[fIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 November 1936 Stijve nek? KERK- EN SCHOOLNIEUW BUITENLAND Sloan's Liniment AGENDA Sint Nicolaas Garderobe DE ALGEMEENE TOESTAND. Horthy te Weenen. Van Zeeland weer thuis. Rond het Duitsch-Japansch accoord. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy, de minister-oresident Daranyl en de mi nister van bultenlandsche zaken Kanya zijn gisteren bii aankomst te Weenen verwel komd door den Oostenrijkschen bonds president. Miklas, bondskanselier Schusch- nie alle andere leden der regeering. den insDecteur-generaal van het leger den chef van den eeneralen staf. den burgemeester van Weenen en andere autoriteiten. Door de bevlaede straten begaf het gezelschap zich naar het hotel ..Imperial", waar de gasten hun intrek hebben genomen. Omstreeks elf uur heeft Horthy een of ficieel bezoek aan Miklas gebracht, waarna deze een tegenbezoek aflegde in het hotel. Vervolgens heeft het Hongaarsche gezel schap kransen neergelegd bij het monu ment voor den Onbekenden Soldaat, bij het monument voor de in den zA-oorlog ge vallenen en bij het graf van keizer Frans Joseph. i. Aan het einde van een ter eere van Horthy aangericht diner heeft Miklas een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide:. onze strijd is een gemeenschappelijke strijd voor den vrede, voor den werkelijken vrede in Europa, die in laatste instantie slechts gefundeerd kan worden on rechtvaardigheid en slechts verzekerd kan worden door een economische en sociale regeling in de streek waar wij leven, waarbij rekening gehouden moet worden met de natuurlijke levens omstandigheden, In zijn antwoord zelde Horthy o.m.: ons uit de protocollen van Rome voortvloeiende streven is gebaseerd oo de Gemeenschappe lijkheid van de belangen van vrije onaf hankelijke staten, die tot eenig doei hebben te strijden voor het herstel van een nor malen toestand in centraal-Europa en voor het veilig stellen voor hun volken door vreedzame middelen van een plaatsje ln de zon. Over het bezoek aan Rome wordt officieel natuurlijk tenzeerste gejuicht, doch de Hon gaarsche pers erkent, dat de besprekingen te Rome geen enkel positief resultaat heb ben opgeleverd en dat de economische on derhandelingen ten aanzien van de aan passing van de accoorden van Rome aan de Italiaansche devaluatie nog niet geëin digd zijn. Men verwacht echter, dat de tot stand gekomen sfeer van hartelijkheid spoedig gunstige resultaten voor Hongarije zal af werpen. Het gerucht gaat, dat Mussolini het vol gend jaar een bezoek zal brengen aan cen traal-Europa en hierbij een onderhoud zal hebben met de staatshoofden van Duiteh- land. Oostenrijk en Hongarije. Dit naar aanleiding van het aangekondigd bezoek aan Boedapest. Deze geruchten kunnen slechts met de noodige reserve worden aanvaard en in Duitsche kringen wordt ontkend dat op het oogenblik sprake is van een onderhoud tusschen den Duce en den Fuehrer. De Belgische premier van Zeeland is uit Londen te Brussel teruggekeerd. Hij ver klaarde nog te Londen, dat sommige volken er niet in geslaagd zijn zich tot op dezelfde hoogte uit de huidige crisis te bevrijden als anderen en voegde daaraan toe: ..Nie mand zal ontkennen, dat een ontploffing dreigt te ontstaan van de sluimerende kracht van den oorlog, die in een volk ge boren is. wanneer dit wordt aangevuurd door een geweldig politiek dynamisme en tegen gewerkt door prikkelende economische moeilijkheden Dan is de verleiding sterk om in internationale omwentelingen een wan hopig middel te zoeken om uit het slop te geraken". De minister verklaarde, dat België met vreugde en vastberadenheid zijn deel on zich zal nemen in elke gemeenschappelijke poging om internationale betrekkingen op economisch gebied te herzien „Geen volk", zoo zei van Zeeland, „volgt met meer be zorgdheid dan het onze het wapengerucht, dat zich over Europa verbreid". Hij be dankte Eden voor zün woorden „die groot gewicht zullen leggen op de schaal van den vrede in het Westen". Ten slotte zei van Zeeland: „In de hui dige stonden zijn er nog volken, die elkaar zonder bijgedachten in de oogeii kunnen zien en eenvoudigweg kunnen zeggen: Voor elk vredeswerk, in voorspoed en