iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 November 1936 Vierde Blad No. 23516 Het Symposium ter Chemie en Luchtbescherming VISSCHERIJ-BERICHTEN Bent U al in de Nicolaas-stemming bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK NUTTIGE WENKEN De gevaren uit de lucht «wel we zoo nu en dan het gevoel héb- jat we eigenlijk nog wachten op den ,i van 1936. vertelt de kalender ons, dat il heel gauw de laatste maand van het is en wel zóó gauw, dat nog maar Juist weken ons scheiden van het oud-Hol- sche feest, dat de reeks van wintersche nkdagen opent. En kan de kalender ons overtuigen, dan zullen de kinderen het doen. die ons sinds eenigen tijd, door lel van „het" klassieke St. Nicolaaslied, 'keren, dat „de maan door de boomen ot" zooals hun ouders en groot- rs ook in hun jeugd gezongen hebben, liet het minst: de winkel-etalages too- i ons zulke heerlijkheden voor oogen, re ten geschenke kunnen geven en fn dat we wel moeten gelooven aan naderenden 5en December, oude kindervriend heeft dus Spanje ten wat wonder! en zich, zooals aditie dat eischt, per stoomboot naar lage gewesten begeven. En of we willen iet, we worden opgenomen in de ge- rinnige sfeer, die de heilige Bisschop Myra omgeeft. De meest zakelijke, mo- imensch, de grootste Nurks kan zich niet onttrekken aan de verwachting, ngd met 'n beetje angst maar geen gierige angst die uit 'n paar kinder- i straalt. Zulke ouderwetsche kinderen ,an er werkelijk nog! ar ofschoon het in de eerste plaats 'n voor de kinderen is, blijft het toch ook ïkoring houden voor volwassenen; mis- m juist omdat het zelfs bij de zeer wij- m bezadigden onder ons de kinderlijke naar voren brengt, die toch in ieder rh aanwezig is. En dus zijn we druk aan de voorbereidselen voor 5 Decem- zegt u? Doet u er niet aan? De i zijn er niet naar? Ja, dat is iets, dat rel eens meer als excuus of als voor kei hooren aanvoeren. En in dit is 't heusch 'n voorwendsel, want icolaas-vieren behoeft niet veel te En. 't Is n.l. nog iets anders, dan alleen risselen van cadeaux, en juist dat an- dat niets kost, is de hoofdzaak: de jenheid, het plezier, waarmee we a wat prettigs aandoen. Zelfs op in kan 'n mensch bij brood alleen niet i in dit geval bij marsepein en jladeletters. Wat de bloemen in een zijn, zijn de feesten in ons leven: ze fen wat licht en zonnigheid, zeker niet t laatste plaats dit feest van „geven", s het genoegen, dat het „geven" ons t, niet 'n heel klein onderdeeltje van joote menschenliefde, die de volken r tot enkaar zal brengen en het ver ten in de mensehheid moet herstellen 11e sombere gedachten ten spijt, die misten mogen verspreiden? o door-filosofeerend kunnen we de tra van het St. Nicolaasfeest zelfs zien als «erkend aan den wereldvrede, lar we hadden het over de voorberei- van onze inkoopen en nu moeten overleg en ons organisatietalent ten tooneele verschijnen Want al mogen we dan den „slechten tijd" niet als voorwend sel nemen om den goeden Sint eenvoudig te negeeren, menigeen moet toch wel dege lijk rekening houden met 'n kleiner budget voor feestelijke uitgaven. Als er maar niet gejammerd en geklaagd wordt, dat er vroe ger toch zooveel meer besteed kon worden! Omkijken en vergelijken met het verleden brengt nooit veel goeds tot stand. Toch schijnt roeien met de toevallig aanwezige riemen voor veel menschen erg moeilijk te zijn; de meerderheid kan beter herinneren dan denken. Laten we probeeren te behoo- ren tot de minderheid de goede minder heid, die wèl denkt, n.l. allereerst, hoeveel we kunnen en willen besteden aan de Sin- terklaascadeaux, en in de tweede plaats: hoeveel menschen we van