fIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Haandag 30 November 1936 De strijd in Spanje WEERBERICHT. ^KIJN/T EN IIÏÏIREN^ EAAT/TIJBIKICUTEN Koningin en Prinses terug in de residentie. Frank Luns overleden. SPORT RECHTZAKEN TELEGRAMMEN BEURSO VERZICHT MARKT l. EE KICKTE* Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 758. telegrafisch weerbericht. [idegedeeld c'.jor het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Hoogste stand 771.2 te Toulouse. Laagste stand 728.1 te Ona. Verwachting tot den avond van 1 Dec.: Matige tot krachtige, later afnemende, '«lelijke tot Noord-Westelijken wind. Ne ig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog jen, later hagelbuien. Tets kouder. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind aan alle posten: „Wcest op uw hoede." BUITENLANDSCH WEERBERICHT. edegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De diepe depressie die Zaterdag bij IJs- ad verscheen, vertoont in de kern stan- n onder 720 m.m., thans liggen twee men onder 730 m.m. aan de Noorsche st. Terwijl de hooge drukking zich in Zuiden en Zuidwesten handhaaft, «ft de depressie zich snel Zuidwest uit breid, waarbij stormachtige tot krach- Westelijke winden de temperatuur tot graden Celcius deden stijgen, nadat in n nacht van Zaterdag op Zondag nog hte vorst was voorgekomen. De Britsche rnden hebben krachtige, in Schotland machtige Westelijke winden, met zacht er en tijdelijke opklaring, waarbij in het orden de temperatuur begint te dalen. Frankrijk is de lucht betrokken en valt na overal motregen, in het Z.O. kwam j lichte vorst voor. In Duitschland valt ;en en sneeuw, ln Frankrijk is de lucht [rokken en valt bijna overal motregen, het Z.O. kwam nog lichte vorst voor. Duitschland valt regen, en sneeuw, de rst is naar het Zuid-Oosten gedreven, bij Uchen en Koenlngsberg is echter de imlucht nog geheel onder nul graden, top de Alpentoppen is het nog koud, in indinavië nam de vorst tot licht, af, een are Westerstorm heerschte aan de orsche kust. In Polen, Finland en Lap- «i valt sneeuw. De depressiedaling-bij IJsland geeft den Irak, dat geen belangrijke depressie er van den Oceaan nadert, zoodat de od waarschijnlijk naar het Noord-Wes- zal draaien en geleidelijk eenige af- eling zal intreden, vergezeld van regen hagelbuien. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: Z.W. Windkracht: dig Temperatuur: 7 gr. C. Algemeene erstoestand: Steeds lichte motregen, iondon (Croydon): resp. W., matig, 11 C., betrokken. Berlijn: resp. Z.Wmatig, 9 gr. C., nu en n motregen. Marseilleresp. windstil, 9 gr. C., mooi «r. Genua: resp. N„ krachtig, 12 gr. C., mooi «r. LUCHTTEMPERATUUR. luur voorm.: 7 gr. C. (45 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 8 gr. C. (47 gr. F.), uur nam.: 9 gr. C. (48 gr. F.). OOGWATERTIJDEN Tl KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 4.02 uur; nam. te 4.23 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Baandag4.21 nam. tot 7.20 v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG 24 Nov. op: 17.48; onder 9.32 uur. NED. GEHEELONTHOUDERS BOND. Propaganda-f eesta vond. Zaterdag hield bovengenoemde vereeni- 1 haar jaarlijksche uitvoering. Ditmaal deze grootscher opgezet dan andere hn en met succes. Weliswaar was de uchtzaa) niet geheel gevuld, maar zij was h goed bezet. Nadat de voorzitter de H. v. Duuren Jr. dezen propaganda- pavond met enkele woorden van harte- welkom had geopend, brachten de The bny Boys enkele populaire nummers ten