jlie Jaargang MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 No. 2351(1 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêquev en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.18 Francoper post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 tnnd.) DE HEER P. MAZUREL 80 JAAR. Dc heer P. Mazurel. Woensdag as. hoopt de heer P. Mazurel lijn 80sten verjaardag te vieren. i Is een feit, waarby wy wel eens een ogenblik stil mogen staan. De heer Mazu- tl zelf. wars van alle huldebetoon, zou iet liefst willen, dat dit feit onopgemerkt jorbuging, maar waarschyniyk zullen de de vrienden van den tachtigjarige dezen rensch toch niet kunnen eerbiedigen. En voral zyn Prediker-vrienden zullen den aden voortrekker dezer vereeniging op ezen merkwaardigen dag ongetwyfeld m hulde willen brengen. Want de heer lazurel heeft op velerlei terrein gearbeid, naar zyn naam blijft toch steeds in de «rstc en voornaamste plaats verbonden an de J. V. .Prediker 12 la". Daarin eed hij op 17-jarigen leeftyd zyn Intrede n ln de notulenboeken komt zyn naam (oor het eerst onder de bestuursleden voor p 20 Aug. 1878. En tot op den huidigen is hij de Vereeniging trouw gebleven, liet op de manier van den belangstellen- ien toeschouwer, maar als iemand, die nog lagelijks schier zyn medeleven daadwerke- yk toont, als de geesteiyke vader van het jroote Prediker-gezin, die de jongens met saad en daad büstaat. Als er in „Prediker" ets bijzonders aan de hand is, als er een nin of meer belangryke beslissing moet korden genomen dan gaat men onveran- lerlijk eerst advies Inwinnen by den ouden leer Mazurel. Dat spreekt zoo vanzelf, dat nen er niet aan denkt de zaak op eigen loutje op te knappen. De heer Mazurel was n Prediker de vader van het bouwfonds, waarvoor hij steeds met hart en ziel ge- iwoegd heeft en dat het mogeiyk maakte, dat de Vereeniging reeds vroeg een eigen lebouw had, een gebouw, dat nog heden en dage in het Ohristehjk Vereenigings- even van Leiden van zeer groote waarde is. fan 1880—'83 was de heer Mazurel, nadat in 1878 vice-voorzitter was geworden, 'oorzitter van de J. V. Hy was ook voorzit - er van de Zondagsschool van de Vereenl- [ing en ook de arbeid aan deze school was ïem zoo dierbaar, dat hy dit werk tot in lijn hoogen ouderdom heeft volgehouden, ■n 1904 werd de heer Mazurel benoemd tot *re-voorzitter van Prediker, maar dit renschte hy allerminst als een eere- iaantje op te vatten. Integendeel hü be dong voor den eere-voorzitter het recht >ra de bestuursvergaderingen by te wonen en hij heeft van dit recht meermalen een dankbaar gebruik gemaakt. En nu moet ■ran niet denken, dat de jongelui dit niet snijd even prettig vonden. Alweer: integen deel. Zyn adviezen en raadgevingen, hem "Segeven door zyn liefde voor Prediker, kvrden op zeer hoogen prys gesteld en de manier waarop hij ze gaf was altyd die Jan den vriendelyken vader, die steeds wist zijn jongens noodig hadden. Er was teen Prediker-feest, waarby de oude heer Mazurel ontbrak en er was geen feit in het Wreenigingsleven, waaraan hy zyn mede werking niet had gegeven of waarover hij sijn oordeel niet had laten gaan. Nog by do .feestelijkheden ter gelegenheid van het «-jarig bestaan, dat kort geleden gevierd "as hy den geheelen dag tegenwoordig mi de toen toch reeds byna tachtigjarige «been van geen vermoeidheid te weten. zouden by het overzien van het 'oven van den heer Mazurel veel data en wfers te noemen zyn, maar wy zullen dat Pr h Nadat wij over zijn leven in -yOdiker" uitgeweid