Wat de vrouw draagt ijjij Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 November 1936 Vijfde Blad No. 23522 caLCB VISSCHERIJ-BERICHTEH VOOR DE HUISVROUW MENU VOOR DE WEEK bü VLASVELD ALLERLEI jflu de theewarmer; mijn vraagster be- Jit geen theemüts, maar een hoes om 9 irekpot. U zag laatst een aardig model om een .trekkelijk klein potje; het was gehaakt JIJ, oranje en zwart; maar natuurlijk ut u het even goed b.v. in blauw, geel en ad ot oranje, zwart en grijs doen! Kies I) de kleuren, maar in harmonie met uw ieekopjes en uw tafelkleed! Haak bij voorkeur met een haakpen No. IBegin met in een donkere kleur (b.v. nrt of paars) 30 c.M. lossen op te zet- haak daarop in den 4en steek: Satan- is,'in den volgenden 4desteek; 1 vaste; in ai volgenden 4de steek: weer 5 stokjes; ga door tot u zes waaiertjes van stokjes 'uit. In de volgende toeren moet er tel os op de middelste van elk waaiertje van stukjes 1 vaste; en op eke vaste 5 stok- i Nu moet u het heele werk afwisselend de drie kleuren hakendonker, lichter, jut; iederen toer veranderen; dat geeft iurigheid aan den overtrek. Das" iedere toer wordt afgemaakt; d.w.z. Ijehecht. Het hangt van uw trekpotje af f30 steken de goede hoogte ls; dat moet maar even nameten; ook de omtrek van i theepot is mij onbekend. Om de ge- sthten te bepalen zou ik zeggen; maak He gelijke lappen .van b.v. 30 toeren en isi dit zóó aan elkaar, dat er twee ope- ingen voor tuit en oor blijven. U moet it hoesje dus eerst om uw trekpot spel- ra om te weten, waar de openingen moe it komen. Als dat klaar is, maakt u van i middelste kleur een bodempje van lou- stokjes; vermoedelijk zijn 4 toeren van ngeveer 15 stokjes wel genoeg: maar ook it dient u aan den trekpot zelf te meten, liama rimpelt u het hoesje in en naait et aan den bodem vast. Voor bovenaan haakt u een kraagje van toeren: 4 lossen, 1 vaste in de rondte; is eerste vasten hecht u aan de punten waaiertjes; in de volgende toeren moe- in de vasten steeds in het boogje van bien grijpen. Als het kraagje ldaar is, ijgt u door den ondersten toer ervan een Bordje en maakt aan de uiteinden twee rastjes. Een schoonzusje van mij kreeg onlangs eiermandje voor drie eieren cadeau, tn allergezelligst dingslgheidje; driehoe- ig; elke zijkant 13 c.M. langen 6 c.M. hoog. Het was in vijf kleuren gewerkt; men >d in een eenvoudig mandenwinkeltje gewoon driehoekig mandje laten vlech- 3 ringen, die aan elkaar verbonden wa rn; 5 c.M. in doorsnede en op 4 c.M. oogte in het mandje aangebracht. Voor buitenbekleeding van het mandje werd m rand gehaakt in vasten en stokjes.net jo hoog als het mandje zelf was. Wilt u «ten hoe? Zet eerst een aantal lossen op; ij het model van mijn schoonzusje waren at er 108; sluit deze lossen tot een ring. (erk daarin met dezelfde kleur een ron- g vasten; en daarop een ronding vasten de 2de kleur; voor de eerste vaste of tt eerste stokje van eiken toer maakt men o! 3 lossen en men sluit eiken toer af !tt een halve vaste ln het begin van de en toer. Bij het rondwerken moet u leeds beide lussen van de steken uit den tuigen toer opnemen. Werk na de twee eiste rondingen of toeren aldus: A 1 toer sokjes, afwisselend drie in de tweede leur. drie in de derde kleur, drie in de aeede kleur; drie ln de vierde kleur; drie in tweede kleur; drie in de vijfde kleur B. Als u de kleuren wisselt, moet u reeds «t laatste stokje van een kleur met de «uwe kleur afwerken; de draad, die bui- on gebruik is, voert u aan den achterkant 'in het werk mee. Na de bovengenoemde toer van A tot B bigt 1 toer vasten in de tweede kleur; 1 'er vasten in de eerste kleur én nog 1 oer vasten in de tweede kleur. Daarna erhaalt u weer den toer van stokjes A tot Werk zóó, dat de blokjes in dezelfde leur precies boven elkaar komen. Daarna wet u weer 1 toer vasten in de tweede Uur haken en 2 toeren vasten in de uste kleur. De steken van den laatsten jjer moet u in de achterste lussen van u van den voorlaatsten haken. Als dat "oar is, naait u de reep netjes met kleine takjes op het mandje vast. 