LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 November 19J1 Y!$SCHRMWJr«TF* De strijd in Spanje 'Telef.666 VAN LEIDEN BUITENLAND ANTHROPOSOPHIE EN CHRISTENDOM. Lezing van dr. H. Leiste. In de bovenzaal van „De Harmonie" heeft dr. Leiste zijn verleden week aange vangen serie van drie voordrachten over bovenstaand onderwerp voortgezet. Als uitgangspunt voor zijn referaat nam spr. de verhouding tusschen wetenschap, kunst en religie, zooals die zich in den loop der tijden heeft ontwikkeld. Tegenwoordig zijn wetenschap en religie door een diepe kloof van elkander gescheiden. Wat moet de man van de wetenschap beginnen met 't „wonder", met de religieuze „openbaring", met de ..opstanding"? Hij moet het evan geile voor een mythe houden of hij moet de wetenschap verloochenen en zich hou den aan de godsdienstige overlevering; hij kan ook trachten in zijn geestelijk leven wetenschap en religie los van elkander, naast elkander te laten staan, maar dan lijdt hij een dubbel leven, zijn persoonlijk heid splitst zich. Ook tusschen wetenschap en kunst bestaat voor het hedendaagsche bewustzijn een onverzoenlijke tegenstrij digheid. Wat kan b.v. de kunstenaar be ginnen met het begrip, dat de wetenschap zich vormt van klank en kleur? Voor de wetenschap zijn dat slechts trillingen, waarvan de phase in een getal is uit te drukken: met getallen, met kwantiteiten, werkt de wetenschap, niet met kwaliteiten. R.K. BOND VAN SPOOR- EN TRAM PERSONEEL „ST. RAPHAEL". Jaarfeestviering. De afdeeling Lelden van „St. Raphaël" heeft gisteravond in de groote zaal van „Zomerlust" op zeer gezellige wijze haar jaarfeest gevierd. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer Naber. die een bijzon der woord van welkom sprak tot den gees telijk adviseur pater ten Brink, de direc tie der N.Z.H. en het hoofdbestuurslid den heer Priest, dien hij tevens als secretaris van het Mgr. Mutsaers-fonds begroette, wilde spreker een propagandistisch woordje laten hooren. n.l. een aansporing tot het lidmaatschap van het Mgr. MütsaerS- fonds. Spr. huldigde vervolgens een jubilaris, den heer Warmerdam die 12'/: jaar de functie van bode bekleedt en bood hem gelukwenschen en een souvenir aan Na het zingen van het Bondslied door alle aanwezigen sprak de heer Priest als hoofdbestuurslid een propagandistisch woord voor St. Raphaël en voor het Mgr. Mutsaersfonds. waarin spr. in het bijzon der aanspoorde om als trouwe leden met de organisatie mede te leven en mede te wer ken. om zoo eendrachtig weer te komen tot een betere toekomst De cabaretclub „Oké" zorgde voor het Als kwaliteit zijn klank en kleur in de amusante gedeelte van den avond. In een oogen der wetenschap slechts van subjec tieve waarde, onwerkelijk. Voor het bewust zijn der wetenschap heeft de in klank en kleur scheppende kunst in een wereld van irrealiteit, onwezenlijkheid, die geen enkel verband houdt met het absolute Voor de menschheid van vroeger tijd- zeer gevarieerd programma wist zij het publiek aangenaam bezig te houden. Het ..Ako-tableau" voor de pauze had bijzonder succes en vormde een goede in leiding tot den verkoop van Mgr. Mut- saersspeldjes, welke dan ook de som van f. 18.15 opbracht. perken was die verhouding een geheel Na afloop bracht de voorzitter dank aan allen, die tot het welslagen van dezen feestavond hun medewerking hadden ver leend en deelde nog mede. dat aan den uitgang zou worden gecollecteerd voor de werkloozen, hetgeen hij met een bijzondere aanbeveling gepaard deed gaan. Een gezellig samenzijn en een dansje bij goede muziek brachten het slot van deze welgeslaagde jaarfeestviering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Celaste Massare, Haarlemmerstraat 46a, Leiden- Granietbewerker. 