soore, welke bij het publiek zeer in den aak vielen. •ervolgens trad het tooneelgezelschap jwger op" voor het voetlicht met het spel knissen", een drama fn 4 bedrijven. Een W1 van hulde aan deze dilettanten, die ®h op kunnen beroepen het publiek van eerste bedrijf tot de laatste woorden het vierde bedrijf op pakkende wijze hebben g:boeid. Ook de spreker Reedijk ■nogmaals het gevaar van alcohol-ge- uiteenzette, had een aandachtig ge- hadat te circa halféén de voorzitter propaganda-avond gesloten had, J® wt vroeg ln den morgen een gezellig -MJer leiding van den heer G. Mieremet «eneens zijn taak tot aller genoegen •"vervuld. Alles en alles tezamen kan 'h'G.O.b. met trots op dezen avond leien. «tn ACADEMISCHE EXAMENS. bljjaagd is voor het doctoraal examen rjnaudsche letteren de heer P. G. J. (Rotterdam) cum laude. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 9650.11 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1211.77 aan den ge meente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk na ontvangst ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden Inge schreven. excursie c.j.m.v. levendaal. Zaterdagmiddag werd door de Chr. Jon- gemannenvereeniging Levendaal het Ka- merlingh-Onnes-laboratorium alhier be zichtigd. Onder leiding van den heer Ouwerkerk werden de verschillende afdee- lingen bezocht o.a. het Cryogeen labora torium, glasblazerij en Practicum. Vooral de proeven met vloeibare lucht hadden aller aandacht. Groote verwondering wekte de reusachtige electro-magneet van prof. dc Haas. Aan het eind van de excursie werd de heer Ouwerkerk bij monde van den heer G. Werkhoven bedankt voor zijn deskundige en dikwijls humoristische ex plicaties Zaterdagavond sprak de Wereldbond- secretaris uit China, de heer T. Z. Koo bij een kort bezoek aan ons land, voor de Rot- terd. Federatie van C.J.M.V.'s. Deze inte ressante lezing, welke ln het Engelsch werd uitgesproken, werd ook door eenige leden van de C.J.M.V. „Levendaal" bijgwoond. AUTOMATENDIEF AANGEHOUDEN. De banketbakker E. in het Noordeinde trof herhaaldelijk in de geldiade van zijn automatiek waardelooze stukjes metaal aan, die blijkbaar dezelfde functie ver richtten als het verelschte kwartje, want de smakelijke Inhoud der automatiek was steeds verdwenen. Dank zij de activiteit van zijn dochter heeft de politie den dader thans kunnen arresteeren. Hij bieek te zijn de 21-jarige electricien F. K. K. alhier. Toen K. zich 's avonds laat aan den Win kel vervoegde en een dergelijk schijfje me taal in de gleuf liet vallen, werd hij onge merkt gadegeslagen door mej. E. die zich zijn trekken goed in het geheugen prentte en daarna de politie waarschuwde. Dank zij haar nauwkeurig signalement kon de dader kort daarna in de omgeving van een andere automatiek worden aan gehouden. Hij legde een volledige beken tenis af. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS (ESSEN) Lezing van den heer L. Kalsbeek. De November-vergadering van de afd. Leiden van de Ver. van Chr. Onderwijzers- lessen) in Nederland en de Overzeesehe Gewesten werd Zaterdagavond in 't Nuts- gebouw gehouden. Daar de nieuw-benoemde voorzitter, drs. II. Schilp, directeur der Chr. Kweekschool voor deze functie om gezondheidsredenen had bedankt, stond deze samenkomst dit maal onder leiding van den 2den voorzit ter, den heer A. den Dikken, van Katwijk aan. Zee. Spreker voor dezen avond was de heer L. Kalsbeek van Katwijk a. d. Rijn, die het onderwerp Inleidde: „Het Konink rijk Gods en het menscheiijk