'oor de bipnenbekleeding moet u drie tane zakjes met deksel haken. Begin tar zakje met een kleine ring van los- ln de tweede kleur, waarin u 21 stok- I* haakt. Daarop volgt 1 toer vasten in tweede kleur en 1 toer in de eerste tair. Bij dezen laatsten toer is de bodem ftar en begint u te meerderen1 steek ln jtaren 3den steek; dus 7 maal in het ge tal. Voor de rechte zijwand van de zakjes takt u drie toeren stokjes in de 2de "W. zonder meerderen; ten slotte maakt de zakjes af met één toer halve stokjes ■B de eerste kleur. Het dekseltje werkt u "wr een kleinen ring van lossen te haken de tweede kleur, waarin u 22 stokjes ■takt in dezelfde tint; daarop volgt, nog- Ij™5 in dezelfde kleur 1 toer vasten en 1 toer stokjes, zooals beschreven Jta van A tot Balleen moet u nu in TOs van drie telkens vier stokjes haken daarbij 1 steek steeds twee maal ge- d(j>jHaak vervolgens 1 toer vasten in 'Me kleur en 1 toer in de eerste kleur; 'dezen laatsten toer moet u na iederen .•tan steek één steek minderen. Aan de ïtarzijde moet u om de kop van elk S®le van den eersten toer in de tweede (die 22 stokjes dus) 1 toer halve ««m in de eerste kleur werkenhierdoor '■«aat aan de voorzijde een rand „stlk- Jes Net zoo'n toer moet u haken tal laatsten toer vasten, doch nu aan I »u'i50eden kant. Tot slot zet u het dek- I °P één punt met wol in de eerste ;L' aan v><n nL/kh het zakje vast, Kl'v uukjes omsluiten het el en passen i ringen van het mandje. FIGARO AAN HET WERK! Het moderne kapsel is erin geslaagd zich geheel los te maken van het chablone- acntige en de haarkunstenaar dat is hij tegenwoordig in de ware beteekenis van het woord moet thans niet alleen begaafd en kundig zijn, maar ook histo risch zeer grondig onderlegd zijn, wil hij op de hoogte zijn en blijven. De kapselmode neigt n.l. meer dan ooit naar stileering en grijpt meer dan ooit terug naar vroegere voorbeelden, zoodat we zien hoe nauwkeurig de meesterstuk ken ln de schilderkunst bestudeerd zijn om een kapselmode te kunnen laten ont staan, die op vernuftige wijze het oude comWgjeert met het nieuwe. Daardoor komt het ook dat de koppen op oude schilderijen en méér nog de ver bleekte kopjes op oude familieportretten, die ons voor enkele Jaren (toen het mo dern was om strakke jongenskopjes te hebben en de zakelijkheid de wetten voor schreef) nog hoogst zonderling aandeden, ons nu modern lijken, iets, dat duidelijk laat zien, dat men ook op dit gebied het rad der mode eenige tientallen jaren heeft teruggewenteld om tot de stijl van den veelgeprezen, romantischen „goeden, ouden tijd" terug te keeren. Natuurlijk geldt dit in de allereerste plaats voor de middag- en avondkapsels, waarmee men zich in gezelschappen be weegt, maar zelfs voor overdag ziet men belangrijke nieuwe ontwerpen. Daaruit kan men opmaken dat de gladde Jongenskopjes tot het verleden be- hooren en dat men zijn best doet de vrou welijkheid der verschijning ook door een gracieuse haardracht te accentueeren. Menigeen zal wellicht de opmerking ma ken dat deze kapsels tijdroovender zijn dan de gladde, die men vroeger droeg. Wanneer heeft echter ooit een vrouw ge sproken van „onnoodige tijdverspilling", wanneer het haar schoonheid betrof? En dit is ook goed. want de gladde, él te zakelijke hoofden waren niets anders dan een uitvinding van een koortsachtig over haasten tijd, die het nuttige hoog stelde boven het schoone, terwijl men nu einde lijk tot inkeer komt en inziet hoe onver standig het is zich door de stroom van onrust te laten meesleuren! In dit verband mag men de iets inge wikkelder haardracht beschouwen als een terugkeer tot gezondere en als een ver langen naar rustiger levensverhoudingen, als de uitdrukking voor de wensch der vrouwen, niet alleen „strijdsters" te zijn ln een zakelijk leven Wanneer we spreken van een haar dracht „vol fantasie", dan zou het een fout zijn om dit zóó uit te leggen, dat men zou