LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 1 December 1936 'liJJLbT? De strijdin Spanje BUITENLAND |EITJ! Wat Uw snelheidsmeter f U. niet vertelt SPORT TELEGRAMMEN RECHTZAKEN IAAT/IE EENCUTIN VERHUURD ERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De najaarsvergadering. De najaareverga dering van den Verhuur- dersbond voor Lelden en Omstreken werd in een der zalen van 't hotel „Den Burcht" gehouden. In zijn openingswoord ga£ de voorzitter, de heer J. Zitman een overzicht van het geen door het bestuur sinds de Maartver gadering in het belang van den bond is gedaan Bij de ingekomen stukken werd het voor- loopig antwoord van de Leldsche Duin water-Mij. op het uitvoerig schrijven van den bond d.d. 11 Mei 1.1. ter kennis van de aanwezigen gebracht. ïn dit schrijven d.d. *7 October werd o.m. medegedeeld, dat de vraag of een tariefsveraging mogelijk is, reeds gerulmen tijd vóór de ontvangst van het bondsschfijven de volle aandacht van de directie had, maar dat dit een vraag-1 stuk is, dat diepgaande studie en overleg met verschillende instanties vereischt. Toe gezegd werd. dat de directie binnen niet te langen tijd op deze aangelegenheid zal terugkomen. De vergadering verzocht het bestuur volle aandacht aan dit vraagstuk te blijven wijden, omdat een ruime tariefs verlaging in breede kringen wordt ver langd De begrooting en de exploitatie-begroo ting van de onroerende goederen van den bond. werden na overzichtelijke toelichting door dtn penningmeester, den heer J. v. d. Steen, zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd Tot leden van de kascómmissie voor 1937 werden de heeren A. v. d. Heijden, W. Wijnnobel en J. Zandvoort benoemd. De chef de bureau gaf daarna een uit eenzetting van de belangrijkheid om iedere huurovereenkomst, hoe klein het perceel of hoe kort de duur van de overeenkomst moge zijn, in een bondshuurcontract vast te leggen. Verschillende gegevens, die later bij een huuropzegging of bij een procedure noodig blijken, worden dan schriftelijk vastgelegd De voorzitter deelde een en ander mede over de enquête, welke om een juist over zicht betreffende de huurdaling te krijgen, onder de leden is gehouden. Nog steeds zijn er leden, die in verzuim blijven, met het terugzenden van de vragenlijsten deze leden worden gedurende de maand I December nog in de gelegeheid gesteld om de ingevulde formulieren in te leveren. Bij de rondvraag werden verschillende onderwerpen, welke verband houden met de verhuring van woningen ter sprake ge bracht en mededelingen gedaan over ondervindingen op dit gebied, welke voor de mede-aanwezigen van groot belang waren Er werd op gewezen dat de Leid- sche Duinwater-Mij. voor het ontzegelen van leidingen met ingang van 1 Jan. a.s. nieuwe voorschriften zal toepassen, waarbij keuring van de binnenleidingen voorop staat. Algemeen werd geoordeeld, dat zoo wel de Duinwater-Mij. als de Lichtfabrie ken in deze voor-de huiseigenaren donkere tijden niet te lichtvaardig moeten zijn met het voorschrijven van nieuwe bepalingen, die de betrokken belanghebbenden op groot? kosten jagen. Nadat nogmaals het toezicht, hetwelk de bond op de huurders van Ingeschreven woningen houdt, was be sproken, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eden over het Dultsch-Japansch aceoord - Horthv te Weenen - Een Aziatisch pact - Boncour over den Volkenbond. In het Engelsche Lagerhuis heeft Eden, ln antwoord op een desbetreffende vraag, verklaard, dat de tekst van het