Een landgenoot als vrijwilliger in Spanje it jaargang lESifS(H DAGBLAD, Dinsdag 17 November 1536 Derde Biad No. 23512 De strijd in Spanje Wat hij beleefde als miliciano GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART SPREEKCEL VRAGENRURRIEK VII. Beeld van Madrid Madrid, hoofdstad van Spanje, zetel van regeering, de stad die door de recht ten zoo fel begeerd wordt en waarom -veel bloed vergoten is, ligt. in het cen- m van het land. Uit het Noorden, het uiden en het Westen zijn de troepen van ie fascisten naar dit strategische punt op rukt, Ging dus de hcele strijd om het It van de hoofdstad, de Madrileenen kken er zich niet meer van aan dan de woners van de andere groote Spaansche 'en Het leven ging zijn gewonen gang café's, de bioscopen en andere amuse- entsgelegenheden waren tot middernacht pen. De stad werd door de vijandelijke Legers met rust gelaten. Wel werden van jd tot tijd pamfletten boven de stad ge rooid maar helsche machines zijn er, lang ik in Madrid was, niet ontploft, et eenige, waaraan men direct kon be- erken, dat er wat te doen was, waren de le burgers en burgeressen, die een rolver in hun zak hadden. Verder waren k alle particuliere auto's in beslag ge en. Met groote letters was op de wa ns geschilderd tot welke partij zij be rden: U.G.T.. C.N.T., PO.U.M, F.A.I., Er werd niet al te zachtzinnig met wagens omgesprongen. Iedereen, die r particuliere zaken door de stad moest iaën. was dus genoodzaakt van de on- grondsche of van de tram gebruik te aken. Een financieel bezwaar hoefde dat et te beteekenen, want voor tien centi- es. dus nog geen twee cent, kon men -ver reizen als men wilde. Begrijpelijk bet, dat er veel gebruik van de trams maakt werd en wat hier in ons land niet elijk zou zijn. bleek in Madrid gewoon- De trams werden zoo volgeladen, dat e reizigers op eikaars schoot moesten zitten; de voor- en achterbalkons -aden stampvol, de treeplanken waren -r drie of vier mannen bezet en zelfs -bier op de buffer stond soms een keu- 'f aangekleed heer, die zich bij de ver- '"'ende bochten angstvallig moest vast- pen. wilde hij niet op de rails gesmc- o worden. Ook veel soldaten maakten mik van het openbaar vervoermiddel- er, die een uniform aan had. hoefde in t geheel niet te betalen. Van regee- gswege wars het den winkeliers ten ngste verboden de prijzen op te drijven. B de uitvoering van dit gebod werd reng de hand gehouden. Overtreders wer- a uit hun winkels verjaagd. Hier en trof men nog wel eens een door de ütie verzegelde deur aan. Werden de ijzen dus niet hooger, de voorraden van f winkeliers slonken wel zienderoogen. De eerir.c zag nauwlettend toe, dat nie- and groote voorraden insloeg. Voor som- ige artikelen moesten de vrouwen reeds de rij staan. Aardappelen bijv. waren r schaars. Maar ook met de melkpro- cten was het slecht gesteld. Op het tst konden de gewone burgers zelfs in 'et geheel geen melk meer krijgen- Wat was. ging naar de hospitalen en werd rdeeld onder de overige zieken. Verschillende malen heb ik in Madrid een jrafenis bijgewoond, van aan 't front 'sneuvelde militaire bevelhebbers. Dat g met veel machtsvertoon gepaard. O.a. erinner ik mij er een van een kapitein, e tijdens een hevig gevecht gevallen was doode was zeer geliefd geweest bij zijn 'ldaten. Velen hadden verlof gekregen om te te gaan naar Madrid om bij de be- rafenis aanwezig te zijn. Het lijk lag een ag opgebaard tusschen een schat van loemen. Soldaten hielden de doodenwacht t dag der teraardebestelling was bekend cfnaakt in de kranten. Een ontzaglijke enschenmenigte was op de been. Achter lijkkoets droegen in het wit gekleede isjes bloemen mee: een groote, uit bloe- n vervaardigde roode ster. Muziekcorp- n speelden treurmarschen. Bijna alle ldaten die in Madrid in reserve lagen ren opgeroepen Schouder aan schou- marcheerden de arbeiders door de aten. het geweer over den linkerschou- r, de bajonet op. Duizenden en dulzen- sn soldaten demonstreerden, stram voor tli uitkijkend. Waar de lijkauto passeerde* ■ogen de gebalde vuisten van dc toeschou- trs omhoog, hoorde men het „no pase- ao' Achter