lilDKH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 December 1936 VISSCHERIJ-BERKHTEN Gemeenteraad van Leiden BEURSO VERZICHT RECHTZAKEN MARKT BERICHTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 770. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.1 Scilly. Laagste barometerstand 741.0 Isafjord. Verwachting tot den avond van 8 Dec. Aanvankelijk matige tot zwakke Noor- dtliike wind. Opklarend met weinig of jeen neerslag. Lichte vorst. Later waar schijnlijk weer toenemende krimpende stad. Zwaar bewolkt tot betrokken met lans op neerslag. Zachter. Storm waarschuwingsdienst. Geseind hedenmorgen aan alle posten: jStormsein neerhalen, blijft op uw hoede". BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressiekernen, welke Zaterdagmor- gen over de Brltsche eilanden en Scandi navië waren gelegen, zijn naar het Oos ten getrokken. Een er van ligt nog over Denemarken, doch vult thans snel op. Sterke drukstljglngen traden in het Wes ten op en veroorzaakten gisteren een tachtigen Noordwester tot Noorder storm over Groot-Brittannië en de Noordzee. Thans is de wind in dit gebied sterk af- lenomen. De achterstand van de depressie neeft over de Britsche eilanden een flinke afkoeling gebracht. Ten onzent zijn in de bovenlucht de temperaturen sinds Zaterdag ook flink te- daald. Tengevolge van de bovengenoemde drukstljglngen, heeft de Azoren-hoogedruk rich over het Zuidwesten van ons waarne mingsgebied uitgebreid, doch hij wordt aan rijn Noordzijde reeds weer aangetast door ccn ferme depressie over IJsland. Deze dtpressle heeft in IJsland en op Janmayen een sterke temperatuurstijging tegeven en voert ook reeds over het Wes- >n van Ierland warme lucht aan. Het weersverloop ten onzent zal van de fcweglng van deze depressie afhangen. Er bataat groote kans, dat zij haar invloed nar onze omgeving zal uitbreiden, waar- Hl dan krimpende en later weer toene mende wind met regen of sneeuw zal op treden. Over Scandinavië vriest het nog matig, il is sinds gisteren de temperatuur er wat gestegen. In het overige gebied veranderde de temperatuur weinig. Het blijft in Duitschland en Zwitserland nog buiïg. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: W.N.W. Wind kracht: Matig. Temperatuur: 3 gr. C. Al- gemeene weerstoestandBetrokken. London (Crovdon): resp. matig, 1 gr, C., onbewolkt. Berlijn: resp. Z., matig, 2 gr. C., steeds lichte sneeuw. Marseille: resp. N.W., krachtig, 3 gr, C., licht bewolkt. Genua: resp, N„ stormachtig, 7 gr. C„ betrokken. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 2'/i gr C. (36 gr. F.). 12 uur 'smidd,: 3'/j gr. C. (38 gr. F.). 3 uur nam.: 3V; gr. C. (38 gr. F.). boogwatertijden te katwijk zee. Voor Dinsdag. Vm. te 16 u. 24 min.; n.m. te 10 u. 57 min. licht op voor fietsers e.a. Maandag: 4.17 n.m. tot 7.29 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG Dec.: op: 1 u. 11; onder: 12 u. 29. IJ MUIDEN, 7 Dec. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f.1—0.82; Tongen per K.G f. 1.150.96; Groote Schol per kist ven 50 K.G. f.3424; Middelschol per kist Jan 50 K.G. f2720Zetschol per kist van M K.G. f.3126; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.218.50: Schar per kist van 50 KG, f. 12,5012; Roggen per 20 stuks f. 18; tleeten per stuk f. 3.500.55; Pieterman en Koontjes per kist van 50 K.G. f. 9.50—4.90; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 29 ~26; Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.3o23.50; Kleinmiddel Schelvisch wr kist van 50 K.G. f.27—19;; Kleine «nelvisch per kist van 50 K.G. f. 18.50— 'O: Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.56 