijze, waarop tandfilm verwijderd wordt. Waarom zoudt ge risico loopen met onafdoende methoden, waar tandfilm zulke ernstige gevolgen kan hebben? Stel het kostbare glazuur Uwer tanden niet bloot aan iedere willekeurige tandpasta. Heden ten dage is Pepsodent bekend als de tand pasta, die tandfilm verwijdert. De wijze, waarop tandfilm, die de bacteriën ln voortdurend contact met de tanden houdt, wordt verwijderd, is zonder weerga. Pepsodent polijst de tanden tot ze op na tuurlijke wijze blinken. Pepsodent bevat geen schu rende bestanddeelen, die het tandglazuur aantasten. Om witte, blinkende en gezonde tanden te krijgen, moet men dus Pepsodent, de tandpasta, die de tandaanslag verwijdert, gebruiken. De tandpasta die tandfilm verwijdert. NU IN NIEUWE 10°/o GROOTERE TUBES 1 2-T-H 3466 (Ingez. Med.) Centrale werkplaatsen der Spoorwegen. Plannen cmtrent opheffing der werk plaatsen te Zwolle en te Utrecht. Zwolle verhuist geheel naar Tilburg. Avondreceptie bij Duitschen gezant. Ter eere van Prinses Juliaa en Prins Bemhard. De Duitsche gezant en de gravin von Ztch—Burkersroda gaven gisteren in de flons van het legatiegebouw te Den Haag ■-I avondreceptie ter eere van Prinses 'diana en Prins Bernhard. Omstreeks half tien kwamen de Prinses H Prins Bernhard bij het gezantschap aan eenige oogenblikken later arriveerde ook M. de Koningin. De vorstelijke personen toefden geruimen W te midden der gasten. MR. MARCHANT WEER IN DE POLITIEK. "aar „Ons Noorden" verneemt, heeft J- H. p. Marchant, oud-minister van On- PWjs en oud-leider van den Vrijzinnig Jdocratischen Bond, zich thans aange- 1 als lid van de R.-K. Staatspartij, (Van onzen reisredacteur.) Reeds eenigen tijd streeft de directie der Nederlandsche spoorwegen naar een zekere concentratie der verschil lende centrale werkplaatsen. Konden we in Mei van dit jaar melden, dat het in de bedoeling lag de herstelplaats voor motorrijtijuigen van Zwolle naar Haarlem over te plaatsen, waar dan alle reparatiewerkzaamheden aan de eleotrische, diesel- en benzine motoren worden vereenigd. thans wordt voortgegaan in deze richting. Er zijn ernstige plannen in overwe ging om te komen tot opheffing van de werkplaatsen te Zwolle en te Utrecht. Geruchten dienaangaande zijn reeds lang ln omloop; ze zijn evenwel uiterst vaag en er viel tevoren nog niets met eenige zekerheid over te zeggen. Het spreekt vanzelf, dat het streven naar be zuiniging bij de spoorwegen zich eveneens uitstrekt tot dezen tak van dienst en zoo ligt het voor de hand, dat ook de centrale werkplaatsen daaraan niet zullen ontko men. Spoedig zijn hieromtrent naar we van den chef van den dienst van tractie en materiaal, ir. W. Hupkes, vernamen, nadere mededeelingen te wachten. De verschillende plannen verkeeren thans nog in een stadium van onderzoek. Zij worden bestudeerd en met den perso- neelraad besproken. Van deze besprekin gen lekt wel eens wat uit, doch het betee- kent nog niet, dat alle daar behandelde plannen evenzoo zullen warden uitgevoerd. Wat wei vaststaat, is, dat dc centrale werkplaatsen te Zwolle langzamerhand zullen worden overgebracht naar Til burg. Men is met deze overplaatsing al begonnen: zij geschiedt geleidelijk, naarmate men in Tilburg vordert met daartoe vcreischte werkzaamheden. Zoo zal dan over eenige jaren Zwolle de centrale werkplaatsen geheel ver liezen. Omtrent de werkplaatsen te Utrecht heeft men nog' geen definitief plan. Wel heeft men een ontwerp in studie, volgens hetwelk ook deze zullen worden opgeheven. Dit vormtechter nog een onderwerp van bsprekingen en er valt nog weinig met zekerheid over te zeggen. WAAROM GEEN STEUN WAS VERLEEND. Op de vragen van graaf de Marchant et d'Ansembourg in verband met het door de gemeente Weert niet in ondersteuning ne men van J. M. Jansen en betreffende het door verschillende gemeentebesturen uitge vaardigd verbod voor ondersteunde werk- loozen om in bepaalde gebiedsstrooken te vertoeven, heeft de minister van sociale zaken geantwoord, dat Jansen geen steun kreeg oijidat hij geen ontslagbewijs had. Later ontving hij een dergelijk bewijs toch, maar toen is steun geweigerd omdat hij bij zijn schoonmoeder inwoont, die een winkel drijft, waarvan de inkomsten niet te con troleeren zijn en het gezin Jansen met zijn schoonmoeder één gezin vormt. Betrokkene is verder door den R.K. Bouwvakarbeiders- bond geroyeerd wegens overtreding van het besluit var. die organisatie dat de leden geen lid mogen zijn van de N.S.B. Tenslotte deelt de minister mede dat er inderdaad maatregelen getroffen zijn waarbij het voor ondersteunde werkloozen of hun gezinsleden verboden is in bepaalde gebieden te ver toeven. Hiermede beoogt men het smokke len tegen te gaan. