Jaargang VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 No. 2352 f HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN ummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar entschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere vertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk ger tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling oensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden n 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven Cts. porto te 'betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden. f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) e versiering der stad. ens de huwelijksfeestelijkheden. teravond had de contactcommissie Nationale Vereenigingen alle Leldsche tvereenigingen bijeen geroepen om enlijk te bespreken hoe Leiden een -lijken aanblik kan krijgen tijdens de -n bij het huwelijk van H. K. H. ses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. t bleek, dat alle buurtvereenigingen wijk zoo mooi mogelijk zouden willen en, maar dat velen financieele moet eden hebben. Juist daarom is het zoo er, dat de burgerij niet méér heeft voor het groote feest. Toch zal de ctcommissie nog trachten geldmid- n bijeen te brengen om aan de deel- ende wijken een deel der versiering te bieden. buurtcommissies zelve gaan nu aan lag om ln hun wijken zoo goed mo- k voor den dag te kunnen komen. contactcommissie zal de vergun- en bij het gemeentebestuur aanvra- welke noodig zijn voor het aanbren- van versleringen enz. ,n afzonderlijk ingestelde commissie de buurtvereenigingen zal probeeren gezamenlijken inkoop een goedkoo- versiering mogelijk te maken, or deze plannen en ook door de plan van de Leldsche Middenstandscentrale het formeeren van een optocht belooft s de burgerij zelve aanzienlijk bij te dragen om een mooie omlijsting te en aan de feesten, welke Leidens natio- e vereenigingen onder leiding van de tact-commlssie gaan organiseeren. GOUDEN DOCTORAAT. dndag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, mr. R. C. G. M baron de Bieberstein ;alla Zawadsky te 's Hertogenbosch, 1-raadsheer in het gerechtshof aldaar. 1 de Leldsche Universiteit promoveerde doctor in de rechtsgeleerdheid. juist met 't oog op hedendaagsche toe standen, een verheugende tendenz, een diepgaande beteekenls. Er zijn naast uitstekende vondsten lil leze cantate, wij denken o.a. aan 't prach tig getroffen en Indrukwekkende „k'.aag- koor" met herinneringen aan Bach's „Mat- theus Passion", toch ook wat rommelig aandoende inzinkingen, terwijl tevens in deze compositie „beperking" dringend ge- wenscht geweest zou zijn. Zooals onder den heer de Wolff gebrui kelijk. zat het gansche werk er weer uit stekend in. Nauwelijks één foutje werd gemaakt en zelfs de kleine solisten weer den zich met véél durf en gemak van hun moeilijke taak- 't Zingen deed nergens ge forceerd aan terwijl de frischheid be waard bleef 't Was een fraaie prestatie, waarvoor wij een welgemeend compliment w'llen neerschrijven. Uitstekende muzi kale medewerking werd verleend door me vrouw N. de GraafSchroot, die nel ac compagnement aan de vleugel verzorgde, en de heeren C. van Gelder (trompet' en N,.Lofvers (slagwerk). Zij verhoogden den goeden indruk die deze compositie, vrucht van 't schier onuitputtelijk talent van den heer de Wolff gemaakt heeft. In dezen tijd van sterk ontwakende Oranjeliefde en -vereering, deed deze Cantate, met toewijding gecomponeerd en gezongen, dubbel vreugdevol aan! Mede dank zij de begripvolle wijze, waarop de heer de Wolff voor koor weet te schrijven, zal 't ongetwijfeld voor de tallooze uitvoe renden een genoegen geweest zijn, deze Cantate, waarin ook meerdere geslaagde spreekkoren voorkomen, ten gehoore te mogen brengen. Deze