LEIDSCH DAGBLAD Eersle Blad Dinsdag 17 November 193( EAAT/IE BERICHTEN Bij Dr. Deterding's aftreden. SPORT ümi? |EITI Tragisch doodelijk auto ongeval te Ter Aar. LELDSCHE DOOFSTOMMEN VER EEN. „DE SLEUTELSTAD". In de zaal van den heer J Mekel gaf bovengenoemde vereenigtng een feestavond ter eere van haar éénjarig bestaan. Zondagmiddag begon het feest al Alle Ned. doofstommenvereenigingen waren uit- genüodigd. Vele bloemstukken werden aan geboden en vele toespraken in de doof stommentaal gehouden. Er waren 150 doof stommen aanwezig, 's Avonds werd de zaal aangevuld met hoorende menschen. De openingsrede werd uitgesproken door L Hermans, die wees op de noodzakelijkheid van het bestaan van een doofstommen- vereeniging voor geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. Hierna begon het tooneelstuk. dat uit sluitend door doofstommen werd opge voerd. Het 6-jarig meisje, dat de hoofdrol vervulde, oogstte een groot succes. Na dit drama volgde een kluchtspelletje. dat ook ieders goedkeuring wegdroeg. De tombola maakte een einde aan dezen eezelllgen avond. Een woord van dank komt nog toe aan den heer P. V d. Pijl, die costuums en kapwerk verzorgde, aan de Leldsche winke liers die prijzen beschikbaar hebben ge steld en ten slotte den heer Mekel. die de zaal beschikbaar stelde. R. K, M.V. „DE HANZE" BAZAR DAMESKRANS „LYDIA". In de consistorie-kamer der Evang. Luth. Gemeente houdt de Dameskrans .Lydia" momenteel een bazar ten bate van de zen ding en de kerk. Bij een kort bezoek, dat wij er gister avond brachten, zagen wij het mooie re sultaat van enkele maanden arbeid. Een groote collectie fraaie handwerken van zeer uiteenloopenden aard was hier uitge stald. De dames der krans hebben zich wel ingespannen om zulk een groote pro ductie te kunnen afleveren. De presidente, mevr. VerstraalenDen Hoed. heette bij de opening allen harte lijk welkom, waama ds. De Meyere in een korte toespraak dankte voor al den arbeid aan dezen bazar ten beste gelegd. Nadat spr. nog opgewekt had om er voor te zor gen dat de resultaten van dezen bazar zoo groot mogelijk mochten zijn, verklaarde hij hem voor geopend- Eerst werd nog het Lutherlied gezongen, waarna de aanwe zigen, w.o. zich ook ds. Makkink bevond, zich langs de verschillende stands ver spreidden. de tentoongestelde goederen be zichtigden enkochten. Het duurde dan ook niet lang, of op sommige plaatsen vertoonden zich al kale plekk»n Dat dit In dit geval op prijs wordt gesteld, ligt voor de hand. Een bijzondere aantrekke lijkheid aan dezen bazar biedt voorts de aanwezigheid van een kleine tentoonstel ling van Bijbelsche leermiddelen. Hier werd ons o.m. de inrichting getoond van een tabernakel, een rotsgraf. een schaaps kooi, het meer van Galilea. het badwater van Bethesda. ja zelfs een getrouwe copie van een synagoge. Het Oostersche leven met al zijn zeden en gewoonten, zooals ons dat uit den Bijbel bekend is. toont ons deze tentoonstelling op duidelijke wijze De bazar, welke hedenavond tot tien uur geopend is en opgeluisterd wordt met muziek en zang, is een bezoek' ten volle waard. o KERSTWEEK OP DE BREESTRAAT. Actie van de winkeliers. Gisteravond hebben in „In den Vergul den Turk" een aantal aan de Breestraat gevestigde zakenmenschen voorloopige plannen uitgestippeld om deze hoofdstraat bij het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana op bijzondere wijze te versieren. In verband hiermede zal dezer dagen een be roep worden gedaan op