dat bedrag ple zier kunnen doen. Want kan de som, die we uitgetrokken hebben, bij dit feest, dat bij uitstek staat in het teeken van het al truïsme tenminste behoort te staan niet beter in een groot aantal kleine ge- i schenken omgezet worden, dan in enkele groote? Gat u vroeger altijd groote cadeaux en geeft u daarom nu maar liever niets? Uw hand op uw hart kijkt daar de ijdelheid niet 'n beetje om den hoek? En zou dat niet 'n poging kunnen verraden o, natuurlijk onbewust! om 'n ander te overbluffen, wat, zacht uitgedrukt, niet di rect 'n bewijs van veel beschaving ls. Waarom niet fantasie en geduld aan 't werk gezet ter aanvulling van de minder gespekte beurs? Dan draait u uw hand toch niet om voor het fabriceeren van een ge zellige kousenhanger uit 'n latje, lint en een fleurig lapje; allemal dingen, die u mis schien nog hebt: kosten nihil, 'n Eenvoudig opschrijfboekje krijgt van de kunstzinnig aangelegde geefster 'n artistiek omslagje. Teekenpapier kan met 'n paar aardige platen omgetooverd worden in een niet on verdienstelijke verjaarskalender; snuffelt u de oude tijdschriften maar eens na voor ge schikte illustraties. En zoo zijn er nog zoo'n massa mogelijkheden, 'n Goede hulp is de sneldrogende lak, die we bij den drogist in alle kleuren kunnen krijgen. Stukjes asbest, met 'n enkel motiefje versierd, kunnen aar dige onderleggers worden voor 'n heete melkkan of 'n poreuse bloemvaas; 'n zelf gebakken cake of borstplaat, aardig ver pakt, kunnen eveneens komen getuigen van uw „good-will". Nog steeds is geven zaliger dan ontvan gen; wat we ook op veel spreekwoorden hebben af te dingen, dit is dunkt me wel zonder eenig voorbehoud te aanvaarden. Wat 'n verstokte misanthroop weer zal doen zeggen: „Zie je wel, dat z.g. altruïsme be staat niet: je geeft, om jezelf 'n „zalig" ge voel te bezorgen; ook dit is dus weer terug te brengen tot egoïsme," Zouden we werkelijk alleen 'n ander ple zier doen, omdat het onszelf 'n behaaglijke gewaarwording geeft? Dat kan ik niet ge looven. In elk geval: laten we geven, en als 't kan, met ruime hand. Wie de middelen er toe heeft, taste voor dit feest eens flink in den zak; we doen er in alle opzichten goed aan. De winkeliers doen hun best de etala ges zoo aanlokkelijk mogelijk te maken, maar heusch, hun bedoeling is die etalages na 5 December zoo leeg mogelijk te zien. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE /IMGEL 120 teu 7'9 DOEZQ/TQQQT 22 Tsuiezs L El DEM (Ingez. Med.) MAANDAG: Runderrollade 12 dagen l, witte kool in saus, aardappelen. Custardpudding met citroensaus. Recept: Custardpudding met citroen saus. - Kook op de gewone wijze pudding van 'It L. melk, 1 eetl. Custard en 5 eet lepels suiker, desgewenscht 1 ei. Laat de dunne schil van 1 citroen 'h uur trekken in 'it L. water, verwijder ze, doe er het sap bij van 2 citroenen, gezeefd en '/i ons bas terdsuiker en bind de saus met aange mengde sago op de gewenschte dikte. DINSDAG Koude rollade, gestoofde prei. aardappel- purée, droge rijst met boter en suiker. Recept: gestoofde prei. - Maak 12 a 15 dikke preien goed schoon, wasch ze en kook ze hi ruim kokend water met zout gaar Laten we, als 't even kan, maar eens 'n sfeer van royaal-heid om ons hebben en tenzij het 'n gebiedende eisch is niet „op koopjes loopen." Wie dat voortdurend en zonder noodzaak doet, diens gedachtengang wordt zoo afgestemd op „pingelen" en „goedkoop", dat zijn geest ook goedkoop wordt: en aangezien alle innerlijk leven zich in uiterlijkheden demonstreert, duurt het niet lang, of 't gezicht neemt 'n uit drukking aan van benepenheid en slimheid („dat heb ik toch maar fijn