H DAGBLAD - Eersfe Blad Zaterdag 5 December 1936 WEERBERICHT. BUITENLAND TELEGRAMMEN De Engelsche crisis. LUCHTVAART RECHTZAKEN IAAT/TI JBIRICH1IN BEURSO VERZICHT MARK! Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 762. Hedenmiddag 2 uur: 757. telegrafisch weerbericht. Sdegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 767.1 te Muenchen. Laagste stand 734.5 te Andanes. Verwachting tot den avond van 6 Dec. Stormachtige tot krachtige, later afne- jnde Zuidwestelijke tot Westelijke of srdwestelijken wind. Zwaar bewolkt met jen- of hagelbuien, later tijdelijk opkla- ai Zelfds temperatuur. STORM waarschuwingsdienst. Geseind vanmorgen te 8.05 uur aan alle reten: Wordt verwacht storm uit het Z.-Westen" BUITENLANDSCH WEERBERICHT. rdegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. B(j de afnemende depressie aan de Noor- te kust die hoofdzakelijk Noordwaarts ok. vormden zich diepe secundairen, die wind weer naar het Zuid-Westen deden laien en weer storm brengen Daarachter uit een krachtige en zeer koude Noord- atelijke wind. Geheel IJsland is onder ruige vorst en in Ierland daalde de tem- ratuur tot drie graden. Engeland heeft fdwester storm aan het Kanaal, Ierland nrdwester storm en er valt regen en itselijk sneeuw. In Frankrijk was het rienmorgen nog windstil met. bedekte :ht of mist in 't Midden en Zuiden, aan Kanaal stormde het met zware regen hagel. In Duitschland verdween de rat, maar bleef de temperatuur weinig ren het vriespunt, in het Oosten is tij- ilijke opklaring, in het Westen is weer ;en en storm te verwachten. Noorwegen lift Noordwester storm, waarbij de tem- .tuur tot onder het vriespunt daalde. Zweden valt bij matigen tot krachtigen lidelijken wind vrij veel sneeuw, maar de it is er afgenomen of verdwenen. Hier te lande is aanvankelijk zeer buiig er met regen en hagenbuien te ver- ichten, morgen is eenige opklaring met 'nemende wind te wachten. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Parijs: Windrichting: windstil: wind- ,cht: Temperatuur 2 gr. C.; Alge- ene weerstoestandbewolkt, London (Croydon): resp.: Z. W., krach- 2 gr. C„ lichte regen. Berlijn: resp. Z.W.. matig, 2 gr- C., mooi eer. Marseille: resp. windstil, 3 gr. C.; goed eer. Genua: resp. N., matig, 10 gr. C., af en motregen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 6 gr. C. (41 gr. F.). 19 uur 'smldd.: 7 gr. C. (43 gr. F oogwatertijden te katwijk zee. Voor Zondag. Voorm. te 8 u. 14 m.; nam. te 8 u. 44 min. Voor Maandag. Voorm. te 9 u. 14 min.; nam. te 9 u. 49 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 4.18 nam. tot 7.27 voorm. Zondag: 4.18 nam. tot 7.28 voorm. maans op- en ondergang 5 Dec.: onder 11 u. 16. 8 Dec.: op 0 u. 03; onder: 12 u. 12. FRANKRIJK. De wet op de pers. Serol. voorzitter van de Kamercommissie voor burgerlijke wetgeving, heeft een amendement overgenomen van den com munist Langumier, strekkende tot publi catie door de couranten van een gemiddeld oplaagcijfer, met afzonderlijke vermelding van de straatverkoop, de abonnementen en de presentexemplaren. De Kamer heeft zich hiermee vereenigd. Een amendement van Deschizeaux van de rep.