meenen dat aan allerlei overdre venheden op dit gebied vrij baan gelaten is. Daarmee zou het schoone begin in den kiem gesmoord worden, daar reeds zoo dikwijls bewezen is, dat excessen op mode gebied ééndagsvlinders zijn en nooit lang duren. Daarom moeten vooral de kapsels voor overdag bescheiden en smaakvol zijn en den wensch der vrouw om er jeugdig en „vrouwelijk" in den besten zin van het woord uit te zien. recht doen wedervaren. Zelfs het kapsel van de sportieve vrouw krijgt een bevallig accent in den vorm van den door het aangroeiend haar noodzake lijken rol, laag in den nek (1ste afbeel ding). Dit is dteifcg. .„Paula. Wessely-sche- del". die vooral bij de jongste generatie zeer in trek is. Er zijn veel vrouwen die het haar graag een beetje op het Voorhoofd dragen, wat hier en daar niet ongunstig is. wanneer het er b.v. om gaat een niet geheel onbe rispelijke haar-inplanting te verbergen. Hiermee duiken de ponny-krulletjes weer op, waarvan er ongeveer zes gedraaid wor den, die vooral éénvoudig moeten zijn en niet een Carman-achtigen indruk mogen maken (afbeelding 2). Een geheel nieuw effect ontstaat door de z.g. „zijrollen", die men langen tijd niet gezien heeft, maar diet nu een zeer ge liefde haardracht voor de middag beloven te worden (laatste afbeelding in de bo venste rij). De nekrollen in meerdere lagen, zullen hoogstwaarschijnlijk vele aanhangsters winnen, daar zij zich zoo goed aanpassen bij de nieuwe hoedenmode en den indruk daarvan bepaald nog gunstiger maken (eerste schets links onderaan). Tot krul letjes gedraaide ponny herinnert aan den tijd van Maria Baskirtscheff en is typee rend voor het moderne mode-silhouet, dat zich zoo gaarne houdt aan de contouren van 187080. Voor den avond komt men met een zeer aantrekkelijke nieuwigheid voor den dag en wel het „diadeem-kapsel", waarbij een rij krulletjes als een „tiara" worden ge- frisseerd en er dus uitzien als een kroontje (middelste schets onderaan). Verbonden met meerdere rollen langs het achter hoofd, staat deze haardracht zóó schilder achtig en gedistingeerd, dat zij zeker alge- meenen bijval zal vinden, wanneer de vrouw zich feestelijk wil tooien. Maar ook bij de jeugd, „voor het eerste bal" bestemde kapsels grijpt men terug naar aantrekkelijke, ouderwetsche voor beelden. Hier zijn het voornamelijk de „pijpekrullen" uit den tijd van keizerin Eugenie, die met veel handigheid worden aangebracht. In verband hiermee zullen ook even als toen de haarvcrsierselen weer in zwang komen en wel niet alleen in den vorm van gespen, spangen en lintjes, maar ook va pastelkleurige kunstbloemen, die als mooie guirlandes een overgang vormen naar het gladde bovenstuk van het kap sel (laatste teekening). Met onze modellen als voorbeeld kan iedere vrouw zich het een of ander onder deel voor haar eigen kapsel ten nutte ma ken. Zij moet er echter vooral op letten deze voorbeelden niet slaafsch na te vol gen, maar ook in dit geval het voor haar passende er uit te zoeken en daarmee het „individueele kapsel" te creëeren. dat zoo veel gewicht in de schaal legt bij den in druk, die men van de geheele verschijning krijgt! WILLY UNGAR. (Alle schetsen naar origineele ontwerpen van Willy Ungar). NAAR DE IJSBAAN Wanneer we ons familie-album doorbla deren om de „sportcostumes" van vroeger nog eens te aanschouwen, zullen we op merken dat tusschen „toen" en „nu" hee- lemaal niet zoo'n groot verschil te be speuren valt. Tegenwoordig garneert men evenals toen de mantelpakjes voor het ijs graag met bontranden, bontknoopen en ook het wijd klokkend rokje wordt met zoo'n rand af gezet. Maar ook het bontmutsje mag niet ont breken, waarvan onze moeders beweren dat het dertig jaar geleden net zoo ge dragen werd! WILLY UNGAR. DE MIDDELEEUWSCHE RUGLIJN van de moderne avondjaponnen, die ons opvallen door de karakteristieke kraag modellen, door groote „ham"mouwen en scherpe omlijning van de gestalte, gelijkt zeer op het gewaad van een riddervrouwe. Tot voor