BERT De Kweekschoolwet van de baan LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 November 1936 Derde Blad No. 23520 PARLEMENTAIR OVERZICHT jjste Jaargang BINNENLAND Geen terugkeer tot de spelling van De Vries en Te Winkel Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Een geheim Duitsch- Japansch protocol Fiederlandsch-Indië zou in belangen sferen verdeeld zijn. Een weinig geloofwaardig verhaal. «jii Hava; meldt uit Londen: Do diplomatieke redacteur van do „Eve ning standard" beweert uit goede bron bijzonderheden te hebben vernomen over jen geheim protocol, dat als annex zou zijn toegevoegd aan het nieuwe Japansch Duitscho verdrag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt jlrderlandseh Oost-Indië in Japansehe en Puitsche belangensferen en regelt de buestic van de eilanden in den Stillen Oceaan, die hebben toebehoord aan Duitschland en na den oorlog geplaatst in onder Japansch mandaat. Dultschland zou afzien van alle rechten jp de Mariannen, de Carolinen en de Marshal-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die gelegen zijn ten Koord-Westen van een lijn, die loopt door de Java-, de Soenda-, de Banda- en de Aiafoerazec. Deze lijn moet dan ook de resp. econo mische belangensferen van Japan en Duitschland In Ned. Oost-Indië aangeven, vaarbij Borneo en Celebes door het pro tocol als onder Japanschen Invloed liggen de erkend worden en Sumatra en Java onder Duitschland's invloed worden ver- ilaard. hi hetzelfde artikel wordt er den na druk op gelegd, dat de door Nederland ge loerde open-deur-politiek in Nederl. Oost Indië alle vrijheid laat voor buttenlandsche fenetrati". De „Evening Standard" maakt verder bekend, dat Schacht een plan zou hebben ipgesteld, dat voorziet in een economische jenetratie door middel van Duitsche fir ma's, die te Amsterdam werken, hetgeen In overeenstemming is met 't Nederland se recht, en die rubberplantages exploi teren voor Duitschland, terwijl ln dit plan óók voorzien zou worden in het instellen in Duitsche kolonisatiecentra- Het blad schrijft tenslotte, dat de natio- r.aai-socialistlsche propaganda zeer actief li onder de Nederlandsche bevolking in Indië, teneinde haar voor te bereiden op ten eventueele Duitsche overheersching. Naar aanleiding van het bericht van de „Evening Standard" in zake een geheime clausule in het Duitsch-Ja- pansche verdrag, nopens Ned.-Indië, wordt er van bevoegde zijde op gewe zen, dat het Londenschc blad deel uitmaakt van de sensatie-pers van lord Beaverbrook, in Nederland beter be kend door de „Daily Express", waarvan de „Evening Standard" de avond-uit gave is. Zooals men weet, voert lord Beaver brook een imperieele politiek op eigen hand, waarin stemming makende ge ruchten als deze passen. Meer dan de gebruikelijke reserve te genover dit soort berichten is in elk geval zeker geboden. Bestaan van geheim protocol ontkend. Het A. N. P. meldt uit Tokio: Het bericht ln de „Evening Standard" (>t het Duitsch-Japansehe verdrag een eheim protocol omvat waarin o.a. N. O- 'ndie in belangensferen zou worden ver deeld. is door officleele kringen lachend tegengesproken. Vaccinatieplicht opgeschort. Thans echter slechts voor den tijd van één jaar. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- tenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vacci- wtie. Aan de memorie van toelichting is «1 volgende ontleend: Bij het buiten werking stellen van de boeger in ons land geldende bepalingen ktreffende den vaccinatieplicht heeft "bit de bedoeling voorgezeten om aan 'en plicht voorgoed een einde te maken, h uitsluitend om zoolang het gevaar jun het ontstaan van encephalitis na vac- l«»alie moest worden aanwezig geacht of Ibolang men niet beschikte over middelen Ifm haar te vermijden, de te vaccineeren [onderen niet aan het gevaar voor ence- IPaalitis bloot te stellen. I Helaas is de hoop, dat men de midde