Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 16 November 1936 Vierde Blad No. 23511 Berlijn's laatste verloochening van Versailles Plotselinge zenuwpijnen; KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Duitsche nota en haar ontvangst Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De omvang der vakbeweging Sloan's Liniment De politiek der R.K. Staatspartij. Een vrijgezellenbelasting FAILLISSEMENTEN Zooate reeds heel kort Zaterdag ia vermeld, heeft Duitschland bi de hoofdsteden van de betrokken landen medegedeeld, dat de Duitsche rijks- regeering sectie twee van Deel XII van het verdrag van Versailles inzake de scheepvaart op de Duitsche rivieren opiegde. Deze mcdedeeling werd gedaan te Londen, Parijs, Rome, Brussel, Praag, Warschau, Kopenhagen, Stockholm, Kaunas, Boekarest, Belgrado. Boeda pest, en 's-Gravenhage. Dit opzeggen sluit in, dat Duitschland commissies welke de toepassing van het ■rdrag ln deze kwestie controleeren, niet icer erkent. Ia Duitsche politieke kringen wordt ver hard. dat het doel van deze actie zuiver ilitiek is. Men wenscht de souverelnlteit in Duitschland op de territoriale wateren herstellen. De scheepvaart op de rivle- n zal hiervan geen hinder ondervinden ide vrijhavens Hamburg en Stettin, site aan Tsjecho-Slowakije zijn toege- aan. blijven gehandhaafd. De bepalingen van Versailles. In de bepalingen van het verdrag van [rsailles. die betrekking hebben op de .(«nationalisatie der Duitsche rivieren, orden internationaal verklaard de Elbe, in de monding van de Moidau af, en de loldau van Praag af; de Oder, van de onding der Oppa af; de Memel, van rodno af en de Donau, van Ulm af. In artt. 332 van bedoeld hoofdstuk heet ït dat op deze waterwegen de onderda- en. het eigendom en de vlaggen van alle nden op voet van volkomen gelijkheid orden behandeld, en wel in dier voege. ceen onderscheid ten nadeele van eenig nd'mag worden gemaakt ln vergelijking it een oeverstaat of een meestbegun- Igde natie. Daarentegen mogen Duitsche schepen jelmatig scheepvaartverbindingen voor Bgers en goederen tusschen de havens 0 geallieerde staten slechts met speciale alitiging onderhouden. D> Elbe wordt geplaatst onder het be- w tan een internationale commissie, be- aande uit 4 Dultschers, 2 Tsjechen, 1 igelschman. 1 Franschman. 1 Italiaan en Belg. De Oder wordt beheerd door 3 ver- lenwoordigers van Pruisen en elk 1 van len. Tsjecho Slowakije, Engeland, ankrijk. Denemarken en Zweden. In een ander hoofdstuk zijn bepalingen gesteld met betrekking tot Rijn en Moe- In beginsel werden de voorschriften de Rijnvaart-acte van Mannheim 868) gehandhaafd. De Rijnvaart-com- issie werd echter anders samengesteld, omamelijk met het oog op het feit, dat ankrijk weer oeverstaat was geworden, r kwamen 5 Franschen en 4 Duitschers in, nevens 2 vertegenwoordigers van elk der ilgende landen: Nederland, Zwitserland, igeland, Italië, en België. Bovendien werd n algeheele herziening der Rijnvaart- te aangekondigd. Het Duitsche schrijven. In het Duitsche schrijven wordt aller- ist gezegd, dat het niet gelukt is, door Verhandelingen een toestand in het le- ;n te roepen, die in overeenstemming zou 1 met het Duitsche standpunt. ,3oven- kn", aldus gaat dit document verder, „is aan den Rijn, naast Duitschland. be- grijkste oeverstaat, het koninkrijk der erlanden. niet toegetreden tot de in Mei tot stand gebrachte overeenkomsten, ist echter aan deze rivier zijn duidelijke ■tanden noodzakelijk". (Blijkens nadere «grammen had Nederland zich echter "t bereid verklaard, het desbetreffende ~rd te teekenen). Voor de Elbe, Oder en Donau aldus het ■rijven verder, bestaan nog regelingen, ln strijd zijn met de Duitsche souverei- telt, terwijl ook souvereiniteltsbeperkin- i ten aanzien van het Keizer-Wilhelm- naai moesten worden gehandhaafd. De ■tsche regeering kan dit niet langer Wen. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de rklaring, dat zij de in het verdrag van sallies vervatte bepalingen omtrent de u op Dultsch gebied bevindende water- "en en op deze bepalingen berustende «nationale stroom-documenten niet M voor zich ais bindend erkent. Zij heeft dienovereenkomstig besloten de T den Rijn op 4 Mei aangegane voorloo- ;e overeenkomst (modus vivendii volgens "kei 3 paragraaf 2 met onmiddellijk van acht worden op te zeggen en af te zien o de onderteekening der voor de Elbe worpen overeenkomst van gelijk karak- Het schrijven gaat dan verder: «Tegelijkertijd deelt de Duitsche regee- t mede, dat de volgende regeling door t getroffen is de scheepvaart op de op Duitsch gebied sende waterwegen staat open voor alle ten duitsche rijk in vrede levende wordt geen onderscheid gemaakt tus- n r> Duitsche en buitenlandsche sehe- Dat geldt ook voor de kwestie van de Jeepvaartgelden. oaarbjj vooronderstelt de Duitsche regee- trniÜ op de waterwegen van de andere ordt s'a'en wederkeerigheid verleend Zavendien zal de Duitsche regeering den espn en gezagvoerders over de water- St ."structie geven, met de bevoegde fppn i' van de andere aan de water en liggende staten gemeenschappelijke t(. ®en te bespreken en daarover eVên- tvereenkomsten af te sluiten." .."aar Fransche zienswijze. W ^h'eidlng van deze jongste een- Wrbi'agsverloochening door Duitsch- wordt er van Fransche zijde op ge- "ut .iuist sinds epn paar dagen de tti„~h"C°mmissie weer te Straatsburg hield. ~ÏÏagmWdag waarschuwde de Fran- «legatie Parijs, dat de Duitsche ge- 'ue zoo Juist door zijn regeering was teruggeroepen en niet meer aan de bespre kingen zou deelnemen. Het verdTag van Versailles voorzag wij ziging van het RUnstatuut. En sinds twee jaar onderhandelde men in een centrale commissie waarin de belanghebbende lan den vertegenwoordigd waren, over die wijzi ging. De moeilijkheden betroffen speciaal het bekende entrepot-regime, dat de haven van Antwerpen bevoordeelde. Eenige maanden geleden nu verzocht Duitschland Frankrijk, toe te stemmen ln een rechtstreeksch overleg tusschen deze beide landen ten aanzien van bedoelde her ziening van het Rijnvaart-statuut. Kwam men tot overeenstemming, dan zou het Fransch-Duitsche plan aan de goedkeuring der andere mogendheden kunnen woeden voorgelegd. Het Duitsche voorstel werd onmiddellijk door de Fransche regeering aanvaard. De onderhandelingen namen een aanvang en zelfs op 7 Maart, toen Duitschland het Rijnlandverdrag schond, werden ze niet onderbroken, wijl er de Fransche regeering alles aan gelegen was, mede te werken aan een statuut, dat een regime zou kunnen bestendigen, waarvan alle belanghebben den voordeel trokken. En inderdaad kwamen Frankrijk en Duitschland tot een accoord. In April j.l. werd het aan de Rijnvaartcommissie voor gelegd en deze nam liet zonder belangrijke wijzigingen aan. En aldus werd dit Fransch-Dultsch accoord, dat op verzoek van Duitschland tot stand gekomen was, onderteekend door Frankrijk, Engeland, België, Italië, Zwit serland en Duitschland, terwijl Nederland, dat tot dusver in verband met de bekende kwestie der „surtaxes d' entrepot", zich zijn beslissing voorbehouden had. juist Zater dagochtend te kennen gaf, dat het bereid was, zich bij de overeenkomst aan te sluiten. Het accoord zou 1 Januari 1937 in wer king treden. Om het tot stand te brengen heeft Frankrijk zich aanzienlijke offers ge troost en talrijke voor dit land gunstige bepalingen, welke in het verdrag van Ver sailles waren vastgelegd, prijs gegeven. Parijs is dan ook pijnlijk verrast door dit optreden van de Duitsche regeering, die hier een accoord verloochent, dat op haar verzoek getroffen werd en aan al haar wenschen tegemoetkwam. De Fransche regeering heeft een eerste loyale poging gedaan, om met Duitschland in dlrecttover- leg te treden. Die poging leek geslaagd, men was inderdaad tot overeenstemming gekomen. Dat accoord is thans door een eenzijdig initiatief van Duitschland plotse ling totaal teniet gedaan. Het lijkt inderdaad esn weinig bemoedi gende ónderneming, metDuitschland on derhandelingen te voeren en overeen komsten te sluiten en het is begrijpelijk, dat men te Parijs eenige achterdocht koestert en niet zeer hoopvol gestemd