de medewerking van alle zaken, instellingen, overheids diensten en particulieren, aan de Bree straat gevestigd. In verband hiermede stellen de zaken menschen zich voor reeds een week voor Kerstmis de Breestraat in een feestelijke sfeer te brengen, door een Kerstversiering aan te laten brengen van groen en een bijzondere verlichting, hetgeen aan de Breestraat een zeer apart cachet zal ver- leenen. Daarbij zijn plannen aangenomen om den verkoop op extra wijze te prikke len. zooals dat reeds in meer steden tegen Kerstmis het geval is. De étalages der deelnemende zaken zullen er extra ver zorgd komen uit te zien, terwijl niets zal worden nagelaten om het bezoek aan de Breestraat zoo groot mogelijk te doen zijn. Het comité, dat zich belast met de ver dere uitwerking der plannen, hoopt, dat de deelneming zoo algemeen mogelijk zal zijn. Hierdoor zullen de deelnemerskosten zoo laag mogelijk zijn, terwijl de Kerstactie annex feestversiering dan de geheele Bree straat in het centrum der belangstelling plaatsen. De vergadering, die onder leiding van den heer Joh. Geytenbeek stond, had een zeer geanimeerd verloop, terwijl de aan wezigen hun instemming met de verschil lende plannen betuigden. LELDSCHE RADIO-VEREENIGING Gisteren hield voor de L. R. V. de heer B Oostveen van het Radio- en Geluids- Techn Bureau „Elra", alhier een lezing met demonstratie over geluidsversterkers en gramofoonplaten opname. Spreker behandelde achtereenvolgens verschillende type's van apparaten welke voor het zelf opnemen van gramofoonpla ten aan de markt zijn, de diverse electri gramofoon-motoren. welke voldoende trek kracht leveren, om de te snijden plaat met de vereischte snelheid constant te kunnen voortbewegen, alsmede de voor de sny- pick up gebruikte snijwerktuigen, de sta len naald, de safier en dc diamant. De dual-motor met neon-indicatle voor toe rental-controle bleek buitengewoon goede eigenschappen te bezitten. Vervolgens behandelde spr. verschillen de soorten van microfoons, welke voor het opnemen van gramofoonplaten worden I gebruikt en tenslotte werd het schema van een ter vergadering aanwezige 1. f. ver sterker. welke van buitengewoon goede kwaliteit bleek te zijn, behandeld. Na de pauze werden enkele gramofoon platen opgenomen en, na te zijn verhard, afgespeeld, waarbij de natuurgetrouwe weergave van het gesproken woord dui delijk uitkwam. Het was een leerzame en succesvolle demonstratie, waarvoor de voorzitter in zijn slotwoord den heer Oost veen den dank der vergadering betuigde. Praatavond over „Werkverruiming". De afd Lelden van de R H Midden- standsvereeniging „de Hanze" heeft gister avond haar reeks praatavonden, waartoe in de vorige vergadering werd besloten, met succes ingezet. De opkomst kon, aldus de waarn voorzit ter wel grooter zijn, doch behalve de kern, de trouwe vergadering bezoekers, hadden meerdere leden van hun belangstelling doen blijken Alvorens tot de inleiding werd overge gaan, waren enkele mededeelingen aan de orde n.l die ter gelegenheid der feestelijk heden van het Vorstelijk huwelijk, inzake plannen tot het organiseeren van een op tocht, waartoe óf individueel óf in diverse vakken groepsgewijze tot deelneming wérd aangespoord. Verder heeft het bestuur van de Hanze gemeend met het verkiezen van een voor zitter tot een vergadering in Januari te wachten en in verband daarmede, hoewel de praatavonden worden voortgezet, tot dien tijd geen offlcieele Hanze-vergaderlng uit te