faar stichting van eên luchtbeschermingsfonds IfIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 November 1936 Werkelijk genot Officieele Crisispublicatie 'Het aantal geschoolde reserve-vliegers moet uitgebreid worden UIT DE OMSTREKEN behoeit niet duur te zijn. Reeds voor een luttel bedrag geniet U van een heerli|ke kop VAN HOUTENS CACAO In een te Utrecht gehouden vergadering un de Vereeniglng voor Nationale Veilig- jdd. heeft lult.-generaal M. Raaymakers )jt werkwijze van de Nederlandsche lucht- uacht ln tijd van oorlog uiteengezet. Nederland wenscht anderen landen niets je ontnomen, doch het wenscht zich ook door andere landen niets te zien ontnomen ildus generaal Raaymakers. Naast land- e zeemacht, is daartoe een krachtige jjchtmacht onontbeerlijk. Het is helaas te verwachten, dat aan den Borlog in de toekomst geen oorlogsverkla- ling meer vooraf zal gaan. Wij moeten darom rekening houden met de mogelijk- beid van een overrompelenden aanval, kor een vijandelijke luchtmacht. De taak r«n een luchtmacht bestaat in het alge- aeen uit twee deelen: de diensten ten «hoeve van de landmacht, de z.g. leger- iliegdienst, en het voeren van den lucht- Bog. Voor het voeren van den luchtoorlog (ju noodig zware bommenwerpers, die r«n strijd zoeken, doch slechts tot taak Kbben het transport van bommen, het de- «neeren daarvan, en het zoo snel moge- tjk terugkeeeren. Het is niet waarschijn- Ük, dat de vijand in de eerste plaats ste len zal bombardeeren; als heeft bombar dment misschien een intimideerende uit- Ferking, het vereischt enorme hoeveelhe id materiaal en levert weinig direct ef fect op. Veeleer zal men er op uit zijn onze fellltaire luchtvaartterreinen en de lucht- Ijartindustrieën te vernietigen. De passieve verdediging van de bevol- tog ligt in het nemen van zoo goed mo- rake maatregelen tegen de gevolgen van Kt luchtbombardement; de luchtbescher- Bingsdienst. Het actieve verdedigingsmid- iel bestaat uit luchtdoelartillerie en de pensbewaking. Men stelle zich van de luchtdoelartille- (e niet te veel voor. Bij laaghangende wol tra, of bij groote vlieghoogte van den lijand, is het zeer moeilijk om met lucht- loelartillerie veel uit te richten. De grens- •waking kan bestaan uit wachtposten trigs de grenzen, die de nadering van Sjandelijke vliegtuigen bekend maken. [Velen denken, dat met deze twee actieve «rdedigingsmiddelen een vijandelijke pchtmacht kan worden bestreden, doch oor een klein land als Nederland is ook fe grensbewaking geen goede beveiliging, pzien de enorme snelheid van den mo- fernen bommenwerper. 1 De afweer moet zich dkarom richten op fen tegenaanval. Generaal Raaymakers besprak daarop de khen waaraan de organisatie van de lederlandsche luchtmacht zal moeten vol ken, wil zij succesvol kunnen optreden,, In de eerste plaats dienen de vliegvelden over het geheele land te worden verspreid, en gelukkig, aldus spr., is de Nederland sche regeering hiermede reeds bezig. Ner gens mag een concentratie van terreinen en materieel ontstaan, die den vijand ge legenheid zou geven met één slag onze verdediging lam te slaan. In de tweede plaats moet de luchtmacht zeer snel kun nen worden gemobiliseerd. In de derde plaats zal het noodig zijn, dat een groot deel van de Nederlandsche luchtmacht zich in tijden van aanvalsge- vaar permanent, in de lucht bevindt. Het kleine oppervlak van ons land maakt dat absoluut noodzakelijk, want wanneer een vijandelijk luchteskader onze grenzen over schrijdt. blijft er voor onze vliegtuigen geen tijd meer om zich gevechtsklaar te maken en op te stijgen. In dien tijd heeft