De Japansch-Duitsche overeenkomst LEIDSCH DAGH.AD - Derde Blad Donderdag 26 November 193( PUROL Gericht tegen de Komintern, niet tegen sovjet-Rusland Argwaan inzake geheime toevoegingen GEMENGD NIEUWS Gistermiddag heeft, ook te Tokio, ministerie van buitenlandsche zaken tekst gepubliceerd van het Duitsch-Japan- sche verdrag tegen het communisme. het den Er blijkt duidelijk uit. dat de verdrag sluitende staten niet willen provoceeren, zich echter ook niet meer zullen laten pro voceeren. De regeering van het Dultsche volk staat Tegelijkertijd werd een communique 0p wacht en zal elk opduikend gevaar met uitgegeven, waarin er den nadruk op Qg juiste middelen weten af te weren, gelegd wordt, dat het accoord niet Dat andere volkeren daaruit leering mo ge richt is tegen de unie der sovjet- i gen trekken, opdat dit verdrag ook werke- republieken, maar uitsluitend tegen lyk een begin kan zijn in den strijd tegen de Komintern, „welke slechts door in- de bedreiging der menschheid in haar i —doelmatig hoogste cultuurgoederen en daarmede voor den waren wereldvrede". Ook von Ribbentrop heeft een verklaring afgelegd: „Duitschland en Japan" aldus von Rib bentrop, „zijn niet van zins, het stoken van de communistische ophitsers langer te dulden en zijn thans tot daden overgegaan. De totstandkoming van het door Japan en Duitschland onderteekende verdrag tegen de communistische internationale is een mijlpaal. Het is een keerpunt in den strijd van alle orde- en cultuur-Uevende volkeren tegen de machten der vernietiging. Met het tot stand komen van dit verdrag hebben onze Führer en de keizer van Japan een historische daad verricht. Japan zal een uitbreiding van het bolsje wisme in Oost-Azië nooit dulden. Duitsch- ternationale maatregelen kan worden bestreden". Het communiqué voegt hieraan toe. dat Duitschland en Japan thans in een ge lijke positie verkeeren ten aanzien van de Komintern, welker bedrijvigheid verdub beld is in de belde landen na het zevende congres van de Komintern in Moskou in 1935. Het communiqué beschuldigt dc Kom intern vervolgens, den wereldvrede te be dreigen. m welk verband melding gemaakt wordt van de gebeurtenissen in Spanje en van de inmenging der Komintern in de binnenlandsche aangelegenheden van alle landen, terwijl tevens nadruk gelegd wordt op de vorderingen van het communisme in China. Ten slotte zegt het communiqué, dat T,n,- wisme in vosi-zccie nooit auiueu. uuitson- Japan met een zoo groot mogelijk aantal vormt het bolwerk teven deze Dest mogendheden wil samenwerken tegen de - - tegen deze pest communistische bedreiging. Na de publicatie van den tekst heeft de Dultsche ambassadeur in Japan, von Dircksen, nog een verklaring afgelegd, waarin hij zeide. dat Japan en Duitsch land zich aaneengesloten hebben In den strijd tegen de komintern, want zij zijn overtuigd, dat het communisme symbo lisch een immoraliteit en een georgani seerde vernietigingskracht vertegenwoor digt, die in staat is, op internationaal ge bied een moorddadigen oorlog teweeg te brengen. Duitsche toelichting. Het was Boetticher. de chef van den persdienst van von Ribbentrop, die op de conferentie voor de buitenlandsche pers te Berlijn mededeeling deed van het sluiten van het DuitschJapansch accoord tegen het communisme. Na voorlezing van het betreffende docu ment zeide hij: ,,de tekst is duidelijk ge noeg. zoodat ik er geen lange Uiteenzetting behoef aan toe te voegen. De strijd van het nationaal-socialisme tegen het bolsjewisme is niet nieuw en gij weet, met hoeveel energie wij dien strijd gevoerd hebben, maar de verschrikkelijke gebeurtenissen in Spanje laten niet toe, dat wij wachten, tot onze pogingen om de publieke opinie der wereld voor te lichten vrucht dragen. Het