RIJKSPENSIQENVERZEKERING LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Donderdag 26 November 1936 ELTA \Telef666 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN TELEGRAMMEN mei TERUGBETALING VAN PREMIÉN SPORT RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK ANTHROPOSOPHIE EN CHRISTENDOM. Derde en laatste lezing van dr. H. Leiste. Op uitnoodiging van de Algemeene An- throposophische Vereeniging i Nederland se he Afdeelingl heeft dr. H. Leiste voor de derde maal over bovenstaand onderwerp gesproken. Aanknoopende bij hetgeen spr. reeds in zijn voorafgaande voordrachten had behandeld, wees hij allereerst op Ru- dolf Steiner's uitgangspunt en citeerde in dit verband een woord van hem: „Anthro- poeophie ist ein Erkenntnisweg", een weg van bewustworden. De bewustwording speelt zich niet alleen af op het gebied van het denkvermogen, het is ook een aange legenheid van het voelen en willen. De rr-te van bewustwording hangt ten nauw- s.e samen met alle drie menschelijke ziele- krachten: denken, voelen en willen. Ru- dolf Steiner's geesteswetenschap is gegrond op een kenvermogen, dat den geheelen mensch omvat. In zijn autobiographie (Mein Lebensgang) beschrijft hij stap voor stap den weg, dien hij zich gebaand heeft van de materialistisch gezinde, zich tot de stoffelijke wereld beperkende wetenschap tot een waarlijk geestelijke wetenschap. Voor wie dat uitgangspunt in het oog houdt, zal het begrijpelijk zijn, dat voor Rudolf Steiner de kloof, die voor het heden- daagsch bewustzijn wetenschap, religie en kunst gescheiden houdt, in beginsel niet meer bestaat. Zoo werdt een religieus pro bleem bij Steiner tegelijk een kenprobleem. Voer Steiner is het Christus-mysterie niet slechts een historische gebeurtenis in den gangbaren zin des woords, weten schappelijk te benaderen met behulp der geschiedkundige oorkonden, maar tevens een geestelijke realiteit en als zoodanig voor den menschelijken geest onmiddellijk te benaderen. Steiner's verhouding tot het Christus-mysterie is volgens spreker tot op zekere hoogte vergelijkbaar met Paulus. die zich niet in de eerste plaats beroept op zijn ontmoeting met Jezus van .Nazareth, maar op hetgeen zijn geest heeft beleefd in de geestelijke wereld, toen hij op weg was naar Damascus. Evenzoo is Steiner's verhouding tot het Christendom niet gebaseerd op de Evan geliën, genomen als historische documen ten, maar op eigen ervaring in de geeste lijke wereld: doch deze ervaring draagt bij hem een even absoluut karakter als voor 't gewone bewustzijn bijvoorbeeld een wis kundige waarheid: zij is niet alleen een ervaring voor het (persoonlijk) religieus bewustzijn, maar tevens een ervaring voor ■het universeele en absolute) denkbewust- zijn. Rudolf Steiner spreekt hier van een zuiver geestelijke ontmoeting en gebruikt dan het woord „Erkenntnisfeier". Na aldus nog eens het uitgangspunt van Steiners geesteswetenschap te hebben ge schetst, gaf spr. een overzicht van Steiner's gschriften op dit gebied, waaruit wij noe men zijn boek „das Christentum als mys- tische Tatsache" en voorts een geheele reeks van voordrachten, in boekvorm uit gegeven, o.a. zijn verhandelingen over de vier evangeliën. Tenslotte ging spreker op enkele bijzon dere onderwerpen nader in en toonde enkele nieuwe gezichtspunten, welke een nieuw inzicht in het wezen van het Christendom geven. o K. J. M. V. St. PETER KANIS. Causerie van Dr. Emiel Franke. Voor een talrijk auditorium sprak dr. Emiel Franke gisteravond in het „Eigen Huis" voor de K-J.M.V. St. Peter Kanis over het onderwerp „Vrijmetselarij". De voorzitter, de heer J. Coster, opende den avond met den groet der Katholieke jon geren en sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker. Dr. E. Franke, die van de Vrijmetselarij een speciale studie heeft gemaakt, behan delde in het eerste deel van zijn causerie oe vraag: „Wat is Vrijmetselarij en wat heeft ze te beteekenen ln Nederland?" Uit voerig belichtte spr. het doel en streven der Vrijmetselarij, welke, aldus spr., tot niets anders kan leiden dan tot modern paganisme. In het tweede deel van zijn causerie bepaalde spr. zich tot het z.i. „sa tanisch werk" in de Vrijmetselarij. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt De heer J. Coster dankte Dr. Emiel Fianke hierna voor zijn interessante cau serie: het verheugde spr. den leden te kunnen meedeelen, dat dr. E. Franke bin nenkort weer een causerie voor de K. J M V. zal houden en wel over het onder- wero: .Spiritisme". Hierna werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten Zich richtende tot den heer Alt, die ook reeds 25 jaar bestuurslid van den L.B.B. is, bood hij dezen uit naam van de geheele Leidsche vakbeweging een bloemenmand aan, daaraan den wensch verbindend, dat hij nog vele jaren in haar belang werk zaam zal mogen blijven. Vervolgens was het woord aan den heer Arbeid uit Amsterdam, die wees op de groote mate van saamhoorigheid tusschen leiding en leden. Deze is trouwens nood zakelijk teneinde de door het hoofdbestuur ontworpen plannen zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan hun opzet en doel. Maakt de vakbeweging als gevolg van de groote werkloosheid momenteel een moei lijken tijd mee, hoeveel grooter waren die moeilijkheden in de eerste jaren van den ODbouw der organisatie. In dit verband sloot spr. zich gaarne aan bij de woorden van hulde aan het adres van zijn trouwen bondsmakker Alt, die aan die moeilijkheden steeds het hoofd wist te bieden en altijd met groote opgewektheid en werklust zijn diensten ter beschikking van de vakbewe ging stelde. Aan zijn werk, aldus spr., is het mede te danken, dat in ons land een goed gefundeerde vakorganisatie ontstond. Namens het H.B bood spr. den heer Alt een tweetal boekwerken van Jan Oudegeest aan, betrekking hebbende op de geschiede nis en ontwikkeling der vakbeweging. Aan zijn echtgenoote offreerde spr. uit dank voor haar medeleven een bloeiende plant. Na nog te hebben gewezen op de resul taten. welke de Bond voor zijn leden heeft bereikt, eindigde spr. met een krachtige on- wekking om mede te werken aan den uit bouw der organisatie door uitbreiding van het ledental. De heer Alt dankte voor de hem ge brachte hulde en gaf de verzekering, dat ook in de toekomst de Bond en de afdee- ling op zijn daadwerkelijken steun kunnen rekenen. Het verdere deel van den avond werd gevuld door het optreden van het gezel schap van Iependaal, dat o.a. de één-acter „De held" opvoerde, terwijl ook een buik spreker veel succes oogstte. Een dansje besloot den geslaagden feest avond. LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Gistermiddag is od het station alhier een locomotief bij het rangeeren ontspoord. Daar de ontsporing bij een der hoofdsporen naar Utrecht plaats had. kregen deze treinen bij vertrek naar Utrecht eenige vertraging en kwamen zii ook met vertra ging alhier aan Hedenmorgen waren de sporen weer vrij. Gisteravond omstreeks halfacht is de 26-jarige mei. G, S„ toen zij nabij de halte Tulnlust plotseling den Rijnsburgerweg overstak, aangereden door een auto. be stuurd door A van S. De voetgangster be kwam een lichte