DE WERELD-JAMBOREE IN NEDERLAND In Engeland is de beslissing nog niet gevalleti ffsit Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 December (936 Derde Blad No. 2352B iBUITENL. WEEKOVERZICHT „Zou dat de goede daad van den dag zijn?" 0 De regeering Baldwin tegen een morganatisch huwelijk CRISIS EN HERSTEL. Vrij onverwachts is Engeland gedompeld <n èen zware crisis van den meest inter nal aard, die echter ook naar buiten niet teheel onopgemerkt zal voorbij gaan. Deze crisis betreft n.l. niet minder dan den jjoon, waaraan alle partijen, zonder uit- jondering welhaast, haar hart hebben verpand! Het is een dramatisch gebeuren, dat zich daal' aan de Theems afspeelt, waarbij toning Edward waarschijnlijk de zwaarste beproeving van zijn leven heeft te door staan: de keus tusschen zijn liefde en de troon. Het is toch momenteel wel als uit gesloten te achten, dat er nog een andere veeg zou openstan, nu de premier Baldwin In het Lagerhuis heeft medegedeeld, dat de regeering er niet aan denkt om bijzon dere wetten voor te stellen Reeds geruimen tijd liepen er in de Amerikaainsche pers geruchten over een ver houding van den koning met de 40-jarige tveemaal gescheiden mevrouw Simpson. Elders en ook in Engeland zelf is daarvan aanvankelijk weinig notitie genomen, het rijn immers zuiver particuliere aangelegen heden van den vorst, waarover men terecht het liefst het stilzwijgen bewaart. Doch eensklaps veranderde de situatie, toen bleek, dat koning Edward het ernstig meende en serieuse trouwplannen koes terde. Daarmede kwam de historie plotse ling op het domein der algemeenheid en ran de openbaarheid! En openbaarde rich opeens machinaal de crisis, die thans het gansche Engelsche imperium zoo in tens bezig houdt. Hoe verheugd zou 't Engelsche volk in en buiten de eilanden van Europa zijn geweest, wanneer hun nieuwe koning, als kroonprins niet voor niets „Prince Charming" geheeten, met huwelijksplannen voor den dag was gekomen, wanneer het nu niet juist een verointenis betrof met deze vrouw! De jubel zou ongetwijfeld de vreugde van ons eigen volk over de verloving van onze primes Juliana hebben geëvenaard. Edoch, het lot heeft het anders gewild: in plaats van jubel is het Britsche rijk vervuld van zorg en kommer. Niet het feit. dat het hart van den tot- dusver verstokten vrijgezel, dien de koning rich totnutoe had getoond, was open ge gaan voor een eenvoudige vrouw uit niet- adellijke kringen, geeft aanleiding voor die zorgen, och. het Britsche ras is demo cratisch genoeg om daarover heen te stap pen, doch wel het toeval, dat het hier betreft een gescheiden vrouw en dat .nog wel tweemaal Dat is volkomen in strijd met de, vooral in Engeland zoo hoog gehouden traditie en bovendien geeft het aanstoot aan millioenen geloovige onder danen, onverschillig van welke gezindte. Geen wonder daarom, dat de regeering Baldwin haar goedkeuring aan deze ver bintenis niet wil hechten, zich daarbij ge dragen wetend door de groote meerderheid van parlement en publieke opinie, de groote liefde voor den koning ten spijt. Weinig benijdenswaardig zal het kabinet, met den premier aan het hoofd, zich voelen in deze positie, doch 'slandsbelang domineert nu eenmaal boven alles en dit belang schijnt evident een dergelijke ver bintenis te ontraden. Speciaal ook met het oog op de Dominions, die alleen door mid del van de Kroon met het moederland zijn verbonden. Vooral daarom mag op den drager van de kroon zelfs niet de schijn van een smet rusten; hoog-verheven en majestueus moet de Caesar van het Brit sche imperium staan als een rots in de branding. Dit huwelijk zou de rots onder mijnen en daarmede is alles gezegd. Hoe moeilijk het Baldwin en de zijnen ook gevallen zal zijn, zij moesten zich verzet ten tegen de plannen van hun geliefden monarch. Zelfs aan een morganatisch huwelijk, waarbij mogelijke kinderen niet den troon zouden kunnen benaderen, kan in de gegeven omstandigheden niet worden gedacht, al had koning Edward zich gaarne daarin geschikt