tegenspoed, künt gij oo ons rekenen. Zoo staat het met België en Engeland". In een groote rede over de bultenland sche politiek, heeft Litwinoff, de volkscom missaris van bultenlandsche zaken, die ongeveer anderhalf uur achtereen voor het sovjet-congres sprak, o.m. gezegd, dat hij er op grond van gegevens uit de meest be trouwbare bronnen van verzekerd was, dat Italië. Japan een pact heeft aangeboden, analoog aan het Japansch-Duitsche ver drag. Wat dit laatste verdrag betreft zeide Litwinoff, dat hij met volledig bewustzijn van zijn verantwoordelijkheid kon bevesti gen, dat het „Japansch-Duitsche militaire bondgenootschap" het resultaat ls van vijftien maanden onderhandelen tusschen den Japanschen militairen attaché te Ber lijn en de Duitsche diplomaten. Voorts verklaarde Litwinoff nog: ,De U.R.S.S. wil geen txmdgenooten, noch bloes, maar biedt eenvoudige samenwerking aan voor den vrede". De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken De Kanya zeide ten aan zien van de anti-communistische actie: „Ik kan de houding van de Europeesche regeeringen na het onderteekenen van het verdrag tusschen Duitschland en Japan niet voorspellen, doch men moet niet ver geten, dat Italië anti-communistisch is, evenals Oostenrijk en Hongarije. We zijn en blijven steeds bereid dé communisten te bestrijden." De „Paris Soir" bevat een verslag van een redevoering, die door Daladier, den Franschen minister van defensie, is uit gesproken te Neubourg nabij Louclers. Da ladier zeide hier o.m.. dat wij ons bevinden voor een teugelloozen bewapeningswedloop. TJ wilt snel van de pijn af zijn? Ge bruik Sloan's. Niet wrijven, maar zacht betten. Sloan's doet het werk voor U. Het zendt friscb, nieuw bloed door de pijnlijke weefsels. Stijfheid en pijn verdwijnen daardoor onmiddellijk! Prijs 80 ct. - doodt pijn/ 3016 (Ingez. Med.) Het Japansch-Duitsch verdrag brengt de twisten van Europa over naar Azië. „On danks alle dreigementen echter, stelt u ge nist, leent niet het oor aan paniekverha len, die sommigen rondstrooien. Het moreel van ons leger is nooit op zoo peil geweest, nooit was ons materiaal zoo machtig. Wij zullen voor geen enkel geweld bukken. Wij zijn diep vredelievend, maar zullen niet bedelen om den vrede". Naar aanleiding van een herdenkings plechtigheid voor Soen Yat Sen in Loyang heeft de Chineesche maarschalk Tsjang Kai Sjek een rede uitgesproken, waarin hij ook eenige woorden wijdde aan het Ja pansch-Duitsche verdrag. Naar zijn mee ning zouden door dit verdrag niet alleen geen veranderingen in de bultenlandsche betrekkingen tusschen Duitschland en China ontstaan, maar er zou ook geenerlel invloed door worden uitgeoefend op den algemeenen toestand in het Verre Oosten. Wat de kwestie van het communisme in China aangaat, verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat deze nog slechts in zoo verre noemenswaard is als de overgebleven res ten van roode troepen aan de landsgrenzen onrust veroorzaken. Dit moet echter volstrekt als een blnnen- landsche aangelegenheid van China be schouwd worden. De partij der sociale massa in Japan heeft een verklaring gepubliceerd, waarin op grond van de delicate internationale verhoudingen, waarvoor Japan staat en een verschil van meenlhg inzake de practische bestrijding van het bolsjewisme ln het Verre Oosten, de partij zich verzet tegen het verdrag tusschen Duitschland en Japan. FRANKRIJK. Thorez tegen de regeering- Blum. Voor het eerst heeft het communisme stelling genomen tegen de regeerinc Blum. In een rede te St. Etienne zeide Thorez, de secretaris der communistische partij, te betreuren, dat de regeering-Blum zulk een betreurenswaardig initiatief heeft geno men. Spr. vroeg wie anders dan Hitier en Mussolini in Spanje intervenleerden? Hij is van meening. dat hiermede afgeweken is van het programma van het Volksfront. Hij voegde hieraan toe. dat het hem niet wel mogelijk schijnt, dat de buitenland- sche politiek, welke door de Kerillis en andere aanhangers van Laval in de com missie voor buitenlandsche zaken is goed gekeurd, overeenkomstig de belangen van het Fransche volk is. De communistische partij zal niet goedkeuren dat zij steeds voor een voldongen feit wordt