korten tijd was het nog twij felachtig hoe de moderne vrouw zou staan tegenover deze nieuwe mode. Nu verkeert men in modekringen echter in de overtui ging dat deze weergekeerde lijn een groot succes is geworden, daar iedere moderne vrouw den wensch koestert er altijd weer „anders" uit te zien, waar zoo'n bijzonder mode-type natuurlijk zeer geschikt voor is. Het „middeleeuwsch" model van de avondjapon is dus een belangrijk punt ge worden, waar iedere vrouw, die op de hoogte is van mode-vraagstukken, gaarne een woordje in mee te spreken wil hebben. WILLY UNGAR. gaat steeds welgemoed naar zijn ciiëntèle. Dag in, dag uit, overal CALOR-kolen tegen lagen prijs en vlug cp tijd geleverd. CALOR - H. Morschweg 148 Tel. 2760 (2 lijnen) Leiden. In ieder zuinig huisgezin gaan CALOR-kolen de kachel in. 2909 CIngez. Med.) (Van onzn Visscherij-medewerker) DE HARINGVISSCHERIJ. Voor het eerst in langen tijd hebben wij thans eens een weel: gehad, waarin wij r.ict te klagen hadden over het weer. Zoowel in de Noordzee als in het Kanaal hebben de schepen geregeld kunnen visschen. De vangsten waren, hoewel zeer onge lijk. toch bevredigend voor den lijd van 't jaar. Afgaande op de berichten zouden wij zeggen, dat de visscherij in het Kanaal iets beier was dan die bij de Engelsclie wal doch met juistheid valt dit niet te zeggen. De markt, die in hel begin van de v.cek flauw gestemd was, verbeterde later ecnigs- zins; in het bijzonder voor Volle haring blijft de stemming zeer vast. Een nieuwe verkoop van 8.800 Schotsche vaten haring naar Rusland werkte gunstig op de markt- slemming. Het is zeer mooi, dat het. de Reedersvereeniging opnieuw gelukt is een nieuwe verkoop met Rusland tot stand te brengen. Hoewel de prijs nog iets beter had kunnen zijn. kan men toch tevreden zijn, daar in vergelijking met de voorgaande verkoopen een belangrijk betere prijs ver kregen is. Het laatste gedeelte van de 70 000 vaten naar Rusland verkocht, werd deze week verladen; de nieuwe verkoop stelt thans de reeders naar alle waar schijnlijkheid in staat, tot het einde van het seizoen op voHc capaciteit door te blij ven visschen Met den handel was het wat stiller dan de afgeloopen weken; het laatste contin gent gezouten haring naar Duitschland uit te voeren, is verbruikt, zoodat thans weer tot 1 Jan- moet worden gewacht. De versche haring bracht een zeer goe den prijs op; er werd echter niet veel aan gevoerd. Het is thans goed merkbaar, dat een groot gedeelte van de vloot In het Ka naal vischt; de mogelijkheid voor de sche pen die daar visschen om even een groot schot versche haring naar huis te bren gen is niet zoo groot, als voor de schepen, die op de Engelsche wal visschen, daar deze belangrijk minder tijdverlies hebben. DE TREILVISSCHEKIJ. De haringtreilvisscherij. die reeds afgc- ioouen was. is plotseling weer begonnen. Verschillende Belgische treilers hadden met goed gevolg op haring gevischt bij den ingang van het Kanaal in de Noordzee, in de buurt van het vuurschip Sandetti. Door de radio waren de Hollandsche treilers hiervan spoedig op de hoogte en verschil lende treilers beproeven thans hun geluk en aanvankelijk met zeer goede resultaten De treilers zijn thans de groote concurren ten van de drijfnetharingvisschers en het is te verwachten, dat de goede prijzen er bij de te verwachten grootere aanvoeren spoedig af zullen zijn. De stoomtreilers en de loggers blijven zeer bevredigende reizen maken. Hoewei de vangsten niet buitengewoon goed zijn. worden toch mooie besommingen gemaakt, tengevolge van de goede prijzen. DAN HEIDEN WY E1KAAD MAANDAGVarkenscarbonade, gestoofde bieten, aardappelen, rijst met krenten. Recept: Rijst met krenten. Breng 1 L. water aan de kook met 1 eetl. zout en kook hierin drie kopjes goed ge- wasschen rijst gaar; laat het laatste half uur 1 a I 'It ons gewasschen krenten mee koken en zorg dat de rijst niet aanbrandt, zet ze op een asbest plaatje. Geef er ge smolten roomboter en bruine suiker bij. DINSDAG: Hardgekookte eieren, Brusselsch lof au gratin, aardappelen en gewelde boter, trommelkoek. Recept: Trommelkoek. Maak een beslag van 3 ons zelfrijzend bakmeel. 