-socialistische unie. dat de strekking heeft ministers te verbieden geheime geldmiddelen ter be schikking van kranten of journalisten te stellen, behalve voor Fransche kranten, in den vreemde verschijnend, is met 578 te gen 2 st aangenomen. Met algemeene stemmen is een amen dement van den communist Vaillant Cou turier, krachtens hetwelk Fransche cou ranten geen financieeien steun van bui- tenlandsche mogendheden mogen aanvaar den. aangenomen. Met 503 tegen 94 stemmen is een amendement van den communist George Levy, dat strekt tot versterking van de controle op de berichtgeving, verworpen. Dinsdag wordt het debat voortgezet. ROEMENIË. Verklaring van koning Carol. Bij het ontvangen van een delegatie van het parlement, die hem het adres van ant woord op de troonrede kwam aanbieden, heeft koning Carol opnieuw een beroep op ae samenwerking in het land gedaan. Sprekende over de defensie zeide hij: Wanneer wij ons leger versterken, heb ben wij niet het oog op veroveringen, maar wij willen sterk zijn om sterke vriend schapsbanden te kunnen leggen". De koning voegde hieraan toe, dat de buitenlandsche politiek de positie van het land versterkt door de versteviging der bestaande bondgenootschappen, maar ook door het uitbreiden der goede betrekkin gen met vele landen. Terwijl wij ons stellen op het standpunt van de heiligheid der verdragen, aldus de koning, wenschen wij de beste verhouding met onze buren en met alle landen. Het doel van onze buitenlandsche poli tiek is de handhaving en versterking van cien vrede. Daarom is Roemenië op alle gebied tot samenwerking bereid- In den Volkenbond, in de Kleine Entente, in de Balkan-Entente en overal, waar men den wii toont, om dit edele doel te bereiken. Graaf Craigavon, de minister-president van Noord-Ierland. is door Baldwin naar Londen ontboden. Hij heeft zich onmidde- lijk op weg begeven. In een rede te Darkway heeft het con servatieve Lagerhuislid sir Arnold Wilson den bisschop van Bradford gecritiseerd. Hij zeide o.a., dat diens onverantwoorde lijke uitlatingen op een diocesane confe rentie in een provinciestad door de provin ciale pers ongelukkigerwijze zijn weergege ven, waardoor de oplossing van den deli- caten toestand nog moeilijker is geworden. Alle bladen in Canada verzetten zich tegen een huwelijk van den koning met mrs. Simpson. Zij wijzen allen op de sym bolische rol van het koningschap in het imperium, welke den koning verbiedt be slissingen te nemen ,welk het op de eerste plaats door zijn persoonlijken wil worden ingegeven. Het Australische federale parlement is voor 9 December bijeengeroepen in verband met de constitutioneele crisis. Na een be spreking met den hoogen-commlssarls van het Vereenigde Koninkrijk verklaarde Lyons aan Baldwin, dat Australië iedere actie van de regeering steunt. Het kabinet van Nieuw Zeeland zet de bespreking van den toestand voort. In of- ficieele kringen laat men niets los, doch de openbare meening verzet zich tegen een huwelijk van den koning met mrs. Simpson. Hedenochtend is het Britsche kabinet bij eengekomen. De zitting duurde 40 minuten. Voor de bijeenkomst van den minister raad heeft sir John Simon nog een onder houd van meer dan een uur met Baldwin gehad. Vanochtend omstreeks 10 uur verlieten twee auto's Fort Belvedere. Men gelooft dat in een de koning zat. De volgende vergadering van den mi nisterraad is vastgesteld op Maandag a.s. half elf. De ministers zullen evenwel In con tact met elkaar blijven voor het weinig waarschijnlijke geval dat een spoedzitting wordt gehouden. BELGIË. Het militaire wetsontwerp. Senaat heeft het militaire wetsont- JJP, dat reeds door de Kamer was goed- «urd, aangenomen met 122 tegen 19 pnmen. Zes leden onthielden zich van teaming. DUITSCHLAND. 