TRIUMPH LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 November 1936 vm viu&sife m triomfeert! De strijd in Spanj* YISSCHERIJ-BERICHTEN Redactie151 Directie en Administr. 250 BUITENLAND TELEGRAMMEN Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) DE BIOSCOPEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Italiaansch-Japansch accoord. Horthy in Italië, Antonescu in Polen. Volgens berichten uit semi-officieele bron is een accoord tot stand gekomen, waarbij Japan de Italiaansche over- heersching in Abessynië erkent in ruil voor een Italiaansche erkenning van Mandsjoekwo. Voorts is in het accoord een opnieuw bevestigen van de Japan- sche commercieele rechten in Abessynië begrepen. Bovendien wordt bekend gemaakt, dat er geen enkel voornemen bestaat te trachten deelneming te verkrijgen van Italië aan het Duitsch-Japansche verdrag, aangezien de delicate betrek kingen van Italië met Groot-Brittannië en Rusland een Italiaansche deelne ming voor het oogenblik niet raadzaam maken. Een bevestiging derhalve van hetgeen reeds lang bij geruchte de ronde deed. De Paus heeft aan den Hongaarschen rijksregent, admiraal Horthy bij gelegen heid van diens bezoek aan den Vaticaan- schen Staat de op één na hoogste pause lijke onderscheiding verleend, namelijk de Orde van den Gouden Spoor of den Gou den Krijgsdienst. De Hongaarsche minister-president Da- ramyi werd met het grootkruis van de Orde van Pius IX onderscheiden, welke onder scheiding in rangorde onmiddellijk op de Orde ran de Gouden Spoor volgt. De overige heeren van het gevolg van admiraal Horthy kregen eveneens pause lijke onderscheidingen. Horthy en zijn gemalin hebben deelge nomen aan een groote ontvangst, die te hunner eere georganiseerd was door den grootmeester van de Souvereine en Mili taire Orde van Malta, prins Chigi-Albani. Verder waren aanwezig de Hongaarsche ministers Daranyi en de Kanya. minister Ciano, andere leden der Italiaansche re geering en verscheidene kardinalen. Hedenmorgen is het Hongaarsche gezel schap naar Weenen vertrokken, uitgeleide gedaan door de Koninklijke tamilie en den Duce. De Poolsche president heeft den Roe- meenschen minister van buitenlandsche zaken Antonescu, de ordeteekenen van de hoogste onderscheiding, den „Witten Ade laar", overhandigd. Antonescu van zijn kant heeft maarschalk Smigly-Rydz de hoogste' Roemeensche onderscheiding ver leend. n.l. het grootkruis van de orde Ser- viciu] Credencios. Gistermiddag hebben minister-president Skladkowski en de minister van buiten landsche zaken, Beek, een bezoek gebracht aan Antonescu: De ondervoorzitter van den senaat. Ma- kowski, voorzitter van de parlementaire Poolsch-Roemeensche groep, heeft ter eere van Antonescu een dejeuner aangericht. In den loop van den middag onder- tcekenden Antonescu en Beek een con ventie betreffende de cultureele sa menwerking tusschen Roemenië en Polen en wisselden zij de ratificatie- oorkonden uit van de conventie, be treffende de Poolsch-Roemeensche grensbepaling; Beide landen verbinden zich geen troe pen over hun gebied door te laten! FRANKRIJK. Wetsontwerp inzake verplichte arbitrage. DUITSCHLAND. Verbod van kunstcritiek. De minister van propaganda, Goebbels, publiceert een verordening, waarbij de kunstcritiek in haar bestaanden vorm wordt verboden. In de plaats van den kunstcriticus treedt de kunstredacteur, die Iedere bespreking met zijn vollen naam moet ondertcekenen. Het ambt van kunst redacteur wordt afhankelijk gemaakt van een speciale vergunning, slechts te verlee- nen aan hen. die een