LEID5CI BA mwSerde BSaJ Vrijdag 27 Mvenkn Ijst PARLEMENTAIR OVERZICHT TWEEDE KAMER. BUITENLAND LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND VAN J-EIDEN PRINS BERNARD IN DE TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gistermiddag de onder scheiding van hoog bezoek genoten: Prins Bernard was vrij geruimen tijd aanwezig. En dit mag werkelijk een zeer bijzonder moment worden genoemd. De leden van ons vorstelijk huis plegen niet in het par lement te komen. Er is trouwens niet eens een bijzondere plaats, een bijzondere loge voor hen. De Koningin en de Prinses heb ben nimmer een parlementaire vergadering bijgewoond en wij gelooven eenig ander lid uit het vorstelijk huis vroeger evenmin. Daarom mag dit bezoek van den Prins zeker een even onverwacht als verblijdend novum worden geacht. De Prins was vergezeld van zijn secreta ris, nam plaats in de president-loge en kreeg de noodige inlichtingen van den Griffier der Kamer, mr. Kesper. BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Minister Belissen heeft de 23 sprekers bij de algemeene beschouwingen zijner begroo ting beantwoord. Wij zullen uit dit bescheid slechts enkele van de hoofdpunten vermelden. De Minister heeft nog eens de handels politiek, zooals hij die ziet, toegelicht en verdedigd, met name ook in het tweeledig doel, dat tijdens de wetsjaren meer en meer op den voorgrond is gekomen: bescherming van de industrie en bevordering van den export. Hij stelde hierbij in het licht, dat de contingenteeringen nog niet gemist kunnen worden. Ook als object bij de eco nomische onderhandelingen zijn zij van be- teekenis. te meer. waar Nederland weinig objecten heeft op zulke oogenblikken. In voerrechten zijn zoo schetste de Minis ter als zoodanig weinig beschikbaar. Maar er is een wetsontwerp gereed ge maakt waarvan de bedoeling is, de positie van Nederland bij handels-politieke on derhandelingen te versterken en het arse naal van economische wapenen waarover Nederland beschikt, uit te breiden In den breede heeft de Minister de moeilijkheden geschetst, die bij economische onderhan delingen overwonnen moeten worden, en hij deed zien hoe zwaar de taak van onze delegaties daar is. Hij beloofde dat met de belangen van land- en tuinbouw bij die onderhandelingen ten volle rekening zal worden gehouden. Wat de industrialisatie betreft heeft de Minister verklaard, dat zijn bedoeling is het inpassen van fabrieks-uitbreiding en van nieuwe industrieën in het economische leven, waarbij het bestaande niet mag wor den genegeerd. Hij heeft daarbij de metho de geschetst, welke hij volgt, en betoogd dat er met voortvarendheid wordt gewerkt, maar alles kan niet in één jaar worden ge daan. Toch is er al meer gedaan, dan de Kamer denkt zei de Minister en hij gaf een overzicht van verschillende maat regelen, die reeds werden genomen, ook ter uitvoering van de wet inzake de industrie financiering. Overigens waarschuwde de Minister tegen overdreven verwachtingen wat de bestrijding der werkloosheid door de industrialisatie betreft. Het zal. om de werkloosheid tegen te gaan. misschien noodzakelijk zijn den werk tijd te verkorten naarmate de ontwikkeling der machinale industrie toeneemt. In verband met den aandrang tot werk verschaffing, en wat daarmee verband houdt, zette de Minister nog eens uiteen wat door het Werkfonds is gedaan, zoowel in directen zin als door het geven van steun, garanties en borg-stellingen. Wat den middenstand betreft heeft de Minister nog eens gewezen op de maatrege len, onder dit kabinet ten bate van den middenstand in het leven geroepen; hij wees dan ook met nadruk het verwijt af, dat de Regeering niets voor den midden stand zou doen. Op verscheidene plaatsen zijn thans borgstellings-fondsen opgericht, en als die eenmaal volledig in functie zijn, kunnen ze veel ten goede verrichten. Op de vraag, of de Regeering aan het groot-win kel-bedrijf paal en perk wil stellen, ant woordde de Minister ontkennend. Er is geen rechtsgrond aanwezig, om de ontwik keling van dat grootbedrijf te beletten. Iets anders is, of er maatregelen noodig zijn, wanneer het grootbedrijf door mid del van cadeaux het kleinbedrijf