LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 25 November 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT BUITENLAND Toch een Duitsch-Japansch verdrag. Nog meer Duitschers gearresteerd. Horthy te Rome. d'Ormoy Salengro's opvolger. TWEEDE KAMER. AGENDA DE ALGEMEENE TOESTAND. Geruchten omtrent Rlbbentrop's reis. Antonescu naar Warschau. De schuldenkwestie. Voor de tweede maal is de Duitsche gezant te Londen, van Ribbentrop naar Duitschland. Dit veroorzaakt verschillende vermoedens, die onder alle voorbehoud moeten worden weergegeven. Sommigen zijn van meening, dat dit heen en weer reizen in verband zou staan met de Engelsche nota van 20 November aan de Loearno-staten, waarin, naar men zegt, geen enkele concessie zou worden gedaan aan de Duitsche stelling, dat het nieuwe Rijnpact en het Volkenbonds-pact los van elkander moeten staan. Anderzijds gaat het gerucht, dat Baldwin tijdens zijn onderhoud met von Ribbentrop koel geantwoord zou hebben op von Rlb- bentrop's aanvallen op het communisme en hem te kennen zou hebben gegeven, dat deze kwesties tot de bijzondere en binnen- landsche van elk land behoorden. Weer anderen brengen de reizen In ver band met den toestand in Spanje. Tenslotte vestigen parlementaire kringen de aandacht op een bezoek dat Lord Lon donderry aan Baldwin heelt gebracht. Naar men weet, staat de minister van luchtvaart in nauwe relatie tot von Rib bentrop en men schrijft hem dan ook dik wijls de bedoeling toe op te treden als verbindingsagent tusschen Berlijn en Lon den. De „Daily Telegraph" deelt nog mede, dat de Duiitsche ambassadeur in zijn onderhoud met Baldwin zou hebben ge zegd, dat Duitschland de diplomatieke be trekkingen met sovjet-Ruslanid zou ver breken als ingenieur Stickling ter dood wordt gebracht. Baldwin antwoordde, dat een openlijke breuk de pogingen tot het vormen van een nieuw Europeesch vredcs-systeem ernstig Sn gevaar zou brengen, Chilston, de Britsche ambassadeur te Moskou, heeft opdracht ontvangen de zienswijze van de Britsche regeering bekend te maken aan de Sovjet-regeering, terwijl de kwestie ook is besproken tijdens het onderhoud van Eden met den Sovjet-am bassadeur te Londen. Maisky. Men verwacht dat von Ribbentrop Hitier op de hoogte zal •brengen. Antonescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, is gisteren van Boekarest naar Warschau vertrokken. In Roemeensche politieke kringen wordt aan dit bezoek bijzondere beteekenis gehecht, omdat het ten doel heeft opnieuw een ge regeld en nauw contact tusschen de beide hoofdsteden tot stand te brengen, waar- tusschen de betrekkingen verkoeld waren vanwege een aantal Incidenten tusschen de Volkenbondsdelegaties van beide lan den en de toenadering van Polen tot Duitschland en Hongarije. Men verwacht thans echter een volkomen opheldering van de atmosfeer, nadat de betrekkingen toch reeds sedert eenige weken verbeterd waren en ook de banden tusschen Polen en Frankrijk weer nauwer zijn aangehaald Antonescu zal op doorreis te Krakau een krans leggen op het graf van Pilsudski. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken deelde mede, dat heden een verdrag tusschen Japan en „een zekere andere mogendheid" zou worden geratificeerd. En uit Berlijn wordt bericht: de ambassadeurs van de gTOOte mogend heden zijn in de Wilhelmstrasse ont boden tusschen 12 en 1 uur hedenmid dag. De Russische ambassadeur is niet uitgenoodigd. De vertegenwoordigers van de buiten landsche pers zijn voor hedenmiddag half twee (12.50 Ned. tijd) op het ministerie van propaganda bijeengeroepen, om een be langrijke verklaring inzake de buitenland sche politiek van het rijk, aan te hooren. Men verwacht, dat mededeeling zal wor den gedaan van het verdrag met Japan inzake den strijd tegen het communisme- Gemeld