r4,0; Gullen per kist van 50 K.G. f. 17.50— Lengen per stuk f. 2.17—1.05; Heilbot per K-G. f,0 92niC' WHfin» n«r Hef uan 50 90 KG. f, 0.92-0.46; Wijting per kist van 8.80—4.50; Koolvisch per stuk f. O.L. ■""J-30; Makreel per kist van 50 K.G. f. 11.50 r „Aangevoerd 825 kisten versche haring .5.803.20 per kist. 370 kantjes pekelha- ™>S: Volle haring 10.70—9.20; Steurharing a 8*05; Ijle haring 8.20—8.10 „Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM. 283 Irai pekelharing; RO. 16 met f. 1858 lm 102 met f-2225; IJM. 22 met f.1473 ml met f.1821; IJM. 86 met f.1034 18 met f.1183; IJM. 45 met f.1412 f,"- 38 met f.4245: IJM. 2 met f.2713 ttrt S met f-1248 en de loggers: KW. 60 (,,'■327; KW. 169 met f. 183; KW. 75 met ■"7: KW. 132 met f.483; KW. 51 met STADSNIEUWS. Bij de receptie der Kon. Ned. Grof smederij, zijn ook aanwezig geweest de heeren Korevaar en Ascher als vertegen woordigers der Bat. Imp. MIJ, en het Ver koopkantoor der Kon. Shell producten in Nederland. BINNENLAND. De ziekte van Prinses Armgard. Geen reden tot ernstige ongerustheid. (Speciale Berichtgeving). H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard hebben, gelijk gemeld, te Berlijn Prinses Armgard bezocht. Naar wij vernemen is Prinses Armgard kort na haar terugkeer uit Nederland op het stamslot te Reckenwald, zoodanig on gesteld geworden, dat de geneesheer haar den raad gaf zich ter verpleging te laten opnemen in een particuliere kliniek te Berlijn. De eerste geruchten, welke wij over de ziekte vernamen, klonken wel eenigszins verontrustend. Wij werden hieromtrent echter gerust gesteld door Prins Aschwln, met wien wij een ontmoeting hadden. Prins Bernhard's broeder deelde ons mede, dat de toestand van zijn moeder in geen enkel opzicht reden gaf tot ernstige ongerustheid. De ziekte van Prinses Armgard moet worden toegeschreven aan de buiten gewoon ongunstige weersgesteldheid, welke den laatsten tijd in Noord- en Oost-Duitschland heerscht. Haar toe stand is intusschen van dien aard, dat er geen redelijke twijfel aan bestaat, of Prinses Armgard zal binnenkort in zooverre hersteld zijn, dat zij zich nog voor de komende Kerstdagen naar huis zal kunnen begeven. Naar Prins Aschwln ons verzekerde, ont vangt zijn moeder vrijwel geen ander be zoek dan van hem persoonlijk. Eenige ma len per dag gaat hij naar het ziekenhuis om daar eenige uren aan het ziekbed van zijn moeder door te brengen. Het was op het verlangen van de pa tiënte, dat wij er tot nu toe van af zagen, over haar ziekte iets mede te deelen. Nu er echter in Nederland een communiqué is verschenen, zijn wij van onze plicht tot zwijgen ontslagen. 0 0 Donderdag arriveerde te Berlijn met een der snelle vogels der K.L.M. een prachtige tuil bloemen, vergezeld van een schrijven, waarin Prinses Juliana Haar beste wen- schen aanbood voor een spoedig herstel van Prinses Armgard, De Duitsche deviezen-bepalingen echter zijn uiterst streng, en niet dar. in uiterste gevallen wordt toegestaan, dat de zoo schaarsche deviezen „vermorst" worden aan zoo weinig noodzakelijke dingen als bloemen nu eenmaal zijn. De mooie bloe- menschat scheen dan ook voorbestemd te zijn, om niet toegelaten en teruggezonden te worden. De offlcleele Interventie van Hr. Ms. gezant te Berlijn, graaf van Limburg Sti- rum, was noodig om de Dieviezen-Uber- machung er op attent te maken, dat hier sprake was van een geschenk dat de uit gave van enkele, hoe kleine bedragen ook, aan deviezen noodzakelijk maakte. Men meldt ons uit Den Haag: Prinses Juliana en Prins Bernhaxd zijn hedenmorgen omstreeks 10 uur met den nachttrein iut Berlijn in