heden geteekende accoord heeft ten doel de Europeesche cultuur en bescha ving te redden. Op het zevende congres der derde inter nationale te Moskou zijn omlijnde plannen besproken, die van Spanje een sovjet republiek moesten maken en in andere staten een volksfrontregeerlng moesten tot stand bronyen De derde internationale heeft alle staten den oorlog verklaard". Toen een der journalisten vroeg, waarom Juist von Ribbentrop het accoord had ge- teekend, antwoordde Boetticher: „Von Ribbentrop strijdt als alle Dultschers tegen het bolsjewisme en hij ls het, die namens den „Führer" de onder handelingen met Japan heeft gevoerd". Gisteravond heeft ook de rijksminister van propaganda, dr. Goe-bbels. voor alle Duitsche radiozenders den tekst van het Dultsch-Japansche verdrag voorgelezen en aan die voorlezing de volgende verklaring toegevoegd: „Met dit verdrag wordt thans eindelijk klaarheid gebracht in den troebelen nevel, dien de communistische internationale over Europa en de geheele wereld heeft willen leggen. Twee groote mogendheden hebben zich aaneengesloten tot de krachtige en vast beraden verklaring, voor de dreigementen van de roode anarchie noch te willen wij ken, noch te zullen capltuleeren. In dit verdrag wordt duidelijk tot uiting gebracht, dat er slechts sprake is van een defensief optreden. Immers niet de beide verdragsluitende mogendheden hebben de communistische internationale geprovo ceerd, doch de communistische internatio nale heeft door een ononderbroken reeks provoceerende handelingen, revolutionnaire pogingen tot opstand, anarchistische agi tatie en gewetenlooze volksvernietigende ophitserijen getracht, in de geheele wereld zooveel mogelijk onrust te verwekken en wanorde te scheppen. Met nadruk wordt er in de overeenkomst op gewezen, dat het accoord moet dienen tot waarborging van den binnenlandschen vrede en het sociale welzijn, doch ook van den wereldvrede. Wanneer in artikel 2 de verdragsluitende staten derde staten, waarvan de binnen landsche vrede door het vernielingswerk van de communistische internationale be dreigd wordt, gemeenschappelijk uitnoodi- gen tot het nemen van afweermaatregelen of tot deelneming aan dit verdrag, dan wordt daarmede volkomer duidelijk tot uiting gebracht, dat deze overeenkomst zich tegen niemand richt, doch slechts één zin en doel heeft, namelijk aan het revolu tionnaire streven van ae internationale van Moskou een duidelijk en niet mis te ver- staan halt toe te roepen. Het thans tusschen Duitschland en Ja pan gesloten vc-rdrag is bestemd om een waardevolle bijdrage te leveren voor den wereldvrede, die door de gewetenlooze com- munistisch-internationale actie ernstig be dreigd is. pansch pact onaangenaam is verrast, heerscht argwaan en gist men naar moge lijke, niet-gepubliceerde bepalingen van het accoord. „Dat accoord", zoo zegt men, „zou wel eens een ijsberg kunnen lijken, die meer onder water verborgen houdt, dan hij er boven uitsteekt." Intusschen heeft men in politeke kringen geen bevestiging verkregen van in de dag bladen verschenen berichten, die spraken over een defensief militair bondgenoot schap. Wel is men genegld geloof te slaan aan de berichten omtrent een overeenkomst tot ruil van Dultsche wapenen tegen Ja- pansche grondstoffen. Verder spreekt men de meening uit, dat de gepubliceerde bepalingen geen wijziging brengen in den tegenwoordigen toestand. Men meent vooralsnog te doen te hebben met een verklaring uit politieke overwe gingen. Intusschen heeft het accoord, zooals ge meld, in Groot-Brittannië een onaangena- men Indruk gemaakt daar het weer een accentueering ls van het systeem van te genover elkaar staande Ideologische kam pen, hetgeen ln strijd is met de Britsche politiek. In