Indrukken uit Japan LEIPSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaterdag 5 December 1936 UIT DE BONTE WAFPFLD Het leven der vreemdelingen te Tokio men. Lemelerveld, pa. P. A de Graaf Wed. C. Bakker, geb. Broekhulzen, naar Bodegraven, Noordzijde, p.a. S. Bakker E. Kröger, dienstb., naar Duitschland. Wed. J. B. Maat, geb. v. d. Berg en fam., naar Leiderdorp, woonschip ligpl. Lage- Rijndijk D. J. van Rheenen. chauffeur monteur. naar Leiden. Hermanstr. 14. H. J. C. M König. leerl. verpl., naar Alk maar. St. Elisabeth Ziekenhuis Geertje van Duijn, naar Oegstgeest, Emmalaan 89 N Bamhoorn. dienstb.. naar Hillegom. p a. Burgemeester Pont. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Jacobus. Z. van J. Korbee en J Hazenoot. Ondertrouwd: A. J. Wassenaar en C. C. van Stein. Overleden: Franciscus Johannes Schreu- der, 56 j., geh. met S. J. Heersma. RIJNSBURG. Rede van ds. Veenhof. Voor de vier Ger. J.V. trad in de Ger. Kerk aan het Rapenburg op ds. Veenhct van Haarlem, met het onderwerp ..Het komende Koninkrijk". Spr. schetste de houding die ongeveer zestig jaar geleden aangenomen werd ten opzichte van de komst van Gods Koninkrijk. Men stelde het toen zóó voor, dat langs lijnen van geleidelijkheid uit de tegen woordige wereld het nieuwe koninkrijk, dat een liefdesgemeenschap zou zijn, zou ont staan. Hier staat men nu radicaal tegen over. Er is niets goeds in de wereld. En er zal nooit ware heiligheid, gerechtigheid en liefde zijn. Alles is zonde, ook de z.g Een verklaring van den nood, die alom heerscht vindt men in de Schrift, welke een juiste visie geeft op het leven. Dat men- schenleven dat er prat op ging het leven van alle kanten te beheerschen, en zich stelde tegenover de ordeningen Gods. Wij A.R. moeten deze aangelegenheden Gods, Wiens wegen hooger zijn dan de onzen. bezien en benaderen in het eenig genees middel „het licht van Gods Woord". Spr. zette dit uiteen in de behandeling van het onderwerp „Gezag en vrijheid", dat in het meerendeel der landen niet in de juiste verhouding staan. De vrijheid in het leven is alleen gewaar borgd door een goed gezag. Van alle kanten zegt het leven, dat wij geen communisme. NS B. of S.D.A.P. moeten hebben De verandering en onvastheid van den tegenwoordigen tijd heeft ons program van beginselen van het jaar 1878 niet be hoeven te veranderen, omdat dit niet door menschen is gegeven, doch door God zelf vastgelegd werd in zijn eeuwig Woord. Voorts behandelde spr. het economische vraagstuk, waarin hij gewaagde van de eenheidsgedachte die God den mensch in- schiep. doch die door de isolatie der volke ren verbroken werd met de noodlottige ge volgen. Ten slotte bezag spr. het leidend beginsel van God. dat moet domineeren in het hu welijk en gezinsleven. In dit alles gaat het om de vraag, of God zal regeeren en het gaat in de as. verkie zingen om de meest elementaire vraag stukken van ons leven. Na het zingen van de Psalm „Als ik om ringd door tegenspoed" sloot spr. met dankgebed. Burgerlijke Stand Geboren.' Johanna Petronella, d. v. A. F. Christelijke arbeid op alle terrein des le- Berg en W. J. van Veen; Nicolaas Hendri- vens. Het Koninkrijk Gods komt, maar kus Jozef, z. van B. N. Ruijgrok en van A. scheurt alles uiteen. Na deze als achtergrond voor zijn be toog bedoelde inleiding, handelde spr, over het komende Koninkrijk. Een koninkrijk heeft: 1. een koningsheerschappij2. onder danen; 3. gebied. Dit geldt ook