'frvroeglng van eindexamens - Beuken nootjes-inzameling. Duitsche middelbare scholen zullen irr 6 vervolg het eind-examen afnemen aan «1 einde van de „eerste klas", ln plaats van het eind van de .Oberprima", welke "rat afgeschaft. De leerlingen, die door 4'eind-examen zullen zijn gekomen, zul- Mi den arbeidsdienst worden ingelijfd, "^.maatregel wordt gemotiveerd met een rijzing naar de „recruten-arme jaren" Ms noodzakelijkheid snel officieren voor reserve op te leiden onder de Jeugdige «Wlectueelen. Duitsche schoolkringen wordt het gjk ingestelde eind-examen „Kriegsabi- - oorlogs-elndexamen genoemd. Peering heeft de Duitsche jeugd opdracht Wen vandaag en morgen de bosschen :t# gaan om beukennootjes te rapen, Woor de oliefabrleken 25 M. per 100 kg. betalen. Een desbetreffend officieus J^Mnlqué wijst er op, dat deze grootsche .'er toe zal bijdragen de voorziening -tatelolie te vergemakkelijken. ENGELAND. ZWITSERLAND. De militaire reorganisatie. De nieuwe Zwitsersche militaire organi satie, die eerst in den loop van 't volgende jaar van kracht zou woixlen, is door den bondsraad reeds vanaf heden van kracht verklaard Daarmede wordt het militaire departement mogelijk reeds in den loop van 1937 verscheidene nieuwe troepen- eenheden te formeeren. RUSLAND. De nieuwe gTondwet. De door het radencongTes tot definitieve vaststelling van den tekst der grondwet in gestelde commissie van redactie is gisteren onder voorzitterschap van Stalin bijeen gekomen. Zij behandelde de op de ontwerp- grondwet ingekomen voorgestelde verande ringen, waarvan zij er een aantal aannam en stelde vervolgens den definitieven tekst van de grondwet vast. dat aan het raden congres ter behandeling za] worden voor gelegd. De bijeenkomst van het congres is vastgesteld op vandaag. ABESSYNIË. Grond van den Negus onder boeren verdeeld. Te Errer bij Diredawa is een eerste proef genomen met de verdeeling van verover den grond onder kolonisten. Een stuk grond, dat toebehoort aan den Negus, is ter beschikking van een dertigtal gedemobili seerde soldaten gesteld. ZUID-AMERIKA. De Pan-Amerikaansche conferentie. De afgevaardigde van de Vereenigde Sta ten op de Pan-Amerikaansche conferentie te Buenos-Aires. Demusser, heeft een peti tie overhandigd met eenige millioenen handteekeningen van bewoners van het Amerikaansche werelddeel, waarin de re geeringen worden gevraagd af te zien van oorlog en hun conflicten steeds door mid del van arbitrage te regelen. Ook de vrou welijke afgevaardigde der Vereenigde Staten, Caroline Oday sprak ten gunste van deze petitie. UIT HET VERRE OOSTEN. Decreet der Chineesche regeering. De Chineesche regeering heeft een de creet uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat zij van geenerlei waarde acht alle aecoorden, gesloten tusschen provlnciele of plaatselijke autoriteiten en buitenlandsche groepen, welke aecoorden niet de goedkeu ring hebben verworven van de centrale autoriteiten. Dit decreet doelt waarschijn lijk op de economische overeenkomsten, die gesloten zijn door de autoriteiten van Noord-Chlna met Japansche of Mandsjoe- rijsche kringen, met name betreffende de oprichting van luchtlijnen. DE POSTVLUCHTEN. Aneta meldt uit Batavia: De Nachtegaal is hedenmorgen van het vliegveld Tjllilltan vertrokken met mede neming van 165 kilogram post, 4 kilogram pakketpost en 29 kilogram goederen. Voor tusschentrajecten werden 13 passa giers geboekt, terwijl twee passagiers we gen plaatsgebrek moesten worden geweigerd UIT HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 5 Dec. (D.N.B.). De Chineesche ambassadeur heeft den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Arita, een protestnota van de regeering te Nan king overhandigd tegen het aan land zet ten van Japansche marinetroepen te Tsingtau. Deze daad wordt wederrechter- lijk genoemd en geëischt wordt, dat de troepen onmiddellijk worden teruggetrok ken. Minister Arita antwoordde, dat de Ja pansche regeering uit zelfverdediging heeft gehandeld, aangezien de door anti- Japansche elementen opgehitste arbeiders in Tsingtau het leven en eigendom van de Japansche onderdanen bedreigden. Niet tegenstaande herhaalde toezeggingen heeft China niets gedaan om de Japansche be langen te beschermen en Japan moet der halve het protest als ongegrond van de hand wijzen. SJANGHAI, 5 Dec (Havas). Uit Nanking wordt gemeld, dat de Japansche ambas sadeur. Kawagoe. naar Sjanghai is ver trokken. Hij verklaarde evenwel, dat zijn vertrek niet beteekent, dat de Japansch- Chineesche onderhandelingen worden af gebroken. BATAVIA ASCHE VERKEERB- MAATSCHAPPIJ. Men meldt aan Aneta-Holland Bij besluit van de buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Bataviaasche Verkeersmaatschap- pij te Batavia, van 28 November ls be noemd tot directeur als opvolger van wij len F. J. Dlxhoorn, de heer P. E. Bos. HET DEBAT OVER DE BUITENLANDSCHE POLITIEK IN DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 5 December. HavasHeden ochtend heeft de Kamer de debatten over de buitenlandsche politiek voortgezet. De afgevaardigde van de republikeinsche fede ratie, Grat. verklaarde dat de buitenland sche politiek alleen nationaal mag zijn. Frankrijk moet denken aan de vrijheid van zijn verbindingslijnen over de Middel- landsche Zee. Spr. betreurt derhalve dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië niet zoo goed zijn en vraagt, dat de ver overing van Abessynlë wordt erkend. Spr. keurt vervolgens de non-interventie-poll- tiek in Spanje goed, maar merkt toch op, dat het meschelijk zou zijn om te inter- venieeren om bloedvergieten te voorkomen. Vervolgens spreekt de onafhankelijk- republikeinsche afgevaardigde de Keriills over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland. Spr. verloor nooit de ambties van Duitschland uit het oog en derhalve ziet hij de noodzakelijkheid van een mili tair doch dan ook zuiver militair, verbond met de Sovjet-Unie. Frankrijk en Sovjet- Rusland hebben gemeenschappelijke, doch ook tegenstrijdige belangen. In Spanje ageeren de Sovjets tegen Frankrijk en dreigen zij Frankrijk mee te sleuren in een oorlog. Frankrijk moet zoowel de sovjet als de Duitschers uit Spanje houder. Het heeft alles te vreezen van een dictatuur in Spanje, welke ook, of deze wordt geïnspi reerd door de leer der sovjets, van Musso lini of van Hitier. Indien Frankrijk geen Juiste politiek volgt, zal Spanje worden herschapen in een groot vliegveld van Duitschland, ge richt tegen Frankrijk. Franco was een vriend van Frankrijk en door hem te hel pen, had Frankrijk de economische, mo- reele en materieele voorrechten kunnen genieten, welke nu Duitschlend ten goede zullen komen. De Fransche regeering had ongelijk van af den eersten dag, zonder den minister van buitenlandsche zaken te raadplegen, oorlogsmateriaal te zenden, hetgeen tot voorwendsel diende aan Italië en Duitsch land om eveneens oorlogsmaterieel te zen den. De minister van buitenlandsche za ken zal niet kunnen