te loven uitvoering werd weer door een groote schare toehoor ders beluisterd en met gebed geopend en besloten. „Ex Animo" kan er met voldoe ning op terugzien! NED. CHR. REISVEREENIGING. VER. TOT BEV. DER BOUWKUNST. Overeenstemming inzake de onderwijs-concentratie. UITVOER INI. KINDERKOOR „EX ANIMO". )e 12e uitvoering van het kinderkoor Animo" in de Stadsgehoorzaal is zoo voor de jeugdige leden als voor den igent, den heer de Wolff, weer een har- ijk succes geworden! Wanneer wij eens zouden gaan. hoevee! liedjes door hei >r reeds ingestudeerd zijn, dan zou dit buitengewoon respectabel aantal vor- n. En gisteravond is er opnieuw een asche serie bijgekomen, die met groote schheid en accuratesse» is vertolkt lp gevaar af. in een herhaling te tre- willen wij toch nog eens voor een ze- overdaad op één programma waar- luwen. Niet slechts, dat bij een zoodanige eveelheid versjes, gevolgd door e'en can- van groote afmetingen, de aandacht I zelfs van den goedwillenden luisteraar gevaar loopt te verslappen, maar daar- t wordt 't ook voor de jeugd, die de vol den morgen weer uitgerust en opge- kt aan den arbeid moet gaan. beslist te 'ch dit was slechts een opmerking, die eens even terzijde gemaakt moest rden. Hoofdzaak is de werkelijke animo, voor avonden als deze, zoowel bij uit renden als luisteraars bestaat, allen 'etend van liedjes, die werkelijk „uit 't gegrepen zijn. Wanneer 'l den heer Iff op den duur zou mogen gelukken, den deren nog meer waarachtig begrip voor teksten bij te brengen, dan zouden ook er sterker van kunnen genieten. Want 's ontbreekt dit begrip, voor ons gevoel, ouderen meisjes te veel. Haar zar.g ook nu zuiver, correct en aangenaam timbre, maar de voordracht blijft te "v/ogen. te gelijkvormig en wij krijgen rdoor den indruk, alsof zij niet voi- nde beseffen, wal zij voor te dragen ten. Wij weten 't: het is inderdaad "rst moeilijk ook een juiste voordracht ontwikkeling te brengen, maar 't is elijk. Juist daarom zou beperking van Programma aanbevelenswaardig zijn: cr een kortere serie liederen, maar dan elk opzicht juist en grondig afgewerkt P zooveel liederen, die te veel aan de rrvlakte van het ernstig beleven blijven et succes was intusschen weer bijzon- r groot. De keuze bleek alleraardigst, "h 't is ondoenlijk alle „schlagers" af- derlijk op te noemen. Ernst en luim "lden elkander in gelijke mate af, zoo- liefhebbers van ieder genre tevreden- 'eld huiswaarts konden keeren. "n speciaal woord van lof komt loe r de nieuwste cantate van den heer de lff op de dikwijls uitstekend getroffen rden van den heer Jo van der Stap. samenwerking is reeds vele malen een geweest en was 't ook ditmaal, cantate „Toch Oranje" brengt divcr- rplsoden uit onze historie illustratief er, gecomponeerd ten gehoorede periode 11 -vrijheid, gelijkheid en broederschap" van de Fransche keizeroverhéersching omwenteling en van, gelukkig, uit-eln- terugkeer der Orapje's. Zij heeft, Filmavond van dc afd. Leiden. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Ohr Reisvereeniging een geluids filmavond gehouden in de zaal van „Zo- merlust" waarvoor zeer veel belangstelling bestond De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Gez. 43 1 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling, de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke welkomstwoorden tot de aanwezigen richtte, meer speciaal tot den heer Max K. W. Gerisch, secreta ris van het Duitsch Verkeers bureau, die hierna een korte inleiding hield op de te vertoonen films. Spr. toonde aan dat het druilerige weer der laatste wintermaanden tegenwoordig geen beletsel meer is toch van de heerlijke natuur te genieten. Heden ten dage roepen wij de techniek te hulp en zoo waren wij dan door middel van 'n prachtig werkend