werkelijk voldoende vorming hebben genoten. De kunstredac- teurm oet minstens dertig jaar zijn. Uiteenzettingen van Blum en Delbos Blum heeft gistermiddag bij het bureau van de Kamer een wetsontwerp ingediend betreffende dé verplichte verzoening en ar bitrage in geval van sociale conflicten. Het wetsontwerp bevat zestien artikelen. Het eerste bepaalt, dat alle collectieve ge schillen onderworpen worden aan een pro cedure van verzoening en arbitrage, vóór eenige verklaring van staking of uitslui ting kan volgen. Waar de collectieve over eenkomst in een arbitrage voorziet, is de voorziene procedure van toepassing. Indien niet in een procedure van arbitrage is voorzien, komt het geschil voor een depar tementale commissie van verzoening. In dien niet op korten termijn tot overeen stemming gekomen kan worden, dan wordt de regeling van het geschil toevertrouwd aan de zorgen van de nationale federaties van het beroèp waarin het geschil zich voordoet, die een commissie benoemen, die binnen zes dagen een regeling tot stand gebracht moet hebben. Indien deze com missie er niet in slaagt tot een oplossing te komen, komt het geschil voor een natio nale verzoeningscommissie onder voorzit terschap van den betrokken minister, welke commissie verder is samengesteld uit een gelijk aantal gesalarieerde krachten, aan te wijzen door het verbond van de Fransche werkgevers en het algemeen verbond van den arbeid. Indien ook deze commissie het geschil niet tot een oplossing kan brengen, moet zij een procesverbaal opstellen, waar in de punten van geschil worden opgetee- kend en de partijen verzoeken een arbiter aan te wijzen. Binnen acht dagen moeten het verbond van den arbeid en dat van de werkgevers bij de permanente commissie voor de nationale economie twee lijsten, ieder met vijftien personen er op, indienen, waaruit de minister een arbiter kiest, in geval een van de partijen weigert een ar biter te kiezen. De arbiter zal worden ge kozen van de lijst van de partij die in gebreke blijft. Indien de arbiters niet tot overeenstem ming kunnen komen, wijzen zij een opper- scheidsrechter aan. Indien zij het daar niet over eens kunnen worden, kiest de minister er een van de lijsten van de beide verbonden. Deze opperscheidsrechter moet in drie dagen een beslissing geno men hebben. Indien de procedure van ver zoening niet kan volgen, doordat een van de partijen zich afzijdig wenscht te houden, stelt de minister het proces-verbaal op, waarover boven sprake was en de proce dure heeft dan verder het bovengeschetste verloop. Indien de procedure v. arbitrage om de zelfde reden niet kan volgen kiest de min. een arbiter uit de partij die ln gebreke blijft. De arbitrale uitspraak is bindend voor belde partijen. De Kamer heeft het wetsontwerp inzake belastinghervorming in zijn geheel met 381 tegen 200 stemmen aangenomen. De Kamer zal Dinsdag in den morgen het wetsontwerp inzake verplichte arbi trage en in den namiddag het wetsontwerp inzake de pers behandelen. Een bijeenkomst, die gisteravond ln het Velodrome d'Hiver te Parijs en omgeving van het Volksfront was georganiseerd, werd bijgewoond door een groote men- schenmenigte, die in opgewonden stemming verkee'rde en herhaaldelijk den kreet „Blum aan het werk" liet hooren. Nadat de minister van staat. Violette, een beroep had gedaan op de eenheid, ver klaarde de communist Thorez o.a.: de werk gevers lokken stakingen en desorganisatie van het land uit. Wij zullen hun geen ge legenheid geven te hernemen, wat zij ge geven hebben. Nadat de radicaal-socialist