wordt, dat de Itallaansche re geering onderhandelingen met de Ver- eenigde Staten heeft aangeknoopt met de bedoeling tot een regeling der oorlogs- schulden te komen. In officieeie kringen wordt uiting gegeven aan de verwachting, dat men een gunstig resultaat zal kun nen bereiken. Het is waarschijnlijk, dat ge tracht zal worden, een aanzienlijke ver mindering van de totale schuld te ver krijgen. De resteerende vorderingen zou den dan worden voldaan volgens de be palingen van een nieuw handelsverdrag tusschen beide landen. Ook van Fransche zijde wordt aange drongen op nieuwe onderhandelingen in deze materie. RUSLAND. Volgens mededeeling van den berichten dienst van het commissariaat voor buiten landsche zaken te Charkof zUn op 21 No vember j.l. noe drie Duitschers gearresteerd, n.l, de monteur Friedrich Boesherz van de Zschocka-fabrleken te Kaiserslautem, Rein- ho'd Sch-ndler uit Jena. belden gevestigd te Marlonol en Hermann Stammer electro- monteur te Charkof. De gewezen krijgsgevangene Schaefer uit Trioemysi. in Kasakistan. bliikt reeds oo 21 October zonder opgave van redenen te ziin gearresteerd. Hii bevindt zich te Semlpata- tlnsk en was op 11 November nog niet ver hoord. Naar verluidt wordt hi] beschuldigd van ..contra-revolutibnnaire actie ten gunste van Duitschland". De Duitsche amb-de tracht opheldering te verkrijgen. Een grootsche ontvangst. Rome heeft den Hongaarschen rijks bestuurder, admiraal Horthy, ontvangen met prachtig zonnig weer, Overal wapper den de Hongaarsche en de Itallaansche kleuren. Gerulmen tijd voor de trein met de hooge bezoekers was blnnengeloopen, verdrong zich reeds een talrijke menigte in de straten, waar een uitgebreide politie macht en troepen in parade-uniform de orde handhaafden. Aan hetstation bevonden zich de hoogste autoriteiten van staat en leger. Om kwart voor vier reed de trein binnen en zette de muziek het Hongaarsche volkslied in. Har telijk begroetten admiraal Horthy en zijn vrouw den Itallaanschen koning en koningin, die 2elfs ter verwelkoming aan wezig waren. Hierna passeerde Hörthv een eerecompagnie grenadiers, begeleid door den koning, de koningin én Mussolini, In den koninklijken salon werden vervol gens verschillende personen aan den Hon gaarschen rijksbestuurder voorgesteld. Buiten het station Juichte een zeer groote menigte de gasten geestdriftig toe. Geës corteerd door eskadrons kurassiers en troe pen begaf de stoet zich naar het Esedra- plein. waar prins Colonna. de gouverneur van Rome, Horthy welkom heette ln de Itallaansche hoofdstad. Voortdurend toegejuicht door het langs den weg geschaarde publiek reed de stoet hierop naar het Quirinaal. Ook voor dit palels stond een ontzaggelijke menigte op eengepakt, die. zwaaiende met vlaggetjes in de Hongaarsche kleuren de gasten luid keels toejuichte, en nog bleef Juichen, toen het gezelschap reeds het paleis was bin nengegaan, zoodat Horthy, zijn vrouw, de Koning en de Koningin, op het balcon verschenen om de menigte voor deze be tooging dank te zeggen, hetgeen verschei dene malen herhaald moest worden. Intusschen was Mussolini, in gezelschap van den Hongaarschen minister-president Daranyi, den minister van buitenlandsche zaken, de Kanya en gevolg, van het station naar het Grand Hotel vertrokken, waar de genoemde gasten verblijf zullen houden tijdens hun oponthoud te Rome. Ook deze stoet werd door een talrijk publiek geest driftig toegejuicht. Daranyi en de Kanya, zijn gistermiddag door Koning Victor Emanuel in audiëntie ontvangen. Vervolgens had Daranyi in het Palazzo Venlzia een hartelijk onderhoud met Mussolini. De bladen wijden geheele pagina's aan Hongarije en het bezoek van het Hongaar sche staatshoofd aan Rome. Verscheidene bladen publiceeren begroetlngsboodschap- pen aan het Hongaarsche