diplomatieke kringen te Londen is men zeer verbaasd, dat dit verdrag geteekend werd door den Dultschen ambassadeur te Londen, wiens reis naar Berlijn aldus haar volledige verklaring vindt. Von Ribbentrop schijnt het niet noodlg geoordeeld te heb ben. de regeering, bij welke hij geaccredi teerd is, in te lichten omtrent de rol welke hij zou vervullen bij het sluiten van 't pact. Politieke kringen in China zijn van mee ning, dat dit accoord een zeer gevaarlijken toestand in het leven roept voor China, aan gezien het Japan in staat zal stellen, snel zijn bewapeningen te moderniseeren. Zij leggen er den nadruk op, dat China zal weigeren in te gaan op een Chlneesch- Japansche samenwerking tegen het commu nisme, ondanks den aandrang van Japan, aangezien China van meening is, dat aan vaarding daarvan een vijandige houding Jegens Rusland zou Insluiten en zou kunnen leiden tot een gebruik van het Chineesche gebied door het Japansche leger ln een eventueele samenwerking tegen de sovjets. Voor het oogenblik onthoudt men zich in Fransche diplomatieke kringen van com mentaar. De gebeurtenis wordt te belang rijk geacht om een meening daaromtrent van gezaghebbende zijde te kennen te ge ven, alvorens men het accoord nauwkeurig heeft bestudeerd en de strekking ervan volledig kent. In politieke kringen is men algemeen van oordeel, dat wanneer de ge sloten overeenkomst inderdaad beantwoordt aan het doel, dat men van officieele zijde heeft aangeduid, zij geenszins als drin gend noodzakelijk kan worden beschouwd. De strijd tegen het communisme, zoo meent men, behoort in de eerste plaats tot de taak van elke regeering binnen de grenzen van haar eigen land. De plaatsvervangende staatssecretaris van buitenlandsche zaken te Washington, Moore, Ciano aan Berlijn, doch men is in politieke I zeide, dat, voor zoover op het oogenblik kon kringen van meening. dat een dergelijk worden overzien, geen Amerikaansche be- accoord tusschen Japan en Italië onnoodlg langen voor dit verdrag in het gedrang ko- is. Tot nu toe is het anti-communistische men, zoodat commentaar op deze Japansch- front ln een aantal bilaterale verdragen tot Dultsche samenwerking overbodig is. stand gekomen, die de staten twee aan In het staatsdepartement ziet men rustig twee verbinden zonder dat ieder van de toe en gelooft men niet. dat verwikkelingen Staten behoefte heeft aan een afzonderlijk bit deze Japansch-Duitsche samenwerking accoord met alle andere. Toen het eerste zouden kunnen voortkomen. VERLATEN ZEESCHIP GEVONDEN. Buitenkans voor Ncderlandschen kustvaarder. Een Rotterdamsche kustvaarder het motorschip „Flying Irishman", heeft een buitenkansje gehad. Het schip heeft ten Zuiden van Lizard een verlaten vaartuig „gevonden". Het onbekende schip was een Engelsch stoomschip de .Colwith Force", dat 800 ton meet. Zondagavond is dat vaartuig aange varen door een Noorsch tankschip. Uit vrees dat het scheepje zou zinken is de be manning overgestapt op den Noor. De „Colwith Force" bleef echter drijven. Het Nederlandsche schip, dat haar Maan dag aantrof, wierp een tros uit en bracht den Engelschman naai- Falmouth, waar hij veilig werd binnengebracht. Op een verlaten schip kan degene die het aantreft eigendomsrechten doen gelden. Hbld. in het hart van Europa Tenslotte zal Italië, naar de duce aan de wereld verklaard heeft, de anti-bolsje wistische banier in 't Zuiden hooghouden". Von Ribbentrop sprak tenslotte de hoop uit, dat ook andere landen zich bij het anti-communistische front zullen aan sluiten. Geen ItaliaanschJapansch accoord. De onderteekening van het Duitsch- Japansche accoord heeft te Rome geen ver bazing verwekt. De bladen geven alleen de bijzonderheden van het accoord. In offi cieel e kringen onthoudt