Het eeuwfeest der Kon. Ned. Grofsmederij Jaargang MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 No. 23523 Feestavond voor het personeel M M 'QaatiBtótiB Mik- im HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN St. Nicolaas arriveert in de Sleutelstad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Aanbieding van een huldeblijk J. NOORDANUS Sr. t Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: J ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden V3D 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijnf per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 utnd.) Ter gelegenheid van het 100-jarig be- laan der Kon. Ned. Grofsmederij op 31 lagustus jl. bood het bestuur van ge- xiemde vennootschap Zaterdag j.l. in de poote Stadszaal aan het geheele perso- :eel een feestavond aan. Aanvankelijk zou lit feest In het laatst van Juli gehouden iorden. doch in verband met een den di- [Kteur, den heer N. C. F. van Ginkel over komen ernstig ongeval werd de geheele tetvlering uitgesteld. De stemming heeft overigens onder dit litstel niet het minst geleden, hetgeen rauwens geen verwondering behoeft te rekken, want reeds de aanblik van de iroolijk met bloemen en palmen versierde ial schiep een sfeer van gezelligheid. Jricndelijke dames overstelpten de feest gangers reeds bij den ingang met goede £ïen in den vorm van een zakje bonbons oor de dames, rookgerei voor de heeren een ruikertje bloemen en een bon- rekje voor gratis-consumpties voor allen, oodat er al direct een vroolijke stemming ieerschte. Nadat het college van commissarissen en ie directie, vergezeld van hun dames de Jampvolle zaal had betreden, sprak de resident-commissaris, de heer J. H. Zee tan een kort welkomstwoord, waarin hij ws op het feit, dat allen hier tezamen iracht. Spr. noemde vervolgeris eenige belang- ijke jaartallen en gebeurtenissen uit de [eschiedenis der K.N.G., waarin „ups and lowns" elkander afwisselden. Maar zoowel tijden voor voor- als van tegenspoed ileef één ding constant: de kwaliteit der ïoducten, welke altoos de vergelijking net artikelen van binnen- en buitenland- che concurrenten glansrijk kon doorstaan. Dit was te danken aan de goede krach- tn, waarover de K.N.G. steeds heeft mo ten beschikken. Het bestuur meende dan »k dit 100-jarig bestaan niet zonder meer le mogen laten passeeren. ook al zijn de leestanden niet zoo rooskleurig als het ich die zou wenschen. Helaas was het den directeur overkomen ingeval de reden, dat de festiviteiten noesten worden uitgesteld, doch spr. weet tich aller tolk. wanneer hij zijn groote heugde uitspreekt over het feit, dat de heer Van Ginkel momenteel voor 99 pCt. hersteld is en deze feestelijkheden per- ioonlijk kan meemaken (Applaus). De heer Zeeman besloot zijn openings- roord met allen een plezierigen avond toe wenschen, waarna de muziek het Wil helmus inzette, dat door allen staande wrd meegezongen. ..The Dutch Palyers" onder leiding van Albert Gerritsen, openden daarna 't feest programma met een muzikale potpourri, waarna beurtelings de humorist Piet Leen- houts, een goochelaar, de cabaretière Stella Seerner, de zingende schilder Otar en de equilibrist Berny de aandacht vroegen en ook onverdeeld verwierven. Alvorens de pauze inging, nam de heer Chr. P. Versteegen, het woord in zijn kwaliteit van voorzitter der feestcommissie, welke zich uit het personeel had gevormd. De heer Versteegen wees er allereerst op, dat de algemeene toestand in de industrie, de groote werkloosheid en het gemis aan loonende orders geen uitbundige feest vreugde wettigen. Om die reden heeft het personeel het zeer gewaardeerd, aldus spr., dat het bestuur niettemin besloot tot een feestelijke herdenking van ons aller eeuw feest, zij het dan op bescheiden wijze. Inderdaad is er, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden reden tot vreugde en dankbaarheid, want niet alleen heeft