Duitsch- Japansche verdrag kort voor de publicatie aan de Britsche ambassadeurs te Berlijn en Tokio-is medegedeeld. Bij het doen van deze mededeeling heêft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken den Britschen ambassadeur de verze kering gegeven, dat tusschen Dultschland en Japan geen militair of ander bondge nootschap vart welken aard ook is gesloten, terwijl de Japansche minister van buiten landsche zaken verklaarde, dat er geen ge- helm verdrag bestaat. Ik heb, aldus verklaarde Eden verder, geen enkel bericht ontvangen, dat Italië, met Japan een soortgelijk verdrag heeft gesloten. Wat het Britsche standpunt betreft, .het Lagerhuis weet, dat de Britsche regeërlng iedere neiging om de wereld in twee kam pen te verdeelen, inzonderheid wegens ideo logische motieven, afkeurt. De politiek der Britsche regeering blijft er op gericht, de vriendschappelijke betrek kingen tusschen alle landen 2ooveel als in haar vermogen ligt, te bevorderen. De besprekingen te Weenen tusschen de OostenrUksche en Hongaarsche staatslieden zijn gisteren voortgezet, Het Hongaarsche telegraaf-agentschap deelt daarover officieel mede: Na afloop dezer besprekingen werd met voldoening geconstateerd, dat men ten aan zien van alle behandelde kwesties van ge lijk inzicht is. Besloten werd, dat ook ln het vervolg zoo nauw mogelijk contact zal worden gehou den ln het belang van de eenheid van ge dragslijn. Tusschen Irak. Turkije, Afghanistan en Iran zal, naar men meent te weten, waar schijnlijk 1 Januari a.s. te Teheran een pact worden gesloten. Men leidt dit af uit een verklaring van den Afghaanschen minister van buitenlandsche zaken, Falz Mahomed Khan. LEIDSCHË KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". Ih een gezellig samenzijn herdacht gis teravond de Leldsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" ln Café Restaurant de Har monie het 56-jarig bestaan der Vereeniging. In den loop van den avond mocht ieder aanwezig lid een verrassing in ontvangst nemen. In de beste stemming keerde men huiswaarts Het bestuur kan overtuigd zijn dat de onderlinge band opnieuw Is ver sterkt. HOOIGRACHT-VERSIERING. De Hooigracht-Commissie deelt ons mede te zullen voldoen, aan het verzoek van vele Hooigracht-bewoners, om deze straat een leestelijk aanzien te geven ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. Deze week reeds zullen huis aan huls gelden ingezameld worden, ter bestrijding van de aan de versiering verbonden kosten. Zoodra bekend is over welk bedrag de Commissie de beschikking heeft zal dsn be woners worden medegedeeld, waaruit deze verslering zal bestaan. DE BRANDWEER. Vrijwilligerskorps thans geheel opgeheven. Naar wij vernemen is het korps der Leidsche Vrijwillige Brandweer, dat sedert 72 jaar bij branden zijn diensten verleen de, met ingang van heden, geheel opge heven. zoodat het blusschlngswerk voort aan uitsluitend door politiepersoneel zal geschieden. Dit korps bestond momenteel nog uit 33 man, waarvan 8 kaderleden en 25 spuit gasten. OPBRENGST COLLECTES. De collecte voor de eNd Centrale P. H. (alleenstaande mannen vrouwen en kinde ren) gehouden op Zaterdag 1.1. heeft netto f. 167.14 opgebracht. De collecte van 14 Nov. in Oegstgeest voor hetzelfde doel bracht f. 48.46 op. zoodat er f215.80 afgedragen kon warden Het comité betuigt haar groo- ten dank aan allen, die medegewerkt hebben om dit mooie resultaat te bereiken en maakt tevens melding van twee giften, één van f. 10 en één van f. 5. DUITSCHLAND. Besprekingen over toepassing Concordaat voortgezet. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van München, en kardinaal Schulte, aartsbis schop van Keulen, hebben Hitier te Berch- tesgaden bezocht Tijdens dit bezoek werden de besprekin gen voortgezet over de toepassing van het concordaat, vooral wat betreft de Katho lieke scholen en de jeugdorganisaies. ENGELAND. Weer een gift van Lord Nuffield. Lord Nuffield heeft gisteren de vijf mil- lioen aan giften in de laatste 3 Jaar vol gemaakt door een schenking van 1 mil- iioen aandeelen in zijn ondernemingen het- Morrls-auto-concern aan zijn werk lieden. De beurswaarde der aandeelen is 2121/;, zoodat de gift in werkelijkheid een waarde vèrtegenwoordlgt van 2 1/8 millloen en dus nog eenigszlns zijn schenking aan de Universiteit te Oxford overtreft. Het is de bedoeling dat uit de Jaarlijksche renten een bijslag voor de 14 dagen vacantle ge geven zal woTden die het geheele perso neel geniet en verder uitbreiding van reeds bestaande Instellingen als de bibliotheek, het ziekenfonds, het vacantiehuis enz. Het personeel zal zelf een raad van toezicht en een raad van beheer mogen kiezen waarin de directie niet meer dan een adviseerende „tem wenscht te aanvaarden. FRANKRIJK. De arbeidsmoeilijkheden. Gisteren is op het ministerie van open bare werken de collectieve arbeidsover eenkomst ln de wegenindustrie ondertee kend waarbij ongeveer 100.000 arbeiders betrokken zijn. Bij deze gelegenheid werden door vertegenwoordigers van beide partijen redevoeringen gehouden, waarin gewezen werd op den geest van „samenwerking, die deze overeenkomst mogelijk had gemaakt. Beide delegaties werden door den minister geluk gewenscht met het voorbeeld van vruchtbare samenwerking, dat zij aan andere vereenigingen hebben gegeven. De directies van twee belangrijke fabrie ken in de omgeving van Rijssel. waar sedert eenige weken gestaakt wordt, heb ben een gedeelte der arbeiders ontslagen. Bij deze fabrieken werkte- lijk 800 en 1200 arbeiders De Fransche senator Paul Boncour, oud- premier en oud-minister van buitenland sche zaken, hééft een rede uitgesproken ter gelegenheid van de bijeenkomst van gedele geerden van groote Fransche vereenigingen voor den Volkenbond. HIJ zelde o.m,: Het accoord met de staten der Kleine Entente, de Kleine Entente zelf, Locarno, dat Intact bUjft voor zoover het tenminste het besluit van een der garanten betreft, het Fransch- Russlsche pact, het Balkan-pact, de con ventie over de zee-engten leggen voldoende getuigenis af vjn de waarde van het plan, dat streeft naar geleidelijken opbouw en dat niet door Fransche schuld niet vlugger en omvattender tot ontwikkeling komt. Tegenover de gevaren, die steeds erger wor den, is het oogenblik gekomen, deze pacten samen te smeiten. Hun verspreldheld, hun verscheidenheid kunnen ze verzwakken en soms zelfs met elkaar in tegenspraak bren gen. Men moet zoo vlug mogelijk streven naar het eene groote pact, dat niet alge meen zal zijn. dat zelfs niet geheel Euro- peesch ziin zal, want mén moet niet wach ten tol alle Volken ln Europa besloten heb ben er deei van uit te maken. De tijd drmgt, want de oorlog is vlug. en het is voldoende, dat alle landen van Europa er van verze kerd zijn, dat zij altijd kunnen toetreden, mits zij besluiten tot het op zich nemen van de eruit voortvloeiende verplichtingen, om den vrede te behouden. Het is nood zakelijk, dat de vrede sterk is, met de col lectieve kracht, die voortvloeit uit een ac coord van