leven". Naar aanleiding van Efeze 6 1-20 sprak de heer Den Dikken een kort openings woord uit, waarna de secretaris, de heer A. van Kapel, de notulen uitbracht en mede- deeling deed van enkele ingekomen stuk ken. Nadat de heer Zijlstra nog enkele Vojo- mededeelingen had gedaan, was het woord aan den heer L. Kalsbeek. Spr. begon met er op te wijzen, dat het ideaal van de komst van het Koninkrijk Gods op aarde, het doen en laten van den menschbehoort te beheerschen om dan enkele opvattingen mede te deelen van theologen e.a. ten aanzien van de komst van dit Koninkrijk en de dieoere waarde van het Christendom Speciaal werd ge wezen op de „Reich-Gottes"-beweging en op de studiën van dr J C. Wissing. die de eschatologische ouvatting aanhangt. Vervolgens werd er door spr. op gewezen, dat de natuurlijke geboorte ons burgers maakt van een of ander aardsch koninkrijk, maar dat de geboorte uit den geest ons burgers maakt van het Koninkrijk Gods. Met nadruk stelde spr. vast, dat het bur gerschap Gods ons den plicht oplegt om alle geschillen, zoowel op kerkelijk als op staatkundig terrein, op vriendschappeijke wijze te bespreken en op te lossen. Al te ver zijn wij daar maar vaak vandaan. Te bedenken hebben wij, dat Christus van ons vraagt, om liefde onder elkander te hebben. Dit wil niet zeggen, dat wij het altijd eens met elkander behoeven te zijn. Het ware burgerschao Gods zal ons ooi: brengen in de dienstknechts gestalte. Spr. eindigde met te wijzen op de wederkomst des Heeren, wanneer God zal zijn alles en in allen. Een bespreking volgde op deze Inleiding, waarna nog enkele huishoudelijke zaken werden afgedaan, waarvan wij willen noe men de verkiezing tot voorzitter van den tweeden voorzitter, den heer Den Dikken. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen. Maandag 23 Nov. 51 volwassen personen, Dinsdag 24 Nov. 52, Woensdag 25 Nov, 52, Donderdag 26 Nov. 51, Vrijdag 27 Nov. 54, Zaterdag 28 Nov. 53 volw. pers. Zaterdagnacht heeft de 32-jarige C. W. de G. in de Mirakelsteeg, die bezig was eenige houtjes te hakken, met een bijl den wijsvinger van zijn linkerhand nagenoeg afgeslagen. De E.H.D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij werd verbonden. In de maandelljksche vergadering, welke de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, op Vrijdag a.s. belegt, zal dr. C. B van Haeringen een voordracht houden over Leesvormen in gesproken taal". VOORDRACHTAVOND ROOSJE DRIESSEN. Onze oud-stadgenoote Roosje Driessen zal Dinsdag 15 December alhier een voor drachtavond geven in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal, Ook in andere steden trad zij reeds voor verschillende vereenlglngen met succes op. BINNENLAND. Omstreeks één uur Leiden gepasseerd. Hedenmiddag te ruim halftiwee .zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana van Haar verblijf op het Loo in de Resi dentie teruggekeerd. Reeds voor 12 uur hadden zich verschei dene belangstellenden tegenover het paleis op het Noordeinde verzameld en toen voor halféén de standaard geheschen werd, zoodat men zekerheid had, dat de belde vorstinnen weldra moesten arrlveeren, nam dit aantal nog toe. Niettemin duurde het nog ruim een uur, voordat het wachten beloond zou worden. Omstreeks één uur was Lelden gepasseerd, waar eveneens heel wat belangstellenden langs den weg stonden geschaard. Het was vijf minuten over half twee toen te Den Haag een motor met zijspan van de motorpolitie uit de Heulstraat het Noordeinde opzwenkte, gevolgd door de auto