men zich van com mentaar. Men beschouwt het accoord als de voltooiing van de entente tusschen Duitsch land en Italië na het bezoek van graaf bericht over de Japansch-Duitsche over eenkomst te Rome bekend werd .heeft men onmiddellijk geruststellende verzekeringen laten hooren tegen de meening dat een dergelijk accoord tusschen Japan en Italië in voorbereiding was. Argwaan in Engeland, China en Amerika. In Britsche kringen, waar men door het plotselinge sluiten van het Duitsch-Ja- Naar Havas intusschen uit officieuse kringen te Washington verneemt, blijft men daar van oordeel, dat de Duitsch-Japan- sche publicaties niet alles hebben onthuld, wat tusschen belde landen overeengeko men is. Voor Amerika zal het eenlge gevolg voor- loopig zijn een bespoediging van de bewa pening ter zee, om op alle gebeurlijkheden, welke uit dit verdrag ln den Pacific zouden kunnen voortvloeien voorbereid te zijn. De uit Spanje te Londen ontvangen tele grammen melden, dat, ofschoon zich geen enkele essentieele wijziging heeft voorge daan in den toestand te Madrid, de wijk van den Calle de Valle Hermoso in' het Westen van de hoofdstad, zoo zwaar ge bombardeerd is door de nationale artil lerie. dat zij geheel verlaten is. De noodtoestand zou voor de burgerbe volking toenemen. Een derde deel van de non-combattanten zou thans uit de stad zijn vertrokken. Een hoog militair van de nationalen, wiens naam niet genoemd mag worden, verklaarde aan den vertegenwoordiger van Havas ten aanzien van den toestand rond Madrid, dat de inname van de hoofdstad geen militair probleem meer is. „In onze dagen is een vesting, waarbinnen de vijand vasten voet heeft gekregen, verloren. Dit ls thans het geval met de hoofdstad. WU staan evenwel voor een gewetensconflict. Wij willen een totale verwoesting van de stad vermijden, want we zijn op de eerste plaats Spanjaarden en ook zou de verove ring van de stad, huls voor huis, teveel kostbaar bloed onzer soldaten eischen. In dien evenwel de verdedigers van Madrid, die weten, dat zij verslagen zijn, ons dwin gen de uiterste middelen te gebruiken, dan zouden wij ons verdicht zien hiertoe over te gaan. In ieder geval zullen wil de stad zooveel mogelijk sparen door gebruik te maken van mobiele colonnes. Alles is gereed, slechts het weer ver traagt nog onze laatste poging." Een speciale correspondent van Reuter, die zich bil de witte troepen in het Casa de Campo bevindt, maakt melding van een ongewoon waagstuk van de volksfronttroe- pen, waarbij twee Russische tanks door de nationalen werden buitgemaakt. De tanks kwamen het Dark binnen door een gat in den muur en werden door de nationale troeoen bij vergissing voor eigen tanks aangezien. De bemanningen van de beide roode tanks deden niets, om hun tegenstanders uit den droom te helpen en reden zonder vuren recht naar de batterijen, welke voor het nationale hoofdkwartier waren opge- Mooren, die zich in hun veilige loopgraven bevonden, konden deze aanvankelijk niet verlaten met het oog op het verwoede ma chinegeweervuur. Tenslotte schoot een De druk on Madrid Moorsche patrouille van de rechterzijde te ue aruK op Maana. hu,p ?oot kannen olle over de tanks en vernielden ze met behulp van handgra naten. Plotseling klom een man uit een der tanks, schreeuwend: „Schiet me niet dood, ik ben een Spanjaard, de anderen zijn alle maal Russen Dit bleek bij nader onderzoek Inderdaad het geval te zijn. In de eene tank bevonden zich vier Russen, ln de tweede drie De wijze, waarop de overval geschiedde, wees erop, dat hij zorgvuldig was beraamd en dat de plannen waren gebaseerd op een nauwkeurige kennis van de positie der na tionale troepen. VRACHTAUTO BOTST TEGEN GEVEL. Ernstig ongeluk op een kruispunt te Haarlem. Bij een