Humor uit het Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 5 December 1% FINANCIEEL OVERZICHT YISSCHERIJ-BERICHTEN „Wat gebeurt er met jongetjes die Jokken „Die moeten na-blijven op school." „En wat gebeurt er met ze als ze groot zijn geworden?" „Dan moeten ze na-werken op het kantoor." (London Opinion). a Vrouw, tot bet-heele-Jaar-dooc-zwemmer: „Daar nou, heb Ik je nu niet zóó gewaarschuwd om er niet te lang ln te blij ten (London Opinion). „Wat een krasse uitdrukkingen, Jongens I Wat doen Jullie ln vredesnaam „We schrijven een laatste aanmaning aan Sint Nlko- laas 1" (Humorist). „Nee, nee, het ls er maar één. een Jongen. De zuster dacht dat IJ gevraagd had, hoe laat het was, toen ze iel „zes". (Humorist). Erfelijkheid. (Passing Show). „Ik weet heel goed dat bet uw schuld niet ls dat er een heer te veel ls op dit partijtje, maar ziet u nu wer kelijk geen kans om ergens anders te veel te zijn (London Opinion), Toenemende bedrijvigheid op de emissie- markt - Het 3'/aVi rente type vindt nog geen ingang bij beleggers - Het valuta egalisatiefonds remt een koersstijging van den gulden - Disconto-verlaging der Ne- derlandsche Bank - Naar een verdere verhooging van den rubberuitvoer? - Ongeanimeerde stemming op de aandeelcnmarkt Hoewel op de emissie-markt een veel grootere bedrijvigheid heerscht dan en kele maanden geleden, kan men toch niet zeggen, dat de stemming beantwoordt aan de buitengewoon gunstige verwachtingen, welke men op grond van het koersverloop van beleggingswaarden in de eerste weken na de opheffing van den gouden stan daard hier te lande mocht koesteren. De sterke overteekening van de 37« Neder- Iandsche Staatsleening is. in tegenstelling met hetgeen aanvankelijk was aangeno men, niet het sein geworden voor een verdere opleving der vraag naar beleg gingswaarden. Integendeel: zij bleek veel eer het uitgangspunt te vormen van een toenemende terughouding van de zijde der beleggers ten opzichte van leeningen met een laag rente-type. De oude 2'/iV» Ne- derlandsche Staatsleeningen, die reeds tot 87' waren gestegen, zijn teruggeloopen tot ca. 827°, waarop slechts een herstel van enkele percenten is gevolgd. Ook de 3 Ned. Grootboekinschrijvingen en de andere oudere 3"/» staatsleeningen bewegen zich aanmerkelijk beneden het hoogste punt, dat eenige weken terug bereikt was. Uit het resultaat van de Jongste emis sies van gemeente- en provinciale leenin gen blijkt wel duidelijk, dat emittenten de voorwaarden van uitgifte onder de tegen woordige omstandigheden wel zeer om zichtig moeten afwegen, ten einde een succes te waarborgen. De groote attractie van de 37o Nederlandsche staatsleening was, naar men weet, haar betrekkelijk korte looDtijd en de emissie-koers van 95 3/4 die een koerswinst in het voor uitzicht stelde. Tegenover deze aantrek kelijke voorwaarden nog verhoogd door de vrijstelling van de couponbelasting bleek ons publiek zijn tegenzin in het aanvaarden van den lagen rentevoet te laten vervallen. Men blijft zich echter nog verzetten tegen een algemeene verlaging van het rente-jjeil van vaste interest-dra gende fondsen. De gemeente Amsterdam ondervond dit, toen zij een 3'/t'U leening van f. 10 millioen tot den koers van 97'/i7» ter inschrijving aanbood, en hierop slechts voor ruim f. 8 millioen ingeschreven kreeg. De gemeente Groningen kon al evenmin haar 3'/t'/c lee ning van f. 2'h millioen. welker opbrengst zou dienen ter conversie van 4"» obllga- tiën. tot den koers van 99°/. geheel ge plaatst krijgen, en ook de gemeente Dor drecht heeft de inschrijvingen op haar 31/i"/o leening van f. 2.58 millioen, die 98 1/4"» was geëmitteerd, „ten volle toege wezen", hetgeen beteekent. dat de leening slechts gedeeltelijk bij het publiek ls on dergebracht. Dat bij het onbevredigende resultaat van deze emissies