het bedrijf aan vele moeilijkheden het hoofd weten te bieden, maar zelfs staat het on geschokt daar, om wanneer de toestanden verbeteren, met verjongden ijver en her nieuwd technisch kunnen zijn arbeid voort te zetten. Voor de uitoefening van industrie en voor een duurz;tam koopmanschap is behalve een gezonde flnancieele basis ook vertrouwen noodig en met vreugde constateert spr., dat het daaraan hij de afnemers der K.N.G. nimmer heeft ontbroken, noch ten aanzien van het nakomen harer financieele ver plichtingen. noch ten opzichte van haar technisch kunnen. Ook het personeel stelt volledig vertrou wen in het bestuur der vennootschap, om dat het weet, dat daar aller belangen veilig zijn. Dit vertrouwen werd mede gevestigd door verschillende maatregelen t.o.v. het personeel, zooals de oprichting van het pen sioenfonds, het ziekenfonds, de steunver- leening aan weduwen en weezen. enz. De toestanden in de laatste jaren hebben ingrijpende maatregelen noodzakelijk ge maakt, doch het personeel is ervan over tuigd. dat ze werden getroffen om nog grootere moeilijkheden te voorkomen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de verbeteringen, welke in den laatsten tijd in het productie-apparaat zijn aangebracht en die mede gezien de huidige opleving volledig vertrouwen in de toekomst der K.N.G. alleszins wettigen. Het personeel, aldus spr.. heeft het bij een simpelen gelukwensch niet willen laten, doch heeft zijn liefde voor en verbonden heid aan het bedrijf willen weerleggen. in een blijvend aandenken. Het ligt voor de hand. dat het de herinnering aan dit eeuw- Foto Van Vliet, Leiden. feest levendig heeft willen houden in den vorm van een metalen aandenken, een bronzen plaquette, waarop de attributen van het bedrijf zijn samengebracht en die met groot vakmanschap, waren kunstzin en groote toewijding is ontworpen, gemodel leerd en gegoten in de Rijnlandsche Kunst gieterij van de heeren H. W. Stöxen en Zn. Zich vervolgens richtende tot den direc teur, den heer van Ginkel sprak de heer Versteegen de groote blijdschap van het geheele personeel uit over diens herstel en aanwezigheid (applaus). Waar gij, aldus spr.. u steeds hebt onttrokken aan alle huldebetoon, willen wij niet nalaten om bij deze gelegenheid openlijk onzen dank uit te spreken voor het vele belangrijke, wat gij in den loop van een lange reeks van jaren voor de N.V. en haar personeel tot stand hebt gebracht. Wij allen eeren in u den man op een be langrijke post; iemand van een groote in telligentie, met een benijdenswaardige in tuïtie, een geweldige vitaliteit en werk kracht; iemand met een ongeëvenaarde daadkracht, die in korten tijd een fan tastische hoeveelheid werk kan verzetten en daarnevens iemand met een warme men- schelijkheid en groote mate van zelfbeheer- sching, aan welke laatste eigenschappen goeddeels de buitengewoon goede verhou- dingen onder het personeel te danken zijn. Onder aanbieding van een zilveren siga rendoos en dito sigarettenkoker met in scriptie bracht spr. den heer van Ginkel ten slotte hartelijk dank voor alles wat hij voor de N.V. en het personeel heeft gedaan en hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de vennootschap onder leiding van het tegenwoordige bestuur een tijdperk van grooten bloei tegemoet moge gaan. De zaal onderstreepte dezen wensch met een langdurig applaus en een spontaan: „Lang zal hij leven". Aan mevr. van Ginkel werden bloemen aangeboden. De heer Zeeman aanvaardde namens commissarissen dankbaar het fraaie ge schenk, dat een eereplaats zal krijgen in de fabriek, n.l. in de hall van het admini stratie-gebouw. Uit zijn marineloopbaan herinnerde spr. zich steeds met een gerust hart stormen te hebben getrotseerd, wanneer hij wist, dat het schip was toegenjst met ankers en ket tingen van de K.N.G.'Evenzoo is het bedrijf onaangetast gebleven door de maatschappe lijke stormen, welke over zijn