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Dagelijks stijgt het aantal aanvragen. Veel steun is noodzakelijk. Toen het Nationaal Crisis-Comité in Mei werd ontbonden, heeft de regeering te kennen gegeven dat naar haar oordeel voor een groep behoeftigen een nationaal en neutraal orgaan van hulpverleening nog niet kon worden gemist. Zij dacht daarbij aan de vele sfüle armen, kleine middenstanders, ouden van dagen, intel- lectueelen, zieken, menschen die niet naar armbestuur of maatschappelijk hulpbe toon gaan om hun nood te openbaren, dooh die reikhalzend Uitzien naar hulp en raad in hun dringende moeilijkheden. De economische omstandigheden hebben in de laatste jaren deze moeilijkheden ver scherpt. Het aantal van hen, die geen uitkomst meer zien, tenzij hun de beschik- kfing wordt gegeven over een flink bedrag, is ontstellend groot geworden. Een ge regelde ondersteuning voor levensonder houd baat deze lieden niet. Zij behoeven een bedrag voor schuldregeling, betaling van hypotheekrente, handeisgeld, zij vra gen hulp voor het beëindigen van een studie, het aanschaffen van een invalide wagen of de betaling van sanatorium-ver- pleging. Deze hulpverleening gaat de krachten van de plaatselijke instellingen van wel dadigheid meestentijds te boven, omdat het gevorderd bedrag te hoog is. Daarom is op 11 Mel j.l„ op uitnoodiging van den minister van binnenlandsohe zaken, door mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, onder voorzitter van het nationaal crisis-comité en voorzitter van de Nederlandsche ver eeniging voor armenzorg en weldadigheid, in het leven geroepen de stichting: Natio naal fonds voor bijzondere nooden. Dit fonds wil de bovengeschetste hulp in het geheele land bevorderen en financieel mogelijk maken. Het behoeft daartoe de geldelijke hulp van het geheele Nederland sche volk. Vol dankbaarheid word't erkend, dat van zeer velen steuin is ontvangen, doch het sympathieke doel van het fonds is nog te weinig bekend. Daarom willen wij er heden Sets van vertellen. Van den beginne mocht het nationaal fonids de instemming van het Koninklijk huis erva-ren. H.M. de Koningin heeft wel als beschermvrouwe van het fonds willen optreden. Door het eere-voorzitterschap van het fonds te aanvaarden, heeft H.K.H. Prinsese Juliana, die de oprichtingsverga dering bijwoonde, blijk willen geven de groote belangstelling, welke zij aan het nationaal crisis-comité heeft getoond, op dez>e stichting, die een belangrijke taak van het N.C.C. heeft overgenomen, te wil len overdragen. De raad van beheer wordt gevormd door oud-bestuursleden van het nationaal crisis comité, door het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche vereeniging voor armen zorg en weldadigheid, als mede de com missarissen der Koningin of een lid van Ged. Staten van alle provinciën, mannen van alle politieke richtingen en vooraan staanden uit het geheele land. Vóór het fonids kon gaan werken moest het de beschikking hebben over middelen. Het heeft daartoe een beroep gedaan op alle rekeninghouders van den postcheque- en girodienst, teneinde door periodieke overschrijving een vaste basis aan zijn kas te verzekeren Velen gaven aan dezen op roep gehoor, f. 5.500.per maand, dus f. 66.000.per jaar wordt thans aan perio dieke bijdragen per giro ontvangen van 5050 personen. De bedragen varieeren van f. 0.25 tot f. 2.50. Dit is ongetwijfeld een mooi resultaat. Indien men echter bedenkt dat het aantal giro-rekeninghouders 280.000 bedraagt, zal ieder erkennen, dat nog zeer velen, zonder groote opoffering, een bij drage zouden kunnen geven om hen, die in stilte lijden te helpen. Met een bedrag van f. 23.700 aan giften-ineens heeft het fonds nu f. 50.000 ontvangen in een half jaar. Dit lijkt een