botsing tusschen twee vracht auto's is gistermiddag op de Leidsche- vaart achter den Schouwburg-te Haarlem een verschrikkelijke ravage aangericht, waarbij de voorgevel van een woonhuis ernstige schade kreeg, aldus de Tel. De oorzaak van de aanrijding moet naar alle waarschijnlijkheid gezocht worden in liet te snelle rijden van een groenten-auto, bestuurd door den chauffeur J. uit Oegst- geest- Deze auto naderde uit de richting Heemstede, met. een gang van naar schat ting 50 a 60 K.M. het gevaarlijke kruis punt bij de Leidschestraat. toen uit die straat van links een expeditie-auto kwam aanrijden met matigen gang, om even tueel verkeer van rechts voorrang te kun nen verleenen. De bestuurder, De G. uit Heemstede, wide rechtuit rijden en zag de met groote snelheid aankomenden auto van rechts te laat, zoodat deze laatste aan de achterzijde een klap kreeg. De gevolgen waren verbijsterend voor de menschen die het ongeluk zagen ge beuren. De vrachtauto zwenkte na de bot sing naar links en vloog in volle vaart te gen de pui van perceel 126. Het mag een groot geluk worden genoemd dat op dit fatale oogenblik zich geen voetgangers op het smalle trottoir bevonden. Zij zouden ongetwijfeld verpletterd zijn. Nu bleef het bij een vernielden gevel, terwijl het ko zijn uit de voegen werd gerukt. De muur scheurde en een gedeelte van het metsel werk stortte in de kamet Het was een ontzettende ruine, die on middellijk een groot aantal belangstellen den trok De politie stelde terstond een onderzoek in, later kwam ook de substi tuut-officier van Justitie, mr. Andringa, een klikje nemen Het was moeilijk te be palen wie schuld aan dit ongeval had. maar de snelle rijder is volgens het voor- loopig onderzoek, ondanks het feit dat hij den voorrang had, vermoedelijk do meest schuldige Na de botsingen waren beide auto's zoodanig vernield, dat zij moesten worden weggesleept: zij zijn door de politie in be slag genomen. Een inzittende van den ex peditieauto is licht gewond naar een zie kenhuis gebracht; hij is door het open rukken van een portier op straat gevallen of gesprongen, dit staat nog niet geheel vast. Tegen belde bestuurders is proces verbaal opgemaakt. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist 2776 flnsez. mM Een arrestatie. De militaire autoriteiten van Santa Cruz de La Palma deelen mede, dat de journa list Garcia Artadel, de chef van de .roode Tsjeka van Madrid" ls gearresteerd op het oogenblik, dat hij met zijn medeplichtigen naar Amerika wilde vluchten Artadel heeft met zijn brigade meer dan 2000 arrestaties verricht. Gevangenen naar Valencia overgebracht. Van regeerlngszijde wordt medegedeeld, dat 970 gevangenen van de Modelgevangenis te Madrid zijn overgebracht naar de ge vangenis „De Los Reyes" bij Valencia. Deze gedetineerden zijn bijna allen oud-officie- ren, die door den opstand ernstig gecom promitteerd zijn en deel uitmaakten van de „vijfde colonne van Franco", die in Ma drid had moeten optreden ln samenwer king met de belegeraars. Oud-minister-president Quiroga opnieuw gearresteerd. Vernomen wordt, dat de vroegere mi nisterpresident Quiroga te Barcelona ls gearresteerd wegens overtreding van het verbod om officieele dienstauto's te bezigen voor het vervoeren van dames. Wapentransport in orde bevonden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het wapentransport, waarvan te Marseille een aantal wagons aangehouden waren, vol- INBREKERS AANGEKOUDEN TE AMSTERDAM. Nadat eergisteren reeds een 23-jarige man was aangehouden, is gistermiddag te Amsterdam een 22-jarige jongeman gear resteerd, die evenals eerstgenoemde aan den overkant van Het IJ woonachtig ls. Met de arrestatie van dit tweetal heeft de politie een goede vangst gedaan. Het staat reeds vast, dat zij schuldig zijn aan diefstal, gepleegd aan den Grasweg en op het Zeeburgerpad. In twee fabriekjes aan den Grasweg werd in Juni ingebroken. De buit was zeer gering en bestond slechts uit een klein bedrag aan geld en een aan tal post- en plakzegels. Pogingen om de brandkast te forceeren mislukten. De dief stal aan het Zeeburgerpad leverde een grootere buit op en bestond behalve uit 'n voorraad zegels, ook uit een geldsbedrag van ruim f. 200.