met den Koninklijken standaard en eenige automobielen, waarin dames en heeren van de hofhouding gezeten waren De kap van de Koninkijke auto was neergeslagen en vriendelijk wuivend beant woordden Koningin en Prinses het gejuich van de menigte, die, zoodra de auto's voor den Ingang van het paleis stil stonden, op drong tot aan den rand van het voorplein en nogmaals de beide vorstinnen hartelijk verwelkomde alvorens Zij het paleis betra den. men, eenige biggen te hebben geslacht met de bedoeling het vleesch in Amsterdam aan afnemers te verkoopen. Een deel van het vleesch had hij reeds verkocht. Het gevonden gehakt werd in beslag genomen en overgebracht naar het abattoir te Amsterdam, waar kwam vast te staan, dat het alkomstlg was van biggen, die varkenspest hadden. Doordat een veld wachter in een vuilnisvat afval van ge slachte biggen had gevonden, was de politie op het spoor gekomen. Tegen den frauduleuzen slachter, die reeds eerder eenzelfde overtreding beging, is pro ces-verbaal opgemaakt. Bekend R.K. tooneelkundige. Te Amsterdam is te zijnen huize gister middag de heer Frank Luns overleden. Frank Luns werd op 25 Juni 1886 te Haarlem geboren. Hij volgde na de lagere school te hebben afgeloopen het R.K. Gym nasium te Amsterdam en het college St. Michel te Brussel, waarna hij hospitant aan de Amsterdamsche universiteit was. Hij ontwikkelde zich tot tooneelkundige, criticus, essayist en regisseur, als hoedanig hij groote bekendheid heeft gekregen en veel gezag verwierf. Hij was leeraar in de algemeene aesthetica, voorts secretaris en conservator van „Het Tooneelmuseum" en directeur van het centraal bureau voor algemeene aesthetica. In. .zijn handen lag de leiding van „Het dramatisch jaarboek", „Het theater" en „Het voetlicht". De algemeene R. K. Kunstenaarsvereni ging kende hem het eere-lidmaatschap toe. Van den katholieken kunstkring „De Vlo lier" was Frank -Luns vjce-voorzitter. Verschillende landsspeleh heeft de over ledene ontworpen o.m.het jubileumspel „Amsterdam" bij het 65^{aiK bestaan van de hoofdstad, hetwelk in 1925 in het Sta dion werd opgevoerd.' eii „.Scicntia lumen pacis", een Amsterdamsch- herdenkingsspel bij het 300ste verjaren der Amsterdamsche universiteit, dat in 1932 in het Stadion werd opgevoerd. Van het groote sacra mentsspel „Anno Sancto" dat in 1933 in het Stadion werd gespeeld had Frank Luns de leiding. Bij zijn groote belangstelling voor kunstzaken was het niet te verwon deren, dat hij zich zeer nitresseerde voor het plan-Koopman voor de oprichting van een grooten schouwburg. ,Van de vele publicaties, welke van den hand van Frank Luns verschenen noemen wij „De broederschap der witte loge", dat in 1906 het licht zag, „Over het ontstaan van het Fransche drama en zijn ontwik keling in den loop der, middeleeuwen" (1909) en tal van critieken in dagbladen en periodieken o.a. in „Van onzen tijd" en „De beiaard". Sedert 1914 was de heer Lus bibliotheca ris van de Vereeniging voor den effecten handel, waar hij wegens zijn kennis van zaken en zijn groote bereidwilligheid zeer geaien was. BIGGEN, LIJDENDE AAN VARKENSPEST, FRAUDULEUS GESLACHT. De rijks- en gemeentepolitie, vergezeld van twee controleurs van den vleeschkeu- ringsdienst, heeft te Diemerbrug beslag ge legd op een partij vet en gehakt, welke in bedorven toestand op de slaapkamer van een 23-jarigen werkloozen slagersknecht werd gevonden. De knecht bleek In de ouderlijke woning, een bovenhuis in Die- VOETBAL. UIT WASSENAAR. De uitslagen uit Wassenaar