4556 (ingez Med.) andere. In de cultuurcentra der oudheid vormden wetenschap, kunst en religie een eenheid. De godsdienstige gemeenschappen, zooals men die b.v. vond in de mysteriën, waren tegelijk brandpunten van kunst en wetenschap. In zeer oude tijden aldus de overlevering was de verhouding van den mensch tot de geestelijke en tot de materieele wereld precies omgekeerd. Geldt thans de wereld van de materie als de eenig werkelijke en de wereld van den geest als onwerkelijk althans problematiek, vroeger zag men in de materieele wereld slechts schijn, zinsbedrog, „maja", terwijl juist de geestelijke wereld als de eigen lijke werkelijke gold. Hoe verder men te ruggaat in de geschiedenis, hoe grooter in dit opzicht het verschil van bewustzijn wordt. In de oudheid was de mensch hel derziende; de wereld van den geest kon hij aanschouwen; hij aanschouwde het god delijk wezen, de geestelijke kracht, die hem leidde en bezielde. Spr. wees hier op talrijke voorbeelden, o.m. op Homerus, wiens helden niet uit eigen kracht strijden, maar uit de kracht van de godheid, die in hen werkt. Uit dit aanschouwen van den geest, dit helderziende bewustzijn ontspringt zoowel de fantasie van den kunstenaar als het begripmatig denken der wetenschap. ..Idee" beteekent ..het geestelijk geschouwde". De kracht, waarmede in de oudheid de kun- stenaar schiep en de denkkracht van den geleerde hebben een gemeenschappelijke RTTRfTJPPT TTTfF1 QTSMfl oorsprong: het imaginatieve bewustzijn. iriii D Maar dit bewustzijn verdwijnt hoe langer hoe meer. De mensch verovert gaandeweg de materieele wereld: maar in gelijke mate verliest hij het contact met de geestelijk» wereld. Gevoelde hij zich vroeger geborgen in God thans is hij vervreemd en vereen zaamd De oude banden met de goddelijk- goostelijke wereld zijn verbroken; de lei ding van zijn leven zal de mensch in eigen handen moeten nemen; hij is vrij. Maar hij zal hij deze vrijheid gebruiken? De moderne mensch heeft twee mogelijk heden: hij zal in zich zelf een nieuwe kracht moeten scheppen, welke hem den weg baant naar den geest; of hij zal zich zelf vernietigen. De nieuwe kracht is het Geloof, het nieuwe geloof, dat als een levende kracht door het mysterie van Golgotha den mensch is ingeschapen. (Spr. knoopte hier aan bij zijn beschouwingen van de vorige week». Deze kracht kan slechts in vrijheid leven en zich ontwikke len. Daarom moest de mensch het oude imaginatieve bewustzijn verliezen, teneinde zelfstandig te worden en nu in vrijheid in zichzelf een nieuwe kracht te kunnen ont wikkelen. Deze kracht moet ook het bewustzijn vernieuwen. Dan kunnen ook wetenschap en kunst wederom den toegarig vinden tot de wereld van den geest. Hier wijst de anthroposophie van Rudolf Steiner den weg. In zijn „Philosophie der Freiheit" heeft hij aangewezen, hoe het menschelijk denken kan worden tot een orgaan voor de geestelijke wereld en heeft hij den grondslag gelegd voor een nieuwe geestes wetenschap. Spr. brak hier zijn voordracht af, om die as. Dinsdagavond 24 dezer voort te zetten. GEBOREN Wilhelmine Karoline Mimi, d. v. J. Kee- reweer en W. K. Muller Maria Judith, d. v. C. G. W. v. d. Ham en J.v. d. Wijn gaard Johanna Ida Maria. d. v. P. Vink en J. I. de Lincel Johannes, z. v. J. H. v. d. Worp en J. H. Koekkoek Geertruida, d. v. J. Prins en J. C. v. Etten Cornelia, d. v. A. Griekspoor en E v. d. Wolf Gerrit. z. v. J. Blaauw en G. Moen Antje d. v. C. v. Duijvenvoorde en N. Plug. ONDERTROUWD. RIJDEN EN RIJKUNST. Na afhandeünz van het huishoudelijk deel der vergadering van de afdeeling Lei den van de Ale Vereen, van Nederl. Reserve Officieren hield de heer J. Ebbink, directeur van de Leidsche Manege een causerie over bovengenoemd onderwerp. Na een uiteen zetting over de wiize waarop en middelen, waardoor het Nederlandsche leger van paardenmateriaal wordt voorzien en hoe dit wordt afgericht, ging spr over tot syste matische behandeling van het buitenriiden. het rijden in de manege, de zit de teugel voering. de aanwending der hulpen etc. Uitvoerig werden de vele fouten en mis dragingen van ruiters tegenover hun paar den, hun mederuiters en zich zelf bespro ken. Het bleek mogelijk aan de hand van praktijkervaringen een opsomming te geven van hetgeen men als ruiter heeft na te laten, wil men door den min of meer des kundigen toeschouwer of ook wel door het publiek niet als een vermakelijk schouw spel worden aangemerkt. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren A. J. F. Finze i's-Graveland), C. A. Bentinck (Den Haag) en J. E. v. d. Starp (Rotterdam); voor het doctoraal examen Indisch Recht de heer dr. H. de Boer ('Voorschoten). Voor het candidaats examen rechten, de heer P. H. J. Wichers (den Haag). Voor het doctoraal examen Indonesische letteren, de heer O. K. I. Peiger (Oegst- geest). Voor het candidaats examen Arische taal- en letterkunde de heer Paranavitana (Leiden). G V. Aardenne jm. 26 J. en G. S. C. Raat jd. 26 j. D. A. Louwerse jm. 26 j. en P C. de Geus jd. 21 j. GEHUWD G. de Bock jm. en J. Wessel jd. J. Dle- penbach jm. en J. M, Bavelaar jd. E. A. Favier jm. en P. Siere jd. A. Pardon jm. en P. Duindam jd. A. v. d. Reijden jm. en J. Swanenburg jd. A. G. Silvester jm. en A. H. Neuteboom jd. J. H. Speel jm. en J. J. J. Hoekstra jd. H. N. Strij- bos jm. en A. Neuteboom jd. J. v. Wezel jm. en Chr. Kriek jd. L. de Wit jm. en M. C. Wassenaar jd. W. P. Fontein jm. en C. P. H. Pierlot jd. OVERLEDEN A. ZwaanGuijt vr. 30 j. Luijkenv. d. Vlist vr. 69 j. W. C. v. IJMUIDEN, 19 Nov. 1036. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1—0.92; Griet per kist van 50 K.G. f.2817; Tongen per K.G. f 1.080.88; Zetschol per kist van 50 K.G. f 3228; Kleine Schol f- 278.50; Schar f.183.10; Pieterman en Poontjes f. 8.50 7: Groote Schelvisch f. 30.5028.50; Mid del Schelvisch f.2823; Klelnmiddel Schelvisch f. 22.5020.50: Kleine Schel visch f.197 30; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 9256: Gullen per kist van 50 K.G. f.28—8; Wijting f. 6 30—3.60. Aangevoerd' 186 kisten versche haring f. 9.60715 per kist. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM. 77 met f.2161: IJM. 71 met f.2459; IJM. 87 met f. 1812: IJM. 177 met f. 1723. en de loggers KW. 28 met f.496; KW- 154 met f.793 KW. 105 met f.812; KW. 177 met f 468; de SCF 342 met f.1575 besomming voor versche haring Voorts de KW. 167 met 170- KV' 102 md -460; KW. 14 met 480 en SCH. 342 met 388 kantjes pekel haring voor Katwijk VLA AFDINGEN, 19 Nov. VL. 156 met 34 last; VL. 114 met 36 last Volle haring Engelsche wal 10.90. Ijle ha ring Engelsche wal 9 4? 9 50. Steurharing Engelsche wal 9.00—8.80 DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland en Italië erkennen Franco's regeering. Oostenrijksch bezoek aan Berlijn. Hoewel bekend was. dat een erkenning der regeering Franco door Duitschland en Italië in de maak was. is dit feit toch nog ietwat onverwachts gekomen. Men had ze ker verwacht, dat eerst Madrid zou zijn gevallen, voor beide fascistische landen tot dezen stap zouden overgaan. De erkenning Is nu echter een voldongen feit en daarmede zal gerekend moeten worden. Het heet zelfs, dat Oostenrijk en Hon garije spoedig zullen volgen en vermoede lijk ook Japan! Wel treffend, dat het dus direct gaat om de nieuwe combinatie! En Portugal zal ook wel volgen. Natuurlijk heerscht in het kamp der Spaansche nationalisten groote vreugde. Queipo de Llano eindigde zijn kennisgeving per radio aldus: „Sevilla en gehéel het Spaansche volk, zoowel in zijn geheel als elk afzonderlijk, het geheele door de linkschen onteerde volk, is vastbesloten eens voor al het com munisme uit Spanje te verdrijven." De toespraak, welke tien minuten duur de, eindigde met de woorden: „Leve Italië, leve Duitschland", welke door alle aanwe zigen werden herhaald. Omstreeks 