len zou vinden om de encephalitis na vac- I «natie geheel te voorkomen of dat deze ltornpiicatie vanzelf weder zou verdwijnen, l"t dusverre niet in vervulling gegaan. I "51 heeft de ervaring van de laatste Iwen het inzicht ln het encephalitis- l 'Wgsluk verhelderd. Daarbij ls gebleken, I:" dit gevaar vrijwel niet aanwezig is, It Ü1 op Jeugdigen leeftijd (beneden 2 j.) gevaccineerd. ««wei de minister erkent, dat in de overgang naar den directen vac- I natiepllcht wellicht de eenige oplossing I? hjn om uit de bestaande moeilijkhe- L? komen, ls hij van oordeel, dat het 1 and - van een 200 'ngklipende ver- 1 vj.fne. van stelsel ten aanzien van den WM?atiep"c'lt van hem 'n de tegen— iV "Ige politieke omstandigheden niet I worden verwacht. De minister heeft dan ook geen an- ren uitweg gezien dan nogmaals "lenging van de bestaande opschor- '"f van den vaccinaticplicht voor te "ellen. 'n tegenstelling met de vorige voor- e"en van deze strekking wenscht hij lt(n»el thans de opschorting voor Wij leveren van PHILIPS WONDERSERIE NOCTURNE ad 89 GULDEN f.4.per maand. Vooruitbetaling f.10. H. G. v. LUIJKEN, Breestraat 39 - Tel. 35. 2685 (Ingez. Med.) niet langer dan één jaar voor te stel len, opdat in den loop van het vol gend jaar een principieele behandeling van het vaccinatieprobleem aan de orde kan komen. De late indiening van dit voorstel moge haar verklaring en verontschul diging vinden in de omstandigheid, dat de minister nog tot het laatste oogenblik heeft gezocht naar een meer definitieve oplossing van deze aange legenheid. Aantal geheel werkloozen in de verschillende beroepsklassen. Einde October 1936. De begrooting van Sociale Zaken. Het voorloopig verslag. Het centraal bureau voor de statistieK verstrekt hieronder, per beroepsklasse, op gave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van October 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbemid deling in Nederland Ingeschreven werk zoekenden. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Bij eventueele vergelijking van vorige perioden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïn vloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administratieven aard, die beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen. aantal werkloozen op het einde van Oct. '36 8ept. '36 Aug. '36 Aardewerk, enz. 10.437 9,395 8.451 w.o. steenfabr. 8.158 6.973 5.840 Diamantindustrie 1,679 1.990 2.160 Drukkersbedr., enz. 3.397 3.435 3 402 Bouwbedr., enz. 86.259 83.056 79.876 Houtbew., enz. 11.735 12.241 12.002 Kleeding, enz. 5.485 6.660 6.783 Leder, enz. 3.657 3.796 3.884 Oer, turf 6.100 5.446 6.123 w.o. mijnwerkers 1.587 1.625 1.662 Metaalnijverheid 44.597 46.583 46 331 Papier 2.231 2.132 2 135 Textielnijverheid 9.441 10.991 11.385 Voed. en genotm. 14.037 14.392 14.119 Landb.bedr. 40.357 34988 34.155 Visscherij 1.541 1.550 1 654 Handel 14.210 14.264 13.824 Verkeer 46.122 45.774 43.937 Vrije beroepen (o.a. kantoorbedienden) 16.129 16.802 16.006 Hulsel, diensten 10.024 10.125 9 719 Ongeschoolde fabr. e. a. arbeiders 63.056 62.534 61.747 Zonder voorkeur (geen handarb.) 2.073 1.967 1.846 Ov. beroepsklassen 1.877 1.970 1.888 Totaal 394.444 390.091 381.427 Bij indeeling van de werkloozen volgens de grootte van de gemeenten, waar zij zijn ingeschreven, verkrijgt men het navolgende overzicht Gemeenten met: aantal werkloozen einde Oct. '36 Sept. '36 Aug. '36 100.000 en meer inw. 163.697 167.505 164.113 50.000—100.00 inw. 52.093 53.549 51.733 20.000—50.000 inw. 49.619 48.240 47.459 mind, dan 20.000 inw. 129.035 120.797 118.122 Zooals uit deze cijfers blijkt, daalde sedert einde September 1936 het aantal werkloozen in de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Dit is in tegen stelling met het vorige jaar, toen het aantal werkloozen op het einde van October in die gemeenten hooger was dan op het einde van September. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND- Het aanstaand huwelijk der Prinses. De zitting van de Prov. Staten van Zuid- Holland, welke gisteren in het gebouw der Eerste Kamer is aangevangen, werd door den voorzitter, jhr. mr. dr. H A. van Kar- nebeek, Commissaris der Koningin, ge opend met een rede, waarin hij gedacht de verloving en het aanstaande huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Afgescheiden van de gevoelens, die wij koesteren van mensch tot mensch en die ons levendig doen deelen in de vreugde, die de harten van het jonge paar vervult, zijn wij, zoo zelde spr., ons bewust van de diepere beteekenis van de blijde gebeur tenis voor ons vaderland, voor onze volks gemeenschap, voor den staat. Ged. Staten hebben terstond, nadat het bericht van de verloving hen bereikte, aan H. M. de Koningin en aan de Prinses en den Prins de oprechte gelukwenschen aan geboden van het provinciaal bestuur, welke gelukwenschen met hartelijke dankbetui gingen werden beantwoord. Thans zij het mij vergund met de toe komst voor oogen, in uw midden den wensch uit te spreken, dat in de moeilijke tijden, die wij beleven, Gods zegen op het jonge paar moge rusten en hun verbinte nis. die met zooveel instemming werd be groet, strekken moge tot heil van land en volk. De aanwezigen betuigden hun instem ming met het door den voorzitter gespro kene. Hierna werd als nieuw lid ln de vaca- ture-M. Baak Jr. toegelaten en beëedlgd dr. F. O. Bruijning. Nadat de verschillende agendapunten hetzij waren aangenomen, voor kennisge ving. hetzij naar de afdeelingen waren ge zonden of in handen van een commissie waren gesteld, werd de vergadering ver daagd tot Dinsdag 15 December des voor- j middags 11 uur. I Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Za ken is het volgende ontleend: Het algemeen beleid van den minister had verscheidene leden, naar zij verklaar den, meer en meer teleurgesteld, omdat bij het nemen van belangrijke besluiten, in' het bijzonder op het terrein van den werkloozensteun, huns insziens telkens weer is gebleken, dat deze onvoldoende waren doordacht en reeds spoedig her ziening behoefden. Verscheidene leden drongen er met klem op aan, dat geen vergunningen meer ge geven zullen worden voor arbeid op Zon dag ten behoeve van het doen verschij nen van Zondagavondbladen. Sommige leden gaven uiting aan hun ontstemming over het feit, dat de minister aan sommige hotels gelegenheid heeft ge geven om voor 10 uur des morgens versch brood af te leveren- Andere leden juichten deze maatregelen toe. Verscheidene leden drongen aan op spoedige inwerkingtreding van de nieuwe veiligheidswet, ook voor het gedeelte, dat op den landbouw betrekking heeft. Verscheidene leden drongen aan op spoedige indiening van een wetsontwerp tot wettelijke regeling der personeelfondsen Van verschillende -zijden werd nogmaals aandacht gevraagd, voor den noodtoestand van het steeds grooter wordend aantal ouden van dagen, die thans van elke uit- keering krachtens de ouderdomswet of de invaliditeitswet verstoken zijn. Verscheidene leden drongen er bij de re geering op aan. den bouw van goedkoope volkswoningen met rijkssteun krachtig te blijven bevorderen. Andere leden waarschuwden tegen het uitbreiden van den volkswoningbouw. Verscheidene leden hielden een pleidooi ten gunste van het 'nemen van maatre gelen ten behoeve van de werklooze on derwijzers. Verscheidene leden verzochten den mi nister te willen voorkomen, dat de toe stand der werkloozen door een eventueele prijsstijging ten gevolge van het loslaten van den gouden standaard slechter wordt. Van verschillende zijden werd ernstige critiek uitgeoefend op het beleid van den minister ten aanzien van de afschaffing van den huurbijsla» en wat daarmede sa menhangt. Deze leden drongen er bij den minister op aan, den huurbijslag in zijn ouden vorm te herstellen. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de onderwijsbegrooting. Hieraan wordt het volgende ontleend: Op behandeling van het ontwerp- kweekschoolwet stelt de minister geen prijs. Daargelaten, hoe hij oordeelt over de grondgedachten van het ontwerp het staat voor hem vast, dat de uitvoe ring van deze wet in de naaste of in een verdere toekomst nieuwe en be langrijke lasten zou leggen op de over heidskas. Naar zijn overtuiging kan daarvan voorshands geen sprake zijn. Ten aanzien van den overgang van het lager tot het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs wint de minister thans het oordeel in van den onderwijsraad en hij vertrouwt, dat reeds bij de toelating in 1937 een regeling zal kunnen gelden, die meer bevredigend geacht wordt dan de tegenwoordige. Benoeming van een commissie om na te gaan, of de leerprogramma's bij het lager, middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs overladen zijn, lacht den minister niet toe. Ongetwijfeld echter is deze zaak van ge noeg belang om ze niet uit het oog te ver liezen. De aandacht van den minister blijft er dan ook op gevestigd. De minister en zijn ambtgenoot van landbouw en visscherij zijn in onderling overleg getreden over den inhoud, die aan een ontwerp-natuurbeschermlngswet te geven ware. Zij vertrouwen, dat hun over leg binnen afzienbaren tijd tot een positief resultaat zal leiden. GROOTE WERKEN IN MEXICO. Ir. J. C. Pannekoek neemt de leiding op zich Men meldt aan de „Msb dat ir. J. C. Pannekoek, aanwezepd ingenieur bij de Zuiderzeewerken en thans werkzaam onder den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, directie bruggen, gisteren met de „Veendam" naar New-York vertrok ken is, op weg naar Mexico. Daar zal hij de technische leiding op zich nemen van de werkzaamheden, welke daar worden uit gevoerd door het Internationaal Handels- consortium te Den Haag. in verband met het contract, dat, zooals reeds bekend Is, tusschen het I. H. C. en de Mexicaansche regeering is afgesloten. EEN R1JDBAAR ONDERSTATION. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Bij de electrificatie der lünen Den Haag S S. - Gouda - Utrecht - Arnhem - Utrecht - E ndhoven, zal een nieuwe inrichting, welke nog niet bij de Ned Spoorwegen in gebruik was. in dienst worden gesteld n een ri.idbaar onderstation. Dit omvat een volledige geUikrichter-lnstallatie. geplaatst op een speciaal voor dit doel gebouwdeu spoorwegwagen. De bedoeling hiervan is een verplaatsbare reserve ter beschikking te hebben, welke ter hoogte van elk der on derstations kan worden opgesteld, zoodanig, dat dit ter vergTOOting van het aldaar op gesteld vermogen kan dienen of zelfs het onderstation, indien bij ernetige storing noodzakelijk, geheel kan vervangen. Daar het niet wenschelük is een geliikrichter voor langen tijd buiten dienst te houden zal dit rijdbare onderstation geregeld aan de stroomlevering deelnemen door een der onderstations tw. Den Haag S S. als depót station in te richten, waar het in normale omstandigheden, met den aldaar opgestel- den geliikrichter. aan de stroomlevering zal deelnemen. PERM. HOF VAN INTERN. JUSTITIE. Tot president van het permanente hol vay internationale justitie te Den Haag werd voor den duur van drie jaren geko zen de heer J- G. Guerrero uit Salvador, die van 1931 af vice-president is van het hof. De tegenwoordige president, Sir Ce- cii J. B. Hurst (Engeland) werd tot vlce- presiden; gekozen. Volgens vele leden zou door het Konink lijk Besluit van 18 Juli 1936 inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal, op nieuw de chaos dreigen te ontstaan, die vóór de besluiten van 1934 bestond. Voorts zou volgens dit besluit een spelling moeten worden onderwezen, waarvan de regels niet vaststaan. Noch de eerste noch de tweede bewering heeft naar de overtuiging van den minister reden van bestaan. Voor invoering der spelling-1936 