schrijven. De heer Joop Pollmann nam dan de lei ding van de vergadering van den heer H. Simonis over, die daarna overging tot de inleiding van het actueele onderwerp „Werkverruiming". Spr. betoogde, dat de groote werkloos heid niet direct haar oorgaak vindt in ge brek aan werkgelegenheid. Integendeel: als wij de complexen gebouwen, huizen en win kels in diverse plaatsen beschouwen en een kijkje daarbinnen gaan nemen, dan zal het wel zeer bijzonder opvallen, dat daar in het algemeen groote behoefte heerscht aan tal van hoognoodige herstellingen en ver beteringen die de eene categorie eigenaren niet laten, doch het overgroote deel. na een lange periode van depressie in zaken, wegens gebrek aan liquide middelen daar toe, niet „kunnen" laten aanbrengen. Een middel om aan geld daarvoor te komen, zooals dat vroeger via grootere of klei nere bankinstellingen heel eenvoudig ging, is thans ten eenenmale voor de meesten uitgesloten. Reparaties waaraan reeds jaren behoefte bestond, worden telkens opnieuw uitgesteld. Huizen verminderen in waarde etc Al deze werken uitvoeren, zou in de diverse vakken wel is waar de werkloos heid niet geheel opheffen, doch vooral daar juist dit werk, verbeteringen aan daken, schilders-, timmer-, behangerswerk etc., buiten het bereik der machines met de groote grijparmen ligt, zou hier van een zeer belangrijke werkverruiming sprake kunnen zijn. Een mogelijkheid om daartoe te geraken bespreekt de inleider aan de hand van een plan, dat reeds in officleele lichamen een punt van bespreking zal uit maken en o.a. door den voorzitter van den Middenstandsraad in de vergadering van dien raad ter bespreking zal worden ge bracht. Spr. zette het plan dus duidelijk uiteen, langs particulieren weg is in die richting niets te bereiken, zoodat de overheid in deze de helpende hand zou moeten reiken. Het plan komt hier op neer, dat door de overheid aan daarvoor in aanmerking ko menden, voor noodige herstellingen aan hulzen. Werkplaatsen, winkels etc. geld worde verstrekt tegen terugbetaling op kor ten of langeren termijn en tegen zeer matige rente, waarbij het risico gedeeltelijk door de belanghebbenden zou moeten wor den gedragen, welke mogelijkheid spr. na der aantoonde. De belanghebbende mid denstander kan dat werk dan laten uitvoe ren door zijn vaste leveranciers van b.v. schilder- of timmerwerk, de kleinere vak patroons, waarvoor in dit opzicht van geen werkverschuiving, doch inderdaad van werkverruiming sprake kan en volgens sprekers vaste overtuiging zal zijn. Na dit betoog werden tal van vragen ge steld, Een der aanwezigen verklaarde zich bereid in een volgende bijeenkomst het onderwerp ..Werkverruiming in algemee- nen zin" te behandelen. De w.n. voorzitter dankte den heer Si monis voor zijn inleiding. Bij de rondvraag kwamen de winkelweek van de Haarlemmerstraat en andere, die thans weer in bewerking zijn, ter sprake, met tot resultaat, dat met de L.M.C. ge tracht zal worden aan de partieele winkel weken een einde te maken i uitzonderings gevallen daargelaten) en dergelijke acties meer plaatselijk te doen zijn. Hierop volgde sluiting van dezen eersten praatavond. UITSLAANDE BRAND. In een logement in de Janvossensteeg. Hedenmorgen tegen halfelf werd de brandweer gealarmeerd voor een feilen, uitslaanden brand, welke woedde In het perceel Janvossensteeg 59, waarin is ge- \estigd het logement ..De reizende man" en dat wordt geëxploiteerd door het echt paar Brehler, waarvan de man