hit Jaargang DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 No. 23506 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De strijd in Spanje DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dlf nummer bestaat uit VIER bladen STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 20 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. ■j- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) EERSTE BLAD. STADGENOOT VOOR DE MICROFOON. Leo Dee. A.S. Vrijdagavond van half negen tot Isegen uur zal onze stadgenoot de violon- Icellist Leo Dee, optreden voor de V.P.R.O.- 1 microfoon en de Sonate in C-mol van I Saint Saeps ten gehoore brengen. Hij zal laan den vleugel worden begeleid door Ka- I ünka Kuster uit Den Haag. HET HUWELIJK DER PRINSES. waarbij ook uitnemend gezongen werd, en aan de Russische en Hongaarsche dan sen, bij telkens wisselend décor. Bob Scholte en Greta Burbach lieten de gansche zaal daverend zingen bij al die overbekende liedjes van het A.V.R.O.-kin derkoor, waarvan een geslaagde imitatie gegeven werd- Bob Scholte bootste den dirigent, Jacob Hamel, op onnavolgbare wijze na en het was inderdaad opmerkelijk, hoe goed de volwassenen de grappige kinderliedjes meezongen. Zoo volgde dus het eene succesnummer van het programma het andere op en wanneer wij nog een greep willen doen, aan zij vóór alles een woord van erkente lijkheid neergeschreven voor de werkelijk pakkende film van het gansche A.V.R.O.- bedrijf te Hilversum: de nieuwe studio, met het vele interessante, dat daarin dag in dag uit, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, te beleven valt. De regis seur Kurt Gerron, stelde in combinatie met Guus Weitzel deze heldere en duide lijk gesynchroniseerde film tezamen en 't was voor den toeschouwer een vreugde alle bekenden, die hij door de radio in zijn huiskamer slechts hoort spreken, nu ook op het witte doek voor zich te zien. Mocht er een enkeling zijn, die nog niet volko men besefte, hoeveel problemen aan het uitzenden der programma's vastzit, hij zal daarop nu wel een anderen kijk gekregen hebben. Het bezette leven van één A.V.RO- omroepdag trok aan ons voorbij, illustra tief en vol verscheidenheid. Het harte lijke meeleven met radiobekenden als Han Hollander, Fred Fry, Egbert Veen, Nico Treep, Antoinette van Dijk en tallooze anderen, was algemeen. Een modern en suggestief beeld, dat wel een der hoogte punten van dezen avond vormde. De voorzitter der A.V.R.O., de heer de Cierq heeft nog een opwekkend propa- candawoord gesproken, waarbij hij de be- I teekenis dezer „Voltooi'ings-tournée" schet ste en in verband daarmee de voltooiing der nieuwe studio besprak, waarbij hij er op wees, dat de A.V.R.O. voort blijft gaan te bouwen aan haar programma's en er naar zal streven steeds het beste en mooi ste te geven. Kovacs Lajos eindigde met een Jubel potpourri, waaraan alle solisten mede werkten en het werd een triomf voor de uitvoerders en organisatoren van dezen uiterst serieus voorbereiden avond. die hedenavond herhaald wordt. Eerewacht van ..Pro Patria". Naar wij in „Virtus Concordia Fides", het I orgaan van het Leitische Studentencorps, I lezen, is het zoo goed als zeker, dat door de betrokken autoriteiten toestemming zal worden verleend tot het vormen van een eerewacht door „Pro Patria" ter ge- llegnheid van het huwelijk van H.K.H, I Prinses Juliana. INSTALLATIE SPORTSTICHTING. As. Maandagavond vindt in de Jacoba- I zaal van „Den Burcht" de installatie van I de Gem. Sportstichting plaats. A-VJt O.'s VOLTOOIINGSTOURNÉE. Een succesvolle avond! Voor een uitstekend bezette Stadsge- Ihoorzaal is ditmaal weer Kovacs Lajos op I bezoek geweest en hebben de Luistervin- Iken genoten van het bont afwisselende en [uitnemend verzorgde programma, dat door I ?e A.V.R.O. voor haar succesvolle „Vol- 1 tooiïngstournée" is samengesteld. I 't Is een echte A.V.R.O.