ontkennen, dat 12.000 Fransche vrijwilligers in Spanje strijden. Hier onderbreekt de minister van bui tenlandsche zaken de Kerlllis en zegt, dat Hij dergelijke fantastische cijfers niet kan tegenspreken. Hij verwijt spreker verder, dat zijn inlichtingen te tendencieus zijn en vraagt hem te bedenken, dat hij niet alleen voor de Kamer doch voor de wereld spreekt. Delbos doet een beroep op de vaderlandsliefde van spreker om zijn woor den te matigen. In het verder debat in de Kamer zeide Kerlllis nog. dat Hitler geen oorlog in het Oosten voorbereidt, doch een overweldigend succes ln het Westen. In geval van oorlog zal geheel Frankrijk zich als één man stel len achter de regeering, zelfs een regeering van het volksfront, doch nu moeten woor den van verzoening en eenheid worden ge sproken. Spr. zal stemmen tegen een regee ring, welke niet begrijpt, dat de tijd van partijstrijd voorbij is. DE PAUS ONGESTELD. VATIKAAN STAD, 5 Dec. (Stefani) De Paus lijdt aan een geringe opzwelling van een been. De audiënties zijn dienten gevolge uitgesteld. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor den president der Haagsche Recht bank ls het volgende kort geding behan deld. Mej. C. E. te 's Gravenhage leende in 1924 en 1925 aan haar broeder te Zoeter- woude f. 900. Nadat deze in Augustus 1934 was overleden, dagvaardde mej. E. den zoon van den overledene als diens eenige erf genaam tot betaling van dit bedrag met rente en koster- De zoon liet verstek gaan, waarna de vordering werd toegewezen. Hij kwam niet binnen den voorgeschreven termijn in verzet en ook niet in hooger beroep. In Januari 1936, liet mej. E. beslag leg gen op een aan den zoon in eigendom toe- behoorend onroerend goed te Zoeterwoude. Tegen den voorgenomen verkoop kwam de zoon in kort geding in verzet. Mr. L. Weijl uit Leiden, die voor den zoon optrad, verzocht de onmiddellijke staking van de tenuitvoerlegging, totdat bij in een gewone dagvaarding aanhangig te maken rechtsgeding, waarbij de opheffing van het beslag zou worden gevorderd en verzet tegen de executie zou worden gedaan, zou zijn beslist Mr. Frima uit Den Haag. die voor mej. E. optrad, verzette zich tegen de gevraagde schorsching waarna de president als zijn oordeel te kennen gaf dat op de aangevoer de gronden de tenuitvoerlegging van het vonnis moest worden geschorscht. BINNENLAND. DE VLUCHT VAN DE HEEREN HEYMANS EN SLUYTER. Te Kaïro aangekomen. De Nederlandsche sportvliegers Heymans en Sluyter zijn op hun retourvlucht van Nederlandsch-Indlë naar Nederland heden ochtend te 10.40 uur te Kaïro aangekomen. Morgen zullen zij huil bocht voortzetten. PRINS BERNHARD BIJ DE KONINKLIJKE WEERMACHT. Bevestigd wordt, dat Prins Bernhard bij geen enkel wapen, troep of ander legerdeel in het bijzonder is ingedeeld, doch dat hem vermoedelijk door H. M. de Koningin de bevoegdheid gegeven zal worden tot het dragen van die uniformen en aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen, waar toe aanleiding zal zijn. In dit verband kan worden gemeld, dat het thans wel vast staat, dat de Prins op den huwelijksdag de blauwe huzaren-uni form zal dragen, waarbij de bijzonderheid van belang is. dat ook wijlen de prins van Llppe—Biesterfeld, zijn vader, cavalerie- offlcier geweest is. Naar vernomen wordt, ligt het in de be doeling de beëedlging van Prins Bernhard in zijn rang bij de Koninklijke weermacht op nader te bepalen datum te doen geschie den bij een garnizoensparade onder leiding van den gouverneur der residentie. Naar wij vernemen heeft de commandant van het veldleger namens het veldleger aan Prins Bernhard een speciaal bij de firma van Wellk te vervaardigen wandelsabel aan. geboden en is dit geschenk door den Prins aanvaard. AMSTERDAM. 