volkeren, die vastbesloten zijn den vrede te handhaven en, zoo noodig, op te leggen. Het hange van deze volkeren af deze greote coalitie voor den vrede te vor men, welke de Volkenbond niet onder een imlverseelen vorm tot stand heeft kunnen brengen. BELGIË. Van Zeeland's Engelsche reis. In welingeliohte kringen te Brussel ver klaart men, dat België belangrijke grootere toezeggingen heeft verkregen dan na het opzeggen van het Locarno-pact. n.l. de de finitieve garantie van automatische Erit- sche hulp in geval van „een niet geprovo- ceerden aanval. De clausule „niet geprovo ceerde aanval" wordt niet als een restric tie beschouwd, want men kan zich niet voorstellen dat België het initiatief tot een aanval zou nemen. Naar verluidt heeft Van Zeeland zelfs de toezegging verkregen, dat de Britsche hulp zonder discussie zal wor den gezonden Zoo zou het voldoende zijn. dat een mogendheid Belgisch gebied schond om onmiddellijk Britsche troepen te zen den. Het ls niet noodig te wijzen op de vol doening welke in Belgische politieke krin gen heerscht over deze Britsche garantie. Verder wordt nog verklaard, dat van Zee land te Londen een zeer gunstigen Indruk heeft gekregen van de volledige overeen stemming tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien van de internationale politiek. IV OW CI1 IÓUU ttiuijiuiio. In een aan hen gericht schrijven worden de stakers ervan beschuldigd, het contract, waardoor zij gebonden waren, te hebben geschonden. De fabriek had hen gewaar schuwd, dat „zij de gerechtelijke gevolgen van hun contractbreuk zouden moeten dragen". ITALIË Mussolini gehuldigd Lichting blijft onder de wapenen. De aerste bijeenkomst in de nieuwe zit tingsperiode van d|tf Kamer was geheel gewijd aan de viering dér stichting van het keizerrijk Alle leden der regeering en alle afgevaardigden warefc ln militair-uniform gekleed. De duce weW bij zijn aankomst geestdriftig begroet. De voorzitter der Kamer. Costanzo Clano, prees het werk, dat Mussolini verricht heeft voor de wedergeboorte van Italië. Terwijl obscure krachten aldus Ciano de fundamenten der maatschappij onder mijnen, weet het Itatiaansche volk. dat het zijn rust verschuldigd is aan den duce. „Gij hebt het gevaar zien naderen en den vijand ontmaskerd. Gij hebt u voor het eerst tegenover heni gesteld, hem gebro ken. Gij hebt het fascisme in den krijg tot de overwinning geleid", aldus sprak Clano tot Mussolini. Het staatsblad publiceert een decreet, krachtens hetwelk alle soldaten van de lichting 1914, die bij de luchtmacht dienen, nog voor onbepaalden tijd onder de wape nen zullen worden gehouden. Deze lich ting. die in '935 is opgekomen, had deze maand den dienst zullen verlaten. POLEN. Een Fransche leening. De Koerjer Czerwony" meldt, dat giste ren te Parijs de overeenkomst botreffende een Fransche lecning aan Polen gepara feerd ls. De leening bedraagt 2.600.000.000 francs. ZUID-AMERIKA. Roosevelt te Buenos Aires Chili erkent Italiaansch keizerrijk. President Roosevelt is gistermiddag aan boord van den kruiser Indianapolis te Buenos Ares aangekomen. Hij werd ln de haven o.a. ontvangen door president Justo en den minister van buitenlandsche zaken, Saavedra Lamas. Een groote menigte bracht Roosevelt een geestdriftige hulde. President Justo verge zelde Roosevelt door de feestelijk versierde straten der stad naar de ambassade der Vereenigde Staten. Langs den geheelen weg stonden detachementen van leger en vloot opgesteld. Het was een feestdag! De nieuwe