hersenschudding en werd door den E.H.D. naar het Academisch Zle- kenhu s pvergebracht. De heer D. L. v. Peursen heeft be dankt als le secretaris van de buurtcom- missie Vogelwijk. Zuster M. Theresia uit het Sint Lidwi- nahuis alhier is geslaagd voor het monde ling examen van de B.W.O. voor gestichts opvoeder. In het adres aan B. en W. inzake het saneeringsplan Bouwelouwesteeg, dat wij in ons Blad van gisteren publiceerden, is een tweetal fouten geslopen. Ten eerste schreven wij over het plan van den heer B. Huurman, dit moet zijn B. Buurman en ten tweede moet ln de laatste alinea het woord aannemers worden ver vangen door architecten. ungee eaea NED. BOND VAN ARBEIDERS IN DE SLAGERS- EN AANVERWANTE BEDRIJVEN. E. C. Lanver Antonius Leonardus Adria- nus, z. van L. J Oudshoorn en C. M. W. Brakel Mairia Cornelia, d. van S. de Groot en M. A. G. Bergman Johannes, z. van G. Hoogkamer en H. Duijzers Jaccbus, z. van Th. P. Merts en M. M. v. d. Hoeven Aloysiius Johannes Theodorus, z. van J. J. v. Kins en L. A. V. v. Kerkhoff. GEBOREN Feestvergadering v. d. Leidsche afdeeling. Geertruida Clasina d. van D. H. v. Ton- geren en A. H. v. Riet Andries, z. van De afdeeling Leiden van bovengenoemden a. v. Pelt en W. m. Richel Elisabeth, d bond had gisteravond ter gelegenheid van van J. v. Rijn en C. Kromhout Willem, z. het 35-jarig bestaan van dien bond in de van F. Hofmen en C. v. d. Linden Jan achterzaal van cafe-restaurant „Zomer- Dirk, z. van D. J. Dozy en A Willemse lusteen propaganda-feestvergadering be- Cornells Adrianus, z. van A. P. Valentijn en legd. waarvoor flinke belangstelling be- - - - stond. De afdeelingsvoorzitter, de heer D. La- terveer, sprak een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot het bestuur van den Leid- schen Bestuurdersbond, den feestredenaar van hedenavond, den secretaris-penning meester van het hoofdbestuur, den heer I. S. Arbeid en de medewerkenden. Nadat het trio „The lucky match", afge wisseld met Willem van Iependaal, eenige aardige muziek- en zangnummers had ten beste gegeven, nam de heer Laterveer H andermaal het woord, ditmaal om het ihe£s!i"a:i*eP jm. en M v Polamen hoofdbestuur in den persoon van den heer i w- Poft 'm J?' Arbeid te danken voor alles, wat het ln de 'en j£°?ier Jm.f1,?' Strater, Jd. afgeloocen jaren voor de leden heeft ge- v- Hooidonk, im. en M. Mulder, jd. A. daan. Als tastbaar bewijs van die erkente- Lameris, wedn. en J. H v d. Sman, wede. lllkheid bood sot. hem namens het bestuur en !°den een bloemenmand aan Vervolgens richtte spr. zich tot den afdeelingssecreta- ris, den heer J. Alt, die deze functie van de oprichting af, dus ook 35 jaar met groote nauwgezetheid, vervult. Spr. liet zijn geluk- wenschen vergezeld gaan van de aanbie ding van een luidspreker, terwijl aan mevr. Alt evpneens bloemen werden geoffreerd. I De 2de voorzitter van den L. B. B., de heer Poc-liejoe, sloot zich hij dien geluk- wensch aan en wees op de in de verloopen 35 jaar bereikte resultaten. Spr. wekte" de aanwezigen op om het bestuur in zijn ar beid te steunen en mede te werken tot verwezenlijking van het Plan van den Ar beid. GEHUWD E. J. Spier, jm. en W. J. v. Driessum, Jd H. Hagemans, jm. eh J. A. Bavelaar, Jd. OVERLEDEN P. C. de Heiden, dr. 9 mnd M. Kaak, z. 24 jaar J. LoeberFlippo, va\ 50 jaar. Het Japansch-Duitsche verdrag. De Dultsche pers. Ten aanzien van het Duitsch-Japansche verdrag scl1. rij ft de „Voelkische Beobachter" o.a., dat Duitschland en Japan zich ge noodzaakt hebben gezien afweermaatrege- len tegen de Komintern te nemen en niet tegen de