Duitsch-Japansch verdrag gesloten ft* Jaargang WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 No. 23519 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Huwelijksgeschenk. STADSNIEUWS Tegen de communistische internationale LEIDSCH DAGBLAD PRIJS Dm ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Voor het Nationaal "de verantwoording van bij ons Blad ingekomen giften. G. D. f. 1.mej. G. S. f. 1.mevr. A. v. f. 2.50, C. L. G. f. 2.50. mevr A. S. M. Z. i.2.50, Pers. „Huize Zarse" f. 2.50, A. C. L. .2.50, C. F. S. f. 2.50, A. S. f. 2.50, J. M. G. ,1.-, L. H. f,2.50, S. W. M. f.2.—, J P. H. 2.-, mej. G. K. f. 2.50, mr. M. B. V. f. 2,— mevr. M. P. f. 1. Bijdragen kunnen worden gestort aan ons Bureau, op onze girorekening nr. 57055 of op die van de Twentsche Bank, nr. 9013. 'rinses juliana huwelijksfeest!}ag Feestviering der Buurtcommissics. De Nationale Contact-Commissie bericht ns. dat de bespreking welke vorige week toderdag met enkele buurtcommissles en ereenigllngen heeft Dlaats gehad, morgen li worden herhaald en voortgezet. Tot dit overleg ziin thans verschillende aurtcommissies en vereenigingen. waarvan It commissie inmiddels de adressen had mtvangen, uitgenoodigd. Nochtans is het mogelijk, dat er buurt- ommissles zijn. die geen uitnoodiging ont- ineen. omdat de commissie de adressen harvan niet kent. Langs dezen weg worden ook zii. die geen oro/ing ontvingen uitgenoodigd morgen rood te 8.30 uur aan de besprekingen, elke in „In den Vergulden Turk" zullen bats hebben deel te nemen. De Japansche ambassadeur, graaf Moes- jakoji, in opdracht van den Keizer van Japan, en de Duitsche ambassadeur von Ribbentrop, in opdracht van rijkskanselier Hitier, hebben heden te Berlijn een over eenkomst tegen de communistische inter nationale onderteekend. De overeenkomst heeft den volgenden tekst: „De regeering van het Duitsche Rijk en de Keizeriljk-Japansche regeering, inziende, dat het doel der communistische interna tionale, Komintern genaamd, de vernieti ging en overweldiging der bestaande staten met alle beschikbare middelen is; in de overtuiging, dat het dulden van een inmen ging der communistische internationale in de binnenlandsche aangelegenheden der naties niet alleen den blnnenlandschen vrede en de sociale welvaart dier staten in gevaar brengt, maar ook den wereldvrede in het algemeen bedreigt, zijn, in den wensch gemeenschappelijk op te treden ter verdediging tegen de communistische on dermijning, het volgende overeengekomen: Artikel 1: de verdragspartijen komen overeen, elkaar op de hoogte te hou den van de actie der communistische internationale, tc overleggen over de noodzakelijke afwcermaatregelen en die maatregelen in nauwe samenwer king ten uitvoer te leggen. Artikel 2: de partijen zullen derde staten, welker binnenlandsche vrede bedreigd wordt door den ondermijnings- arbeid der communistische internatio nale, gemeenschappelijk uitnoodigen, ADRES AAN B. EN W. make het saneeringsplan Bouwelouwesteeg Onderstaand adres werd aan het College an Burgemeester en Wethouders der ge- leente Leiden gezonden. Onöergeteekenden, resp. voorzitter en scretaris van de Leidsche Werkloozen feeeniging. ten deze domicilie kiezend 'oldersgracht 3A te Leiden, hebben de eer et volgende onder Uw aandacht te bren- m: Nu de bouw van honderd en één wonin- tn. omvattende het saneeringsplan-Bou- relouwesteeg, architect de heer B. Huur- w. binnenkort een aanvang zal nemen, diten wij het van groot sociaal belang in et bijzonder voor