jlsie Jaargang DINSDAG f DECEMBER 1936 No. 23524 Leiden en het Sportfondsenbad HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil VIER bladen STADSNIEUWS B. en W. stellen medewerking voor LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Francoper post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj EERSTE BLAD. Vereeniging voor Staatkunde De uitnemendheid van ons parlementaire stelsel. Lezing van Zijne Excellentie mr, J. A. de Wilde. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Staatkunde heeft Z. E. mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken gister avond In het geheel gevuld groot-audito rium van het Academiegebouw een lezing gehouden over: „De uitnemendheid van ons Parlementaire stelsel". Onder de aanwe- zigen bevonden zich de president-curator der Leidsche Universiteit, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en het eere-lid van de Vereeniging, prof. mr, R. Kranenburg. Na een inleidend woord van den voorzitter den heer Dutilh, ving mr. de Wflde zijn rede aan met erop te wijzen, dat het parlementaire stelsel in de laatste jaren aan vele aanval len heeft bloot gestaan. Uit den aard der zaak zal spr. zich beperken tot het parle mentaire stelsel, zooals men dit in ons land lent en zal hij vóór dit stelsel pleiten. Als uitgangspunt voor zijn opvatting ten deze heelt spr. voor zich gekozen: de Hei ige Schrift en de geschiedenis. Overal is een macht noodig, die regelend optreedt. In dit verband doen zich drie vragen voor en wel 1) wie wijst de menschen aan, die de macht zullen uitoefenen; 2) hoe wordt hun macht bepaald en begrensd en 3) van vie ontvangen en bekomen zij die macht? Het antwoord op de eerste vfaag is verschil lend al naar gelang de functie enz. waar deze macht moet worden uitgeoefend, bijv. gezin, bedrijf, staat enz. Het gemakkelijkst is de macht te beper ken in een vereeniging, daar de begrenzing reeds in de vereeniging zelve belegen is. De macht van de overheid in den staat is schier onbegrensd, hetgeen de mogelijkheid opent tot misbruik van macht. De vraag „van wien komt de macht" be antwoordt spr. slechts op één wijze, name lijk alle macht komt van God. Deze vraag is echter een geheel andere dan de vraag, vie wijst de machthebbers aan. Men moet Éch stellen tegen de leer van de volkssou- vereiniteit alsmede ook tegen staatsabsolu- tisme. Alle macht dient onderworpen te blijven aan de goddelijke moraal en aan de goddelijke gerechtigheid. De uitoefening ran de macht dient steeds gericht te zijn op het welzijn der menschheid. Anderzijds dienen de onderdanen om des gewetens wil sich te onderwerpen aan de macht. Hij, die macht uitoefent, dient hen, over vie deze macht wordt uitgeoefend, te be lhouwen als zijn naasten. Misbruik van macht komt het meest voor op staatkundig gebiedDe christelijke naties zijn steeds het terste gegaan in het brengen van even wicht tusschen recht en macht. Uitvoerig besprak spr. de groote beteekenis van ons parlementaire stelsel; dit regeeringssysteem gericht op de harmonie tusschen gezag en vrijheid. Spr, besprak hierna de afzonderlijke 'aak van de regeering en van die van net arlement De regeering Is wel verantwoor ding voor al haai- daden aan het parlement schuldig, maar gaat het parlement zelf regeeren, dan gaan de zaken absoluut fout <n graaft het parlement zijn eigen graf. Omgekeerd dient de regeering haar taak int regeeren te beperken. Het is de laatste jaren inderdaad vaak •wrgekomen, dat de grenzen tusschen de hak der regeering en die van het parle- rient waren uitgewischt. De regeering mag ;a geen geval de mandataris van het par ament zijn. al is een zekere harmonie tus sen regeering en parlement noodig. Bij iedereen in het parlement dient het - gaan om de bevordering van het natio- baal welzijn. Zij die zich deloyaal gedra- iw. kumien het nationaal welzijn groote khade berokkenen en hooren in het par ament. niet thuis. In de Kamer is oppositie onontbeerlijk: bierdoor kan de minderheid