smalfilm-geluidstoestel van het Duitsch Verkeersbureau, ln de ge legenheid een genoegelijke reis door ver schillende deelen van Duitschland te ma ken Allereerst werd nog eens door een film van Garmisch-Partenkirchen, de 4e Olym pische Winterspelen, die daar in Februari 1936 plaats hebben gevonden, in herinne ring gebracht en tevens getoond dat Gar- misch inderdaad alle eigenschappen van een echte wintersportplaats bezit. Met zevenmijlslaarzen marcheerden wij dan naar het groene Duitsche Middel gebergte, de Harz. Deze rolprent met zijn voortdurend in beweging zijnde tafereelen gaf een duidelijk beeld van de natuur schoonheid en cultureele beteekenis dezer landstreek. Van geheel ander genre waren dan de beelden der hoofdstad, Berlijn, met haar woelig leven, haar tempo, haar bedrijvigheid die echter voldoende gelegenheid bieden ook rustig de bezienswaardigheden (tal rijke musea) en de waterrijke omgeving te genieten. En dam van Berlijn naar 't Ertsgebergte. Wat een verschil met de hoofdstad van het Rijk. Hier werden vooral het leven en de ge woonten der bevolking in z'n geheele om geving en zijn huisvlijtindustrie naar voren gebracht. Tot besluit van den avond maak ten wij een reis door een gedeelte van Beieren Op een tochtje van Garmisch- Partenkirchen, dat wij nu ook in zomer- pracht zagen, tot de Konigseee, toonde ons beeld na beeld geheel en al Alpenland Heerlijke natuurtafereelen in volmaakte fotografieën, liefelijke scènes met folklore, zeden en gebruiken der bewoners, gaven den indruk van een toeristengebied bij uitnemendheid. Kortom een schitterende reis door Duitschland als toeristenland. met behulp van magnifieke geluidsfilms, waardoor on getwijfeld menigeen het besluit nam, iets van al dat schoons eens in werkelijkheid te gaan aanschouwen, In de pauze zorgden de heeren Sloos en Brinks op onnavolgbare wijze voor de noo- dige muzikale afwisseling, mede waardoor deze avond in alle opzichten geslaagd mag heeten. Aan het slot dankte de voorzitter allen, die hadden medegewerkt om deze bij zen komst te doen slagen, waarna met het zingen van ps. 89 7 en dankzegging de avond werd besloten. o De Duitscher L. H. Wdie zonder middelen van bestaan in de stad vertoefde is door de politie over de grens geleid. Door de politie is aangehouden de 22-jarige L. A. P. die een zak brandstof heeft ontvreemd uit een R.K. U.L.O. school. Lezing van den heer H. Martin. Aan de 266ste vergadering, gehouden in café-restaurant „In den Vergulden Turk", ging vooraf een kunstbeschouwing van een exquise collectie teekenwerk van leerlingen der Gem. H.B.S. met 5-j. c, te 's-Graven- hage. De voorzitter, de heer C, Ponsen, opende met een welkom aan de aanwezige dames en heeren de vergadering en gaf vervol gens het woord aan den heer H. Martin, oud-directeur van het Frlesch-Museum te Den Haag, die tot onderwerp had gekozen: „De pracht der Gothische Kathedralen". Spreker begon met er op te wijzen, dat de Gothiek bij haar ontstaan als eer> scheldnaam bedoeld was, ontstaan als ze v/as in het brein van Barbaren, van Gothen, terwijl het thans een eerenaam is. Die stijl nu, aldus schrijft ons de heer Fred. A. Wempe, is niet ineens ontstaan doch geleidelijk, terwijl men tegenwoordig een nieuwen stijl wil forceeren. De Ro- maansche stijl, die vooral in Duitschland groote eenheid vond, werd oorspronkelijk alleen uitgewerkt in de kloosters, waar de monniken inderdaad kunstgewrochten wis ten te ontwerpen. Ter bevordering, niet alleen van landheerlijke, doch ook van volksbelangen, werden de steden verbon den met de geestelijkheid en monarchale machten: tegenover het vroeger heer- schende feodalisme een groote kracht. Het moreel gezag der geestelijkheid bleef over wegend. De door haar verbreide gods dienstzin werd