LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 1i November TELEGRAMMEN SPORT Propaganda-Feestavond. Bijgewoond door pl.m 50 a 60 aanwezi gen, hield de Leldsche Harley Davidson Club Zaterdag j.l, in Café Rest. Royal haar traditloneelen jaarlijkschen feestavond In zijn openingswoord merkte de w.n. voorzit ter Joh. Slegtenhorst op, dat deze feest avond, in afwijking van de voorgaande feestavonden, meer als propaganda-feest- avond bedoeld is Spr. brengt namens de Leidsche H D Club dank aan de Delftsche Motorenhandel voor de hulp welke deze verleend her't bij het tot stand komen van dezen avon? Nadat door hem met een enkel voorbeeld de noodzakelijkheid van organisatie voor de Motorrijders was aan getoond verzocht hfj de aanwezige motor rijders. die nog geen lid van de H -D. Club zijn, om zich hedenavond alsnog als lid te laten inschrijven. En aangezien hij ook gaarne zag dat het corps donateurs (trices) zich uitbreidde, deed hij ook een beroep op de nlet-motorrijders om de H.-D. Club te steunen, door him opgave als dona teur (trice). Hierna werd overgegaan tot het amusementsgedeelte van den avond. Het humoristische gedeelte daarvan werd tot ieders genoegen verzorgd door het duo Hanselaar en Zitman. Dat het bussenwerpen, bij iedereen in den smaak viel werd bewezen door het feit dat in de heerenafdeeling 25 deelnemers waren en in de damesafdeeling 23 deel neemsters. In de heerenafdeeling werd de le prijs gewonnen door den heer Petersen, terwijl de 2e prijs werd gewonnen door den heer v. Abswoude. In de damesafd. was mej. v. Duyn de le prijswinnaar en mevr. Slegtenhorst de 2e. De tombolaverloting, was door het groot aantal mooie prijzen (ruim 150) zeker de clou van den avond. Na de stoelendans kwam als laatste at tractie de serpentinedans, waarbij de daar voor vastgestelde parijs gewonnen werd door den heer P. W. v. Rooijen met diens ver loofde Nadat de w.n. voorzitter in zijn sluitings woord, onder groot applaus, mededeeling had gedaan van het feit, dat er 5 nieuwe leden en 8 nieuwe donateurs (trices) inge schreven waren, sloot hij dezen ln elk op zicht schitterend geslaagden propaganda- f eestavond. DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland's breuk met Versailles. Ciano te Boedapest. Verklaring der Kleine Entente. Opnieuw heeft Duitschland dus het ver- orag van Versailles op een onderdeel ver loochend: dat der rivier-politiek. Men zie het 4e Blad. Van Versailles blijft nu fei telijk alleen de grensregeling over Deze gebeurtenis heeft, uitgezonderd in Frankrijk, slechts weinig stof doen op waaien. Over het algemeen wordt deze Duitschc daad bezien als een logisch ge volg van de door Duitschland gevolgde po litiek. Er zal geen storm losbarsten, maar het vertrouwen in Europa krijgt weder om een deuk. Welke waarden nog worden toegekend aan verdragen, wanneer een der partijen ze kalmpjes terzijde schuift? Voor Frankrijk is er bovendien een zeer wrange smaak aan de jongste Duitsche geste: juist Immers ln de materie van de Rijn-scheepvaart was men voor het eerst met Duitschland in regelrechte besprekin gen getreden en niet zonder succes. En nu plotseling dit Wederom Is den geest van wantrouwen nieuw voedsel'toegevoegd. Zoo zal in de practljk de uitwerking zijn! Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf is de 32-jarige J. de J. op het erf van een perceel aan den Morschweg door een ODenstaand keldergat gevallen, waardoor hij met zijn linkerpols door een ruit sloeg en een slagader werd doorgesneden. Per auto werd de man. die veel bloedverlies leed. naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. Zaterdagmiddag Is de 33-jarlge wiel rijder J. E. od den Morschweg aangereden door een auto. bestuurd door R. U.. tenge volge waarvan eerstgenoemde viel en een sleutelbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. Op uitnoodiging van de organisatie van Natuurphilosophische en Technologi sche faculteiten in Nederland zal prof. dr. C. M. Yonge in ons land een reeks lezingen houden over .Feeding. Digestion and Symbiosis in the Lamellibranchia", o.a. op Maandag 23 November hier ter stede. Naar aanleiding van de komst van dezen hoogleeraar schrijft men ons: Prof dr. C. M. Yonge, hoogleeraar te Bristol, is een der jongere Engelsche zoölo gen van vergelijkend physiologische en biologische richting. Hij heeft vele onder zoekingen verricht over de verterings- physiologie en physiologische anatomie der lnvertebraten. Dit werk werd uitgevoerd gedurende een langdurig verblijf aan ver schillende zoölogische stations, voorname lijk Plymouth. Tot de verteringsphysiolo- gie der Lamellibranchlsten, waarover prof. Yong spreken zal heeft hij belangrijke bij dragen geleverd. De eigenschappen der kristalsteel, het merkwaardige enzyme- houdende afscheidingsproduct dezer dieren en de Intracellulaire vertering stonden daarbij op den voorgrond. Prof. Yonge-was leider van de Great Barrier Reef Expedi tion, die in 1928 en 1929 gedurende ruim een jaar biologische en hydrographische dat de toon van onderzoekingen op de aan de N.O.-kust van Australië gelegen koraalriffen verrichtte. Hij bestudeerde daar. de voedselopname en vertering der koralen en hun symbiose met algen, die een rol spelen bij de zuurstof voorziening der koralen. De resultaten van het werk dezer expeditie verschenen in de publicaties van het British Museum. Tot voortzetting van het werk der expedities bleef een klein biologisch station op Long Island gevestigd. Te Boedapest hebben uitvoerige bespre kingen plaats gehad tusscher Ciano, Da- ranyl en Kanya. waarbij alle aangele genheden natuurlijk de revue passeerden. Gisteren nam Ciano deel aan een jacht partij, tc zijnei eere Ingericht. De rijksregent Horthy heeft graaf Ciano een lunch aangeboden. Te Boedapest te ruggekeerd, heeft graaf Ciano met zijn echtgenoote een gala-opera voorstelling bijgewoond en vervolgens aangezeten aan een in het ministerie van binnenlandsche zaken door Kanya aangeboden diner, waaraan alle leden der regeering en het diplomatieke corps eveneens aanzaten. Het diner werd gevolgd door een bal. waar aan de Hongaarsche upper-ten deelnam Ter eere van den Hortgaarschen rijks bestuurder, admiraal Horthy, zal op 26 November in de golf van Napels een groote vlootparade worden gehouden, waaraan 108 eenheden der Italiaansche marine, waar onder 60 onderzeebooten, zullen deelnemen. Een deel der schepen is reeds in de haven van Napels voor anker gegaan. Horthy wordt den 24sten te Rome ver wacht, waar hij de gast zal zijn van den koning-keizer. Behalve de vlootrevue, zal ook een groote militaire parade ter eere van den Hongaarschen gast plaats vinden. Van de zijde der Kleine Entente is vol gende officieele verklaring uitgegeven: „Na kennisneming van de verschillende punten van het officieele communiqué over de conferentie te Weenen, voor zoover deze de erkenning van dé gefundeerdheid van de Hongaarsche aanspraken op gelijke rechten, wat betreft de bewapening, aan gaan, acht de Kleine Entente het noodza kelijk er aan te herinneren, dat zij zich in Mei 1933 uitdrukkelijk voor een aansluiting bij het principe der gelijke rechten op het gebied van bewapening heeft uitgesproken, waarop zij de voorwaarde stelde, dat be sluiten van dezen aard, slechts langs den weg van vrije