-avond geworden: I voortreffelijk van stemming, levendig van I Programmaschakeering en zoo mogelijk Ino; boeiender dan vorige malen, omdat I naast de muziek ook de zang, de dans en I de film een voorname plaats innamen. Het I oegon al dadelijk met tal van frissche 15cjilagers door de band van Kovacs, ge- I schaard voor 'n goed gekozen décor, waar- ril de sopraan Greta Burbach en de tenor tv?115 M^riman het hoogste lied zongen- I Daarbij niet te vergeten de vroolijke en tree van Bob Scholte, die nog niets van zijn populariteit heeft ingeboet en weder om zijn conférencier-talenten ontplooide. Het optreden van de „Song Singers" was een groote verrassing: dit enseemble jonge en, zoowel in hun liedjes als in hun actie W harmonieerende en dikwijls humoris tische zangers een imitatie der „Come dian Harmonists" had van den eersten j j£°nS" ai, het pleit reeds gewonnen. Zij I doden „muzikale pralines" aan, die ter- vm 'n- den smaak vielen! Men kan met j )'cldoening op de prestaties van dit groep- I K Hollanders terugzien: er gaat charme 'dn hun optreden uit, terwijl het timbre ÏÏnaer stemmen bijzonder aangenaam sunt:! Ook in de muzikale visite aan het Dreimaderlhaus, of in Mozart's „Schlafe ™in Prinzchen, schlaf' ein". waarin zij te «en waren in de artistieke en natuurge- i !>elichte entourage van een oud «tuiderij, toonden zij hun geroutineerde ^disciplineerde capaciteiten, uit» de opsomming van alles, wat het nno i lde Programma bood, zijn wij er "g lang niet! Wie van dansen houdt, kon verlustigen in den aanblik van lief- 1 en gracieuse meiskes, die onder lei- i Patricia Marshall bekoorlijke en zimu buretten opvoerden, o.a. een fijn ingestudeerd Menuet van Mozart, cosh, 00,5 begeleidende strijkers in 't Harm, den Pruikentijd gestoken "ij denken voorts aan de walsen, INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Paul Kies over „Spanje". De in socialistische kringen zeer bekende spreker, de heer Paul Kiès, uit A'darn heeft op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling voor de bijna geheel gevulde Concert zaal van het Volksgebouw een lezing gehou den over den strijd in Spanje, het land, waaruit hij kort geleden terugkeerde. Na een kort openingswoord van den af- deelingsvoorzitter ving de heer Kiès zijn be toog aan met een schildering van dit. met een heerlijk klimaat gezegende land, dat met zijn slechts 22 millioen inwoners een paradijs op aarde zou kunnen zijn. Toch is er geen land zoo uitgemergeld en zoo uit gebuit als juist dit. met zijn schrijnende tegenstellingen van verkommerende bevol king in armoedige middeleeuwsche toestan den, naast de prachtige kasteelen van de adel en de majestueuze kerken. Volgens spr. is het geen wonder, dat ook bij dit geduldige volk de bom na langen of korten tijd weer barsten moest. Wéér, want een honderd- vijftigjarige historie leert ons, dat het volk rammelde aan zijn ketenen, reeds lang voor socialisme en communisme er bekend wa ren. De junta in samenwerking met de cle rus heeft ook nu weer getracht een wettig samengestelde regeering te vernietigen. En fel keerde spr. zich tegen het door de z.g. burgerlijke pers zoo vaak verspreide bericht, alsof de op 16 Februari van dit jaar samen gestelde regeering een zuiver marxistische zou zijn geweest. Een „burgerlijke" regee ring, samengesteld uit vijf partijen, is den 19en Juli door het fascisme aangegrepen, om het volk opnieuw de vrijheid door wettige stemming verkregen te ontnemen. En toen dien dag in Barcelona de daar aan wezige vijf-duizend militairen de wapens wil den keeren tegen de bevolking, waaraan zij den eed van trouw hadden gezworen en die zij moesten beschermen, zijn ze teruggedre ven in de kazernes, die zich stuk voor stuk moesten overgeven. En waar gesproken wordt van het neerschieten als hon-den, deelde spr, mede, dat nog heden de open bare processen loopen, waar iedere officier een advocaat te zijner verdediging vrij mag kiezen en motieven als het vaderschap wor den geëerbiedigd als verzachtende omstan digheden! Ongevraagd woonde spr. een der gelijk proces bij, waarbij volledige