geloofsijver, die pelgrims tochten naar het Heilige Graf in de 9de en 10de eeuw en latere kruistochten (1096) tengevolge had. De burgerij werd beurte lings door Kroon en Kerk beschermd. Wa len dus in Romaanschen tijd de geeste lijken de bouwmeesters, daarna ontwaakte ook bij de burgers een groote geestdrift, welke hen de leiding dged nemen bij het bouwen. Hoofdkerken moesten gesticht en Romaansche kloosterkerken overtroffen worden, temeer waar deze kerken ook moesten dienen voor wereldlijke doelein den, zooals rechtspraak, vergaderingen, burgerbelangen, tooneelspelen, optochten enz. Ruimte, gemakkelijk verkeer en goede verlichting werden hoofdzaak, vooral na de kennismaking met Oostersche bede huizen. Die nieuwe bouwbeweglng, zoo zeide spreker, begint in 't. Noorden van Frank rijk. in het Koninklijk domein Francia (Isle de France). Hier was de deelname aan de kruistochten het grootst. Parijs telde 200.000 zielen en was een centrum van beschaving (universiteit). Daar er geen groote Romaansche bouw werken waren, zooals in andere steden van Frankrijk, werd de nieuwe bouwwijze direct toegepast. Zoo ontstond daar de Gothiek, die zich vandaar verspreidde in de 13de en 14e eeuw achtereenvolgens in Engeland, Duitsch land, Nederland en zelfs in Spanje en Italië, hoewel deze in de laatste beide lan den minder werd begrepen. Bij de constructie van deze kerken met basilieken-aanleg was het doel op slanke pijlers een groote ruimte te scheppen voor verkeer en uitzicht, hooglicht en toch sterk en brandvrij. Zoo ontstond het ge metselde ribbengewelf gesteund door con trafort of luchtboog De gewelf kluizen zijn slechts vulling. De bogen worden spits tot kruinhoogte. De zijdelingsche druk wordt opgevangen door de luchtbogen, waardoor de muren door grootere ramen konden worden doorbroken. De pijler verandert in zuil, later in bun delzuil, die zich voortzette in de gewelf- ribben. Nadat spreker met enkele eenvoudige lantaarnplaatjes de gewelfconstructie en de plattebrond dier kathedralen had be handeld, verrezen zij op 't doek, die mach tige bedehuizen als de Notre-Dame in Parijs, die een hoogte heeft tot aan het gewelf van 34 M. en een lengte van 134 M. en verder die van Reims, Amiens en Beauvais. Welk een weelde van spgl in steen werd hier tentoongesteld en hoe wist spreker de aanwezigen te boeien door te wijzen op al die onderdeden, ieder voor zich sprekend van de groote artisticiteit van de toenmalige kunstenaars. Het zou hier te ver voeren dit bouwkun dig college geheel te volgen, 'tls bekend, de heer Martin leert zijn gehoor de kunst zien, zooais weinig anderen. En wanneer men het interieur dier ka thedralen binnnentreedt. moet men onder den indruk komen van de overweldigende schoonheid, die er uitstraalt van die hoog stijgende zuilenrijen en ramen, waarin het geschilderde glas alles overstroomt me' een overvloed van weelderige kleuren. Vanzelfsprekend werden de kathedraal van Peterborough, de Dom te Keulen, de St. Gedule te Brussel, het Domkoor te Utrecht, de St. Jan te 's-Hertogenbosch en de St. Bavo te Haarlem en vervolgens die van Milaan en Sienna ook geprojecteerd, waarbij spreker wees op het verschil in de dartele opvatting der Franschen met de Duitsche en Engelsche Kathedralen. Ten slotte werden nog enkele mooie wo ningen en raadhuizen in België en Neder land besproken, waarmede het einde daar was. Dat de aanwezigen hebben genoten, bewees het applaus, dat den spreker ten cIpc! viel en dat, door den voorzitter nog eens werd onderstreept. Nadat de tijdschriften voor den leescir- kel waren geregeld, sloot de voorzitter deze geslaagde vergadering. Naar de regeeringspersdienst meldt, is de staatscommissie inzake het lager onderwijs met haar arbeid ongeveer gereed. Zij heeft haar