evenwel niet thuis was. De brand bleek te zijn ontstaan op de eerste verdieping; de oorzaak is onbekend en zal ook wel onbekend blijven, aangezien deze etage, welke geheel door slaapver trekken in beslag wordt genomen, geheel uitbrandde. De vlammen vonden, zooals te begrijpen valt, in het beddegoed en de kapokmatras sen gretig voedsel en verspreidden zich met een angstwekkende snelheid zoodat al heel spoedig de roode vuurtongen boven het dak uitkwamen. De brandweer onder leiding van inspec teur Couzy vatte het blusschingswerk energiek aan met 5 stralen op de motor spuit, welke van verschillende kanten op de vuurzee werden gericht. Aanvankelijk heerschte er eenige con sternatie, aangezien enkele bewoners er weinig voor gevoelden om hun bescheiden eigendomm te laten verbranden en telkens weer het brandende huis binnenliepen om nog het een en ander te redden. De politic maakte hieraan tenslotte een einde. Toen de brandweer eenigen tijd bezig was, nam het vuur in hevigheid af en kort daarna was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het bovenhuis brandde, zooals gezegd, geheel uit, terwijl de beneden woning veel waterschade bekwam. Een en ander wordt door verzekering gedekt. De burgemeester, de wethouders Van Stralen en Verwey, zoomede de commissa ris van politie, de heer Meyer, waren op het terrein aanwezig. De nablussching nam nog verscheidene uren in beslag. ,r> V^ TCCNEtl NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. CENTRAAL [TOONEEL. Het Voorste Legioen, tooneel- spel In 3 bedrijven van Emmet Lavery. Het Voorste Legioen is of, laat ons liever zeggen, was. eens de militante orde der Jezuiten in de actie der R.K. Kerk. Men behoeft de geschiedenis dezer orde slechts vluchtig in te zien om dit'te kunnen con- stateeren. De Amerlkaansche auteur Em met Lavery heeft rondom deze orde een tooneelspel opgebouwd, dat ons met het leven en streven dezer orde doet kennis maken. In hoeverre daarbij Wahrheit. und Dichtuhg dooreen zijn geweven, wij wéten het niet. doch het doet ook niet ter zake. de visite vkn den auteur heeft men te aan vaarden. Vraag blijft slechts, of hij er in geslaagd is. zijn visie aannemelijk te ma ken in goed tooneel. Het antwoord daarop moet o.i. eensdeels bevestigend, anderdeels ontkennend lulden. Laat ons om te beginnen vastleggen, dat de materie van dit .tooneelspel een terrein beslaat, dat velen op het tooneel niet thuis oordeelen en voor een deel kunnen wij deze bezwaren onderschrijven. Kwesties van in nerlijk geloof en van „wonderen", dragen in zich zeer gevaarlijke kanten. Slechts een kleine overdrijving, hetzij in den tekst, hetzij bü de vertolking en men raakt over dc schreef van het ridicule en dat in zaken die daarvoor te hoog staan! Gelukkig heeft men, laat ons dit direct constateeren, zich daarvoor weten te behoeden in elk opzicht. Scherp heeft de auteur zyn verschillen de types in de orde geteekend, en hy is er in geslaagd, van ieder een aannemelijk figuur te maken. .De botsingen tusschen deze zoo uiteenlóopende karakters, die worden verbonden door hun geloof en ge bonden door gehoorzaamheid aan de orde, zy spreken voor zich zelve, zy zyn onaf wendbaar, dat voelt men by intuïtie. Juist in zoo'n „generalai staf" kan men ver wachten, op felle wijze, de tegenstellingen des geestes waar geloof en levenswerke- lykheid elkaar raken. In dit opzicht oor deelen wü dit tooneelwerk volkomen ge- slaagd. Iets anders is echter de aannemeiykheid van