voor Gods Koninkrijk. God heeft de heerschappij; alle schepselen zijn Zijn onderdanen, het heelal is Zijn gebied. Dit is een geloofsstuk, want het ziet er vaak naar uit, dat de Gode vijandige machten regeeren. Toch weten wij: „God regeert ook over Satan". Maar die heerschappijvoering van God ls niet het komende Koninkrijk. Daar luis tert de onderdaan begeerig naar hetgeen de Koning gebiedt en volgt met vreugde dit bevel op. Daar ziet men bewuste ge hoorzaamheid uit liefde. Dat is het ken merk van het komende Koninkrijk. En neg is dit de inhoud van de groote wereld historie; de worsteling van het Koninkrijk der hemelen tegen het koninkrijk van deze weield (Satan). Wij weten het: God zal het Koninkrijk ook weer op aarde oprich ten. De tweede Adam, die zal weer betoo- nen de absolute gehoorzaamheid uit liefde aan God en ook weer heerscher zijn over de schepping. Hem ls gegeven alle macht in hemel en op aarde. Die macht gebruikt Hij om Zijn Kerk te verzamelen. En wij, geboren en gevoed in die kerk, mogen en moeten de wereld in om mede te arbeiden aan dat verzamelen, aan dat verwezenlij ken van het Koninkrijk dat komt. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrlana. d. v. G. Heemskerk en Cath. van Diggele. Overleden: Thomas Pauw, 88 j. De schaalcollecte voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente heeft f.900 opgebracht. Tot ouderling der Ned. Herv. Gem. is benoemd de heer A. Driebergen. Ds. M. Baan alhier heeft bedankt voor het beroep der Chr. Geref. Kerk te Klun- dert. A. M. Verkleij; Anna Martina Maria, d v H. Bax en van G. W. H. Post; Gezina Wll- helmina Theodora, d. van C. M. Huiskamp en van H. J Smulders; Maria Hendrika, d. van H. M. Blsschops en van M. Heemskerk. Loop der Bevolking Gevestigd: H. Handgraaf en gezin. Zui derstraat 39. van Warmond; J. J. W. Noor- dermeer, Fl. Schoutenstraat 38 van War mond; J. A. M. Noordermeer, Fl. Schouten straat 38. van Lisse: I. D. A. Huijg, Iepen laan 22. van Anna Paulowna; Sa. Kagenaar, KerklaapyS van Rijnsburg; N. van der Peet. Hoofdstraat 276, van Haarlem. Vetrokken: Cli. Ma. Vervaet, Hoofdstraat 238, naar Leiden. SASSENHEIM. Mr. Bijleveld over „Waarom het gaat". De A.R. Kiesver vergaderde in de Geref. Kerk. De voorzitter, de heer J. Wiepkema open de deze druk bezochte bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 118 8, gebed en schriftlezing. Mr. H. Bijleveld, van Amsterdam, sprak dan over „Waarom het gaat bij de a.s. ver kiezingen". Wij moeten ons bewust zijn van de rijk dom van ons beginsel en moeten ons reali- seeren waar het in den a.s. strijd om zal gaan, aldus spr. Wij moeten ons niet in eigen kracht in die worsteling werpen, doch alleen door ons beginsel geleid en genie tend van de heerlijkheid van God's open baring. Het is een machtige waarheid, dat het A.R. beginsel waar en zeker is en een visie op het leven is. Het waarborgt levensont- wikkeling en levensmogelijkheid. Het is in dit tijdsgewricht een voorrecht A.R. te zijn. Wij moeten beseffen, waartoe God ons roept. Wij pretendeeren het licht Gods in de duisternis te hebben ontvangen. Deze pretentie wil nu niet zeggen, dat wij A.R. van die brave menschen zijn en beter dan anderen. Ons beginsel eischt van ons, dat wij eer lijk zijn en oog en oor open hebben voor den nood van het leven. God plaatste ons echter door zijn wonderbaar licht boven deze ellende. Een stoffelijke ellende en in zinking van het leven bedoelt spr. hier