het paleis Noord einde te Den Haag teruggekeerd. URE VAN DANKZEGGING EN GEBED DOOR ALLE KERKGENOOTSCHAPPEN. Ter gelegenheid van het huwelijk. rinseüjk Ter gelegenheid van het prinsemk huwe- llik zullen, naar wil vernemen al de kerk genootschappen in Nederland hun leden samenroepen tot een ure van dankzegging en gebed, hetzii op den dag voorafgaande aan het huwelijk, hetzii op den trouwdag zelve MEISJE DOOR VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Vanmorgen is de 19-]arige mej- A. M. K. uit de St. Liduinastraat te Schiedam, toen zij zich met de fiets naar haar kan toor begaf, op het kruispunt in de Burge meester Knappertlaan door een vracht auto uit Vlaardingen aangereden. De on gelukkige werd dood opgenomen. Autodieven en helers aangehouden. Organisatie over het geheele land. In de omgeving van Eindhoven werd in de laatste maanden een aantal personen auto's van den openbaren weg ontvreemd, waarbij het aanvankelijk niet mocht ge lukken de daders aan te houden of de wa gens op te sporen. Toch had de recherche te Eindhoven reeds vlug een goed spoor gevonden, maar het gelukte haar niet da delijk klaarheid in deze zaak te brengen. Wederom werd een auto gestolen te Ge- mert. Iemand, die in dezen wagen zat, werd herkend als zekere G. S., wonende te Eind hoven. Hierop volgde de arrestatie van G. B., P. B. en S allen wonende te Eindho ven. Deze peronen werden te Roermond ingesloten doch S. en P. B. moesten we gens gebrek aan bewijs, worden losgelaten Enkele dagen later werd S. echter te Rijns burg betrapt bij het stelen van een auto uit een garagee terwijl hij in gezelschap was van zekere J., wonende te Eindhoven. De Eindhovensche politie kwam er ver der achter, dat Vrijdagavond j.l. een der gestolen auto's te 's-Hertogenbosch zou worden afgeleverd Eenige rechercheurs en een inspecteur hadden zich daarheen be geven, doch wachtten tevergeefs, totdat zij vernamen, dat de auto, even voor het ver trek naar Den Bosch.door de politie te Bussum in beslag was genomen. Onmiddel lijk begaven de politiemannen zich toen naar Bussum. waar inmiddels ook de poli tie uit Schijndel was aangekomen. Bij het onderzoek daar bleek, dat men op het goede spoor was, niet alleen van de auto dieven, doch ook van de helers. In dien nacht heeft de recherche gear resteerd zekere G„ wonende te Soester- berg, H., garagehouder te Zeist, T., ben zinestationhouder te Baarn, terwijl op te lefonisch verzoek nog zijn aangehouden zekere D., te Ruinen en V., wonende te Amsterdam, allen verdacht van heling. Te Eindhoven was inmiddels weer aan gehouden, onder verdenking van diefstal van verschillende auto's, P B„ die zooals reeds gemeld te Roermond weer was los gelaten. De andere autodieven bevinden zich reeds te 's-Gravenhage en te Roer mond in arrest. Bijna alle verdachten heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Drie auto's werden in beslag genomen HERSCHOLING VAN OUDERE WERKLOOZEN. Door de gewijzigde monetaire verhou dingen valt in verschillende bedrijven ver ruiming van werkgelegenheid waar te nemen. Echter blijkt ook. dat in sommige gevallen verschillende arbeiders niet ge makkelijk In hun vroegere vak weer kun nen gaan werken, omdat zij met nieuwe bedrijfseischen niet voldoende vertrouwd zijn, dan wel door de langdurige werkloos heid min of meer ontschoold zijn. Aangezien het van het grootste belang is, dat gepoogd wordt, deze arbeiders weer in hun vak te doen terugkeeren. heeft de minister van sociale zaken nagegaan, wat ten deze kan geschieden, omdat het voor den betrokkene en voor de gemeenschap van groot belang ls, dat waar mogelijk, voorzieningen