de vijand reeds gelegenheid gehad, zijn onheilstaak te volbrengen. Hel is noodig, dat wij over een zeer groot aantal goed geschoolde vliegers beschik ken. De reserve, welke het rijk daarvoor heeft, kan nooit geheel toereikend zijn. De opleiding van 'n leek tot oorlogsvlieger ver eischt zeer langen tijd. In den wereldoor log gingen de Engelsche vliegers na een opleiding van vier maanden als gevechts- viieger naar de fronten. De enorme ver liezen van de Engelsche luchtmacht waren dan ook niet een gevolg van slecht mate riaal, maar van de ongeoefendheid der piloten. Het is daarom van het grootste belang voor de veiligheid van ons land, dat wij reeds in vredestijd kunnen beschikken over een zeer groot aantal goedgeschoolde vrij willigers, d.w.z. jongelui, die reeds gedeel telijke luchtvaartopleiding achter den rug hebben en in oorlogstijd in enkele maan den zich tot volwaardig militair vlieger kunnen ontwikkelen. Er moet een weg gevonden worden, om het geld voor die opleiding bijeen te bren gen. Dit is ook van het grootste belang voor onze marinevliegers en voor de Indi sche luchtmacht, aldus besloot spreker z'n toespraak. De voorzitter der Vereeniging, prof. De Quay, zeide hierna dat dr. Colijn hem verklaard had dat het plan van de Ver. voor Nationale Veiligheid de volle sympathie heeft der regeering. Dat plan bestaat uit de stichting van een luchtbeschermingsfonds, waaruit in de toekomst de opleiding van vele jongelui tot militair vlieger kan wor den bekostigd. In de eerste helft van 1937 zal daartoe een groote nationale -inzameling worden gehouden, zoowH hier tdGande als irf'Ned.- Indië. De giften zullen -het karakter moe ten dragen van een gebaar van het Ne derlandsche volk, dat voortspruit uit de overtuiging: „Wij willen wat geven, zelfs nu, uit onzen nood. als het er om gaat de groote waarden om ons zelfstandig volks bestaan te handhaven." AALSMEER. Centraal Genootschap. De afd. van het Centraal Genootschap »r Kinderherstellings- en Vacantiekolo- ies vergaderde in „De III Kolommen", on- voorzitterschap van den heer J. Kees- b Dzn. Dank zij de medewerking der ge- wnte, konden alle kinderen nog uitge laden worden. De naar elders vertrokken jstuursleden, de heeren C. Kikkert en G. emmers, dankte spr. voor hun arbeid. Secretaris H. Stuiver las de notulen, wel- t onveranderd werden vastgesteld. In de vacatures Kikkert en Kommers 'trden als bestuursleden gekozen de hee- |n L. Statema en A. Visser. De heer H. F. inters hield dan een causerie, over het roote belang van uitzending der zwakke aderen naar de Kolonies van het Genoot- rhap. Vertoond is vervolgens de opvoedkundige to: ..Het Paradijs der Kinderen". 9e heer Keessen sloot met een dank- mord. - Door Not H. Bax werd publiek ver- Milt pl.m. 15000 seringensruiken, staande J een 2-tal akkers te Kudelstaart. Over '1 algemeen brachten de struiken, welke M verschillende kweekers e.a. verkocht 'eden. weinig op. De onbrengst varieerde m pl.m. 640 cent per struik. Reeds ge teerde struiken, welke dus twee jaar uit bant moeten worden, brachten pl.m. 8 ot per stuk op. BENTHUIZEN. De collecte tijdens den dankdag voor gewas gehouden bij de Geref. Gem. al- "'er. heeft ruim f. 270 opgebracht. 9e uitslag van den tweeden dubbelen ^-schietwedstrijd der Burgerwacht luidt l" volgt: (maximum aantal punten 200) c. Voorwinden, 200 p.; 2. Z. Hartman, J«P-; 3. G- C. Diephout, 195 p.; 4. J. de 195 p.; 5. M. Vermeulen, 194 p. KATWIJK. Raadsagenda. ,9traad vergadert op Woensdag a.s. nam. zoo noodig voortzetting 's avonds (JIJ o- - - Uur i l Hie en op Donderdag 3 Dec- 's middags Vaststelling van de notulen der open- Jer geheime vergadering op gelijke da- S Mededeeling van de ingekomen ^5en; 3. Benoeming van commissaris- gemeente-spaarbank4. Benoemin taJtomissie van Toezicht op de arbeids vergadering van 29 Oct. 1936, No. 350 'gemeente-spaarbank; 4, Benoemin? I^-'tmissie van Toezicht op de arbeids- jj,1' Voorstel tot aankoop van groiv. 