zich uiten en !i" buitengewoon grooten invloed uitoefe- op 's lands zaken; zoo is dit in ons i®d met de socialisten het geval. Doch 'liging-,punt ook van de oppositie dient ®een het landsbelang te zijn. Spr. wees op het onjuiste van het op de jits drijven van partijpolitiek, welke leidt demagogische politiek. Spr. vestigde de hndacht op de groote taak van de pers 'Muiste voorlichting en opvoeding van Publiek, en wees voorts op de pogingen door zekere partijen worden aange- *ïr-d om de goede verhouding tusschen qhment en volk te (verbreken. SP'. waarschuwde vervolgens tegen de '"splintering der politieke partijen, het- onder ons huidig kiesstelsel zoo ge melijk is, en sprak er zijn leedwezen Uit, dat zijn poging om als voor de te stellen, dat iedere partij, om in Kamer te komen over minstens drie moet beschikken, is mislukt. De partijen, die in de Kamer zijn ver- gjoordigd, kennen geen verantwoor- JWieid en ondermijnen hierdoor 't par- aire stelsel. bet, oogenblik is er een zekere nei- 'ot het fascistische systeem, maar dit B. en W. stellen den Raad voor: a. de gemeente borg te doen zijn, onder afstand van alle rechten en voorrechten, door de wet aan borgen toegekend, voor de betaling van rente, aflossing en verdere kosten, wegens een door derden aan de op te richten of in oprichting zijnde N.V. „Sportfondsenbad Leiden" te verstrekken leening (of leeningen) tot een (gezamenlijk) bedrag van ten hoogste f 95.000.met een looptijd van ten hoogste 40 jaren en een rente van ten hoogste 4VS%, ten behoeve van den bouw door die N.V. van een overdekte bad- en zweminrichting met een buitenbassin op het Schuttersveld; b. aan de sub a genoemde N.V. ten behoeve van den bouw van een overdekte bad- en zweminrichting met buitenbassin in erfpacht te geven voor den tijd van 75 jaren en tegen een jaarlijkschen canon van t 1.328. een gedeelte van het Schuttersveld aan den Maredijk, ter grootte van 4370 M2.; c. een bedrag van 5000.te hunner beschikking te stellen voor de verbreeding van den Maredijk langs het bedoelde gedeelte van het Schuttersveld. (Men zie voor bijzonderheden het 4e Bladl. systeem is voor ons lahd ten eenenmale ongeschikt. Wij gooien daarmee onze vrij heid overboord. Het is een gevaar, dat men ons op het oogenblik de keuze voorlegt: uiterst links, of uiterst rechts, want deze keuze is ten eenenmale onjuist. Noodig is er versterking van het parlementaire stel- stel, zij het ook, dat ook dit stelsel refor matie noodig heeft. Het volk moet worden geschoold en moet principieel worden opgevoed, wil het par lementaire stelsel in een cultureel hoog staand land als het onze, tot zijn recht komen. Spr. deed tenslotte een beroep om het parlementaire stelsel te helpen versterken, het liefst volgens sprekers eigen beginselen. (Applaus). Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. COLLECTE NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Donderdag 10 December a.s. zal alhier de collecte gehouden worden ten bate van het aan H. K. H. Prinses Juliana en Z D. H. Prins Bernhard aan te bieden Nationaal Huwelij ksgeschenk. De voor dit doel bereids rondgezonden circulaires zijn nog niet alle teruggezonden. Wij wekken onze lezers op, zulks alsnog, liefst zoo spoedig mogelijk, te doen. Iedere gift is hartelijk welkom bij den penning meester. p/a. Twentsche Bank, gironummer 9013, met vermelding „Huwelijksgeschenk". Het eindbedrag wordt door het Prov. Comité te den Haag onmiddellijk na de te houden collecte reeds ingewacht. Moge ook deze collecte aan de verwachtingen vol doen! BEROEPEN. De heer H. A. Brongers candidaat alhier ontvino een beroen naar de Ned. Herv. Gemeente te Weerselo (Ov.) (toez). NED. BOND VAN VER. VAN OUD LEERLINGEN DER TUINBOUW- CURSUSSEN AFD. LEIDEN. Gisteravond hield bovengenoemde afdee- ling haar maandelijksche bijeenkomst in café „Centraal". Op deze bijeenkomst sprak drs. Ph. de Jongh over het zeer in teressante onderwerp: „Het zaaien van Or chideeën". zulks naar aanleiding