goedkoop op den kop getikt!"). Natuurlijk is „maar raak koopen" even min aan te bevelen; dat voert tot ver kwisting, en elke verkwisting, ook al kan uw beurs het lijden, is in den grond 'n ge brek aan eerbied voor het werk van de natuur of van menschenhanden. Ook lijkt me niet de juiste geef-stemming aanwezig, als we hooren zeggen: „O, ja, ik moet nog wat voor die of die koopen!" zooals het zoo vaak de laatste dagen voor St. Nicolaas gaat. We moeten nooit wat voor 'n ander koopen, we willen 'n ander plezier doen. Maar u hebt nog 14 dagen en kunt nog heel wat tot stand brengen. Laat St. Nico laas tevreden over u zijn! CRITICA. 3 kwartier. Laat ze uitlekken, smelt 'It ons boter met 4 eetlepels azijn zachtjes uit en stoof hierin de prei nog 1/4 uur. WOENSDAG: Gehakt, spruitjes met kastanjes, aardappelen, vanillevla met abricozen. Recept: Spruitjes met kastanjes. - Zet 1 K.G. gewasschen spruitjes op met kokend water en 1 eetl. zout en laat ze gaar koken, Wasch 1 pond kastanjes, kruis ze in, kook ze gaar, pel ze en stoof ze met de gaargekooktc en uitgelekte spruitjes en ons boter nog gedurende een kwartier. DONDERDAG: Versch gekookte ham, snijboonen (uit blik), aardappelballetjes, vermlcellischoteltje. Recept: Vermicellischoteltje. - Wasch 1 ons vermicelli in koud water af, zet ze met schoon water op, laat aan de kook komen en even doorkoken en giet ze af. Brengt 'It L melk aan de kook, doe hierin de vermicelli en kook ze gaar, vermeng ze met 2 eierdooiers en 1 ons Sultane-rozij nen, 4 eetlepels boter en 'h ons suiker en ten slotte 2 geklopte eiwitten. Doe de massa in een beboterd vuurvast schoteltje en zet ze in den oven tot ze goudgeel ziet. VRIJDAG: Gebakken kabeljauw, aardappelpuree, molsla, gort met rozijnen. Recept: Kabeljauw. - Wasch 4 mooten kabeljauw van pond elk, af, droog ze en wrijf ze in met zout. Laat ze zoo 'h uur staan, wentel ze flink door wat bloem en bak ze dan in boterolie aan beide kanten bruin. Zorg, dat de olie goed heet is en reken voor iederen kant ca. 10 min. ZATERDAG Hutspot met witte boonen en klapstuk, flensjes. Recept: Hutspot. - Laat 1 pond klap stuk 1 uur zachtjes trekken in L. water, kook hierin l'lt KG. schoongemaakte en in stukken gesneden winterwortelen en 'It pond uien gaar. Kook afzonderlijk 1 K.G. aardappelen gaar, stamp ze fijn en roer ze met wortelen en uien stevig door elkaar, doe er 'It ons boter of vet bij en het klap stuk en laat alles nog zachtjes 'It uur stoven. ZONDAG: Macaronisoep, kalfscoteletten, bloemkool aardappelen, schuimomelet. Recept: Kalfscoteletten. - 4 coteletten van 150 gr. worden gewasschen en gezou ten, door geklopt ei en paneermeel gehaald en in 100 gr. boter zachtjes bruin gebraden. De jus wordt afgemaakt met water en de coteletten hierin zeer zachtjes nagestoofd (1/2 a 3/4 uur). Daar bij nastoven het korstje licht loslaat, kan men ze ook 20 min. per stuk bakken en niet nastoven. Eenvoudig menu. Kop bouillon. Chateaubriands met spaghetti, met tomatensaus, vruchten. Chateaubriands zijn kleine biefstukjes, die als gewone biefstuk worden gebakken. Maakt de huid zochten mat. De beste onderlaag voor poeder. (Ingez. Med.) Het koken van melk moet liefst direct na ontvangst geschieden. Melk moet 35 min. doorkoken om onschadelijk te worden voor onze gezondheid. Melk, voor spijsbe reiding bestemd, neemt men liefst apart, zoodat ze niet tweemaal gekookt behoeft te worden, hetgeen de voedingswaarde vermindert. Voor het koken van melk ge bruikt men een pan met dikke bodem om aanbranden te voorkomen. Verschillende melkkokers komen in den handel voor, waarbij de kans op overkoken sterk wordt