volk, die in het Hongaarsch zijn gesteld. Om vijf uur heeft Mussolini zich naar het Quirinaal begeven, teneinde admiraal Horthy zijn opwachting te maken. Een half uur later begaven Horthy, Daranyi en de Kanya zich naar het Ko ninklijk paleis, waar de Koning hen in audiëntie ontving. De „Giomale d'Italia" wijst er op, dat de reis van den Hongaarschen rijksbe stuurder naar Rome geen direct politiek doel heeft. Alle geruchttn, die in verband met deze reis zijn opgedoken en waarin van een directe restauratie der monarchie in Hon garije en zelfs van een nauwe dynastieke relatie tusschen Italië en Hongarije sprake is, zijn door den gang van zaken zelf ge- loochenstraft. Horthy Zondag te Weenen. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy, die Zondagmorgen te Weenen zal aan komen. zal aan 't station worden verwel komd door bondspresident Miklas. Van het station tot het hotel waar hij zijn intrek zal nemen, zullen troepen tanigs den weg opgesteld staan, die hem de eerbewijzen zullen brengen. Zondagavond zullen in het kasteel Schoenbrunn een banket en een groote receptie plaats vinden. Maandag avond zal Horthy ln de opera een gala voorstelling bijwonen. van voorzichtigheid ten behoeve van den vrede en van moed voor zoover het de mili taire kwestie betreft. De ministerraad heeft besloten het par lement te verzoeken, dat het militaire wetsontwerp met spoed behandeld wordt. De regeering zal voorstellen morgen met de debatten te beginnen, opdat de stem mingen óver het ontwerp voor 1 Dec, kun nen zijn geschied. Vanmiddag wordt het rapport bij de Kamer ingediend. Tijdens een gisteren te Bergen gehou den redevoering heeft de leider der Rexls- ten, Degrelle. zijn gehoor medegedeeld, dal binnenkort het woord van Rex per radio zal kunnen worden gehoord. De zen der Rome zou éénmaal per week ter be schikking van Rex zijn gesteld. De Rexis- titche partij had den minister van P.T.T. "crlof verzocht voor den Belgischen Ra dio-omroep te mogen spreken, evenals de andere politieke partijen. Deze vergunning werd evenwel geweigerd- Het dagblad „Vingtième Siècle" elscht een protest der regeering. Het blad heeft zich afgevraagd of de fascistische partij 't iëcht heeft zich te mengen in de Belgische binnenlandsche politiek. FRANKRIJK. BELGIË. Antwoord op interpellaties Rex voor de radio van Rome. In antwoord op verschillende interpella ties in de Kamer heeft de minister van Justitie een verklaring afgelegd over den wapenhandel en het recruteeren van vrij willigers ln verband met den burgeroorlog in Spanje. De minister verheelde den omvang van den wapenhandel niet, maar verklaarde, dat alle geheime fabrieken thans ontdekt zijn. De wetgeving op het in voorraad heb ben van wapenen moet worden gecomple teerd. Verder zeide minister Bovesse om. dat het vaststaat, dat leden der rexistische groepen wapenen gekocht hebben. Hon derdduizend granaten zijn gevonden tijdens huiszoekingen. De bezitters zullen zich voor het gerecht te verantwoorden hebben. Ten aanzien van het aanwerven van manschappen voor rekening van Spanje verklaarde de Minister, dat de wet steeds toegepast wordt. De regeering is eensgezind in de verklaringen dat zij geen recruteering voor Spanje zal dulden en te dien einde gebruik zal maken van alle haar ten dien ste staande middelen. Vervolgens kwam de minister van buiten landsche zaken, Spaak, aan het woord ter beantwoording van socialistische interpel laties over de niet-inmengingspolltlek ten aanzien van Spanje. De minister verklaarde, dat het er op aankomt zich niet door zijn gevoelens te laten opdrijven, maar met verstand op te treden in het belang van België. Wanneer wij zouden treden buiten de isoleeringspoli- tiek, zouden wij, aldus de minister, gaan in. de richting van een isoleering van Bel gië in