onderhandelingen genomen zouden warden en gepaard zouden gaan met uitdrukkelijke overeenkomsten wat be treft de veiligheid." Evenals de rede te Milaan van Mussolini schijnen, naar een correspondent van het D.N.B meldt, de besprekingen te Weenen in Roemenie grootere onrust veroorzaakt te hebben, dan in de andere landen van de Kleine Entente. In diplomatieke kringen te Boekarest is men overigens van meening, de gemeenschappelijke Controle op de kartels. Minister Schacht heeft bij decreet alle kartels onder toezicht geplaatst van offi cieele economische organen Dit decreet heeft ten doel de uitvoering van het vier jarenplan te verzekeren. In officieele commentaren wordt er op gewezen, dat de Industrie noodzakelijk verouderde opvattingen, als „zoogenaamde rentabiliteit" moet loslaten ten einde zich geheel te wijden aan het vierjarenplan voor de productie en liet gebruik van bin nenlandsche grondstoffen. o FRANKRIJK. Zondagsredevoeringen - De 46-urige werkweek, Leon Blum sprak gisteren op een banket te Soissons. Hij hield nog eens een loflied op den vrede. Nooit zal het proletariaat oorlog voeren, uitgezonderd tot verdediging van het vaderland of van hen, wier be staan nauw aan het onze is verbonden. Blum verdedigde daarop den Volkenbond en erkende, dat feitelijk alleen ontwape ning tot den vrede kan leiden, doch de opstandigheden dwingen aan de algemeene bewapening mee te doen. Te Henln-Lietard sprak de communist Thoez op een onverlicht marktplein, daar het socialistische gemeentebestuur volko men alle medewerking weigerde Thorez keerde zich natuurlijk tegen fascisme en bourgeoisie en zeide o.a het Volksfront heeft zijn taak nog niet voleindigd. De regeering begint echter te wijken voor de speculatie. Men moet „de rijken laten be talen". - Het oude lied In een soclallitische bijeenkomst heeft de minister van arbeid, Lebas. aangekon digd, dat hij morgen den ministerraad een wetsontwerp zal voorleggen tot toepassing van de 40-urige werkweek in de bouw- en textielindustrieën. ITALIË Wordt Victor Emmanuel „keizer van Italië"? De ..Matin" publiceert een medeeling van zijn Romeinschen correspondent, waarin deze verklaart van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat de Italiaan sche regeering besloten heeft, in verband met de kroning van Victor Emmanuel tot keizer van het Italiaansche imperium, dat de toekomstige titel van den Italiaanschen vorst zal zijn „keizer van Italië" en niet „koning van Italië en keizer van Ethiopië", zooals eerst het voornemen was. Hierdoor zouden alle moeilijkheden ln de diplomatieke wereld, welke in het leven zijn geroepen door de erkenning van Atoes- synië als Italiaansch gebied, uit den weg geruimd zijn en zou ook de nieuwe Fran- sche ambassadeur zijn geloofsbrieven kun nen overhandigen Het is slechts een wijzi ging ln de Italiaansche constitutie, waarop men te Genève geen aanmerking kan maken. F De groote fascistische raad zal, naar de correspondent van 'de Matin" verder ver neemt, binnenkort de noodige constitutio nele maatregelen nemen. De strijd om Madrid. De bijzondere correspondent var. Reuter aan het front voor Madrid deelde vannacht mede, dat gistermiddag omstreeks 12 uur de Mooren en manschappen van het vreemdelingen-legioen den kam van het Casa del Campo met de bajonet bestorm den. Zij verdreven de regeerlngstroepen en beide partijen verdwenen uit het gezicht. Omstreeks twee uur kregen de houwit ser-batterijen van de opstandelingen bevel het vuur te verlegggen naar de Universl teitswljk. Dit wijst er op, dat de opstande lingen zijn opgerukt. De bijzondere corresponedtnt van Reuter bij de nationalen deelt ten aanzien van den strijd van gisteren nader mede, dat de tegenstand van de regeerlngstroepen werd gebroken toen acht groote bombardements vliegtuigen, vergezeld van 24 gevechts vliegtuigen, verschenen en ieder een ton sorlngstof lieten neerkomen in de omge ving van het voornaamste gebouw der universiteit en het westelijk park. ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ITALIË. FRANKFORT-MAIN, 15 Nov. (Havas). Hier zijn besprekingen gevoerd door Duit sche en Italiaansche handelsdelegaties, die tot het resultaat hebben geleld, dat een permanente samenwerking tusschen beide landen tot stand is gekomen. Ingedeeld ln zes technische commissies hebben de leden der delegaties van gedachten gewisseld over vraagstukken, waarbij belde landen belang hebben. In een communiqué, dat gepubliceerd is na afloop der besprekingen wordt vastgesteld, dat het resultaat alles zins bevredigend is. ANTONESCU NAAR WARSCHAU. WARSCHAU, 16 Nov. (A.N.P.). De bla den melden, dat de Roemeensche minister van buitenlandsdhe zaken, Antonescu, tegen 25 November een officieel bezoek zal brengen aan de Poolsche regeering, daar mede gevolg gevend aan een uitnoodiging van den Poolschen minister van buiten landsche zaken, Beek, tijdens het verblijf der beide staatslieden te Genève. EGYPTE. Verdrag met Engeland goedgekeurd. De Egyptische Kamer van Afgevaardig den heeft met 202 tegen 11 stemmen het Engelsch-Egyptische verdrag goedgekeurd. VOETBAL. BOSK. BOYS II—GOUDERAK II 0—0. De Boys verrichtten een mooie prestatie door het leidende Gouderak een punt af handig te maken. Jammer, dat de voor hoede niet erg schotvaardig was. Maar de bezoekers waren ook niet gelukkig, daar voor de rust nog eenlge harde schoten tegen de lat kwamen, die beter lot hadden verdiend. Rust kwam met blanco stand. Na de rust hetzelfde spel. Aan beide kanten ver keerden de doelen eenige malen ln gevaar, doch er ".verd niet gescoord. verklaring van de staten van de Kleine Entente er op wijst, dat men ieder over haast besluit wenscht te vermijden en dat men een oplossing van het probleem langs den weg van onderhandelingen tot stand wil zien komen. Men is van meening, dat de verzoeningsgezinde toon van de verkla ring voornamelijk aan den invloed van de regeering te Belgrado te danken is. In politieke kringen te Boedapest is men van meening, dat de verklaring van de Kleine Entente geen enkel nieuw element bevat. Het is juist, dat de Kleine Entente in 1933 gelijkheid van rechten aanbood, indien Hongarije van zijn kant trad in ver dragen van wederzijdschen bijstand. Hon garije weigerde tot dergelijke verdragen toe te treden, die het land zouden verplichten landen te helpen waartegenover het terri- teoriale aanspraken heeft. In het kader van de herdenkingsfeesten voor de aansluiting van Zevenburgen bij Roemenië zal vain 1 tot 3 December te Boe karest een groote betooging gehouden wor den van de parlementsleden van Roemenië, Tsjechoslowakije en Zuid-Slavië, voor de Kleine Entente en tegen het revislonnisme. Ongeveer dertig Tsjechische en evenveel Zuid-Slavische vertegenwoordigers zullen aan deze betoogiing deelnemen. VOETBAL. UIT NIEUWVEEN. Nlc Boys II wist D.O.C.O.S. IV met over tuigende cltfers te verslaan. Ruststand 50. eindstand 100 Nic. Boys I speelde tegen Maiella I. De elftallen waren aan elkaar gewaagd. Met moe t-e kon Nic. Boys den stand voor rust od 10 brengen. Na de hervatting werd de stand tot tweemaal toe gelijk, doch Nic. Boys wist een verdiende 42 overwinning te behalen. o BOSK. BOYS V—NIEUWVEEN IV 21. Het Benjaminelftal van de Boys wist zijn eerste winstpunten te noteeren, waarvan de Nieuwveners de slachtoffers