de intrige in haar geheel. Deze is zoo opgezet, dat verrassingen geheel zyn bui tengesloten: tevoren voelt men bij ieder tafereel aan, waar het heen moet. In dit opzicht kan men dus wel spreken van een onverbiddellyke logica. Maar de waarschyn lijkheid van een verloop van zaken als plaats vindt, voelt men in menig opzicht toch zwakjes, om niet te zeggen, niet! Daarvoor wordt niet diep genoeg ingegaan op diverse punten. Doch, hoe het zy, interessant tooneel is het ongetwyfeld, mede door de sublieme vertolking ovér, de gaa^phe linie. Het geval zelf is hets. volgende: In net klooster van den Hqilifeen Gregorius in Amerika heeft „een wonder" plaats: een verlamde pater blijkt plotseling genezen! De rector, gesteund door de meeste paters, ziet daarin de nog ontbrekende schakel om den stichter van het klooster heilig te doen verklaren en alles wordt daartoe voorbe reid. Slechts één, een pater-jurist, gelooft niet aan het wonder en vindt zijn oordeel bevestigd door een bekentenis van den be handelende» geneesheer, een afvallige van het geloof, een bekentenis echter gedaan in .biechtgeheim", zoodat de pater daar- yan geen gebruik kan maken. Wanneer dan aan dezen pater de taak van „postu- lator" Ijuridisch verdediger te Rome voor den eisch der heilig-verklaring) wordt op gedragen, weigert hy, zonder deze weige ring te kunnen motiveeren tegenover den door hem geliefden rector. Dit is voor den goedwillenden overste der orde, toch reeds overspannen, op zyn leef - tyd te veel en hy bezwijkt. De pater jurist blyft, trots alles, zyn weten en dus zyn geweten trouw en zal de orde ver laten tot „het ware wonder" geschiedt; de genezing van het neefje van den dokter van lamheid der beenen. Tusschen dit alles door ziet men den stryd des geestes van vele paters; onder elkaar en ln zich zelve eindigend met de overwinning van Het Geloof in vollen omvang. Deze stryd is heel wat belangwek kender dan de intrige! En warm doet aan, dat de auteur tevens de palm der overwin ning schenkt in den stryd der paters aan de menscheiykheid, niet aan het strakke dogma en zelfs met warm licht omstraalt hoe Geloof juist wordt gesterkt door eten zonnig inzicht in het leven hier op aarde. In elf tafereelen speelt zich alles af. de meeste strak van spanning, een enkele iet wat onnoodlg gerekt, doch steeds de aan dacht niettemin bezig houdende. Zooals reeds gezegd, in werkelijk subliem samenspel is dit ernstige tooneelwerk over het voetlicht gebracht. Stuk voor stuk waren de karakters scherp afgebakend, doch de regie (van Cees Laseur) zorgde op keurige wyze. dat de band,, die alles moest samenhouden, niet verbroken werd. Het werd een staaltje van „tooneelvrij - held in regie-dwang". Feitelyk moesten wy het gansche pro gram vermelden, want stuk voor stuk werd een gave creatie geleverd. Cor Hermas als heerschend rector, met diep menschelyk inzicht doch rotsvast van Geloof Coen Hisslnk als dogmaticus (vice-rector) welk een kop Lucas Wensing als streng novicen-meester, Cees Laseur als de warm-voelende missionaris, visitator van het hoofd der orde en spe ciaal Joan Remmelts ais de beproefde pater-jurist, prachtU' gesecundeerd door belde andere „musketiers", vertolkt door Joh. Schmitz en Gysbert Tersteeg. Gerald Schild als de pater, aan wien het „valsche wonder" geschiedt, Jan van Ees als dokter, Schwab als gemoedelijk dorpspastoor ln purper, Mary Dresselhuys als het neefje, aan wie het „ware wonder" wordt voltrok ken, allen zonder