de troepen volgde een onafzien- e rij vrachtauto's met soldaten, luxe agens met „commandancia" er op ge- nllderd en de auto die de overleden pitein gebruikt had. Op zijn zitplaats -3 een groote krans neergelegd. Op het erüiof werden pittige redevoeringen af- tstoken. De leiding spoorde de soldaten an nogmaals het uiterste te probeeren, ees hen op het groote aantal soldaten j' ®e regeering had; wanneer ieder zijn "tot deed, moesten zij winnen. Opmerkelijk was het, hoeveel vrouwen l°nge meisjes in het uniform van de 'Wering liepen Zelfs werd een geheel vrouwen bestaande afdeeling gevormd, «ar ook bij de gewone regimenten wa- vrouwelijke soldaten ingelijfd. Van ^mnigen vertelden de kranten, dat zij <w n van heldenmoed getoond had- oni 13611 Olij, dat ik bij ons aan het EirSj een vrouwen heb zien meevechten. geuj^Me mannen zijn al verschrikkelijk avonds op de gewone tijden werden vaat de 1 ampen opgestoken, alleen Veen i?.0 ba'lonnetjes blauw gemaakt. gaven zij dus niet- Hel was den Im, rnet het oog op de veiligheid ver- <iii k, -ï de huizen lichten te branden, die "mten af zichtbaar waren. Men weet nu eenmaal hoe een Spanjaard is. Weini gen dachten er aan om des avonds de gor dijnen te sluiten. Wel waren alle winkel ruiten donker. De straten waren dus toch vrijwel in een Egyptische duisternis ge huld. Het was dan gevaarlijk om buiten te loopen. Herhaaldelijk gebeurde het. dat er geschoten werd. wanneer verdachte indi viduen langs de straten zwierven. En bijna ieder had een revolver in zijn zak. De kogels vlogen dus snel door de iucht. Ook kon het gebeuren, dat een auto. die met groote snelheid door de straten rende, ineens voor je de stoep op reed. Iemand met een revolver in zijn hand vroeg om je papieren. Wee dengene, die üan zijn politieke kleur niet kon toonen. In de auto en meegenomen werden zij. En het was moeilijk om dan weer vrij te ko men. Het was echter wel noodig dat op een dergelijke manier gecontroleerd werd. De regeering wist maar al te goed, dat er zich in Madrid nog heel wat fascisten ophielden en dezen leverden steeds gevaar op. Zelfs ging het gerucht, dat de fascisten op een avond een geheime vergadering hadden belegd. De politie was eerst na afloop ach ter dit feit gekomen en vischte achter het net. Wel een staaltje hoe driest deze lie den optraden, terwijl zij toch dagelijks hun doodgeschoten partij genooten langs de straten zagen liggen. Ik mag u nog wel een en ander vertel len van de opleiding, die de burgers kre gen, voordat zij geschikt werden geacht om naar het front te gaan. De voorberei ding was bij de verschillende afdeelingen uiteenloopend.. Bij de eene groep werd al les tot in de puntjes onderwezen, zoover de lijd het toeliet, maar er zijn ook bataljons naar het front getrokken, waarvan de sol daten nog nooit geschoten hadden met hun geweren. Alleen de moed en de on verschrokkenheid van deze menschen moest het dan doen. De oefeningen van de verschillende regimenten werden bui ten Madrid op een groot heuvelachtig ter rein gehouden. Men begon in den regel met recrutenoefeningen- Spoedig echter veran derde de stof. De soldaten leerden huizen omsingelen en innemen, loopgraven ma ken, stellingen bouwen enz. Men zag dat de soldaten zich van hun plicht bewust waren Ijverig werd den ge- hcelen dag getraind. Velen, die reeds op leeftijd waren, liep het zweet na een ren- partij bij straaltjes over het gezicht, maar welgemoed ging het verder. De vraag van de regeering naar soldaten werd met den dag dringender. Ie'der oogenblik liet zij strooibiljetten rondbrengen, waarop zij de jongens aanspoorde zich te laten inlijven. Ik geloof niet, dat er veel geweest zijn. die niet aan dien oproep gehoor gaven. Midden October ging de regeering er toe over om de milicianos te militariseeren. De vrij willigers waren dus nu gedwongen om te blijven dienen, zoolang de regeering het noodig achtte. Toen was mijn tijd geko men om uit de rijen van de milicianos te treden Langer tusschen hen verblijven zou bedenkelijke consequenties voor mij mee brengen. Toen ik mijn voornemen ken baar maakte, ondervond