worden getroffen. Het bleek reeds mogelijk, regelingen te treffen ten behoeve van sigarenmakers in de ge meente Culemborg en van diamantbewer kers te Amsterdam. De minister van sociale zaken achtte het noodzakelijk, dat deze zaak in breeder ver band zou kunnen worden beoordeeld en voorbereid. Daarom heeft hij aan subcom missie 1: opneming in het bedrijfsleven, van de rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk der jeugdwerkloosheid ver zocht om, hoewel de commissie in het leven ls geroepen met het oog op de problemen, speciaal de jeugdwerkloosheid betreffende, haar aandacht mede te willen vestigen op de herscholing van oudere werkloozen. De commissie heeft zich bereid verklaard, deze nieuwe taak op zich te nemen. De minister heeft het verzoek aan deze subcommissie gedaan, omdat daarin zitting hebben, naast eenige hoofdambtenaren, die uit hoofde van hun functie met zaken als deze in aanraking komen, vertegenwoordi gers van de groote werkgevers- en werk nemers-centrales. Minister Slingenberg heeft thans de briefwisseling tusschen hem en de subcom missie ter kennis gebracht van de in de commissie vertegenwoordigde werkgevers- en werknemerscentrales, met verzoek, in eigen kring aan deze aangelegenheid volle aandacht te willen schenken en hem elk geval, dat zich mocht voordoen, mede te deelen. opdat zoo mogelijk voorzieningen worden getroffen. DOORVOER NEDERLAJ4DSCHE AARD APPELEN NAAF FRANKRIJK De directie van den Landbouw deelt mede. dat doorvoer van Nederlandsche aardappelen door Frankrijk, bijv. naarZwlt scrland. wederom Is toegestaan. indien deze in nieuwe zakken of kisten verpakt zijn. Doorvoer van los verladen aardappe- ien blijft verboden. Overlading aan de Fransche grens mag niet plaats hebben. De wagons moeten aan de Fransche grens \eizegeld worden. f.642; KW. 78 met f.118; de KW. 20 met f.686 voor pekelharing; IJM. 283 met f.94; KW. 121 met f.543; KW. 159 met f.1505; KW. 69 met f.1373; KW. 3 met f.494; KW. 70 met f. 844 voor versche haring en de KW 2 met 427; KW. 70 met f.63; KW. 8 met f.161: SHV. 310 met 340 SHV. 325 met 204; SHV. 247 met 412 kantjes pekelharing overgeladen voor Katwijk. VLAARDINGEN, 7 Dec. KW. 31 met 25 last; VL. 121 met 24 last; VL. 56 met 8 last; VL. 186 met 25 last; VL. 39 met 36 last. Volle haring Eng. wal 10.70—10.30; Ijle haring Eng. wal 9.30—8.90; Steurharing Eng. wal 8.508.10; Volle haring kanaal 10.50; IJle haring Kanaal 9.10—9; Steur haring Kanaal 8.40—8 alles naar kwaliteit. VERKEERSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP TE LEEUWARDEN. Gisteravond ls op een gevaarlijk kruis- ount van wegen te Leeuwarden een ver keersongeval met doodelUken afloop ge schied. Op de Wisseldwinger reed een personen auto. komende uit Heerenveen. waarvan de bestuurder linksaf den Noorderweg wilde oprijden. Aan den linkerkant van den be stuurder naderde een auto terwlll de 50- iarige heer M. S de Wit. wonende aan de Span.iaardslaan te Leeuwarden, in de na bijheid fietste De heer de Wit heeft ver moedelijk alleen aan de achter hem rijden de auto aandacht geschonken, want od een gegeven ooeenblik. toen de auto uit Heeren veen vlak bii hem was. wist lui deze niet meer te ontwltken. De heer de W. werd tegen ten grond geslingerd, de fiets werd totaal vernield. Met een ernstige hersen schudding werd de man opgenomen en naar het St. Bonifacius-hospitaal vervoerd. Zon der tot bewustzijn te ziin gekomen is het slachtoffer overieden. UIT NED. OOST-INDIË. Het prijsverloop en de prijsbewaking in Indië. Uiteenzetting van de regeering. BATAVIA. 