onderscheid waren een figuur van krachtig leven. Zie, wy hebben toch het geheele program genoemd, doch ieder heeft recht daarop! Alle hulde voor dit spel. De schouwburg was bij deze 2e abonne mentsvoorstelling vrywel geheel bezet. Men was dankbaar voor het gebrachte, doch o.i. over 't geheel toch meer voor het spel dan voor het stuk op zich zelve. BINNENLAND. Buitengewone vergadering der Kon. Petr. Maatschappij. In gebouw „Industrla" te Amsterdam werd heden een buitengewone algemeene vergadering gehouden, in verband met het feit, dat de directeur-generaal, sir Henri Deterding den wensch te kennen had ge geven aan het einde van het loopende jaar zyn functie neer te leggen. Aan de orde was een voorstel om den heer Deterding een plaats in het college van commissarissen aan te bieden. Voorts werden twee nieuwe directeuren ter benoeming voorgedragen. De raad van commissarissen had aan den heer ir. J. E. F. de Kok, thans directeur, met ingang van 1 Januari reeds den titel van directeur-generaal Verleend. Na opening door den voorzitter, jhr. H. Loudon, werd geconstateerd dat aanwezig waren 37 aandeelhouders, vertegenwoordi gende 400 preferente en 55.965 gewone aan- deelen, rechthebbende op 159 stemmen. Alvorens tot de behandeling van de agen da over te gaan, sprak de heer H. Loudon de volgende rede uit: De aanleiding tot deze vergadering is u bekend en is gelegen ln den wensch van den heer dr. H. Deterding om met het einde dit loopende jaar als directeur-generaal af te treden. Ik behoef u wel niet te zeggen, dat wy, die hem zoovele jaren als de groote leider van ons bedryf gekend en bewonderd heb ben, door zyn heengaan diep zyn getroffen. Dr. Deterding, die gedurende meer dan 40 jaren aan onze maatsehappy verbonden is en reeds op zeer jeugdigen leeftyd na het overiyden van den heer J. B. A. Kessler tot directeur werd benoemd, is ontegenzeggeiyk de man. die door zyn genialen blik op com mercieel gebied en zyn groot organisatorisch talent, de schepper is van de Koninklijke Petroleum Maatsehappy in haar tegen- woordigen vorm. Talloos waren de moeiiykheden, die hy op zyn weg vond, doch dank zij zyn byzondere gaven en ook vooral omdat hy het ver trouwen wist te winnen van de vele con currenten, die hy in den loop der jaren aan zijne zyde wist te vereenigen, heeft hy de Koninklijke Petroleum Maatsehappy ge maakt tot de belangrijkste der Nederland- sche industrieele ondernemingen, tot een wereldconcern, dat in bijna alle landen ver tegenwoordigd is. Een man, die voor de leiding van de aan zijn zorgen toevertrouwde onderneming zoovele jaren verantwoordeiyk is, verlaat zyn post niet zonder de overtuiging te heb ben, dat hy met gerustheid aan andere, jongere krachten de leiding kan overdragen. Wy verheugen ons er intusschen in, dat de heer Deterding zich bereid heeft ver klaard, in het college van commissarissen zitting te nemen. Wij zullen daardoor;'naar wy vertrouwen, gedurende vele jaren op zijn krachtigen steun en zyh waardevolle advie zen mogen rekenen. Dit is vermoedelyk de laatste algemeene vergadering, die dr. Deterding als directeur- generaal bijwoont, en ik ben overtuigd ook uit naam der aandeelhouders te spreken, wanneer ik hem onzen oprechten dank be tuig voor hetgeen hy voor onze maatsehap py. die zyn levenswerk was, tot stand bracht. De heer Deterding bedankte daarna voor de waardeerende, tot hem gesproken woor den. Vervolgens vond de benoeming plaats van den heer Deterding tot