kapot zou maken. Maar het cadeau-stelsel in het al gemeen wenscht de Minister niet te be strijden: verschillende industrieën profi- teeren daarvan. Ook van den broodprijs zei de Minister iets, namelijk dat een redelijke verhooging van dien prijs aan verschillende gemeenten is toegestaan. Wat de binnenscheepvaart en de even redige vrachtverdeeling betreft zou de Minister het liefst laatstgenoemde wet in trekken en de schippers, die uitvallen, steun geven. Ook de centrale commissie staat op dit standpunt. De Minister becijferde ech ter, dat er met zulk een steunregeling niet minder dan 21/; millioen gulden per jaar gemoeid zou zijn. Dit is veel geld. Intus- schen wordt deze oplossing van de zaak overwogen, al zit er voor dit bezwaar aan vast, dat men zoodoende zou overgaan tot het ondersteunen van een groep zelfstan digen. Wat de voorgenomen wereldtentoonstel ling in Amsterdam betreft, de Minister gaf zijn sympathie daarmee te kennen, maar aan de Regeering is 'n subsidie van 2'/j mil lioen gulden gevraagd (van de 4>/s, die in totaal noodig zijn), en aan zulk een groot bedrag durft de Regeering het volgend ka binet niet te binden. Overigens zeide hl] gaarne den steun der Regeering toe en hij adviseerde het Comité, aan eiken Nederlan der een kwartje te vragen voor de tentoon stelling, dan is het bedrag in enkele maan den tijds bijeen. Een optimistisch advies, dat nog al vroo- lijkheid wekte in de Kamer De Minister heeft nog eens den stand van zaken met betrekking tot den Koninklijken Hollandschen Lloyd uiteengezet. De Lloyd zal in den nieuwen, reeds gepubliceerden vorm blijven voortbestaan, en de schepen, die voor verkoop in aanmerking komen, zul len op het oogenbük zoo veel opbrengen, dat daaruit de aansoraken der pensioen gerechtigden vo'1-dig ".uilen kunnen wor den voldaan. De R—'--ing is bereid pen sioen voor te schieten In den loop zijner rede heeft de Minister ook de positie onzer havensteden bespro- Dame twee winters in huis gevangen. Nu weer geheel vrij van spit en rheumatiek. „Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon en het doet mij ge noegen U te kunnen zeggen dat al mijn af schuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur ln het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d. z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindelijk geheel op te houden, terwijl tegelijkertijd Uw algemeene gezondheids toestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelij ksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheuma tiek en spit, maar ge zult U ook veel krach tiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f.0.75 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting Inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowél als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt, 2826 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. ken, en beloofd te zullen steunen waar hij kan. Aan het eind van zijn rede heeft hij het een en ander gezegd over onze economische politiek van de toekomst en over de eco nomische structuur van ons land. Wij zul len er naar moeten trachten, op den grond slag eener actieve handels-balans, deze structuur te handhaven. Nederland heeft zich altijd goed in het internationale ver keer weten in te schakelen. Nu is er weer een opleving van verkeer. En er zijn nog meer lichtpunten, die den laatsten tijd helder zijn gaan schijnen: de Minister toonde dit aan met de vermelding van ver schillende cijfers, aan handel en scheep vaart ontleend. De opleving is duidelijk, al is er nog geen onbewolkte hemel. Er is een wetsontwerp in voorbereiding, om verschil lende-leemten in onze crisis-wetten aan te vullen, teneinde onze positie te versterken in handelspolitiek opzicht. Bij de replieken werd een motie van den heer van der Tempel en een aantal andere afgevaardigden geboren, de Regeering uit- noodigend tot financieele medewerking aan de Amsterdamsche wereldtentoonstelling van 1940. De heer de Geer verklaarde dat zijn frac tie op één na tegen die motie zou stemmen, omdat zij er bezwaar tegen heeft de Regeering uitgaven op te dringen, die zij heeft afgewezen. De Kamer heeft