ik niet de minste last bij de leiding- Ik was als buitenlander vrijwillig gekomen wanneer ik wilde kon ik ook vrij vertrekken. ITALIAANSCH STOOMSCHIP VERMIST. Vermoedelijk met man en muis vergaan. Naar wij vernemen, is de vrees gegrond, dat het Italiaansche stoomschip „Digni tas" gedurende een der jongste stormen met man en muis is vergaan. Het stoomschip, dat toebehoorde aan de reederij Ravano te Genua, voer voor de Italiaansche regeering met een lading ijzer erts, bestemd voor het hoogovenbedrijf te IJmuiden. Volgens Lloyds is het stoomschip op 3 November j.l. Gibraltar gepasseerd. Sinds dien is van het schip niets meer vernomen. De afstand van Gibraltar naar IJmuiden bedraagt 1400 mijl. welke dus ln ongeveer zeven dagen door het schip kan worden gestoomd. Op 10 November ongeveer had de „Dignitas" in IJmuiden moeten binnen komen. Dit is niet geschied en evenmin is bericht ontvangen, dat het schip in een of andere vluchthaven is binnengeloopen. Daar het intusschen reeds 17 November is, moet men aannemen, dat de „Dignitas" is vergaan. Het schip meet 5376 br. reg.- ton en had een bemanning van 38 koppen. IN PUNT VAN BAJONET GEVALLEN. Doodclijk ongeluk bij militaire oefening. Bij oefeningen van het 18e regiment In fanterie bli Amersfoort heeft gistermiddag een noodlottig ongeval plaats gehad. Toen de dienstplichtig- soldaat van Vliet uit Amsterdam zich uit een boom liet glijden, kwam hij in aanraking met de Dunt van een bajonet. Hii kreeg een betrekkelijk on- beteekenende verwonding, doch overleed spoedig hoogstwaarschijnlijk tengevolge van den schrik. VLIEGER GEARRESTEERD. De Nederlandsche reclamevlieger die ge- ruimen tiid geleden zóó laag over het Bel gische strand (bli NieuwDOort) gevlogen heeft, dat hii een ionge vrouw raakte, waardoor zli gedood werd. is thans gearres teerd. Hii was naar Spanie geweest en bli zlin terugkeer Is hii te Quievrain aangehou den en vandaar naar Brugge overgebracht, waar hii nu weldra zal terechtstaan. BOERDERIJ IN VLAMMEN. Veel vee en hoenders omgekomen. Een felle brand heeft gistermiddag de kapitale boerderij van den landbouwer .1. Vos te Ravenstein voor een groot gedeelte verwoest. De plaatselijke brandweer stond vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Haar taak werd geheel ondoenlijk toen vonken op een nabijgelegen schuur oversloegen. Van deze schuur, waarin rogge en hooi waren geborgen, bleef niets over dan een enkele muur. evenals van de boerderij zelf. De brandweer bepaalde zich tot het be schermen van de omliggende perceelen. Hoe de brand is ontstaan is onbekend. Enkele landbouwmachines vielen den vlammen ten prooi, terwijl van den vee stapel slechts het groote vee kon worden gered. Vijftien varkens en vele hoenders kwamen in de vlammen om. De schade, die ln de duizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. BOERDERIJ AFGEBRAND TE LONNEKER. Vannacht omstreeks twee uur is brand ontstaan in een der schuren van de boe- renbehuizing van H. Uilenkade in de buurt schap Lonneker, onder de gemeente En schede. De brand nam weldra zulk een omvang aan. dat aan blusschen niet te denken viel. De boerderij brandde geheel uit. Vijf kalveren zijn ln de vlammen om gekomen, terwijl vijftig voer hooi verloren gingen. Ook van de gereedschappen en inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. (Ingez. Med.) Tot gistermiddag hield Madrid vol. dat de rechtsche troepen de Manzanares niet had den overschreden. Later kon dit echter niet meer ontkend worden en als volgt werd dit toegegeven: Een niet zoo talrijke colonne nationalisten was opgerukt tot het gebouw der philoso- flsche faculteit, dat in de unlversiteitswlik is gelegen. Tiidens een zeer hevigen tegen aanval. welke den eeheelen nacht en een deel van den ochtend duurde hebben de regeeringstroepen geprobeerd deze colonne van de hoofdmacht dpr nationalisten af te snijden. Men kan thans bevestigen, dat de voor hoede der colonne geheel is omsingeld. De door de rechtsche troepen gezonden versterkingen werden bij de Fransche brug over de Manzanares verspreid. Generaal Franco deelde daarentegen