uitsluitend rendementsover wegingen den doorslag hebben gegeven, bliikt wel daaruit, dat een ongeveer in den zelfden tijd op de markt gebrachte leening der gemeente Eindhoven van f. 2 millioen aanzienlijk is overteekend. Het betrof hier bij dan ook een 47» leening, welker emissie- koers op pari kon worden gesteld. Wanneer de provincies Utrecht en Gelderland het niettemin aandurfden ook thans nog met 3'/s7i> leeningen tot onderscheidenlijk 100"7 en 99 1/47. te komen, dan konden zij dit doen uit hoofde van het feit, dat provin ciale leeningen bij het beleggend publiek altijd buitengewoon goed staan aange schreven, en men zich derhalve hiervoor een speciale opoffering, wat het rende ment aangaat, wil getroosten. De gemeente Rotterdam heeft voor de eerste leening, waarmede zij sinds de op heffing van het embargo der Ver. voor den Effectenhandel een beroep op de markt doet, het 4Vo rente-type gekozen, bij een emissie-koers van 99 1/47» en het ls de vraag, of zij hiermede haar eigen credietwaardigheld nog niet te hoog heeft aangeslagen, al mocht zij rekening houden met het gebrek aan beleggingsobjecten met een rendement van 4°Van deze behoefte aan beleggingsmateriaal zullen vermoedelijk ook de steden in Ned. Indië profiteeren, door hier leeningen met een rente-voet van 4Vo op de markt te bren gen, ter conversie van nog uitstaande obli- gatiën met hoogeren rentevoet. Zoo heeft de gemeente Soerabaja reeds een 47» lee ning a 1007» aangekondigd, groot f5.81 millioen, ter conversie van de 57» leen'ng van 1927; Batavia en Semarank koesteren dergelijke plannen. Het verzet van beleggers tegen het op nemen van leeningen met een lageren rente-voet dan 47» is natuurlijk in de eerste plaats daaraan toe te schrijven, dat men zich nauwelijks kan permitteeren, zijn rente-inkomsten nog verder te zien dalen, nadat verschillende omstandigheden reeds zoon groote bres hebben geschoten ln de meeste vermogens. Vooral indien de prijs stijging tengevolge van de depreciatie van den gulden wat meer mocht gaan door werken, zal de rente-trekker toch reeds moeite genoeg hebben, met zijn vaak reeds verlaagde ontvangsten uit te komen. Maar bovendien schuilt er in de aanvaarding van een lagere rente op dit oogenblik een niet te onderschatten risico. Het is nl. onmogelijk te voorspellen, hoe de rente voet hier te lande zich op een eenigszins rangeren termijn zal gaan ontwikkelen. Indien het hier mocht komen tot een be langrijke opleving op economisch gebied, dan zal er ook weer grootere vraag naar geld komen voor uitbreidingen en verbe teringen. voor het oprichten van nieuwe fabrieken enz. Voor de naaste toekomst behoeft men hiermede weliswaar nog wei nig rekening te houden; voorloopig is het productie-apparaat ln Nederand, evenals in de meeste andere landen, ten gevolge van de uitbreiding in de jaren der hoogconjunctuur groot genoeg, om ook in toenemende eischen van het verbruik te voorzien. Het zou evenwel niet de eerste keer zijn in de geschiedenis, dat beleggers, die fondsen met een betrekkelijk lagen rentevoet op omstreeks pari hebben ge kocht, de koersen hunner stukken sterk zien dalen, doordien de interest in het alge meen zich in stijgende richting is gaan bewegen. Eén factor, die tot dusver in sterke mate had bijgedragen tot de verruiming van de geldmarkt hier te lande, schijnt voor het oogenblik te heb'oen uitgewerkt. Wij doe len hiermede op de operaties van het Valuta-Egalisatiefonds. Tot voor kort had dit zijn aankoopen van buitenlandsche valuta voornamelijk Ponden gefinan cierd door het plaatsen van (door de Ne derlandsche schatkist beschikbaar gesteld) schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank. Deze laatste verstrekte hiervoor guldens en het aldus in het verkeer gepompte geld was niet in de laatste plaats verantwoordelijk