Sovjet-unie. Indien Moskou thans van oordeel zou zijn, dat het reden heeft om te protesteeren. dan geeft het een verbinding toe, welke steeds is ontkend. De beide contractanten erkennen verder het gevaar van het communisme en zij zijn van oordeel, dat het gevaar niet wordt bestreden door de oogen er voor te sluiten. Daarom hebben zij de maatregelen geno men, welke zij verplicht zijn te nemen. De „Berliner Boersenzeitung" hoopt, dat dit verdrag als voorbeeld zal dienen. Er zijn genoeg landen die, evenals Japan, hun cultuur, traditie en rust ln het binnenland moeten verdedigen tegen het bolsjewisti sche gevaar. Het verdrag is zuiver defen sief. De „Berliner Lokalanzeiger" meent, dat de vorming van een Duitsch-Japansche commissie een werkzaam wapen is en het toetreden van andere staten kan dit wapen alleen versterken. Duitschland en Japan wijzen in het verdrag iederen aanval op sovjet-Rusland van de hand, doch zij slui ten zich aaneen tegen den vijand, welke lederen staat in Europa bedreigt. De Fransche Pers. De Fransche pers keurt algemeen het Duitsch-Japansche verdrag af. De „Aml du Peuole" schrijft, dat het verdrag een kruis tocht tegen het communisme is. doch het blad verlangt geen kruistocht, noch tegen het bolsjewisme, noch tegen het fascisme. Het stelt geen belang ln het regiem van andere landen. De „Echo de Paris" veronderstelt, dat het verdrag meer het werk is van de Ja- pansche militairen dan van de diploma ten. die vreezen. dat een toenadering tusschen Tokio en Berlijn zal leiden tot 'n toenadering tusschen Londen, Washing ton en Moskou. Het blad veronderstelt verder, dat het verdrag nog geheime clausules heeft. Duitschland zal Japan van wapenen voor zien en beide landen, die op de wereld markt beneden den prijs verkoopen, zouden hun invloedszone in Nederlandsch-Indie hebben vastgesteld, teneinde een moor dende concurrentie te vermijden. Tenslotte schrijft het blad. dat de hou ding van Frankrijk od 7 Maart bij de herbezetting van het Rijnland den tegen stand van de vrienden van Frankrijk te Tokio tegen het verdrag met Duitschland heeft vernietigd en de beslissing van Tokio heeft veroorzaakt. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre", dat het verdrag zeef gevaarlijk is, omdat het een verdrag,tot een „kruistocht" is. Men komt steeds meer tot het inzicht, dat ln de wereld bloks ^jstaan. een anti-com munistisch en een democratisch. Ook spreekt zij over de' geheime clausules van het verdrag. Ten aanzien van Moskou schrijft zij, dat Rusland opmerkelijk kalm is ten aanzien van het verdrag. Men is hier van oordeel, dat noch Berlijn noch Tokio op het oogenblik in staat zijn aan te val len. Wel ziet men hier het verdrag als een gevaar voor den algemeenen toestand. De „Populaire" verzet zich eveneens te gen het verdrag, doch het blad verwacht, dat Europa thans zal inzien, dat het tegen over de anti-commubisttsche kruistocht een kruistocht voor den vrede en collectieve veiligheid moet stellen. De Britsche pers. De Britsche pers verzet zich vrijwel eens gezind tegen het Japansch-Duitsche ver drag. Het Labourorgaan „Daily Herald", de ultra-conservatieve „Morningpost" en de Isolationistische „Daily Express" verklaren j allen plechtig, dat Engeland zich niet naast Duitschland zal scharen in zijn anti communistische campagne De „Daily Herald" schrijft, dat Duitsch land hiermede alle kans heeft vernietigd voor zijn politiek een scheiding tusschen vrankriik en Engeland teweeg te brengen, waaraan het drie jaar diplomatieke actie e>. millioenen ponden sterling besteedde- De „Times" critiseert eerst heftig de communistische propaganda-methode, doch schrijft dan, dat het de vorming van een anti-communistisch blok betreurenswaar dig en nutteloos acht. Het blad vreest, dat het verdrag aan Duitschland grooter vrll- he.d in Europa en aan Japan erooter vrij heid ln het Verre Oosten geeft. Dit laatste het meest kan de Britsche belangen scha den. vooral indien werkelijk de geheime clausules bestaan inzake de verdeeling van Ncd.