Campinchi nog een rede had gehouden, nam minister president Blum het woord. Met betrekking tot de stabiliteit der regeering zeide hij nooit was een regeering moeilijker van buiten af omver te werpen dan de onze, want alle aanvallen zullen op ons afstui ten, zoolang de krachten, die in het Volks front vereenigd zijn, aangesloten blijven. Doch nimmer was er ook een regeering, die van binnen uit gemakkelijker omver te werpen was. Als antwoord op den kreet „Blum aan het werk", herinnerde de mi nister-president aan de laatste dagen. Ik heb, zeide hij, niet het gevoel, bijzonder inactief te zijn geweest. Wij leven op dit cogenblik en in de komende dagen in een tijdperk van intensieve actie. Hij noemde de ontworpen wetten op, o.a, inzake de pers en de verplichte arbitrage, en voegde hier aan toe: dit ls niet alles. Ik zal morgen aan den kabinetsraad een maatregel voor stellen, welke beoogt een „democratisch stakingsrecht" in te stellen, zooals het In I een republlkeinschen staat moet bestaan, i Wij zullen in volledige overeenstemming met de corporatieve organisaties voor het parlement de maatregelen doen zegevieren, die de groote werkgevers thans weigeren, langs minnelijken weg te aanvaarden. Blum besloot zijn binnenlandsch-politleke be schouwingen met een beroep op de eenheid en met de verklaring, dat men geen strijd kan voeren voor verplichte arbitrage tij dens „een algeheele sociale crisis, en op een oogenblik van algemeene staking en hernieuwde bezetting van fabrieken". Over gaande tot de buitenlandsche politiek, ver klaarde Blum: er is op het oogenblik geen enkele mogendheid in Europa, die zich aan de non-interventie-overeenkomst heeft onttrokken. Alle mogendheden blijven medewerken aan de instelling van een controlestelsel dat, Indien het verwezen lijkt kan worden zooals ik wensch, ditmaal doeltreffend zal zijn. Blum protesteerde vervolgens tegen de propaganda, waarbij Frankrijk voorgesteld wordt als een verzwakt land. Frankrijk, zeide hij, is in politiek en diplomatiek op zicht, sterk, want wij zijn er in geslaagd, den verzwakten of gebroken bundel onzer vriendschappen en bondgenootschappen weder te versterken. Wij zijn er ln belang rijke mate in geslaagd, alle pacifistische krachten ln Europa tot elkaar te brengen, met elkaar te verzoenen en den band tus schen hen te versterken. Blum protesteerde dan ook nogmaals tegen de bewering, dat Frankrijk door zijn regeering ls verzwakt en onder luide toejuichingen besloot hij met een beroep te doen op het vertrouwen in de toekomst deT regeering. Dit laatste slaat blijkbaar op het feit, dat te Maubeuge in de metaalfabrieken de algemeene staking is afgekondigd, waar de fabrieken zijn bezet. In de commissie van buitenlandsche zaken heeft Delbos een uitvoerige uiteen zetting gegeven van den buitenlandsch- politieken toestand. Speciaal behandelde hij de Spaansche kwestie. Hij verheelde niet. dat door het Spaansche conflict op alle terreinen moeilijkheden zijn ontstaan. Delbos deelde mede, welke resultaten de niet-inmengingscommissle te Londen heeft bereikt en legde daarbij den nadruk op de nauwe samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk. Engeland heeft den partijen niet de rechten van oorlogvoerenden toe gekend. in overeenstemming met de Fran sche diplomatie. Ten aanzien van de Duitsch-Japansche overeenkomst zeide Delbos, dat deze niet moet worden be schouwd als een stelselmatig antwoord op het Fransch-Russische verdrag. Flandin sloot zich volkomen aan bij het geen Delbos over de samenwerking met Engeland