mede, die door sommigen opgelost kon worden door de tooverformule van het los laten van de Gouden Standaard. Nu wij daarachter staan en eens reëel de feiten bekijken moeten wij ontdekken dat het nationale inkomen nog steeds bergaf waarts gaat, het werkloozenvraagstilk nog steeds nijpend is, een schrijnende nood in den tuinbouw bestaat, die nog schrijnender had kunnen zijn wanneer niet de regee ring maatregelen had genomen, door een ontzaggelijke aanpassingspolitiek. niet sluitende en dikwijls theoretisch sluitende Gem. en Prov. begrootingen, een ruilver keer tusschen de landen, dat belemmerd wordt door contingenteerlngen en tolmu ren en' wanbetalingen. Voorts noemde spr. de alles vernielende Wereldoorlog van 4 jaren, dlë Europa teis terde, en daarna verarmde. Door zieners is on de confer-nties gewezen op de tijden die zouden komen en gewaarschuwd om een ander levensniveau aan te vangen. Dit alles werd in den wind geslagen. Wie dit alles denkt te ontwarren, loopt tegen den muur. De onbillijke tegenstel lingen welke in dit leven bestaan zijn on mogelijk te verklaren, wanneer men geen feWntag houdt met de Voorzienigheid STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: N. J. Tas geb. Brenkman. Z. VEUR-LEIDSCHENDAM. Bijeenkomst Chr. Oranjevereeniging. De Chr. Oraniever. Prinses Juliana hield in het dienstgebouw van de Geref. Kerk 'n goedbezochte ledenvergadering. Tot voor zitter werd in de vacature Elswijk gekozen de heer Schwartz Goedgekeurd werd de samenwerking met het comité Klusman inzake de feestviering bij het a.s huwellik van Prinses Juliana. Zelfstandig zal de ver- eeniging ook nog een feestelitke blleenkomst beleggen voor haar leden en genoodigden ter herdenking van dit huwelijk. Gevonden: een rijwielbelastingmerk. een herdershond. Adres bureau van Dolitle. VOORSCHOTEN. Feest O. L. School Rijndijk. De leerlingen der O. L. School aan den Rijndijk waren zeer gezellig bijeen in een der lokalen. Ook vele ouders hadden hun schreden er heen gericht, want men ver wachtte een bezoek van Sint Nicolas en Zwarte Piet. Nadat Burgemeester M, F. Berkhout en zijn echtgenoote waren binnengekomen, liet de Sint met zijn knecht niet lang meer op zich wachten. Een helder kindergezang heette hen welkom, waarna het hoofd der school, de heer J, H. Romijn, het woord tot hen richtte. Hierna volgde voor de kinderen pas de eigenlijke feestvreugde: cadeautjes, choco lademelk en lekkernijen. Intusschen voer den verschillende leerlingen enkele spel - letjes uit, waarom soms onbedaarlijk is gelachen. Na afloop gingen allen blij en zeer vol daan naar huls. WARMOND. Raadsagenda. De raad komt Maandag a.s des voormid dags te 10 uur ten raadhuize bijeen. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling be grooting 1937 zoomede die van het water leiding bedrijf. 3. Conversie geldieening. 4. Comptabiliteit. 5. Wijziging der verordening betreffende de straatnotitie en de openbare vermakelijkheden. 6. Wijziging van de ver ordening op de tapperijen 7. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 8. Rondvraag. Laatste vergadering van het Crisis-Comité. Od het raadhuis alhier had de laatste vergadering Dlaats van het nl. crisis- comité onder voorzitterschap van burge meester A. J. L. Ketelaar De secretaris bracht verslag uit over het laatste titdvak. De rekening en verantwoording over het tlidvak 1 Jan. 1936—24 Aug. 1936 werd door een commissie bestaande uit de heeren F. Slager en J. Weviers in orde bevonden, waarna de penningmeester onder dankbe tuiging voor het door hem gevoerde beheer werd gedechargeerd. Uit het flnancieeie verslag bleek, dat de inkomsten bedroegen: lijsten en ophaaldienst f. 1294.81, giften van particulieren en bijdragen Crisis-Comité f. 839.72, veert'endaagsche collecten door de meisjes f. 3978.93, terug ontvangen voor schotten f1032 27. rente eedurend0 bet tlid vak 1933—1936 f 64 32. De uitgaven over hetzelfde tlidvak heb ben bedragen f.3250.55 en wel: giften f 3250.55. Verstrekt ln natura f. 1262.61. Aan het Nationaal Crisis Comité afgedragen f. 301.21. Kosten van de administratie f.56 41 en onvoorziene uitgaven f. 57.10, batig saldo f. 1352.67. Hierna werd besloten (Van onzen correspondent) Er wonen in deze geweldige stad. te mid den van bijkans zes millloen Japanners, slechts een paar duizend vreemdelingen Vrijwel alle nationaliteiten zijn hier ver tegenwoordigd. In de eerste plaats NDord- Amerikanen en Europeanen, maar verder ook vrij veel Zuid-Amerikanen, Brltsch- Indiërs, Chineezen en natuurlijk een groot aantal Wit-Russen. Deze laatsten vormen een groep voor zich, moeten trachten hier als bannelingen zonder vaderland een be staan te vinden tusschen de zoo goedkoop werkende Japanners. Waarvan ze eigenlijk leven is ledereen een raadsel en vermoe delijk wordt er ook heel wat stille ellende geleden. Tokio is een stad voor de Japanners, waar men den doortrekkenden vreemdeling als toerist graag ziet, maar geen plaats heeft voor den buitenlander, die hier werk komt zoeken. Sommige groote handels zaken hebben wel eens een paar niet-Ja- panners ln dienst, enkele scholen, vooral die, waar vreemde talen onderwezen wor den, hebben buitenlandsche leerkrachten, dan zijn er nog een paar vreemde advi seurs van het gouvernement, maar daar houdt het ook mee op. De buitenlandsche firma's hebben, zoo als vanzelf spreekt, hun eigen personeel, maar toch ook alleen maar ln de hoogere rangen, de klerken zijn meestal Japanners en soms een enkele maal Chineezen of Koreanen. Beperkt buitenlandsch wereldje. Geen wonder dus, dat het buitenland sche wereldje maar beperkt is en we el kaar haast allemaal kennen. Vooraan komen, zooals vanzelf spreekt, de diplo maten. Niet minder dan drie-en-dertig landen hebben hier hun vertegenwoordigers, waar onder niet alleen de groote mogendheden, maar ook staten gelijk Iran en Afghani stan. De Amerikanen en Engelschen heb ben een zeer groot personeel, behalve de diplomatieke staf ook nog militaire en marine-attaché's met hun adjudanten en talen-officleren, en dan bovendien nog de tolken. Andere landen zijn iets bescheide ner, tot éénmans legaties toe. De overige gewone stervelingen zijn meestal zaken lieden en dan zijn er nog een veertig vreemde journalisten. Daarnaaast zijn er nog eenige lieden, waarvan niemand eigen lijk weet wat ze hier precies uitvoeren. Ware de politie hier niet zoo uitstekend geïnformeerd, dan zou men ze voor spion nen kunnen houden. Nu heeft iedereen zoo zijn eigen meening betreffende deze heeren. We moeten elkaar bezighouden. We hebben natuurlijk allemaal onze Ja pansche kennissen, de diplomaten verkee- ren met de hooge ambtenaren uit Hof- en Regeerlngskringen, maar voor het overige moeten we elkaar bezig houden. Wat we ook doen door dinertjes en lunches en ge zien het groote aantal Amerikanen, door cocktail-parties. De bedoeling van deze feestjes is zooveel