-Indië. Verder vreest de „Times" dat d« onmoaene van Duitschland teven ce „bolsjewiseering" van Tsjecho-Slowaklje wrange vruchten zal dragen. De Japansche pers. De Jaoansche bladen wijzen er alle op, aat het Duitsch-Japansche verdrag ge richt is tegen de Komintern, waarmede de oovlet-regeering, naar zij zelf herhaaldelijk verklaard heeft, niets te maken heeft. De „Nitsjl Nitsji Sjlmboen" schrijft, dat de sovjetregeering dit ongetwijfeld zal inzien, en niet zal weigeren het vlsscherljverdrag inet Japan te onderteekenen op grond van de tot standkoming van het Dultsch-Ja- pansch anti-communistisch verdrag, want in dit geval zou de sovjet-regeerlng niet siechts de indentiteit bewijzen van de sov- jet-regeering en de Komintern, doch te vens de herhaaldelijk in het verleden door haar afgelegde verklaringen loochenen. De „JIJi SJlmpo" verklaart, dat de over eenkomst met Duitschland beteekent, dat Japan niet langer geïsoleerd staat, en wijst op de vriendschappelijke atmosfeer, die tusschen Duitschland en Japan bestaat, en j dit den weg heeft geëffend voor de tot standkoming van het DuitschJapansche verdrag. vov RAAD VAN ARBEID bij vroeger overlijden is een algemeen begeerde 2770 (lnges. mn.) DE STRIJD IN SPANJE. De strijd om Madrid. Gisteren is aan het front voor Madrid wederom fel gestreden, hoewel geen groote aanvallen werden gedaan. De linkervleugel van de nationalisten, welke ln de wijk Ar- guelles strijdt, heeft een aantal hulzen tus schen de Rosales-straat en de Blasco Ibanez straat bezet, de vijand bood hier heftigen tegenstand. In den middag bombardeerden twaalf groote driemotorige vliegtuigen van de nationalisten, beschermd door zestien jacht vliegtuigen enkele wijken der stad. Italië en de Balearen. LONDEN, 26 Nov. (Havas). De „News Chronicle" publiceert een telegram van zijn correspondent Gerald Grosvenor, die er in is geslaagd vermomd op Majorca te verblij ven. Hij geeft hierin verschillende bijzon derheden over de activiteit van de Italianen op de Balearen, Majorca. Ivica, Formentera en Canrera staan op het oogenblik onder controle van Italiaansche officieren, onder commando van generaal graaf Aldo Rossl. Op Majorca wordt het bewind gevoerd door twee aide de camps van graaf Rossi: ma joor Margotinni, de commandant van een flottille en majoor Pirelli van de lucht macht. Op het oogenblik worden op de Balearen 40.000 man Spanjaarden, Mooren, man schappen van het vreemdelingenlegioen en vreemdelingen geconcentreerd voor een aanval op Barcelona. Eenige honderden vliegtuigen, meest bestuurd door Italianen, worden eveneens geconcentreerd. 90 pet. van de vliegeniers zijn Italianen. Dagelijks ko men vliegtuigen met levensmiddelen, muni tie en wapenen uit Italië aan en alleen Spaansche en Italiaansche schepen mogen de haven van Palma binnenvaren. De ove rige schepen moeten op de reede blijven liggen. Ook zou een terreur zijn ontketend door de Italianen; sedert de bezetting zou den reeds 1500 personen terechtgesteld zijn. De „Miguel Cervantes" door een Spaansche torpedo getroffen. De marine-deskundige van de „Mor ningpost" schrijft, dat de commandant van den Britschen