zijn: Spartaan IIBlauw Zwart 2—2. Spartaan IIIBlauw Zwart n 04. Blauw Zwart III—K.R.V.C. H 2—5. S.V.T, aBlauw Zwart a 4—3. S.V.T. bBlauw Zwart c 21. UITSLAGEN „FOREHOLTE". De uitslagen uit Voorhout zijn: ForeholteD. E. K2—5 Foreholte 2—H. B. C. 4 5—1 V. V. L. bForeholte a 23 UIT NIEUWVEEN. De uitslagen van gisteren zijn: Nic. Boys ID. S. V. I 4-0; ruststand 1-0. Nic. Boys IIID. S. V. (terrein afgek.). N. V. C. IllNic. Boys II 13; ruststand 1—1. ALPHEN ADS— U.V.S, (A) ADS. 0—14. De Alphen adspiranten kregen wel een zeer groote nederlaag te slikken. Deze ver dienden de overwinning intusschen volko men. Met de rust hadden zij reeds een 09 voorsprong, van welke zij na de hervatting 140 maakten. AANBESTEDING. Heden werd vanwege Gedeput. Staten aanbesteed het maken van een nieuw weg- lichaam op een gefundeerden betonvloer, het maken van twee duikerbruggen van ge wapend beton en het verlengen van een bestaanden duiker, het aanbrengen van een wegfundeering en het verrichten van be stratingen en herbestratingen, een en ander met bijbehoorende werken ter verbetering van den verkeersweg Hoogeveenscheweg Hooge Rijndijk (wegvak ZuidvaartHooge Rijndijk) in de gem. Hazerswoude. Laagste inschrijver volgens het bestek was A. de Regt en Co., Rotterdam, voor f. 102.500. Van de bijzondere inschrijvingen was die van N.V. Zanen en Verstoep, Den Haag, voor f. 100.000 de laagste. De strijd om Madrid. MADRID, 30 November (Havas). He denochtend werd een groote troepenbewe ging ln het kamp der nationalisten waar genomen. Eén afdeellng richtte zich naar Humera, de andere naar Pozuela. De aan val van deze troepen werd afgeslagen en een aanval in Estremadura werd eveneens afgeslagen. De rechtschen hadden voor gis teravond een aanval voorbereid in de Uni versiteitswij k en Moncioa, doch aangezien de leiders der regeringstroepen hun man nen concentreerden, werd van dezen aan val afgezien. Het leger van generaal Mola is gisteren ten Noord-Westen van Madrid in de rich ting van den weg naar Coruna ongeveer 4 km. opgerukt. De uitgangsstelling van Mola was de lijn zuidelijk van het Casa del Campo naar het dorp Boadilla. een twaalftal kilometer ten westen van Madrid. De rechtschen maakten zich meester van het sanatorium Belle Vi- sita en Casa de Los Moinos en verder van de heuvels, welke het dorp Humera be heerschen. De regeeriugstroepen trokken zich terug in de richting van Maja da Honda en kwa men tot staan voor het dorp Aravaca, 7 km. ten noordwesten van Madrid, hierdoor is het Casa de Campo vrijgekomen en kan de actie ontpooid worden in de richting Coruna en het Escorial. De nieuwe Duitsche gezant bij Franco. De nieuwe Duitsche gezant bij de regee ring-Franco generaal Faupel heeft zijn ge loofsbrieven aan den gevolmachtigde voor buitenlandsche zaken van de Franco- regeering overhandigd. In een rede zeide generaal Faupel ver heugd te zijn over zijn benoeming, want reeds als voorzitter van het Ibero-Ameri- kaansch instituut en van de vereeniging Duitschland-Spanje, heeft hij gelegenheid gehad te werken aan een cultureelen band tusschen beide staten. Chili bereid den raad te presideeren De Chileensche ambassadeur te Londen heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, een nota van zijn regee ring overhandigd, waarin vordt medege deeld, dat de regeering van Chili een bij eenroepen van den Volkenbondsraad onder de huidige omstandigheden weinig wen- schelijk acht. De regeering te Santiago verklaart evenwel, dat toch haar vertegen woordiger bereid is de