fraai bedrag, maar het is niet voldoende. Het fonds wordt overstelpt met aan vragen uit alle deelen van het land. Het tracht plaatselijke hulp te stimuleeren, doch moet in vele gevallen, vooral in kleine ge meenten. een groot gedeelte van de hulp voor zijn rekening nemen. Juist, waar niemand hulp kan bieden, meet het fonds, nationaal en neutraal in den besten zin, uitkomst geven. Totnutoe werden aan 178 personen giften verstrekt tot een bedrag van f. 19.700.Voor deze gevallen werd in totaal door samenwerking van instellin gen f. 42.000.bijeengebracht. Dit zijn getallen, die spreken: zij toonen aan, dat door de handen ineen te slaan ook groote bedragen kunnen worden verkregen (ge middeld f. 236.per geval. Dagelijks stijgt het aantal aanvragen, dus ook het beroep op de kas van het fonds. Over eenige dagen zal het geheele Neder landsche volk de gelegenheid worden ge bóden, dit noodzakelijk werk, dat aller steun verdient, financieele versterking te geven. Inkomsten willen wij gaarne reeds thans de aandacht op het fonds vestigen en zijn werkwijze belichten. Het adres is: Prinsessegracht 28, Den Haag, giro no. 272727. uitvoer met kleine kustvaartuigen, doch dait het oOk aanwezig is ten aanzien van gedistilleerd dat met grootere schepen wordt uitgevoerd. Daarnevens heeft de practijk aange toond, dat zelfs het vereisdhte van over legging van landingsceirtificaten aan 's Rijks sóhatkist geen afdoende waarborg biedt. Onder bepaalde omstandigheden blijft voldoende ruimte over voor manipu laties welke de strekking hebben het ge distilleerd weder naar Nederland te smok kelen. Gebleken is voorts, dat uit Nederlandsche havens uitvoer of wederuitvoer plaats vindt van gedistilleerd, dat in volle zee wordt overgeladen in smokkelschepen, waarmede het gedistilleerd naar elders wordt ver voerd om vervolgens frauduleus het grond gebied van andere landen te Worden bin nengevoerd. Mede teneinde de wettelijke bepalingen betreffende den uitvoer, c.q. den weder uitvoer van gedistilleerd te kunnen dienst baar maken aan den internationalen bij stand tot bestrijding van het euvel van de smokkelarij, is het gewenscht, dat het bij uitvoer, c.q. wederuitvoer van gedistilleerd uit een Nederlandsche haven, voortaan in alle gievallen, derhalve ook bij uitvoer met grootere schepen, mogelijk zal zijn de af schrijving van den accijns van het uit gevoerde gedistilleerd afhankelijk te stel len van de zekerheid dat het ingeladen gedistilleerd in het lamid, waarheen het volgens de ladingspapieren is bestemd, is aangekomen en aldaar op regelmatige wijze ten uitvoer in aangegeven. Die zekerheid ware te verkrijgen door overlegging te vorderen van een door de bevoegde autoriteiten ln het land van be stemming af te geven landdngscertlficaat. Het verdient naar het oordeel van den minister aanbeveling de te treffen voor zieningen in dier voege te regelen, dat in de wet een algemeene bevoegdheid wordt toegekend terwijl de feitelijke regeling bij algemeenen maatregel van bestuur wordt vastgesteld. Men heeft op deze wijze het voordeel, dat in de regeling gemakkelijk en snel verandering kan worden gebracht wanneer dit wenschelijk wordt geacht om redenen van welken aard ook. Tenslotte zet de minister uiteen, dat het belang van een deugdelijke bestrijding der fraude in alcoholhoudende stoffen het tot stand brengen, te gelegener tijd, van ver dragen met andere mogendheden ge wenscht zal kunnen maken. De minister is van oordeel dat het aanbeveling verdient dat op dit technisch terrein de wetgever thans reeds aan de kroon de bevoegdheid geeft zoodanige verdragen te bekrachtigen. Goedkeuring bij de wet vam het verdrag nadat het is gesloten is dan niet noodig. HUWELIJKSGESCHENK DER NEDER LANDSCHE KOLONIE IN DUBLIN. Drie schilderstukken. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Neder landsche kolonie te Dublin drie schilder stukken heeft aangekocht als huwelijks geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana. De schilderijen zijn van een zeer bekend Iersch schilder. Het zijn tafreelen uit het graafschap Donegal (Ulster, Z.