6 uur gistermiddag ontving generaal Franco den Dultschen gezant in Portugal, die als buitengewoon gezant van zijn regeering optrad. Hij deelde mede, dat de Duitsche regeering binnenkort baron von Schref zou zenden om haar te ver tegenwoordigen. De Italianen en Duitscliers te Burgos, die herkend werden, werden op de schou ders rondgedragen en 20.000 personen trok ken in optocht naar het hoofdkwartier van Franco en riepen „leve Franco", „leve Mus solini", „leve Hitier". Franco verscheen op het balcon en hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat deze erkenning door twee groote bevriende mogendheden het succes van de eerste étappe kenmerkt. De regeering van Madrid of liever van Valencia is uit den aard der zaak zeer ver bolgen. De radiozender van Valencia deelde reeds mede. dat de Spaansche regeering voornemens is een scherp protest in te die nen bij den Volkenbond tegen het erken nen van de regeering-Franco door de re geeringen van Duitschland en Italië. Maar wat zal dat baten? De gevolgen zijn nog niet te overzien. Blijft het bij de erkenning zonder meer, dan wijzigt zich weinig of niets, is alleen den nationalisten een moreelen steun ge geven. Of is de bedoeling, dat Duitschland en Italië zich ook uit de n'on-interventie- commissie zullen terugtrekken? Dat zou zeer bedenkelijke gevolgen kunnen heb ben, daar de andere,, Janden. zich dan ook aan hun aanvaarde verplichtingen zouden onttrekken. Gelukkig ls daarvan echter nog niets gebleken. Heden zullen Eden ln het Engelsche La gerhuis door Labour reeds vragen worden gesteld ln deze materie. Men zie overigens hfet 3e Blad. Hieronder nog enkele persstemmen: Over het algemeen is de Fransche pers van oordeel, dat het erkennen van de re geering-Franco een gevolg is van de moei lijkheden, welke de nationalisten voor Ma drid ondervinden. De „Echo de Paris" schrijft, dat de na tionalisten voor Madrid groote moeilijk heden ondervinden. Zij zullen de stad bin nendringen en bezetten, doch tegen welken prijs? Zullen zij nog in staat zijn op te rukken naar Valencia cn Barcelona? Deze vragen stelde men ook te Rome en Berlijn ln Spanje toont, dat Italië en Duitschland vastbesloten zijn. voor geen middelen terug te deinzen om hun doel te bereiken. Dit moet een dreigende waarschuwing zijn voor hen, die de schuld dragen voor liet scheppen van de atmosfeer van straffe loosheid, die de fascistische interventen ln staat gesteld heeft, hun plannen voor het ontketenen van een nieuwen oorlog open lijk tot uitvoering te brengen. Staatssecretaris Schmidt is in gezelschap van den Duitschen ambassadeur, v. Papen, per trein naar Berlijn vertrokken en daar gearriveerd. Schmidt wordt verder vergezeld door den leider der economische afdeeling van zijn departement, Wildner, en den chef van de afdeeling voor midden-Europa, Hoffninger. Vóór zijn vertrek heeft Schmidt een on derhoud toegestaan aan den vertegenwoor diger van het Duitsche Nieuwsbureau. HIJ zeide, dat de besprekingen te Berlijn gewijd zullen zijn aan alle hangende kwesties. Hindernissen, die ln de laatste jaren ontstaan zijn, moeten worden verwij derd; de wrijvingsvlakken moeten zoo klein mogelijk gemaakt worden, de grenslijn der samenwerking op het gebied van weten schap, kunst, tooneel, film enz. moet wor den getrokken. De oude betrekkingen moeten zooveel mogelijk weer aangeknoopt worden. De economische besprekingen zullen worden voortgezet. Het is de bedoeling, dat een zoo groot mogelijk ruilverkeer verkregen wordt. Eén der belangrijkste kwesties is die van het reisverkeer in den winter en het be schikbaar stellen van de deviezen, die daar voor noodlg zijn. Wie VTede in Europa wil aldus Schmidt moet de vrijheid van iederen staat, ook die van het Duitsche rijk, willen, want een duurzame vrede is slechts tusschen vrijen mogelijk. Wij gelooven, dat Duitschland