Chlleensche gezant te Rome overhandigde Clano het schrijven, waar in zijn voorganger werd teruggeroepen en een afschrift van zijn geloofsbrieven. Deze geloofsbrieven zijn gericht aan: „Zijne Majesteit den koning van Italië en keizer van Ethiopië." Te Washington heeft deze daad ontstem ming gewekt. Verder wordt verklaard, dat de Veree nigde Staten hun politiek van nlet-erken- nen zullen handhaven. Ook onder de deelnemers aan de Pan- Amerlkaansche conferentie heeft deze er kenning aan den vooravond van de ope ning verbazing gewekt. Men acht deze er kenning in strijd met de verdragen, welke Chili met de Amërikaansche landen heeft gesloten. JAPAN. Aanslag op Hirota verijdeld. De politie heeft gisteren een 36-jarig man gearresteerd, die een bom. een dolk, brieven aan verscheidene ministers en een afscheidsbrief aan zijn familie in zijn bezit had. Uit de brieven bleek, dat hij een aan slag wilde plegen op den eersten minister Hirota. De gearresteerde, genaamd Wata- nabe. had hiertoe klaarblijkelijk reeds her haaldelijk pogingen in het werk gesteld. Het onderzoek toonde aan, dat Watabane een querulant is, wiens vele verzoekschrif ten onbeantwoord waren gebleven. In zijn woning te Tokio vond men nog meer bom men. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leldsche Spaarbank is in de vorige maand (November '361 ingelegd f446.840.89 en terugbetaald f.362 773.66: 126 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 98 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het te goed der 18 565 inleggers inclusief 1453 deelnemers aan den athaaldlenst, be droeg einde Nov. 1936 f. 8.163.141.24 In 4845 posten is ln deze maand door den afhaaldienst f. 14.545.75 ontvangen. A.s. Donderdag is het 35 jaar geleden, dat K. Mark al; melkbrwerker in dienst trad bij de fi"m» P. v. d Kloot, Voltana- melkinr ohtlng Dijk en Rhijn", Hooge Rijndijk 34. De Eerste Luitenant Bunschoten van het 6e Regiment Veld-Artlllerie alhier, is van zijn detacheering te Utrecht wederom bij zyn korps teruggekeerd. In het tydvak 30 Nov.—12 Dec. wordt de 2e Lult. H. H. Jetten van het 6e Regi ment Veld-Artillerie alhier gedetacheerd bij de Artillerie-Inrichtingen te Hembrug voor het volgen van een wapencursus. In de bekroningen der L.K V Eigen Fok" staat gisteravond vermeld zilver licht blauw C. Belt, ie prijs met eereprUs. Dit moet zijn Th. J. Belt. RUSLAND. Rede van Molotof. Op de zitting van het Sovjet-congres heeft de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, een groote rede gehouden, welke In de vergadering krachtigen byval heeft verwekt. Molotof sprak over de door Stalin opge stelde nieuwe grondwet der Sovjet-unie, welke de voltooiing beteekent van de de mocratische inrichting van den Sovjet- staat. Hij vergeleek vervolgens de democratie van de Sovjet-unie met de dictatuur der fascistische staten en zeldc, dat de nieuwe grondwet de verdere ontwikkeling tot uit drukking brengt van het socialistische in ternationalisme ln de onderlinge betrekkin gen der tot de sovjet-unie behoorende vol keren Als een aanduiding dat de klasse vijanden der sovjet-unie bij hun verove ringsplannen klaarblijkelijk niet wenschen af te zien van alle mogelijke nieuwe plan nen om zich te mengen in de blnnenland- sche aangelegenheden van den sovjetstaat, maakte Molotof gewag van het te Beriyn gesloten verdrag tusschen Dultschland en Japan, dat er voor de buitenwereld uitziet als een overeenkomst tegen „het commu nisme", maar in werkelijkheid geiykenis vertoont