geplaatst met de verplichting goed te keuren, zelfs al is het duidelijk tegen de belangen van het volk, onder voorwendsel, dat men niet mag riskeeren het Volksfront te breken. De gehechtheid van de communistische partij aan het Volksfront is te groot, om niet openlijk te zeggen, dat zijn eenheid en het vertrouwen van de arbeiders in de regeering afhangt van de vredespolitiek van de regeering. Het lot van het Volksfront is echter niet verbonden met het bestaan van een ministerie. Men kan aan een regeering van het Volksfront denken, zelfs onder socia listische leiding, met mannen, die vastbesloten de politiek voeren, welke wordt verlangd door de arbeidende klasse in Frankrijk, welker waakzaam heid en eensgezindheid wordt verzekerd door de overwinning van 't Volksfront. Tenslotte verklaarde Thorez te ho pen, dat het Volksfront er in zal sla gen den vTede te bewaren zonder het republikeinsche Spanje in den steek te laten. De stakende arbeiders in de steenkool industrie te Roubaix hebben de werkplaat sen, welke zij bezet hielden, verlaten. Dien tengevolge zijn de besprekingen tusschen de werknemers en werkgevers op de pre fectuur hervat. De stakers in Roubalx-Tourcoing hielden sedert 14 October de werkplaatsen bezet. De administrateur van het consortium der textielindustrie van Roubaix-Tourcoing heeft Zaterdagochtend de vertegenwoor digers van de arbeiders ontvangen. Men kwam overeen, aangzlen de kosten van het levensonderhoud zijn gestegen, de loonsverhooglng van 10»/«, welke 9 Juni j.l. was toegestaan, te brengen op 20»/o, met in gang van deze week. DUITSCHLAND. Boerencongres te Goslar. Hess, Goering en Darre aan het woord. Te Gorlar is een Boerencongres gehou den. Rudolf Hess hield een rede, waarin hij het leger roemde en den nadruk legde op de beteekenis van het accoord met Japan. Hij zelde onder meer: „Wij staan aan het begin van een groote krachtsinspan ning ter verwezenlijking van het vierja renplan. Een nederlaag op het gebied der voedselvoorziening zou het bolsjewisme bevorderen. Duitschland heeft den slag om de voedselvoorziening gewonnen. De Duitsche arbeider heeft geen hoog loon, maar hij is er trotsch op, dat hij werkt, want hij weet, dat de vruchten van zijn arbeid worden beschermd door het leger, welks wapenen worden geschapen door het Duitsche genie. De wereld weet ook, hoe goed die wapens zijn en Duitschland, hoe noodig zij zijn, want Duitschland is er zich van bewust, dat de Komintern den Duit- schen muur wil breken. Het Is den Fuehrer dankbaar, omdat hij dit gevaar heeft ver minderd door een pact te sluiten met Japan, dat eveneens inziet, hoe verwoes tend 't werk der Komintern is. De Duitsch- Japansche overeenkomst zal bijdragen tot de verzekering van den vrede." Hess verdedigde Duitschland tegen de beschuldiging, dat het tweedracht tusschen de volken wil brengen. Wij willen aldus zelde hij de volken boven alle regee- ringsvormen vereenigen in den strijd te gen de misdadigers, die hen willen vergif tigen. Duitschland wil anderen landen niet zijn regeerlngsvorm opdringen, maar het weet. dat de Komintern den volken haar politieke denkbeelden wenscht op te leg gen. Duitschland zou wenschen, dat de andere volken zich tegen deze inmengings pogingen verzetten. Dat is geen onver draagzaamheid: het zich gemeenschappe lijk verdedigen tegen het bolsjewisme kan vergeleken worden bij voorbeeld met de politiemaatregelen, die de staten tegen de misdadigers treffen. Gelooft men, dat Duitschland met zijn verdediging kan wachten tot andere volken zich bij die actie willen aansluiten? Er zijn gelukkig staatslieden, die een genoegzaam helder oordeel hebben om in te zien, dat zij hun land tegen het bolsjewisme moeten verde digen. Zij willen hun volk niet, zooals in 1914, in een chaos laten brengen. Rijksminister Goering zeide, dat de boeren al hun energie in dienst van het vierjaarplan moeten stellen. Na eenige woorden aan het Duitsch-Ja- pansche accoord te hebben gewijd, sprak hij over de beteekenis van de overeenkomst met Oostenrijk, Onze twist met Oostenrijk aldus Goering is vergeten. Wij hopen, dat onze betrekkingen met Oostenrijk steeds nauwer zullen worden. Er is thans geen sprake meer van een „An