tele fonisch aan Radio Cadix mede. dat zlin troepen gisteren twee kilometer naar het centrum zlin opgerukt; de geheele univer sitaire wijk is bezet. Havas meldt voorts uit Madrid dat de stad het zwaarste bombardement van tor pedo en brandbommen heeft, doorstaan sedert het begin van het beleg. Het provin ciale hospitaal en het hospitaal San Carlos staan in brand; talrijke branden woeden in de wiik tusschen het Atochaplein. de Calle Leon en het Cortez-plein; de hemel Is rood van branden. Eén vliegtuig zou neergeschoten zlin. Minister-president Largo Caballero. heeft tegenover een verslaggever van Havas ver klaard dat Madrid niet in hamden der op standelingen zou vallen. Er moet overigens, volgens Caballero rekening mede worden gehouden, dat Madrid geen gewichtige mi litaire stelling is. In het hypothetische ge val. dat de opstandelingen bezit zouden ne men van de hoofdstad, zou. zoo zeide hii. deze overwinning slechts moree'e waarde hebben. De oorlo» zou voortduren. Niemand, zoo verklaarde Caballero voorts, kan aan onze overwinning od het fascisme twijfelen, want ons geheele volk staat vijandig tegen over de opstandelingen die in elk geval definitief zullen worden overwonnen. Optimisme dus tot het uiterste. Interview met Franco. In een interview, dat de chef van gene raal Franco's generalen staf te Pamplona heeft toegestaan aan een vertegenwoordi ger van Reuter, verklaarde deze oa.: ..Voor Soanje kan er geen andere oplossing be staan dan een militaire dictatuur voor minstens vijf of zes jaar". ..Wli zlin geen voorstanders van dezen regeeringsvorm". aldus ging de generaal voort, „maar wli beschouwen onze tegen woordigheid als een noodzakelijkheid, ten minste als een controleerende macht". Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek ve-klaarde spreker: „In geen geval zullen er territoriale concessies van eenigen aard a*an een of andere vreemde mogend heid worden gedaan. Met elk land in Europa. Rusland uitgezonderd zullen over eenkomsten worden afgesloten. Van econo misch standpunt bezien is ons land. dat hoofdzakelijk een landbouwstaat Is. ook zeer riik aan grondstoffen van allerlei aard. Deze bronnen moeten ten volle worden be nut. Het goud van de Bank van Spanie moet téruggebracht worden Wli wenschen werk te verschaffen aan allen. Onze arbeiders zuilen hun beroeps syndicaten hebben in internationaal ver band welke hen zullen beschermen en hun een redelijk loon zullen waarborgen". Primo de Rivera staat terecht. Voor de volksrechtbamk is het proces be gonnen tegen den leider van de Spaansche phalanx, Jose Antonio Primo de Rivera, zijn broer Miguel en diens echtgenoote Margarita. De drie beklaagden worden beschuldigd van deelnemen aan den opstand en mui terij. In zijn kwaliteit van advocaat ver klaarde Jose Antonio zichzelf en zijn beide medebeklaagden te zullen verdedigen. Hij eykende dat hij de Spaansche phalanx heeft gesticht welke later samensmolt met de jongeren van de nationaal-socialistische beweging doch hij ontkende imperialisti sche doeleinden na te streven. Wel ver klaarde hij, dat hij het constitutioneel be wind wilde vervangen door een corporatief bewind. Ten aanzien van zijn reis naar Duitschland zeide hij, dat hij in zijn onderhoud met Hitier geen politiek heeft behandeld, ook heeft hij met de leiders van het nationaal-socialisme niet gespro ken over een verbond. Hij verzekerde nooit tegen den staat te hebben samengezworen en hij was niet op de hoogte met de plan nen der opstandelingen. Vervolgens werd hem gevraagd waarom hy de opstandige generaals veroordeelde, terwyi hij toch in voortdurend contact stond met Martinez Aniido en Sanjurgo. Hy antwoordde hierop, dat dit medewer kers zijn geweest van zyn vader, zyn broer Miguel ontkende te hebben deelgenomen aan den opstand en diens echtgenoote zeide niets te weten omtrent een eventueeie politieke actie van haar man. LEDERFABRIEK UITGEBRAND TE RIJEN (N-Br.). Gisteravond omstreeks negen uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in het magazijn van de N V. Lederfabriek van de gebr. Van der Steen, gelegen aan de Sillestraat