met een gewoon imperialistisch bondgenootschap, dat dienen moet om ver- overingsdoelelnden na te streven. „WIJ moeten terstond verklaren," aldus Molotof, „dat wij niet blind zijn voor het werkelijke karakter van deze „overeen komst? Wij begrypen de bezorgdheid voor de vredeszaak welke door deze „overeen komst" ln alle landen ls gewekt. Zelfs de burgeriyke pers schrijft, dat het hier niet gaat om een accoord tegen „het commu nisme", maar om roofzuchtige plannen ten opzichte van China en Europa, en in het bijzonder ook tegen de sovjet-unie. Der halve wordt onder het mom van „stryd te gen het communisme", een samenzwering van imperialisten tegen den vrede op touw gezet en een complot van oorlogsbrand stichters gesmeed. Onze taak is op wacht te staan voor den vrede en pal te staan tegen over dergeiyke samenzweringen en aansla gen van buiten af". êe Wk "%Telfk€66| 4556 ungez Med.i Mededeclingen der regeering. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de regee- ringstroepen een offensief hebben ontke tend bij Ovldea, Ochandiano en Campan- zar, Niettegenstaande den heftigen tegen stand van de nationalisten, veroverde de militie de forten Maroto en Albertia. Het kasteel Ususquiza en het dorp Villa Real in de provincie Alava werden omsingeld. De regeeringstroepen bezetten de dorpen Ecoagua. Setago, Elozuna Farrate en Uru- naga Ook maakten zy zich meester van de watervoorziening van Vitoria. De weg tusschen Mondragon en Vitoria werd door de regeeringstroepen doorgesneden. De na tionalisten hebben een brug over de Za- dorra op 6 K.M. van Vitoria opgeblazen, om te trachten den opmarsch der regee ringstroepen te stuiten. Volgens de „News Chronicle" zouden 2000 man Duitsche troepen te Cadix zyn ont scheept om naar Madrid te gaan. Onnoodig te zeggen, dat dit vrywel ze ker weer een „canard" is! 10 Dec. byeenkomst van den raad? De vergadering van den Volkenbonds raad ter bespreking van den toestand in Spanje zal vermoedeiyk 10 December a.s. byeenkomen. Als uw snelheid verdubbelt, wordt de remweg (afstand, waarbinnen u stópt) viermaal zoo groot; die wetenschap Is méér waard dan het besef, dat u 60 of 70 km per uur rijdt! Denkt daar flNKflwl eens aan voor u den snelheidsmeter èl te hoog laat oploppen! ZWEMMEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ARNHEM. Op 13 December a.s. worden in het sport- fondsenbad te Arnhem Internationale zwemwedstrijden gehouden waaraan van Nederlandsche zijde o.m. de Olympische zwemsters Rle Mastenbroek Nida Senff nn Jopie Waalbere deelnemen. Naar wii vernemen ligt het in de bedoe ling. dat op dien middag ook een water oolowedstrild tusschen een officieus Neder- landsch waterpolozeventai en een Duitsche ploeg zal worden gespeeld. DE PLYMOUTH-AUTOMOBIEL. FABRIEKEN STOPGEZET DETROIT. 1 Dec. (A.N.P.) De Ply mouth automobielfabrieken een van de I grootste in haar soort ter wereld, hebben l gisteren haar werkzaamheden gestaakt naar gemeld wordt door een gebrek aaii materiaal. DE PRINS VON WIED ROEMEEN. BOEKAREST. 