voorstellen be lichaamd in een ontwerp van wet met daarbij behoorende memorie van toelichting, waaromtrent volledige over eenstemming is verkregen en die als bijlagen van het ver slag aan de regeering zullen worden aangeboden. PAKKETPOST TIJDENS HET ST. NICOLAASFEEST. De directeur van het P T.T. kantoor alhier vestigt er de aandacht op, dat het aanbeveling verdient, tijdens de a.s. St, Nicolaasdrukte de te verzenden postpakket ten nog steviger in te pakken dan gewoon lijk en daarbij vooral stevig pakpapier en sterk touw te gebruiken en het adres op den omslag en niet op los papier te schrij ven. Adressen met lak vastgehecht, laten gemakkelijk los en zijn daarom niet toe gelaten. Het is aan te bevelen een tweede adres los in het pakket te sluiten. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Samenkomst in de Oosterkcrk. De Chr. Nat. Werkmansbond had gister avond in de Oosterkerk een openbare samenkomst belegd waarin als sprekers op traden ds. A. D. Meeter, die voorheen de Ned. Herv. Gemeente dezer stede als pre dikant diende, en de heer J. de Groot, gods dienstonderwijzer alhier. Medewerking aan dezen avond verleende het kinderkoor „Jong Hallelujah" o.l.v. mej. Tilly Leening. De heer de Groot zette in zijn inleidend woord uiteen, dat de Werkmansbond in Leiden geen onbekende is. Er zijn er echter ook nog velen, die bij den bond krachtens hun beginsel thuis behooren, maar nog geen lid zijn. In dit verband wekte spr. op als lid toe te treden. Wij zullen ons aan het Woord van God moeten onderwerpen. Onze hou ding als Christen moet zijn de houding naar boven. Ds. A. D. Meeter, die sprak naar aanlei ding van Fil. 3 1 „Voorts broeders ver blijdt U in den Heere", gaf allereerst een uiteenzetting van de wijze waarop Paulus van wien dit tekstwoord is, in Filippi ge komen was, waarbij spr. gelegenheid had te wijzen op het groot uithoudingsvermogen des geloofs om dezen apostel. Verder werd stil gestaan bij de kracht Gods, welke ster ker is dan alle aardsche machten. Vele heeren zijn er in onze wereld maar er is maar één Heer, die alle machten aan Zich onderwerpen zal. Voortgaande wees ds. Meeter er op, dat er vooral in dezen tijd een zekere ingezon kenheid des Geestes onder de menschen valt te bespeuren. De droefheid neemt den mensch voor een groot gedeelte ln beslag. Ook de werkman heeft het moeilijk, maar al te vaak komt het voor, dat hij een man zonder werk is. Gevraagd wordt dan wanneer er een einde aan de crisis, aan de werkloosheid zal komen. Bij de beantwoording van deze vraag hebben wij, aldus spr., ons wel te be denken, zooals ons dat ook ps. 146 zegt, dat God de Heer alleen slechts uitredding kan brengen. Alle dingen zijn in Zijn hand en zonder Zijn wil kan de wereld niets doen. Daarom is het ook zulk een voorrecht, dat de mensch in droefheid gezeten, soms de blijdschap in den Heer mag ondervinden. Zijn Koninkrijk zal komen en Zijn genade zal stand houden. In alle benauwdheid zul len wij ons dan ook alleen aan Hem vast klemmen Wij zullen Gcd gelooven en be lijden, niet alleen met den mono en me. de lippen maar, wat meer zegt, met het ha-rt. Altijd, maar in dezen moeilijken tijd vooral, zullen wij Christus zeggenschap over ons leven geven, dan zal ons leven veilig zijn. En al zal het juk of het kruis ook dan zwaar zijn, wij weten dat Christus leeft en dat Hij de Heer is De wetenschap, dat God er is, Die voor alles zorgen wil, geeft vas tigheid aan de blijdschap en sterkt het geloofsleven. Ds Meeter beëindigde zijn rede, met op te wekken, moed te houden en te blijven gelooven in den Heer der Heeren en den Koning der Koningen. BINNENLAND. Mr. J. H. Kiewiet de Jonge over b«< derde haringcontract met Rusland. (3e Blad). Ons Parlementair Overzicht: Prins Bern hard woonde een