5 Dec. De New Yorksche fondsenmarkt blijft een loome stemming vertoonen. Gisteren al thans overheerschte tegen slot weer het aanbod, deels echter onder invloed van een door den voorzitter der beurscontrole-com- missie .gehouden rede. Het onregèlmatige koersverloop dat zich tenslotte demon streerde weerspiegelde zich op de Ameri- kaansche markt alhier, waar een vaste stemming heerschte voor petroleumwaarden vooral voor Continental OU wegens de ver- hooging van den petroleumprlis door deze maatschappij. Er vormde zich een open hoek in Inter national Hydro, die in navolging van Wall- street zeer vast lagen op 5 1/8. Spoorwegen bleven eoed gehandhaafd, maar staal- en koperwaarden liepen iets térug. Ook ging iets om in kunstzijdepapleren op lager koerspeil: dienovereenkomstig lagen A.K.U. zwak. De geheele locale markt had een kalm. maar niet onvriendellik aspect en de uit breiding welke de affaire voor Rubber- fondsen later onderging, gaf de beurs zelfs een betrekkelijk geanimeerde stemming. Voor Rubbers was de ondertoon vast, met name voor Amsterdam Rubber, die 3 pet, hooger lag. De aanhoudende vraag naar het product, on. van Russische zlide. leidt er toe. dat de Engelsche voorraden gestadig kunnen af nemen. Bij Amsterdam Rubber spelen ecm- ter ook de belangen bli de palmolie-cultuur een rol en de resultaten hiervan zlin bij zonder bevredigend. Ned. Indië is thans 's werelds grootste producent van palmolie en de uitvoer be looft dit iaar een record te worden, terwül de Drtis aanmerkelijk is gestegen. Teleur stellend was het verloop van Scheepvaart- aandeelen. die een reactie vertoonden op de vaste stemming van gisteren, hoewel later een herstel intrad. De Suikermarkt had een zeer kalm ver loop. H.V.A. bleef feitelijk onveranderd. Vorstenlanden waren in herstel Tabaks fondsen ongeanimeerd. Unilevers en Philips waren zwak gedisponeerd. Koninklijk Olie ontmoette eenige vraag en bewoog zich op 396 pet. De Beleggingsmarkt was prijshou dend gestemd met de nieuwe 3 pet. staats- leening op 98 pet. a 98 1/8 pet, WISSELKOERSEN. Londen 9.01 (9.01), Berlijn 74.00 (73.95), Parijs 8 56 7/8 (856 7/8). Brussel 31.12 (31.08) Zwitserland 42.26 42.24). Kopen hagen 40.221/: (40.22'/:). Stockholm 46.47'/: (46^47'/:)Oslo 45.30' (45.30). New York 1.83 15/16 (1.83 3/4). Prolongatie 1Part. disc. 1. Daggeld EEN GESCHENK VOOR PRINS BERNHARD De officieren van de cavalerie zullen aan prins Bernhard bij zijn intrede in de weer macht als kapitein (ritmeester) een cava- leriesabel aanbieden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Hedenochtend waren de leerlingen van de H.B.S. aan den Bergsingel te Rotterdam onder leiding van een gymnastiekleeraar ln de overdekte zweminrichting te Hille- gersberg aan het zwemmen. Een hunner, de 15-jarige zoon van den heer J- B. Ratté wethouder van onderwijs te Rotterdam, heeft tijdens het zwemmen een hartver lamming gekregen, hij zakte in de diepte en hoewel hij spoedig op den wal werd ge bracht, kon slechts den dood worden ge constateerd. UIT NED. OOST-INDIË. DE AANNEMING VAN EUROPEESCHE JONGELIEDEN BIJ DE MARINE IN INDIË. BATAVIA, 5 Dec. Inzake de aanneming van Europeesche Jongelieden in Ned.