torpedojager „Glowworm" een bezoek heeft gebracht aan den Spaan- schen kruiser „Miguel Cervantes", welke door een torpedo werd beschadigd. Hij heeft hierbij vastgesteld, dat deze alleen kan zijn afgeschoten door een Spaanschen onderzeeër van de „b"-klasse. UNIVERSITEIT TE WARSCHAU ONTRUIMD. WARSCHAU, 26 Nov. (A.N.P.) In den loop van den nacht heeft de politie (je zalen van de universiteit, die door studen ten bezet werden gehouden, ontruimd. HORTHY OP VLOOTREVUE. NAPELS, 26 Nov. (Stefani). Met een spe- cialen trein is de Hongaarsche rijksbestuur, der Horthy in gezelschap van koning Vic tor Emmanuel te Napels aangekomen, tot bijwoning van de vlootrevue, waaraan 150 schepen zullen deelnemen. SMIGLY RYDZ ONTVANGT DUITSCHEN AMBASSADEUR. WARSCHAU. 26 Nov. (A.N.P.). Maar schalk Smigly Rydz heeft den Duitschen ambassadeur, von Moltke, in audiëntie ont vangen. ANTONESCU TE WARSCHAU. WARSCHAU, 26 Nov. (A.N.P.)De Roe- meensche minister van buitenlandsche za ken, Antonescu, is hedenmorgen te War schau aangekomen. Hij werd aan het sta tion verwelkomd door minister Beek en zijn echtgenoote, die mevrouw Antonescu bloemen aanbood. Ter gelegenheid van de komst van Anto nescu gewagen de bladen talrijke artike len van de vriendschap tusschen Polen en Roemenië, terwijl zij wijzen op het belang van het Poolsch-Roemeensche bondgenoot schap. o DE SPOORWEG ADDIS ABEBA—DJIBOETI WEER VERNIELD. DJIBOETI, 26 November Reuter) Het detachement Sikhs dat de legatiewacht te Addis Abeba vormde en thans naar huis terugkeert is nabij Dannall aan den spoor weg Addis Abeba opgehouden, doordat Abessijnen de rails hadden weggebroken. ROOSEVELT TE BUENOS AIRES, BUENOS AIRES, 26 Nov. (Havas) - De regeering van Argentinië zal bepalen, dat 29 November, de dag van aankomst van den president der Vereenigde Staten, Roo sevelt, een feestdag zal zijn. Gaspedalen zijn gewilligMaar als uw aucosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2x2=4 maal zoo groot! TIEN JAPANNERS BIJ GRENSINCIDENT GEDOOD. TOKIO, 26 Nov. (Havas). Uit Hsinking wordt gemeld, dat bij een grensincident van 24 November tusschen Japansche en Rus sische troepen, 10 Japanners zijn gedood en 7 gewond, terwijl er 8 worden vermist De sovjets zeggen, dat de Japanners 1700 M. op Russisch gebied waren doorgedron gen en hebben te Tokio geprotesteerd. DOOR FRUIT GEDOOD. NEW YORK, 26 November. (Reuter) BIJ het lossen van een schip met fruit ln de haven van Brooklyn zijn vijf arbeiders door giftige gassen, welke uit de lading opstegen, gedood, terwijl drie nog tijdig ln J veiligheid gebracht konden worden. AUTO VAN DE „GRINGOIRE" AANGEHOUDEN. PARIJS, 26 Nov. (Havas). Hedenochtend werd een vrachtauto, waarmede een aantal exemplaren van het weekblad „Gringoire", dat heden weer verscheen, naar het station werden vervoerd, vöor de drukkerij aange houden. De weg werd door een andere auto versperd en vijf mannen dwongen met voorgehouden revolvers de Inzittenden van de vrachtauto deze te verlaten. Vervolgens verdwenen zij met de auto, welke later aan den oever van de Seine werd teruggevonden. Vermoedelijk heeft men getracht den wagen in de rivier te rijden. o 5 DOODEN BIJ OVERSTROOMING. JERUSALEM, 26 Nov. (Havas) Het hevige regenseizoen in Palestina heeft overstroomingen veroorzaakt, waarbij 5 personen zijn verdronken. Verscheidene wegen in Jaffa, Tel Aviv en Jerusalem staan onder water, de bewoners hebben hun huizen verlaten. STORM OF DE ZWARTE ZEE. ISTANBOEL, 26 Nov. (Havas) Op dt Zwarte Zee woedt een hevige storm, vier schepen zijn vergaan. Op vele plaatsen zijn slachtoffers