schluss", maar van een „Zusammen- schluss", waarhij beide staten hun eigen plaats behouden. Voorts zeide Goering. dat Duitschland, dat later 70, wellicht zelfs 80 mtllioen in woners zal tellen, te klein ls, om al zijn bewoners van eigen bodem te voeden. Het vierjaarplan bedoelt een compromis tus schen landbouw en industrie ter verzeke ring van de voorziening van levensmidde len en grondstoffen. Indien men ons wil afsnijden van de rest der wereld aldus Goering zullen wij ons door eigen ener gie verschaffen, wat men ons niet wil ge ven. Omdat men Duitschland koloniën weigert, zal het rubber produceeren, dat beter is dan de koloniale rubber. Maar het vierjaarplan zal slechts in étappes verwe zenlijkt kunnen worden. Goering kondigde nieuwe beperkingen op het gebied der levensmiddelen aan. Het denkbeeld van verhooging der prijzen voor de landbouwproducten zeide hij, was goed voor de regeering-Bruening. maar niet voor die van Adolf Hitler. Duitsche boeren aldus besloot hij ik vraag u met mij samen te werken, opdat ik niet tegen u zal hebben op te treden. Bij de tenuitvoer legging van mijn plan zal ik voor niets terugwijken. De minister van landbouw, Darre, deed een heftigen aanval op de communistische landbouwpolitiek, waartegenover hij den „natlonaal-soclalistischen productieslag" stelde. Hij keerde zich tegen de landjon kers, die weigeren den nationaal-socialis- tischen arbeid op het gebied der voedsel voorziening te erkennen en tegen zekere „leeghoofdige geleerden", waarbij hij er op wees, dat in bepaalde streken rachitis on der de boerenbevolking wordt geconsta teerd. Hij legde den nadruk op de betee kenis van lichamelijke opvoeding der boe renbevolking. Teneinde de granen zooveel mogelijk te sparen, heeft de minister van landbouw verboden, dat tarwe en rogge worden ge bruikt voor het stoken van brandewijn. DANZIG. Volksdag bijeengeroepen. De Volksdag van Danzig is bijeengeroe pen tegen 2 December voor de verkiezing van een nieuwen senator. De nationaal- socialisten eischen opheffing der parle mentaire immuniteit van vijf afgevaardig den der oppositie. ZUID-AMERIKA. Gedeeltelijke opstand van het leger in Ecuador. Een gedeelte van het leger van Ecuador is tegen de regeering van den dictator Fre deric Paez in opstand gekomen. De minis ter van binnenlandsche zaken en het hoofd der politie te Quito werden door de op standelingen gevangen gezet, die tevens tien officieren doodden. De opstand bleef tot Quito beperkt en Paez heeft opdracht gegeven dezen stevig te onderdrukken. Naar officieel wordt ge meld werden bij de poging tot opstand 29 personen gedood en 69 gewond. Een groot aantal personen is gearresteerd, waaronder Pedron Velasco Ibarra, de broe der van den vroegeren president Ibarra en vescheidene buitenlanders, wier lndentiteit nog niet kon worden vastgesteld. RUSLAND. Vloot en luchtmacht paraat! De chef der zeestrijdkrachten der sovjet unie Orloff, verklaarde op het sovjet-con gres, dat Rusland met het oog op het groeiend gevaar voor een imperialistischen oorlog, vooral van de zijde van Duitschland en Japan, zich een machtige vloot moet scheppen en dit ook reeds heeft gedaan, waarbij de kustverdediging en het marine- vllegwezen gecombineerd werden met de oorlogsvloot. Indien het aantal schepen van de Rus sische vloot op 1 Januari 1933 wordt gesteld op 100, dan is het aantal duikbooten eind 1936 met 715 procent toegenomen. Het getal kleinere oorlogsschepen, welke in samenwerking met de duikbooten de kustverdediging verzorgen, is in denzelfden tijd met 75 procent gestegen. De luchtafweer en de vlootbases zijn vol gens het aantal stukken geschut in sterkte verdubbeld. De luchtvloot der marine is, vergeleken met 1933, met 510 procent gestegen. Orloff, die wees op de uitstekende kwali teiten van het vlootkader en op de uitmun tende prestaties van het Russische duik boot-personeel, verklaarde tenslotte onder stormachtigen bijval van de deelnemers aan het congres: „Daar wij met den geheelen internationalen toestand en met alle ge beurtenissen. welke zich voordoen in de kapitalistische wereld, welke de sovjet-unie omringt, rekening houden, moeten wij bouwen en wij bouwen thans een waarlijk groote vloot, welke