de werklooze Leidsche ouwvak-arbeiders en voor de kwaliteit w den woningbouw, Uw aandacht te '"•Sen op de geheel-onbevredigende wijze raarop dergelijke woningbouw tot stand leegt te komen. Zooak gebruikelijk, zal ook hier weer en gedeelte van de werkzaamheden wor- en „uitbesteed" aan z.g. onder-aannemers. Wij willen hier speciaal wijzen op de [toier, waarop het metselwerk en wat "armee verband houdt, tot stand komt. iervoor zal zioh ongetwijfeld ook nu een groot aantal onder-aannemers imelden als gegadigde. Vit ervaring weten wij, dat, ongeacht bedoeld werk ook wordt opgedragen, rijn taak om dit werk op normale rwe uit te voeren, niet kan volbrengen, tajiiers, de prijzen worden berekend op loon-basis van ongeschoold personeel, van leerlingen en halfwassen. Hierdoor de taak van uitvoerders en opzich- teruggebracht tot die van onder- irs. Vooral door de groote werkloosheid in de 'wvakken is de concurrentie onder de ter-aannemers oorzaak, dat men op ote werken overal hetzelfde beeld ziet, h-dat de vacante plaatsen voor het over ste deel worden ingenomen door jon- ten koste van de geschoolde metse rsen hun gezinnen en ten koste van de ^bteit van het werk. Wij laten hier nog S gevaren, welke ontstaan door de 'Oekwaamheid van deze jongens, tovendien zijn de onder-aannemers uit tatd van hun bedrijf geen bona fide ®°otis; zij dienen slechts als strooman den aannemer, als duivelstoejager. Ie» Rijksverzekerings Bank worden c - onder-aannemers dan ook niet als •taan erkend. «essanten verzoeken B, en W. om tagelen te nemen vóór den aanvang Knoemd werk, waardoor deze wan- ,'itaden worden voorkomen. «"santen verzoeken tevens in de 'kb k bewerkstelligen, dat in de be- rrfb van H.H. Aamiemers een bepaling ■'opgenomen, die boven-geschetste 'j'v tand voorkomt en eventueel de W :?8unning van een dergelijke bepa- 'wankelijk te stellen. ™«t verschuldigde hoogachting. 15 de Leidsche Werkloozen Vereen., w.g. R. pet, vooratter. W-g. J. VAN LIEROP, secretaris. afweermaatregelen in den geest van deze overeenkomst te treffen of aan deze overeenkomst deel te nemen. Artikel 3: Voor dit accoord gelden zoowel de Duitsche ais de Japansche tekst als oorspronkelijk. Het treedt in werking op den dag van onderteeke- ning en geldt voor vijf jaar. De partijen zullen een redelijken tijd voor verloop van dezen termijn overleg plegen over de verdere organisatie harer samen werking. De gevolmachtigden van beide staten heb ben nog het volgende aanvullende protocol gesloten a. de bevoegde autoriteiten van beide sta ten zullen ten aanzien van de uitwisseling van informaties over de actie der interna tionale, alsmede ten aanzien van de onder zoekingen en afweermaatregelen nauw samenwerken. b. de bevoegde autoriteiten der beide sta ten zullen in het kader der bestaande wet gevingen strenge maatregelen nemen tegen degenen, die in binnen- of buitenland di rect of indirect arbeiden in dienst der com munistische internationale of den ondermij- ningsarbeid dier internationale begunstigen. c. ter vergemakkelijking van de onder a. genoemde samenwerking der bevoegde auto riteiten zal een permanente commissie be noemd worden. In deze commissie zullen de verdere noodzakelijke afweermaatregelen ter bestrijding van den ondermijningsarbeid der communistische internationale overwo gen worden." STADGENOOT DRAAGT COMPOSITIE OP AAN DE PRINSES. Onze stadgenoot, de heer Han Zirkzee, gediplomeerd Dianist. heeft een „Huwelijks zang" gecomponeerd met tekst van hem zelf welke hii opdroeg aan H.K.H. Prinses Juliana en ZDH Prins Be nhard. Heden ochtend mocht hij namens H K H. 