-Iersche Vrijstaat). De consul-generaal der Neder landen te Dublin, de heer ir. A. W. Wee llink, zal het geschenk naar Nederland overbrengen. Smokkelhandel en alcohol houdende stoffen. Een wetsontwerp tot beteugeling ingediend. Ingediend is bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet, houdende bepalingen tot beteugeling van smokkelhandel in alcohol houdende stoffen. In de memorie van toelichting wijst de minister van Financiën erop, dat op ver schillende punten de bestaande wettelijke bepalingen van te beperkte strekking zijn. De maatregelen die ter uitvoering van de wettelijke bepalingen bij het K.B. van 2 Februari 1922 zijn tot stand gekomen, be treffen alleen voor zoover den uitvoer ter zee van binnenlandsch gedistilleerd en den wederuitvoer tel' zee van doorgevoerd wordend buitenlandsche gedistilleerd aan gaat. den uitvoer met kleine kustvaartui gen. welke wijze van uitvoer destijds en ook thans nog een ernstig gevaar op leverde voor het frauduleus weder invoeren van de uitgevoerde goederen. De ervaring heeft in den laatsten tijd ge leerd dat het gevaar voor frauduleuzen wederinvoer niet uitsluitend bestaat bij RIJDT NIET LN FILE OP GLADDE WEGEN. In verband met de gevaren welke de automobilisten in dezen tijd loopen bij plotseling opvriezen van wegen, welke kort te voren nog nat waren, is het nuttig vooral te wijzen op de gevaren, voort vloeiende uit de gewoonte van velen om in file te rijden. In vele gevallen wordt vooral bij avond, wanneer men voor een gesloten spoorwegovergang of brug heeft moeten wachten, een file gevormd, waar bij de auto's vlak achter elkander blijven rijden. Het is duidelijk, dat daarin groote gevaren schuilen, omdat wanneer een der voorste wagens plotseling moet remmen en zou slippen de daarachter rijdende be stuurders vrijwel niet meer in staat zijn een botsing te voorkomen. KIJKPLAATSEN LANGS DEN BRUIDSWEG Opgave aan den Haagschen hoofd commissaris van politie verplicht. De burgemeester van 's Gravenhage heeft in verband met het voorgenomen huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard van LippeBiesterfeld be paald: 1. dat ieder, die ter gelegenheid yan de trouwplechtigheid eenige plaats in of ruimte van een woning, perceel, kamer of ander vertrek, werk- of bergplaats of gebouw, ge legen aan- of uitzicht gevende op den weg, dien de bruidstoet zal volgen, afstaat of heeft afgestaan, al dan niet tegen betaling, verplicht is hiervan ten spoedigste schrifte lijk mededeeling te doen aan den hoofd commissaris van politie (Laan Copes van Cattenburch nr. 19), onder opgave van de namen, voornamen, geboortedatum, natio naliteit en woonplaats van de personen, die van de afgestane ruimte gebruik zullen maken. 2. dat de bevelen der politie, te geven in het belang van de openbare orde en veilig heid, terstond zullen moeten worden opge volgd. Ter nadere toelichting van bovenstaande bekendmaking van den burgemeester kan nog worden medegedeeld, dat zij die kijk plaatsen ln gebouwen gehuurd hebben of bij kennissen den stoet zullen gadeslaan, rechtstreeks van de politie een kaart zul len ontvangen. Op vertoon van deze kaart worden zij in de gelegenheid gesteld het desbetreffend perceel te bereiken. Op welk tijdstip men uiterlijk in dit perceel aanwe zig zal moeten zijn, wordt nader bekend gemaakt. DE ZAAK-VRIJMAN. en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn. op borst en. keel denken, dat bet nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. "Indien Gü tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keei worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwinger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Verlaagde prijzen10.75,1L25, f 2.-, 13.50 p. flacon 3488 (Ingez. Med.) vereischt waren. Zelfs de regeering heeft door een latere daad doen blijken dat zij aan de mogelijkheid van eigen bevoordee- ling door den heer Vrijman niet dacht. De heer Marchant neemt aan dat de juridische deur thans voor alle rechtsmiddelen geslo ten is. Wat de moreele züde betreft zegt hij echter dat de regeering tegenover den heer Vriiman schuld heeft. Binnen het bereik der regeering bleven rehabilitatie door eervol ontslag Men schijnt ondanks de schadevergoeding in contanten, er niet toe te kunnen besluiten. Het tweede middel was de opdracht van een belangrijk bouwwerk Men liet den tijd ervoor voorbij gaan. Het