'i; 6, Voorstel tot aansluiting bij de N.V- „Gekro" voor destructie van afge keurd vleesch; 7. Voorstel tot aangaan van een geldleeening; 8. Voorstel tot wijz.ging van de verordening op de straatbelasting; 3. Voorstel tot verleenen van korting op de landhuur; 10. Voorstel met betrekking tot de herziening van salarissen van en kele ambtenaren; 11. Voorstel tot wijzi ging van de gemeentebegrooting voor 1936; 12. Voorstel tot wijziging van de begroo- tin voor het grondbedrijf voor 1936; 13. Voorstel tot wijziging der verordening op het aanleggen en de aansluiting van lei dingen voor electriciteit in de gemeente Katwijk; 14. Prae-advies op het verzoek van bewoners der Baljuwstraat om verbe tering van het wegdek van die straat; 15. Prae-advies op het adres van „Schutte- vaer" inzake verlaging van havengeld; 16. Voorstel tot verleenen van toestemming tot opheffen van de zekerheid voor de directeur der bedrijven; 17. Voorstel lot vaststelling van een capitulantenverorde- ning; 18 Behandeling van de gemeente en bedrijfsbegrootlng over 1937; 19 Rond vraag. LISSE. De aj. leesten. Het Oranje-comité brengt hartelijk dank aan alien, die geassisteerd hebben bij de collecte. De animo die er voor de a.s. fees ten heerschl, geeft reden tot de veronder stelling, dat onze gemeent? goed voor den dag zal komen. Het centraal-comité geeft de buurt- comité's ln overweging uit haar midden iemand aan te wijzen, die met de techni sche leiding van deze werkzaamheden wordt belast en die zich met den gemeente opzichter in verbinding stelt. Wij vernemen dat de festiviteiten alhier worden gehouden van 4 tot 7 Januari a.s. Het definitieve feestprogramma zal spoedig worden gepubliceerd. In de vergadering van den Raad van Commissarissen der N.V. EleCtriciteits- bedrijf Hillegom, Lisse, Sassenhelm is be noemd tot lid van den Raad van Beheer de heer J. P. Segers alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Ned. Herv. School, hoofd de heer N. B. Them- men is benoemd de heer H. J. J. Becker te Amsterdam. Onze plaatsgenoot de heer E. Luyk be haalde op de nationale pluimveetentoon stelling „Ornis" te Amsterdam met zijn in zending Sebright. Krielen 4 eerste en 4 eere- prijzen, w.o. 2 maal het predicaat zeer goed. Een mooi succes! Op den eersten ontwikkelingsavond van den R.-K. Volksbond trad op de heer Ant. J. M. Angenent over „Ons offensief in dezen strijd". De heer Angenet sprak over den groei van het communisme en gat een duidelijk antwoord op de vraag, waar hel cmmun'sme. dat alles ondergeschikt maakt aan het verkrijgen van stoffelijke welvaart, vandaan komt. 3021 (Ingez. Med.) jingen waren ver- _;erzaderlns. Hierna Cis de heer J. Kloos. NOORDWIJK BINNEN. De Winkelweek. De Winkelweek, die dezer dagen ln café „Flora" met een rede van den Burgemees ter is geopend, mag zich in de belangstel ling van het publiek verheugen. De mu- ziekvereenigingen „Excelsior" en „Cres cendo" maakten rondgangen en de ver zorgde etalages trekken de aandacht. Niet minder dan 81 winkeliers nemen aan deze winkelweek deel. Een aardige attractie is er aan verbonden met mooie prijzen. Woensdag a.s- zal St. Nicolaas met Zwar te Piet des middags te hall drie een rondgang door de gemeente maken. Bespreking der