—. Beide arrestanten ontkennen iets met deze diefstallen te maken te hebben. De politie is van meening, dat dit duo nog meer op zijn kerfstok heeft. VRIJDAG 27 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 M. - Algemeen Pro. gramma, verzorgd door den KRO 8 00- 9.15 en 10.00: Gram.pl. 11.30: Bljbelschj causerie 12.15: KRO-Orkest en gTam.nl 2.00: Gram.pl. 2.30: De KRO-Melodlsteti en zang 3.05: Orgelconcert 4.15: Gra- mofoonpl. 5.15 Vervolg KRO-Melodlster 6.00: Land- en tulnbouwcauserie —620. De KRO-Boys en zang 7.00: Berichten - 7.15: Causerie over papierfabricage 7.25 Muslca cathollca 8.00: Berichten ANP 8.10: Reportage uit een weverij 8.50: Gram.pl. 9.00: Opera-uitzending (Gr. platen) 10.15: KRO-Kamerorkest en he Haarlemsch Bachkoor 11.00: Berichte; ANP. 11.05Concert door de „Goldt; Band" 11.4512 00: Gram.pl. Hilversum II, 301 M. 8.00: VARA 12.00: AVRO 4.00: VARA 7.30: VPRO 9.00: VARA. 8.00: Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO 10.20: Voordrach 10.40: Gram.pl. 11.15: Vervolg voor dracht 11.30: Gram.pl. 12.00: De Pal ladlans 1.00: Gram.pl. 1.30: Omroep orkest en solist 3.00: Voor tuinliefheb- bers 3.20: Het AVRO-Dansorkest 4.00 Gram.pl. 5.00: Kinderuur 5.30 „Melod' Circle" en Gram.pl. 6.35: Politiek radio journaal 6.55: Gram.pl. 7.00: „Opvoe ding tot gemeenschapszin" 7.20: Gra- mofoonpl. 7.30: Berichten V.G.P. 1.35 „De moed ten leven en tot den dood", can serie 8.00: Viool en piano 8.30: LI. tcraire causerie 9.00: „De Flierefluiters' VARA-Tooneel en solisten 10.30: Be richten ANP. 10.40 Avondwijding 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.3012.00: Gra mofoonplaten. Droitwich. 1500 M. 11.40—11.50 Plano recital 12.10: Orgelconcert 12.50 BBC- Dansorkest 1.352.20: Het Mac Naghtea Strijkkwartet 4.20: BBC-Midland-orkest m.m.v. solisten 5.35 Het BBC-Harmonie- orkest 6.20: Berichten 6.45: Viool- recital 7.20: Muzikale causerie 1.(0: Schotsche dansmuziek 8.20: „The Ken tucky Minstrels", revue-programma - 9.20: Berichten 9.40 „International Com- muniations", causerie 10.00: BBC-Mid land-orkest 10.30: Declamatie 10.50: Het Parkington Kwintet 11.35: Billj Thorburn en zijn Band 11.5012.20: Band 11.5012.20: Dansmuziek (Gr.pl.) Radio Paris, 1648 M. 7 20 en 820 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35: Zang 1.50 en 2.50: Gram.pl. 3.20: Zang 420 Triconcert 5.50: Pasdeloup-kamerarkesl 8.20: Literair-muzikaal programma - 10.05: Gevar. concert 11.351.05: Orkest concert. Keulen, 456 M. 5.50: Militair orkest 6 30: Gram.pl. 7.50: Westduitsch Ka merorkest 11.20: Omroepkleinorkest - 1.35: Gevar. concert 3.20: Literair-ms- zikaal programma 5.20: Omroeporkest, -koor en solisten 7.30: Voor soldaten - 9.50: Omroepkwintet 10.2511.20: Lan desorkest Gouw Württemberg-Hohenzol- lern. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroepkleinorkest - 1.30: Omroepdansorkest 1.502.20: Gra- mofoonpl. 5.20: Omroeporkest 6 20: Omroepdansorkest 7.20: Salonorkest - 8.20: Kleinorkest 8.50: Radlotooneel - 9 50: Omroepkleinorkest 10.3011.20: Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroep dansorkest 1.30: Omroepkleinorkest - 1.50: Zang 2.00—2.20 en 5.20: Gram.pl 6.35: dito 6.56: Planorecital 7.35: Zang 8.20Uitzending voor oud-strijd»! 