'n schrij ven ontvangen met vermelding dat Zii de compositie met erkentelijkheid heeft aan vaard en Zii tevens toestemming eeeft tot uitgave ervan. Een eventueel batig saldo der uitgave zal worden bestemd voor een liefdadig doel. OPENBARE VERGADERING DER NSB. „De eeuw van Colijn". In de groote zaal van „Den Burcht" be iegde de N.S.B. gisteravond een openbare vergadering. De belangstelling was zeer groot. Nadat de onder-kringlelder, de heer A. Bergers, de aanwezigen had begroet en een inleidend woord had gesproken, ver leende hij het woord aan den heer H. C. Nije, lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland, die sprak over. „De eeuw van Colijn". In bijna elke redevoering van minister president Colijn hooren wij hem zeggen, aldus spr., dat het Nederlandsche volk rustig moet blijven. Zoo langzamerhand wordt een geest van berusting over ons volk vaardig. De geschiedschrijvers der volgende gene raties zullen opmerken, dat het Neder landsche volk, onder het bewind van Colijn is ingeslapen; dat het is geworden tot een volk zonder eenheid. Indien het stelsel- Colijn, dat hij gezegd heeft te zullen blijven verdedigen tegen het nationaal-socialisme aan de macht blijft, dan zullen de geschied schrijvers met recht kunnen spreken van de eeuw van Colijn en dat zal dan zijn een periode, gekenmerkt door verval op schier elk gebied Toen dr. Colijn 4 jaar geleden aan de Regeering kwam, liet hij een krachtig ge luid hooren; gezagsondermijning zou door hem met alle middelen worden tegenge gaan. Het eenige, wat onze regeering, zoo vervolgde spr., heeft gedaan tegen de aan tasting van het gezag is de afkondiging van het ambtenaren- en het uniformverbod geweest. In het laatste tverkiezingspamflet der A.-R. Partij, wordt de S.D.AP. afgeschil derd als een partij, die op alle mogelijke wijzen er op uit is de macht der regeering te ondergraven. Volgens spr. is er nog nooit een periode geweest in de Nederlandsche geschiedenis, waarin de S.D.A.P. zich zoo „lekker" als gevoelde ais juist tijdens de tegenwoordige regeering-Colijn. Spr. geeft toe, dat dr. Colijn woord heeft gehouden wat de Dageraad betreft. De Vrijdenkers Radio-omroep werd echter niet verboden, omdat hij het wettige gezag ondermijn»;, doch omdat hii geen radio programma kon „verzorgen" Dank zij de N SB.-actie is het verbod gekomen, doch de N.S.B. zal nu niet stil gaan zitten; zal niet, zooals Colijn zoo graag zou zien, gaan rusten, doch blijven eischen, dat de geheele Dageraad, evenals de S.D.AP. en de C.P.H. worden verboden. Vervolgens toonde spr. aan, dat de drie door hem genoemde partijen niet, zooals zij zelf zeggen, geheel los van elkaar staan, doch nauw met elkaar samenwerken, ter voorbereiding van Moskou. Op de vergaderingen van Eenheid door democratie wordt voortdurend gezegd dat het communistische gevaar niet groot is, maar we moeten niet vergeten, aldus spr., dat de communisten niet zullen wachten tot zij een meerderheid in het parlement hebben, zij zullen, zoodra zij de kans schoon zien, een revolutie ontketenen en in ons land dit heeft de geschiedenis be wezen zullen zij de S. D A. P, aan hun zijde vinden. Volgens spr. behoort het Christelijke Ne derland niet langer te Genève naast een vertegenwoordiger van Rusland thuis. De plaats van Nederland is aan de zijde van de landen, die strijden tegen het roode beest, aan de zijde van het onoverwinne lijke bloc, dat bezig