verminderd. Koel de melk na het koken zoo spoedig mogelijk af. Het vaatwerk, waarin melk bewaard wordt, moet zeer schoon gehouden worden. Achtergebleven melkresten bevorderen het bederf in hooge mate. Om een grootere hoeveelheid boter lan- geren tijd goed te houden, giet men er wat kokend water op. Het bovenste gedeelte smelt dan even en geeft later bij het stol len een afsluitend laagje. Ook kan men een laagje gekookt pekelwater op de boter gieten. In beide gevallen sluit men het vat of de pot af met perkamentpapier tegen de stof. Voor stijf te kloppen room bestelt men slagroom, die een hooger vetgehalte heeft dan room of kookroom. Vóór het stijfslaan voegt men de gewenschte hoeveelheid suiker toe, omdat, bij later doorroeren de room licht tot boter wordt geroerd. !t tweedaagsche symposium over Che- en Luchtbescherming, uitgaande van led. Chemische Vereeniging en gehou- in het Anorganisch-Chemisch Labora- m te dezer stede, werd gistermiddag met een lezing van Lt.-Kol. A. J. Maas, iinstructeur van het Korps Luchtdoel- erie te Utrecht. *er merkte op, dat alleen een volledige 1 van luchtverdediging en lucht- ïerming nut afwerpt. jachtvliegtuig zonder zoeklichten b.v. in den nacht slechts geringe de Zoo is de samenwerking tusschen (artillerie en jachtvliegtuigen een ver- )te. Overdag heeft het jachtvliegtuig «lp van artillerie en mitrailleurs, s luchtdoelgeschut is zeer modern. De Semeters zijn langs electrischen weg vuurleidingstoestel en geschut ver- bi. zoodat de stukken automatisch ge worden, zonder dat. de bedienings- khappen het doel behoeven te zien. spreiding bij het nieuwe materiaal H geringer dan van het vroeger ge le; de trefkans op een gesloten af- vliegtuigen is dan ook zeer groot, "ojectiel van het luchtdoelgeschut van 'in. is zeer gevoelig. Dun doek is reeds «ende om het projectiel te doen explo ot ;5r ,ase hoogten gebruikt men de mi- kur (500 schoten per minuut), zoeklichten werken steeds samen met «apparaten om de richting vast te waarin de vliegtuigen zich be- het beschermings- en verdedigings- behoort verder de luchtwachtdienst, 'onontbeerlijk is om op tijd klaar te - verduistering is een machtig passief «hgmgsmiddel. ie e#r wijst er nadrukkelijk op dat een itE aiweerorganisatie veel onheil voor- 'uchtverdedigingsmanoeuvres van ^nut zijn, missen ze steeds de moreele i'l^Engelsche en Fransche militaire era'uur leert men dat luchtverdedi- leen joer groot effect sorteert. en ook de civiele luchtbescher- zijn in de groote steden ,,jj™digingskringen gevormd, zijn' L, worden samengevat, civiele en v maatregelen vullen elkaar aan. |Z spreker van den eersten dag, li H. van Riesen. adj. inspecteur i Pptherming van de bevolking te- i«- aanvallen, een voordracht over 'Z'whuwings- en Alarmeeringsdienst. miS» deze diensten ls drieledig, n.l. In de I en de reeds [«h«Rpee!'eedstellen van de diensten Iklkim aatsen, waarschuwing van l i. s ®ch in veiligheid te stallen Ibevolki ïiv,5k waarschuwen ""bereide maatregelen te nemen. Zaak van overheidszorg is de zgn. lucht wachtdienst. Deze bestaat uit op geschikte wijze langs de grens opgestelde lucht- wachtposten, die kunnen hooren en zien of vliegtuigen de grens overschrijden. Deze melden door naar het centraal luchtwacht- bureau, dat hierna zijn eerste bericht, n.l. „luchtgevaar aanwezig" zoo mogelijk met de radio aan de bureaux van de hoofden der plaatselijke diensten doorgeeft. Hierna maakt het centraalbureau de koers op en zendt nadere gegevens. Na dezen waarschuwingsdienst volgt het werk der plaatselijke alarmeeringsdienst. Deze heeft te voren uit experimenten be paald hoe groot de straal der