-In dië voor schepeling bij de Koninklijke Ne derlandsche marine verneemt Aneta dat de details voor deze regeling nog bij het departement der marine in bewerking zijn. De bedoeling is dat de in het marine-ver band aangenomen jongelieden in Indië een proeftijd zullen doormaken, gedurende wel ken tijd zij zich eventueel nog zullen kun nen terugtrekken. De eigenlijke opleiding heeft geheel ln Nederland plaats. Wanneer de dlenst-name in bovengemel- den voet zal worden opengesteld is nog niet zeker. De betrokken officieele instan ties doen alle moeite om de regeling zoo spoedig mogelijk, indien dit kan nog in Januari 1937 gereed te hebben. LEIDEN, 4 Dec. Groentenveiling. Andijvie f. 1.10—1.20; roode kool f. 0.80—2.50; groene kool f.1—2.40; China kool f. 1.80; pieter selie f. 1.20—1.80; prei f. 0.80—2.10; krop salade f. 1.50—1.90; selderie f. 0.30—2.60; knolselderie f.2—3.20; wortelen f.2.50— 2.60. alles per 100 stuks. Kroten f. 11.60, kroten, gekookt f.14; witloof f.323; boeren kool f. 1.504; spinazie f.17; toma ten A f.3—24.60; B f.3—26.40; C f. 3-20.60; CC f.2—1020; uien f.1—2.10; wortelen fl 2.70; spruiten I f. 410, II f. 1.506; Andijvie f.2—8; Nero f. 4.50—7.10, alles per 100 Kilo. LEIDEN, 5 Dec. 1936. Fabrieksboter prima f. 1.56., 460 K.G. Boerenboter prima f. 1.421/: 1.46. Handel matig. Turfmarkt van 30 Nov. tot en met 5 Dec. 1936. Lange turf geen aanvoer, prijzen 7—8 per 1000 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 December. Groentenveiling. Bloemkool I per 100 stuks f. 5.60—7.80; Bloemkool II per lOOstuks 1.50—3.60; Groene kool per 100 stuks 0.50 —1 80: Knolselderie per 100 stuks 2.00— 2.80; Peen per 100 bos 7.00—8.50; Prei per 100 bos 1.101.60; Uien per 100 KG. 1.50 2.10; Gele kool per 100 KG. 1.001.20; Roode kool per 100 KG. 1.00—1.70; Waspeen per kist van 20 KG. 0.20—0.45; Kroten per kist van 20 KG. 0.250.40. ROELOF ARENDSVEEN, 4 December. Tomaten A 1.45—2.70; B 2.40—3.40; C 0.65 —1.45' CC 0.35—0.65 per bak van 25 pond; Andijvie 0.60—0.70; Sla 0.60—6.70 per 100 krop; Sla-vellen 855 cent per kist. RIJPWETERING, Veiling R.PV. Aan voer: 1846 eieren, prijs f.4.005.80 per 100 15 konijnen 0.34—1.28 per stuk; 4 har.en 0.62—0.65; 4 hennen 1.kaas 0.42 p. Kg. TER AAR, 4 December. Centrale Veiling Andijvie 816; Sla vellen 715; Breek- peen 24; Uien 1.90; Spruitkool 36,10! Roode kool 1,802,30; Savoye kool 1,80 3.20: Witlof 9,80—11,80; Kroten 2; Seldery 0,70; Groene kool 1,50; Peen 24; Prei 0.50—1,20; Sla 0,60—2,70; Bloemkool 3; To maten A 1,90; Boerekool 9—14; Chin, kool 0,50; Druiven 18. RIJNSBURG, 4 Dec. Groentenveiling. Roode kool 1.20—1.50. Gele kool 1—1.20 per 100 K.G. Groene kool 0 80—1.40 per 100. Boerenkool 0.120.15 Waschpeen 0.200 50. Kroten 0.25—0.35. Andijvie 0.12—0.20. Aard appelen 0 500.60 per kist. Uien 0.701.00 oer 50 K G. RIJNSBURG. 4 Dec. Bloemenveiling. Herco 15-25 et.. William Be' 1620 ct.. id. bruin 1624 ct. Jozef 1420 ct. Wilcos 1622 ct. Germ 1824 ct. alles per bos. Freesia 10—15 ct. per dozijn. Groote Chry santhen: Germ 8.5010.00. Saks 67.00 oer 100 stuks. WESTLAND veiling van 4 Dec. Alicante 40—46 Witte kool 1 1/4. Roode kool 11/4, Savoye kool 11/4 Spruiten 7—9 Witlof 13. Smn-'le 12. Tomaten 7—9 F'e-en 4 50 4.80 Petorse'ie 100 Prei 70—' 50 R*dlis 4.10 Se'derii 5565 Bloemkoo' 2- 5 Boe renkool 1219 Bree>se'derie 14—26 ZOETERMEER, 4 Dec. Elerenveiling. Aanvoer 5000 stuks. Kipeleren 4.505.80, eendeleren 4.055.25 per 100 stuks 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3