Het eeuwfeest der Kon. Ned. Grofsmederij life Jaargang ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 No. 23528 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN OFFKIEELE KENNISGEVING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwe Eerste Nederiandsche N.V. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Foto v. Vliet, Leiden. Op de eerste rij het bestuur van het jubileerende bedrijf, van links naar rechts de heeren mr. A. van de Sande Bakhuyzen, commissaris, J. H. Zeeman, president-com missaris. N. C. F. van Ginkel, directeur en ir. J. E. Inckcl, commissaris. Daarachter de staf van het technisch en administratief personeel in dezelfde volgorde de heeren S. G. Bouman, Chr. P. Versteegen, N. van Ginkel Jr., ir. M. C. de Jong en B. H. Swart. Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. 10e verantwoording van bij ons Blad ingekomen giften: C. L. v. B. f. 2.50; W. C. f.1.—; Mej. C. f.1.G. B. f.2.gezin H. v. D. f. 2.50; L. S. f. 1.50: fam. W. K. f.2.—; Mevr. K. O.- B f.5.—; P. v. E. f. 2.50; N. N. f.0.50. Bijdragen kunnen worden gestort aan ons Bureau, op onze girorekening nr. 51055 of op die van de Twentsche Bank, nr. 9013. HET SPORTFONDSENBAE. U kunt beter nu een kleine premie betalen, dan later een grote reke ning voor operatiekosten en zie- kenhuisverpleging. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN. Telef. 392 - Na 6 uur 2479. 3332 CIngez. Med.) 40-JARIG ARTSJUBILEUIVL Van den heer J. A. Schreuder. Drukbezochte receptie. Belangstelling uit het geheele land. In de met tallooze bloemstukken versierde bovenzaal der Sociëteit „Amicitia" heeft gistermiddag het bestuur der N.V, Kon. Ned. Grofsmederij een zeer drukbezochte receptie gehouden ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan op 31 Augustus j.l. Onder de talrijk velen, die in een schier onafgebroken file het bestuur en der direc tie hun opwachting kwamen maken, noe men wij in de eerste plaats het gemeente bestuur van Leiden, vertegenwoordigd door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, wethouder J. Splinter en den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen. Eerstgenoemde verliet voer deze gelegenheid de bestuurstafel, waaraan hij als commissaris der K.N.G. had plaats ge nomen, om in zijn hoedanigheid van hoofd der gemeente het jubileerende college ge luk te wenschen. Spr. wees er daarbij op, dat de gemeente Leiden zich van ganscher harte verheugt over de aanwezigheid dezer nationale industrie op haar grondgebied. De banden, welke Leiden en de Grofsme derij tezamen binden, zijn inderdaad vele. Niet alleen, dat de voortreffelijke pro ducten dezer onderneming in velerlei vorm ta onze gemeente practische toepassing vinden, maar ook in menig ander opzicht fas de samenwerking van den meest aan- genamen aard. In dit verband memoreerde spr. o.a. de tewerkstelling van jeugdige ferkloozen. De burgemeester eindigde met namens het gemeentebestuur zijn beste fenschen uit te spreken voor den voort- durenden groei en bloei der Kon. Ned. Grofsmederij applaus i. De president-com missaris, de heer J. H. Zeeman dankte federkeerig het gemeentebestuur voor zijn bij herhaling getoonde welwillende houding opzichte van de Grofsmederij. Ook werd het woord gevoerd door ir. P. C. Lindenberg, die tezamen met de heeren M. G. Verwey, president-commissaris, H. W. de Reede en Th. M. W. Bergers, commissa rissen het bestuur der Leidsche Duinwater maatschappij vertegenwoordigde en in zijn Kwaliteit van directeur dier N.V. onder aanbieding van