10.3011.20: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Opera- concert (Gr. pl.) 8.30: Radiotooneel - 9 20: Berichten 9.50: Fluit en piano- 10.05: Weerbericht 10.20—11.20: Om roepkleinorkest. JEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. EN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Te halfzeven gisteravond is op het Be zuidenhout te Den Haag, tegenover de Van den Boschstraat, 'n 68-jarige heer, P. v. A.. wonende aan de Laan van Nieuw Oost- Indië. door een auto aangereden. Met een hersenschudding en een wond aan het achterhoofd is hij naar het R.K. zieken huis overgebracht. steld Toen zij nog slechts vijftig yards 1 komen ln orde is. De zending is bestemd verwijderd waren, openden zij plotseling het vuur uit kanonnen van 45 mM. en ma chinegeweren. De commandant van de batterijen was stomverbaasd, twee vijan dige tanks zoo nabij en midden tusschen de nationale troepen aan te treffen en de voor Vera Cruz in Mexico. AUe douanefor maliteiten zijn vervuld, er is een cautie gestort van 16 millioen, die zal worden teruggestort, wanneer de Fransche consul in Vera Cruz een verklaring afgeeft, dat de lading in goede orde ls aangekomen. ZIJN PAARD DOODGESLAGEN. Wegens ergerlijke dierenmishandeMng heeft de politie te Kessel (L.) proces-ver baal opgemaakt tegen den landbouwer B. uit Beesel, die zijn paard, dat voor een kar was gespannen, heeft doodgeranseld. Ten gevolge van den aanhoudenden re genval was de met 1700 kilogram bleten geladen kar van B. tot de as in den grond gezakt. Ofschoon het verplaatsen van het voertuig een onmogelijkheid was, werd het paard ingespannen en aangezet om de kar uit den drassigen bodem te trekken. Het hier spande zich tot het uiterste in, doch slaagde er niet in beweging ln het voer tuig te brengen. De landbouwer heeft toen eerst het paard met een schop afgeranseld en tegen het hoofd geslagen. Toen dit niet oaatte. heeft hij een mestvork genomen ei: het arme dier daarmede in het onder lijf gestoken. Het gepijnigde paard sprong van rechts naar links en zakte dienten gevolge met de beenen eveneens in den los sen bodem. De mishandeling werd echter voortgezet, avn slotte was het. dier zoover ln den grond weggezakt dat het zich niet meer bewegen kon De wreede landbouwer heeft het paard daarop met den steel van een schop op het hoofd geslagen, totdat het dood was. Tel. Voor Vrijdag 27 November. Ie programma: lederen dag van 8—2' uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 824 uur: KRO. NCRV. enz 3e programma: 8.05: Parijs Radio °™- diversen 9.05: Keulen of diversen - 11.20: R. Danmark 12.05: Parijs Radio - 13.05: Brussel VI. 14 20: diversen M-g»; Parijs Radio 15.50: diversen 1MJ; Parijs Radio 1720: Keulen l»-05, Londen Reg. 21.30: Rome of diversen 22.00: Weenen of diversen trim. 22.13- Brussel VI. 2.230: Brussel Fr. 2243- Weenen of diversen. 4e programma: 8 00: Brussel Vl- jj-jJ; diversen 10.35: Londen Reg. Jj.iu- Droitwich 13.351 Londen Reg Droitwich 18.20: diversen 18.45: DrolJ- wich 21.20: Gram.muz. G.R.D. 2243. Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND AAN BOORD VAN MARCONI'» JACHT. Te Civlta Vecchla is aan boord van bet jacht van Marconi „Elettra", aan boom waarvan de uitvinder proefnemingen deen met de z.g. micro-golven, brand uitgebro ken De brandweer slaagde er eerst eenlge uren ln het vuur te blusschen. Mar coni was aan boord, toen de brand ii'1" brak. Men hoopt, dat hij zijn proefnemin gen zal kunnen voortzetten. Bi De Tl ACHT PERSONEN OMGEKOMEN BIJ EEN SCHEEPSBRAND. Aan boord van het schip Scantic is 'e New-Orleans (V. St.) brand uitgebroken. terwijl het schip in het droogdok lag. - personen zijn levend verbrand een negen werkman wordt vermist. 2-3 Ach1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10