hoofd zijn gegaan. De heer Zeeman eindigde met nogmaals zijn hartelijken dank te betuigen voor het fraaie geschenk, dat daarna door alle aan wezigen werd bezichtigd. Na de pauze traden dezelfde artisten als daarvóór nogmaals voor het voetlicht, met zoo mogelijk nog meer succes, terwijl tot besluit van den zeer geslaagden avond een dansje werd gemaakt, waarbij „The Dutch Players" op uiterst muzikale wijze het tempo aangaven. Een verdienstelijk musicus. DE VISCH IN HET RUN- SCHIEKANAAL. EN In tegenstelling: met de ons verstrekte inlichtingen verzoekt men ons te melden, dat niet de aannemer van de werkzaam heden aan de Haagwegbrug c.a.. doch het bestuur van den Hengelaarsbond voor Lei den en Omstreken alhier voor zijn rekening en met toestemming van aannemer de visch heeft doen overzetten in het Galgenwater, omdat de vele duizenden waterbewoners, die zich tusschen de afdammingen bevonden anders een wissen dood tegemoet gingen. Zaterdag is den geheelen ochtend aan dat overzetten besteed, waarbij een enorme hoeveelheid in het vriie water kon worden gebracht. Hedenmorgen werd dit werk nog voortgezet De toch reeds sterk terugloopende visch- stand zou zeker opnieuw ernstig schade lijden, wanneer die vele duizenden jonge vischjes aan den verstikkingsdood werden prijsgegeven. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. Wijlen de heer Noordanus. Te laat om er in ons Blad van Zaterdag nog melding van te maken, bereikte ons de droeve tijding van het overlijden op 66- jarigen leeftijd van den heer J. Noordanus Sr.. die gedurende zeer vele jaren een voor aanstaande plaats innam in het muziek leven van onze stad. De heer Noordanus genoot zijn muzikale opleiding op de muziekschool in zijn ge boorteplaats Rotterdam waarbij hij tevens een speciale studie maakte in het ciarinet- spel. Op jeugdigen leeftijd kwam hij als clarinettist bij de stafmuziek van het 4e Reg. Inf. alhier, in dien tijd onder leiding van Gottfried Mann. Tot aan zijn pen- sioeneering bleef hij aan dit orkest ver bonden. Intusschen vond hij gelegenheid vele muziek-dilettanten in de geheimen der muziek in te wijden. Na zijn pen- sioeneering was hij nog eenige jaren als clarinettist werkzaam bij het Concertge bouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg, welk engagement hij door den wereldoorlog moest opgeven. Veie muziek- vereenigingen hebben zich aan zijn leiding toevertrouwd, met het resultaat dat tal rijke eere-teekenen hare vaandels sieren. Tot deze vereenigingen behoorden o.a. de welbekende harmoniekapel T. en D„ de Chr. Harmonievereeniging Concordia te Boskoop, de Hiliegomsche Harmoniekapel te Hillegom, het Leidsche strijkensemble „Per aspera ad astra" het dameszangkoor van „Oefning baart kunst" en het bekende korps „Werkmans Wilskracht", dat later overging in handen van den heer Dik. Met groote toewijding gaf hij zich aan zijn taak en met zeer veel genoegen denken wij terug aan de serieus-voorbereide uit voeringen. waarbij hij den dirigeerstok zwaaide. Voor een groot aantal concertstukken schreef hij persoonlijk de arrangementen. Ook bij zijn privé leerlingen was hij zeer gelie.fd. De* nagedachtenis aan zijn beminnelijke en bescheiden persoonlijkheid zal bij zijn vele vroegere muziekvrienden in erkente lijkheid blijven voortleven. Hedenmorgen vond in allen eenvoud op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot plaats, waarbij deputaties van diverse muziekverenigingen alsmede een vertegen woordiging van den Alg. Militairen Pen- sioenbond en vele van zijn vroegere leer lingen hem uitgeleide deden. Op verzoek werd aan het graf niet ge sproken. De heer A. Kooien dankte uit naam van de familie voor de betoonde belangstelling. "e fraaie bïöTïzen plaquette, ontworpen P vervaardigd door de Rijnlandsche •jjBtgieterij der firma H. W. Stöxen en Zn. welke Zaterdagavond door het ge- Bjffljjjk personeel der Kon. Ned. Grof- jrierij