Europa. Het land is diep verdeeld over deze kwestie, maar wij vormen een regeering van nationale concentratie en dat legt ons het voeren van deze politiek op. Een opheffing van deze politiek zou ons tegen Frankrijk en Engeland drijven' en het oorlogsgevaar vergrooten. Er zijn lieden, die in den oorlog iets edels zien, maar ik verafschuw den oorl wy moe ten zonder ophouden tegen den oorlog strijden. En wam.eer wij tor den oorlog zouden moeten komen. Is het noodzakelijk da* de openbare meening er zeker van i dat niets gedaan is om hem uit te lokken De politiek der regeering is een politiek Rouwzitting der Kamer. De verscherpte Perswet. Officieel wordt thans medegedeeld, dat Marx d'Ormoy tot minister van binnen landsche zaken benoemd is. Marx d'Ormoy werd in 1888 te Mont Lugon geboren. Zijn vader, Jean d'Ormoy, was de stichter van de socialistische bewe ging in het departement Alller. Marx d'Ormoy is een autodidact. Reeds zeer jong streed hij ln de rangen der socia listische partij en trok weldra de aandacht der leiders. Kort na den wereldoorlog, welken hU 52 maanden lang in de voorste linies mee maakte. hervormde hij de socialistische federatie in zijn departement. Door Blum benoemd tot onderstaatsecre taris van het minister-presidentschap kreeg hij talrijke belangrijke arbeidsconflicten op te lossen en steeds wist hij de betreffende onderhandelingen ten goede te leiden. Sinds 1931 is hij Kamerlid. Gisteren heeft de Kamer een rouwzitting gehouden ter nagedachtenis van minister Salengro. De banken van de linkerzijde waren meer dan vol, doch geen enkele afgevaardigde van de rechterzijde was verschenen. Zwijgend verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en met bewogen stem hield Herriot een toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van den op zoo tragische wijze om het leven gekomen minister. Spr. laakte de lastercampagne en spoorde de Kamer aan, dergelijke campagnes voor de toekomst onmogelijk te maken. De rede van Herriot werd herhaalde ma len door applaus onderbroken. Vervolgens sprak minister-president Blum van zijn plaats af enkele woorden: „Ik dank de Kamer van ganse her harte. Ik wenschte, dat ik kon zeggen, de geheele Kamer." Hierbij wees Blum op de leege banken der rechterzijde. Ten teeken van rouw werd de zitting hierna verdaagd tot Donderdagochtend wanneer het fiscale wetsontwerp zal wor den behandeld. Gisteravond is de definitieve tekst vast gesteld vah het wetsontwerp, nopens een wijziging van de Perswet. Het wetsontwerp zal de Kamer vermoedelijk Donderdag be reiken. Het wetsontwerp zou de volgende nieuwe maatregelen behelzen: Verwijzing naar een correctioneele rechtbank van persdelicten tegen een openbaar persoon, verhooging van boeten, verkorting van het uitstel toe gestaan voor uitspraken van de rechtbank. Verder voorziet het wetsontwerp in een uit breiding van het recht van antwoord en in een serie identificatiemaatregelen voor kranten. Alle couranten- en tijdschrift-on dernemingen moeten den vorm van een naamlooze vennootschap hebben en zijn onderworpen aan alle verplichtingen die voor naamlooze vennootschappen gelden, zoo ook het publiceeren van een jaarlijk- schen balans. Bovendien moet de eigenaar van de krant een van de gedelegeerden zijn, die verantwoordelijk gesteld wordt voor den inhoud. ENGELAND. Verdrag met Egypte geratificeerd. Het Lagerhuis heeft met algemeene stemmen het verdrag met Egypte geratifi ceerd. Onder de plattelandsbevolking van Zuid- Engeland zijn gisteren 2 millioen pam fletten der regeering verspreid om de Jonge mannen tot dienstneming bij het territoriale leger aan te sporen. Minister Duff Cooper heeft aan alle recruteerings- stations bovendien een oproep gericht waarin hij er op wijst dat het Engelsche systeem van vrijwilligers