7 Dec. (Aneta). In antwoord op een desbetreffend verzoek, hetwelk van de zijde van den volksraad was kenbaar gemaakt, verstrekte de regeering een schriftelijke uiteenzetting inzake het prljs- verloop en de prijsbewaking to Ned.-Indië sedert 27 September 1936. In deze uiteenzetting wordt o.a. opge merkt, dat uit een oogpunt van billijkheid na eenige weken van de aanvankelijke be perking der prijsstijging tot maximaal vijf procent moest worden afgestapt. Medio October werd dit mlximum voor import goederen gewijzigd in tien procent, terwijl voor min of meer luxe goederen geen maximum werd bepaald. In het begin van November werd een volledig overzicht van de situatie in Indië verkregen. De eerste onvermijdelijke schok tenge volge van de depreciatie werd overal zeer goed opgevangen, zoodat het moment ge komen was voor een geleidelijke opheffing van de meer Intensieve overheidsbemoeienis op het gebied van de prijsvorming Vanzelfsprekend moet echter toch met zorg blijven gewaakt tegen een onredelijke opdrijving der prijzen, waartoe de be voegdheden, verleend in de onteigenings- ordonnantie van 6 October, ruimschoots toereikend zijn. Er is dan ook geen sprake van opheffing der controle op de prijzen, doch slechts van opheffing der maximum prijzen over de geheele linie. Het binnen- landsch bestuur ls nog steeds diligent, terwijl de dienst voor prijsbewaking van het departement van economische zaken is uitgebreid. Nederlandsch-Indië ondervindt thans de gevolgen van de huidige wereldsituatie, daar de prijzen van vele producten niet alleen gestegen zijn tengevolge van de depreciatie, doch vooral door de verbe terde vraag op de wereldmarkt, Dit komt onder meer tot uiting ln de zeer opvallende stijging van den prijs van copra (ultimo April 12.15/- pond sterling tot begin December 20.10/- pond sterling), waardoor beteekenende baten zijn toege vallen aan groote groepen der bevolking. De prijs van de koffie onderging een aanzienlijke verbetering tepgevolge van de totstandgekomen samenwerking met de producenten in Zuid-Amerlka. B,langrijke bevolkingsproducten, zooaJs peper, gommen, harsten, kapok, rottan en citronella-olie, profiteerden eveneens van de betere conjucteuur. Tengevolge van deze feiten is o.a. de koopkracht van de bevolking in dezen poeasa-tijd beter dan dit vorige jaren het geval was. Op de prijsstijging van importgoederen oefenen drie facoren invloed uit: de depre ciatie van den gulden, de stijgende tendenz van de internationale goederenmarkt en de bijzondere vraag in dezen poeasa-tijd. Ten aanzien van de tijdens den poeasa- tijd bijzonder gevraagde import-goederen kan worden geconstateerd, dat de tendenz tot prijsstijging tot het verleden behoort. Hoewel de markt over het algemeen in een gezonden toestand verkeert, vertoonen de prijzen eerder een neiging om terug te loopen dan om te stijgen. De regeering komt tot de conclusie, dat, behoudens incidenteele gevallen, over de geheele linie, in hoofdplaatsen en in het binnenland het prijsverloóp binnen rede lijke grenzen is gebleven. Voor de groep hoogere inkomsten beloopt de stijging van de kosten voor levensonderhoud 1,1 procent en voor de laagste groep 5,2 procent van het Inkomen op 25 September 1936. De zware regens in Tapanoeli Vijftien dooden. BUITENZORG, 7 Dee. (Aneta) De re- geering ontving een telegram van den re sident van Tapanoeli, waarin deze mede deelde, dat hij terugkeerde van een in spectie-tocht door het gebied dat getroffen was door de zware regens die op l~Dec. j.l. door Aneta reeds werden gemeld. Tijdens zijn tocht constateerde hij, dat de schade aan bouwgronden op vele plaatsen aanzienlijk is, terwijl vele wegen en bruggen zijn