mogelijk menschen te gelijk te vragen, veel meer dan er in het huis gaan en ze dan zooveel mogelijk te drinken te geven. Gewoonlijk staat men dan als haringen in een ton gepakt, met net genoeg ruimte om een glas naar zijn mond te brengen, dat, door de zich door de menigte wringende bedienden steeds maar weer gevuld wordt, zoodat, al is de conversatie ook zoo leeg als het maar zijn kan, de gasten toch langzaam maar zeker vol worden, waarna iedereen luidruchtig en joviaal gaat doen. Een goede gastvrouw heeft er verder voor gezorgd de juffrouw, die de „Society- rubriek" in de krant te verzorgen heeft, ook uit te noodigen. zoodat we den vol genden morgen kunnen lezen wie er alle maal waren Een dame, die weet wat ze aan zichzelf verschuldigd is. heeft natuur lijk ook hemel en aarde bewogen een heu- schen ambassadeur of gezant in haar huis te krijgen en lukt dat niet, dan moet er toch minstens eeen diplomaat bij zijn, al is het ook maar van een onbekend Zuid- over te zaan tot opheffing van het pl. Crisis-Comité. Overgegaan werd tot oprichting van een comité voor bijzondere nooden en werd de desbetreffende akte met alg. st goedge keurd. Als voorzitter van dit comité werd aangewezen de heer C. Zwetsloot wethouder. Als leden werden gekozen de heeren J. Heltlager tevens secretaris-penningmees ter. W K. Heyl. H. v. Schie en F. Slager. Binnenkort zal dit comité zijn werkzaam heden aanvangen. Teneinde een verbinding tot stand te brengen werd een commissie van liquidatie uit het gewezen nl. crisis- comité aangewezen bestaande uit de heeren J. K. Heyl. B. G. de Vroomen en M. de Vries. De voorzitter deelde mede dat de medaille van het NaJ. Crisis-Comité was ge schonken aan de dames P. Heemskerk en G Heenk en aan de heeren A. J. L. Kete laar R. Scholvink. C. Zwetsloot en M. de Vries als een blijk van waardeering voor de diensten aan dit comité bewezen. Nadat het woord was gevoerd door de heeren C Schölvinck, P. H Romeyn. C. Zwetsloot. M. de Vries en J. Weiiers. bracht de voorzitter dank aan allen die hadden medegewerkt om het dl crisis-comité aan ziin doei te doen beantwoorden, waarna sluiting volgde WASSENAAR. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werd ala ouderling herkozen de heer L. Klarenberg. In de vacture van wijlen A. Binnendijk ls voorzien door be noeming van den heer C. Mansvelt. Als diaken werd gekozen ln de vacature H. E. Roodenburg, die niet herkiesbaar was, de heer H. A. Gregory. ZEVENHOVEN. De Geref. Meisiesver. v;erde haar 8- jarig bestaan. Ds. W. van Dijk sprak een inleidend woord. De kas sloot met een batig saldo van f.60.De collecte bracht i. 11.— op. Amerikaansch staatje. We gaan een enkele maal naar het Japansche theater, waarvan we niets verstaan, eenmaal ln het Jaar ls er een liefhebberij-comedie en voor de rest moeten we ons tevreden stellen met bioscopen. Het amusement niet overvloedig. Groot is de keus niet, want er zijn maar een paar goede theaters en de films hebben we toevallig allemaal in Europa of Java gezien. De zitplaatsen zijn ook voor de veel kleinere Japanners gebouwd, zoodat men nooit weet waar zijn kniën te laten en lieden boven een zeker formaat kunnen er practisch niet zitten. Toch gaan we Zaterdagavond meestal naar de film en na afloop naar het Im perial Hotel, want waar we ook heen gaan. we komen altijd weer In de hall van het eenige groote hotel terecht, omdat er niets anders ls. Daar ontmoeten we 's morgens onzen