van een excursie van de afd. naar de kweekerij van den heer Odijk, waaraan de heer De Jongh als wetenschappelijk medewerker verbon den is. Het zaaien van Orchideeën, aldus spr., is een grensgebied (usschen weten schap en praktijk. Spr. schetste de bemoei ingen en onderzoekingen van verschillende geleerden in binnen- en buitenland op dit gebied en besprak aan de hand van mede gebrachte materialen de verschillende voe dingsbodems, welke noodig zijn om daarop het microscopisch fijne zaai der Orchi deeën uit te zaaien, evenals het sterilisee- ren daarvan, de zgn. reinculturen. Naar aanleiding van deze causerie wer den door eenige leden enkele vragen ge steld, welke door spr. duidelijk werden be antwoord. Vervolgens besprak de heer Holwerda de bestrijding van wal- of bloedluis in appel- boomen, hetgeen een leerzame discussie opleverde, evenals de vraag, welke Poly- antharozen geen last van „wit" hebben en het sterker kleuren door middel van aluin en ijzerpraeparaten. Een Chrysanth in pot was als een varië teit Slmone Decault ingezonden door den heer den Holder, Deze verwierf 8 punten. Het was een zeer leerzame en door allen gewaardeerde avond. DE STORM, Voor zoover wij hebben kunnen nagaan is het ongerief, dat de storm hier ter stede heeft veroorzaakt, beperkt gebleven tot een voor vele stadgenooten slapeloozen nacht. Alleen op de Haarlemmerstraat werd eenige matêrieele schade aangericht, door dat gsteravond omstreeks 11 uur eenige spandoeken van de Winkelweek door de rukwinden werden Jpsgeslagen en in aan raking kwamen mét de Ieidng van het licht- en tramnet, waardoor een deel der straatlantaarns buiten gebruik werd ge steld. Aangezien het verwijderen der doe ken niet zonder gevaar was, werd daarmede gewacht totdat de laatste tram was gepas seerd en de stroom kon worden uitgescha keld. Personeel van de Stedelijke Lichtfabrie ken herstelde daarna de schade. LEGER DES HEILS. JOURNALISTIEK JUBILEUM. Van den heer Th. B. J. Wilmer. De Kerstactie begonnen. Het Leger des Heils (Stichting William Booth) vangt morgen zijn Kerstactie aan. Het streven is erop gericht om ditmaal een zoo groot mogelijk aantal behoeftige stad genooten met een Kerstgave te verblijden, want wanneer men inzage neemt van de ontelbare, vaak ontroerende aanvragen, dan begrijpt men pas hoeveel nood en ar moede er worden geleden. Het is dan ook een op zichzelf treurig verschijnsel, dat on bijna alle aanvragen de Armenraad ad viseert tot uitkeering! Het vorige jaar ont vingen niet minder dan 350 gezinnen een Dakket ter waarde van f. 2.50: 100 arme gezinnen en een aantal stUle armen wer den od andere wijze geholpen, terwij] aan 200 kinderen een warm kleedingstuk kon worden uitgereikt en een vroolijk Kerst feest werd aangeboden. De daaraan ver bonden kosten beliepen ruim f. 1200. Ditmaal wil men trachten 500 oaketten en 250 kleedingstukken uit te reiken, on geacht de verdere uitdeelingen, waarmede vermoedelijk een uitgave van f. 1300 ge moeid zal zijn. Vanzelfsprekend zal op verschillende manleren een beroep op de burgerij wor den gedaan om dit doel te helpen verwe zenlijken. Hedenavond van 8 u. 108 u. 20 zal voor de Avro-microfoon een opwekking worden gesproken, terwij! morgen. Donderdag en Vrijdag de Leidsche officieren en soldaten er met lijsten op uittrekken. Gedurende twee dagen zal bovendien een muziekwa- gen door de stad rondrijden, terwijl op 19. 21 en 22 dezer de bekende Kerstpotten op verschillende plaatsen van de stad zullen worden opgesteld. Er is dus voldoende gelegenheid om tot het goede doel bij te dragen: mogen velen er gebruik van maken, opdat het gestelde ideaal worde bereikt! HARMONICA-GEZELSCHAP „D.V.V." In de geheel gevulde concertzaal van het Volksgebouw gaf gisteravond het Leidsch harmonica-gezelschap „Door Vriendschap Vereenigd" een ontspanningsavond voor de Leidsche werkloozen Na den inzet met den pittigen D.V.V.