is zien te vormen, en dat zal bestaan uit Italië. Duitschland, Hongarije. Oostenrijk en Japan. In felle bewoordingen keurde spr. de houding af, welke de Nederlandsche re geering gedurende de laatste maanden ten opzichte van Duitschland heeft aangeno men. Wij Nederlanders hebben niet het recht een oordeel te vellen over de binnenland sche toestanden in Duitschland. net zoo min als een Duitscher bevoegd is toestan den ten onzent te becritiseeren. Den laatsten tijd wordt de N.S.B. spe ciaal aangevallen door de geestelijken van de Katholieke Kerk. Men stelt de RK. Kerk tegenover de N.S.B. Volgens spr. is dit Godslastering, het bestaan van een eeuwenoude kerk hangt niet af van een bepaald politiek partijtje. Volgens onze meening, aldus spr., ziln de kerken hoog verheven boven het poülieke gedoe in Nederland. Doch wanneer deze geestelijken, die ons nu zoo fel bestrijden straks bij ons aan kloppen om bescherming van hun gods dienst en kerken, dan zullen wij die be scherming niet weigeren! Vaak. zoo vervolgde spr.. doet men het voorkomen alsof communisten en natio naal socialisten in den grond dezelfde be ginselen hebben, alsof zij samen werken. Waarom dan in geheel Europa die felle strijd tusschen communisme en fascisme! Vervolgens gaf spr. een korte uiteenzet ting van het begrip corporatieve staat. Met een opwekkend woord om toe te treden nis lid van en steun te verleenen aan de N.S.B besloot de heer Nije zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede. Na de pauze werd een aantal schriftelijk ingediende vragen beantwoord. CHR. GEM. ZANGVER. „HALLELUJAH". Tot slot van de feestelijkheden ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan geeft bovengenoemde vereeniging Maandag a.s. een concert, met medewerking van het kinderkoor „Jong Hallelujah". Uitgevoerd worden onder andere „Erl- königs Tochter" van Niels W. Gade en Psalm 128 van Fr. Wullner voor koor, solo en begeleiding. LIEFDADIGHEIDSCONCERT „DE VEREENIGDE ZANGERS". Ten bate van „Pro Juventute". Een uitgebreid muzikaal menu was sa mengesteld voor het ten bate der Vereen. „Pro Juventute" door het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" georganiseerde lief dadigheidsconcert, dat echter helaas door een gering aantal toehoorders werd bijge woond, De Stadsgehoorzaal was n.l. slechts matig bezet, doch dit heeft geen afbreuk gedaan aan de toewijding, waar mee men zich voor het goede doei heeft gegeven. Men weet uit onze vorige be schouwingen, dat het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" onder leiding van Ri chard Boer in onze stad een goede repu tatie geniet en het heeft deze ook nu weten te handhaven. Grieg's indrukwek kend .Landerkennung" was een gunstige inzet, waarin men het zich nobel ontwik kelende materiaal van een goede zijde kon onderkennen. Het slot denken wij ons nog magistraler, maar als geheel was het toch a! reeds een kranige prestatie van deze mannen, die technisch en muzikaal door den dirigent kundig geschoold worden. De baritonsolo werd vertolkt door den heer Hulsbos wiens materiaal aan kracht ge wonnen heeft. Ook in verschillende Fran- sche zangen, in het als „extra" gegeven Mitternacht" van Bruckner en tenslotte in het beroemde „Jagerskoor' uit Weber's Freischütz heeft het mannenkoor meer dere bewijzen van niveau gegeven, zoodat de leden en de leider over hun presta ties inderdaad tevreden konden zijn- De uitspraak van het Fransch, hoe verzorgd reeds, behoefde echter hier en daar nog verbetering, bijv. wat een