zijn rol met vreedzame middelen wil spelen, want ook voor het Duitsche volk is de vrede de beste waarborg voor innerlyke versterking en her stel van het economische leven. Bij zijn reis naar Italië zal de Hongaar- sche rijksbestuurder Horthy over Oostenrijk gaan. Van Weenen tot de Italiaansche grens zal hij dan door bondskanselier Schuschnigg worden begeleid. Engeland cn het eventueel bom. bardement van Barcelona. Vermoedelijk zal men te Londen ova. wegen de Britsche koopvaardijvloot te waar. schuwen in verband met de door Burscó afgekondigde blokkade. Het oorlogsschto „Garland" heeft opdracht alle Brit-sehe onderdanen zoo spoedig mogelijk uit Bar. celona te evacueeren wanneer de stad gt bombardeerd wordt. De non-interventie. De sovjet-ambassadeur te Londen. Maisty heeft verzocht, de Internationale non-inta ventiecommissie met spoed bijeen te roemc teneinde de gevolgen van de erkenning van de regeering-Franco door Italië en Duitsch land te bestudeeren. FRANKRIJK. Clandestiene wapenfabriek ontdekt. Te Bordeaux is een clandestiene wapen fabriek ontdekt. In een opslagplaats van een transportfirma ontdekte men twintig kisten zonder eenig opschrift, welke 40.000 pijltjes voer vliegtuigbommen bevatten. De pijltjes waren vervaardigd volgens een lichtelijk gewijzigd model der Fransche luchtmacht. Men heeft geconstateerd, dat het oorlogs materiaal uit Parijs afkomstig is. waar het vervaardigd ls voor rekening van Lucien Bourdale, die zich ingenieur noemt. Tot dusver schijnt de goede trouw vast te staan van dengene, die het materiaal heeft ver voerd. Op Bourdale zijn echter compromlttee- rende papleren gevonden, waaruit blijkt, dat hij van den conskil van een buiten- laridsche mogendheid 50.000' fran'ds heeft ontvangen. Bourdale had ook onderhandeld met twee industrieele ondernemingen te Bordeaux over de vervaardiging van onder deden van vliegtuigbommen. Bourdale is in verzekerde bewaring ge steld onder beschuldiging van handel ln wapenen. Daar hij ongetwijfeld niet alleen zal hebben gehandeld, verwacht men nog andere arrestaties. Het personeel der autofabriek Panhard- Levassor heeft bet werk hervat. ENGELAND. Het debat in het Hoogerhuis. Baldwin over de vrede. In het Hoogerhuis zijn de debatten over en als eerste maatregel scheen noodlg den de defensie voortgezet. Lord .Stanhope, die toevoer van wapenen door de sovjets te verhinderen. Hitler en Mussolini zijn even als Stalin bij Spanje betrokken en kunnen niet terug. De blokkade van Barcelona wordt een kruitvat in Europa. „Le Populaire" schrijft, dat de erkenning van de regeering-Franco zonder twijfel een schending is van het non-lnterventie-ver- drag. De gevolgen van deze provocatie kunnen slechts in toom worden gehouden, wanneer Frankrijk en Engeland hiertegen over hun vasten wil plaatsen om de inter nationale wet te eerbiedigen en te doen eerbiedigen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het conflict in Spanje thans ernstiger is ge worden, nu Franco is erkend door twee groote mogendheden, welke hem niet wil len zien verliezen. Zonder twijfel zullen pogingen worden gedaan om ook Engeland te betrekken in een „anti-communistisch" blok. doch Engeland zal zich hiertoe niet laten verleiden. De „Times" schrijft, dat deze erkenning geen diepen Indruk maakte ln Britsche officieele kringen. Het zal geen verschil maken voor de Britsche politiek om zich niet te mengen in deze kwestie. De diplo matieke correspondent van het blad voegt hieraan toe, dat de regeering de mede- deeling van Burgos inzake het invoeren van wapenen door Barcelona bestudeert. Men verwacht niet, dat de Britsche regee ring het recht van Franco zal erkennen de haven van Barcelona onbeperkt te bom bardeeren, zonder tevoren een veiligheids- zóne te hebben aangewezen voor de neu trale schepen. Rusland spuwt vuur! De „Prawda" schrijft: De