voor de gestadige verruiming onzer geld markt. In de laatste week heeft het Egali satiefonds zijn Ponden-aankoopen welis waar niet gestaakt; integendeel; de toe stand op de buitenlandsche valuta-markt ls van dien aard, dat het Egalisatie-fonds vrijwel eiken dag moet ingrijpen, om een koersstijging van den gulden te voorkomen. Het doet. ter verkrijging van de hiervoor benoodlgde guldensbedragen, echter niét meer in zoo'n groote mate als voorheen een beroep op de Circulatiebank, maar het maakt thans in vrij ruime mate gebruik van de bevoegdheid, om schatkistpapier „op de open markt" (d w. z. bij banken en andere groote instellingen) te plaatsen. Hierdoor worden dus geen nieuwe circula tie-middelen (in den vorm van biljetten of crediet) gecreëerd, maar de aan de markt door de plaatsing van. schatkistpapier ont trokken bedragen kómen er op terug door de aankoopen vairiPonden of andere bui- l enlandsche valutic Op zich zelf verdient de stijgende ten- denz van den gulden, welke het Egalisatie fonds zooveel mogelijk tegengaat, stellig alle aandacht. Uit de koersontwikkeling die sinds de devlezenhandel in eenigszins rus tigere banen ls komen te verkeeren, mag wel worden geconcludeerd, dat degenen, die een verderen val van den gulden voor speld hadden, wel buitengewoon voorbarig waren geweest. Nog altijd doen zich bij zondere factoren gevoelen, welke op de koersontwikkeling van invloed zijn; deze moeten eerst uitgewerkt hebben, alvorens met eenige mate van zekerheid kan worden gezegd. wat nu eigenlijk het „natuurlijke niveau' van den gulden ls. 't Zou echter al heel vreemd moeten loopen, indien dit veel lager zou blijken te zijn dan het peil, waar op het Egalisatie-fonds den gulden voor loopig gefixeerd schijnt te hebben. De deviezenmarkt verdisconteert dit vooruit zicht door een gestadige daling der termijn- noteeringen voor buitenlandsche valuta's ten opzichte van den gulden Het agio voor één-maandsponden is nagenoeg verdwe nen; drie-maands-ponden doen nog een agio van 2 a 4 ets., terwijl eenige weken terug, bij een hoogeren contanten guldens- koers, het a°io nog 15 a 20 ets. bedroeg. De gunstigere beoordeeling van de ver dere koersontwikkeling van den gulden leidt er toe, dat vroeger aangegane inter nationale baisse-posities tnans geleidelijk worden afgewikkeld. Zoo langzamerhand dringt de overtuiging door, dat het weinig doel heeft, zulke posities langer aan te houder., omdat er toch geen kans op winst uit hoofde van een verdere koersdaling van den gulden bestaat. Deze dekkingsaankoo- pen vormen een der hierboven bedoelde bij zondere factoren, welke voor de vaste stem ming van den gulden verantwoordelijk zijn. Tegelijkertijd heeft zich ook meer vraag naar guldens ontwikkeld van de zijde der genen. die hun bultenlandsch tegoed, voort spruitende uit handelstransacties e.d. tot dusverre wegens de heerschende onzeker heid nog hadden aangehouden, maar dit thans in guldens gaan omzetten. Ook overigens is er een gestadige terug vloeiing van aan het buitenland overge bracht kapitaal waar te nemen, al is de omvang hiervan nog niet in overeenstem ming met de geweldige bedragen, die door ons land op verschillende markten, voornamelijk echter in de Ver. Staten, zijn uitgezet. Van den totalen kapitaalinvoer in de Ver. Staten in de eerste negen maanden van dit jaar ad 2.281 millioen kwam bijna 195 millioen of 8 pet. uit Nederland. Deze bedragen werden grootendeels in Amerl- kaansche effecten belegd, die, zoolang de vooruitzichten in de Ver. Staten nog gun stig blijven, slechts zeer aarzelend te gelde worden gemaakt. Eerst wanneer de toe stand in Amerika minder bevredigend mocht worden, resp. wanneer de politieke en economische verhoudingen ln Europa optimistischere opvattingen wettigen, zal een terugvloeiing van ln de Ver. Staten