hebben, kunnen wy J.n sijn arbeid op ander terrein ook kort *dn. De heer Mazurel is reeds vele jaren tólHan 'let bestuur van de Leidsche Ohris- v Oranjevereeniging. Hy was vele Sn. uurs"d van de AR- kiesvereeni tem ederland en Oranje", die hy ook als o'oon lid, in de vroegere spannende ver- dien'J°S4a°en meb Sroo'€ trouw heeft ge- toen verbrokkeling dreigde, heeft heen geholpen. De heer Mazurel zal dus overmorgen den leeftyd der zeer sterken bereiken. De jaren drukken hem nog niet. Nog dageiyks verricht hy zyn werkzaamheden in de kleermakery van de fa. Jongmans aan het Rapenburg, waar hy, naar hy zelf zegt, tot den inven taris behoort. En zyn patroons getuigen van hem: hy mag het Jeugdige uithou dingsvermogen missen, wat uit zijn handen komt. is nog altyd prima werk. Zoo kan de mylpaal in dit leven dan ook niet onopgemerkt voorby worden gegaan. Deze verjaardag zou kunnen worden ge vierd in den intiemen kring van het gezin, maar dan ryst. de vraag: wie behooren allemaal tot dat gezin. Daartoe behooren toch zeker ook de Prediker-kring, de ouden en de jongen Daarom heeft dan ook de familie de gelegenheid geopend den heer Mazurel op zyn tachtigsten verjaardag geluk te komen wenschen en wel van acht tot halftien des avonds in gebouw Prediker. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. van Nieuwenhoven Sr. als drukker in dienst trad bij de N.V. Boek- en Han delsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra alhier De jubilaris is vanmorgen in de directiekamer ontvangen en toegesproken namens commissarissen en directie door den directeur, den heer Is. Leman, die hem in hartelyke bewoordingen gelukwenschte en een geschenk onder couvert aanbood. Namens het personeel sprak de heer C. v d. Ham Sr., terwyi voorts nog het woord gevoerd werd door den chef der drukkery, den heer A. A. v. Tienhoven. Verschillende geschenken werden den jubilaris aange boden, die na deze korte plechtigheid vrijaf had om den dag verdei' in den huiselijken kring door te brengen. De heer Geyer, die hierna het woord verkreeg, gaf een kort overzicht van het wel en wee der K.J.M.V. St. Peter Kanis in haar tien bestaansjaren, waarna de mo derator enkele woorden van felicitatie, hulde en waardeering sprak. Na een korte pauze werd het woord ge voerd door drs. W. Dijselbloem, bondsvoor zitter der K.J.M.V., die met welgekozen woorden de geestelijke, sociale, cultureele en principieele doeleinden der K.J.M.V. be sprak. De bondsmoderator rector L. Beune feliciteerde het bestuur met de opening van het nieuwe „Eigen Huis" en wees op de groote verbeterding. n.l. dat nu eindeiyk het café-idee uit het „Eigen Huis" is ge weken. Pater van Galen sprak vervolgens als directeur der K.J.C. enkele woorden en hoopte dat de samenwerking, welke nu tusschen K.J.C. en K.J.M.V. tot stand is gekomen, van langdurigen aard zal zyn. De heer Nic. v. d. Veer bood het bestuur na mens de leden een H. Hartbeeld en een luidspreker aan. Hierna sloot de heer J. Coster deze plechtigheid op de gebruike lijke wyze. 's Avonds vond in het nieuwe „Eigen Huis" een gezellige ledenbyeenkomst plaats, waarby enkele K.J.M.V.