commissaris. Daarna volgde de benoeming van twee di recteuren. namelijk de heeren J. M. de Booy en M. J. C. van Panthaleon baron v. Eek. Door den heer mr. R. J. G. Boissevaln werd nog een afscheidswoord tot den di recteur-generaal gericht namens de aan deelhouders. Spr. meende uiting te moeten geven aan de byzondere waardeering en dankbaarheid voor het grootsche levens werk door dr. Deterding verricht. Hij dacht hierbij als vanzelf aan de verwezenlyking der geniale gedachte om een samenwer king tot stand te brengen met de groote Brltsche ondernemers op petroleumgebied, teneinde de vleugel^ over meer uitgebreide streken te kunnen uitslaan, machtiger werken in het leven te kunnen roepen en krachtiger te staan tegenover onverschrok ken mededingers ln Noord-Amerika. Voor een zeevarend volk als het onze is het een heugelllk feit. dat een ware vloot voor het vervoer van de producten der aan de Koninklijke Shell-groep behoorende on dernemingen ln het leven is geroepen. Spr. zelde. dat van Deterding een machtige be zieling uitstraalde op de eroote groepen om hem heen. De aandeelhouders gevoelen hoe veel zii aan hem verplicht ziin en zU zitn dus zt1n schuldenaren. Hii verklaarde tenslotte dat het aftre den van dr Deterding als directeur-gene raal een zonnig afscheid was. daar er oo gerekend kon worden hem als commissaris nog meermalen te zien. Wat dr. Deterding aan het huidige geslacht heeft gegeven wordt voor het nageslacht bewaard als een rlike bron van welvaart en geluk. Na dien sprak de heer H. Blok Wybrandl als vertegenwoordiger van de Dordtsche Petroleum industrie-maatschappy die zich geheel aansloot by de reeds gesproken woorden. Tenslotte werd door den heer Hubert Cleerdin het woord gevoerd namens oud- employé's en daarbij werd verklaard dat het een voorrecht was geweest, te mogen werken onder de leiding van dr. Deterding. Daarna werd de vergadering gesloten. VOETBAL. ZWARE STRAF VOOR DE ROOÏ. 4556 (lngez Medj Kapelaan Hoogervorst het slachtoffer. Door tot nu toe niet geheel opgehelderde oorzaak, raakte hedenmorgen te ruim 9 uur een tweetal auto's in het Aarkanaal, on. der Ter Aar, n.l. een vrachtauto bestuurd door Ph. L. alhier en eén personenauto, bestuurd door den ongeveer 40-jarigen Hoo gervorst van de Parochiekerk der H. Lld- wlna te Haarlem. De bestuurder van de vrachtauto en een andere inzittende kon den zich ln veiligheid stellen- Het duurde echter eenigen tyd alvorens omwonenden i kapelaan Hoogervorst uit zijn gesloten aulo die geheel onder water zat, konden bevrij den. De onmiddellyk gewaarschuwde artsen de heeren Quartel en Post Uiterweer stel den geruimen tyd pogingen in 't werk, de levensgeesten van den kapelaan op te wek ken doch zy konden helaas slechts den dood constateeren. De kapelaan die hedennacht bij zijn te Ter Aar wonende ouders had overnacht, had hedenmorgen te Langeraar de Heilige Mis opgedragen en was op weg naar het huis van zyn ouders. De consternatie in de gemeente Ter Aar is begrijpelyk zeer groot, want kapelaan Hoogervorst was te Tor Aar zeer geliefd. pet ongeluk is vermoedelyk te wijten aan het feit, dat de personenauto by het passeeren van de vrachtauto op den door- weekten weg in de knel is gekomen. De particuliere auto zou met het rechterach- terwiel het linkervoorwiel van de vracht auto geraakt hebben, waardoor beide auto's in 't water reden. De belde auto') zyn door de politie ln beslag genomen, na dat zy met behulp van een kraanwagen uit het water waren