De Engelsche Koning in tweestrijd De plechtigheid bij het Prinselijk huwelijk 74e Jaargang VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 No. 23527 OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS Regeling van den dienst in de Groote Kerk EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens (postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4* portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter kennis van belanghebbenden, at zij, die het havengeld over 1937 bij wijze an abonnement vooruit willen voldoen, zich aartoe onder overlegging van geldige meet- rieven kunnen aanmelden iederen werk- ag van 1012 uur v.m. en 2'/ii'/t uur ,m., behalve Vrijdag en Zaterdag, ten kan- ire van den Markt- en Havendienst (Waag- ebouw). Overlegging der meetbrieven kan chterwege blijven indien dit reeds eerder eschiedde, mits het laadvermogen van het aartuig daarna niet Is veranderd. Zij, die edurende 1936 het havengeld bij wijze van bonnement betaalden en het abonne- tentsgeld voor 1937 niet vóór 16 Januari a.s. ebben voldaan, zullen onherroepelijk het g. „reis"-tarief verschuldigd zijn, ook voor e reeds gedane reizen, tenzij bij het bin- enkomen in het Havengebied alsnog het bonnement wordt betaald. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 4 December 1936. 3310 Het Sportfondsenbad. De bouw te Amersfoort is thans gegund. Een goed voorbeeld voor Leiden. Men schrijft ons: De bouw van het Sportfondsenbad te Lmersfoort is gisteren gegund en wel aan de irma Hoogevest aldaar voor f. 57.000. terwijl Ie technische installatie in totaal f. 17.830 ordert. Voor Leiden zijn deze cijfers van bijzonder lelang, omdat de ontworpen inrichting te Lmersfoort gelijk is aan het overdekte ge- Ieelte van het Leidsche Sportfondsenbad en laarmede bewezen is, dat de lage stichtings- :osten inderdaad juist geraamd zijn en dat iet absoluut niet noodig is voor een over- lekte zweminrichting momenteel meer uit e geven. Ook te Amersfoort moet geheid worden. De inrichting, zoowel hier als daar, bevat en 25 X 12 Meter bassin, dat bij wedstrij- len geheel diep gemaakt kan worden, zoo- lat men voor het houden van zwem- en raterpolo-wedstrijden een prachtig wed- trijd-terrein ter beschikking heeft, zooals o.a. het vorige jaar te Venlo bleek. De over dekte inrichting te Venlo bezit n.l, even eens een bassin van die afmetingen. Zoo wel van Hollandsche als van Duitsche zijde waren de spelers, die het vorige jaar te Venlo den waterpolo-wedstrijd Kikvorschen (officieus Nederlandsch Zevental)West Duitschland speelden, verrukt over de af metingen van dit bassin. De inrichting bevat voorts 74 vaste kleed kamertjes en twee gemeenschappelijke kleedkamers, elk voor 38 personen, zoodat de capaciteit, welke 200.000 a 250.000 baden per jaar bedragt, voorloopig meer dan vol doende is. De aantrekkelijkheid van het overdekte gedeelte van het Leidsche project ligt vooral ook hierin, dat het gemakkelijk en met be trekkelijk geringe kosten uit te breiden is door bijbouwing van een flink afzonderlijk bassin, terwijl dan het thans ontworpen bassin van 25 Meter permanent diep zal blijven. Hiertoe zal worden overgegaan, zoo dra de levensvatbaarheid te Leiden geble ken is. Van zeer groote beteekenis is voorts, dat het Sportfondsenbad-Leiden ook een bui ten-inrichting zal bevatten. Begonnen wordt met een bassin van 50 Meter lengte. Natuurlijk is daarvan een gedeelte ondiep, doch het ontwerp is zóó gemaakt, dat des zomers voor wedstrijden het water van het binnen bassin in het buiten-bassin over gebracht wordt, zoodat de L.Z.C. of andere wedstrijdgevende vereeniging de beschik king over een wedstrijdbaan van 50 Meter heeft. Op het keerpunt op het ondiepe ge deelte van het bassin is de diepte dan circa 1.35 Meter. Dit opent voor de Leidsche zwemsport mooie perspectieven o.a. zouden in dit bassin nationale wedstrijden georga niseerd kunnen worden; er is voldoende ruimte voor de plaatsing van tijdelijke tri bunes. De combinatie van overdekte en open lucht-zweminrichting heeft bovendien dit aantrekkelijke, dat des zomers de abonne menten zoowel in de eene als in de andere inrichting geldig zijn en de zwemmers op regenachtige, koude zomerdagen, die in ons Hollandsche klimaat helaas maar al te vaak voorkomen, in een goed verwarmde zwem- zaal de zwemsport kunnen beoefenen. Bovendien