gezegd had en toonde zich ver heugd over het feit, dat de Britsche regee ring zich groote opofferingen getroost ten gunste van een snelle bewapening. Hij ver oordeelde verder de agressieve houding der communistische partij tegenover Duitschland. die, naar hij zeide, de Hitle- riaansche propaganda in de wereld bevor dert. Waar de havenarbeiders te Havre weiger den de Amerikaansche schepen „Washing ton" en „Collanes" te lossen, is eerstge noemde reeds naar Hamburg vertrokken. Verdei- weigerden zes en twintig boot werkers, die het Belgische schip „Egypte" moesten lossen, den arbeid, omdat het ge wicht van de balen katoen, waarmede het schip is geladen niet overeenkomstig het contract is. ENGELAND. Betaalde vacanties. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp betreffende toekenning van een week va- cantie met behoud van loon aan ieder, die sedert op zijn minst een jaar dezelfde be trekking vervult. UIT HET VERRE OOSTEN. Weer toenemende spanning. Opnieuw heeft een Russisch-Japansch grensincident plaats gehad, waarbij aan weerszijden dooden vielen. De situatie spitst zich weer toe! In een gezamenlijke verklaring van het Japansche Kwantoeng-leger en het Mand- sjocrijsche ministerie van buitenlandsche zaken wordt het gevaar voor uitbreiding van het communisme als reden opgegeven voor de sympathie van Japan en Mandsjoe kwo voor de Mandsjoerijsch-Mongoolsche invasie in de Chineesche provincie Soel Joean. De verklaring spreekt zich uit voor het nemen van passende maatregelen, om het hoofd te bieden aan den toestand in Soei Joean, wanneer deze den vrede en de orde ln Mandsjoekwo zou bedreigen. 2915 VIRGINIA (Ingez. Med ZUID-AMERIKA. Roosevelt te Rio de Janeiro. Een rede voor den vrede. President Roosevelt, die zich op zijn doorreis naar Buenos Aires gisteren voor een officieel bezoek te Rio de Janeiro op hield, heeft 's avonds het woord gevoerd in een plenaire zitting van het Braziliaansche bondsparlement, over den Amerikaanschen vredeswil. Hij zeide o.a.: „Gelukkig is het Amerikaansche werelddeel vrij van de oude vijandschappen die in de andere wereld- deelen zooveel ellende veroorzaken. Er was geen lnteramerikaansch geschil denkbaar, dat niet langs vreedzamen weg kan wor den opgelost. Terwijl de rest van de wereld een grimmig beeld van bewapening en dreigende conflicten biedt, hebben de Amerikaansche staten den plicht en de taak zich van hun groote verantwoorde lijkheid bewust te worden en althans ln het Amerikaansche werelddeel een onver breekbaren vrede te bewaren". In zijn verdere uiteenzettingen sloot Roosevelt ook Canada als een deel van het Amerikaansche werelddeel ln en sprak zijn overtuiging uit, dal ook de Canadeezen hun eigen leven willen leven, „vrij van veroveringen en vrij van de vrees voor veroveringen". Hoe hechter de vrede ln het Amerikaansche werelddeel gevestigd is, hoe beter dit voor de overige wereld zal zijn. De universiteit van Buenos Aires heeft besloten, Rooseveit tot Doctor honoris causa te benoemen. DANZIG. Antwoord aan Polen. Senator Huth heeft gisteren, als plaats vervanger van Grelser, die op het oogen blik ln Duitschland vertoeft tot herstel van zijn gezondheid, den Poolschen com missaris von Papee, het antwoord over handigd op de Poolsche nota van 24 Oct. Volgens de Danzlger pers bevatte deze nota de Poolsche eischen, voortvloeiende uit het mandaat, door den Volkenbond aan Polen toevertrouwd, benevens enkele andere Poolsche eischen, die beoogden de Poolsche rechten ln de vrije stad uit te breiden. In het antwoord van Danzig wordt on