eerste cirkel tond zijn stad is, waarna hij niet langer kan wachten met het oproepen vao zijn hulpdiensten Deze straal is vnl. afhan kelijk van de snelheid der te verwachten vliegtuigen. Als de vliegtuigen een tweede cirkel met kleinere straal overschrijden, zal hij niet langer kunnen wachten met het op groote schaal alarmeeren der be volking. Spr. behandelt vervolgens de er varingen met proeven in ons land genomen en de speciale moeilijkheden, die ons land oplevert voor een goeden waarschuwings dienst. Iedere snelheidsvergrooting der vliegtuigen maakt een versnelling in de be richtgeving noodzakelijker en daarom zijn buitengewoon goed ingerichte bureaux en zeer goed geoefend personeel een eerste vereischte Zoolang we voor de kust schepen kun nen houden, zal ook het plaatsen van luchtwachtposten daar mogelijk zijn (duik- booten). De eerste spreker van dezen morgen was ir. A. J. der Weduwen, technoloog bij het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, die een voordracht hield over Individueele beschermingsmiddelen, waarna ir. D. Douwes van het lab. der Norit-Ver. Verkoopcentrale een voor dracht hield over „Adsorptie en actieve- kool". Het woord was daarna aan ir. D. J. v. Wijk, technoloog bij den Rijksrubberdienst te Delft, die een voordracht hield over Keuring en oplegging van ruhber- onderdeelen van gasmaskers. De laatste middag van het symposium werd geopend met een voordracht van kapt. A. Burgdorffer, van het departement van defensie, die sprak over Bescherming der burgerbevolking. Spr. begon met er op te wijzen, dat bij luchtaanvallen op de burgerbevolking, in de eerste plaats gerekend moet worden op het gebruik van brisantbommen, doch dat wellicht getracht zal worden de herstel- lingswerkzaamheden te bemoeilijken door het gebruik van strijdgassen. Bij woon huizen is tegen voltreffers van brisant bommen practisch geen voldoende bescher ming te krijgen, zoodat men zich daar moet beperken tot het inrichten van z.g. scherf- vrije ruimten, d.w.z. dat ze bestand zijn tegen wegvliegende scherven van in de nabijheid springende bommen en ook be rekend om eventueele instortingslasten te dragen en ook gasdicht zijn. De kelder is hiertoe het meest geschikt. Bijzonder wen- schelijk is het dan ook een eenvoudige gassluis in te richten. Spr. wijst dan op de wenschelijkheid om bij het stichten van nieuwe woonhuizen reeds dadelijk met deze zaken rekening te houden, daar de bouwkosten daarbij slechts een zeer geringe verhooging zullen ondergaan, n.l. voor de zwaardere kelder afdekking, voor de noodige stalen luiken en voor de gasdicht sluitende deuren. Door de brandvrijheid van de gebouwen te be vorderen, wordt tevens tegemoet gekomen aan het gevaar van brandbommen. Instor tingsgevaar kan bij groote gebouwen wor den beperkt door skeletbouw toe te passen. Ter bestrijding van het gevaar van brandbommen, is het noodig de bovenste verdieping zooveel mogelük te ontruimen en de bovenste vloer bij voorkeur met brandvrije platen, of eventueel met een laagje zand van 3 c.M. af te dekken. Spr. verdeelt de openbare schuilplaatsen in ruimten voor ten hoogste vijftig per sonen en in ruimten voor meer personen, echter niet meer dan honderdvijftig, om de schuilplaats niet te groot en te tref- baar te maken Deze schuilplaatsen moe ten volgens de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen door de over heid worden ingericht. Ook de luchtver- versching werd daarbij behandeld; altijd moet over drie vierkante meter ruimte per persoon worden beschikt. Aan te zuigen buitenlucht moet ten allen tijde worden gezuiverd met een z.g. schuil- plaatsgasfiltertoestel. Spr. wees