desondanks de motie- van der Tempel met 52 tegen 19 stemmen aangenomen. Zoodat: de Regeering is uitgenoodigd geld voor de Amsterdamsche tentoonstelling toe te staan en bij wetsontwerp voor te stellen. De begrooting werd goedgekeurd. BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken. Wij moeten kort zijn: Vier sprekers, de heeren Vliegen, Rutgers van Rozenburg, Lingbeek en Bongaerts hebben tot dusver het woord gevoerd en van hen allen kwam de vermaning, dat Nederland er niet aan moet denken den Volkenbond te verlaten, al heeft deze op sommige punten teleurgesteld. Trouwens, de Regeering denkt daar ook niet aan. Volkomen terecht heeft de lieer Vliegen in een als altijd rustige, zakelijke en degelijke rede uiteengezet, dat het doel van den Vol kenbond blijft: een rechts-instituut te worden, met een machts-apparaat achter zich. Dit is nog niet verwezenlijkt, maar daarom mag de Bond niet in den steek worden gelaten. Deze afgevaardigde (die, met hef oog op zijn leeftijd, het volgend jaar het parlement, waarvan hij verschei dene jaren zulk een voortreffelijk lid was, zal verlaten) zag zich in de toekomst pacifistische democratische groepen op internationaal terrein vormen tegenover het oorlogzuchtig fascisme. En hij vroeg of de Minister iets wist inzake de verdeeling van economische invloedssferen in Indle tusschen Duitschland cn Japan, waarover een Engelsch blad had bericht. Vandaag gaan we voort. Wat wordt het buitenlandsch beleid toch altijd in een kalme sfeer besproken. Het is alles even gemoedelijk. Gelukkig! AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN FINANCIËN. Financiën, gisteravond in de Kamer aan de orde. is één dier begrootingen, waarbij weinig gebeurt en waarover dus ook wei nig te zeggen valt. Laat ons bet voornaamste aanstippen. Minister Oud. enkele sprekers beantwoor dend, heeft al dadelijk verklaard, dat hij geen voorstellen kan doen tot afschaffing der grondbelasting. Aan den aandrang daartoe kan hij geen gevolg geven; hij gaf toe dat het hier een zeer oude belasting geldt, maar dit behoeft er nog niet tegen t.e pleiten. D? Minister gaf toe, dat de druk der personeele belasting vaak zwaar is, maar dit hangt voor een flink deel van de be trokken gemeenten af en aan dit stuk ge- De diplomatieke reizen. De naar Rome gezonden speciale verslaggevers der Hongaarsche bladen seinen een verklaring over van minis ter-president Daranyi, waarin deze zegt, dat bü namens de Hongaarsche regeering Mussolini naar Boedapest heeft uitgenoodigd en dat de Duce deze invitatie heeft aangenomen. Verwacht wordt, dat Mussolini het vol gend jaar in de lente een bezoek zal bren gen aan de Hongaarsche hoofdstad. Zou de Duce zich dan buiten Italië wazen? Naar uit Rome nader wordt gemeld, zal het bezoek van Mussolini eerst na de reis van de Italiaansche koningsfamilie naar de Hongaarsche hoofdstad, welke in de eerste helft van Mei is vastgesteld, plaats vinden. De definitieve datum voor het bezoek van Mussolini aan Boedapest zal derhalve nog worden benaald. Ter eere van den Hongaarschen riiks- regent Horthy is in de golf van Napels een groote vlootparade gehouden. Aanwezig waren o.a. Horthy. de koning Mussolini, de onderstaatssecretaris van marine, Cavag- narl en admiraal Bucci, die de manoeuvres van den kruiser .Zara" af volgden Aan de oefeningen namen deel 150 sche pen. waaronder 16 kruisers en 51 duik- booten. Verder werden de manoeuvres bijgewoond door de voorzitters van Kamer en Senaat en het corps diplomatique benevens tal van hooggeplaatste persoonlijkheden. De parade duurde van 11 tot 2 uur. Tiidens een kleine pauze in de vloot parade heeft admiraal Horthy aan boord van den kruiser „Zara" geluncht. De admi raal bracht bü deze gelegenheid een toast uit op den Italiaanschen koning, waarin hii. na uitdrukking te hebben gegeven aan zijn ontroering, oonituw na achttien jaren de zee te hebben mozen aanschouwen od de brug van een oorlogsschip, oa. zeide: ,De strijd ter zee is als een edele sportieve wed strijd welke eeen wrok achterlaat, zoozeer zelfs, dat de tegenstander van gisteren de vriend van heden wórdt". ..Van de Adrlatisehe'Zee. waarom wli zoo ridderlijk