uitgezet kapitaal op groote schaal kunnen inzetten. Reeds thans is in Amerika de vraag aan de orde gesteld, welken invloed zoo'n eventueele afvloeiing van kapitaal, resp. van goud, op de monetaire en econo mische verhoudingen in de Ver. Staten zal kunnen uitoefenen. De Nederlandsche Bank, die langen tijd geaarzeld had, om door een verdere verla ging harer rente-tarieven deze aan te pas sen aan den lagen stand der geldkoersen op de open markt, is daartoe thans over gegaan. Een eventueele daling van den guldenskoers als gevolg van eenige af vloeiing van geld uit ons land wegens het lage niveau der geldkoersen zou geen reden tot bezorgdheid meer behoeven te geven; het streven van het Egalisatie fonds, om een stijging van den gulden te gen te houden, zou er alleen door kunnen worden vergemakkelijkt. Op de fondsenmarkt heeft de verdere verlaging van het disconto tot het zeld zaam lage niveau van 2 pet. nagenoeg geen invloed gehad De stemming was ongeani meerd en de koersen liepen over de geheele linie terug, hoewel het ook thans nog niet tot omvangrijke verkoopen is gekomen. Op politiek gebied hebben zich weliswaar geen nieuwe ernstige verontrustende verschijn selen voorgedaan, maar een verbetering is evenmin te constateeren. In verband hier mede toont zoowel het publiek als de be- roepshandel zich weinig geneigd, nieuwe engagementen aan te gaan, hetgeen tot gevolg heeft, dat zelfs een gering aanbod tot een koersdaling leidt. Zelfs rubberaandeelen ondervonden hier van den invloed, ondanks de aanhoudend gunstige stemming op de rubbermarkt te Londen en de zeer bevredigende ontwikke ling van de statistische positie van het product. Er is zelfs sprake van, dat deze laatste het Rubber Restrictie-Comité aan leiding zal geven, om op haar half Decem ber te houden vergadering terug te komen op het besluit, waarbij net restrictie percentage voor het eerste halfjaar van 1937 op 30 pet. was vastgesteld. De groote vraag naar rubber en de verdere daling vtm de voorraden schijnen een verhooging van den rubber-uitvoer uit de productie-gebie den niet alleen wenschelijk, maai' zelfs noodzakelijk te maken, indien men ten minste een scherpe prijsstijging wil voor komen Voor een wijziging van het restrictie-percentage reeds met ingang van 1 Januari doen zich echter practlsche be zwaren voor, omdat de uftvoer-licentles voor het nieuwe Jaar op 17 December zou den worden uitgereikt en een verandering der cijfers een ongewenschte vertraging zou veroorzaken. Derhalve meent men in rubberkringen, dat een eventueele ver hooging van het exportquotum eerst in het tweede kwartaal zou kunnen ingaan. Voor de Ned. Indische rubberondernemin gen zijn de vooruitzichten in elk geval gunstig: óf het uitvoerquotum wordt niet verhoogd, en de rubberprijs stijgt verder; óf de productie mag wel worden vergroot, en de hierdoor veroorzaakte vermindering der productie-kosten per eenheid vormt een voldoende compensatie voor een geltjk- bliivenden of zelfs iets lageren verkoops prijs. Tabaksaandeelen lagen eveneens gedrukt in de markt; eeh interessante bespreking van de firma Ingwersen en Co. van het gunstige financiëele resultaat der vier groote Sumatra tabaksondernemingen heeft op de markt slechts weinig weerklank gevonden; blijkbaar achtte men het vol doende in de koersen verdisconteerd. Voor de Deli Mij. wordt de bruto-winst op tabak geraamd op f. 5.57 millioen tegén f. 2.96 millioen vorig jaar, voor de Dell Bat. MIJ. op f. 1.58 tegen f. 0.27 millioen, voor de Senembah op f. 1.84 tegen f. 1 10 millioen en voor de Arendsburg op f. 1.77 tegen f. 0.76 millioen. Hierbij komen dan nog de winsten op de rubberbelangen en de bij- cultures, van welke de palmolie-belangen der Deli MIJ. en de copra-belangen der Senembah vermelding verdienen. De suikerafdeeling werd ln haar