op de voor deden van een dergelijk apparaat, o.a. om dat in de schuilplaats een zekere overdruk ontstaat, die belet dat door ontstane ge breken gas in de ruimte zal dringen, ter wijl bij langdurig verblijf toch geen zuur stofgebrek kan ontstaan. Over Beschermingsmaatregelen in de industrie spraken vervolgens ir. L. H. M. Sauter, bedrijfs-scheikundige bij de Staatsmijn Emma (Treebeek i en dr. J. J. de Boer, scheikundige bij de N.V. Philips (Eind hoven). Volgens ir. Sauter moet de bedrijfs leiding van elke onderneming nagaan, welke maatregelen ter bescherming van haar personeel en bedrijven dienen te worden ge nomen. Verder, of men zich eenvoudig kan aanpassen aan het gemeentelijk luchtbe schermingsplan, dan wel dat het wensche- lijk is 'n eigen luchtbeschermingsdienst in het leven te roepen. De steenkoolmijnen en nevenbedrijven in Zuid-Limburg verkeeren in dit laatste geval. De staatsmijnen hebben een eigen dienst onder éénhoofdige leiding. Aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst is toe gevoegd een staf van deskundigen en een organisatiebureau. Over ieder der bedrij vencomplexen en woninggroepen is een kringchef geplaatst De waarschuwings dienst ziet zich in Zuid-Limburg voor zeer speciale moeilijkheden geplaatst. De meest kwetsbare punten van een mijn zijn de schachten. Vernietiging van een der schachtblokken brengt groote gevaren voor het, ondergronds werkzame personeel Met het oog op gifgassen zullen bij alarm de ventilatoren buiten werking moeten worden gesteld. Oude tanks of stoomketels zijn voor het inrichten van kleine schuilplaatsen zeer geschikt. Reservoirs voor brandbare vloei stoffen kunnen met zandzakken en aarden wallen worden omgeven. Gashouders moe ten liefst buiten gebruik worden gesteld, speciaal droge wegens explosiegevaar bij treffers Woningen, vlak bij de bedrijven gelegen, moeten worden ontruimd. Volgens dr. de Boer moet het tot de on mogelijkheden worden gerekend, dat groote fabriekscomplexen met hooge betonnen ge bouwen overdag tijdig aan waarneming uit de lucht zijn te onttrekken', bij vol ledige verduistering van fabrieken en om geving is dit 's nachts mogelijk. Indien fabrieken geheel worden geblindeerd, is in tijd van oorlog het werken 's nachts aan te bevelen. In de hoogte betonnen gebou wen, in de kelders voor zoover aanwezig, of op lagere verdiepingen, zijn schuilplaat sen aan te brengen, zoodat men de ge bouwen niet behoeft te verlaten. De buiten nog noodzakelijke verlichting kan 't beste met ultraviolet licht en fluoresceerende voorwerpen geschieden. Bij een personeelsterkte van vijfduizend a zesduizend man zijn er nog achthonderd tot negenhonderd man noodig als hulp personeel bij de luchtbeschermingsdienst. Vervolgens spaak dr. C. W. van Hoog straten, scheikundige aan het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen aan de Hembrug over Desinfectie en ontsmetting. Spr. wijst er allereerst op, dat voor dezen belangrijken tak van van bestrijdings dienst van het luchtgevaar, een goede ken nis deT eigenschappen der oorlogsgassen onontbeerlijk is. Het voornaamste gevaar, dat ons bedreigt is het gebruik van mos terdgas. Ook van de vernietiging van enkele andere gassen moet de onsmettings- dienst echter op de hoogte zijn. Spr. gaat nu enkele vernietigingsmetho den na. Chloor en phosgeen kunnen door goed luchten voldoende verwijderd worden. Van de verstikkende gassen wordt diphos- geen door water ontleed in zoutzuur en koolzuur. Water of sodaoplossmgen zijn hiervoor voldoende. Ohloropikrine wordt door natriumsulfiet of een alkalisfche op lossing van zwavellever omgezet. De meest