fcestpiannen. In Hotel Royal hield het Bestuur der Oranjevereeniging alhier een vergadering met afgevaardigden van diverse vereeni- gingen van Noordwijk-Binnen om te komen tot het gezamenlijk organiseeren van een Historischen Optocht met medewerking van de O.V. te Noordwljk a/Zee, tijdens de a.s. huwelijksfeesten. De voorzitter, de heer H. A. Mathot gat een uiteenzetting van het doel dezer ver gadering. Het was voor de Oranjevereeni ging niet mogelijk alleen de kosten verbon den aan deze Historischen Optocht te dra gen zoodat evenals te Noordwljk aan Zee, de medewerking van alle vereenigingen te Noordwljk Binnen was verzocht. Spr. ver zocht aller medewerking aan het plan te willen verleenen daar de kosten waar schijnlijk geheel of grootendeels ten laste der deelnemende vereenigingen moeten ko men. Bij de verdeeling en opstelling van den stoet zal echter naar de minst kost bare oplossing gestreefd worden. Het plan gaat uit naar de historie groo tendeels betrekking hebbende op Noordwijk. Voorgelezen werden eenige brieven van uit- genoodigde vereenigingen welke, hoewel zij met het beoogde doel sympathiseeren. om de een of andere reden niet konden deel nemen. Tevens deelde de secretaris mede. dat door eenige afgevaardigden aan het be stuur was gevraagd of de pi afd. der N.S.B. ook door de O.V was uitgenoodlgd. daar zij dan bezwaar moesten maken medewerking te verleenen. Medegedeeld werd dat de pi. afd. der N.S.B door het bestuur der O.V. niet was uitgenoodigd. Daar er echter een tweetal afgevaardigden, dezer afd. aanwezig was werd dezen verzocht de vergadering te willen verlaten daar zii niet uitgenoodigd werden door het bestuur der O.V. Het bleek dat de heeren echter waren uitgenoodigd door het bestuur der O V, te Noordwiik aan Zee. zoodat zij niet te Noordwijk Binnen, doch te Noordwü-k Zee.dev vergadering wa ren uitgenoodigd. Nagjij eerst, op hun ver zoek nog nadere inlis? strekt verlieten 'zijnde gaf de bekende'hi'stor1 die bereidwillig de uitwerking en organisa tie op zich had genomen, een uiteenzett'ng. In ons verslag van de vergadering te Noordwijk.Zee gaven we reeds daaromtrent bijzonderheden. Door verschillende afgevaardigden wer den aardige bedragen toegezegd, waar door reeds een bedrag van f. 160.ver- kregen werd. Aangenomen mag echter wor- den dat meerdere toezeggingen zullen vol gen. daar niet alle afgevaardigden hun j definitieve toezegging konden doen. Met de toezegging van de O. V. te Noordwijk a. Zee mag dus worden aangenomen, dat de op tocht mogelijk zal zijn. De besturen der beide Oranjeverenigingen zullen spoedig met de voorbereidende werkzaamheden aanvangen. De deelnemende vereenigingen zullen zoo spoedig mogelijk voor verdere besprekingen worden uitgenoodigd. F'°rop sluiting. RIJNSBURG. Vergadering der Chr. Hist. Unie. In de Chr. Kleuterschool vergaderde de Chr. Hist. Kiesvereen. De voorzitter de heer De Jong opende met het laten zin gen van Ps. 103 vrs 9 en het lezen van eon schriftgedeelte uit Ex- 14. De notulen wer en onveranderd goedgekeurd. De heer De Witt, wethouder van Noordwijk. sprak over het onderwerp: „Kerk en Staat" en. schetste wezen en verhouding van bei de. De Chr. Hist, beginselen met betrek king tot Kerk en Staat werden toegelicht .'li als een juist' en zuiver standpunt aan gemerkt. Verder stond spr. stil bij de be ginselen der N SB en besprak ook de uitingen over het z.g. „Plan van den Ar beid" der S.D.A-P Na gedachtenwisseling en rondvraag sprak de voorzitter een slot woord en eindigde J. Samson met dank zegging. Kerkelijke grenswijziging. Eerstdaags is een kerkelijke grenswijzi