nieuwe daad van inmenging, die de Duitsche en Italiaansche fascisten cynisch er, onbeschaamd verrichten, formuleert slechts de sedert het begin van den op stand en reeds daarvoor bestaande nauwe samenwerking tusschen de opstandelingen en de fascistische Interventen, en is slechts een nieuwe schakel in het uitgebreide plan van daden van Inmenging, die door de Ita liaansche en Duitsche fascisten in verband met den versterkten tegenstand van het republikeinsche Spanje zijn uitgewerkt. De erkenning van Franco beteekent tegelij- namens de regeering sprak, zeide onder meer: ..het zal afhangen van de luchtbe- wapening der andere landen, of wij, in dien het programma van 1937 voltooid zal zijn, zullen moeten overgaan tot verdere uitbreiding der luchtmacht". Voorts verklaarde Stanhope: „ik moet toegeven, dat ln de bestaande omstandig heden het stelsel van vrijwillige militaire dienstneming ln ernstig gevaar is". Stanhope erkende, dat de verdediging van Malta verleden jaar niet op het peil stond, dat thans bereikt is. Niemand aldus vervolgde hij kon echter denken, dat onze historische vriendschap met Italië in gevaar kon worden gebracht. Wij hebben alle hoop, dat die vriendschap bin nenkort geheel hersteld zal worden. Te Glasgow zeide Baldwin o.a.: „Nooit heb ik den oorlog onvermijdelijk gsacht. Al mijn pogingen zijn erop gericht en zullen erop gericht blijven. Groot Brit- tannië buiten den oorlog te houden. Ik wil zelfs meer dan dat, ik wil, dat er geen oor log in Europa komt. In het diepst van mijn hart ben ik ervan overtuigd, dat de beste wijze, daartoe te geraken, een sterker En geland is. Wanneer ik in groote trekken mijn politiek zou moeten omschrijven zou ik zeggen, vrede, bijna tot onverschillig welken prijs, doch tegelijkertijd gereed zijn op zoodanige wijze, dat niemand ons aan valt. Dit beteekent opofferingen, in de eerste plaats van hen, die dienst nemen in het leger. Een andere vorm van opoffering is het geld dat allen moeten betalen voor de bewapening, inplaats van dit geld te kunnen gebruiken voor de ontwikkeling van het land. De Fransche minister Chautemps en Churchill hebben het woord gevoerd op het bar.ket der FranschBritsche vereeniging te Londen en warm de vriendschap tus schen beide landen verdedigd. tot maarschalk Graziani warme dankte- tuigingen gericht voor het werk, dat hij in Abessynië heeft verricht. Na met be. langstelling en voldoening kennis te heb ben genomen van de door den duce geven cijfers, wat betreft de militaire voor bereiding van het volk, sprak de raad als zijn meening uit, dat deze voorbereldln» op dit bijzondere oogenblik vooral bespoe digd diende te worden op het gebied van lucht en zeemacht Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van de sancties bevestigde de raad nogmaals, dat gestreefd zal worden naar zoo groot mogelijke economische autono mie, in het bijzonder, waar het de lands verdediging geldt. De raad nam kennis van het verslag van graaf Ciano en hechtte zijn goedkeuring aan het in Berlijn geteekende proces-ver baal en het protocol van Weenen, waar over het zijn voldoening uitsprak. Na he. rapport te hebben aangehoord van Grandi den Italiaanschen ambassadeur te Londen, over diens activiteit in de commissie van non-interventie in den Spaanschen bur geroorlog, en over den huidigen stand der Britsch-Italiaansche betrekkingen, hechtte de raad hieraan zijn volle goedkeuring. De raad ging daarop over tot de benoe ming van een commissie, belast met het opstellen van een voorstel Inzake de sa menstelling en werkwijze van een nieuwe Kamer van Fasces en Corporaties, welke commissie ln de eerstvolgende zitting van den raad verslag zal uitbrengen. In geheel Italië ls gisteren het feit her dacht, dat voor een Jaar de sancties tegen Italië in werking traden. Aan den voor gevel van de stadhuizen ln alle gemeenten