streden", aldus vervolgde Horthy, „wendden de Italiaansche schepen den ste ven naar nieuwe, uitgestrekter zeeën Deze vaartuigen, .welke voortaan een der mach tigste vlootmogendheden ter wereld met een voorbeeldige discipline gereed om te overwinnen, vertegenwoordigen, zoeken hun weg naar de verst verwijderde horizonten". In zijn antwoord wees de Italiaansche konine eroo. dat niemand beter dan admi raal Horthy een vlootparade kan waardee- ren en verklaarde, dat de ridderlijke wiize, waarop zii elkander in de Adriatische Zee bestreden een band te meer is welke het fascistische Italië in vriendschap verbindt met de edele Hongaarsche natie. Na afloop van de'vfrrade nam Mussolini afscheid Van den kopftrg en den Hongaar schen riiksregent eif vloog in ziin water vliegtuig. dat hit zelf bestuurde, in eezel- schaD van den minister van Ders en pro- D3ganda. den secretaris van de fascistlscüi Dartii en den ondersecretaris van marine, naar Rome terug. Gisteravond werd In het Quirinaal een groot galadiner gegeven, waa-aan o.a. de koning en de koningin admiraal Horthy en ztin gemalin de duce Daranyi. de Kanya, graaf en gravin Clarto. de ondersecretaris van buitenlandsche zaken en het gebeele corns diplomatique aanzaten. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken. Antonescoe die gisteren in Warschau is aangekomen, heeft bezoeken afgelegd bij maarschalk S.m'gly-Rydz mi nister-president Skladkowski en Beek Verder heeft hti een krar' neergelegd op het graf van den Onbekenden Soldaat. Op het koninkltik slot is hii door den Dresident der republiek in audiëntie ont vangen. De Gèneefsche correspondent van de In- transigeant meldt, aan ziin blad. dat te Genève in diplomatieke kringen verluidt, dat de regeering te Rome Parijs en Lon den heeft doen weten, dat de - definitieve beslissing van de Italiaansche regeering meentelijke autonomie wil de minister niet raken. Een andere positieve mededeeling was deze, dat de Minister er evenmin toe kan overgaan om de dividend- en tantième-be lasting door een winstbelasting te vervan gen. Aan eerstgenoemde heffing kleven in derdaad bezwaren, doch de Minister zal trachten, die langs anderen weg te onder vangen. Ten aanzien van verschillende andere heffingen beantwoordde de Minis ter de gemaakte opmerkingen, daarbij deze belangrijke verklaring afleggend: dat het wel zal moeten komen tot ver laging van den accijns op gedistilleerd en op bier. De toepassing van de omzetbelasting op tijdschriften is zoo verklaarde de Mi nister nog niet eenvoudig. Bij de afdeeling „Dienst der belastin gen" heeft de Minister verklaard er naar te zullen streven, het georganiseerd over leg zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen. Afschaffing van de directies der belastingen is niet mogelijk, wel zal het moeten komen tot combinatie van de di recties der belastingen en der registratie. De Minister verklaarde, dat al het moge lijke wordt gedaan, om de smokkelarij te gen te gaan. Bij de afdeeling „Eerediensten" hebben de heeren Lingbeek en Zandt gepleit voor meerdere vrijheid der Hervormde Kerk door intrekking der Koninklijke besluiten van 1816 en 1852, maar de heer Krol vroeg of de heeren zich wel realiseerden wat de gevolgen daarvan kunnen zijn en de Mi nister betoogde, dat de Hervormde Kerk geheel vrij is in haar organisatie. Tenslotte maken wij nog melding van de verklaring des Ministers, dat de normen voor credietverleening aan den midden stand niet kunnen worden verruimd. Het is geen belang, ook niet voor den midden stand zelf. om zwakke bedrijven in stand te houden. De Kamer heeft de begrooting zonder stemming goedgekeurd. HAGENAAR. met betrekking tot de deelneming aan het Volkensbondswerk zal afhangen van de houding, die men te Genève zal aannemen tegenover de Soaansche gedelegeerden, die, 7 December naar Genéve komen om deel te nemen aan de besprekingen die moeten leiden tot hervorming van het oact. Indien de Volkenbond de vertegenwoordigers van de regeering te Valencia zou toelaten, zou Italië definitief de relaties met Genéve verbreken. Het bericht klinkt ons wat geforceerd. Alleen Duitschland. Italië en Albanië er kenden Burgos de overige