-marsch van H. W. Vel den volgden nog verschillende mooie num mers, waarna met aandacht werd geluis terd. De heer Alb. Gerritsen, humorist, wist daarna met een praatje en een lied de lachspieren danig in het werk te stellen. Na de pauze gaf de heer v. d. Velden met diens zwager Bert Neuteboom eenige solo nummers, waarnaar met stijgende belang stelling werd geluisterd. Ook de jongste leden der vereeniging gaven een solo- nummer, nl. de 8-jarige Dani Fasseur en de jongejuffrouw Gressie. Al met al een schitterend geslaagde avond, waarop „D.V.V." met genoegen kan terugzien. 1 De heer Th. B. J. Wilmer. Onzer zeer groote belangstelling her dacht vandaag de heer Th. B. J. Wilmer, hoofdredacteur van de R.-K. „Leidsche Courant" zijn 25-jarig journalistiek jubi leum. Hedenmorgen werd hij in tegenwoordig heid van het college van commissarissen, directie, redactie, administratie en tech nisch personeel gehuldigd, allereerst bij monde van den president-commissaris den heer H. Walenkamp, die wees op de groote verdiensten van den jubilaris voor de Ka tholieke pers in het algemeen en voor de „Leidsche Courant" in het bijzonder. Daarna werd achtereenvolgens nog het woord gevoerd door den censor der „L. C." den zeereerwaarden heer R. Smitz, die den heer Wilmer de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" overhandigde; door den directeur, cien heer C. van Ha- nrersveld, door mr. H. F. A. Geise namens de redactie, den heer J. B. Somers namens de administratie, door den chef, den heer P. J. Cupten en door den heer P. van Zijp, namens het technisch personeel. Uit naam van het geheele personeel werd den jubilaris een geschenk in den vorm van een beeldgroep van Saksisch porselein aangeboden. Ook werd nog het woord gevoerd door den heer P. Bon, voorzitter van de Katho lieke Journalistenvereeniging. Hedenmiddag hield de jubilaris te zij nen huize aan den Apothekersdijk een drukbezochte receptie, waarop wij nader terugkomen. JUBILEUM-CONCERT „HALLELUJAH". Een geslaagde avond. De Chr. Gem. Zangver. „Hallelujah" her dacht gisteravond in de Stadszaal haar zilveren jubileum met een geslaagd con cert, nadat kortgeleden reeds in verband met dit jubileum een feestavond met re ceptie was gehouden. Wij hadden stellig gedacht, dat, in verband met den goeden naam. die deze vereeniging geniet, de be langstelling voor deze uitvoering grooter geweest zou zijn. Deze viel echter sterk te gen: de zaal was nog niet voor de helft gevuld Intusschen heeft men zich hierdoor niet laten teleurstellen en naar beste vermo gen een vertolking gegeven van de cantate ..Erlkünigs Tochter" van den Deen Niels W. Gade, die wij in lang niet hoorden maar wellicht ook juist daarom met des te meer genoegen beluisterden. Koren, zoowel als -soli zijn dankbaar en bezitten de sfeer, die treffend past bij deze romantische sago, met haar waarschuwende moraal tot, slot. Poëtisch bijv is het vrouwenkoor in No. 6. waarin de elfen met. haar zang Oluf trach ten over te halen bij de dochter van den elfenkoning te blijven. Indrukwekkend is o.m. ook de morgenzang, waarop dan het meer dramatisch bewogen tafereel volgt, waarin Oluf met angstige spanning wordt afgewacht door zijn moeder en hoe hij dan van de overval der elfen vertelt en van den eenigen gast, dien hii medebracht de Dood Menig koortje heeft mooie, lieflijke en welsprekende détails. Geschreven ten tijden der romantiek-vereer ine door een begaafd, zij het niet oorspronkelijk componist, biedt dit werkje veel melodieuse en met gevoel geschreven muziek, waaraan vroegere ge slachten hun vreugde hebben beleefd, maar die toch ook voor het heden allerminst .afgezongen" is. Vooral voor zangkoren van het niveau van .Hallelujah" is de keuze hiervan een juiste te noemen. Oneer de als altijd voortvarende direc tie van mej. Leening heeft men er een al leszins bevredigende vertolking in de Duit- sche taal van gegeven, waarbij wij dikwijls door een aangenamen klank getroffen werden- Het ledental is verminderd, maar daarom des te meer hulde aan de getrou wen, die zich met merkbare overgave in spanden, om de uitvoering zoo goed mo gelijk te doen slagen. Een duidelijker uitspraak, meer bewo genheid in de voordracht, een sterker weer gave van de muzikale fijnheid of drama tiek: het zijn allemaal factoren die pas na zeer intense en langdurige studie vol komen kunnen slagen. Men mag al blij zijn, wanneer de koortjes zuiver en zonder vergissing gezongen worden, want er; zijn BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft in de Groote Kerk te Den Haag den stand der werkzaam heden bezichtigd. (Binnenland. 