wordt het water van het bul- ten-bassin in den vroegen zomer verwarmd, zoodat het zomer-seizoen voor de Leidsche zwenjmers in alle opzichten aangenaam zal zijn. Het spreekt van zelf, dat de lage stich- tingskosten, welke te danken zijn aan de ervaring van „De Sportfondsen" bij bouw en exploitatie van zoovele andere Sport- fondsenbaden, mede van invloed zijn op de tarieven. Waar de opzet van het Sportfond senbad zoodanig is dat men er mee tevre den is, wanneer de exploitatiekosten gedekt worden, kunnen de tarieven laag zijn. Zoo zullen kinderbaden voor 10 cent verstrekt worden. Indien de Gemeenteraad a.s. Maandag het garantie-besluit aanvaardt, wordt, zoo dra de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten is afgekomen, onmiddellijk met den bouw begonnen. Men hoopt, dat het open-bassin vóór den aanvang van het zomer-seizoen 1937 gereed komt en dat de Overdekte in September 1937 in bedrijf kan worden gesteld. Koning Edward VIII. Mrs. Simpson. N&g is het pleit in Engeland niet beslist. De Koning staat voor de moeilijke keus: volgen van zijn hart of volgen van den har den plicht van souverein van het uitgestrekte Engelsche impe rium, dat de troon tezamen bindt. Een tusschenweg schijnt uitgesloten. De beslissing is nog niet gevallen, doch momenteel is de toe stand zoodanig dat abdicatie ten behoeve van den Hertog van York het meest waarschijnlijk lijkt. Doch zoolang niet is beslist, blijft de kans op behoud voor het Engelsche wereldrijk van zijn „Prince Charming" op den koningszetel. Pressie in die richting schijnt zeer zwaar te worden geoefend. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zal de gang van den dienst in de Groote Kerk te Den Haag, waar het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard plechtig zal worden ingezegend, waarschijnlijk als volgt zijn geregeld: Te ongeveer 11,40 zal het Prinselijk Paar bij den ingang der kerk, aan de zijde Rl- viervischmarkt, worden ontvangen. Van het oogenblik af dat de Prinses en de Prins het Stadhuis zullen hebben verla ten, zullen de klokken van de Kerk begin nen te luiden. Terwijl het orgel speelt zul len Prinses en Prins, gevolgd door bruids jonkers en bruidsmeisjes en de vorstelijke personen, het Bedehuis binnen gaan. De gemeente zal zich van haar zetels ver heffen, totdat het Prinselijk Paar en de officieele personen de voor hen bestemde plaatsen zullen hebben ingenomen. Daarna zal prof. Obbink, die de leiding heeft, den zegen uitspreken. De Motet- en Madrigaalvereeniging on der leiding van Sem Dresden, zal hierna zingen, gevolgd door gemeenschappelijken zang. De zang der gemeente zal worden ge steund door de Koninklijke Zangvereeniging „Excelsior". Dan zal prof. OBbink voorgaan in gebed en een gedeelte lezen uit de Heilige Schrift, Wanneer de gemeente heeft gezongen volgt een preek. Als deze ten einde is zal de voor ganger het huwelijksformulier voorlezen. Terwijl het Paar zich van zijn zetel zal verheffen, zal aan den Prins de volgende vraag worden gesteld: „Bekent Gij voor God en deze Zijne Heilige gemeente, dat Gij genomen hebt en neemt tot uw wettige huisvrouw Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina. hier tegenwoordig, Haar belo vend dat Gij Haar nimmer zult verlaten, Haar lief te hebben en trouw te onderhou den als een trouw en godvruchtig man aan zijn wettige vrouw schuldig is, dat Gij ook heilig met Haar leven wilt. Haar trouw te zijn en geloovende in alle dingen overeen komstig het Heilige Evangelie? Aan de Prinses zal de volgende vraag worden gesteld: Bekent Gij voor God en deze "Zijne Hei lige Gemeente, dat Gij genomen hebt en neemt tot Uw wettigen man Bernhard Leopold Friedrich Eberhard, Julius, Kurt, Karl, Gottfried, Peter, hier tegenwoordig, en belooft Gij Hem gehoorzaam te zijn, Hem te dienen en te helpen, Hem nimmer te verlaten, heilig met Hem tc leven. Hem trouw te zijn en geloovend in alle dingen, geiijkerwijs een vroom en trouw huis vrouw haar wettigen man schuldig is, overeenkomstig het Heilige Evangelie? Wanneer deze vragen bevestigend zijn beantwoord zal het Paar neerknielen. Ds. W, E. Weiter zal dan de zegen uit spreken. Terwijl het Paar in geknielde houding ligt, zingt de Gemeente Ps. 134 4 ,Dat 's Heeren zegen op U daal". Uit de handen van ds. Weiter ontvangt het Paar den Bijbel. Hierna volgt koorzang van de motet- en madrigaal