geheel ongunstig beïnvloed door een koersdaling van Koloniale Bank op geruchten over een binnenkort te verwachten financiëele reor ganisatie. met afstempeling der aandeelen tot 50 pet. Of de reorganisatie, die in elk geval komen moet, inderdaad zóó ingrij pend zal zijn, nu de waarde der cultuur- belangen van de Koloniale Bank door de verbetering der suikerprijzen gestegen is, moet worden afgewacht. De di'ectle wenschte zich dienaangaande niet te uiten. Koninklijke Petroleum, die op Parijsche vraag waren gestegen, zijr. later eveneens teruggeloopen en ook industrieels waar den waren meerendeels aangeboden. Uni lever werden ex 2'/» interim-dividend ver handeld. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherijmedewerker) Voor de visscherij is het wel een zeer slecht najaar, wat het weer betreft. De stormen van de afgeloopen week hebben het visschen zoowel op de Engelsche wal als in het Kanaal sterk belemmert en veel schade toegebracht aan het vlschtuig De aanvoeren van gezouten haring wa ren niet groot en de prijzen konden zich goed handhaven. Met den export is het de laatste weken wat kalmer gesteld; dit it wel de reden, dat geen verdere prijsstij ging is ingetreden. Blijft de visscherij slecht dan zullen de prijzen in de eerstvol gende v/eken wel wat omhoog loopen Maandag was er een ruime aanvoer van versche haring; vergeleken bij de vorigs week, liepen de prijzen zeer sterk terug. Zooals dit elk Jaar het geval is, liel de St. Nicolaasweek zich geducht voelen, er wordt dan meer geld aan zoetigheid be steed en de vischwinkelier ol vlschventer ziet zijn omzet tot een minimum terug- loopen. De buitenlandsche vraag naar vcische haring was eveneens niet groot, daar men goedkooper in Ostende ol Bou logne terecht kon, waar de afgeloopen we ken groote partijen trellharing worden aangevoerd. DE TREIL VISSCHERIJ. Maandag was een dag van zeer gioote aanvoeren; de vischmarkt bood geen i uimte genoeg voor alle stoomtreilers, mo- tortreilers en motorloggers met versche haring. Enkele schepen waren dan ook ge noodzaakt den volgenden dag af te wach ten. Door te groote aanvoeren en van te slechte vraag tengevolge van St. Nicolaas hepen de vischprijzen sterk terug, waar door de besommingen niet meevielen. Toch werd Maandag een record-omzet van bijna f. fO.000.— bereikt. De algemeene toestand te IJmuidèn blijft langzaam aan verbeteren. De haring- haven waar sinds eenige jaren een 10® stoomtreilers lagen te roesten zal binnen kort een geheel ander beeld geven nu een 48 a 50 treilers gesloopt zullen worden De schepen, die nog bruikbaar waren, zijn thans zoo goed als alle ln de vaart ge bracht. Voor het eerst sinds lang zijn weer eenige moderne buitenlandsche stoomtrei lers aangekocht. Laten wij hopen, dat d» toestand spoedig dermate zal verbeteren, dat de reeders inplaats van 2de handsch buitenlandsche treilers aan te koopen, in staat zullen zijn in het eigen land nieuwe schepen naar de eischen des tijds Inge richt, te laten bouwen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; 37» Nederland (1936) 97 5/8, 97 15/1®. 97 3/8, 98. 2',Wo N.W.S. 83 1/4, 83 11/16, 83 5/16. 37i'/« Gelderland 99 1/2, 99 1/4, 99 3/8. 3Noord-Holland 98 1/2 ,98 3/4. 3'/s7» Zuid-Holland 99 5'8, 99 1/2. 99 5/8. Amsterdam-Rubber 275, 268, 269 1/4. Deli Batavia Rubber 166 1/4, 1611/4, 163. Indische Rubber 178 1/4, 180. 172. Serbadjadi 129 1/2, 126 1/2, 128. Dell Batavia Mij. 235 1/2, 233. 235 3/4. Deli Mi). 301, 294, 298. Senembah 257 1/4, 259 1/2 255, 260. Handelsver. Amsterdam 418 1/2, 426, 41'. 419. Javasche Cultuur 173 3/4, 165. Koloniale Bank 72, 62. 70. 66 1/4 Kon, Petroleum 400, 403 3/4, 392' 3941/*- Philips 267 3/4, 270, 261 1/4. 265 1/4. Unilever 1601/2, 154 3/4 ex dlv. Aku 48, 501/4, 481/4.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 20