werden. De Nieuwveners namen eerst de leiding uit een vrijen schop, maar de Boys wisten voor de rust gelijk te maken. Na de thee namen dc Boys de leiding, die zll niet meer af stonden. ENGELAND. Het einde van de staking te Birmingham. De staking te Birmingham, welke Dins dag jl. is begonnen, is thans vrijwel ge ëindigd Van de 7000 stakers hebben Zater dag 1500 het werk hervat en de overigen zullen vandaag weer aan den arbeid gaan. GYMNASTIEK. „BRUNHILDE" NAAR UTRECHT. Op 13 Decembebr a.s. zal „Brunhilde" met haar adspiranten deelnemen aan de nationale adspiranten vereenigings-kam- pioenschappen. georganiseerd door U.G.V. Utrecht, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. ROEMENIË. Troonrede van koning Carol Koning Carol heelt gisteren mei 't uit spreken van de troonrede de gewone zit- ting van het parlement geopend De ko ning deelde mede. dat wetsontwerpen zul len worden ingediend betreffende den sta tus van de pers en de rijksambtenaren. Gestreefd zal worden naar snelle verster king van het leger Ten aanzien van do buitenlandsche politiek zeide de koning: .Temidden van de verwarring in het in ternationale leven zal de Roemeensche regeering onverzwakt blijven arbeiden aan dc verwezenlijking van haar hoogste doel: de handhaving van den internationalen vrede en van de integriteit der Roemeen sche grenzen die voor alle tijden zijn vastgesteld. Mijn regeering is er van overtuigd, dat dit doel bereikt kan worden j door dc vriendschappelijke samenwerking van alle volken in het kader van den Vol kenbond en door de versterking onzer bondgenootschappen. Mijn regeering blijft dan ook vastbesloten. Iedere actie te steu nen. die het gezag en de macht van het Geneefsche instituut kan doen toenemen, tegelijkertijd zal zij haar aandacht wijden aan de ontwikkeling der bestaande bond genootschappen en daartoe voortdurend lil contact blijven met de leidende staatslie den der verbonden staten. Van dit contact aldus de koning zijn de herhaalde bijeenkomsten van Kleine Entente en Balkan-entente een dui delijke manifestatie.- zij bieden een prach tige gelegenheid om uiting te geven aan dc solidariteit en de eenheid van inzicht, die beide statengroepen bezielen". Terwijl men zooveel zorg besteedt aan de bestaande bondgenootschappen vervolgt de rede moet men tegelijkertijd vriend schappelijke betrekkingen onderhouden met de nabuurstaten, die er van overtuigd zijn, dat Roemenië op deze wijze hun be- .angen en den vrede dient. De troonrede besluit met een oproep tot eenheid van alle deelen van het volk. De koning werd bij zijn aankomst en zijn vertrek hartelijk toegejuicht. De deelen ln zijn rede, die betrekking hadden op de ver sterking van het leger en op de buiten- Undschc politick, oogstten veel bijval. RUSLAND. De nieuwe arrestaties. Aan de tot dusver gemelde arrestaties van Duitschers te Moskou moet nog een zevende geval worden toegevoegd. Te Le ningrad zijn, voor zoover men heeft ver nomen, in het geheel elf Duitschers ge arresteerd. Er komen uit verschillende plaatsen der sovjet-unie berichten binnen over ar restaties op groote schaal, waarbij sovjet- Russische onderdanen uit de meest uit- eenloopende kringen betrokken zijn. Het te Wladiwostok tegen een Japanner uitgesproken doodvonnis wegens spion- nage is gewijzigd ln 10 jaar gevangenis straf. JAPAN. Bezorgdheid over Amerikaanschen maatregel. Reorganisatie centrale bestuursorganen. In Japansche vlootkringen valt een zeke re nervositeit te bespeuren tengevolge van het bericht, dat de Amerikaansche admira liteit voornemens zou zijn, een basis voor watervliegtuigen te bouwen op Mldway- elland. De autoriteiten