-leden voor vroolyke afwisseling zorgden. AFSCHEID VAN MF.J. N. LARREWIJN. Als kosteres der Doopsgezinde Gemeente. Gistermorgen had in de Doopsgezinde Kerk, byna geheel gevuld met leden en belangstellenden der Gemeente, het af scheid plaats van de kosteres, mej. N. Lar- rewijn. In een korte inleiding wees ds. Ten Cate op het bijzondere dezer godsdienstoefe ning, de laatste waar de kosteres dienst deed. In zeer waardeerende woorden ge tuigde hy van de vele gewichtige diensten door haar bewezen op een wyze, die alle lof verdiende. „Zy diende de Gemeente niet alleen met groote plichtsbetrachting, maar met liefde en volle overgave van geheel haar persoon". Aan deze inleiding verbond hy zijn pre dikatie. uitgaande van de woorden van Matt. 23 vers 11: „Maar de meeste van u zal uw dienaar zyn." Na afloop der predikatie had het eigen lijke afscheid plaats. De voorzitter van den Kerkeraad. de heer Broeze. sprak de kosteres toe en ging na, hoe zij gedurende 43 jaren de Ge meente op voorbeeldige wijze heeft ge diend. Spr. deed uitkomen hoe moeilijk het haar viel, om haar werk, dat haar zoo lief was, neer te leggen. Hy bracht haar dank namens den Kerkeraad, alle kringen der gemeente, ja namens de geheele ge meente en wenschte haar nog vele jaren van welverdiende rust toe. Hierna sprak ds. Ten Cate een persoon- lyk woord tot haar. Hy dankte haar voor al haar trouwe zorgen, in het bijzonder voor hetgeen zij voor hem, den predikant, was geweest. Hij besloot met er op te wy- zen, hoe zij met groote voldoening kan terugzien op de vervuiling van haar taak. die zy steeds beschouwd had ais haar levenstaak Tenslotte verzocht hy de Gemeente de scheidende kosteres toe te zingen: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Hierna namen de kerkgangers in de kerkekamer met een handdruk afscheid van de kosteres en werden haar verschil lende stoffelijke biyken van waardeering aangeboden, welke onder dankbetuiging werden aanvaard. MANDOLINE-VEREENIGING „KUNST EN GENOEGEN." Een vaandel aangeboden. De Mandoline-ver. „Kunst en Genoegen" welke Zaterdagavond in de Stadsgehoor zaal een uitvoering gaf. mag niet alleen op een zeer geslaagden avond terugzien, maar tevens kon zij zich overtuigd weten, dat de vriendschapsband tusschen bestuur en leden weer aanmerkelyk is versterkt. Als een bewijs hiertoe mocht zeker dienen rie aanbieding van een vaandel namens de leden. Het geschenk, dat by monde van ,-ej S. Eekooy werd aangeboden, werd -oor enkele dames-leden, de dames M. Zirkzee B. Keijzer en S. Bekooy. vervaar digd De heer Van Vliet, die ook een woord van welkom uitsprak, heeft het geschenk onder grooten dank aanvaard, waarbij spr. opwekte trouw te blijven aan het vaandel. „Kunst en Genoegen" o.l.v. den heer H. H Leegstra Jr. had voor dezen avond een zeer afwisselend programma samengesteld. Naast enkele marschen en de bekende Donau Wellen-wals van Ivanovici, hoorden wij de ouverture „Myrthalia" van Ma- ciocchi. Vooral in deze ouverture en het later gespeelde stuk van Henry Bert Armor", kwamen de goede muzikale kwa- iiteiten van „K. en G." tot uiting. Solo-zang van mej. D. van Leeuwen en een Xylophoonsolo van den heer W. Stou ten vormden een zeer op prijs gestelde af wisseling van het goed verzorgde pro gramma. Na de pauze waren het Koos en Polly Speenhoff Jr., die met een uitgebreid re pertoire de vele aanwezigen aangenaam bezig hielden. Moch er nog iets aan de goede stemming ontbroken hebben cn dat gelooven wy haast niet dan waren zij het, die in een minimum van tyd een maximum aan gezelligheid verschaften. Een bal onder leiding van den heer Evert Castelein en met goede muziek van The Roto Colour Players", hield hierna cie danslustigen nog enkele uren bijeen. „Kunst en Genoegen" mag op een ge- 1 slaagde uitvoering terugzien. 