spreek tijd werd vergund aan den verdediger. De eerste beteekenis van Spanje's strijd ziet spr. dan cok als een van die ontel bare botsingen, een van de schakels der keten in de Spaansche historie. Het ver schil is echter, dat hij dezen strijd thans ziet als een sluitstuk, daar onafhanke lijk van een mogelijken val van Madrid de zaak voor de regeering nog ni-et verloren is, zelfs niet verloren kan gaan, daar hij het uitgesloten acht, dat het volk thans zal bukken voor het juk van het fascisme (applaus). Waar nu de strijd om deze poli tieke rechten reeds tweehonderdduizend dooden vroeg, is het duidelijk, dat deze worsteling niet halt houdt bij deze primaire rechten, doch dat er eep tweede beteekenis is voortgekomen uit dezen strijd: vrij making van land en volk, nationaal en sociaal. Ter toelichting hiervan gaf spr. een kort overzicht van de Spaansche historie inzake de overheersching van verschillende ge slachten, daarbij opmerkende, dat immer Madrid het centrum is geweest van een onderdrukking vanaf reeds vroege tijden en dat in b.v. Catalonië de naam Alva de zelfde gewaarwordingen enherinneringen wekt als hier te lande. Onder dien Madrileenschen druk wil men vandaan en men verlangt een federatie van" autonome; sociaal-geordende repu blieken, waar rust en vrede zullen heer- schen. Vaak wordt de indruk gewekt alsof daartoe in Barcelona en andere steden de toestanden voor burgers en vreemdelingen levensgevaarlijk zouden zijn. Prof. Grondijs schreef hierover artikelen, waartegen spr. ten sterkste protesteerde daar in Barce lona het leven in vollen gang is en een uitstekende orde heerscht. En in het steeds vooruitstrevende Catalonië ligt de grootste kracht van het volk. Met zijn vier-vijfden van de potentiëele energie neemt Catalonië de sleutelpositie in, zoodat, al valt Madrid, de rebellen geen overwinnend voordeel zul len behalen, ook niet financieel, doordat de goudvoorraad reeds verplaatst is. Veel verkeerde indrukken, aldus spr. wor den ook gevormd, doordat in het gebied, ongeveer zoo groot als Duitschland, plaat selijk vaak tragische voorvallen zich af spelen en men deze alle te verwerken krijgt en zoo den indruk moet krijgen, dat het overal onmenschelijk toegaat. Men hoort over kloosters, die door arbeiders zouden zijn beschoten, waarbij dan echter niet wordt vermeld, dat deze door nationalisten bij voorkeur als fortificatiën worden inge richt! In bijzonderheden gal spr. zijn verdere indrukken weer van Barcelona, waar de anarchistische vereeniging. de F.A.I., een overweldigende meerderheid bezit, zoo zelfs dat socialistische en communistische partijen hier zeer weinig naar voren ko men. Door het feit dat thans echter van de anarchistische organisatie pobitief werk wordt verwacht, moet deze zich wel eenigszins gaan evolueeren, hetgeen dan ook "blijkt uit de samenstelling van het nieuwe Catalaansche kabinet, waarin een viertal anarchistische ministers is gezeten Dat men hier vreemd staat tegenover een aergelijken toestand, valt licht te begrijpen maar rekening houdende met het feit, dat in politiek opzicht Spanje heel wat ten achter is en wetende, dat onder deze anar chisten ook vallen de intellectueelen, als doktoren, leeraren, enz., kan men de si tuatie beter aanvoelen. Komende tot den toestand der Kerk lil Spanje, deelde spr. mede, dat alie kerken in Madrid leeg, in Barcelona, dat alles meer heeft toegespitst, totaal verwoest zijn. Wanneer men echter beweert, dat dit geschiedde door socialisten en communis ten, moet spr. weer constateeren, dat op in Juli dit aantal zeer gering was. En waar Spanje, cok in Pauselijke brieven, altijd is genoemd, een der trouwste vazallen van de H. Kerk en het overgroote men kan haast wel zeggen, het geheele volk katho liek is, rijst toch de gerechtigde vraag: waar deze duizenden bleven, toer. hun tempels werden aangevallen en ontwijd. Deze vraag is licht te beantwoorden, om dat deze kerken zijn verwoest door het katholieke volk-in-opstand zelve. Wat