aan het bestuur der vennootschap "td aangeboden. .vp deze plaquette, groot 115 x 85 c.M.. ,!J de verschillende producten der K.N.G. Sften gebracht. Zoo ziet men in het jwn boven o.a. een baggermolen mgt achtergrond dp Zijlpooitshnjg, ge flankeerd door een stoomhamer (nachts) en twee gietovens (links). Aan de onderzijde ziet men v, 1. n. r. het volstorten van een gietvorm, het vervaar digen van een krukas in de draaibank en het vervaardigen en beproeven der anker kettingen volgens de nieuwste Ego-me thode. waarbij de ketting electrisch wordt gelast Geheel links ziet men tenslotte het labrieksverk en rechts twee gekruiste an kers. Morgen begint de verkoop. Het Comité voor den Verkoop der Wel dadigheidspostzegels in Lelden on omgeving schrijft ons: Morgen, 1 December, begint de verkoop der Weldadigheidspostzegels en Briefkaar ten voor het Kind. De postzegels zijn. even als overige jaren, verkrijgbaar in vier waarden met toeslag. De opbrengst komt ten bate van het misdeelde kind van alle gezindten. Door de bezuiniging zijn de overheids subsidies der gestichten, die kinderen ver zorgen, zóó geslonken dat men méér dan ooit is aangewezen op de particuliere lief dadigheid. In het tentje op het postkantoor te Lei den en te Oegstgeest worden de postzegels en briefkaarten ten verkoop aangeboden. De briefkaarten zijn dit jaar bijzonder aantrekkelijk en het Comité heeft aan ook reeds aan de bestellingen, welke geregeld binnenkomen, kunnen constateeren, dat de kaarten bij het publiek zeer in den smaak vallen. Behave een serie van vijf bloemen- kaarten zijn er ook losse prentbriefkaarten in groote verscheidenheid te verkrijgen. Bestellingen worden vanaf 1 December aan huis bezorgd. Wij hopen, dat het engeltje, dat op de postzegels staat afgebeeld mjej, een bazuin aan den mond, niet tevergeefs de üeide- naars tot koppen zal opwekken. BINNENLAND. Er zijn meer geschoolde reserve-vliegers noodig; vergadering der Vereeniging voor Nationale Veiligheid. (2e Blad). Het bezoek van het Prinselijk paar aan Eindhoven (3e Blad). Auto in de Zuid-Willemsvaart gereden; de bestuurder verdronken. (Gemengd', 3e Blad). Overleden is, 50 jaar oud, de R.K. tooneel- kundige Frank Luns. Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Het bezoek van Horthy aan Weenen (Buitenland, 2e Blad). Nog steeds gerucht om het Duitsch- Japansch accoord. (Buitenland1, 2e BI.) De bewapening van sovjet-Rusland en Japan. (Buitenland, 2e Blad), De aanval op Madrid is hervat. (3e ei* le Blad). De Fransche communisten tegen de regee ring Blum. (Buitenland, 2e Blad). Nederlaag der socialisten in het Zwitser- sche kanton Genève. CBuitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: L. W. Nouwens. Rhijngeester- straatweg 96. Oegstgeest. smederij, gas- en waterleiding, sanitaire art. enz. Uittredend Eigenaar: L. W. Nouwens. dd. 1 Mei 1936. Wijz. handelsnaam in: G. A. A. Nouwens v.h. L. W. Nouwens. Nieuwe Eigenaar: G. A. A. Nouwens. Oegstgeest. DE OPTOCHT VAN DEN MIDDENSTAND. De Leidsche Middenstandscentrale heeft besloten aan de feestelijkheden ter gelegen heid van het a.s. Vorstelijk Huwelijk deel te nemen door het houden van een propa ganda- en reclame-optocht. De besturen der middenstandsvereenigingen, der vak- vereenigingen en de vertegenwoordigers der middenstandsgroepen zijn in verband daar mede uitgenoodigd tot een bespreking, welke morgenavond te 9 uur in In den Vergul den Turk" wordt gehouden. ONBEVOEGD COLLEGE-LOOPEN. Door de politie is tegen een tiental per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd bijwonen van de lessen aan de Rijksuniversiteit alhier. Foto Van Vliet, Leiden. Zaterdagmiddag is Shit Nicolaas, vergezeld van Zwarten Piet en cjxie herauten, in dp sypubqlpliari g^rriveerd, waar hjj werd verwelkomd door 600 lgÈrlingpn van dp laagste kly^sp dqr openbare lagpre sqhoien. i

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1