werd een gedenkplaat aangebracht. Te Rome vond de plechtigheid plaats voor 't Kapitool. Een stilte van drie minuten werd in acht genomen. Na afloop der plechtig heid werd een groet gebracht aan den duce De eerste pagina der bladen ls aan den verjaardag der „onrechtvaardige sancties' gewijd en de bladen verheerlijken den weerstand van het Italiaansche volk en diens Afrikaansche overwinning. RUSLAND. Een der Duitschers voor het gerecht. De eerste der gearresteerde Duitscheri zal vandaag terechtstaan voor het gerecht te Novosibirsk bij Tomsk. Deze is de mijningenieur Stickling, die er van beschuldigd wordt, den arbeid in een mijn gesaboteerd te hebben, „in over eenstemming met de instructies van de fascistische organisatie, waarvan hij lid is". Tegen dit delict bedreigt het strafwet boek de doodstraf. De Duitsche consul zal de rechtzitting bijwonen. EGYPTE. De moderniseering van het leger. Het Egyptische ministerie van oorlog heelt een crediet van 55.000 Egyptische ponden toegestaan voor den aankoop van 6.000 nieuwe geweren voor het Egyptische leger. Dit is een der eerste stappen der regee ring tot moderniseering van het Egypti sche leger krachtens de bepalingen van het Engelsch-Egyptische verdrag, dat nu ook door den Senaat is goedgekeurd met 109-1 stemmen, zoodat het verdrag van kracht is. De geweren zullen bij een Britsche firma worden gekocht, Het nieuwe crediet is een aanvulling op de 20.000 Egyptische ponden, cUe reeds in de begrooting waren uitgetrok ken voor den aankoop van 3000 geweren voor de provinciale garden, waarvan velen nog geweren gebruiken, die uit den tijd van Napoleon dateeren. JAPAN. De vlootbouw. Voor de Japansche vloot zijn thans 25 schepen (72.000 ton) in aanbouw, terwijl® aantal binnenkort met nog 5 20.000 ton) zal worden verhogd. Als deze nieuwbouw gereed is, bestaat de Japansche vloot uit 183 schepen, in totaa! 780.000 ton, d. i. pl.m. 64°/» van de sterkte der Britsche en Amerikaansche vloot. (Marineblad, Nov.-all.) UIT HET VERRE OOSTEN. De onderhandelingen te Nanking. Volgens een Domei-bericht uit Nanking heeft de directeur van het Chineesche mi nisterie van bultenlandsche zaken, Kao. ln opdracht van Tsjang-kai-sjek den Japan- schen ambassadeur Kawagoe voorgesteld, de Chineesch-Japansche onderhandelingen uit te stellen, daar de Nanking-regeering te zeer in beslag wordt genomen door de ge beurtenissen ln Soei-Yoean. ITALIË Zitting van den grooten fascistischen raad ^1 - De zitting van den grooten fascistischen kertijd de erkenning van het feit der in- raad, die gisteravond om 10 uur was be- menglng in Spanje door de fascisten zelf 'jonnen. Is vanmorgen om 4 uur geëindigd. Deze nieuwe onbeschaamde streek van dr De duce zette breedvoerig den interna- fascistische usurpatoren is het directe ge- 'ional-n en b'nnenlandschen alsook den volg van de atmosfeer van straffeloosheid militairen en economischen toestand uit- f waarin zij optreden, de atmosfeer, die door een. Nadat de duce daarop voorlezing had de politiek van_ begunstiging en het niet beletten van agressie is geschapen. tDe nieuwe phase in de fascistische interventie gedaan van een rapport van den onder koning Graziani over den politieken en militairen toestand in Oost-Afrika, werden VEREENIGDE STATEN. De staking der zeelieden. Het ministerie van binnenlandsche zak'" deelde mede. dat de besprekingen we'.ke zijn gevoerd Inzake het voorzien van Alaska van levensmiddelen en brandstof, hebben uitgewezen, dat geen doelmatige regeerinw- scherien beschikbaar zlin. Er zu'len <>u! oarticu'iere scheDen gecharterd moeten worden om A'askp dat door de staking ocr zeelieden eeheet afgesloten is. van voor- aden te voorzien. Te Tamna hebben botsingen plaats W" had tusschen de politie en stakers Hier»» werden verscheidene personen gekwetst. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2