een bord van Delftsch por selein wees op de vriendschappelijke ver houdingen, welke steeds tusschen beide vennootschappen en inzonderheid tusschen de Duinwatermij. en den heer van Ginkel nebben bestaan. Het is bijna ondoenlijk de namen te noe- "mn van allen, die in lange rij gelukwen sen kwamen aanbieden: wij noteerden in volgorde van binnenkomst achtereenvol gens oud-minister Posthuma als president- directeur van het Centraal Beheer; den beer H. Frijdanck Oezinger namens het Departement van Koloniën, vice-admiraal Vos, hoofd van de afd. Nat. Zeemacht vin het Departement van Defensie, den neer van Sierenberg de Boer, hoofdinspec teur van den Arbeid in het 10de district; een heer A. Kaptijn namens de directie der njaatsmijnen in Limburg, den heer de *>uynck Keizer, directeur der Staalfabrie- jeni ir. S. A. de Kanter, voorzitter en den jeej A. D. Putman Cramer, secretaris van S Ver. van Metaalindustrieelen; den heer ne Klerk njjnens de duceotie der Kon. (jej) heel TV Smulders na mens de directie der Utrechtsche Machine fabriek; den heer P. A. van Hattcm, direc teur der Hollandsche Aannemingsmij.; den heer G. E. E. Kuijntjes. directeur der Am bachtsschool alhier; den heer W. J. van Alphen. directeur der N. V. Handelscom pagnie te Rotterdam; de heeren K. Kuyt en Burgdorffer, experts van Lloyds Regis ter of Shipping; den heer van Riet namens de firma Diekema en Chabot te Rotterdam; den heer W. J. Bierens de Haan namens de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel; den heer P. Boot Jr. namens de firma Gebrs. Boot te Leiderdorp; den heer J. A. Herfst namens de firma Herfst en Helder alhier; de nheer H. J. de Koster namens de directie der N.V. Meelfabriek „de Sleutels" alhier; dn heer C. v. d. Boom. inspecteur voor de Scheepvaart te Amsterdam; den heer A. Braggaar namens het bureau „Veritas"; den heer Teschmacher namens Wilton- Feyenoord; den heer M F. Gunning na mens de Ned. Vereenigde Scheepsbouw- bureaux; mr. Molenaar, secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers te Den Haag; ir. A. M. Touw, oud-directeur der K.M.G., thans wonende te Gorssel; den heer Jos Kohes namens de firma Comfin te Am sterdam; den heer E. S. de Jonge namens de firma v. d. Vliet en de Jonge te Rotter dam: mevrouw van GinkelFranchimont; mevr. prof. S. G. de Vriesde Vries; den lieer W. Eigeman. directeur der A'damsche Bank bijkantoor Leiden mede namens de hoofddirectie te Amsterdam; den heer W van der Gaag namens de firma J. en K. Smit te Kinderdijk; den heer L. C. Smit namens de firma L. Smit en Zn., eveneens te Kinderdijk; den heer N. Parlevliet, voor zitter van de afdeeling grootbedrijf en mr. dr. P. G Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voot Rijn land; den heer Brutel de la Rivière, hoofd inspecteur bij den Havenarbeid te Amster dam; den heer R. Leeuwenburg, expert dei- Scheepvaartinspectie; den heer C. v. d. Giessen uit Krimpen a. d. IJssel; den heer Verhoef namens de N.V. Anker- en Ket- tingfabriek te Schiedam; de directie der N.V. Aannemingsmaa(tschappijen A. de Groot te Bloemendaal en E. J. Bakker en Co. te Gorinchem; den heer Jac. Wilbrink na'mens de Chr. Historische raadsfractie; den heer W. van der Laan, voorzitter der 3 October-Vereenigingden heer Cramer namens de directie der Droogdok Mij. „Soerabaja"; den heer P. A. de Goyer, directeur der Robaver, bijkantoor Leiden; de directies der Hollandsche Constructie Werkplaatsen en Ned. Electrolasch Mij. alhier; baron van Hardenbroek, directeur der N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom: prof. dr. W. H. Keesom. direc teur van het Kamerlingh Onnes-laborato- rium alhier; den heer Conijn, directeur dei- Werf „Gusto" te Schiedam; mr. M. B. Vos, vooraitter der Sociëteit „Amicitia" alhier; overste Koningsfeld, garnizoenscomman- damt te dezer stede en voorts nog vele hoofden van gemeentelijke diensten, zeer vele industriëelen en andere zakelijke of persoonlijke vrienden van het jubileerende bedrijf en zijn bestuurders. Efrst tegen vijven luwde de stroom van bezoekers op deze receptie, welke wel zeer duidelijk deed uitkomen welk een belang rijke plaats de Kon. Ned. Grofsmederij in het ipdustriëele leven van ons land en onze stad inneemt. Voorstel naar aanleiding van de plannen van het gemeentebestuur. Door de raadsleden, de heeren Th. Wil- mer, Jac Wilbrink en dr. C. Beekenkamp ii het volgende voorstel bij den gemeente raad ingediend: Ondergeteekenden stellen voor, om art. 14 der onder punt b van het voorstel, ver vat in Ingek. Stuk 222, bedoelde voorwaar den, luidende: „B. en W. kunnen een persoon aanwij zen, die bevoegd zal zijn, controle uit te oefenen over de handelingen van de N.V. „Sportfondsenbad Leiden" en over het be heer der spaarkassen van de afdeeling Leiden van de N.V. „De Sportfondsen" aldus te lezen: „B. en W. zullen een persoon aanwijzen, die bevoegd zal zijn controle uit te oefenen over de exploitatie van de inrichting, over het nakomen der gestelde voorwaarden, over alle handelingen van de N.V- „Sport fondsenbad Leiden" en over het beheer der spaarkassen van de afdeelingen Leiden van de N.V. „De Sportfondsen". Ondergeteekenden stellen voor, om art, 18 der onder punt b van het voorstel, ver vat in Ingek. Stuk 222.. bedoelde voorwaar den. luidende „Bovenstaande voorwaarden zullen wor den vastgesteld in een contract dat zal gelden voor den tijd, gedurende welken de gemeente nog eenige financieele risico loopt" aldus te lezen: „Bovenstaande voorwaarden zullen wor den vastgelegd in een contract, dat zal gelden voor een tijd. gedurende welken de N.V. ..Sportfondsenbad Leiden" een jaar- lijkschen erfpachtscanon aan de gemeen te Leiden verschuldigd zal zijn". Ondergeteekenden stellen voor, om aan de onder punt b van het voorstel, vervat in Ingek. Stuk 222. bedoelde voorwaarden alsnog de volgende voorwaarden toe te voegen le. dat er geen gelegenheid zal worden gegeven voor gemengd zonnebaden; 2e dat er geen gelegenheid zal worden gegeven voor gemengde baden; 3e. dat de overdekte bad- en zweminrich ting met buitenbassin des Zondags tus schen 9 en 12 gesloten zal zijn; 4e. dat het rooster van openstelling der inrichting de goedkeuring zal behoeven van B. en W„ die in dat rooster wijzigingen kunnen aanbrengen na overleg met de N.V. „Sportfondsenbad Leiden". BINNENLAND. Weldra wordt begonnen met den bouw van het jacht dat als Nationaal Huwe lijksgeschenk zal worden aangeboden. (6e Blad), Militaire rangen verleend aan Prins Bern- hard. (Binnenland), 3e Blad). De Indische pensioenen, verlenging van tijdelijke korting. (Binnenland, 3e BI.). Geen verlaging der benzinebelasting memorie van antwoord inzake het verkeersfonds. (3e Blad). LEIDSCHE BOND VAN VOLKSTUIN- VEREENIGINGEN. Propaganda-avond. Bovengenoemde Bond hield in de con certzaal van het Volksgebouw een propa ganda-avond. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en bijzonder tot den voorzitter van den Ned. Bond. den lieer Vroegop en den heer Hendriks, geestelijk adviseur van den Bond. De heer Vroegop memoreerde in zijn inlei ding het groote sociale nut van de Volks tuin. Deze tuinen zijn niet meer als ln oorlogsjaren een object 0111 in de voedsel voorziening te voorzien. Maar zij zijn uit gegroeid tot Volkstuinparken, waarin hoofd- en handenarbeiders hun ontspan ning met hun huisgezin vinden. Dat het nut van de volkstuinen in de groote plaatsen van ons land goed wordt ingezien bewijst wel liet feit als een volkstuingroep voor het een 01" ander hooger doel moet verplaatsen. De daaraan verbonden kosten, worden in hun geheel door de gemeente gedragen Ook zijn er al verscheidene complexen, welke in de uitbreidingsplannen dezer ge meente zijn opgenomen. Hierna behandèlde spreker de in 1937 te houden jubileumfeesten. De Bond bestaat dan 20 jaar. Het hoogtepunt daarvan zal een groote tentoonstelling zijn in het A.I.-gebouw te Amsterdam. Daar zullen eenige duizen den volkstuinders hun inzendingen doen. De bondsvoorzitter besloot zijn rede met een opwekking om allen mede te werken aan deze groote nationale volkstuinten- toonstelling. Hierna was het woord aan den heer Hen driks uit Rotterdam. Deze wees op de cul tuur voor het kweeken voor de tentoon stelling. Hij besprak in grove trekken de bollen, knollen en het stekken, scheuren en zaaien om tot goede resultaten te komen. Hierna stelde hij de gelegenheid open om vrageij te stellen, waarvap <jruk g€- bruik werd gemaakt. Dr. J. A. Schreuder. Vrijdag 11 December zal het 40 jaar ge leden zijn, dat onze oud-stadgenoot de heer J. A. Schreuder, thans woonachtig te Apel doorn, aan de Utrechtsche Universiteit met gunstig gevolg het artsexamen aflegde. J. A. Schreuder werd in 1867 geboren te Hoogvliet, waar zijn vader geneesheer was Hij vertrok spoedig naar Reeuwijk en be zocht de H.B.S. te Gouda. Na 1 jaar alhier te hebben gestudeerd zette hij zijn studies voort aan de Universiteit te Utrecht waar hij op 29-jarigen leeftijd het arts-examen deed. Na achtereenvolgens eenige jaren te heb ben gepractiseerd te Zwammerdam, Reeuwijk en 's Gravenhage, vestigde hij zich in 1903 in de Sleutelstad, waar hij tot Aug. 1931 de praktijk uitoefende om vervolgens rust te nemen en zich metterwoon te Apel doorn te vestigen. In de bijna 30 jaren gedurende welke dokter Schreuder hier werkzaam was, maakte hij zich onder zijn patiënten vele vrienden, niet alleen door zijn kundigheid als arts. maar ook door zijn vriendelijk en innemend optreden. Gedurende het tijdvak 19051931 was hij gemeente-geneesheer, van 1915 tot 1931 ook schoolarts en van 19041931 controleerend geneesheer van het spoorwegpersoneel. Zijn organisatorische bekwaamheden kwamen tot volle ontplooiing in de vele functies, welke hij op vereenigingsgebied bekleedde. Zoo was hij oprichter van de afdeelingen van de Zuid-Hollandsche ver eeniging „Het Groene Kruis" te Reeuwijk en Leiden, oud-voorzitter van beide veree- nigingen en eere-voorzitter van eerstge noemde. Ook tot de oprichting der Goud- sche afdeeling droeg hij bij evenals van het Bureau voor Medische Sportkeuring te dezer stede, waarvan hij eenigen tijd het voorzitterschap bekleedde. Voorts was hij gedurende 25 jaar voor zitter van de Wijkverpleging van den Ned. Protestantenbond, mede-oprichter van de Leidsche Rotary-club en van den Nederl. Kegelbond, welks voorzitter hij gedurende twee jaren was. Verder was hij nog oud voorzitter van de plaatselijke afdeeling van „Het Woord", van het Comité Leiden van de Maatschappij tot redding van drenke lingen en oud-hoofdbestuurslid van de Z.H. Ver. „Het Groene Kruis". Ook de inrichting van den Zondagsdienst was