te Rüen. De brandweer van Rijen en Tilburg was spoedig ter plaatse. Zij kon echter niet verhinderen, dat het vuur, dat intusschen ook de fabriek had aangetast, het geheele gebouw vernielde. De brandweer moest zich tenslotte beper ken tot het nat houden van de omlig gende gebouwen, welke veel waterschade kregen. De schade wordt door verzekering ge dekt. o VOERMAN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks vlif uur heeft op den weg Zeddam—'s-Heerenberg een ver keersongeluk plaats gehad. Op genoemden weg reed een boeren wagen. met paard bespannen. Achter den wagen reed een auto. bestuurd door den heer J H. uit Daetinchem. Op het moment, dat H. den boerenwagen wilde inhalen, kwam van de andere zlide met groote vaart pen auto aanrijden die na een botsing met H.'s auto zoowel het oaard met den boeren wagen als de auto van den 'heer H. van den vijf meter hoogen berm van den weg deed rollen. De gevolgen waren zeer ernstig. De heer H. kwam er zonder eenige verwonding afl. Met den voerman den 21-iarige v. O. uit Wijnbergen was het evenwei erger ge steld. Deze werd in bewusteloozen toestand opgenomen en enkele oogenblikken later is de ongelukkige gestorven. Zlin llik is naar 's Heerenbere vervoerd. Het paard was deer lijk verminkt. Van de auto en de boerenkar ts weinig overgebleven. Van alle kanten stroomde hulo toe. In het stadje Sant Chamas is het no* moeilUk na te gaan hoeveel schade er is aangericht. Het schijnt echter dat dit nog wel zal meevallen. Wel zUn vriiwel alle rui ten gesprongen. De kruitfabriek waarin de ontploffing heeft plaats gevonden strekt zich over een afstand van 2 tot 3 kilometer uit tusschen de gemeenten Saint Chamas en Miramas. zy bestaat uit een groot aantal gebouwen van één verdieping en het directiegebouw, dat aan den ingang is gelegen. Deze staan alle afzonderiyk en zelfs door aardhoopen van het oude Chamas gescheiden. Omstreeks half vijf brak brand uit in het. gebouw 104, dat op meer dan twee kilometer afstand van den hoofdingang is gelegen. De brand ontstond in de meng- toestellen voor de bereiding van tollet, een ontplofbare stof. Spoedig hing een zeer dichte zwarte rookwolk boven het gebouw. De zeer strenge voorschriften in geval van brand werden onmiddeliyk toegepast en slechts enkele seconden na het uit breken van den brand loeide de sirene. Het geheele personeel van hoog tot laag, in totaal meer dan tweehonderd personen, begaf zich naar het gebouw om het vuur te bestrijden met de beschikbare midde len. Dwars over het fabrieksterrein stroomt door een groot aantal kanalen, water. Reeds hadden de brandweerlieden de spuit in gereedheid gebracht en maakten zij zich gereed het gebouw nat te spuiten, toen een geweldige ontploffing ontstond. Het gebouw was in de lucht gevlogen. De kracht van de ontploffing was zoo hevig dat zy in het dorp en in alle nabu rige gemeenten gehoord werd en groote ongerustheid onder de bevolking veroor zaakte. Uit Saint Chamas verscheen het eerst hulp. Uit de onbeschrijfeiyke ver warring van electrische draden, gesmolten metalen balken en puin. trachtte men de werklieden te bevrijden, die niet meer hadden kunnen vluchten, terwijl anderen, die slechts licht gewond waren, naar het dorp vluchtten, waar meer dan 90'1van het uit ongeveer vijf a zeshonderd arbei ders bestaande personeel der fabriek woont. Vrouwen en kinderen verdrongen zich voor het gesloten hek der fabriek. Bij het schijnsel van zaklantaarns vond het eerste reddingswerk plaats. Later werden zoek lichten uit Existres en Berre aangevoerd, die een noodverlichting vormden bij den ingang van het fabrieksterrein en op de plaats van de ramp. De gewonden werden overgebracht naar de ziekenhuizen van Salon. Nix en Mar seille. Kon zijn haar niet kammen. ONDER EEN VRACHTAUTO GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks half een reed op den nieuwen weg te Hattem een truck met aanhangwagen van de Veluwsche exnresse. die een vrachtdienst onderhoudt tusschen Heerde en Amsterdam. Een bediende van deze firma, de 19-iarige K. uit Heerde. die naast den chauffeur zat. wilde een pakje op de auto zetten, terwijl de wagen in geweging was. Hii gleed van de treeplank van de truck en kwam onder de zeswielige auto tereht. De iongen was vriiwel op slag dood. GARAGE AFGEBRAND TE GOES. Hedenmorgen te ongeveer half vüf werd door een surveilleerend agent van politie brand ontdekt in de garage „De Oude Kerk", de vroegere Ger Kerk. gelegen aan de Wijngaardstr. te Goes. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist. zij het dan ook met groote moeite, de belendende perceelen te behouden. De garage is geheel uitgebrand. Het gebouw was verzekerd. In de garage stonden veertien of vüftien auto's. Het is niet bekend of de eigenaars aiien hun wagens verzekerd hadden- De ooizaak van den brand is onbekend. VERDRONKEN. In den nacht van Zondag op Maandag keerde de ongeveer 23-jarige brandstoffen- handelaar J. Sch die bij zijn ouders aan den Riegshoogtendyk te Hoogeveen in woont, van het Achterom langs 't School pad naar Noord, huiswaarts. Vermoedeiyk engevolge van het ruwe weer is Sch. aan het eind van dit pad. in de Hoogeveensche vaart gereden. Hoewel toegesnelde hulp yiings pogingen tot redding aanwendde, verdronk Sch. jammerlyk. Het lyk werd spoedig gevonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ontploffing in kruitfabriek. 40 dooden, ruim 200 gewonden. Gisteren in den namiddag heeft zich een ontploffing voorgedaan in de kruitfabriek van Saint Chamas bii Marseille. In het geheel ztin veertig Dersonen gedood en ruim twee honderd gewond. De ramo ontstond door het uitbreken van een brand in één van de bijgebouwen. Na het vallen van het donker werkten de red- ding=ma'i-.-'"ooen met behulp van ge- improviseerde verlichting aan het bergen van de slachtoffers uit de puinen van een fabriek, die nog slechts één groote ruïne vormt. Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Kruschen Salts ook op hoogeren leeftyd zijn plicht doet. „In mün krant werd eens de vraag ge steld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het ant woord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen." Maar in hetzelfde blad las ik dat Krusclien Salts by velen rheumatische pün verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kyken, wie van de twee gelük heeft" Ik begon met Kruschen Salts, verbruikte drie flacons en voelde mij een heel ander mensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pyn in myn linkerbeen en wanneer ik in mün stoel zat te dutten, werd mün been stijf, zoodat het vrü lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pün deden, moest ik altyd mijn hoofd heel laag 'buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pün meer en kan 7 a 8 K.M. aan één stuk loopen". W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de afval stoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten in vloed uit op spieren en gewrichten en de rheumatische pün doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere werking, zoodat de afvalstof fen geregeld verwüderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen hou den op. 2399 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bü alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.40, f.0.75 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De Perkoetoet is gistermiddag om 5.44 uur op Schiphol geland. STRAATNAMEN EN VERKEER. De bewoners van de Haverzaklaan en Pieter Huibertshof vragen zich af, waarom de naambordjes van dc v, Banchemstraat, Spoorstraat en Wagenstraat aan den kant van de Haverzaklaan zijn bevestigd, terwijl de straat, grenzende aan de achterzijde van het Pieter Huibertshof heelemaal geen naam heeft en auto's bakfietsen enz., enz. vanaf den Morschsingel die straten moeten bereiken, daar het verkeer vanaf den Stationsweg verboden is. Wie daar niet bekend is, moet gedurig vragen. Abonné te L. Wij noemen u Harm-nhb- kapel „Werkman's Wilskracht", secr. Larn- menschansweg 54: Mandolineclub „Kre- bustlipo", secr. Kanaalstraat 19; Arbeiderr- muziekver. „Nieuw Leven", secr. Ooster straat 42; Muziekgezelschap „Oroheus", secr. Oude Vest 11.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9