gehaald. Het stoffe- ïyk overschot van kapelaan Hoogervorst is onder toezicht van den burgemeester naar een naby gelegen woning gebracht. TWEE MIJNWERKERS DOODGEVALLEN, Maandagavond om 10 uur is op dt Oranje-Nassaumyn 3, te Heerlerheide, een ernstig ongeluk .gebeurd, waarby twee ongehuwde arbeiders, de 25-jarige S. J, Meens en de 29-jarige A. Tecovich, by hei neerdalen in een schacht zyn gevallei Beiden waren op slag dood. By het uitstappen uit de kooi van i 250 M. verdieping van de nachtploeg, welh om tien uur aanving, en het geiyktydit uitstappen van de dagploeg, is het seh voor het optrekken der kooi door den In trokken seingever waarschyniyk gezever op het oogenblik, dat de laatste arbeid», de Italiaan Tecovich, die de kool wilde ver laten, slechts gedeelteiyk was uitgestapt, Door het optrekken der kool werd deze arbeider naar boven getrokken. Hij hierbij in de schachtopening gevallen. Verondersteld wordt, dat hy by zyn val den arbeider Meens, die -belast was met het bedienen van de kooi, heeft gegrepen en meegesleurd. Ook deze arbeider is tege lijk met den Italiaan naar beneden gestort, Tecovich was woonachtig te Heerlerheide en de andere verongelukte arbeider t( Hoensbroek. o GRONDBORINGEN VOOR DE NIEUWE BRUG TE ALPHEN. Gistermiddag is men vanwege de Prov. Waterstaat naby de Alphensche brug, n-L aan de Rijnkade begonnen met het ver richten van grondboringen, zulks tot vast stelling van de diepte der zandlaag. Naar wy vernemen houdt een en ander verband met de nieuwe brug die te Alphen binnen kort zal worden gebouwd als nieuwe RUn- overgang. Het schynt de bedoeling te zijn op meerdere plaatsen in de omgeving der brug dergelyke boringen te verrichten. Tot 1 Aug. 1939 geschorst. Naar wij vernemen is de B.V.V.-speler A. de Rooy door de strafcommlssle van den K NV B met Ingang Van 6 Nov. geschorst tot 1 Aug. 1939 wegens mishandeling van een tegenstander en handtasteüjk optre den tegen den scheidsrechter ln den op 18 Oct. j.l. gespeelden wedstrijd N.A.C.—B.V.V. JONKVROUWE E. G. BARONNESSE VAN ITTERSUM t In den hoogen ouderdom van 85 iaar ii gisteravond te Den Haae overleden ionk- vrouwe E. G. baronnesse van Ittersum. Re- boren te Haarlem 3 Maart 1851. Op 18 October 1879 benoemd zynde to] hofdame van H.M. Koningin Emma. trao zit od 1 Februari 1880 ln Haar dienst en «I heeft deze onafgebroken mogen vervullet tot het overlijden van de Koningln-Miece- op 20 Maart 1934. Allen, die de receptie's van de Koningln- Moeder plachten te bezoeken zullen eet herinnering bewaren van de eerste hofdame die blUmoedig en dikwijls geesti» de hon neurs waarnam en terwijl zii reeds de tach tig jaren gepasseerd was onvermoeid vlo» haar talen sprekend, voor een ieder een goed woord wist te vinden. De scheiding van Haar vereerde vorste* Is haar te machtig geweest: alle levens vreugde en levensmoed verdween en een psychisch lijden sloopte hare krachten. In 1901 benoemde Hare Majesteit Koningin haar tot dame du palais hono raire van Haar Huls. waarop in 1905 volRo de benoeming tot eeredame van de Huisor van Oranje. Bovdien was zii officier de l'Academ Franeaise. o WEER EEN OPDRACHT VAN DE KONINKLIJKE SHELL. De Koninklijke Shell heeft aan de W'* terdamsche Droogdok-Maatschappy 0 bouw opgedragen van een dubbelschro tankstoomschip van 3300 ton draagverm gen. met een machinevermogen 2500 P.K. Het schip ls bestemd om dien te doen in Nederlandsch West-Indle. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2