'j.' ^^-lidmaatschap dezer vereeniging I voor rt°den' Voorts heeeft hy veel gedaan laadjv afdeelmg Leiden van het Neder- i dat 'mi Werkliedenverbond „Patrimonium" "S voorzitter door moeUylje jaren, K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Het „Eigen Huis" geopend. Nadat de K.J.M.V St. Peter Kanis ruim een half jaar zonder „Eigen Huis" had rondgezworven, heeft deze vereeniging gis teren weer een nieuw home gekregen en wel op de Mare t.o. de Marekerk. De dag der ingebruikneming werd inge zet met een H. Mis, opgedragen door den moderator, kapelaan Verhoofstadt, in de kapel der Zusters aan de Pelikaanstraat, waarna allen het ontbyt in het nieuwe „Eigen Huis" gebruikten Om half vier werd het „Eigen Huis op plechtige wijze door den moderator inge wijd. De heer J. Coster, voorzitter der ver eeniging, die deze byeenkomst opende, sprak zyn voldoening uit over de tot stand koming van het gebouw, in het byzonder aan het bestuur der K.J.C., welke op zoo'n loyale wijze haar medewerking hiervoor had verleend. Spr. dankte voorts de di verse corporaties van vereenigingen bene vens de geestelijken, die allen door hun aanwezigheid blyk gaven van hun mede leven met. dc Katholieke Jonge Midden stand Hierna ging men over tot de in wijding van het gebouw, welke ceremonie werd uitgevoerd door den moderator ka pelaan Verhoofstadt. HET BETALEN VAN DIRECTE BELASTINGEN. Aangezien nog herhaaldelijk blykt. dat belastingschuldigen meenen te kunnen vol staan met het betalen van hun directe be lastingen in twee keeren. zooals dat vroeger zooveel gebruikelijk was. (n.l. de eene helft bij ontvangst van het aanslagbiljet en de andere helft bij den afloop van het belas tingjaar) wordt ons van bevoegde zijde gevraagd de aandacht nog eens te willen vestigen op de omstandigheid, dat de directe belastingen betaald moeten worden in zooveel maandeliiksche termijnen, als er na de dagteekening van het aanslagbiljet nog maanden in bet belastingjaar over blijven. Het aantal termynen van betaling is echter nooit minder dan viif. Is dus. om eens een voorbeeld te noemen een aanslag biljet van de oersoneele belasting 1936 ge- dagteekend op 24 Mei 1936. dan is deze aansla» dus invorderloaar in 7 termynen (immers er blijven 7 maanden over na de maand van de dagteekening van het aan slagbiljet en wel de maanden Juni t.m. December 1936). Na het verschijnen van iederen termyn als bovenbedoeld, is de belastingschuldige dus in gebreke, indien hii niet zorgt, dat op of vóór den vervaldatum telkens een termiin is betaald, waardoor hii zich bloot stelt aan eventueele vervolging met de daaruit voortvloeiende kosten. Wanneer aanslagen in 7 of meer termy nen vervallen moet de Ontvanger in ieder aeval vervolgen na het vervallen van 2 termijnen van 5 termijnen en bij de eind- vervo'ging (duc na 2/7 5/7 en 7/7). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WijzigingAlphensche Glasverzekering Maatschappij. Julianastraat 65, Alphen a.d. Rijn De statuten zyn gewyzigd. Wyziging handelsnaam in: Alphensche Glasverzekering Maatschappy N.V. DE BOUWMEESTER-REVUE. Lachende Comedianten een succes. Buziau's opkomst! De Bouwmeester-revue in de Stadszaal dat beteekent een bezoek van onzen groot sten revue-komiek Buziau, een avond van gullen lach, van streeling van het oog! „Lachende comedianten" is de titel van de jongste revue, en met recht, want aan den lach hebben de revue-comedianten im mers hun hart verpand? De revue is weer een reeks scènes van den meest uiteenloopenden aard, zonder direct verband, losjes aan elkaar geregen of ook wel niet aaneengeregen. Het komt er ook niet op aan, men neemt iedere scène gaarne