is hier opnieuw zoo aldus schrijver: wie u herstelt, wie u achteraf van verant woordelijkheid ontheft, aanvaardt daarmee een verantwoordelijkheid voor zich zelf die hij boet. Wie zegt: ik heb mii bii mijn ver dienstelijke actie tot het maken van schoon schip vergist, verkleint zijn eigen verdien ste. Voor dat alles is zedelijke moed noodig en zedelijke moed eischt het wegcijferen van zichzelf. Daar op is het. dat gii stuit. Troost u met de wetenschap, dat eii met een rein geweten staat tegenover God. Dat is alles. VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot burgemeester der ge meente Tiel: N. F. Cambier van Nooten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zaltbommel. UIT NED. OOST-INDIË. EEN REGELING VAN HET GELD- SCHIETERSBEDRIJF. BATAVIA. 8 Dec. (Aneta). De commis sie voor de woekerbestrijding concludeert in haar rapport, dat het woekerkwaad slechts uitgeroeid kan worden langs den weg der volksopvoeding, waartoe zoowel door de overheid als door particulieren dient te worden medegewerkt Ten aanzien van mogelijke wettelijke maatregelen stelt de commissie voor. dat een ordonnantie tot regeling van het geld- schietersbedri.if zal worden ingevoerd in overeenstemming met de Nederlandsche geld schieters wet n.l een vergunningsstelsel voor beroeosgeldschieter? en wel voor lee ningen van f. 5 tot f- 500. Voorts wordt door de commissie ook voor gesteld een wijziging in de bestaande woe- kerbestrijdingsregeling-1916 te brengen, in, dier voege, dat de rechter bevoegd zal zijn overeenkomstig te matigen of te vernieti gen. indien tusschen de wederzijdsche ver- olichtingen der partii en een buitensporige onevenredigheid bestaat en blijkt, dat de benadeelde partii de gevolgen van bare verbintenis niet ten volle heeft overz'en. Een schrijven van oud-minister Marchant. De oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de heer H. P. Marchant heeft een schrijven gericht tot den heer Vrijman, waarin hii de gehee'c geschiedenis weer opvakelt en constateert dat de heer Vrijman bii sterk gewijzigde omstandigheden II in jaierovi V\J=>h#>Pr 1L VC11U Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De afzet van slachtvee naar Zwitserland schijnt te zijn vastgeloopen. Verschillende landen wierpen zich op dit kleine afzet gebied, met het gevolg dat er ontevreden heid is gekomen onder de Zwitsersche producenten, die zich ernstig voelden be concurreerd en zoodoende staat momen teel deze vleeschexport weer stop. Wellicht zal er thans een regeling worden getroffen door contingenteering. Intusschen zagen we b.v. gisteren op de Rotterdamsche markt een aantal reeds voor Zwitserland gemerkte stieren staan, die men niet meer kon verzenden. Thans bevinden er zich in ons land weer eenige Spanjaarden die zoowel fok- als slachtvee willen koopen. Spanje is vroeger .steeds een flink afnemer geweest, doch uit sluitend van fokvee, waarvoor men goede prijzen wilde besteden. De betreffende commissionair deelde ons mede dat Spanje thans ook slachtvee kan gebruiken. Ook toont men voor België weer wat meer activiteit. De laatste dagen werden op iets ruimer schaal aankoopen gedaan. Voor de Nederlandsche fabrieken, die sedert eenige weken belangrijke kwantums mager slachtvee opkochten om in te blik ken voor export, werden de aankooren echter aanzienlijk verminderd. In alles toonde de handel echter toch een redelijk verloop. De. prijzen van beste kwaliteiten slachtvee waren eenigszins hooger. Voor mindere soorten waren de prijzen con stant. De handel in melkkoeien was over de geheele linie iets levendiger. Het jonge fokvee, als pinken en graskalveren was bij een veel korter aanvoer beslist duurder. Nuchtere en vette kalveren waren enkele centen per rond hooger in nriis. Prima kwaliteit ging van 30—35 cent per pond (immers alleen uitvoering in eigen beheer was nog mogelijk) gebonden bleef aan ver ouderde en knellende voorschriften, die on mogelijk waren na te komen, omdat in dien biizonderen tüd juist vlotheid en lenigheid gewicht. Ook wolvee was weer vlugger. Belgie kocht thans weer, met iets opgaande prij zen. Alleen de vette varkensmarkt bleef vrij kalm. met vrijwel onveranderde prijzen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9