ging te wachten, inzake de Ned. Herv. Kerk Fe leden dier kerk, die.in het gedeelte van Oegstgeest, onmiddellijk grenzend aan Rijnsburg wonen, zullen na het tot stand komen van de nieuwe indeeling voortaan behooren tot de Ned. Herv. Kerk te Rijns burg. Het classicaal bestuur van Leiden heeft belanghebbenden verzocht hun e.v. bezwaren ln te dienen. De nieuwe grens zal loopen van D. v. Egmond Nz-, Sandt- Iaan naar de villa „Lichtenhorst", Rijns- burgerweg en vandaar naar de Vlasoven. Bijeenkomst der A. R. Propagandaclub. Deze vereeniging vergaderde in de oude Zondagsschool. Na opening door den voor zitter, den heer G- van Egmond, sprak de heer C. Zandbergen over „Overheid en Godsdienst". De overheid moet haar da den toetsen aan God's Woord. Hierbij werd inzonderheid art. 36 behandeld. Nadat het standpunt der A.R. was uiteengezet, volg de een beschouwing over de verschillend: politieke partijen. De Overheid is niet ge bonden aan de uitspraken van eenige kerk, maar de personen moeten zich houden aan ae beginselen van God's Wet. Op deze in leiding volgde een leerzame bespreking. Tenslotte werd Ps. 84 vrs 3 gezongen, waar na de heer L. J. de Rover met dankgebed sloot I STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C., gedenatureerd in het tijdvak van 16 Nov- 1536 tot en met 21 Nov. 1936 f. 1.50 per 100 kg: zal bedragen. 2991 Voor in datzelfde tijdvak gedenatu reerde groene erwten van de laagste klas se en andere erwten zal die steunvergoe ding f. 1.per 100 kg. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van 't dorsch- briefje zijn gedorscht in bovengenoemd tijdvak zal f. 2.per 100 kg. bedragen. Als diaken der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren D. Kromhout en J. C. Oudwate;. SASSENHEIM. De uitvoer van bloembollen' Het kantoor van den Plantenziektekun- dlgen Dienst alhier deelt mede, dat de uitvoer van het aantal bloembollen kisten van Sassenhelm naar het buitenland, ge durende de maanden Augustus en Septem ber 1936 was als volgt; (de cijfers tusschen haakjes geven de aantallen aan van het Jaar 1 935. gedurende dezelfde periode) Engeland 30837 (35735); Amerika 13762 (13292); Canada 2550 (2970); Zweden 4721 (4712); Duitschland 3856 (4556); diverse landen 3788 (4325). Totaal 1936: 59514. Totaal 1935: 65590. In totaal was de uit voer dus 6076 kisten minder. De bloembol len zijn over het algemeen dit jaar iets kieiner verscheept, door het minder goede gewas, hetgeen natuurlijk ook van grooten invloed is op 't mindere aantal bloembol- lcnkisten, dat dit jaar werd verscheept. VEUR-LEIDSCHENDAM. Raadsagenda. De raden van Stompwijk en Veur ko men Woensdagavond 7.15 uur in openbare zitting bijeen. Agenda: Notulen, Ingeko men stukken en mededeellngen, Voorloo- pige vaststelling bedrijfsrekeningen 1935, Vaststelling bedrijfsbegrootingen 1937 en verder voorkomende zaken. De najaarscollecte in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de zending heeft opge bracht 12'i'.6li. De Commissie van onderzoek van de begrootingen 1937 van de Lichtbedrijven stelt den raden voor, de volgende wijzi gingen aan te brengen in de tarieven van meter- en klokkenhuur, en deze te stellen op: voor 3x5 ampère en 3 x 10 amp- meters f.0.50: 3 x 15 amp. f. 0.75; 3 x 20 amp. f.1.3 x 30 amp. f. 1.25; 3 x 50 amp. f. 1-50; 3 x 100 amp f.2per maand en voorts de klokkenhuur geheel af te schaffen VOORHOUT. Het comité voor de verzorging van werkloozen heeft besloten, evenals vorige jaren het Parochiehuis als ontspannings- ickaal open te stellen, zulks met ingang van morgen, des voorm. te 9 uur. De we- itelijksche