scherpe uit spraak van de s betreft. Den heer Boer v.erd een fraaie bloemenmand als bewijs van erkentelijkheid aangeboden. Verandering van spijs doet eten: in dachtig aan dit woord, was op dezen avond voor veel variatie gezorgd. Zoo maakten wij kennis met het vtoolspel van den nieuwen lecraar der muziekschool „Toonkunst", den heer Nap de Klljn, die zich als een rijp ar tist onderscheide in Beethoven's beroemde Romance, het .Rondo" van MozartKreis- lcr en de technisch veeleischende Hava- naise van Saint Saëns. Zijn klankrijke toon perfecte techniek en geschakeerd muzi kaal spel trokken onze bewondering, na enkele aanvankelijke onzuiverheden. De heer de Klijn was overigens, mede wat de keuze zijner nummers betrof, van een groot succes en ongetwijfeld zeer verdiend, verzekerd. Wij hopen hem nog meerdere malen te hooren. Het accompagnement van mej. Iet Stants. die ook de begeleidingen van het koor verzorgde, was buitengewoon verdienstelijk, hoewel soms aan den te lui den kant. Het violoncelspel van onzen jeugdigen plaatsgenoot Leo Dee. in samenwerking met mej. Kathinka Kuster. gaf eveneens reden tot tevredenheid. Weliswaar lagen de „Variations Svmphoniques" van Boël- mann qua voordracht nog boven zijn krach ten, maar in het z.g- „kleingoed" na de pauze, interessante en dankbare composi ties van Florent Schmitt. Glazounow en Caspar Cassado nam hij volop revanche en werden wij getroffen door zijn fraaien toon en gedegen techniek. Een jong cellist, die zich op den goeden weg bevindt en zeker nog wel veel van zich zal laten spreken. Kathinka Kuster begeleidde hem met be zieling. gevoel en begrip. Zoo is dit een avond geworden van veel muzikaal genot! De prestaties hadden waarlijk een grooter bezoek gerechtvaar digd, want zij stonden over het algemeen op een hoog peil en de ernstige verzor ging van het programma was zeker voor een liefdadigheidsavond opmerkelijk. Het meers, dat ieder optredende verwierf en de nauwlettende aandacht van het audito rium getuigden ervan, hoe deze avond bij de aanwezigen in den smaak is gevallen. BINNENLAND. Indische suiker naar Nederland. (2e BladL Zware brand te Amsterdam; zaak van Perry en Co. in de Kalverstraat mee- rendeels uitgebrand. (3e Blad). De begrooting van Koloniën; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Bin nenland, 3e Blad). De schietpartij te Zuid-Scharwoude; tegen elk der verdachten 2 jaar geëischt. (Rechtzaken, 3e Blad). BUITENLAND. Een Duitsch-Japansch verdrag geratifi ceerd. (Ie Blad). Von Ribbentrop naar Duitschland, Horthy te Rome, Antonescu naar Warschau. (Buitenland, 2e Blad). Geen wijziging in den Spaanschen toestand (3e Blad). De Belgische Rex-beweging krijgt eens per week de radio van Rome ter beschik king. (Buitenland, 2e Blad). d'Ormoy officieel benoemd tot Saiengro's opvolger. (Buitenland, 2e Blad). Groot rumoer omtrent den Nobelprijs voor den vrede. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ALGEMEENE NED. VAKCENTRALE. STICHTING HOENDERLOO. Onder voorzitterschap van den burge meester heeft zich hier ter stede een comité gevormd ter aanbeveling van een bezoek aan de jubileum-revue van de stichting Hoenderloo, het opvoedings gesticht op de Veluwe, waarin ongeveer 250 jongens zijn ondergebracht. In deze revue geven de stichtingjongens zelf een goed beeld van het leven in deze inrichting, een schepping van wijlen ds. O. G. Heldring. De uitvoering wordt hier gegeven op Maandag 7 December, terwijl elders de zalen al spoedig uitverkocht waren. Men houde