erkennen Va lencia nog. Hoe dus de Soaansche regeering te weigeren? De Belgische premier Van Zeeland is te Londen aangekomen OOSTENRIJK. Nationaal-socialisme cn communisme. Gisteravond heeft bondskanselier Schuschnlgg te Klagenfurt een rede ge houden, waarin hij het communisme en het nationaal-socialisme de twee vijanden van de Oostenrijksche politiek noemde. Hij zeide o.a.: „De eerste plaats onder onze vijanden neemt het communisme in. Deze beweging moet nauwkeurig worden gadegeslagen. Drie elementen verhinderen het communisme vasten voet in Oostenrijk te krijgen: de vaderlandsliefde, het religieus gevoel en het hooge intellectueele peil van de bevol king. Wij zien in het communisme het meest kenmerkende en het meest gevaar lijke kenteeken van onzen tijd Onze tweede vijand is het nationaal- socialisme. Wij zijn niet anti-Duitsch, doch we zijn vandaag zoowel als gisteren, de onvermurwbare pioniers van de Oosten- rijksche onafhankelijkheid. De overeen komst van 11 Juli bevat geen enkele dub belzinnigheid. Wij volgen de door Dolfuss aangegeven lijn, wij zullen geen jota aan het program van Dolfuss veranderen. Dit weet men in Oostenrijk, men weet het ook ln Duitschland!" De bondskanselier noemde vervolgens als derde vijand van Oostenrijk 't defaitisme; hij verklaarde echter dat Oostenrijk voor uitgaat. FRANKRIJK. De Fransche werkgevers aan Blum. Het „comité van economische welvaart", ten belangrijke gToepeering van werkge vers, heeft een schrijven gericht tot mi nister-president Blum, waarin het zegt niet verantwoordelijk te willen worden gesteld voor de ernstige gevolgen, die de houding van zekere leidende elementen der arbel dersorganisaties niet zal nalaten op de openbare orde te hebben, in het bijzonder ln de metaalindustrie. Het comité vraagt Blum de wetten door allen te doen eerbiedigep en besluit: „on vermoeid zullen wij 'alle gelegenljedeii aan grijpen, die ons helaas dagelijks door uw experimenter, geboden worden, om u alle tegenwoordige en toekomstige verantwoor delijkheden in herinnering of onder de oogen te brengen en tc zeggen, dat Wij niet van zins zijn. die door u op ons te laten afschuiven," ENGELAND. Tusschentijdsche verkiezing Overvallen in Britsch-Indië. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis in Greenock heeft Labour een zetel veroverd. In Waziristan zijn Brltsche soldaten ln een hinderlaag gevallen. Veertien Britsch- Indische en een BrltSch soldaat werden gedood, 9 Britten en 66 Britsch-Indlërs gewond. Voorts is een telegram ontvangen, vol gens hetwelk gisteren tijdens een gevecht In het Khaisoradal 2 Brltsche officieren en 15 Indische verkenners gedood en 2 Brit- sche officieren en 70 Indiërs gewond zijn. Reuter meent te weten, dat de colonnes naar Warizlstan waren gezonden, naar aanleiding van de oproerige stemming onder de Khaisora- en Khe-stammen, doch dat geen strafmaatregelen door de regeering waren overwogen. De verwoede tegenstand van de zijde van een aanzien lijk aantal leden dezer stammen kwam volkomen onverwacht. De rebellen werden echter tenslotte na een hevig gevecht, waar ook vliegtuigen aan deelnamen, teruggeslagen. ABESSYNIË. Gore bezet. De Italianen hebben Gore bezet. Waar heen de z.g. regeering van den Negus nu zal worden overgebracht? Het lot van Abessynlë Is beslist. MEXICO. De dreigende petroleumstaking. Naar gemeld wordt, hebben 29 der groote Mexlcaansche petroleum-maatschappijen geweigerd ln te gaan op den eisch der arbeidersorganisaties, die verlangen, dat een arbeidsovereenkomst wordt gesloten als basis voor verdere onderhandelingen. Men verwacht, dat de staking aan het einde van de week zal uitbreken. ZUID-SLA VIË. Mijnwerkersstaking. Drieduizend arbeiders van een mijn bij Mariboor in Slovenië zijn in staking ge gaan; zij hebben de mijn bezet en eischen loonsverhooging en verbetering van ar beidsvoorwaarden. Men ziet het: slecht voorbeeld doet slecht volgen! Het bezetten der bedrijven maakt schooi, DE SPORTVLIEGERS HEIJMANS EN SLUYTER OI' DEN TERUGWEE:, De sportvliegers Heljmans en Sluyter rij op zoo succesvolle wijze naar Oost-wi zijn gevlogen, hebben gistermorgen de °J rugrels naar het vaderland