Bij het verzet daartegen weet Baldwin ook het volk in groote meerderheid achter zich te hebben. Reden dat een kabinets crisis als buitengesloten is te oordeelen. En zoodoende zal de Koning moe ten kiezen tusschen liefde en plicht! Aan den eenen kant wordt hij getrokken naar de vrouw, die voor het eerst zijn liefde zoodanig heeft gewekt, dat hij aan een huwelijk denkt, aan den anderen kant staat het'koningschap, het leiden van zijn volk door voor- en tegenspoed, met al de zware verplichtingen van dien, doch met zoo'n prachtigen, dankbaren ondergrond Ontzettend zwaar is de keus voor den man. die voor dezen tweestrijd wordt ge plaatst, ontzettend zwaar is de taak van hen, die uit naam van het volk hem stellen voor deze beslissing Hoe de uitslag zal zijn? Momenteel is deze nog niet bekend, doch het me'est waarschijnlijke lijkt, dat het hart zal overwinnen in welk geval nog 'oor zijn officieele kroning koning Edward ml wijken voor ziin broeder den hertog van York Maar geheel ongeschokt komt dan het Engelsche koningschap niet uit den strijd le voorschijn Deze ontzettende crisis treft het Britsche rijk juist terwijl het bezig is ziin oude Positie van leidende mogendheid in vollen omvang te hernemen. Hoever men zich daartoe reeds weer in staat oordeelt, is wel bijzonder tot uiting gekomen in de jongste kde van Eden bil het bezoek van den Belgischen premier van Zeeland. Nimmer toe sorak de Britsche minister van buiten- tendsche zaken zulke krachtige taal ter verdediging van het stelsel der democratie - toevallig, dat Amerika's president Roose- veit bij de opening der Pan-Amerikaansche vredesconferentie te Buenos Aires in bij kans nog sterkere bewoordingen hetzelfde reide en nooit sprak Engeland nog zoo «slist uit. dat het België onmiddellijk te ™ln zal komen met ziin gansche macht. dit land mocht worden aangevallen, '"der bestaat er geen twijfel meer. dat het lelfde geldt voor een aanval op Frankrijk, terwijl Frankrijk op zijn beurt Engeland de krantje geeft van ziin hulp bij een aanval Engeland. In het Westen staat Duitsch- ~"i derhalve volkomen geisoleerd en het "*It dat geducht. Zal het een nieuw Lo- ?mo bevorderen? In het Oosten staat "At-chland er al niet veel beter voor. Het '«■oord met Japan dat beslist alleen tegen j Komintern heet te gaan (en dus nrac- J'-rii "een be teekenis heeft zooals wii vorig uiteenzetten) heeft het Oosten onge likt en ook daar de banden die be dden. nauwer doen aanhalen, als b.v. "jkhen Polen en Roemenië 'n in Duitschland zelf schjjnen dp tpe- Gisteren heeft Baldwin in het Engelsche Lagerhuis toch nog een verklaring afge legd, zulks na overleg met den leider van Labour. Attlee. Baldwin zeide: „Sommige persorganen hebben giste ren en vandaag het denkbeeld geop perd, dat, indien de koning mocht be sluiten te huwen, zijn gemalin niet noodzakelijkerwijze koningin zou behoe ven te worden. Deze denkbeelden missen elke consti- standen bepaald slecht te worden, gelet op de drastische maatregelen, die economisch worden getroffen en feitelijk ieder be dreigen De soviets lachen in hun vuistje, dat. de Duitsche diplomatie zoo in haar richting heeft gewerkt, alhoewel het natuurlijk niet de bedoeling was. De tegenslag ln Spanje is daarmede ver gald. want al gaat het Franco momenteel niet voor den wind het communistische spel in Spanje schiint toch verloren. China is daarenboven voor Japan onhan delbaarder geworden dan ooit en ook Italië blijft in ziin economisch accoord met het land van de Rijzende Zon over wederzij d- sche belapgen in Abessynië en Mandsjoekwo zorgvuldig buiten de gevaarlijke zóne van een anti-co»u»uniStisch front tutioneele basis. Onze wet kent niet zooiets als een morganatisch huwelijk. Het ecnige middel dat het mogelijk zou maken, een dergelijk gevolg (het niet aanvaarden der Koninginne-waardig- heid) te vermijden, zou zijn een wet geving voor een speciaal geval. De regeering is niet bereid, een der gelijke wet in te dienen. (Langdurig applaus en toejuichingen). Bovendien zijn deze kwesties van ge meenschappelijk belang voor het ge- heelt- gemeenebest en een zoodanige verandering zou niet zonder de goed keuring van alle dominions tot stand gebracht kunnen worden. Na een door mij ingesteld onderzoek, ben ik tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijke toestemming niet zou worden verleend. Ik heb gemeend, dat het mijn plicht was, deze verklaring af te leggen, voor dat het huis uiteengaat, teneinde elk misverstand uit den weg te ruimen. Op het oogenblik heb ik niets meer te ver klaren."