vereeniging en dankgebed, waarna met het uitspreken van den Apostolische zegenbede de dienst zal wor den beëindigd. Het A.N.P. meldt het volgende: De versiering van het Stadhuis vordert goed. De voorgevel wordt in renaissance stijl opgetrokken, waarmede men heden begonnen is. Naar men weet. zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard het stadhuis niet dooi den „trouwingang" betreden, maar dooi den hoofdingang tegenbver de Nieuw- straat. Een serre van spiegelglas 14 meter lang) en rijkelijk versierd, zal hier geplaatst worden. Bovendien komt er een rood flu- v/eelen baldakijn voor den ingang. Voorts zullen de beide vensters van de trouwkamer en de vensters op de eerste verdieping daarboven een bijzondere ver siering krijgen met bloemen en initialen van Koningin en Vorstelijk Paar. Inhalen of voorbijrijden van trams. In welk geval dit w 1 en wanneer dit niet links mag plaats vinden. De commissaris van Politie verzoekt ons opname van het volgende: Een belangrijke verandering door de laatste wijziging van het Motor- en Rij wielreglement is, dat men thans in be paalde gevallen een tram aan de linker zijde mag inhalen of voorbijrijden. Dit Is echter niet onder alle omstandigheden ge oorloofd en het is juist om hierop de aan dacht te vestigen dat eenige bespreking aan het passeeren van trams is gewijd. Beginsel is, dat men een r ij d e n d e tram rechts inhaalt en voorbijrijdt. Uiter aard is zulks echter weer verboden als de ruimte aan de rechterzijde ontbreekt, door dat de aanwezigheid van voetgangers, wiel rijders of een andere oorzaak op het ge deelte rechts naast de tram, waar de weg- breedte voldoende is, zich daartegen ver zet. In dat geval mag men ook een tram niet links inhalen en voorbijrijden, omdat het weggedeelte rechts van de tram breed genoeg is om aldaar te passeeren. Met andere woorden: het rijverkeer blijft ach ter de tram. Men mag slechts een rijdende tram links inhalen en voorbijrijden als de wegbreedte rechts van de tram tot passeeren onvol doende ls. Er wordt echter op gewezen, dat dit links voorbijrijden weer verboden is, als het uit tegengestelde richting komend verkeer daardoor zou worden gehinderd of belemmerd. Is er derhalve een tegenligger, dan mag het niet. Ook al zou de wegbreedte rechts van de tram onvoldoende zijn om voorbij te ko men aan die zijde, en al zou er geen tegen ligger zijn, haalt dan nog geen tram in en lijdt dan nog geen tram voorbij aan de linkerzijde, wanneer de voorbij te rijden tram een groote lengte heeft. De snelheid van de tram gevoegd bij de afmetingen maakt dat ge als regel bij het begin uwer handeling niet kunt beoordeeien, wat u halverwege het passeeren van de tram of bij het eind daarvan wedervaren zal. Doet het ook niet, zelfs niet ten aanzien van de z.g- stadstram, in bochten of op vereeni- gingspunten van wegen of bij het naderen daarvan. Ge zoudt de veiligheid ernstig in gevaar kunnen brengen en met den straf rechter in aanraking komen. Ten aanzien van stilstaande trams ls eveneens principe, dat het voorbijrijden rechts geschiedt. Wanneer een tram stil staat voor het uit- of instappen van pas- sagieis. zal men de tram echter alleen dan lechts mogen passeeren, wanneer er aan die zijde een vluchtheuvel ligt of 'n tram- beambte aan het wegverkeer het teeken tot doorrijden geeft. Links mag men weer niet de tram voorbijrijden, wanneer ex ter rechterzijde voldoende wegbreedte is; ook in dit geval geeft niet de beschikbare weg- ruimte den doorslag, doch wel de aan wezige wegbreedte. Wanneer het passeeren links geoorloofd zou zijn, moet zulks nog achterwege blijven, wanneer daardoor het verkeer uit tegengestelde richting gehin derd wordt. Laat het links voorbijrijden van een stilstaande tram ook achterwege op of bij hoeken van straten, in bochten of wanneer de tram een groote lengte heeft. Uit het bovenstaande kan volgen dat de vrijheid niet onbeperkt is. Voornamelijk bestuurders van motorrijtuigen dienen er zich rekenschap van te geven, dat het niet overal en onder alle omstandigheden ge oorloofd is een tram links in te halen of voorbij te rijden en dat het inhalen of voorbijrijden vooral van intercommunale tramtreinen in een benauwde binnenstad wel eens fatale gevolgen zou kunnen hebben Mijdt smalle straten met tramsporen, voor zoover dit mogelijk is, wanneer ge niet achter een tram