het laatste is dat nog in eenig democratisch geregeerd land bestaat, maar als het volk het ln stand wenscht te houden dan moet de Engelsche Jeugd ook beter begrijpen dat de Engel sche territoriale troepen feitelijk de poli tiemacht van de geheele wereld vormen, zooals het onlangs weer in Palestina ge bleken was VEREENÏGDE STATEN. Tegen het extremisme Pater Coughlin in ballingschap. Het congres der Amerikaansche arbeiders federatie. dat te Tampa (Florida) gehou den wordt heeft een resolutie aangenomen, waarin communisme, fascisme en natio- naal-socialisme een bedreiging worden ge noemd van de menschelllke vrijheid en den vrede en waarin alle arbeidersorganisaties worden opgewekt zich aaneen te sluiten im deze leerstellingen met hun geheele macht te bestrijden. Father Coughlin de bekende radio meter. heeft zich or de Bermuda-eilanden ln vrijwillige ballingschap begeven. JUSTITIE - OVER DE HAAG SCHE ZEDENZAAK. Uit de verklaringen van den Minister van Justitie kwam gisteren vrijwel vast te staan, dat politie en justitie gerechtigd waren mr. L. A. Ries als verdachte in de Haagsche zedenzaak te arresteeren. Toen de Minister, die dlep-bewogen was, en op een gegeven oogenblik zijn bril over de regeeringstafel wierp, uitroepend: „Het doet mij leed dit te hebben moeten zeggen maar ik kon niet anders meer!", zijn me- dedeelingon had gedaan en de vraag stelde, of politie en justitie gerechtigd waren tot arrestatie, klonk van alle kanten: „Ja, Ja!" en na afloop zijner rede klonk een klate rend en langdurig applaus, dat ongetwij feld de beteekenis had van instemming met zijn verdediging van het gevoerde be leid. Zooals gezegd, de Minister was be paald geschokt, en kon soms niet uit zijn woorden komen. Men begrijpe ons goed. Met het boven staande is niet gezegd, dat mr, Ries schuld heeft in de Jongste feiten, die als „de Haagsche zedenzaak" bekend zijn gewor- den. Hij is trouwens deswege van vervol ging ontslagen. Maar: er wil alleen mee gezegd zijn, dat, gezien de antecedenten van mr. Ries, die aan de politie bekend waren, zijn arrestatie, na de Ingebrachte beschuldiging, gemotiveerd moet warden geacht. Wat heeft de Minister dan medegedeeld en hoe kwam hij, na zijn gereserveerc rede van de vorige week, eensklaps tot dp: e scnsatloneele verklaringen? Het was duidelijk: de Minister kon 'c aanvallen op politie en Justitie niet langer verdragen. Men wekt den indruk riep hij uit alsof de politie plotseling dood- onschuldlgen aangrijpt en in hechtenis neemt. En omdat men bovendien zeer scep tisch had geoordeeld over het „belastend materiaal", dat volgens den Minister aan wezlg was. verklaarde de Minister, krach tens besluit van den Ministerraad, thans te zullen spreken. En daarop deed hij voorlezing van processen-verbaal en ge tuigenverklaringen, waaruit bleek dat mr. Ries zich meer dan eens bevond in het ge zeischap van ln zeker opzicht verdachte personen. Wij beperken ons tot de hoofdzaken. De Minister dan las een getulge-verkla ring voor omtrent een bijeenkomst ln Sep tember '35, waarbij mr. R, aanwezig was. Later zei de heer Van der Helde, dat dit niet Juist was; mr. Ries was voor het ergste gebeurde weggegaan. De getuige, die deel nam aan de bijeenkomst, beweert het tegendeel. Maar dit ls niet het beslissende punt. Mr, Ries wist ln leder geval ln welk gezmelschap hij zich bevond. Maar er is gezelschap hij zich bevond. Maar er ls hem zelf alleen, betrekking beeft. Er waren verdenkingen, dat ten huize van mr. Ries, door derden, ongeoorloofde handelingen met minderjarigen werden gepleegd. Op een anderen dag deed de politie ergens een inval, omdat er verdachte geruchten lie pen. Er kon niets strafbaars worden ge constateerd, doch ln het gezelschap bevond zich wederom mr. Ries. En de Minister las een politie-rapport