collecte ter bestrijding der kos ten, wordt nogmaals aanbevolen. Het Comité van volksfeesten doet een ernstig beroep op de Ingezetenen tot -tcun aan de collecte, die a.s. Woensdag gehouden zal worden voor de a.s. vorste lijke huwelijksfeesten. De dames-collec- tricees zullen dien dag met een bus rond gaan; melden zij zich te ongelegener tijd, dan zende men zijn gave aan den pen ningmeester, den heer P. Kester, Heeren- iaan 54. VOORSCHOTEN Het Lustrum der St. Joseph Gezellen. De St. Joseph Gezellenver. herdacht haar 3e lustrum. De viering was ingezet met een tridium onder leiding van pater Frie- drichs, Montfoortaan, aan den Haagsche Schouw. Gistermorgen had een alg. H. communie plaats voor de Josephgezellen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt volgde in het „Eigen Huis"' Om 10 uur werd de Hoogmis opgedragen tot intentie der leden, 's Avonds werd het Tridium geslo ten met een Lof gecelebreerd door pastoor P. Meyer, die de slultingspredikatie uit sprak. Na het Lof had een feestelijke bij eenkomst plaats in het R.K. Verenigings gebouw. waarbij de ouders der gezellen waren uitgenoodigd. Na opening door ka pelaan L. Brabander, directeur van de Ge- zellenvereeniging, en het zingen van het Kolpinglied, besprak de heer H. J. Schra- ma. distrlct-praeses, de noodzakelijkheid van de organisatie der R.K. jeugdbeweging om de groote gevaren, die heel Europa teisteren het hoofd te bieden. Spr. spoorde de ouders aan hun kinderen op te voeden tot overtuigde Katholieke jonge mannen en vrouwen, met behulp van de jeugdbe weging. om te voorkomen, dat het Chris tendom onder den voet wordt geloopen- De heer L. Brabander dankte den districts- "raeses voor zijn betoog. De tooneelclub Guldo Gezelle" voerde 'et tooneeispel ..De twee werkloozer." en het kluchtspel „Door den duivel bezcen" jp. Deze werden goed vertolkt en vielen zeer in den smaak. Na een woord van dank aan de tooneellsten sloot de direc teur deze feestelijke bijeenkomst. WARMOND. Vergadering „St. Deus Dedit". Onder groote belangstelling hield dc afd. Warmond van den R.K. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit" haar jaarver gadering in hotel de Stad Rome onder ieiding van den heer B. M. Moerkerk- Deze heette allen welkom, in het bijzonder den nieuwen adviseur, kapelaan ten Hengel. De adviseur dankte en wees op de noodzake lijkheid van een hechte en stevige organi satie. De secr. las de notulen, welke onder dankzegging werden vastgesteld. Ook het door hem keurig verzorgd jaarverslag werd onder dankzegging aangenomen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er over het afgeloopen jaar een batig sal do is van f. 30.—. De kascommissie advi seerde den penningmeester vpor zijn be heer te déchargeeren, waartoe' met alg. st. werd besloten. Na discussie werd besloten in de thans bestaande contributieregeling geen verandering te brengen- Als leden der kascommissie voor 1937 werden aangewe zen de heeren Q. Beugelsdijk en J. Sikking. Door het bestuur zal hieraan nog een der de lid worden toegevoegd. De aftr. be stuursleden werden bij acclamatie herko zen, terwijl de heer B. M. Moerkerk met cvergroote meerderheid van stemmen werd herkozen als voorzitter. De voorzitter drong er bij de leden met klem op aan zich te organiseeren in de R.K. Kiesvereen. mede met het oog op de a.s. verkiezingen. Na nog eenige mededeelingen volgde sluiting. WASSENAAR. GECOMPLICEERDE AANRIJDING VAN ZES AUTO'S Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagavond omstreeks half zes reed op den Rijksstraatweg, rechts van den weg ter hoogte van de Houtlaan, een