vernield of be- beschadigd. In de negri Simonoellang is een kleine nederzetting met 13 personen geh eel onder een aardstorting bedol ven, waarbij allen werden gedood. ten ladangf-niiis waarin zien een vrouw en een kindje bevonden, werd door een bandjir meegesleurd, waarbij beiden verdronken. schreven. Aku wist de aanvankelijke koers winst niet te handhaven. Unilever kalm en od vorig peil. Philips wist zich evenmin te verheffen. Scheepvaarten noteerden over het algemeen iets lager, aleen Scheepvaartunie bleef goed gehandhaafd, Amerikaanschc fondsen ver toonden geen groote variatie: voor Inter national Hydro was de belangstelling ge weken Mexicanen trokken eenige aandacht Beleggingen nauwelijks veranderd, met biina geen affaire. De nieuwe 3 Staats- ieening bleef op 98 1/8 gehanhaafd. WISSELKOERSEN. Londen 9 5/8, Berlijn 74, Parijs 8.56 3/8, Brussel 31.12'/!, Zwitserland 42.23</i, Ko penhagen 40.20, Stockholm 46.45, Oslo 45.25, New York 1.83 15/16, Praag 6.51. Prolongatie 11/4, Parte, disc. 1—1/16, Daggeld 'h. Registermarken 37, Credlet Spermar ken 15 5/8, Effectensperrmarken 13 5/8, Reismaken 49, Bankpapier 42 3/4. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: wethouder Splinter. Na opening worden de notulen goedge keurd en doet de voorzitter mededeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. mis sives van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van raadsbesluiten etc. lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer M. Dubbeldeman. De geloofsbrief wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Wilbrink, Hessing en Lombert. Bij monde van eerstgenoemde wordt ge rapporteerd. dat alles in orde is bevonden en tot toelating geadviseerd. Conform wordt besloten. 2o. Praeadvies op het verzoek van F. Nuys om ontslag als tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (204) Conform besloten. 3o. Benoeming van een lid van Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. (202) De heer VAN ECK heeft bezwaar, dat een der aanbevolenen buiten Leiden woont. Er kunnen toch specifiek Leidsche belangen in aanmerking komen, zelfs in strijd met een buitengemeente. Hij vraagt daarmede rekening te houden. De heer WILMER oordeelt deze bezwaren niet groot. Het kan ook wel eens goed zijn, de zaken te doen bezien door een niet- Leidenaar en daarom beveelt hij No. 1 van de aanbeveling aan. De heer VAN ECK, repliceerend, meent dat dit laatste toch uitzondering moet zijn. Benoemd wordt de heer ir. F. Stokhuy- zen, No. 2 der aanbeveling met 19 stem men, tegen 12 op den heer B. Moolenburgh, No. 1. 4o. Benoeming van een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichtln. (203) Benoemd wordt de heer B. Bouchier. 5o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium.(205) Benoemd wordt de heer J. Smits te Haarlem. 6o. Benoeming van een leerares in wis-, natuur-, werktuigkunde en cosmographie aan de Hoogere Burgerschool voor Meis jes. (206) Benoemd wordt mej. dra. R. C. Bakker, te Amsterdam. (De zitting duurt voort). Men zie voor Nagekomen Berichten en Gemeenteraad van Leiden pag. 3 van het 2e Blad. AMSTERDAM, 7 December Terwijl de beurs eenerzijds, mede onder invloed van de' loopende markt, waar de onzekerheid inzake de oplossing van de constitutioneele crisis tot terughoudend heid leidde, een afwachtende houding aan nam, werkten anderzijds verschillende fac toren op de markt in, die enkele fondsen sterk op den voorgrond plaatsten. De uit- keering van een onveranderd dividend op de preferente aandeelen door de Shell Union, droeg er toe bij, de toch reeds ge animeerde stemming voor petroleumfond- sen