is ten aanzien van de kansen, welke de vaak aangeprezen directe onderhandelingen over de zoo gewenschte toenadering tusschen belde volken, nog kunnen bieden. Intusschen is de Duitsche nota niet enkel op den Rijn, maar op alle groote rivieren, die gedeeltelijk over Duitsch gebied stroo- men, en welke onder een internationaal regime vallen, van toepassing, zoodat de door het Reich genomen maatregel voor een groot aantal landen, waaronder ver scheiden „neutrale" staten van belang is. Frankrijk zal dan ock zijn houding ten aanzien van deze nieuwe eenzijdige looche ning van verdragen, door Duitschland slechts kunnen vaststellen, na overleg met de andere staten die door dit Duitschland initiatief getroffen zijn. Na langdurige besprekingen met Blum, heeft de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Viennot, zich telefonisch in verbinding gesteld met Delbas, die te Perigneux vertoefde, toen de Duitsche nota op den Quai d'Orsay overhandigd werd, en dezen op de hoogte gebracht, van het door hem met den regeertng.sehef gepleegde overleg. Daar de eenzijdige verdragsopzegging door Duitschland talrijke Europeesche lan den treft, die to de internationale com missie vertegenwoordigd zijn, is reeds aan de Fransche vertegenwoordigers in de hoofdsteden van bedoelde staten de in structie gezonden, met de regeerlngen al daar van gedachte te wisselen. De Fransche regeering is van oordeel, dat een collectief protest aan Berlijn zou moeten worden gericht; of daar toe besloten zal worden, zal echter af hangen van het resultaat van het overleg met de andere regeeringen. De modus vivendi van 4 Mei j.l. be treffende het Rijn-regime, welke modus vivendi eveneens door Duitschland is opgezegd, bevatte de clausule, dat dit accoord vóór 15 November kan worden opgezegd. In antwoord op den Duit- schen stap heeft thans ook dc Fransche regeering besloten gebruik te maken van de nog restende gelegenheid om het verdrag, waarin Frankrijk groote offers bracht, op te zeggen. Londen gereserveerd. In Britsche kringen is de eenzijdige op zegging door Duitschland van de clausules betreffende de navigatie op de rivieren met groote reserve ontvangen. Men legt er den nadruk op, dat wanneer Duitschland van meening was, dat deze clausules van het verdrag van Versailles niet in overeenstemming waren met zijn souverelnlteit, het de herziening ervan had moeten nastreven mlddiels onderhandelin gen. gelijk de Turksche regeering dit heeft gedaan ten aanzien van de Dardanellen. Een abrupte opzegging van verdragen, zooals Duitsch'and thans weer te zien geeft, acht men niet gerechtvaardigd. Vermoedelijk zal Eden heden een ver klaring afleggen in het Lagerhuis. Men weet nog niet, of een Britsche stap Een reis naar Schotland? Reuter meldt, dat een deel van de wittebroodsweken van Prinses Juliana en Prins Bernhard mogelijk in Schot land zal worden doorg-ebraeht- 0 Naar de „Tel." verneemt, zal het brulds- (oilet van H. K. H. Prinses Juliana in de Residentie vervaardigd worden en wel ln de ateliers van het modehuls der N.V. C. H. Kühne en Zonen aan den Kneuterdijk 2, waar tevens de toiletten van de twaalf bruidsmeisjes zullen worden ontworpen. De uitnoodigingen aan de bruidsmeisjes zijn dezer dagen door het Hof verzonden. Er zijn ook enkele buitenlandsche vrien dinnen van de Prinses, die de vereerende invitatie hebben gekregen, doch voor het meerendeel zijn het meisjes van Neder- landsche adellijke hulzen. Gegevens van 1910 af. Bij de meeste vakcentrales nog ledenverlies. De dezer dagen verschenen jaarlijksche statistiek van den omvang der vakbewe ging, samengesteld door het centraal bu reau voor de statistiek, bevat gegevens over het verloop van het aantal georgani seerde werknemers in ons land sedert 1910 met o.m afzonderlijke cijfers voor de ver schillende richtingen, provincies, en groo- tere gemeenten. Mede vindt men er een overzicht van de voornaamste voorvallen in de vakbeweging in binnen- en buiten land, bijgehouden tot September 1936. Aan het uitgebreide materiaal, dat de statistiek ons biedt, ontleenen