zeswie- lige vrachtauto, bestuurd door E. uit Am sterdam, komende uit de richting Den Haag, terwijl deze werd ingehaald door een bestelauto bestuurd door P. uit Rot terdam. Uit de tegenovergestelde richting kwam een personenauto, bestuurd door v. N. uit Leiden, die, volgens ooggetuigen van achter 'n langs de weg staande defecte auto kwam, zoodat er zich op dat moment 4 auto's naast elkander bevonden. De auto bestuurd door van N. kwam op dat moment in aanrijding met P., die daardoor op zijn beurt opbotste tegen de zeswielige vracht auto. De auto van van N. werd hierop van achteren aangereden door een bestelauto, bestuurd door de L.. eveneens uit Amster dam. Door den schok werd de auto van van N- omvergeworpen en beschadigde in haar val weer een andere personenauto, welke uit de richting Den Haag kwam, be stuurd door C, uit Amsterdam. C. kwam hierop weer in aanrijding met een defecte auto van R. uit Wassenaar. Alle auto's werden meer of minder beschadigd en moesten worden weggesleept. Door het ont stane autokerkhof werd de geheele Rijks straatweg daarter plaatse door een barri- 'ade van auto's afgesloten. Aanvankelijk •verd het verkeer geleid over het naast den v eg liggend rijwielpad, doch binnen zeer korten tijd was dit geheel vernield en ston den de tegels rechtop, zoodat, toen het verkeer over de Rust en Vreugdiaan moest worden omgelegd. Des nachts is hel rij wielpad door de Rijkswaterstaat weer her steld. Niet zoodra had het ongeval plaats ge had, of van beide richtingen ontstond ln een oogwenk een groote file van auto's. Uit de richting Leiden kwam van P. uit Den Haag gereden en moest zich aan de file aansluiten waartoe hij stopte. Achter hem reed een personenauto van P. uit Amsterdam, waarvan de bestuurder reed onder het toezicht van diens broer- Deze bemerkte de voor hem stoppende auto te laat, met het gevolg dat hij vanachter van P aanreed, waardoor de reeds stii- staande auto met een schok vooruit werd gestooten en omsloeg. Van alle aangere denen bekwam er wonder boven wonder, geen één letsel. Wassenaarsche IJsvereeniging. In het „Wapen van Wassenaar" hield de Wassenaarsche IJsvereeniging een goed be zochte alg. ledenvergadering. De voorz., de heer C. van Tol. opende, waarna de secr., de heer G. A. Henkes, de notulen las en de penningmeester, de heer J. Stijnls, ver slag uitbracht. De inkomsten hadden met een batig saldo van het vorig jaar ad f. 302.03'/! bedragen f819.92, terwijl de uit gaven hadden beloopen f289.zoodat het boekjaar sloot met een batig slot van f. 530.92. De commissie rapporteerde boeken en bescheiden van den penningmeester ln orde waarna de penningmeester werd gedechar geerd. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat de ver. 501 leden telt. De voorz. zeide, dat verschillende leden met het oog op de tijdsomstandigheden hebben bedankt. Echter zijn er, die wel be talen kunnen. Hij wees erop. dat, wanneer zij weder lid Willen Worden, 'dubbele contri butie verschuldigd zal zijn. Het plaatsen van een consumptietent, wanneer er ijs mocht komen, werd toegekend aan den hoogsten inschrijver den heer C. Plat. De drie aftr. bestuursleden, de heeren C. van Tol, G. A. Henkes en J. J. Remmers waal, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Na een geanimeerde verloting en rond vraag volgde sluiting. ZEVENHOVEN. Tegen een paal gebotst. ri-- zoontje vcB reed door de duis ternis misleid, leger een paa! me: zijn fiets en bleef bewusteloos liggen. Hij bekwam een lichte hersenschudding. Per auto werd hij naar huls vervoerd. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7