een gevolg van de aangekondigde verhooging der prijzen van ruwe olie aan te wakkeren. Vooral Continental Oil was gevraagd op 29 3/4% en Koninklijke Olie liep op tot bij de 400, waarna echter eenige reactie volgde. De grootste belangstelling ter beurze ging echter uit naar Rubberaandeelen, die een zeer geanimerd verloop hadden, en tegen aanmerkelijk hoogere koersen uit de markt werden genomen. Ook in Londen waren deze fondsen hooger, maar de han del was daar zeer gering. Hier daarentegen heerschte een zeer drukke affaire, zoowel in den hoek van Amsterdam Rubber als van de andere soorten. De aanhoudend hoogere prijzen van het prodlct, welke op de Londensche markt is opgeloopen tot 9V< penny voor Rubber Loco, werkt de vraag naar Rubberfondsen in de hand. De hooge prijs is inmiddels voor de Nederlandsch- Indische regeering wederom aanleiding ge worden het bijzonder uitvoerrecht op be volkingsrubber te verhoogen tot f. 59 per 100 KG. De koersstijgingen der verschillende soor ten bedroegen hier 10 en meer en Am sterdam Rubber kwam weldra op 287 waama evenals in de andere afdeelineen een kleine reactie volgde Overigens wat de t markt meerendeeit zeer kalm vcdisDon-prd en waren de koersvarlatie? niet groot Ta bakken kwamen od iets hooger Deil maar bleven ongeanimeerd. Suikerfondsen priis- houdend. alleen H.V.A. iets hooger alsmede Koloniale Bank, waar naar gemeld, de helft van het kapitaal zal worden afge- HARINGAANVOER BOVEN HET VASTGESTELDE CONTINGENT. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Van Lier, nam heden conclusie in het cassatie-beroep van de zeven Sche- venlngsche reeders, die door den kanton rechter en in hooger beroep door de recht bank te 's-Gravenhage tot geldboeten zijn veroordeeld wegens het aanvoeren van meer pekel- en steurharing, dan bij een vastgesteld contingent was toegestaan. Tegen het vonnis der rechtbank was on der meer als grief aangevoerd, dat ten aanzien van ieder der verdachten voor het bewijs mede gebruik ls gemaakt van de opgaven der medeverdachten. Mr. Van Lier heeft dezen grief gegrond geoordeeld en dientengevolge geconclu deerd tot vernietiging van het bestreden vonnis en verwijzing van de zaak naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De Hooge Raad zal 18 Januari arrest wijzen. AMSTERDAM, 7 Dec. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 425 Vette koeien, waar van de prijzen warenle kw. 60662e kw. 5258; 3e kw. 46—50 per K.G. slachtge- wicht; 108 Melk- en Kalfkoeien 160210 p. stuk: 39 Vette Kalveren: 2e kw. 5360; 3e kw. 4852 per K.G. levendgewicht; 45 Nuchtere kalveren 7—10; 50 Schapen 20 22; 454 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5051; Zware varkens 49 50; Vette varkens 4849 per K.G. slacht- gewicht; 5 Paarden 70100 per stuk. Aan gevoerd 1 waigon geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM. 7 December. Aanvoer totaal 2666; vette runderen 568; vette kal veren 188; nuchtere kalveren 9; schapen en lammeren 1164; varkens 724. Prijzen per KG.: vette koeien le kwal. 58 cent, 2e kwal. 52 cent. 3e kwal. 3745 cent; vette kalveren 87, 77, 5464 cent: varkens (levend gewicht) 42, 40, 38 cent; schapen 45, 38, 29 cent; lammeren 44, 34. 28 cent. Prijzen per stuk: schapen le kwal. f. 24. 2e kwal f. 16, 3e kwal f. 12: lammeren f. 17. f. 12, f. 10. Vette koeien en ossen aanvoer minder, "andel redelijk, prijzen onveranderd. Vette koeien aanvoer korter, handel lui, prijzen lager. Schapen en lammeren aanvoer terugloo pend, handel willig, prijzen hooger. Varkens aanvoer kleiner, handel matig, prijzen lager. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3