kennissen, daar lunchen we als we in de city blijven, daar drinken we thee om vijf uur, kortom het ls ons tweede thuis. Moet lk iemand spreken en kan ik hem telefonisch niet bereiken, tien tegen een, dat ik hem wei in de hall van het Im perial Hotel tref. Het meest internationale hotel ter wereld. Er is misschien geen internationaler hotel in de wereld dan het Tokiosche Im perial Hotel, hier kan men alle nationa liteiten van de heele wereld aantreffen en Kipllngs beroemde uitspraak, Oost is Oost en West is West, en nooit zullen ze elkaar ontmoeten, geldt hier niet, want hier mengen zich Azië, Amerika en Europa tot één bont geheel. Een beroemd Amerikaansch bouwmeester heeft het ontworpen in modernen stijl, die eenlgszins bizar aandoet, waardoor het heel anders geworden ls dan welk hotel ter wereld ook. Een Duitsche aannemer heeft het gebouwd en zoo stevig gebouwd, dat het de groote aardbeving van 1923 glans- rpk doorstond. Van buiten gezien lijkt het niet zoo groot, maar het beslaat een enorme oppervlakte. Behalve een paar honcferd kamers, zijn er nog tallooze ban- kelzalen, een feestzaal, die aan een kathe draal doet denken en zelfs een theater is er ln ondergebracht. Aangezien we practisch iedereen in Tokio kennen, weten we altijd precies wie de blijvers zijn, wie de doortrekkenden. We kennen den meneer, die nu al meer dan een jaar bezig is zijn uitvinding op benzine-gebied aan de Japanners te ver- koopen. We zijn goede vrienden geworden met den Oostenrijkschen ingenieur en zijn vrouw, die verleden jaar maar een paar weken dachten te blijven en er nog immer zitten. We weten precies, wie er altijd in een bepaalden hoek zitten te bridgen en op wie die jonge dame daar zit te wachten. Wij zijn verbaasd, wanneer we den consul van San Salvador niet zien, den vertegen woordiger van het eenige land, dat Mandsjoekwo erkend heeft en daarom bij de Japanners ln een zeer goed blaadje staat. We vermaken ons met de keurige wijze waarop eenige Japansche gidsen als her dershonden om een kudde Amerlkaansche toeristen heendraven en bestudeeren de lijst van de gasten om te zien of er soms vreemdelingen van importantie zijn aan gekomen. Willen we iets weten. Is er Iets bijzon ders aan de hand. we gaan naar de hall van het Imperial Hotel om er collega's te ontmoeten en ons licht op te steken. Kortom we komen er haast iederen dag omdat er in deze Metropolls voor ons bui tenlanders niets anders is. We kunnen natuurlijk ook naar de club, de Internationale Club gaan, waarvan de meeste buitenlanders lid zijn en een groot aantal vooraanstaande Japanners. We komen er ook geregeld, maar het cachet is wel erg Engelsch en dus min of meer vervelend. Bovendien worden er geen da mes toegelaten. Imitatie-bars - Slechts een paar gelegenheden hebben dansvergunning. Maar nu komen er op een gegeven oogen- bllk bezoekers uit Indië of uit China, en ale eischen van ons, dat we ze Tokio bij nacht zullen laten zien. Wanneer we ze dan verzekeren, dat zoo iets als een nachtleven hier niet bestaat, gelooven ze ons niet en meenen, dat we maar een uitvlucht zoeken. Dus gaan we maar met ze op stap, in de gelukkige over tuiging. dat het toch nooit laat kan wor den, want om 11 uur gaat hier vrijwel alles dicht en alleen enkele bars mogen tot middernacht klanten toelaten. Iedere bezoeker heeft van die duizenden bars gehoord en kijkt ons verbaasd aan. wanneer we ons met alle macht verzetten er ook maar een