moet hef machtise lichaam der Kerk toch zwaar 1 getreden nebben op het gehoorzame voik. dat het ziek zóó uitte Want niet alleen in !de stad Barcelona, doch in hondeiden dorpjes, welke spr. op een 700 K.M langen tocht doorkruiste, waren de kerken dooi de bevolking vernietigd. Volgens spi. heeft de Kerk die zelve uitgelokt, omdal men zich keerde tegen haar door haar grove misstanden. Niet teger. de religie doch te gen het maatschappelijk instituut dei kerk lieerde men zich. En moge het voor Katho lieken schrijnend gevonden worden, dat door spr. met tal van feiten deze misstan- I den worden belicht, het is nie'-s dan een j verdediging tegen aantijgingen en aan vallen. Hel. Katholicisme staat en dit wordt vergeten buiten hetgeen de ka tholieken hebben gedaan. Men veroor- decle geen leer. wijl een gedeelte der aan hangers verkeerd deed- Ongeloofelijk mis dadig zou spr. hét dan ook vinden, dat in andere landen aan mogelijke sociale sa menwerking de basis werd ontnomen, door strijd over deze kwestie in Spanje. Tenslotte kwam spr. aan de beschouwin gen over het internationaal verband, welke hij echter niet uitvoerig kon behandelen door tijdsgebrek. De groote Internationale beteekenis is deze, dat in Spanje een strijd woedt tusschen de twee machten demo cratie en dictatuur, waarvan de afloop zeer belangrijk is voor de verdere toestan den in Europa. Voor een groot deel neemt men hier a priori aan, dat het voor de arbeiders wel vertoren zal zijn. Spr. acht den toestand niet zoo alarmeerend, het geen hij toelicht vanuit militair en econo misch oogpunt. Persoonlijk vindt hij echter de nobele bedoeling van Leon Blum een fundamenteels fout, daar bi.i overeenkom sten getracht moet worden deze te sluiten tussohen betrouwbare staten, hetgeen spr, van de niet-inmengingsmogendheden niet aïïe kan zeggen. Persoonlijk heeft h'ij hul zen opgeraapt, model '36 van Duitsch fabrikaat, afkomstig uit de wapens der nationalisten en typen vliegtuigen gezien, die Spanje nooit in bezit heeft gehad. Vurig hoopte spr. dat de kleine demo cratise1.-" staten steeds sterker de collec tieve g: ach te zullen aanhangen, teneinde een dam op te werpen voor het fascistische gevaar. In Spanje leert de wereld eep De nieuwe gezant te Rome. Dr. J. B. Hubrecht, die binnenkort be noemd zal worden tot Nederlandsch gezant te Rome. (Voor nadere bijzonder heden zie men onder „Binnenland") zware les en de woorden van La Passionaria de bezielende Spaansche, mogen ons als waarschuwing doch tevens aLs richtsnoer zijn: Liever rechtop sterven, dan leven op de knieën. Met de hoop uit te spreken, dat men zoo noodig zijn plaats zal weten in te nemen op de bres voor het socialisme, besloot de spreker zijn boeiend betoog, dat met een langdurig applaus werd beloond. Een enkele vraag werd nog beantwoord, terwijl medegedeeld werd, dat binnenkort een brochure van de hand van den spreker zou verschijnen. Met een woord van dank sloot te onge veer 11 uur de voorzitter deze vergade ring:, waarbij aan den uitgang voor hulp aan de Spaansche regeering werd gecol lecteerd. BINNENLAND. Dr. J. B. Hubrecht wordt gezant te Rome. (Binnenland, 3e Blad). Te Haarlem is in principe besloten tot oprichting van een vereeniging van anti saneerders in het bloembollenbedrijf. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Maatregelen tegen z.g. wilde autobusdien sten. (Binnenland, 3e Blad). Perry wordt beroepsspeler. (Sport, 4e BI.). De Nijmeegsche ex-politie-commissaris staat terecht. (4e Blad). Roofoverval op 60-jarige, alleenwonende vrouw te Eindhoven. (Laatste Berichten, le Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. C. E. Rosskopf (Gouda) en de heer A. G. Balvers (Rijswijk). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Fa. Zwanenburg en van Beelen, Freek van Rhoonstraat, Kat wijk aan Zee, aannemersbedrijf. Vennoo- ten: A F. Zwanenburg en N. van Beelen, Katwijk aan Zee. Wijzigingen: De Leidsche Broodfabriek, Nieuwe Mare 1, Leiden, Overleden commis saris A. Couvée. Leidsche BouwmaatschappijZoeterwoud- sche Singel 71, Leiden, aankoop van bouw terreinen, huizen enz. Overleden penning meester A. Couvée, d.d. 2 Nov. 1936. N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon", voorheen Hartevelt en Zoon, Langegracht 55/67. Leiden, Overleden commissaris A. Couvée, d.d. 2 Nov. 1936. F. H. Friesema, Levendaal 26, Leiden, vergunninghouder. Overleden eigenaar F. H. Friesema, d.d. 31 Oct. 1936. De Later en Meyers, Julia nalaan 2, Oegstgeest, aannemersbedrijf. De zaak is met ingang van 1 Nov. 1936 in liquidatie getreden. Liquidateur mr. N. G. Geelkerken, Leiden Naamlooze Vennootschap Meerburg's Noordzeevisscherij en Haringexport. Voor straat 30. Katwijk aan Zee. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: Meerburg's Noordzeevisscherij en Haring- export N.V. BRANDJE IN TIMMERFABRIEK. Gisteravond omstreeks 9 uur is vermoe delijk tengevolge van kortsluiting achter het schakelbord brand uitgebroken in de machinale houtbewerkingsfabriek van C. K. in de Clarasteeg waardoor het hout werk van de zoldering en het dak gedeel telijk doorbrandde. De brandweer onder leiding van inspec teur Couzy wist de schade met twee stralen op de motorspuit tot een minimum te be perken. De commissaris van politie was op het terrein aanwezig. De weinig aanzien lijke schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLAND. Langzaam vorderen de Spaansche natio nalisten in Madrid. (3e en Ie Blad). Geruchten over herstel der Habsbürgers in Hongarije. (Buitenland, 4e Blad). De diplomatieke besprekingen te Londen. (Buitenland, 4e Blad). Toenemende spanning in Danzig. (Buiten land, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD ZULLEN HUN INTREK NEMEN OP HET PALEIS SOESTDIJK. Men meldt ons, dat H. M. de Koningin aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een gedeelte van het Paieis Soestdijk heeft aange boden, om als toekomstige woning in te richten. Het Prinselijk Paar heeft den wensch te kennen gegeven, dat de noodige veranderingen en inrich ting van Hun aanstaande woning een gedeelte zullen vormen van het nationale geschenk, hetwelk aan de Prinses en den Prins bij gelegenheid van Hun huwelijk zal worden aangeboden. De christelijke vakbeweging organi seert gedurende deze maand over het ge heele land een groote propaganda-actie. In meer dan tweehonderd plaatsen zijn vergaderingen belegd o.a. ook hier ter stede op Donderdag 19 dezer waar twee voor mannen der chr. vakbeweging het woord zullen voeren. De firma F. en E. Kluivers, voorheen gevestigd Lage Rijndijk 42, hoopt morgen avond haar sigarenmagazijn en leesbiblio theek te heropenen in het perceel Kamer- lingh Onneslaan 16. Naast een uitgebreide sorteering rookersartikelen, vindt men hier ook een leesbibliotheek met de nieuwste werken. De correspondent van Havas bij het hoofdkwartier der nationalisten deelt mee, dat gisteren vijf bombardementsvliegtuigen van de rechtschen boven Madrid hebben gevlogen, vooral boven de omgeving van de gasfabriek. Hier werden 15 lucht-tor- pedo's omlaag geworpen en in de omge ving van de fabriek ontstonden hevige branden. Men gelooft, dat ook de gasfa briek is getroffen. Verder wordt gemeld, dat de artillerie der nationalisten het Noorder-station heeft vernield. De regeeringstroepen. die op het Casa del Campo verschanst liggen, zijn thans omsingeld; men gelooft, dat zij het niet lang meer zullen kunnen houden Hun stellingen worden door de luchtmacht der opstandelingen gebombardeerd; dit bom bardement beperkt zich evenwel tot zekere strategische punten. Ondertusschen trachten de tank-afdee- lingen den weg voor de infanterie te openen. Op een van de eerste loopgraven in de Toledowijk werd bij het verschijnen van de tanks de witte vlag geheschen. De opmarsch van de rechtsche troepen geschiedt met de grootste voorzichtigheid, aangezien het commando vreest, dat op vele plaatsen in de buitenwijken mijnen zijn gelegd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1