- Majoor Attlee antwoordde daarop, dat hij het onwenschelijk achtte op die verklaring thans commentaar te geven, daar deze ern stig moet worden overwogen. Onmiddellijk daarop ging het Lagerhuis uiteen. Baldwin weer bij den Koning. Minister-president Baldwin is gistermid dag even na zes uur op Fort Belvedere aan gekomen, waar de Koning vertoeft. Heden om 10 uur zal het kabinet bijeenkomen. Baldwin heeft een onderhoud van 50 mi nuten met koning Edward gehad. Baldwin is opnieuw met Attlee, den leider der labour-oppositie, in contact getreden. Een bericht, dat Sir John Simon van een andere opinie is dan hét overige kabinet, wordt met kracht tegengesproken. Minister Simon heeft Baldwin bezocht. Het onderhoud duurde 70 minuten. Men kent aan deze besprekingen groote beteekenis toe en het heet, dat de stemming hoopvoller is en een abdicatie minder waar schijnlijk. Het is echter nog te vroeg, om eenige con clusies te durven trekken. Geruchten over Churchill. Geruchten, volgens welke Churchill een nieuw kabinet zou vormen, dat wel bereid zou zijn een speciale wet voor een morgana tisch huwelijk in te dienen, en aldus het constitutioneele geschil zou regelen tusschen kabinet en vorst, worden in Engelsche poli tieke kringen als weinig gefundeerd be schouwd. Een zoodanig kabinet zou trou wens geen 25 stemmen in het Lagerhuis achter zich hebben. Men veronderstelt, dat deze geruchten hun oorsprong vinden in de sympathie die Churchill voor 'den Koning gevoelt. Kolonel Wedgwood, het bekende Lager huislid van de arbeiderspartij, heeft, bij het Huis de volgende motie ingediend: „Het Lagerhuis is van meening, dat de eed van trouw die reeds aan koning Edward is afgelegd in geenen deele invloed onder gaat van de ceremonieën waarmee de krö- "rijng "zal worden voltrokken, evenmin als van de aanwezigheid of de afwezigheid van eenigen dignitaris of andere persoonlijk heden bij deze plechtigheid. Het Lagerhuis wenscht den huidigen souverein niet door een ander vervangen te zien". De houding der Kerk. Die toespeling op afwezigheid van digni tarissen schijnt te slaan op de kerk-vorsten, die medewerking tot het huwelijk zouden weigeren. Naar het D.N.B. meldt, schrijft de Church Times, het officieele orgaan van de Engel sche kerk onder den titel Kerk en Kroon, dat een huwelijk van den Koning met me vrouw Simpson, de betrekkingen tusschen kerk en staat ernstig zou beroeren. Ook in geval van een morganatisch huwelijk zou de kerk bij haar standpunt moeten volharden. Scheuring in de pers. In de pers begint zich een scheuring af te teekenen. De „N. R. Crt." meldt: De zooge naamde deftige bladen zooals de Times, Daily Telegraph en Morning Post en de po pulaire pers zooals de Daily Mail, Daily Express, News Chronicle, Evening Standard, Evening News en de Star, komen met elke editie scherper tegenover eikaar te staan. De eerstgenoemde groep heeft tot nu toe de houding aangenomen, dat slechts twee op lossingen mogelijk zijn: abdicatie of een ver klaring, dat de Koning er van afziet mrs. Simpson te huwen. De tweede groep, onder leiding van de News Chronicle wil van abdi catie niets weten. Wat er ook gebeurt, Enge land moet zijn Koning behouden. Daarom wordt aangedrongen op uitstel en ip ieder geval geen daden, die het land stellen voor een voldongen feit. Een demonstratie. In den laten avond trok een driehon derdtal jongemannen en vrouwen door Hydepark naar de poorten van het Bucking ham paleis, waar zij het volkslied