derstreept. dat de autoriteiten van de vrije stad geneigd zijn over de eerste kwes tie onderhandelingen aan te knoopen na den terugkeer van Grelser, die half De cember wordt verwacht. Wat het tweede gedeelte van de Poolsche nota betreft een uitbreiding van de rechten van War schau weigert de Danziger Senaat iedere discussie, daar zij de meening is toegedaan dal de huidige toestand de eenige is, die een harmonische samenwerking tusschen Warschau en de vrije stad toelaat. Van andere zijde wordt inmiddels uit Danzig vernomen aldus Havas dat de nationaal-soclallsten pogingen onderne men om drie Duitsch-nationale afgevaar digden te bewegen hun oppositie jegens het regime prijs te geven. Een hunner, de advocaat Weise, zou voor dezen aandrang zijn gezwicht. ZUID-AFRIKA. Wijzigingen in het kabinet. De benoeming van den minister van mijnbouw, Duncan, tot gouverneur-gene raal, heeft eenige wijzigingen in het ka binet noodig gemaakt. Hofmeyr, die tot dusverre minister van binnenlandsche zaken was, is benoemd tot minister van mijnbouw, arbeid en onder wijs, Stuttaford, minister zonder porte feuille, ls met binnenlandsche zaken en gezondheid belast, de minister van arbeid, Fourle, neemt in het vervolg de porte feuille van handel en industrie waar. Tot minister zonder portefeuille ls Sturrock benoemd. Dr. van Rensburg, staatssecreta ris van justitie, ls administrateur van den Oranje-Vrijstaat geworden. De nota aan den Volkenbond. Het is naar het oordeel van diplomatieke kringen te Londen hoogst onwaarschljn. lijk, dat het verzoek van Spanje, den Vol. kenbondsraad bijeen te roepen, afgewezen wordt, doch men acht het twijfelachtig, o de raad nog in het begin der volgend week zal kunnen bijeen komen. Er schijn geen enkel initiatief te zijn genomen on de zitting te Londen te doen plaats vinden Malaga gebombardeerd Drie escadrilles driemotorige bommen werpers der rechtschen hebben, naar uil Sevllla wordt gemeld, gisteren Malaga ge bombardeerd. Het arsenaal van de haver zou in brand staan. ITALIË ZENDT CONSUL-GENERAAL NAAR MANDSJOEKWO. ROME, 28 Nov. (Havas), Italië zal geer gezant naar Charbin zenden, doch eer consul-generaal, waarvoor de exequatuu reeds zou zijn gevraagd. Uit dit feit blijkt dat de wederzijdsche erkenning var Mandsjoekwo en Abessynië door Italië er Japan uit een oogpunt van handelsbelani moet worden bezien. ZEELIEDEN HERVATTEN DEN ARBEID. NEW-YORK, 28 Nov. (A.N.P.l. Stakendi zeelleden en de leiders van 3 zeelieden bonden verklaarden gisteravond, dat met de Prudential Steamship Corporaties en de Trans-Oceanic Steamship Corpou tion een overeenkomst hadden ondertee kend, waarbij de zeelieden en officiers der schepen van deze lijnen onmlddelUjl het werk zouden hervatten. IJMUIDEN, 28 Nov, 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.100.84, griet per kir van 50 kilo f.2412, tongen per kilo 1.091 f. 0.72, groote schol f. 1916. middelscbi f, 19—16, zetschol f. 23—21, kleine sch f. 164, schar f. 9-502.80, groote schelvis: f, 22.50, middel schelv. f. 21, kleinmiddi schelv. f. 2017, kleine schelv. f. 14—5.Ï kabeljauw per kist van 125 kilo 1.5(M gullen per kist van 50 kilo 1.163.50, len gen per stuk f, 1,85, wijting per kist vani kilo f. 4.60—1.10. Aangevoerd: 1991 kisten versche harm; Prijzen f6.054.00 p. kist. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM 89 mt f. 1549, IJM 91 met f. 1452, IJM 64 nu f.1623 en de loggers KW 78 met f. Ill KW 74 met f. 1175, E 19 met f. 617. IJM 41 met f. 1543 voor pekelharing, SDG 48 me met f. 1011, SCH 302 met f. 1100, SCH met f. 973, SCH 87 met I. 400, SCH 402 me f. 1228, SCH 297 met f. 838. SCH 37 me f.810, SCH 169 met f.562, VL 97 met IM VL 142 met f. 356, VL 156 met f. 225, VL II met f.91, VL 194 met f.198, VL 114 me f. 643, VL 195 met f. 629 voor versche harig GDG 48 met 214, VL 195 met 380, SCH 25 met 2, SCH 297 met 64, SCH 402 met 1 SCH 37 met 37, SCH 302 met 179 en SCH 5 met 416 kantjes pekelharing voor Katwijk Het Lido-theater oogstte met „De mui terij op de Bounty" zooveel succes, dat de directie besloot de muiters opnieuw voor een week te engageeren. Hopelijk blijft hun succes even groot. Luxor-theatcr Barton MacLane is een geweldenaar, een bruut, een kracht- mensch, die bij voorkeur rollen speelt als gangster-hoofdman of chef van de, op de film, dikwijls weinig scrupuleuze Ameri kaansche geheime politie. In dit geval, d. w. z. in de film ,3engaalsche tijger" com mandeert hij geen ruwe menschen-typen, doch leeuwen en tijgers in een circus, en daar heeft hij z'n handen vol aan, In het bijzonder aan Satan, 'n enormen konings tijger, die niet klein te krijgen is! De tem mer, onbevreesd en voortvarend als hij is, voelt zich per saldo in zijn eer gekrenkt dat Satan hem niet gehoorzamen wil zoo als de andere dieren, en een enkele toe speling van een zijner vrienden ls voor den herhaaldelijk zwaar beschonken man weer voldoende om de maat te doen overloopen! Dan snelt de dolzinnige geweldenaar weer naar de kooi (soms zelfs midden in den nacht) en sensationeel zijn de gevechten tusschen den beleedigden temmer, die z'n overmacht toonen wil, en het op z'n prooi loerende en tot het uiterste gesarde dier- Slachtoffers vallen daarbij als de temmer in het gedrang komt en zoo sneuvelt ook z'n oude en toegewijde helper, die een red dingspoging voor z'n baas doet, welke hij echter zelf met den dood bekoopen moet. Zal de bruut dan tot kalmte komen als hij de zorg op zich neemt van de dochter van den overledene en zelfs met haar in het huwelijk treedt? Een oogenblik schijnt dat zoo, maar te snel wordt de drank weer de baas. Wat een idylle had kunnen wor den, wordt een drama! De vrouw veraf schuwt haar man, een nieuwe liefde voor een huisvriend ontwikkelt zich i welke na tuurlijk door den echtgenoot ontdekt wordt» en een vreeselijk conflict met een helsch gevecht tusschen temmer en tijger besluit deze tragische historie, waarin de dressuur in een wel zeer ongunstig dag licht wordt gesteld! Als tweede hoofdfilm: Pat O'Brien in Zjjn gouden stem": een revuefilm, fraai geënsceneerd, welluidend van klank (o.m. aoort men den crooner James Melton) fijn- geestig in meerdere tooneeltjes en met den vlotten dialoog, welke men uit de Warner Bros-fllms gewoon is. Het Nieuwe Roxy-theater - Het leven ln I al zijn geledingen van een geheele gene- ratle heeft reeds vaker de stof geleverd l voor een grootsche film. Desondanks blijft het een uiterst dankbaar gegeven. Het sug- gestieve begin van „Opmarsch der wereld" voert ons ln den Jare 1873, toen een op bloei in het zakenleven plotseling gevolgd werd door een Ineenstorting. Vertrouwen in de toekomst leidde de twee hoofdfiguren Caroline en Roger naar het Westen, naar Nebraska, waar ze belden hun leven in dienst stelden van den wederopbouw van de maatschappij. Hun huwelijk werd ge zegend met een tweetal kinderen, van wie de één door aanhuwelijking de bankinstel ling van haar vader kon voortzetten. Lang zamerhand herstelt zich de maatschappe lijke wanorde: terreinen worden ontgonnen en bebouwd, spoorwegen aangelegd enz. Dan breekt eensklaps de wereldoorlog uit: de oorlogsellende wordt ons nog eens voor oogen gesteld. En daarna beleeft ln den na-oorlogschen tijd de wereld opnieuw een tijdperk van bloei, tot in 1929 hetzelfde verschijnsel van vroeger zich herhaalt, dat men thans met het alomvattende woord crisis betitelt. En weer houdt de film ons voor, dat geloof en vertrouwen in de toe komst ons, zooals ook vroeger, uit de de pressie zullen omhoogstuwen Dit epos van een heele generatie wordt op gevoelige wijze door regisseur WlUiam Wellman op het doek gebracht en is stellig een groote belangstelling waard. De twee hoofdrollen van Ann Harding en Richard Dix zijn sublieme staaltjes van filmspel, waarbij de komische noot van Edna May Oliver en Gry Kibbee zich voortreffelijk aansluit. Een film dus, deze „Opmarsch der wereld", die we met Interesse gevolgd bob ben. De tweede hoofdfilm ls getiteld „Op het kantje af" en brengt ons herhaaldelijk ln vroolljke scènes .vanwege de komieken Stan Laurel en Oliver Hary, thans als kappers. Een programma derhalve met een st-^ke afwisseling! Trianon-Theater Het hoofdnummer ls een verfilming van het beroemde gelijk namige boek „Sanders van de rivier" van Edgar Wallace. Weinige schrijvers verstaan als hij de kunst om zijn lezers op te nemen in de sfeer welke zijn hoofdpersonen be leven en de regisseur Zoltan Korda ls er volxomen in geslaagd deze eigenschap ook od den celluloidband over te brengen, ter- wlil hii er bovendien een reeks prachtige natuuropnamen van tropisch Afrika ln heeft opgenomen. Op suggestieve wijze brengt de film de geschiedenis in beeld van de moeilUkheden, waarvoor het handjevol Enge'.sche onderdanen, die tegenover hon derdduizenden zwarte onderdanen het ge- gezag vertegenwoordigen Lord Sandi (Leslie Banks) is een van die kranige kerels, die hun gezag niet baseeren od het nlegen van gewelddadige onderdrukking, maar op waarlijk overwicht, op hun tuiste keuze van de verantwoordelijke inlandsche leiders en od het vertrouwen waarmede hii hen tege moet treedt. Een van deze leiders is de Herculische neger Bosambo (Paul Robeson) wiens antecedenten nu niet bepaald gun stig zlin daar hU meerdere iaren ln de gevangenis doorbracht cn zijn kennisma king met Lord Sandi opnieuw aanvanl met een serie leugens. Niettemin wijst Lon Sandi hem een vrij belangrijke post aan e» de ervaring leert al heel spoedig, dat ffl' juist Inzicht en menschenkennls den reten1 ook thans niet ln den steek hebben gelaten. Overal ln het uitgestrekte gebied heersten orde, vrede en welvaart. Totdat Sanded met Europeesch verlof wil gaan en onde] de verschillende stammen als een loopene vuurtje het gerucht de ronde doet. dat fl' gouverneur dood ls en de Wet daarmede vervallen. De oer-instictefi die zoo- lans sluimerend waren gebleven, ontwaken we® en de oude wrokgevoelens komen weer w* ven Ook Bosambo heeft zich de haat een dier stamhoofden op den hals eenaa en die wraak treft in de eerste plaats ru» vrouw Lilongo. die wordt ontvoerd, f05*®?, zou zich zelf niet zlin, wanneer hii er od uittrok om zlin vrouw terug te na* maar het zou waarschijnlijk me' beiden h« slecht ziln afgeloopen wanneer niet f* ders was teruggekeerd en op het ste oogenblik als reddende engel was getreden. Men maakt evenwel heel spannende momenten mede alvorens zoover Is. Paul Robeson ontDODt zich »n film behalve als een groot zanzer a- meer dan middelmatig acteur, naar het een groot genoegen ls te kóken luisteren ..(g. Voor de pauze draait een aardige tivefllm „Hollywood zoekt een Drin-B 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2