wenscht te wor den opgehouden. Rijdt in beide rich tingen op het Levendaal, inplaats van op de Hoogewoerd CHR. DEM UNIE. In „Patrimonium" hield ae afdeeling II der Chr. Dem. Unie een goed bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. Noppe, opende de bijeenkomst en wekte alle leden op tot een krachtige en tevens ook een waardige wintercampagne. Spr. stond stil bij de beginselverklaring der C.D.U., want richten wij onzen strijd naar dat beginsel, aldus spr., dan zal niets ons kunnen vernielen. Nadat de agenda voor de algemeene vergadering behandeld was, werden de af gevaardigden naar 't a.s. congres gekozen, te houden op 11 en 12 Dec. te Amsterdam. Gekozen werden de heeren C. G. Perfors Sr. en J. Noppe. Voorts werd het concept-verkiezingspro gramma behandeld en aangenomen. Daarna volgde nog de verdeeling van enkele bestuursfuncties, waarvan de uit slag was: C. G. Perfors, 2e voorz.L. Plug secr., Rijnsburgersingel 15; I. v. d. Reyden, penningm. en J. Wels, algemeen adjunct. De heer C. G. Perfors sloot dezen avond met dankzegging. BINNENLAND. De plechtigheid in de Groote Kerk, ter ge legenheid van het Prinselijk huwelijk. (Ie Blad). Op 7 December zal Prins Bernhard te Amersfoort als officier beëedigd wor den. (Ie Blad). De sportvlieger M. A. G. van der Leeuw met z'n toestel in de Waalhaven ge stort en verdronken. (3e Blad). Critiek der Tweede Kamer op het voorstel tot herberekening der Indische pen sioenen. (Binnenland, 3e Blad). De begrooting van Waterstaat; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3e Blad). Bijzonderheden omtrent de malversaties te Alkmaar. (Gemengd, 3e Blad). De overval op een geldauto te Amsterdam; 2'/j jaar geëischt tegen een der ver dachten. (Rechtzaken, 3e Blad). Spiritistische fwendel te Den Haag ont maskerd. (Rechtzaken, 3e Blad). De moord te Opende; 8 jaar geëischt tegen den derden verdachte. (Rechtzaken, 3e Biadi. Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). Droevig verdrinkingsgeval met doodelijken afloop tusschen Noordwijk aan Zee en Noordwijkerhout. (Omstreken, 2e BI.) BUITENLAND. Nog geen beslissing in de Engelsche crisis gevallen. (3e Blad en Tel., Ie Blad). Bekenden Duitschers hun Duitsche natio naliteit ontnomen. (Buitenland, le BI.) Worden de ChineeschJapanschc betrek kingen afgebroken? (Buitenland en Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. SPEELTUIN VEREENIGING „NOORDERKWARTIER". Viering van het St. Nicolaasfeest. De Speeltuinver. „Noorderkwartier" heeft haar St. Nicolaasfeest gevierd in de groote zaal van Zomeriust. De stemming zat er bij de kinderen al gauw in, zoodat reeds voor de opening er verscheidene St. Nico- laasverspes werden gezonden, onder leiding van mej. W. Simonis, die op de piano bege leidde. De voorzitter, de heer J. Guldemond heette vervolgens de ouders en kinderen van harte welkom. Hij bracht naar voren, dat het door de werkloosheid voor het bestuur een zware taak is geweest het St. Nicolaasfeest toch te doen plaats hebben Spr. deed voorts een beroep op aller medewerking in ver band met het a.s. 10-jarig bestaan der vereeniging. waarvoor het volgende jaar groote plannen bestaan. Tevens sprak hij zijn dank uit aan de dames .en heeren voor de thans verleende medewerking, in het bijzonder tot de firma v. Oord, voor het beschikbaar stellen van krentebollen, welke woorden door de kin deren met luid applaus werden begroet. Nadat hij allen een genoeglijken avond had toegewenscht, werd opgevoerd het too- neelstukje in 3 bedrijven „Het levendige beeld", dat keurig en vlot werd gespeeld. Jammer dat de tooneelverandering wat lang duurde; intusschen werden aan de kinderen tractaties uitgereikt. Tenslotte kwamen St. Nicolaas en Zwarte Piet op bezoek. Nadat St. Nicolaas had verteld over zijn moeilijke reis naar „Noor derkwartier", liet hij verschillende kinde ren bij zich komen, de een kreeg een be risping en een ander een pluimpje. Toen hij afscheid had genomen, werd begonnen met het tooneelstukje in een be drijf „Een blijde dag", dat veel bijval had. De regie berustte bij den heer De Water en was bij hem in goede handen. Nadat nog verschillende versnaperingen waren rondgediend, gingen de kinderen met hun ouders voldaan huiswaarts. Bestuur, ouders en kinderen kunnen met groot genoegen op dezen avond terugzien.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1