zongen en riepen: „Wij willen Koning Edward, doch ook Baldwin". De demonstranten werden door eenige politie-agenten met zachte hand van het paleis verwijderd. De aartsbisschop van Canterbury heeft een beroep gedaan op allen, tot wier plicht het behoort tot het volk te spreken, om zich te onthouden van een bespreking van den buitengewoon moeilijken delicaten toestand, totdat de beslissingen bekend zijn gemaakt. De voorzitter van het Trade Union Con gres, Bevin, verklaarde, dat naar de meening. van het congres de supprematie van het parlement gehandhaafd moet blijven, hoe moeilijk ook de kwestie mocht zijn. Mrs. Simpson in Frankrijk. Het bericht, dat mevrouw Simpson per boot te Dieppe is aangekomen, gisteren nog in een deel onzer oplaag vermeld, is juist gebleken; het wordt van officieele zijde be vestigd. Er wordt bijgevoegd dat zij naar Parijs is vertrókken voor een bezoek aan eenige vrienden. Uit de verdere berichten blijkt, dat mevrouw Simpson na haar aan komst in Frankrijk, zich per auto naar Rouen heeft begeven, waar zij den nacht heeft doorgebracht. Zij was vergezeld van een secretaris, een lijfwacht en den chauf feur, die de auto bestuurde. Even na den middag vertrok het kleine gezelschap weer, om te Evreux haastig de lunch te gebruiken. Mevrouw Simpson telefoneerde hier met Londen. Laat op den middag werd Versail les, het einddoel van den tocht bereikt, waar mevrouw Simpson haar intrek heeft geno men in de villa Trianon van Lady Mandl, gelegen bij het park van Versailles. Nog eenige persstemmen. De „Times" schrijft, dat de verdaging van het parlement voor het weekeind nog een paar dagen onzekerheid kan beteeke- nen, voor de beslissing van den koning bekend wordt. Het feit, dat dit uitstel zon der morren is aangenomen kan als een teeken worden beschouwd, dat ieder sym pathiseert met de ernstige persoonlijke onrust, welke de koning op dit oogenblik moet doormaken. Toch gelooft men niet, dat de beslissing lang kan worden uitge steld. De „Daily Telegraph" schrijft: „We ho pen, dat de koning datgene zal doen, wat het meest in overeenstemming is met zijn koninklijke waardigheid en de eer van het koinkrijk. De veronderstelling, dat iemand in het kabinet of hierbuiten wenscht, dat de konmg: aftreedt-, is een monsterachtige onwaarheid, integendeel, men beschouwt 't als een ramp als hij zou aftreden. De „Daily Mail" is van meening, dat het volk hoopte, dat een middenweg zou wor den gevonden in de elastische constitutie. De houding van minister-president Bald win is sterk beïnvloed door de antwoorden, welke hij van de Dominions heeft ontvan gen. De „Morningpost" zegt, dat de koning, door zijn liefde op te geven, alleen zijn eigen onmiddellijk geluk opgeeft, door dit te weigeren zou hij de toekomstige wel vaart van zijn volk. de stabiliteit van het rijk in gevaar brengen De koning staat voor de keus tusschen het volgen van zijn eigen wil of zelfopoffering. Het blad kan niet gelooven, dat de beslissing den man onwaardig zal zijn of dat de oplossing zal worden gezocht in aftreden. De „Daily Express' is van meening. dat de laatste verklaring van Baldwin een di recte uitdaging tot den koning is. Indien er gisteren al een crisis was, dan is deze heden ernstiger. Deze ernstige moeilijkheid kan worden opgelost als het kabinet- Baldwin zijn oppositie tegen het huwelijk van den koning opgeeft. Het blad besluit: „we kunnen den koning niet verliezen, we kunnen hem geen af stand van den troon laten doen". De Daily Herald" betreurt, dat Baldwin tot nu toe nog geen feiten heeft gegeven. De verkeerde opvattingen over den aard van de geschillen tusschen het kabinet en den koning worden gevaarlijk. Er most duideliik worden gemaakt, dat het zwaarte- runt ligt in de echtscheidingen van mrs. Simpson. De „News Chronicle' wenscht eveneens onmiddellijke opheldering. Het blad is ook van meening. dat door de verklaring van Baldwin in het Lagerhuis de crisis ernsti ger is geworden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9