wij de volgende bij zonderheden. Bliikens de gegevens over de ledental len bleef het aantal georganiseerden in ons land, dat tot dusver begin 1933 zijn hoog- -le punt bereikte, zich in dalende richting bewegen. De achteruitgang was echter minder groot dan het vórige jaar. zooals onderstaande cijfers doen zien. Begin 1933: 828.900 georganiseerden; be gin 1934 795.000; begin 1935 752.000; begin 1936; 723.008. Behalve minder groot was de daling ook minder algemeen dan in 1934. Dit blijkt bijv. uit het feit, dat van de grootere ste den een 5-tal (Utrecht, Groningen, Arn hem, Leiden en Maastricht) eenige leden winst kon boeken, terwijl dit het vorige jaar in geen enkoto-voorkwam- Van de vakcentralen kon de kleinste, 't Syndicalistisch vakverbond, haar ledental op het peil van het vorige jaar handhaven. De overige vijf leden nog verlies. Bij twee Sloan's is hier een onschatbare hulp! Zacht betten, - en U voelt oogenblikkelijk verlichting! Frisch, nieuw bloed doorstroomt de pijnlijke plaats, en neemt de oorzaak van de pijnen weg! Pr\js 80 ct. - doodt pijn/ was dit grooter, bij drie kleiner dan in 1934, zooals onderstaande cijfers aan- toonen. Ledental op 1 Januari; 1934 1935 1936 Nat. Arb. Seer. 19-550 12.950 12.000 N V V 321.800 298.550 285.650 Chr Nat. Vakverb. 115.600 112.600 108.500 R.K. Werkl. Verb- 190.400 180.100 173.500 Ned. Vakcentrale 46.900 46.500 44.600 Synd. Vakverb. 2.350 2.000 2.000 Rede van mr. Goseling. In de te Amsterdam gehouden verga dering van den R.K. Partijraad heeft mr. Goseling een terugblik geworpen op het afgeloopen parlementaire Jaar. Daarvan verklaarde hij dat de R.K. Kamerfractie tegenover de zittende regeering welwillend staat, zoolang de regeering haar liefste wenschen en haar beginselen niet met voeten treedt Bij de voorbereiding van de Pachtwet bestond er een verheugend over leg tusschen regeering en Kamer, en ook een vruchtbare samenwerking in de Kamer zelf. Het beleid van minister Van Schalk was daaraan niet vreemd. Nu de rijksbe- grooting in behandeling is. moet spreker zich over dit onderwerp beperken. Samen werking van partijen vooraf komt nooit ter sprake. Samenwerking geschiedt slechts via een kabinet of via de fracties. Spreker kan er niet veel van zeggen, doch wil verklaren, dat de partij haar fierheid volkomen zal handhaven. De partij, die de sterkste is, draagt de grootste verantwoordelijkheid. Eerst na de verkiezingen, als men met de stukken in de hand kan zien, waar het heen kan gaan, kan over eventueele samenwerking worden beslist. Ook in het negatieve, namelijk het geen de partij niet kan doen, kan niets worden beslist op dit oogenblik. Er over twisten kan op dit oogenblik niet baten. De partij kan gerust zijn, dat de leiding voor niemand op de knieën zal gaan en achter niemand aan zal loopen. Mr. Goseling besprak daarna het werk der partij. Herinnerend aan de kabinets crisis in 1935 en den terugkeer van het kablnet-Colljn met drie katholieke minis ters, zeide spreker, dat het onaanvechtbaar juist was, dat dezen zonder overleg met de partij hun portefeuilles hebben aanvaard. De ministers zijn nooit mandatarissen der partij. Eerst in het voorjaar van dit jaar zijn de motieven der drie ministers aan de partijleiding duidelijk geworden. De partij leiding heeft de overtuiging gekregen, dat de ministers hebben gehandeld ln de mee ning niet slechts hun land, maar ook de partij te dienen. Wanneer de gedachte daarbij opkomt aan een misverstand, wil spreker dat niet weerspreken en ook ver der niet bespreken. Hij kan alleen verkla ren, dat alles zal worden gedaan om in de toekomst misverstanden op dit punt te voorkomen Ieder ln zijn ressort hebben de ministers goed werk verricht. Over een eventueele candtdatuur van de zittende ministers heeft de partijleiding niet te beslissen, doch andere Instanties. Spreker heeft het echter een eerepllcht ge acht deze woorden te zeggen, opdat be kwame krachten bij een volgende candi- daatstelling niet lichtvaardig zullen worden behandeld. In de middagvergadering waren aan de orde