aan zijn initia tief te danken evenals de invoering van her- kenningsteekens voor de auto's der artsen. Als permanent secretaris van het college van stadsgeneesheeren diende hij verschei dene omvangrijke rapporten in. o.m. een rapport omtrent een alhier op te richten gemeentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst. In 1914, bij het uitbreken van den wereldoorlog nam hij op verzoek van het gemeentebéstuur de leiding op zicli voor het onderbrengen van 2000 Belgische vluchtelingen. De rust, waarvan hij te Apeldoorn is gaan genieten, is ook slechts zeer betrekkelijk, want ook daar werd veelvuldig een beroep gedaan op zijn gaven als bestuurder en organisator. Hij is aldaar o.m. oprichter van het bu reau voor Medische Sportkeuring en voor- zittc daarvan; voorzitter van de afd. Apel doorn van het Ned. Roode Kruis; oprichter en lelde; van den bloedtran^fupiedienpt van 'liet Roode Kfufij voorzitter van dé med. BUITENLAND. Nog geen beslising in Engeland. De regee ring Baldwin is echter tegen een mor ganatisch huwelijk. (3e Blad). Rede van Delbos in de Fransche Kamer. Engeland hulp toegezegd hij een aanvaL H4e Blad). Vervroegde eind-examens in Duitschiand ten behoeve van het leger. (Buitenland, le Blad). Arrestaties in Madrid. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VERZETTING MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat. aan gezien de a.s. le Kerstdag en de Nieuw jaarsdag op Vrijdag vallen en de a.s. 2e Kerstdag op Zaterdag valt, de veemarkten, de poelierswarenmarkten en de kaasmark ten, welke gehouden zouden worden op Vrijdag 25 December 1936 en Vrijdag 1 Januari 1937 zullen worden gehouden resp. op Woensdag 23 en Woensdag 30 Decem ber a.s., en "de algemeene dag- en avond- markten, de botermarkt en de bloemmarkt welke gehouden zouden worden op Zater dag 26 December 1936. zullen worden ge houden op Donderdag 24 December a.s. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 December 1936. 3371 commissie van de vrijwillige reddingsbri gade „Apeldoorn"; lid van het permanente comité van de internationale tweedaagsche wandelmarschen. Sinds eenige jaren geeft hij verschillende cursussen In E.H.B.O. aan Rijksveldwachters, a.s. helpsters van het Ned. Roode Kruis, Apeldoornsche Burger wacht, Vrijwillige Apeld. Reddingsbrigade en het Nationaal Jongerenverbond. Sinds eenige maanden is hij ook lid van den Ge meenteraad aldaar. Toen dokter Schreuder in 1928 hier ter stede zijn zilveren artsjubileum vierde, be reidden zijn patiënten en oud-patiënten hem een hartelijke huldiging. Het lijdt geen twijfel of velen zullen ook a.s. Vrijdag hun vroegeren geneesheer in sympathieke her innering gedenken. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift gteiteld: „De invloed van den landbouw op de zeden, de taal en letterkunde der Atjehers, de heer J. J. C. H. van Waardenburg. geboren te Batavia. Geslaagd voor het Candidaats- examen Rechtsgeleerdheid Mej. N. Schut (Rotterdam) en de heeren N. J. Versteegh (Tiel) en P. F. C. van Geer (Amsterdam); voor het doctoraal examen Geschiedenis de heeren P. J. v. d. Merwe (Den Haag) en A. A. Kampman (Rotterdam); voor het Can- didaatsexamen Klassieke Letteren de heer K. H. P. Kamp (Den Haag)voor het docto raal examen Rechtsgeleerdheid Mej. J. P. van Doesburg 'Der, Haag); voor het c'srto- raal examen Nederiandsche letteren de heer F. J. Schellart (Den Haag) en voor het doctoraal examen Indonesische lettgren de hëer Raden Prijono (Leiden).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1