3de Blad). Twee moedige machinisten gehuldigd te Groningen (Binnenland. 3de Blad). De Fransche oud-minister Flandin sprak in Den Haag over economisch en poli tiek liberalisme (2de Blad). De gevolgen van den storm (Gemengd, 4e Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Nog geen schot in Spanje (3e en le Blad) Eden over het Duitsch-Japansch accoord. (Buitenland, 1ste Blad). President Roosevelt te Bnenos Aires. (Buitailand, le Blad)". Het Cristal Palace te Londen door brand geheel vernield (3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. meerdere moeilijke momenten en inzetten. Dit was stellig het geval: de bedoelingen van de dirigente werden meermalen uit stekend verwezenlijkt. Wij mogen daarbij onze erkentelijkheid uiten voor het feit, dat mej. Leening deze compositie uit de „oude doos" heeft opgehaald. Solisten waren de dames: Annie de ZeeuwSlicrendrecht (sopraan) en Mien Schubad (alt), die haar partijen loffelijk hebben voorgedragen. Zangtechnisch zou er wel het een en ander zijn aan te mer ken. De stemmen kunnen bijv. nog vrijer klinken, maar daar het hier een jubileum concert geldt, willen wij niet te critisch zijn. De dames droegen stellig bij tot het welslacen. evenals de heer Hulsbos, die ondanks een aangekondigde zware ver koudheid. de rol van Oluf dank zij voor zichtigheid en technisch begrip kranig heeft gezongen. Een speciaal compliment komt hein hiervoor toe. Mevr- Mien Schip- pprsVerver zorgde voor de gebruikelijke betrouwbare begeleiding. Na de pauze zong onze jeugdige plaats genoot. de tenor Chr. v. d. Kwast, eenige bekende aria's uit Puccini's „Tosca" cn ..Bohème" en behaalde daarmee veel suc ces. Hij bevindt zich dank zij goede leiding op den goeden weg. Zijn aange naam getimbreerd orgaan een „echte" tenorstem! is reeds zoodanig geschoold, dat het bij voortgaande ernstige studie zeker op gezonde wijze tot groote rijpheid ontwikkelen kan. Komen daarbij nog meerdere muzikale en geestelijke groei, dan zal deze jeugdige zanger zeker in de toekomst nog van zich laten spreken. Zijn optreden getuigde van veel vooruitgang die nauwlettende aandacht verdiende. Nadat door het kindferkoor een serie ern stige en geestige liedjes was gezongen voorafgegaan door een waarlijk begripvolle declamatie der versjes, telkens dooi een ander kind volde tenslotte een alles zins geslaagde vertolking van Psalm 123, van Fr. Wüllner. door solokwartet, gem- koor en begeleiding die een mooi einde vormde van dezen jubileumsavond. Wij willen niet eindigen, alvorens een compli ment te maken aan mej. Leening. die ook de jongens en meisjes zoo uitstekend op leidt voor het groote doel: n.l. op den duur lid te worden van het koor der vol wassenen. dat zeker, getuige de prestaties van dezen avond, weer uitbreiding ver dient. Het concert werd geopend door den godsdienstleeraar, den heer Joh. de Groot, terwijl ds. Joh. W. Groot Enzerink voor een passende sluiting zorgdroeg. Mej- Leening en de beide damessolisten zijn met een schat van bloemen gehuldigd! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht de hoeren J. D. Rempt (Rot terdam) en F. R. J. Jansen (Den Haag) en voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren W. M. Rijnberg (Oud-Vossemeer) (cum laude) en A. A. Schoen (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Van Lith's Aannemersbedrijf, Leidsche- weg 489, Voorschoten. Eggenaar: 35r. van I4th, Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1