daarmede rekening! o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: Orange. Sluisweg 39a, Katwijk aan Zee. Limonadefabriek, enz. Ingenieurs-Bureau H. A. Maas, Wijn gaardenlaan 38. Voorschoten. Technisch vertegenwoordiger van buitenlandsche fa brieken. Wijzigingen: Firma P. S. Anes, Oude Heerengracht 1819, Leiden. Brandstoffenhandel. Over leden eigenaar: P. S. Anes, d.d. 18 Nov. 1936. A. Burggraaf, Badstraat 3, Katwijk aan Zee. Rijwielhandel, -reparatie-inrichting, autoverhuur-inrichting, enz. De zaak is met ingang van 1 Nov. 1936 omgezet in een vennootschap onder den r.aar.i: Firma A. Burggraaf. (Beperkende Bepalingen). Vennooten: A. Burggraaf en D. A. Burg- graaff. Katwijk aan Zee). Besturenbond Leiden. Genoemde besturenbond hield een pro- paganda-vergadering in „De Harmonie", Breestraat. De voorz. de heer B. Leenstra heette met een kort woord de aanwezigen welkom, waarna hij het woord verleende aan den spreker van den avond, den heer de Jager uit Amsterdam. Deze had tot on derwerp van zijn rede gekozen: „Het open- boren van Japan". Spr. begon met op te merken, dat er v55r den oorlog eigenlijk maar één groot in- dustrieel centrum was n.l. West-Europa. Van hieruit werd de geheele wereld van goederen voorzien. Door de ontwikkeling in Japan werd hierin een groote ommekeer teweeg gebracht. Deze ontwikkeling was verbijsterend. Alvorens deze nader te be spreken, schetste spr. eerst den toestand in Japan in den tijd daarvoor en ging daar bij eenige eeuwen in de geschiedenis terug, toen het land nog geheel van de buitenwe reld was afgesloten, want in de 15e eeuw nog was het den Japanner op straffe des doods verboden het land te verlaten. Na dien kwamen vreemdelingen het land aan doen, o.a. Hollandsche kooplieden, die on bewust een omwenteling tot stand brachten. Het zou echter nog jaren duren voor Japan geregelde handelsbetrekkingen'met het bui tenland aanknoopte. Dit dateert van om streeks het midden der vorige eeuw toen de commandant van een Amerikaansche vloot tot den keizer het verzoek richtte de Japan sche havens open te stellen. Vanaf dien tijd is de toestand snel ver anderd. Handelsverdragen werden afgeslo ten. Jeugdige Japanners werden uitgezon den om te studeeren. In hun land terugge keerd bewerkten zij een geheel nieuwe ziens wijze. Industrieën werden gevestigd en de ontwikkeling nam verbazend snel toe. Het duidelijkst trad dit aan den dag kort na den oorlog toen Japan de wereld met goed- koope goederen overstroomde. Spr. stond uitvoerig stil bij de toestanden waaronder de arbeidende bevolking in Japan leeft, waar uit bleek, dat deze meer dan treurig zijn. Vrouwelijke arbeidskrachten worden ge woon opgekocht om in de fabrieken te wer ken, waar zij jarenlang dag en nacht ver blijven. Door deze methode is het mogelijk goedkoop te produceeren. Aan het slot van zijn rede wees spr. nog op het eveneens snel toenemende zielenaan tal. Door de geweldig opgevoerde productie en de snelle bevolkingsaanwas wordt Japan gedreven naar een expansie-oorlog, waar bij gestreefd wordt naar de beheersching von den Indischen Oceaan. Na beëindiging der rede, welke met veel aandacht werd gevolgd, werden nog enkele vragen gesteld, die door den spreker wer den beantwoord. ACADEMISCHE EXAMENS. Gedaagd: voor het Candidaatsoxam-.i "/is- en Na'unrkiinde, letter E, de heer 4. Blaauw (Amsterdam) en voor het Docto raal examen Wis- en Natuurkunde, hoofd vak Wiskunde de heer A. Scheps, (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1