zitting van den raad te presideeren. Als datum van bijeenkomst van den raad prefereert zij 14 Dec. DE FRAUDE BIJ DEN BIJZONDER VRIJWILLIGEN LANDSTORM TE MAASTRICHT. Het gerechtshof te Den Bosch heeft he den arrest gewezen in de strafzaak tegen jhr. J. A. J. H G„ wonende te Maastricht, die zich in het tijdvak van 1927 tot 1936 te Maastricht heeft schu;die gemaakt aan verduistering van f. 24.672. welk bedrag toe behoorde aan den bijzonder vrijwilligen landstorm. Bovendien heeft hli zich meer malen schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. De Maastrichtsehe rechtbank had hem tot een iaar en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Bossch hof veroordeelde hem tot twee iaar gevan genisstraf met aftrek van het geheele voorarrest. HAAGSCH GERECHTSHOF. De Noordwijksche rioïeering. Op de buitenplaats Huize Offem, van L. Graaf van Limburg Stirum te Noordwijk. wordt reeds geruimen tijd hinder onder vonden van stank, welke wordt verspreid door de aan deze buitenplaats over een af stand van ongeveer 600 meter grenzende „Woensdagsche Wetering" waarin de Noordwijksche rioïeering pleegt te worden geloosd. Graaf van Limburg Stirum c.s. achtte dien stank ondragelijk en de dam pen voor de gezondheid schadelijk, wes halve hij een vordering tegen de gemeente Noordwijk instelde om onverwijld met het afvoeren van die stoffen op te houden. De Haagsche rechtbank heeft bij vonnis van 25 Juni 1935 die vordering ontzegd. Van dit vonnis ging Graaf van Limburg Stirum in appel bij het Haagsche gerechts hof, dat heden in deze zaak arrest heeft, gewezen en d" grief van appellant gegrond heeft geacht daarbij aannemende, dat daar ter plaatse (het woonhuis van apel- lant is ongeveer 200 m. van de Wetering af gelegen) de Wetering zoodanigen toestand verkeert, dat de afvalstoffen daarin door loopend ln rotting verkeeren, waarmede te allen tijde zoodanige gasvormlng ontstaat dat deze door den reuk kan worden waar genomen. Rekening houdende met de omstandig heid dat, om een einde te maken aan deze stankverspreiding, de gemeente werken zal moeten doen uitvoeren waarmede eenlgen tijd gemoeid is en welke kosten medebren gen, heeft het Gerechtshof, met vernieti ging van het vonnis, waarvan appè', de ge meente Noordwijk veroordeeld om binnen een jaar, nadat arrest ln kracht van ge wijsde zal zijn gegaan, op te houden met het afvoeren van die stoffen uit de ge- meenterioleering naar en ln de Woensdag sche Wetering. DE VEROVERING VAN /.3ESSYNIK. ADDIS ABEBA 30 Nov. (Stefani) Uit Góre wórdt gemeldt. dat dé benden ."van ras Imroe zich voor de Italiaansche troepen hebben teruggetrokken in de moerassen van Sobat. Zij zouden de gren: van Britsch Mongalla zijn gepasseerd en dcor de gen darmerie van den Soedan ontwapend zijn en geïnterneerd te Mahdi oer. Gambela verwacht thans de aankomst ♦in de Italiaansche troepen. De notabeien van het gebied bereiden kampen voor tot legering van de Italiaansche troepen. HORTHY ONDERSCHEIDEN. WEENEN 30 Nov. (D NB.) Bonds president Miklas heeft den Hongaarschen riiksregent, admiraal Horthy de groote ster van de Oostenrtiksche orde voor verdienste verleend. AMSTERDAM, 30 Nov. Ook heden had de markt een eenigszins verdeeld aspect en viel het op, dat weer een flauwe stemming overheerschte voor Vorstenlanden en Koloniale Bank, die ook Zaterdag sterk gedrukt waren. Men zou hieruit opmaken, dat de beurs wel sterk rekening houdt met de juistheid van de geruchten omtrent reorganisatie bij deze ondernemingen Vorstenlanden kwamen