deel der vergadering bij. (3e Blad). Conflict in de Herv. Geref. Staatspartij; de heer B. Peereboom uitgetreden. (Binnenland, 3e Blad). Ernstige auto-ongelukken bij Laren en Echt. (Gemengd, 3e Blad). Volledige bekentenis der aangehouden vrouw inzake den dubbelen moord te Merkelbeek. (Laatste Berichten, le BI.) Inzake de onderwijs-concentratie is over eenstemming bereikt, (le Blad). BUITENLAND. Nog eenige meeningen over het Duitsch- Japansch accoord. (4e Blad). Horthy's bezoek aan Italië. De Duce zat naar Boedapest komen. (Buitenland, 3e Blad). Geen wijziging in Spanje. (4e en le Blad). Gore, de zetel der Abessijnsche regeering van den Negus, door de Italianen bezet Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ARMENRAAD. KONIJNENSPORTVEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN." Deze vereeniging houdt op 5 en 6 De cember wederom haar jaarlijksche Natio nale tentoonstelling. Afwijkende van an dere jaren wordt deze tentoonstelling ge houden te Oegstgeest in het Vereenigings- gebouw aan de Leidsche Buurt. Vele fraaie exemplaren, welhaast uit alle deelen des lands, zijn ingeschreven, zoodat voor lief hebbers van het raskonijn en ook voor hen die nog buitenstaanders zijn, een be zoek aan deza show ten volle de moeite waard is. Jaarverslag over 1935. Verschenen is het jaarverslag van den Armenraad alhier, over het jaar 1935. Aan den Inhoud ontleenen wij het volgende: Het bestuur onderging wijziging, doordat de twee bestuursleden, door de Gem. Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon aangewezen, namelijk mr. A. J. Romijn en mej. A. M. de Vries, werden vervangen door de heeren J. J. van Stralen en mr. dr. S. Rozemond. Het bureau bracht 3813 rapporten uit be treffende behoeftigen en onderhoudsplich tige verwanten. Het aantal bezoeken op het spreekuur be liep 1887, hiervan betroffen 50 de belangen van instellingen van weldadigheid, 1097 den onderhoudsplicht en 412 indivldueelen nood. Aan het einde van het jaar beschikte het bureau over 8745 gezinsdossiers, zoomede over 482 dossiers betreffende gevallen van de Commissie voor den Onderhoudsplicht. De verzameling van gegevens over instel lingen e.d. telt thans 435 nummers. Het Centraal register verzond 1753 be richten betreffende dubbele ondersteuning. De Commissie voor den Onderhoudsplicht behandelde 110 nieuwe gevallen: de opge legde bijdragen vertegenwoordigen een jaarbedrag van f. 14.378.In September 1935 werd nagegaan, welke bijdragen door alle onderhoudsplichtigen, waarmee de Commissie van haar oprichting af be moeienis had gehad, inderdaad werden op gebracht. Het bleek te zijn minstens f. 40.000.— De kosten van den Armenraad beliepen f. 15.099.66. Op de lijst van instellingen van weldadig heid werden toegevoegd 30 hofjes. Met toestemming van het Gemeentebe stuur werden 89 openbare geldinzamelin gen gehouden, waarbij in totaal f. 37.714. werd ingezameld. Aan ondersteuning in geld en natura werd in totaal besteed f. 1,839.000 (vorig jaar f. 1.395.000). Hiervan gaf de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon uit f, 673.000, de Gemeentelijke Steunverleening f. 953.000, de kerkelijke instellingen besteedden te samen f. 98.000, het crisis-comité f. 48.000 en de particuliere instellingen ideels met gemeente subsidie) de rest. Aan uitbesteding in gestichten en ge zinnen werd uitgegeven f. 54.000, namelijk door de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon f. 37.000, door de kerkelijke Instellingen f. 13.000 en door de particuliere f. 4.000. Aan arbeidsloon in werkverschaffing werd uitbetaald f. 90.000. namelijk door de gemeente f. 65.000 door de Stedelijke Werk inrichting f. 12.000, door particuliere in stellingen f. 13.000.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1