aanvaard Oni 7.10 uur plaatselijken tijd stegen zij lijk gemeld, te Batavia op en bereikten Pil lembang, van waar zij om 9.45 vertrokbj naar Singapore. Deze plaats werd om 13J verlaten en de tocht werd voortgezet naai Alorstar, waar men om 18.00 uur pl '(1 aankwam. Onderweg hadden de sportvilJ gers mooi weer. Heden zullen zij verdd vliegen. VAN BATAVIA NAAR MELBOURNE. De Engelschman Sir. Lawrence PhlllnJ heeft een Douglas DC 2 der K.N.I.L.M d Indische dochtermaatschappij der KLM gecharterd om, omstreeks Kerstmis, vlucht te maken van Batavia naar n bourne in Australië. De vlucht zal In am plaatsen, welke bezienswaardigheden 'bJ zitten, onderbroken worden. Deze vlucht is te merkwaardiger, oaai toch door de Engelsche luchtvaart'maaj schappijen een verbinding van Batavl naar Melbourne wordt onderhouden onderdeel van de postroute Londei Australië DE POSTVLUCHTEN. De Dialak is gisteravond om Schiphol geland. lUfZCUEN /TUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Rea,|| Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE TOESTAND VAN OUD-GEPENSIOX NEERDEN VAN LAND- EN ZEEMACHT, Reeds 14 jaren hebben deze menschq gesmeekt om verbetering van hun maar tot dusver zonder eenig noemen! waardig resultaat. Al hun verzoeken zijl steeds van de hand gewezen onder t,:| motto: er is geen geld. Toen het land ov vloeide van goud en zilver was het: hebben geen recht", maar dat recht kod geschapen worden, evenals' andere wetten) Daarna is er gevraagd om gelijk gesteld tl worden met de oud-gepensionneerde I ger-ambtenaren, maar ook dat is niel verkregen. Toen in 1904 van de uttkeeringen mobilisatie-slachtoffers f. 40.000 over wa] werd dit bestemd voor de allerarmste gepensionneerden. Bij de behandeling hiervan in de Tweede Kamer gingen 1 stemmen op, dat het .niet aanging dat adjudant-onderofficier evenveel als soldaat kreeg. Minister Deckers, destijds minister 1 Defensie, gaf toen ten antwoord, dat admiraals, generaals en kapiteins ook het zelfde pensioen kregen, maar vergat er b te zeggen, dat die officieren toch nog t hoorlijk ln hun stand konden blijven 1 en dat er in de pensioenen voor de tairen beneden den rang van officier we] degelijk verschil bestaat. Hier een paar voorbeelden hoe schril t verhoudingen zijn tusschen de oude ea| nieuwe pensioenen: Een adjudant-onderofficier met dienstjaren is gepensionneerd volgens oude pensioenwet met f. 12,79 per we (hier is ook de 40 inbegrepen). Hij wsj nog geen 12 jaar in die positie en geen bijslag op zijn pensioentje krijgen] daar hij een paar kamertjes verhuurde 1 zoodoende anders boven de normen komen. Eenige maanden geleden is hij 1 den ouderdom van 86 jaar overleden. Een adjudant-onderofficier met dienstjaren, in 1922 gepensionneerd, 01 vangt ruim f. 44 per week. Een oud-sergeant-majoor van de marine.! leeftijd 76 jaar, krijgt van de Stichting 35's| cent steun per week, ontvangt niet tot daar ook hij anders boven de normen i komeji, terwijl er soldaten zijn die 8 gulden per week steun krijgen. De oud-gepensionneerden vragen niet om| steun, want deze regeling is niet erg ver-I heffend voor menschen, die een nederige.! maar eervolle betrekking hebben bekleea| bij Land- en Zeemacht, maar alleen verbt tering van hun pensioen. Zij vragen recht. Van deze oud-militairen zijn er MJ'I velen, die ook in Nederl. Oost-Indle del noodlge jaren zijn gedetacheerd geweest.! zoowel van Land- en Zeemacht en daar! niet altijd op een bed van rozen geslapen! hebben. De velen, die met de Militaire Willemsorde, eervolle vermeldingen enl andere eereteekenen zijn teruggekeerd, be wijzen dit. L Laten wij hopen, dat bij de ak. behande-l ling van de pensioenwetten ook voor die menschen een betere levensavond mas| aanbreken; het is een afloopende elke dag vallen er af, de nood is hoof I en de levensstandaard stijgt met het vallen J van den gulden, waarvan ook zij in erft mate de dupe zijn. D. L. VAN PEURSEN. GEBOREN Bernardus, zn. van B. Pleij en C. L, Po"w ONDERTROUWD. J. B. Zuurdeeg, )m. 28 J, en C. M. t D' Coeberg, jd 26 j. GEtTTTWD A. Vente, jm. en H. M. Hagen, jd. OVERLEDEN C. Westhoek, zn., 1 J. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10