tallooze voorstellen der kringvergade ringen met betrekking tot de samenstelling van een bijzonder progTam van actie-1937 voor de R.K. Staatspartij. De voorzitter, mr. Goseling. deelde mede, dat het in het voornemen ligt, ln Februari 1937 een „pakkend program" vast te stel- len, aan de hand dan van de nader te be- studeeren voorstellen, thans uit de kringen ingekomen. Het bestuur wenschte nu voor dit doel samen te werken met een bijzon dere program-commissie. Er wordt thans voorgesteld, ln deze commissie te benoe men, naast den voorzitter der partij en den secretaris, mr. Frans Teullngs, de heeren mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister van Economische Zaken, dr. D. Beaufort O.F.M., die lid was der commissie, welke zich 1-pzighield met het onderzoek vanwege de F K Middenstandsbond, ir. H. Bemelmans. voorts mr. F. J. H. Bach, directeur van den R.K. Middenstandsbond, ir. H. Bemelmans, directeur van den Llmburgschen Land- en Tuinbouwersbond, te Roermond en H. J. Kuiper, bestuurslid van het R.K. Werklie denverbond. Met algemeene stemmen werd de samen stelling der commissie op deze wijze goed gekeurd. De discussie beoerkte zïëh verder tot een algemeene beschouwing in groote lijnen over den aard en den omvang van enkele punten van het door de benoemde commissie te ontwerpen program van actie, waarover de Partijraad de uiteindelijke be slissing zal hebben. CURSUS VOOR LUCHTBESCHERMING TE HAARLEM. 2270 (Ingez. Med.) te Berlijn zal volgen; het is niet mogelijk, dat Eden's verklaring de eenige offlcleele reactie zal zijn. Niettemin zal over dit punt eerst een be slissing worden genomen, wanneer het standpunt der andere belanghebbende regeeringen bekend zal zijn. In politieke kringen is men overigens niet zeer geneigd, groote bet eekenis aan de be slissingen van Hitler toe te kennen; men had dat gebaar allang verwacht. De Belgische houding. Uit Brussel wordt gemeld: Voor België Is deze stap een groot pro bleem, aangezien de vloot van Belgische Rijnschepen ongeveer 1000 vaartuigen telt. De „Nation Beige" schrijft, dat onder de opgezegde bepalingen er een is, welke bij zonder België betreft. Dit is het artikel, dat bestaat, dat indien België een bevaarbare verbinding zou aanleggen van den Rijn naar de Maas, ter hoogte van Ruhrort, Duitschland het sftuk zou moeten maken, dat over zijn gebied loopt. Het blad voegt hieraan toe, dat de scheep vaart van de betrokken mogendheden in het vervolg kan plaats hebben bij de gratie van Duitschland, d.w.z. van zijn politieke inzichten. Dit i3 een nieuwe bron van wrijving en conflicten aan alle Duitsche I grenzen. j Europa heeft nu juist een dfggeiyk risico I niet noodig. De uitlating van minister Oud. Minister Oud heeft Vrijdagmiddag bij zijn beantwoording van de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1937 terloops de mogelijkheid van invoe ring van een Vrijgezellenbelasting aange- ioerd. We herinneren er aan aldus het Hbld- dat een Vrijgezellenbelasting reeds eerder bij de regeering ln overweging 1,1 geweest. Op grond van ernstige bezwa ren, van verschillende kant geuit, heeft dc regeering indertijd aan haar voornemen geen gevolg gegeven. Thans evenwel is dit denkbeeld ten de- partemente weer in studie genomen. Het is zeker niet onmogelijk, dat een Vrijgezel lenbelasting ook nu weer uiteindelijk ter zijde zal worden gelegd. TENTOONSTELLINO „T VOLLE PROFIJT" Uitgaven door ontvangsten gedekt. Naar thans wordt medegedeeld, hebben bij de tentoonstelling ,,'t Volle Profijt", welke van 26 Aug tot 2 Sept. te Enschedé werd gehouden, de ontvangsten, welke circa f. 250.000.— hebben bedragen de uil gaven gedekt, zoodat geep beroen behoeft te worden gedaan op hei garantiefonds. Bij de ontvangsten zijn ook de diverse subsidies gerekend. De expositie te door rtjim 200.000 personen bezocht. Door minister de Wilde geopend. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten onder wie de commissaris der Ko ningin ln de provincie Noord Holland, Bur gemeester en wethouders en de gemeente secretaris van Haarlem, en generaal P. H. A. de Ridder, inspecteur voor de luchtbe scherming. is hedenochtend te Haarlem de eerste cursus in ons land voor luchtbe scherming door den minister van binnen- landsche zaken, mr. J. A. dc Wilde, ge opend. OPSCHORTING VAN DEN VACCINATIE-DWANG Verlenging weer met een jaar. Zooals bekend is. loopt de termijn van de wet, waarbij de verplichte vaccinatie wordt opgeschort, tegen 1 Jan. af. Deze wet, zelf een verlenging van de vorige wet. gold voor de jaren 1935 en 1936. Thans is. naar „De Standaard" ver neemt, weldra de Indiening van een wets ontwerp te verwachten, waarbij opnieuw de termijn met één jaar wordt verlengd. De regeering stelt zich ook bij dit vraag stuk op het standpunt, dat dit onderwerp behoort tot de principieele kwesties, die niet door haar tot een beslissing kunnen worden gebracht. NATIONAAL HERSTEL EN DE VERKIEZINGEN. In het te Den Haag gehouden Congres van Nationaal Herstel deelde de heer van Gybland Oosterhoff mede, dat het hoofd bestuur besloten heeft het volgend jaar weer aan de verkiezingen deel te nemen. DEUGDELIJK ELECTROTECHNISCH MATERIAAL Aan alle electriciteitsbedrijven in Neder land heeft de minister van waterstaat heb volgende schrijven gericht; De electriciteitsbedrijven hier te lande plegen zooveel mogelijk ervoor te waken, dat voor de op hun netten aangesloten in stallaties deugdelijke electrotschnlsche ma terialen en toestellen worden gebruikt in het belang eener veilige en doelmatige eiectriciteifsvoorziening. Ten einde op af doende wijze gebruikmaking van electro- technische toestellen en materialen, welke, wegens lage prijzen, groote aantrekkelijk heid bezitten, maar die als zeer ondeug delijk moeten worden beschouwd, te voor komen, overweeg ik de totstandkoming van een wettelijke regeling ter zake te bevor deren. Aangezien elders genomen maatre gelen het vermoeden wettigen, dat het aanbod van ondeugdelijke materialen in de naaste toekomst zal toenemen, verzoek ik uw medewerking tot bestrijding van het aangeduide kwaad, door een zoo noodig verscherpt toezicht op en keuring van de hoedanigheid der materialen en toestel len, die in eleetrische installaties ln uw verzorgingsgebied worden gebezigd. Het verdient aanbeveling de betrokken kringen van handel en industrie en zoo mogelijk ook de verbruikers van eleetrische energie te waarschuwen, ten einde te voor komen, dat. indien t.z-t een wettelijke re geling op dit punt tot stand mocht komen, het inmiddels aangeschafte of in voor raad genomen materiaal waardeloos zou zijn. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 26 t/m 13 Oct. het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg: 531.100, hieronder zijn begrepen 74.100 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei t/m Nov. geen gegevens aangaande de werkloosheid ont vangen worden. Van de 457.000 verzeker den, niet behoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: in de week 26 t/m 31 Oct. 1936: 28.7 pCt., in de vorige ver- slagweek (5 t/m 10 Oct28.7 pCt., ln de overeenkomstige verslagweek van 1935: 28.6 pCt., in de overeenkomstige verslag week van 1934: 25.3 pCt. Bij 1058 organen der openbare arbeids- bemiddelin" stonden oo 31 Oct. in totaal 408.500 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 385.931 mannen. Van deze werkzoe kenden waren er 392.658 werkloos, onder wie 375.014 mannen. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunningen voor buitenlandsche boter is voor deze week vastgesteld op 75' cent per kg., behoudens tusschentijdsche wijzi gingen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Sociale Zaken zal Woensdag niet doorgaan In de week van 9 t/m 14 Nov. wenjen in Nederland 77 faillissementen uitgesproken. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 17 NOVEMBER. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. Smits, van Slie- drecht. Ons Lokaal (Nieuwstraat)Nam. half- acht, de heer J. A. Vellekoop, van Alphen. KOUDEKERK. Getef. Kerk: Nam. 7 uur (Dankstond gewas), ds. Haspers.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13