voor uit het jaar 1923 van een ontmoeting van mr. Ries met een korporaal (minderjarig). Mr. Ries ver klaarde niet te weten, dat de korporaal minderjarig was, maar hij gaf wel toe de hem toegeschreven nelgingen te hebben! De Kamer was diep onder den Indruk. De Minister, tot spreken gedwongen, had moeite zijn ontroering te bedwingen. En de heer Van der Heide legde de verklaring af, dat hij die laatste zaak (uit het jaar '23) niet geweten had. Het was duidelijk, dat de wind in de Kamer volslagen was omgedraaid. Nogmaals, hiermee is natuurlijk niet alles wat betrekking heeft op de Haagsche zedenzaak goedgekeurd, maar verschillende onderdeelen daarvan verschijnen nu todh wel ln een ander licht. Het blijft natuurlijk mogelijk, en het Is zelfs waarschijnlijk, dat er in de procedure daarvan fouten zijn begaan: het nlet-be- teekenen van stukken van de verdachten, het te laat teruggeven van de brieven, het optreden van den rechter-commissarls, de trage gang der procedure. Trouwens, zoo als men weet, sprak de Haagsche recht bank reeds spoedig als haar oordeel uit, dat er geen gronden waren mr. Ries in hechtenis te houden, waaruit mr. Boon ln ieder geval afleidde, dat men te vroeg tot de arrestatie was overgegaan. Onge twijfeld zijn er enkele onverklaarbare din gen gebeurd, maar de Minister gaf niet temin als zijn overtuiging te kennen, dat de meeste van de grieven aan het adres van politie en Justitie ongegrond moéten worden geacht. Hij verdedigde de rechter lijke ambtenaren tegenover de beschuldi gingen. „Hun bloed kookt!" riep hij uit, maar zij mogen niet spreken! De Minister heeft beloofd, de Kamer later nog volledig over het verloop van deze zaak te zullen inlichten. De Avondzitting. Aan de orde is de begrooting van het Staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie voor 1937. De heer Faber (Soc.-Dem.) brengt hulde aan de leiding. Wat de uitzendvergunningen van den vrljdenkers-radlo-omroep betreft, men hoede zich voor eigengerechtigheid. De heer Cohen (Vrijz. Dem.) wijst op de ongunstige positie van het personeel en op het te groot aantal arbeidstractemen- ten. Spr. noemt de arbeidstijden van het technisch personeel te lang. De heer Bakker (C.H.) zegt dat verschil lende maatregelen voor verbetering der positie van het personeel algemeen toege juicht zouden worden. Ten opzichte van den V.R.o, heeft de regeering uitstekend werk gedaan. De heer Van Houten (Chr. Dem.) prijst de goede organisatie van den dienst. De positie van het personeel is echter ln schrille tegenstelling met den bloei van het bedrijf. De heer IJsselmuiden (R.K.) merkt op. dat het personeel groot belang heeft bij den bloei van het bedrijf. Van de groote overschotten moet een deel ten goede ko- HEDEN. „Den Burcht"Anti-Rev. Kiesver. Spr jj Bik van Enkhuizen. 8 uur nam. Harmonie: Selsklp Fryslftn, 8 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomst te uur nam. Oegstgeest (W. de ZwiJgerkerk)I.o.ot 8 uur nam. Rllnsbure (Kleuterschool): Chr, Unie. Stadszaal: Padvindersrevue Leger des Heils. 8 uur nam. Donderdag, H, Morschweg 12: Bijbellezing de héér Slerat van Valkenburg. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Ver. tot bov. der Bouwkunst. Spr. H. Martin. 8 uur nam. Nutsgebouw: Psychometr.-avond. 81/4 uur nam. Oosterkerk: Ohr. Nat. Werkmansbond, uur nam. Stadszaal: Kinderkoor „Ex Animo" Oranje-cantate „Toch Oranje". 8 uur nam! Zomeriust: Filmavond Ned. Chr. Reisvet afd. Leiden. 8.14 uur nam. Zomerzorg: Expositie Super Mollnea Schilderwerk; 10 uur voorm.10 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam „Perfecte Misdaad". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 Zondag van 27 uur doorl. voorstelllnj en 8 uur nam. Trlanon-Theater, Breestr. 31: 8 uur nam „Tarass Boulba". Woensdag en Zaterdagnam. 