van de Japansche marine verklaren, dat Japan niet onverschillig kan blijven ten aanzien van de dergelijke plan nen, aangezien bedoelde basis de veiligheid van Japan zou kunnen bedreigen. Het Midway-elland ligt in den Stillen Oceaan op ongeveer 27'/i gr. N.Br. en 178 gr. W.L.. op iets meer dan één derde van den afstand tusschen de hoofdeilanden der (Amer.) Hawaï-groep (waarvan het een der Westelijkste eilandjes is) en Japan. Het is ook een landingspunt van den tele graafkabel van de Ver. Staten (Hawaï), naar Japan. De afstand van het Mldway-eiland tot Yokohama bedraagt ongeveer 4300 mijl. Van Amerikaansche zijde wordt echter gemeld, dat het alleen betreft een basis voor verkeersvliegtuigen, niet voor defen sie. De minislerieele commissie, bestaande uit de ministers van financiën, spoorwe gen, verkeerswezen en opvoeding die de hervorming van de centrale bestuursorga nen bestudeert, heeft besloten tot: 1. Verdere bestudeering van de samen smelting of reorganisatie van verschillende ministeries, en 2. vorming van een „econo- mischen generalen staf", die aan het ka binet zal worden toegevoegd. Dit nieuwe orgaan zal een soort intern kabinet, een soort „braintrust" zijn, verdeeld in bureaux voor onderzoek op het gebied der natio nale hulpbronnen, statistiek en bericht geving of propaganda. In een suppletolre begrooting zullen de noodige gelden wor den gevraagd. UIT HET VERRE OOSTEN. De wrijving tusschen China en Japan. Terwijl eendeels alarmeerende berichten worden uitgegeven noemde een Japan sche autoriteit „oorlog" zelfs niet onver mijdelijk?" komen anderszijds gerust stellende berichten. De „Daily Telegraph" zegt zelfs dat de Japansche houding geleidelijk gematigder wordt, en dat een regeling der hangende geschillen verwacht worden, in weerwil van de verwerping door China van een anti communistisch bondgenootschap en den Japanschen eisch inzake autonomie voor de Noord-Chineesche provincies. Gevaar dreigt aan de grenzen van Turkestan, Mandsjoekwo. Mongolië en Siberië tusschen de Mongolen, die door Japan, en de Chineezen. die door Rusland worden gesteund. Er hebben reeds schermutselingen plaats gevonden, en ongeveer 300.000 man troepen zijn gereed voor den strijd. Het. werkelijk' coel van belde kanten is Indirect de con trole in handen te krijgen over den spoor weg van Peking naar Soeijoean en andere verbindingswegen, die waarschijnlijk van groot belang zouden zijn ln een even- tueelen Russisch-Japanschen oorlog. DE VERSTERKINGEN AAN Dl DUITSCHE KUST. PARIJS. 16 Nov. (Reuter). De correq*. dent van de „Echo de Paris", te LoJÏ! schrijft, dat de Brltsche admiraliteit goed op de hoogte is met de voorbereid,, gen van Duitschland aan de kust van Noord- en Oost-zee. Sedert verschelde, maanden zijn de toegangen tot liet Kam- van Kiel versterkt met aanzienlijke batte, rijen, welke zijn opgesteld te Cuxhafen Brunsbuettel. De haven van Kiel wordt beschermd dog de forten Laboe en Frledrichsort, *ea eveneens in staat van verdediging zijn n bracht. Duitschland beschikt dus wedtro» over de controle van den weg vip d Noordzee naar de Oostzee. De Dultsch kust, hierbij Inbegrepen de Friesche elln den en Helgoland, is thans voorzien v„ verdedigingswerken, sterker dan voor di oorlog. Aan de kust tusschen Ruegen en Flem burg werken dag en nacht, zonder ophot den, vliegtuig-fabrieken. De Duitsche gem rale staf is van oordeel, dat hier het min kwetsbare deel van het rijk ligt en derhali ls hier de oorlogsindustrie gevestigd. i» aanval van uit de lucht op de kust van i Oostzee zou toch via Denemarken moets gaan. Nu zou Duitschland dit land in 48 u: met zijn gemotoriseerde kolonnes