op 29%, dus bijna 6 pet. beneden het slotpeil van Zaterdag en aandeelen Koloniale bank openden op 65'/:% tegen Zaterdag 72%, waarna later eenig herstel volgde. Met uitzondering van H.V_A„ die het be hoorlijk koersavance tot 424% vertoonden, waren ook de andere suikerfondsen iets lager, o.a. Java-Cultuur, die 4% verloren. Over het algemeen was de markt, weinig oogewekt maar van een minder goede stemming kon evenmin gesproken worden. De spontane kooodrang (s geweken en heeft voor een gereserveerdheid, die reeds sinds de vorige week zich openbaart, plaats ge maakt. Trouwens, ook het verlooo van Wallstreet van'i l. Zaterdag biedt weinig- houvast hoe wel He provisie van de goederenmarkten en de bedriivigbeid in de industrie, er wel on wiizen dat de verbetering in het Ameri- kaansche bedrijfsleven verderen voortgang maakt. Toch was de belangstelling voor Amerl- kaansche fondsen hier heden niet zoo groot en waven de koersen meerendeels gedrukt. Feitelijk had alleen U. States Steel een vaste tendenz. Eenige belang stelling ging vanzelf ook uit naar aandee len A.K.U., wegens de overeenkomst met de Associated Rayon, welke tengevolge heeft, dat de laatste wordt geliquideerd. A.K.U. was e.a. 2% hooger. Rayons bleven onveranderd. De overige industriewaarden velschillen weinig van Zaterdag. Unilever priishoudend. Philips kalm en iets hoogsr. Voor Rubbers was de animo niet groot, zoodat een koerspeil werd be reikt, dat eenige punten beneden dat van Zaterdag lag. Tabakken ongeanimeerd en prijshoudend. Scheepvaarten algemeen zwakker vooral voor aandeelen Holland A.merika-Liin, die 5 pCt. verloren. Koninklijke bewogen zich bij kalmen handel even boven de 4001», zonder dat zich fluctuaties van beteekenis voordeden Beleggingen hadden een verdeeld verloop, met de nieuwe 3 pCt. staatsleenlng goed prijshoudend op 97 3/4. WISSELKOERSEN. Londen 9.015/8; Berlijn 74; Parijs 8.57%; Brussel 31.10; Zwitserland 42.30; Kopen hagen 40.27%; Stockholm 46.50; Oslo 45 32%; New-York 1.84 1/16; Praag 6.51%. Frolongatie 13/4; Part. disc. 15/161; Daggeld Registermarken 37 1/4; Crediet Soerr- marken 15 5/8; Effectensperrmarken 13%; Reismarken 49%; Bankpapier 39. AMSTERDAM, 30 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 491 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 58—64. 2e kw. 52—56 3e kw. 44—50 p. K.G. slachtgewicht. 91 Melk- en kalfkoeien 160— 210 p. stuk. 74 vette kalveren, 2e kw. 4652, 3e kw. 4246 p. K.G levend gewicht. 88 nuchtere kalveren 710 p. stuk. 119 scha pen 1922 p. stuk; 549 varkens; 5051, zware varkens 49—50, vette varkens 4849 p. K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP, 28 Nov. Coop, vereeniging De Boskopsche Veiling. Rozen per bos: Hadley 2735 ct., Phoebe 37—58 ct., Butterfly 40 56 ct„ Rosalandia 3550 ct., Paul Grampel 2238 ct„ Babyrozen 1925 ct., Florex 30 50 ct., Elien Poulsen 16—28 ct., Edith Helen 80120 ct., gemengde rozen 14—17 ct. Di versen per bos; Chrysanten groot-bloemig, 7090 ct., idem tros 1219 ct., Pernettia per stuk 8—13 ct. ROTTERDAM, 30 November. Aanvoer: Totaal 3481. Vette runderen 721; Vette kalveren 222; Nuchtere kalveren 6; Scha pen en lamineren 1633; Varkens 899. Prij zen per KG: Vette koeien le kw. 58, 2e kw. 52, 3e kw. 37—45; Vette kalveren 85, 75, 52 —62; Varkens (levend gewicht) 43, 42, 41; Schapen 44, 37, 29; Lammeren 43, 33, 28. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 23, 2e kw. 16, 3e kw. 1?: Lammeren 16, 12, 10. i 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3