enkele te betreden. Een Japansche bar heeft met zijn Parijsche voorbeeld alleen maar den naam gemeen. Het is een volkomen mislukte imitatie van een Europeesche nachtgelegenheid, slecht gemeubeld, slecht verlicht, zonder muziek, doch met een oorverscheurenden luid spreker. Hier komen de Japansche studenten een biertje drinken in de hoop er de sfeer van Montmartre of Montparnasse te vinden, i'dele hoop, want zou een gelegenheid een- willen trachten iets „beter" te zijn dan de rest, dan zou de politie er spoedig een stokje voor steken. De autoriteiten willen immers geen Europeeseh nachtleven laten ontwikkelen, daar ze dit voor de aan hun zorgen toevertrouwde Jeugd verderfelijk achten cn vinden het beter, dat deze hun tijd met sport en studie doorbrengen dan :net nachtbraken. Vandaar ook een algemeen dansverbod. waarbij het ons zelfs niet toegestaan is thuir, t- r'-en, me.a- pilden een paar ge- ieaenh-den vergunning hebban gekregen om hun gasten te laten dansen. Maar daar wordt dan ook niets anders gpdaan, van vier uur in den namiddag tot elf uur 's avonds zijn er twee kapellen in de weer, en een keur van meisjes staan er gereed voor iedereen die een kaartje koopt, voor eiken dans een. Een van die lokalen heet „Florida", daar kan men de moderne Japansche jongelln. gen zien steppen met werkelijk zeer aar dige meisjes. Sterke drank is er niet te krijgen, stopt de muziek, dan moeten de bezoekers zich onmiddellijk van den dans vloer terugtrekken en de meisjes zich naar hun zitplaatsen begeven. Het Ls dus wat men noemt een nette ge legenheid. Sommigen van de meisjes zijn in kimono gekleed, anderen dragen Europee sche toiletten, maar ze spreken geen van allen vTeemde talen. Toch zijn hier al heel wat teedere banden aangeknoopt, door los- loopende vreemdelingen, die zich eenzaam voelden en getroffen werden door de charme, die van menige Japansche schoone uitgaat. Opgewekt muziekleven. In den zomer, wanneer de meeste dames naar de koelere bergstreken vertrokken zijn, kan het hier ook vol zijn van stroo- weduwnaars en in elk geval is het niet alleen een van de beste lokalen uit Tokio maar ook het eenige waar men goede mu ziek te hooren krijgt. Dit beteekent in dit verband lichte dansmuziek, want er heerscht verder ln Tokio een opgewekt muziekleven, waardoor de muzikale buiten lander ruimschoots van deze zoo bij uitstek internationale kunst kan genieten, terwijl de beste kunstenaars uit het buitenland zich ook hier doen hooren. Voor goede musici hebben de Japanners gaarne wat over en meermalen ls bij con certen van zeer bekende sterren de gewel dige concertzaal, die eenige duizenden men schen kan bevatten tot aan den nok ge vuld. Dit laatste wil in Japan, waar de politie en brandweer het met de veilig heidsvoorschriften zoo heel nauw niet ne men, nog heel wat anders zeggen dan in Europa. Het aantal nooduitgangen is ook overal onvoldoende en daar men bij eenigszins grooten aandrang de gangen tusschen het publiek ook nog met klapstoeltjes bezet, kan men er zeker van zijn, dat wanneer er ooit Iets mocht gebeuren, practisch nie mand kans heeft er uit te komen. In een land waar de aardbevingen aan de orde van den dag zijn wordt men echter min of meer fatalistisch. De sportbeoefening. Een beschrijving van het leven der vreemdelingen in de hoofdstad van Nippon zou niet compleet zijn zonder een enkel woord over de sport. Op dat gebied behoeven we niet te kla gen. Men kan hier