in de officieele stukken zal hij het voor stel doen, zoodra hij het oogenblik daartoe gekomen acht. Dit is thans nog niet het geval. Voorts deelt de minister mede, dat hij zich overeenkomstig zijn voornemen on langs gewend heeft tot de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, met het verzoek een voorstel te mogen ontvangen omtrent de beste wijze, waarop het vraag stuk van de geslachten en hetgeen daar mede samenhangt, zou kunnen behandeld worden, en omtrent samenstelling en taak omschrijving eener commissie ad hoe Het verzoek is bij de Akademie in behandeling. Naast den aandrang in het voorloopig verslag om tot de spelling 1934 terug te keeren, staat die om terug te keeren tot de spelling De Vries en te Winkel, zooals deze thans in gebruik is. Noch aan het een noch aan het ander kan de minister voldoen. De stichting van een tweeden leerstoel voor de geneesmiddelenleer. aan de Rijks universiteit te Utrecht stuit op tweeërlei bezwaren. In de eerste plaats op financieele bezwaren. Een tweede vraag doet zich voor met betrekking tot de' studie en examen regeling. De medische studenten zouden óf hun studie en examens moeten verdubbelen óf een keuze moeten doen en dan zou bij het afnemen van de examens in het eerste geval het examen van de faculteit door beide hoogleeraien moeten worden afge nomen, in het tweede geval de hoogleeraar van de gekozen speciale geneesmethode moeten optreden. Een bevredigende regeling schijnt hier kwalijk te vinden. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART, Een dichte drom van sprekers stortte zich op bovengenoemde begrooting. Het was een waar gedrang. Dinsdagmiddag hadden ai gesproken de heeren Van den Tempel, Bakker en Kamp- sehroer, Toen Woensdag de vergadering begon was het sprekers-lijstje aldus geïl lustreerd Van den Heuvel, Duymaer van Twisi, Kortenhorst, Stumpel, Donker, Smeenk. Wendelaar, Schilthuis, Wijnkoop, Drop, Westerman, Vos, Ebels, Van de Bilt, Van Put, Van Houten en Krijger. Twintig Ja, dat waren in totaal al 20 sprekers bij het algemeen debat dezer begrooting, of. anders gezegd, één vijfde deel der Ka mer, De beroemde „sluizen" stonden dus wagenwijd open. Te zeggen, dat het de sluizen der „welsprekendheid" waren, gaat ons moeilijk uit de pen. Wat moeten we nu doen in dit overzicht? Van al die sprekers iets gaan vermelden"1 Waarschijnlijk zouden we treden in een herhaling van het Voorloopig Verslag der Kamer. Wij gelooven dus veel beter te doen. wanneer wij maar in het bijzonder op den Minister letten; belangrijke zaken INVOER VAN TRICOTGOEDEREN. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van tricotgoederen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Aangezien de getroffen invoer beper kende maatregelen in de afgeloopen periode grootendeels aan de verwachtingen hebben voldaan en de omstandigheden naar het oordeel van den minister thans nog niet van dien aard zijn, dat de contin- genteering zonder gevaar voor ernstige nadeelen voor de Nederlandsche industrie zou kunnen worden gemist, achtte hij het noodzakelijk, de indiening van het onder havige ontwerp van wet te bevorderen. Omstandigheden van handelspotitieken aard maakten het wenschelijk het auto nome percentage van 45 terug te brengen tot 40. J. W. VAN PU YENBROEK t Te Brussel, waar hij sedert eenige jarsn woonde, is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer J. W. van Puyenbroek, oud-textielindustrieel te Goirle, De over ledene, die meer dan 25 jaar lang lid is ge weest van de directie van de n.v. Textiel fabrieken H. van Puyenbroek, stond bekend als een uitstekend fabrikant en als patroon toegankelijk voor.de belangen van het per soneel. Hij toonde op maatschappelijk terrein belangstelling, die vooral in zijn geboorte dorp alleszins werd gewaardeerd. Een bij zondere voorliefde had de overledene voor de bevordering van de toonkunst. Vele jaren diende hij in den raad der gemeente Goirle op voortreffelijke wijze de volks gemeenschap en daardoor verwerf hij zich vriendschap en toegenegenheid in wijden kring. De begrafenis is morgen op het kerkhof van Etterbeek bij Brussel. N.R.Crt. EERVOLLE VERMELDING VOOR DEN MACHINIST J. F. HUISMAN. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche spoorwegen den machi nist J. F. Huisman uit Groningen, die op 1 Oct. bij een aanrijding te Dedemsvaart met een met butagas geladen auto ern stige brandwonden opliep, een eervolle vermelding toegekend, omdat hij ondanks zijn ernstige verwondingen voor den ketel •>an de locmtief is blijven zorgen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en die van den Minister van Fi nanciën zullen op Maandag 30 Nov e.k. niet plaati hebben. Die van den Minister van Landbouw en Visscherij, zal niet op Maandag 30 Nov. doch op Dinsdag 1 Dec- plaats hebben. De Haagsche gemeenteraad heeft gis termiddag besloten het aantal opcenten op de personeele belasting met tien te ver- hoogen. 2769 ER MOEDER'S PARAPLUIE loopt Zus al? een groote meid .Stevigeschoen tjes - warm inge pakt - haar deert geen regen! Geen vrees voor kou vatten. Moeder gaf haar Wybert tabletten. 50 - 35 - 20 ct. {Ingez. Med.) komen dan vanzelf naar voren. Natuurlijk werden in de discussie zoo gezegd tal van lansen gebroken, werden tal van onder werpen behandeld, gelijk daar zijn: onze handelspolitiek; de contingentee- ring: de invoerrechten; de economische onderhandelingen met andere mogendhe den; de economische voorlichting; de clea ring; de werkverruiming; de ordening; de industrialisatie; de middenstand; de scheepvaart terwijl bij elk dezer alge- meene onderwerpen nog veel speciale be langen. ook van bepaalde ondernemingen en bedrijven, ter sprake kwamen. Dat in het algemeen ook weer de vraag ter sprake kwam, of het bedrijfsleven vrij, althans vrijer, kan worden gemaakt, ligt voor de hand. De heer Wendelaar stelde liaar met nadruk; hij is van oordeel dat er te weinig cont-ingenteeringen worden opgeruimd en dat de Minister ln deze richting verder moest gaan. In eenigszins andere geest sprak de heer Kortenhorst, die opnieuw de z.g. actieve handelspolitiek verdedigde en betoogde, dat het vrije spel der maatschappelijke krachten geen grond slag meer kan zijn voor het economisch beleid. Verscheidene sprekers namen het voor onze havens op. Zij erkenden een zekére opleving, maar deze is niet van dien aard dat er geen stimulans in deze richting noodig zou zijn. Ook de belangen van den middenstand kregen een extra beurt, met name bij den heer Stumnel, die van oordeel bleek, dat de crediet-regeling voor middenstanders onvoldoende werkt. Zoo was er nog menige andere noodtoe stand, welke bespreking vond, b.v. die van de binnenscheepvaart, een eeuwig terug- keerend onderwerp. Ook werd opnieuw aangedrongen op intrekking of wijziging van de regeling inzake de evenredige vrachtverdeeling. En het ter hand nemen van groote werken werd aanbevolen, en het verminderen van de vaste lasten, en op verdere maatregelen tegen (eventueele) prijsverhooging. En van meer dan één kant werd betoogd, dat er nu een keerpunt kan en moet komen in onze economische poli tiek. Dat ook de ordening pro, contra en gematigd onverschillig werd bekeken, be hoeft niet te verwonderen. Maar nu zijn we toch bezig aan datgene, wat we n'_f wilden doen. het opsommen van de onderwerpen, die ter sprake kwa men. Tenslotte bleek met de 20 sprekers nog niet eens de animo uitgeput. De heeren Sneevliet en Van Dis sloten zich nog bij het bataljon aan. Vanmiddag spreekt de Minister. Dan komt het voornaamste naar voren. Zijn Excellentie heeft al heel wat korte 'itor- ruptles genlantst. daar ho'idt hij van Zoo riep hij uit, dat in de laatste maanden de werkloosheid afneemt. Blijve het zoo 1 HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9