gevallen. o PETROLEUM-EXPLOITATIE IN BULGARIJE. SOFIA, 26 Nov. (A.N.P.). Uit een verkla- ring van den minister van handel en in dustrie, Valev, blijkt, dat de petroleum- boringen, die sedert eenigen tijd met toe stemming van het ministerie door een Stockholmsche firma in de omgeving van Warna worden verricht, met succes zijn bekroond, zoodat binneh afzienbaren tijd de petroleumexploitatie ter hand zal wor den genomen. Volgens een bericht uit Saionlkl zullen binnenkort ook in Thraclë proefboringen naar petroleum beginnen. Voor deze petroleumvoorraden toont vooral Duitschland veel belangstellim. Proefboringen in de omgeving van Saloniki hebben tot dusver nog niet tot een gunstig resultaat geleid. VOETBAL. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Plaats voor 70.000 toeschouwers te Diisseidorf. Nog ongeveer twee maanden schelda ons van den landenwedstrljd Duitschland- Nederland en reeds thans blijkt dat belangstelling voor deze ontmoeting m groot belooft te worden. Hoewel men me de uitgifte van kaarten nog geen begj: heeft gemaakt, komen nu reeds aanvrage! te Diisseidorf voor toegangsbewijzen b nen. Dit laatste vindt ook zijn oorzaak het feit, dat na de ontmoeting tege Italië, waar 105.000 toeschouwers de tr bunes van het Olympisch Stadion vulden men in Duitschland zeer benieuwd is ho het nationale elftal het er tegen Nederland zal afbrengen. Er zijn overigens reeds sprekingen gaande om te trachten aantal plaatsen in het Rijnstadion van 60.000 tot 70.000 te vergrooten. BILJARTEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VIJFKAMP. Sweering neemt deel. De wedstrijden om het wereldkampioen schap vijfkamp, welke dit seizoen te Al giers. worden gehouden, vangen 19 Dee aan. Naar wij vernemen zal de Nederland- sche Biljartbond in ieder geval den we reldkampioen, onzen landgenoot J. Swee ring afvaardigen. De mogelijkheid bestaat dat Nederland nog een tweeden vertegen woordiger voor dit tournooi zal kunnen aanwijzen. De Leeuw zou hiervoor ln aan merking komen, doch zijn dagelijkse!» werkzaamheden vormen er een beletst voor: de Amsterdammer kan niet zoo'n langen tijd uit zijn winkelzaak weg. Zeef waarschijnlijk zal de Hagenaar Van Vlie. of de Arnhemmer Dommering nu nift Sweering de Nederlandsche kleuren te Al giers hoog houden. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Haarlemsche Rechtbank deed lieden uitspraak ln de zaak tegen den 32-J J. van P. uit Haarlemmermeer, thans ge dettneerd in het Huis van Bewaring t Haarlem, verdacht van diefstal en verduis tering van een bakfiets en een rijwiel. De Rechtbank veroordeelde verdacM tot zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf. De Rechtbank deed vervolgens uitspraak in de zaak tegen den rijwielhandelaar H. v. V. uit Bennebroek, die op 1? dezu terecht heeft gestaan wegens heling vaJ een bakfiets en een rijwiel. De officier van justitie had een gevangenisstraf van ïieJ maanden geëischt. De Rechtbank verdachte vrij. J. B. te B. Wendt U tot de pollklin11* van de afdeeling kindergeneeskunde van Academisch Ziekenhuis alhier, welke «"""1 morgen om half negen geopend is- dere papieren zijn niet noodig; het ow zoek geschiedt kosteloos. J. B., te L. Er bestaan meerde" i mes-gymnastlekvereenigingen te ff e( benevens verschillende andere c, ?chter een dames-afdeeling. De vraag la c y(r. in de eerste plaats of u een neiitraJe eenlging wenscht, dan wel een pref® „slr sche of R.-Katholieke. Indien u °„,mcht nader op antwoordt kunnen wij u w een of meerdere adressen geven. j

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2