1 Dec. (AN.P.l. prin. I Wilhelm von Wied die voor den oorlo» koning van Albanië Is geweest, is in Roe. menlë genaturaliseerd, HORTHY WEER THUIS, BOEDAPEST, 1 Dec. (Stefani). Heden-1 oohtend 10 uur ls rtlksregent Horthy metl Daranyi en de Kanya te Boedapest terug gekeerd. ROOSEVELT GEEN CANDIDAAT IN 1940. NEW YORK, 1 Dec. (A.NJP.) Binds Roo-| sevelt's herverkiezing als president, is menl zich in Amerika gaan afvragen, of hy wel-1 licht met het precedent zou gaan brekenl en de eerste president zou worden, die lan ger dan acht jaar in het Witte Huis zetelt. Deze vraag is thans beantwoord door George Creel, den bekenden polilieken 1 schrijver en intiemen vriend van Roose-I velt. Hij zegt in een artikel, dat Rooseveltl stellig niet het voornemen heeft zich inl 1940 opnieuw candidaat te laten stellen, en I dat hy over vier Jaar zal terugkeeren ln he! particuliere leven. FRANSCH—AMERIKAANSOHE OVER. EENSTEMMING INZAKE DE OORLOGSSCHULDEN? WASHINGTON, 1 Dec. (A.N.P.) Vol-I gens berichten uit Parijs zou een princi-f pieele overeenstemming tusschen Frank-1 rijk en de Ver- Staten tot stand gekomcnl zyn, ten aanzien van de regeling dei oor-I logsschulden. Bevestiging ontbreekt echter] nog. PLAN VOOR AMNESTIE AAN POLITIEK MISDADIGERS IN EGYPTE. CAIRO, 1 Dec. (A.N.P.) Volgens d«| „Daily Telegraph" is Nahas pasja, de eer ste minister van Egypte, voornemens am-| nestle te verleenen aan alle politieke ge vangenen die sinds 1619 zyn veroordeeld. CH1NEEESCHE STUDENTEN EISCHEH OORLOG TEGEN JAPAN. NANKING, I Dee, (A.N.P-l Een dele-| gatle, vertegenwoordigende studenten del universiteiten van Noord-China, Is, i verneemt de „Daily Telegraph", te Nan?-] king aangekomen, teneinde by de reg'ee ring aan te dringen op een krachtige j litiek tegenover Japan. De studenten stel-| len de volgende elschen: een bondgenm' schap tusschen de Kwo-min-tang, de com-B munisten en alle andere organisaties («r bestrijding van de „Japansche indringers".! opschorting van de Ohlneesch-Japanschtl onderhandelingen voor een regeling Inl Noord-China; aankondiging van een P'T sltlef antt-Japansch programma; onbt-l perkte steunverleenlng door de regeerlnjl aan de verdediging van Blnnen-Mongollf.l DE SCHIETPARTIJ TE ZUID- SCHARWOUDE. De verdachten tot een iaar gevangenlsjtn veroordeeld. De Alkmaarsche rechtbank heeft vandsarl uitspraak gedaan in de geruchtmakend!) zaak Uit Zuld-Scharwoude. waarbU D. S.l S Q, en D. K. beschuldigd waren van ooen-l Hike geweldpleging tegen een ambtenaar inj functie en allen veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Dê eisch was twee laar. De rechtbank overwoog, dat zij de geweldpleging bewetenl achtte en het ontkennen door de verdacb-J ten niet aanvaardde. Zij verwierp het betoog van den verdej dlger, dat de verdachten geen geweld zotj den hebben gepleegd en legde de straf oal uit algemeene voorzorg en uit een oocount| van handhaving van het gezag. ICSES: BINNENLAND. GROENTENAUTO TE WATER TE AMSTERDAM. Meisje met moeite gered. Op de Weesterzyde by de Duivendrecht- sche brug te Amsterdam heeft hedenmorgwl een botsing plaats gehad tusschen een ptri sonenauto en een vrachtauto met groente"! Door de botsing ging de vrachtauto te waq ter met den bestuurder en een ongevw 16-jarig meinsje, dat naast hem zat. De M stuurder wist zich zelf te helpen en w« weer spoedig op den wal. Het meisje ver-i keerde daarentegen in levensgevaar. chauffeur van de personenauto sprong 'n I vaart en wist met groote moeite het meiu te redden. Door een (geneesheer uit Dieme werd bystand verleend. HET EERE-FRONT OP 7 JANtMB' Behalve reserve-officieren der kunnen ook in uniform gekleede gepen®1" neerde officieren van het. Kon. NeJ:'ïo0 i sche leger, van de Kon. Marine en dej Landmacht deelnemen aan het eere*i .i. by het prinseiyk huweiyk op 7 JinuBri' .1 thans voor zoover de ruimte dat toj „01 Men dient zich daarvoor te wenden w> 4 garnizoenscommandant ln Den Haag- 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2