kunntflu bezetten. Deze kolonnes zouden Slees*» binnen kunnen rukken, terwijl Kopenhags lm met vliegtuigen in bedwang kan wordi gehouden Niet alleen is de sleutel-positie Denemarken als toegang tot de OosUe van belang voor Duitschland, doch ook zo Denemarken Duitschland kunnen voorzie van vee en andere voedingsproducten. edeg 18 DE SCHEEPVAARTSTAKING IN AMERIKA. SAN FRANCISCO, 16 Nov. (A.N.P.). burgemeesters van 5 havensteden aan i Stille Zuidzeekust, t.w. Seattle, Portland, San Francisco, Oakland en Los Angelq edec zullen zich heden per vliegtuig naar Wast. .ington begeven, teneinde president Rm sevelt om een conferentie te vragen Inzak®?6,, de scheepvaartstaking. Naar de plaatsvervangende minister arbeid, Mac Grady. verklaarde, was stakingstoestand gisteravond hoopvol» dan sedert verscheidene dagen het gtvall was geweest. o „DE SCHELDE" VERVANGEN DOOB „VOLK EN STAAT'. BRUSSEL, 16 Nov. (DUB.). Na i bestaan van 18 jaar is het strijdorgai van de Vlaamsdh radicale beweging Schelde" opgeheven. In de plaats hlemtl is het nieuwe Vlaamsche dagblad „Voli| en Staat" gekomen. o MAROKKAANSCHE NATIONALISTEN I GEARRESTEERD. PARIJS, 16 Nov. (D.N.B.)In band met een vergadering van Marok sche nationalisten te Casablanca, wd was georganiseerd door de commissie 1 actie van de Marokkaansche nationalist zijn de beide leiders van deze bewegS gearresteerd. o VIJF DOODEN BIJ EEN VERKEERS- ONGEVAL. KOPENHAGEN, 16 Nov. (D.N.B.). -I,, een botsing tusschen een trein en een autol nabij Neslev op Seeland zijn de vijf inzlt-l tenden van de auto om het leven p-f komen. o KARDINAAL MAURIN OVERLEDEN. LYON, 16 Nov. (Havas). In den afgt-l loopen nacht ls de aartsbisschop van LyonJ kardinaal Maurin, overleden GUIDO SCHMIDT NAAR BERLIJN. WEENEN. 16 Nov. (Havas). De Oosten- rljksche onderstaatssecretaris voor buiten landsche zaken, Guido Schmidt, wordt 1! dezer in den avond te Berlijn verwacht. o DR. SCHACHT TE ANKARA. ANKARA. 16 Nov. (D.N.B.) De presidentI van de Duitsche rijksbank en minister I van economische zaken, dr. Schacht, ij l hedenochtend te Ankare aangekomen. Wil werd door vertegenwoordigers van de Turk-1 sche regeering ontvangen. GANDHI'S ZOON KEERT TERUG NAAR DEN HINDOE-GODSDIENST. BOMBAY, 16 Nov. (Reuter). Abdoellai) I Gandhi, de oudste zoon van den mahatma. I ls teruggekeerd naar het Hindoe-gelool. dat hij in Mei J.l. had verwisseld voor den Islam. Bij zijn bekeering tot het Moham medanisme veranderde hij zijn naam Ha- rilal in Abdoellah, doch hij neemt thans tevens weder zijn oorspronkelljken naam aan. Hij verklaarde, dat het Hindoeïsme ln geen enkel opzicht bij andere godsdiensten achter staat. o— NOG EEN AUTO-ONGELUK. NEW-YORK, 16 Nov. (A.N.P.) Op een on- I bewaakten overweg te Wichert 'Illinois1 is een auto door een trein verpletterd. Be j vijf Inzittenden kwamen om het leven. o BELASTING OP EFFECTEN IN JAPAN. TOKIO, 16 Nov. (Havas). De minlste'. ,an financiën heeft medegedeeld, dat een speciale belasting zal worden gelegd op houders van staats- en gemeente-obllg»' ties en van aandeelen van bultenlandscn Industricele maatschappijen. Deze belasting bedraagt 6 tot 32 proceni o ITALIË BOUWT DUIKBOOTEN. LONDEN, 16 Nov. (A.N.P.) De vlootcoh respondent van de „Daily Telegraph' ver klaart te hebben vernomen, dat. lts' 'hans 24 duikbooten ln aanbouw n<6|' '■etgeen het meest uitgebreide Pr0?ra"!:l. "»n alle mogendheden ls. Wanneer oe li duikboot,en klaar zijn, zal Italië de schikking hebben over 77 onderzeebooj van modern type hetgeen slechts 3 mu der ls dan Frankrijk, de leidende moge" held op het gebied van duikbooten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2