1/4 L. melk. 2 eieren, theelepel zout, wat kaneel, 1 ons krenten en 1 ons rozijnen; doe het deeg in een met boter bestreken en met. paneermeel bestrooiden puddingvorm en kook het deeg in een pan met kotend water gaar gedurende 2 a 2'/« uur. Laat de koek even voor de warme oven opdrogen na het storten. WOENSDAG: Gehakt, gestoofde peertjes aardappelpurée (ln schotel), roggebrood met kaas, vruchten. Recept: Gestoofde peertjes. Schil 1 K.G. peren, wasch ze, snijd ze in cie helft en v wijde: steeltjes, klokhuizen en pitten. Zet ze op met zooveel water, dat ze voor 2/3 onder slaan, doe er 'h ons bastersuiker bij en 5 gr. kaneel en breng ze aan de kook; roer ze even door en laat pl.m. 7 8 uur heel zachtjes koken; bind zoo noodig het sap met wat aangemengde sago. DONDERDAG: Stamppot van zuurkool, aardappelen en spek, bananen met appels. Recept: Bananen met appels. Snijd 4 groote gave appels en 4 bananen, na ze geschild te hebben in schijfjes. Los ons basterdsuiker op in het even ver warmde sap van 2 citroenen, leg de appel en bananenschijven in een compoteschaal en giet er het sap overheen. Dien ze na een half uur op. VRIJDAG: Vischcroquetjes. gekookte tarbot met gewelde boter en aardappelen, maizena pudding. .Recept: vischcroquetjes. Wasch 2 ons garnalen in laiuwwarm water en laat ze goed uitlekken. Maak 1 kropje sla goed schoon en wasch de blaad jes; maak dikke mayonnaise, vermeng deze met de sla en roer er de garnalen luchtig doorheen. ZATERDAG: Erwtensoep, appelbeignets. Recept: erwtensoep. 300 gr. split- ol parclerwten worden 24 uur in 2'/i L. water geweekt en daarin gaai-gekookt met 3 gesneden preien, een bosje selderijgroen, 1 gesneden selderijknol en wat zout, gedurende 21/: uur. Om aan branden te voorkomen, wordt er ai en toe in geroerd. Een varkenspoot of runder- staart of 4 ons klapstuk, wordt gaarge- kookt In 1 L. water met zout 12'/: uur). Na 2 uur wordt 3 a 4 ons versche worst toege voegd, zoodat deze een halfuur meekookt. De worst wordt nu uit het nat genomen en de erwten en het vleesch samengevoegd. Alles kookt nu nog samen eenige uren door onder af en toe roeren. De worst komt er VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 692,8 OLDE J7MGEL !20 Teu 71Q DOEZQJTBQQT 22 TCUU23 LEIDEN (Ingez. Med.) op 't laatst in plakjes gesneden bij. In plaats van spilt- of parelerwten kan men ook groene erwten gebruiken. ZONDAG: Witte ragoutsoep, gele ossetong met madeirasaus, aardappelen en doperwten (uit blik), slagroom met ananas. Recept: madeirasaus. Fruit een stukje ui, 5 uien in 4 eetl. boter, doe er een takje peterselie, een paar wor teltjes, laurierbladen en peperkorrels bij en 4 eetl. bloem en roer zoolang tot de massa bruin geworden is; pas op voor aanbran den. Voeg bij gedeelten 4 d.L. krachtige bouillon toe (desnoods extract) en laat alles nog 1/4 uur zachtjes koken: wrijf ze door een paardeharen zeef, laat even af koelen en roer er dan 4 eetl. madeira door. Eenvc-'lig menu. Kopje gezeefde eiwlensoep, kalfsoesters, doperwtjes (uit blik), aardappelen, ananas met slagroom. Gebrek prikkelt den geest en het lichaam tot werk. Routine snapt het talent niet zelden de beste beten weg. Wat voor de vuist wordt toegediend. Komt warm op tafel, zei een vriend, Komt warm op tafel, dat is waar. Maar is niet altijd even gaar. (Nic. Beets). Een vrouw, die haar huis niet opbouwt, breekt het af. Overtuiging maakt welsprekend. Wie vertrouwen in zich zelf heeft zal slagen. Mensclien zonder geestdrift zijn nutteloos in het leven. Wanneer het water stille staet, Wanneer de mensche ledigh gaet, Wanneer' het ijzer rusten moet. Niet een van drie en blijft er goed. (Jacob Cats). 't Moet kunnen: gelukkig de man of vrouw, die zich tot deze hoogte op kan werken

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 17