voorkomende tranen- of ntezenverwekkers kunnen met alkalische zwavellever of met chloorkalk (de arsinen) onschadelijk ge maakt worden. Bij de belangrijke verwijdering van mos terdgas wijst spr. er op dat vooral bij niet zware besmetting water gebruikt kan wor den, ook al omdat de beschikbare hoeveel heid van andere ontsmettingsmiddelen ge limiteerd is. Naast water is chloorkalk of een hypochloriet-oplossing te gebruiken; andere middelen zijn vrijwel alleen door den medicus te gebruiken en komen bij gebouwen en voorwerpen niet in aanmer king. Spr. pleit dan voor een zoo groot moge lijke uniformiteit in de aan ontsmettings- ploegen te verstrekken chemicaliën. Mei water alkalische zwavelleveroplossing en chloorkalk kan worden volstaan, soda kan wegens zijn goedkoopte ook vaak gebruikt worden. Vervolgens behandelt spr. enkele practl- sche moeilijkheden, die zich in diverse ge vallen voordoen. Ontsmettingswerkzaamheden zullen meest al moeten worden verricht door de ge meentelijke reinigingsdiensten. Deugdelijke voorbereiding en oefening is een eerste eisch. Aan de ontsmettingsdienst en de ontsmettingsploegen kan de chemicus voor lichting geven. Hierna sprak ir. A. J. der Weduwen over industrieel-chemische verdedigingsvoorbe reiding. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker). De berichten uit zee melden nog steeds een matige visscherij. Groote schoten wor den er niet gedaan, doch men krijgt den indruk, dat er gemiddeld nog wel wat ge vangen wordt. De aanvoeren wijzen hier ook wel op: de meeste schepen, die binnen komen zijn niet vol, doch misse reizen behooren tot de uitzonderingen. De markt blijft vast, in het bijzonder voor volle- haring; de aanvoer is dan ook niet bijzon der groot; tengevolge van het vele slechte weer is er weinig gelegenheid geweest om de haring te kaken. Het tonnenprobeem. zooals we dat de laatste weken hebben leeren kennen, be hoort gelukkig weer tot het verleden en na de enorme stijging van de tonnenprijzen is thans weer een daling ingetreden. De reeders hebben hieruit wel de les kunnen trekken, dat er in de toekomst meer nieuwe tonnen moeten worden gemaakt. Wanneer b.v. overeenstemming zou kunnen worden bereikt om per schip 300 a 400 tonnen te maken, dan zouden er per jaar een 70 a 80.000 nieuwe tonnen in circulatie komen. Van een gebrek aan tonnen in het volle seizoen zou dan geen sprake meer zijn en een prijsstijging, zooals we die de laatste weken hebben meegemaakt, zou voor goed van de baan zijn. Met groot genoegen is in reederskringen kennis genomen van de benoeming door den Minister van Landbouw en Visscherij van mr. Kieviet de Jonghe. voorzitter van de Reedersver van de Ned. Harlngvis- scherij, tot voorzitter van de Nederland - sche Visscherijcentrale. Deze benoeming zal de goede verstandhouding welke toch reeds tusschen de V. C. en de Reeders- vereeniging bestond, niet anders dan kun nen bevorderen. DE TREILVISSCHERIJ. De besommingen van de loggers, zoowel als van de stoomtreilers blijven alleszins bevredigend Deze week werd voor het eerst een aanvang gemaakt met de distributie van versche zeevisch, door bemiddeling van de gemeenten Dit lijkt ons een maat regel, die zeer zeker den afzet zal bevor deren. Tevens zijn de reeders nu in de gelegenheid eenigszins prijsregelend op te treden. Wanneer deze eerste pogingen sla gen, waaraan wij geenszins twijfelen, dan zal het aanbeveling verdienen de distri butie in de toekomst uit te breiden tot haring in zijn verschillende hoedanigheden als versch, gerookt, gezouten en eventueel gebakken of in het zuur,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13