2.15 uur. Zondag 27 uur doorl. voorstelling en uur nam. Lldo-Theater, Steenstr. 39: 8.15 uur nam „Muiterij op de Bounty." Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur Zondag doorl. voorstelling van 2—7 uu, en te 8.15 uur. Het Nieuwe Roxy-Theater, Haarl.str. uur of 8.15 uur nam. „Dancing Lady". lederen middag 2.30 u. Zondag v.af 2 Zaterdag, Zondag en Woensdag 2 uur: Jeugdvoorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam, ,De bruid van Frankenstein." Woensdag en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zondagnam. 47 en 811 uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag ei nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond) „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst del apotheken wordt van Maandag 23 tot «a met Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen doe: de aDotheken: P du Crolx. Raoenburs telef. 807; E. B- de Metz, Kamerl. Onneslaan 28 telef 3553 en J. Doeden.s Wilhelmlni- park 8. Oegstgeest. telef. 274, men aan het personeel. Spr. constatert een toeneming van het percentage vrouwelij! personeel. Bij den kantoordienst wordt steeds meer gebruik gemaakt van Jongen) Er is over het algemeen een slechte pro motie. De heer Amellnk (A.R.i zegt dat, met in achtneming eener goede bedrljfspolltiet. bedrljfsoverschot ten goede moet komen aan tariefsverlaging. De heer Van Braambeek (Soc. Dem.) gil het gewone briefposttarief op vijf cent te rug zien gebracht. Zooals reeds door vorige sprekers ls gezegd, werd er op het perso neel te sterk bezuinigd. De heer Boon (Lib.) vraagt: is de hou ding tegen de vrijdenkers-radio we! juist. De betrokkenen zijn altijd in een uitzon deringspositie geplaatst. Nu wil de minis ter hen geheel uit de radio weren, p ,rft1nlster verklaart dat de radio-controle commissie meermalen moest ingrijjien. Spr, ipgakt zich sterk, dat het met den V.K.0, niet erger is dan met andere vereenigm- gem li "De heer Van der Zaal (A.R.l wenscM 'n goddeloozen-organisatie met alle krachs te bestrijden, uit beginsel. De heer Drop (Soc, Dem.) constateer' meer algemeene tevredenheid over de ra dio-uitzendingen, doch oefent critiek oP redevoeringen van de ministers Slingen- berg en Oud, die propagandistisch va" aard waren. De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Wilde, dankt vöor de hulde aan het bedrijf gebracht. In de allereerste plaats dient het P.T.T.-bedrijf voor de ver bruikers. Daaromtrent is geen enken klacht gehoord. Daarnaast zijn er de oe- langen van het personeel, dat goed tm* worden behandeld, die van de schatkist en die van het bedrijf zelf. Spr, herhaalt de toezegging van verle den jaar; spr. zal de opmerkingen, over allerlei personeels-belangen tete rep»" nagaan. Ook verleden jaar is dat gepein Over het algemeen ls de behandeling va het personeel rechtvaardig. Dat er overtyp lasting is van het personeel, is onju Zooveel mogelijk wordt de Zondao^ van het personeel bevorderd, An"e™[{ kan het afhalen van brieven van gr°" beteekenis zijn. Er is een arbeldsovereenkomsten-oes< Daarin wordt omschreven,, wanneer n arbeidscontractant kan zijn. Dit oe~L.r. na lang overleg ln het georganiseera o leg tot stand gekomen. t ,a Wordt het verweerd toegepast, aan spr. het onderzoeken. ac Reeds maanden geleden heeft spr- g zaak van den V.R.O. onderzocht De v kan niet aan de gestelde eischen vo'0 Verwijten kan spr. dienaangaande maken. De statuten van de Dageraac zen af en bestrijden elk geloofsdogma bindend gezag van kerk of petsoo". of overlevering. Het cultureel kven door het zendverbod niet lijden. De begrooting van het P-T-T M-fiik? drijf voor 1937 wordt zonder hooide :temming aangenomen. jif De vergadering wordt te halt verdaagd tot heden een uur.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6