schepen van alle klassen bevat en op het hoogst denkbare techni sche peil staat". Chrlspin, de plaatsvervanger van den leider van de directie der Russische mili taire luchtstrijdkrachten heeft een rede voering uitgesproken, waarin hij o.m. zelde: Wij vreezen de luchtbewapeningen van de kapitalisten niet. Ons land heeft zijn eigen machtige luchtwapen gesmeed, dat de ver gelijking kan doorstaan met dat van ieder kapitalistisch land. In de 10 maanden van 't loopende jaar is de productie der vliegtuig industrie in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar bijna twee maal zoo groot geworden. De motorenfa- brieken leverden 46°A> meer dan verleden jaar. De strijdeenheden der luchtvloot zijn bijna vier maal grooter dan die van het jaar 1931/'32. Spr. beëindigde zijn rede met de verzekering, dat de strijdeenheden van de luchtvloot gereed staan voor de verdedi ging van sovjetland aan al zijn grenzen. JAPAN. Een brochure der leger-autoriteiten. De dringende behoette aan versterking der Japansche weermacht, het kostte wat het mag, in het licht van de militaire ex pansie van Sovjet-Rusland en China, wordt uiteengezet in een brochure, uitgegeven door de Japansche legerautoriteiten. In dit werkje wordt vastgesteld, dat na tionale defensie een totalitaire staat ver- elscht, maar ontkend wordt, dat het Japan sche leger naar een militair dictatorschap of een militair-fascistisch regiem streeft. Na het groeiende oorlogsgevaar in de we reld te hebben beschreven, zegt de brochure, dat het leger en de regeering zich ervan be wust zijn, dat alle hinderpalen, hoe groot ook, overwonnen moeten worden in het be lang der nationale defensie. De grondtoon van de buitenlandsche poli tiek der Sovjets blijft de bolsjewiseering der wereld: in het Oosten is het doel Japan, in het Westen Duitschland, zooals duidelijk blijkt uit de verklaringen der Sovjet-lei ders". Hierop volgt een overzicht van Ruslands buitenlandsche bondgenootschappen „ge richt tegen Duitschland" en een opsom ming van grensincidenten in het Verre Oosten. De transportmogelijkheden in Siberië zijn nu zeer veel beter dan ten tijde van den Russisch-Japanschen oorlog; het Verre Oosten gebruikt thans 46 pet. van de ge- heele in Rusland opgewekte electrische kracht. Geheel Rusland en Het leger in het Verre Oosten, vervolgt het geschrift verder, is ge heel onafhankelijk wat de vredesvoorziening betreft. Behalve 200.000 man ln bizondere eenhe den, moet Sovjet-Rusland een leger bezitten van 1.000.000 officieren en manschappen, waarvan 300.000 in het Verre Oosten staan. Van de ln totaal 5000 vliegtuigen en 5000 tanks, zouden zich van ieder 1000 in het Verre Oosten bevinden. De brochure spreekt van 2.000.000 Chinee sche soldaten, waarvan de meesten in een buitenlandschen oorlog kunnen dienen, ter wijl het Chineesche leger steeds meer tot een efficiente vechtmachine gevormd wordt. Met behulp van de Ver. Staten en andere mogendheden, bouwt China thans een ge weldige luchtmacht op; het bezit nu 785 vliegtuigen, tegen slechts 100 ten tijde van het Shanghai-incident. Op grond van dit alles wordt dan verster king van de Japansche weermacht bepleit. Tot besluit zegt de brochure, dat de toe komstige oorlogen een samenspel zullen zijn van militaire, economische en ideologische krachten. ZWITSERLAND. Nederlaag der socialisten in Genève. De definitieve resultaten van de verkie zingen in het kanton Genève voor den staatsraad luiden, dat de lijst der nationale entente een meerderheid heeft behaald van ongeveer 8000 stemmen op de candidaten van de socialistische lijst. De nieuwe raad zal dus bestaan uit zeven vertegenwoordi gers der burgerlijke partijen, terwijl de socialisten, die tot dusverre een meerder heid in dit lichaam hadden, er niet weer terugkeeren. Er waren ongeveer 82 percent der kiezers opgekomen. VEREENIGDE STATEN. Accoord tusschen reeders en stakers te San Francisco. Er is een overeenstemming tot stand ge komen tusschen de reeders van San Fran cisco en de stakende zeelieden. De reeders hebben de voornaamste eischen der stakers ingewilligd. Daarentegen hebben te New- York slechts twee scheepvaartlijnen het accoord aanvaard Desniettemin verwacht men, dat thans spoedig een algemeene op lossing ln het scheepvaartconflict tot stand zal komen PEDEN. Jeruël: Bidstond te 8 uur nam. Oud-Hortuszicht: Leidsohe Radio-Ver te 81/4 uur nam. Stadszaal: Uitvoering Ohr. Gem. Zaue vereeniging „Hallelujah", 8 uur nam. Dinsdag. Katwijk aan Zee (Casa Cara) Spr. de heer Schoonerbeek van Lunterei 7>/i uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Tentoonstelling van schilde rijen van R. Martinez (tot 6 Dec.) 10 uur, 's Zondags 14 uur. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge- neeskunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot halt vier: Inenting tegen diphterle 4—5 uur nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten, 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge* opend iederen Dinsdag en Vrijdag van 10- liP/t en 25 uur. Toegang kosteloos. Stedelijk Museum „De Lakenhal', Oude Singel: Geopend in Januari, November ed December van 103 uur; in Februari Maart, April, Mei en October van 10—4 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur: op de Zondagen de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemel vaartsdag en de beide Kerstdagen vana 1 uur. Het Museum is gesloten op den da| waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.2! overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28: 1 April1 Oct. 105 uur; 1 Oct, 1 Nov. 104 uur; 1 Nov.16 Febr. 10- 3 uur; 16 Febr.—1 April 104 uur; 'sZon dags van 13, 4 of 5 uur. Entrée: 'sMaan dags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werf! park, ingang Raamsteeg; Werkdagen 8.3i 12, 1.305 uur. 's Zaterdags 8.30—12 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a; Da;* lijks van 912.30 en 25.30 uur: Kasteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73: 0; werkdagen van 1 April1 Oct. van 9-1 en l'/t6 u. 's Zaterdags tot 5 uur. Van Oct.31 Mrt. van 912 en l'/>4 uur. 0; Zondagen van 1 April—1 Oct. van 10—1! en 1.304 u. 's Winters des Zondags sloten. Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijl Museum (Steenstxaat la)Alle werkdage: behalve 's Maandags van .104 uur 's Zondags 14 utir. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Ge opend op werkdagen van 1.304.30 nu nam. 's Zondags gesloten. Kosteloos. Rijksmuseum van geologie en minerz logie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen vu 912 en l'/t4 uur. Kosteloos. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg; 8 uur nam „Circuskoning". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u Zondag van 27 uur door], voorsteUiK en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam „Sanders van de rivier". Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 1 uur nam. Lido-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam „Muiterij op de Bounty," Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uui en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. uur of 8.15 uur nam. „Opmarsch der we reld". Iederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: J eugd voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam „Peer Gynt". Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur, Zondagnam. 47 en 811 uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag rf nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter var nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei apotheken wordt van Maandag 30 tot ea met Zondag 6 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkti Telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapai» 3, Oegstgeest, Telef. 274. en die voor Pieterman, ook in onderdeden te huur. - ERATO, Oude Singel 14, Tel. W Echte haarpruiken, baarden - Grinie- 3045 (Ingez. Med.) PREDIKBEURT BOSKOOP. Ons lokaal (Nieuwstraat)Dinsdag naro. halfacht, de heer A. de Jager van Dlnxpe»" loo. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Boelenslaan (Fr.) Ievfnjj. (als hulppred.) J. Kramer, cand. te »eri kum- I» Drietal te Meppel: J. H. F. Bntf» Alblasserdam, G. C. v. Niftrik te Vollen hove en H. C. Touw te Eerbeek Beroepen te Winschoten, D. J. Schol»'» cand. te Zutfen. INDISCHE KERK. Aangenomen: C. A- v. Wijck Jund'3"54' cand. en hulppred. te Groningen. 2—Z

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6