met of zonder verband. Zooals steeds bij de Bouwmeester-revue is aan de aankleeding byzondere zorg be steed. Alles even frisch en boeiend voor het gezicht. Hoe ryk de kieurschakeering, welk een schitteringsgloed met behulp van de licht-effecten! Maar voor ons blyft, trots alle waardee ring voor het vele andere, de humor van Buziau toch het allerhoogste, dat de revue te bieden heeft. Hoe vindt deze koning van den lach ieder jaar nog weer wat nieuws, hoe weet hy het oude zelfs opnieuw tos leven te brengen en te doen genieten met volle teugen. Van „Buus" kan men zeggen: het is een oude geschiedenis doch immer blyft zij nieuw Men ziet hem weer op volle kracht. Reeds zijn entrée is een schaterlach! En neem dan zijn scène als straatmuzikant en als hoogtepunt zijn opera-zanger-nummer, om van het vele overige maar te zwygen. Tot het einde toe vol zwier en lach-pastilles van zeldzame kracht. Onovertrefbaar blyft de jolyt, door hem gebracht. Nimmer ten koste van anderen, altijd gezond en gezond-makend! Welk een menschenkennis ligt achter dit alles verborgen Zooals gezegd, is er echter nog veel meer te waardeeren. Als een lust voor het oog zyn daar de beide finales en voorts de Buziau-bruiloft, en Venetiaansche Nacht; gratie-vol zyn de dansen van koor en ballet terwyl de solo-dansen van byzonder goed gehalte zijn, als b.v. de „Spitzen-tanz". Naast Buziau zorgen oude getrouwen als Siem Nieuwenhuizen, Harry Bood, Walden e.a. voor afwisseling, terwyl Beppie de Vries het gezelschap is komen completee- ren. Denk aan de kip-scène, de apachen- dans in de Coctail-bar! Ook de zang is behoorlyk vertegenwoor digd, waarom echter meer namen te noe men? Ook deze revue is weer een daverend succes en gisteravond heeft een goed ge vulde stadszaal er oprecht van genoten en dankbaar van ingenomenheid getuigd. Hedenavond kan men nog terecht om zich eens te verzetten in gepaste vroolijk- heid. Lachen is gezond! „TOT IEDERS GENOEGEN". Tooneelavond. De tooneelvereeniging „Tot Ieders Ge noegen" gaf Zaterdagavond in de groote zaai van „Zomerlust" haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Zooals gebruikelyk werd de avond ge opend met een welkomstwoord, uitge sproken door den voorzitter, den heer T. Arentse. Speciaal verwelkomd werden de eereleden, de heeren v. d. Horst, De Ru en Smittenaar en de afgevaardigden der zus- tervereenigingen. Hartelijk dankte de heer Arentse de eereleden voor het vele werk, dat zy in de weken, voorafgaande aan dezen avond, in het belang der vereeniging hebben ver richt. Het was de bedoeling van „T. I G.'\ al dus spr., om het seizoen in te zetten met een groot stuk, doch door ziekte van den penningmeester, den heer P. Werk, is dit plan helaas in duigen gevallen. Van harte hoopte spr., dat de heer Werk weer spoedig in staat zal mogen zijn om actief aan het werk der vereeniging deel te nemen. Door de zoo juist genoemde redenen is „T. I. G." genoodzaakt geweest op het laatste oogenblik een geheel gewijzigd pro gramma in elkaar te zetten en daarbij is de keus gevallen op een twatal kleine stukjes. In verband met den korten tiiri van voorbereiding verzoclit spr den aan wezigen by hun beoordeeling van het ge- bodene hiermede rekening te willen hou den. Na dit openingswoord werd allereerst opgevoerd het blyspelletje „De Aardschok", een stuk, dat zoowel om zyn inhoud als om zijn wyze van opvoering buitengewoon groot succes oogstte Vooral de rollen van August. Pichler. zijn vrouw en Iwan Petro- witch werden uitstekend vertolkt. Na de pauze volgde de opvoering van de „JClucht van Tienus", dat zoo mogelijk nog BINNENLAND. Hot prinselijk paar naar Schotland? (Bin nenland, 4e Blad). Mr. Goseling over de politiek der R.K. Staatsparty. (Binnenland, 4e Blad). Dc omvang der vakbeweging. (Binnenland, 4e Blad). Reorganisatie-voorstellen Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij. (Financiën, 3e Blad). Bekentenissen inzake de brandstichtingen te Hedel; verschillende arrestaties. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Na eenige dagen van evenwicht zijn de Spaansche nationalisten weer in het voordeel gekomen en Madrid heet ernstig bedreigd. (4e en le Blad). De Duitsche verloochening van Versailles. (4e Blad). De besprekingen rondom midden-Europa. (Buitenland le Blad). De Troonrede van koning Carol van Roe menië. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. meer op de lachspieren der aanwezigen werkte dan het stuk voor de pauze. Trouwens, het onderwerp, een man, die onder de plak zijner echtgenoote zit, doch plotseling de rollen omkeert, gaat er altyd in als gesneden koek. Het was in dit stuk vooral het spel van Tienus en diens vrouw, dat groote waardeering verdiende. Tijdens de pauze, tusschen de verschil lende bedryven en ook gedurende het bal, dat na afloop de aanwezigen nog geruimen tyd byeen hield, zorgden „Th, Blue Rhythm Boys" voor de bij dergelyke ge legenheden onmisbare muziek. „Tot Ieders Genoegen" heeft Zaterdag avond weer bewezen haar naam met eere te dragen! VER. VAN MATHESIANEN. De wonderen der film. Zaterdagmiddag is voor de leden van bovengenoemde vereeniging een lezing met filmvertooning gegeven in het Casino theater aan den Hoogewoerd, dat geheel gevuld was. De voorzitter de heer v. d. Linden opende dezen middag en heette de aanwezigen harteiyk welkom in het byzonder den spre ker den heer D. v. Staveren, voorzitter der Centrale Filmkeuring in Nederland, die be reid was gevonden om voor de vereeniging deze lezing te houden. De heer van Stave ren begon daarna met zyn leerzaam, boeiend en ook meermalen zeer geestig be toog. Aan de hand van een fraaie collectie lichtbeelden toonde hij de werking van het mensohelyk oog, dat, hoe prachtig gebouwd tooh niet. in staat is beelden, die zeer snel op elkaar volgen, afzonderlyk te onder scheiden. Op onderhoudende wyze besprak de heer v. Staveren den groei van de filmindustrie en besteedde daarby byzondere aandacht aan de geluidsfilm. Aanvankelyk was de geluidsfilm slechts mogelijk door dat een synchroonmotor geiyktijdig film en gra- mofoonplaat draaide. Met het uitvallen van enkele gedeelten der film door beschadi ging van perforatie en. werd de film kor ter, doch de plaat- behield denzelfden speel- duur, zoodat vaak een sterk hinderende on- gelyktydigheid aan den dag trad. Thans, nu film en geluid op eenzelfde celluloid- strook worden vastgelegd, is dit bezwaar vervallen. Dat de techniek nog steeds weer voor nieuwe moeilijkheden komt by haar vorsohing naar nieuwe mogeiykheden valt te laegrijpen. Tenslotte werden er nog eenige füms vertoond, betrekking hebbende op de ont wikkeling der film-techniek. Hiermede was deze leerzame middag ten einde. De voorzitter herinnerde de aanwezigen aan de excursie voor as. Zaterdag naai de Kunst-Aardewerkfabriek der fa. Zaal berg. Met ingang van 18 November a s. wordt de arbeid3r-teleg'afist der Ned. Spoorwegen de heer H. van Velsen te Enkhuizen als leerling conducteur overgeplaatst naar het station Leiden HS.M.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1