rijden, tennissen, golf spelen en zelfs zijn er kunstijsbanen, waar 's zomers en 's winters gebruik van kan worden gemaakt. De successen der Japan sche tennissers zijn over de geheele we reld bekend, maar toch trekt hun hart het meest naar het golfspel. Overal heeft men vrij goede links, maar ze liggen, gelijk het in een millioenenstad ook wel niet anders lean, vrij ver weg. Wanneer we ergens zijn moeten, dan moeten we steeds weer opnieuw constatee- ren, dat Tokio een reusachtige stad is, maar wij leven hier als in een dorp, een kleine gemeente van buitenlanders te midden der millioenen massa der Japanners. Wanneer we deze kleinheid om ons heen te drukkend gaan vinden, werkt echter een wandeling over de Ginza, de groote win kelstraat met zijn warenhuizen en schit- terende étalages, waarin we geheel in hei groote stads-gedoe van deze metropolis kunnen ondergaan, zeer verfrisschend Dan begrijpen we, dat wanneer lieden uit Kobe, waar naar verhouding veel meer buitenlanders wonen, ons hier bezoeken, ze ons altijd benijden vanwege het groote stads-leven om ons heen. J. FABIUS. DE BALSA-BOOM LEVERT HET LICHTSTE HOUT. In Midden-Amerika en West-Indië groeit een merkwaardige boom, Balsa-boom ge naamd. die de lichtste houtsoort levert. Deze boom groeit zeer snel, want in 5 jaar wordt hij 15 M. hoog en ongeveer 30 c.M. dik. terwijl de bladeren dikwijls 75 c.M. lang worden. Het hout is half zoo licht als kurk, maar zeer elastisch en sterk. Men gebruikt het voor vlotten, zwemvesten en vervangt er op verschei dene manieren kurk mee. Vóór het ge bruik wordt het geïmpregneerd met een stof, die voor een groot deel uit paraffine bestaat. De oorzaak van het lichte ge wicht van de houtsoort is het feit, dat deze uit dunwandige cellen bestaat, die met lucht gevuld zijn en daarom zeer weinig cellulose kunnen bevatten. DE RIJKSTE STRAAT TER WERELD. Welke straat mag men als de rijkste straat ter wereld beschouwen. Velen zullen hierop misschien antwoorden: Bond Street. Dit is niet juist. De eer komt toe aan een straat in Delhi Chandni Chowk genaamd. Hier vindt men talrijke juwelierszaken, waar enorme schatten opgeborgen zijn. Men vindt er prachtige kleedlngstukken, die bezaaid zijn met" de kostbaarste siera den en bedoeld zijn ais galacostuum voor schatrijke Indische vorsten. Men ziet er kamers vol kostbaar ivoor. De arbeiders, die in de vaak onsmakelijk uitziende zaken werken, verwerken dagelijks voorwerpen ter waarde van duizenden ponden. Opdat zij niet kunnen stelen, wordt het materiaal, dat zij op een dag moeten verwerken, voor het fcegin en na het beëindigen van den arbeid gewogen. EEN CHANSON, DAT MILLIOENEN OPLEVERT. Wie in de kunst gaat, moet er wel op bedacht zijn armoe te hebben. Ook de He- I den, die zich aan de zgn. lichte kunst wa den. Paul Misraki schijnt thans echter, zijn hongerperiode overwonnen te hebben- In Frankrijk ls zijn chanson „Tont t» trés bien, madame la marquise", onver wacht populair geworden. Men beween, dat Misraki hiermee ongeveer zeven mn- lioen francs verdiend heft. De auteur noe"j. dit eenigszins overdreven. hetgeeni we ■vaar kan zijn. Misraki is blij. dat hi] tnan zijn schulden kan betalen. Hij verw?„J dat zijn operette, waar hij nu mee oe -t is, hem wel tot millionnair zal deze operette zal hij niet alleen ziin me we „Schlager" opnemen, maar ook neuj die hij als vijftienjarige componeerde. 4—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8